Kunst, Letteren enz. DE OORLOG, TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, Telegrafisch Weerbericht. Hoogste barometerstand boven 770 in I Qost-Duitschland. Laagste boven 765 in guid-Duitachland. Verwachting tot den avoud van 12 Deo. Zwakke tot matigen, oostelijken tot I „oordelijken wind. Nevelig tot half bewolkt. Weiaig °f geen neerslag. Des nachts lichte rorst in het oosten Dezelfde temperatuur. regen en een wachtdienst in het vooruit- jidit 3tond; dat daarbij het feit, dat de o£- i fic.ieren niet zelf mede waren uitgerukt en het op wacht komend kader niet had mo- gen inrukken, het moreel van den troep I moest drukken; terwijl de wijze, waarop de Ifergeant optrad, den indruk van het ge- wicht de lastgevinglicht kon verzwakken ja had met net oog hierop elk der be haagden veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Al de 33 beklaagden waren van deze uit- 1c bjj het Hof in appèl gekomen. Voor 30 beklaagden trad als raadsman op pi. H. C. J. de Groot, te Middelburg, ter- jjjl de overigen werden bijgestaan door mrs. A. Ph. W. Alta, C. de Wilde Jr. en S. M. 'B. Furnée. Nadat een deel der beklaagden door" het Hof was gehoord, werd door mr. De Groot gepleit Hij concludeerde tot vrijspraak, suit Bidiair met aanhaling van artikel 54 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te lande tot het opleggen van een geldboete. De overige verdedigers sloten zich in hoofdzaak bjj dit pleidooi aan. De advocaat-fiscaal voor de zee- en land macht, jlir. jnr. C. A. J. van Sa-sse van Ysselt, betoogde, dat de geheele zaak wordt beheersckt door het feit, dat dit de eerste keer was, waarop 's morgens geoefend werd. De beklaagden waren malcontent. Het ver droot den heeren, dat aan de gewoonte, om 's morgens vri) te hebben, eeu einde was ;eraaakt. Er is „gekankerd", zooals men dat in dienst noemt; men heeft elkander opge wonden en medegesleept. Gelet op het groote aantal menschen en uit militair oogpunt is hier een hoogst ernstig feit gepleegd en te verwonderen i3 het, dat beklaagden, nu zij siechts met twee maanden militaire gevan genisstraf zijn gestraft, nog hebben geappel leerd. De argumenten, in het vonnis ge noemd, zijn in hei geheei niet alle houd baar; dat zij nat waren, was bijv. juist een reden om Link door to loopen, dan zouden ijj warm geworden zijn. Men moet niet ver geten, dat men in mobilisatietijd is en hier met jonge mannen te doen heeft. Door jui- heid vervait men licht tot misdrijf; hoeveel wordt er aan de gréns niet gesmokkeld. Le digheid is des dniveis oorkussen, zegt het spreekwoord, en spreker ia dan ook van meening, dat de vonnissen van den krijgs raad zullen moeten worden bevestigd, waar toe hij concludeert. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep uitspraak in de strafzaak tegen tien militairen der infanterie, waaron der een sergeant-wacht-commandant, die dooi den 1 krijgsraad te 's-Hertogenbosch in eer- Hen aanleg waren veroordeeld, de sergeant tot acht maanden gevangenisstraf met de gradatie tot den stand van Soldaat en de overige manschappen ieder tot vjjf maan den gevangenisstraf tor zake, dat zij op 4 Januari 1917 te Putte, terwijl zij de patrouil le-wacht vormden, tevens onbezoldigd rijks veldwachter, te aamen vereenigd opzettelijk twee 2akken bak- en braadvet, die zij bij imokkelaars hadden in bèslag genomen, heb- Ifen verduisterd, door die goederen ten eigen fcate te verkoopen. Het Hof oordeelde de bewezen- en schul- Higverklaring door den krijgsraad terecht geschied, doch bepaalde de straffen voor den ïergeant-wacht-commandant op> zes maanden gevangenisstraf, met degradatie, voor zeven 8er manschappen op vijf maanden gevan genisstraf en voor twee der manschappen op orie maanden gevangenisstraf, terwijl de op brengst van het vet, zijnde f292.71, als Boor misdrijf verkregen, werd verbeurd ver klaard. Helena van der Pas. De ook hier ter stede bekende danseres Helena VaD der Pas, vertrekt, wanneer daartoe de gelegenheid is, naar Amerika. Woensdag 19 December treedt ze voor het laatst hier te lande op, nl. in Amsterdam. Nieuwe uitgaven. „Ya/n den Hak op den Tak," door Hen- riehfce Mooy, geïllustreerd door D. H. ilelck. Uitg. Scheltens Giltay, te Am sterdam. ,,Hoe benut ik mijn rantsoen aan licht on warmte op de voordeeligsto wijzei", door dr. W. Lulofs, directeur der Gem. Electri- tótoitswerken te Amsterdam. Uitg. Alg. .Uit.-Mij., Weteringschans te Amsterdam. ,,Hoe bezuinig ik op mijn electriciteite- verbruik", door dr. W. Lulofs. Uitg. dezelfde. Hoo bezuinig ik op mijn Gasverbruik 1", door D. Stavorinus, hoofdinspecteur der gom. gasfabrieken te Amsterdam. Uitg. dezelfde. ,,Hoe bezuinig ik op mijn Brandstoffen- verbruik V\ door J. O. Asselbergs en J. B. Nachonius, geautoriseerd door de Rijks- kol endistributie. Uitg. dezelfde. ,,Beginselpolitiek, Een woord tot de Katholieke kiezers", door mr. T» J. Ver schuur, met eem voorwoord van mr. A. baron van Wijnbergen. Uitg.'Mij. P. Brand te BiLssum. ,,De Liefde Sticht", almanak voor 1018. Uitg. Van Holkema en Warendorf, Amster dam. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Geslaagd is voor het candi- daatsexamen in de rechten de heer J. J. Koelemau. U t r e o h t. Bevorderd is tot doctor in do artsenijbereidkunde op proefschrift: l>Lenige gegevens ter opsporing van giftige *u&8che plantendeel en", de heer H. J. van J'dfen milit. apotheker 1ste klasse N.-I. geb. t» PurmereodL Da algemeene toestand. Jeruzalem is in h&nden der Engelschen. Voor 't eerst na vele eeuwen is de stad weer uit han den der Mohammedanen. In het Lagerhuis heeft Bonar Law meegedeeld, dat gene raal Allenby heeft gemeld, dat zijn troe pen den achtsten 's vijands stellingen be zuiden en bewesten Jeruzalem hebben aangevallen. Troepen uit Wales en Enge land rukten op uit de richting van Beth lehem, drongen den vijand terug en mar cheerden Jeruzalem in het oosten voorbij. Ze namen stelling op den weg van Jeruza lem naar Jericho. Tezelfdertijd vielen Londensche infan terie ^n afgestegen yeomanrey de sterke vijandelijke stellingen ten westen en noord westen daarvan aan en vestigden zich aan weerskanten van den weg Jeruzalem Sechem. De heilige stad heeft zich, aldus van de buitenwereld afgesneden, aan Allenby overgegeven. Britecho politieke ambtenaren zijn, zoo- als Allenby meedeelt, te zamen met den Britschen gouverneur der stad, vergezeid door Britsche, Fransche, Italiaanscher en Indisch-Mohammedaansche bewakingstroe- pen, op weg om voor de bescherming der stad en do heilige plaatsen zorg te dragen. Generaal Allenby heeft voorgesteld de stad lieden officieel binnen te trekken, ver gezeld door de aanvoerders van de Fran sche en Italiaanscho contingenten, alsme de door de hoofden van de Fransche poli tieke missie. Do vermeestering van Jeruzalem is tot op zekere hoogde een vertraagd gevolg van den grootcn zorg, die er is gedragen om schade aan de heilige plaatsen en in het omliggend gebied te vermijden, zegt Al lenby. Het Joodschc Correspondentiebureku meldt naar aanleiding van de verovering van Jeruzalem, dat Judea, het z u i- dolijk deel van Palestina, nu in handen der Engel schen is gekomen. De huizen in Jeruzalem zijn ine est door Joodschc steenhouwers en metselaars ge- 'bouwd. Jeruzalem is in de laatste tientallen ja ren weer een Joodscho stad geworden. Zij telt van de S0.000 inwoners minstens 50 000 Joden. Een minderheid dezer Joden zijn Sephardia en Jemoniten, dus Ottomaan- schö staatsburgers. Dc meerderheid zijn Joden uit Rusland en Oostenrijk-Honga- rije, die zich voor den oorlog niet geotto- maniseerd hadden. Dit is ook de reden, waarom het Joodselie karakter der stad niofc in het beheer tot uiting- kon komen. Dit is de voornaamste gebeurtenis van de gevechtsterreinen. In het westen is het op het oogenblik kalm en in afwachting waarschijnlijk dat de Duitschers alles wat aan het oost front kan worden gemist, naar hier heb ben overgebracht in liet oosten heerscht wapenstilstand nu over het geheele front, in Macedonië zijn het voortdurend slechts kleine gevechten, die worden geleverd'on in Duitsch-OosLAfrika is de strijd geëin digd met de bezetting dier kolo'nie door Engelschen cn Belgen. Aan het Italiaansche front doen de Centralen bij voortduring verwoe de aanvallen, waarbij ze wel iets vooruit komen, doch slechts heel langzaam. De Italianen zullen waarschijnlijk ook spoedig Italiaansche hulp krijgen. Uit Washington wordt aan de Temps" gemeld, dat de oorlogsverklaring aan Oos- tenrijk-Hongarijo waarschijnlijk onmiddel lijk door een actie van de Amerikaansche marine in de Middellandsche Zee zal wor den gevolgd. Amerikaansche vliegers zul len a-an do operaties op het It-aliaansche front deelnemen. Do ,,Agence Radio" ver neemt uit Rome, dat de Italiaansche re- geeiing aan haar gezant te Washington opdracht hoeft gegeven, Wilson hartelijk te bedanken voor de oorlogsverklaring aan Oostenrijk-Hongarije. Uit Rusland is op'het oogenblik nog weinig belangrijk nieuws. Do „Daily News" verneemt uit Petro- grad, dat de Russische afvaardiging al haar best schijnt te hebben gedaan om over een' algemoei|m wapenstilstand aan. alle fronton te spreken, ^maar de Duitschers ontdoken dien pogingen. Ze probeeren klaarblijkelijk een afzonderlijken vrede piet Rusland -te sluiten, ten einde op dc andere fronten de handen vrij te hebben, maar te hunner eer zij gezegd, dat de Russen dahr mee niet meegaan. Er is nu eenvoudig een half officieel bestand. Het „Hamb. Fremdenbl." hoort uit Pe- tregrad, dat daar in het Taurische paleis de voorbereidende werkzaamheden voor de constitueerende vergadering in vollen gan zijn. Dagelijks komen afgezanten uit alle deelen van Rusland aan. Trotzky heeft alweer een dringende nota aan de Entente-regeeringen gestuurd hun vragend om vóór den afloop der on derhandelingen met de middel rijken, die 32 December eindigen, bekend te maken, of ze bereid zijn om aan onderhandelingen over een algemcenen vrede deel te nemen. Aangezien de constitueerende vergadering 13 December bijeenkomt, wordt aan de on derhandelingen met Duitschland en bond- genooten, terwijl de constituante bijeen is, de laatste hand gelegd. Men verwacht al dadelijk op den eersten dag stormachtige tooneelen, vooral een groote betooging der kadetten. Naar de „Daily Chronicle" meldt heeft de Russische regeering alle contracten met de geallieerden tot levering van munitie en oorlogsmateriaal voor het Russische le ger opgezegd en onmiddellijk buiten wer king gesteld. De regeling van de kwestie der Russische oorlogsschulden aan de ge allieerden zal tot de vredes-onderhandeUn- gen worden uitgesteld. Amerikaansche torpedojager getorpedeerd. De Amerikaansche torpedojager „Jacob Jonee" ^joaar uit Washington wordt gemeld^ Donderdag in het oorlogsgebied ge'.orpedeerd en gezonken. Een groot deel der bemanning is omgekomen. KORTE BERICHTEN. De Matin" meldt-, dat de paus met Kerstmis in den vorra van een toespraak verzet zal teekenen tegen het vijfde* artikel van het door Trotzky openbaar gemaakte geheime Londensche verdrag, hetgeen de deelneming des pausen aan de vredesonder handelingen buitensluit. Dr. Paul Micbaelis berekent in het ,,Berl. Tagebl.", clat de oorlog tot nu toe een derde van het nationale vermogen van Duitschland heeft opgeslokt. e Dr. Dumont, lid van den Raad van Vlaan deren, is na een boete van 100,000 mark, weer in de gratie gekomen. Hij mag op nieuw aan do grens verschijnen en Vrijdag nam hij een wagonlading sigaren in ont vangst* Misschien de invloed zijner vrouw, een ijverige Duitschei Voor deze maand worden in het Duitsche rijk 1,070,000 K.G. beschuit voor de distri butie beschikbaar gesteld en men hoopt voortaan elke maand een dergelijke hoe veelheid te kunnen verdeelen. Via Bern wordt aan Parijsche bladen ont leend, clat Donderdagmiddag onder voor zitterschap van Nail, den Franschen minis ter van justitie, in zijn departement een go- wichtige vergadering is gehouden, waarin werd besloten tot do inhechtenisneming van een politicus, die in den laatsten tijd erg over de tong is gegaan. Men zou daarmee op Caillaux doelen. Het Petrograder Telegraafagentschap meldt, dat ondanks de bewaking een troep soldaten de wijnkelders van het winter paleis heeft geplunderd. Door het optreden van de militaire wacfit werden ze uiteen ge dreven. Dc regeerig neemt de noodigo maat regelen, om alle alcohol-voorraden te ver nietigen. De ItaliaanBche provincies Reggio Nell' Emilia, Parma, Bergamo, Como, Milaan, Paria en Navara zijn tot oorlogsgebied ver klaard. De maximalistische rcgecring heeft, de belooning van alle Russische staatsambte naren en beambten gelijk gemaakt en vast gesteld op 500 roebel per maand. Gehuwden krijgen bovendien een manndelijksche toe lage van 100 roebel. 4» Naar de ,,Corrière della Sera" uit Rome verneemt, zou het generaal Duchonin voor zijn dood gelukt zijn, alle geheime documen ten, die zich onder zijn berusting bevonden, te vernietigen. Jeruzalem gehonieu. LONDEN, 11 Dec. (P. 0.). Do „Morning Post" schrijft: De vermeestering van Jeru zalem is de bekroning van een schitterend gevoerde campagne, waarvoor allen betrok kenen lof toekomt. Jeruzalem is gevallen, dank zjj goedo organisatie, goede aanvoe ring, goede gevechtsvoering. Het Russische leger in den Kaukasus schijnt de geallieerden toegedaan en bezet nog Armenië. Wij mogen zelfs hopen, dat het zich vastzet tusschen Zwarte Zee en Kaspische Zee, waarbij het over de Britsche verbindingslijnen met de Perzische Golf van voorraden zal kunnen worden voorzien. Do „Daily Chron.": Politiek is de val van Jeruzalem een gebeurtenis van onbereken baar belang. Het is de heilige plaats van twee groote wereldgodsdiensten. Voor den Islam beteekent cle stad haast evenveel als voor het Christendom en in de Mohamme- daansche vereenhg staat ze nauwelijks bij Mekka en Medina achter. De komst der Brit sche troepen in Jeruzalem, volgend op den afval van het Ottomaansche rijk van de heilige steden in Hedjaz, zal in de geheele Islamitische wereld weerklank vinden. Reeds vele weken geleden liesft de Duitsche pers deze gebeurtenis voorzien cn haar best ge daan de militaire betsekenis er van te ver kleinen. Van de ontzaglijke politieke betee- kenis maakten de Duitsche schrijvers echter geen geheim. Die is ook te duidelijk, om te kunnen worden ontkend. Duitschlands pan- slavistisch plan is reeds lang vernietigd. De heilige oorlog was van den beginne af een mislukking. Wij zijn nu echter getuige, niet zoozeer van de mislukking van Berlijn's eer zuchtige plannen, dan wel van een tegen offensief en de gevolgen hiervan zijn voor Berlijn en zijn Turkschen vazal even vèr- reikend ills de droom van een onder Duit- schen invloed staanden Islam en de z.g. vrjjo weg naar Indië voor ons gevaarlijk moest zijn. De „Times" zegt: Terwijl de Duitschers onnoodig de christelijke kerkon verwoestten onder de valsche bewering van militaire noodzakelijkheid, vertraagde de Britsche ge neraal de operatiën, ten einde de heilige plaatsen van Jeruzalem te redden. Dat is een bewijs van zorg, dat zeker beschouwd zal worden als een waarborg voor de rech ten en voor de eerbiediging van de ge voelens van elk geloof. Priesters en leeraars van alle gezindten, die niet tot de vijande lijke vreemdelingen behooren, mogen ver trouwen op den steun der overwinnaars. De vaf van Jeruzalem is een teeken, dat de tyran- nie van den Turk uit is en een nieuwe vrij heid over zijn gebieden opgaat; voor allen, die hij onderdrukt: Grieken, Armeniërs, Arar bieren, Joden en Syriërs, is dat het voor teeken van de bevrijding. De „Daily Mail": Trouw aan hon onster felijke beginselen, komen de Britten naar Jeruzalem, om rechtvaardigheid voor allen te handhaven. -Hier, gelijk in Indië, zullen zij het evenwicht bewaren. Christenen, Jo den, Mohammedanen, allen hebben gelijke reden rich* te verheugen over onze komst, want zrj allen zijn in het verleden wreedeltfk geofferd als pionnen in het Duitsche spél. De drie Russen kunnen voortaan in eendracht werken onder een rechtvaardig, sympathiek gezag, voor een groote toekomst. LONDEN, 11 Dec. (R. 0.). De opper rabbijn heeft de volgende boodschap uitge vaardigd: Jeruzalem, dat eeuwen lang de magnetische pool is geweest voor de liefde en vereering der wereld, is nu in Engelsche handen. Dit zielsroerende bericht bereikt ons op den verjaardag van de bevrijding van Jeruzalem van de heidenen vddr 2070 jaar. De overwinning vanheden zal misschien een even roemrijke mijlpaal in de geschie denis der menschheid blijken. De strijd in het Westen. LONDEN, 10 Dec. (R. 0.) Officieel: He denmorgen vToeg werd aan het front van Kamerijk een we'geslaagde plaatrelijke ope ratie uitgevoerd tegen een door den vijand bezetten post ten oosten van Boursies. De vijandelijke verdediging daarvan werd ver dreven en verscheidene Duitschers gedood of gevangen genomen. De vijandelijke artil lerie was weer levendig ten zuiden en ten zuid-westen van Kamerjjk. Vermeerde artil lerieactie ten oosten en ten noord-oosten van Yperen vooral in de buurt'van het Polygoon bosch en Passchendaele. BERLIJN, 11 Dec. (W.B.) Het hoofdkwar tier meldt van het westelijk oorlogstooneel: Legergroep-prins Ruprecht van Beieren: In Vlaanderen en van de Scarpe tot de Som me ontwikkelden zich des namiddags her haaldelijk levendige artilieriegevechten. Legergroep-Duitsehe kroonprins: De ar tillerie-actie was op het geheele front leven dig. In een verrassenden aanval brachten stormtroepen ten noord-oosten van Craonne 22 Franschen uit vijandelijke loopgraven als gevangenen aan. Ook in andere sectoren werden bij verkenningsgevechten gevangenen binnengebracht. Sterke afdeeüngen vliegers leidden vooral aan het Fransche front "tot herige luchtgevechten. Onze tegenstanders verloren 11 vliegtuigen en een kabelballon. De Engc'schc vloot. L-ONUEN, 10 Dec. (R. O.) Het Lagerhuis heeft de credietcn goedgekeurd om het per soneel van de vloot met 50,000 mannen en jongens-boVen het getal, waarvoor reeds credieten waren t-oegestaan, te vermeer deren. In Italië. BERLIJN, 11 Dec. (W.B.) Het hoofdkwar tier meldt van het Italiaansche front: Aan weerszijden van de Brenfa zoo ook aan de beneden-Piava af en toe sterkere artille rieactie. Italië en de Ver. Staten. ROME 30 December. (Ag. Stefanï.) Van middag heeft er een betooging voor de Ver. Staten plaats gevonden, naar aanleiding van de oorlogsverklaring van dc Unie aan Oosten rijk-Hongarije. Sedert Mei 1935 is er te Rome geen betooging gehouden waaraan zoo-veel menschen deelnamen en die lot zulk een geestdrift aanleiding gaf. Een eindeloozc op tocht van manifestanten, voorafgegaan door muziek, trok met de banieren van Italië en van- de Vcreenigdo Staten door do stad. De Jiuizcn waren versierd. Engelsche, .Fransche, Amerikaansche en Servische officieren mar cheerden mede in den stoet. Allo straten, waar de stoet doortrok, waren versierd. Er werden betoogingen gehouden voor de Amerikaansche ambassade, cn voor het huis van Sonnino. Dc Amerikaansche gezant hield, afgebroken door do toejuichingen der menig te. cc-n redevoering in het Iialiaansch. Ook prins Colonua hield ccn geestdriftige rede voering. Hij zeide, dat Italië voer de vrij heid vocht, voor de onafhankelijkheid van het Italiaansche volk. De Nieuwe Wereld had zich nu bij dien strijd aangesloten. Barzilai hield een redevoering van onge veer gelijke strekking. Nelson Page, de Amerikaansche gezant, zeide, in zijn rede tot de menigte, dat de be tooging voor de Vercenigde Staten op wcl- spickcnde wijze getuigde van de banden, die Italië en de Unie verbinden. De twee staten vechten voor dezelfde zaak, namelijk voor \de vrijheid. Beide staten hebben tegen Duitsch land en Oostenrijk de taal gevoerd, die de vrijheid tegenover de fyrairaie pleegt te ge bruiken. Deze oorlog heeft nipt het winnen van gebied of macht ten doel, maar bet is een oorlog voor het heil van do-wereld tegen hen die willen dat wij niet andera zijn dan een geografisch begrip. Zou men zich voor kuDnen stellen, dat Italië en Amerika zich buiten een dorgeÜjken oorlog zouden hou den? Dat zou onmogelijk zijn, want zoowel Amerika als Italië zijn voortgekomen uit de vrijheidsoorlogen. Dat is de grond voor onze eenheid in de worsteling voor dit heilige doel. Waarom hebben wij aan Oostenrijk, den oorlog verklaard, terwijl wij ver af in vei ligheid waren Hefc was om Italië te helpen en de zaak, waarvoor Italië in den oorlog' is gegaan. Wees er zeker van, dat wij niet zullen ophouden, voor wij de overwinning hebben behaald. Er is voor ons maar één kwestie: hoe Italië en de andere demo cratieën, die tegen de 'tirannie vechten, te helpen. De vrijheid voor de groote, zoo- wfl als voor de kleine volken voor lange jaren te waarborgen en hoe zoo snel mo gelijk voor dit grootsche streven te over winnen. Generaal Schenck over den toestand. BERLIJN, 11 Dee. (W." B.) De „Na tional Zedtung" publiceert een onderhoud met den chef van het „Kriegsambt", gene raal Schenck, die o.a. verklaarde, dat de voorraad grond- en ,,Er8atz"-stoffen, voor de oorlogvoering noodig, voldoende ia ook voor een langeren duur van den oorlog; naar bekend ia zijn er kolen genoeg voor handen de aanmaak van schietvoorraad en andere krijgsmateriaal wordt onbeperkt voortgezet. De stopzetting van reeds stilge legde bedrijven duurt voort, echter ia men niet van plan er nog meer stil te zetten. Verschillende „Ersatz"-stoffen blijken zoo te voldoen, dat ze na den oorlog gehand haafd zullen worden, vooral in de textiel industrie, papierfabricage, brandnetelfabri- cage, verder de kunstrubber, allumimura en luchtsalpeter. Duitsche munitiefabriek verwoest. LONDEN, 11 Dec. (R. 0.) Üit betrouw bare bron verneemt Reuter no£ eenige bij zonderheden omrent de verwoesting van de groote munitiefabriek te Giissheim bij Frank fort op 22 November j.l. Voor den oorlog was de fabriek op drie na de grootste chemi sche fabriek in Duitschland. Zij werkte met een kapitaal van 60 millioen mark. Aniline verfstoffen en tal van andere bijproducten werden er vervaardigd. In den oorlog dien* de zij voor het vervaardigen van salpeter, ontplcffingsmidde'en, vergift'ge gassen, enz. Munitie voor „de overwinning". WASHINGTON, 11 Dec. (Willnrd, voorzit ter van den War Industries Board, ver klaarde na een bespreking van eenige uren met do heeren Gary Schwab en andere lei dende mannen der staalindustrie, dat de regeering zekerheid had dat alle noodigo staal onverwijld tot munitie voor do over winning zou worden verwerkt. Aan het oostelijk front BERLIJN, 11 Dec. (W.B.) Het hoofdkwar tier meldt van hefc oostelijk oorlogstooneel: Niets nieuws. Aan het Macedcnlsch front. BERLIJN, 11 Dec. (W.B.) Het hoofdkwar tier meldt van het Macedonisch front: Geen belangrijke gevechlsactie. FAILLISSEMENTEN. D. van der Vliet, aannemer te Boskoop. B. J. Eikenbroek, pianohandelaar, Den Haag. Q. van Schaik, te Rijswyk. J. van Mollj kermisreiziger, te Dordrechi A. Hanenwald, koopman, Amsterdam. W. Rijnders, koopmam, Amsterdam. A. J. Broekert, timmerman, "te Hauler- wijk. C. Muis, te Oostzaan. P. Konijn, landman, te Beemster. P. H. H. op 't Roodt-, koopman, te Hom. J. de Kramer, to Weesp. F. Del for no te Weesp. - Geëindigd is het faillissement van J. van Wely, timmerman te Haarlemmermeer. Geëindigd is het faillissement van P. H. Naves, schilder en koopman, te Waddinx- veen. AFKONDIGING VAN DE NIEUWE GRONDWET. Evenals dit in alle andere gemeenten van hei Rijk zal geschieden, zal ook hier morgen, en wel te twaalf uren 's middags, van het bordes van het Raadhuis de. plechtige afkondiging van de nieuwe Grondwet plaats hebben. Graan voor alcoholindustrie. Gisteren werd door H. M. de Koningin ten Paleize -in het Noordeindo een deputatie ont vangen uit de gezamenlijke Nedorlandsche dxankbestrijders-ofganisaties, wclko Hare Ma jesteit een adres kwam aanbieden in zake een beperking der beschikbaarstelling van graan en steenkolen voor de alcohol-industrie. Scheveningsche logger gestrand. De logger „SCH. 402" is hedennacht bij stiandpaal 103 (Jbezuiden Scheveningen) ge strand. Het vaartuig zal vermoedelijk bij hoog water vlot kunnen komen. Het schepen-Qnderzoek te Halifax. Blijkens bij de N. O T. ingekomen bericht ia ten gevolge van den brand te Halifax het onder zoek van schepen in dezo haven tijdelijk moe ten worden geschorschb. Naar Amerika uitvarende Nederlandsche schepen zullen derhalve thans rechtstreeks naar hun bestemmingshaven in do Vereenigde Staten kunnon doorvaren, terwijl schepen op weg naar het Panamakanaal to Kingston zullen moet co aauloopen. Ds. W. B. Renkcma. In de „Geld. Kerkk." deelt ds. Van Schelven mee,- dat ds. W. B. Renkema, predikant der Go- ref. Kerk te Duisburg (Duitschland), wegeng geschokten gezondheidstoestand niet in staat le al het herderlijk werk onder de Hollandera te ver richt en. Z. K. H. de Prins zal Zaterdag 16 dezer te Amsterdam deelnemen aan het diner, dat ter gelegenheid van het 70-jarig 6estaan van de Kon. Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging in Brack's Doelen-Hotel al daar zal plaats hebben. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN, 11 Dcc. Kaas. Goudsche oangev. 201 wiigens tc zamen 9825 stuks, wegende plJD 58950 K.G. lo soort Goudsche t 68.50 n 69.50 zwaar dere i 63 a 68. RiJksmerk t 69 a 71.50. Handel matig. PURMEREXD11 Dec. Kaas. Aangev. 11 partijen fabriekska:is 65. 31 part. kleine boerenkaas f 65, 4 part. middelbare I 65 per 60 K.G. Boter. Aangev. 1120 K.G. f 1.90 a S.05 per K.G. Vee. Aangev. 808 v. runderen f 1 a 1.15 per K.G., 392 melk- en geldo I 130 a 860 per stuk. handel matig, 19 stieren, 15 paarden I 100 a 400 per stuk, 15 v. kalveren f 1.40 a 1.65 per K.G., 14t> nuchtere kalveren f 15 a 35 per stuk. 525 v. varkens t 1.22 a 1.32 per K.G., 33 magere varkens f 20 a 40 per stuk. 26 biggen I 8 a 15. 2569 schapen t 17 a 01 handel vlug, 304 ganzen f 0 a 10, handel stug. Kippeneieren t 15.25 per 100. 125 zak appelen 14a 6.50. 75 zak poren t 2.50 a 8 per zak. ROTTERDAM, 11 Dcc. Vee. Aangev. 99 paarden, 1C-17 magere runderen. 825 v. runderen. 174 vette- en graskalveren. 23 varkens 130 biggen. 4 bokken of geiten. 61 schapen of lammeren. Koeien Je kw. 146, 2e kw. 128. 3c kw. 110 ets., ossen le kw. 145. Se kw. 123. 3e kw. 108 ets., stieren le kw. 118. 2e kw. 95, 3e kw. 85 ets. kalveren le kw. 175. 2c kw. 185 8e kw. 110 ets., melkkoeien f 215 a 425. kalfkoeicn f 225 a 435 stieren f 130 a 500, vaarzen f 110 a 1S5. pln- pen f 90 a 130. graskalveren f 85 a 95. nuchtere kal veren f 10 a 20, fokkalveren f 14 a 28, slacht paar den f 95 a 195. biggen f 38. Eieren. Aangev. 17.1-31 V. P. N.-eieren. Kippen eieren f 15 a 17 eendenefneren f 18 a 13.25. Hnnde- lor.rseieren f 12.50 n 16.85. Graanmarkt. Zaden flauw. Karwijzaad f 31 a82 por 50 K.G., geel mosterdzaad f 13 a 45 per 100 K.Ö. netto, inclusief baal. ALKMAAR. 10 Deo. Aangev. 201 v. varkens 100 a 120 et. per-K.G.. 20 koelen en ossen f 180 a 430. 8 v. kalveren f 79 a 120. oer K.G. tl» 1.40. 13 nucBt* kalveren 1 15 a 9, 257 schapen f 20 a 61.50.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3