No. 17726. LEiDSCH DAGBLAD Zaterdag 8 December Derde Blad Anno 1917. Het beleid van den Minister van v Buitenlandsche Zaken. DE OORLOG, Nederland en de Oorlog, x Do minister van Buiteiilandsche zaken heeft in tlo memorie van antwoord nopens zijn be grooting voor 1018 verschillende mcdedeclingen gedaan, waaraan het volgendo is ontleend: Inzake het 70-tal Nederlandsche stoom schepen, dat ougebruikt in Amerikaansche ha vens moet blijven liggen, omdat de noodigo buiikerkolen hun geweigerd worden, is de mi nister bij herhaling met klem daartegen opge komen. Onderhandelingen zijn sedert goruimen tijd met den Amerikaanschen- War Trade Board gaande;' van Amerikaansche zijde wor den als contra-praestatio voor het leveren van bunkerkolen dienston yan do Noderïandsche ecbepen verlangd. Het stadium waarin de onderhandelingen thans gekomen zijn, wettigt 'do verwachting, dat binnenkort een oplossing gevonden zal worden. De minister verklaart niet gekant te zijn tegen de instelling van een persbureau aan zijn departement. Hij overweegt op dit oogen- tlik do mogelijkheid om daartoe over te gaan. Na mededeoling van do verschillende wijzi gingen, die de vrije vaargeul in de Noordzee heeft ondergaan, schrijft de minister, dat thans de minste breedte daarvan 10 zeemijlen be draagt. Do Duilschc regeering lieeft, wat de kolen- uit Duitschland betreft, nader toegezegd een extra-levering voor eens van 50.000 ton en een verhooging van de verdere maandelijkschc levering met 30.000 ton per maand tot 1 April. Hierbij moet echter in het oog worden ge houden dat, "met het oog op vorvoermoeilijk- heden en andere omstandigheden, levering van kolen uit België bijzondere bezwaren onder- vmdl, en dat derhalve van daar waarschijnlijk belangrijk minder dan 50.000 ton zal kunnen worden verkregen. Dc gesloten overeenkomst zal aan de Staten- Oeneraal worden medegedeeld, zoodia zij door de beido regeeringen is bekrachtigd. Dit is echter nog niet hot geval, aangezien nopens verschillende punten, waaromtrent een voor behoud is gemaakt, nog overleg gaande is. In- tusschen werkt zij reeds wat de kolen betreft. Een der belangrijkste punten waaromtrent nog geen overeenkomst is verkregen, i9 de leveriog van staal ea. ijzer voor den scheeps bouw. Met betrekking tot de neutraliteitsschending op 10 Juli j.l. kan de minister modedcclon, dat de Britsche regeering alsnog haar verontschul digingen heeft aangeboden voor do op het Ne- derlandsche gebied neergekomen projectielen, en zich bereid heeft verklaard de eventueel daardoor aangerichte schade te vergoeden. Zij voegde er aan toe,"dot het uitblijven dezer ver ontschuldigingen aan een verzuim harerzijds was te wijten. Ook heeft zij haar verontschuldiging aange boden voor de hij de beschieting van de „La- vinia" en „Renata Leonhardt" op Nederlandsch gebied neergekomen projectielen, maar ver plichting tot -sobadevorgoeding ten aanzien van dio schepen betwist. De minister sprak de verwachting uit dat dc Britsche regeering de onhoudbaarheid van dit standpunt zou inzien en bereid zou zijn de con sequenties van hQt door haar zelve als onrecht matig erkende optreden der betrokken Brit sche oorlogsschepen te aanvaarden. l)en minister ontbreken op hot oogeiiblik volledige gegevens om to beoordeelcn of do stappen welke hij gedaan heeft ten behoeve van dc naar Duitschland gedeporteerde Belgen, die na hun vlucht uit België in Nederland hadden vertoefd, het beoogde doel ten volle hebben be reikt. Blijkens mcdedeeling van den minister president te Brussel waren op 11 Juli 11. van 4197 Belgen, voor wier terugkeer naar België stappen waren gedaan, 2853 teruggekeerd. Mocht den minister blijken, dat Belgen-, be- bcorende tot do categorie voor welke hij ge meend heeft te moeten opkomen bij de Duil- sche regeering. tegen bun zin ten gevolge van een misverstand of anderszins in Duitschland worden vastgehouden, dan zal hij niet nalaten genoemde regeering daarop opmerkzaam te maken. De Zwéedscho regeering liceft onlangs te ver staan gegeven, dat zij voorloopig niet voorne mens was de neutrale gezanten te Stockholm, voor zoover dezo daartoe gemachtigd waren, tot een bijeenkomst te noodigen. Voor do levensmiddelenvoorziening van Ne derlanders, in België woonachtig, verleent dc „Commissie tot regeling van do voorziening van noodzakelijke levensbehoeften in Belgische go- meenten" haar bemiddeling Het aantal pakketten is bepaald op -4000 per maand. Ten behoeve van Nederlanders in Duitsch land is eveneens een regeling getroffen. Het wetsvoorstel strekkendo tot liet Inlijven van alle vreemdelingen die langer dan één jaar In dc Vereenigde Sialen verblijven, hetzij zij gebruik maken van de hun verstrekte bevoegd heid om binnen 90 dagen het land to verlaten, heeft nog geen kracht van wet verkregen. Wol worden krachtens een thans geldende vel vreemdelingen, die den wonseh te kennen hebben gegeven volgens do daarop bestaande bepalingen Amerikaansche burgers to worden (z.g. eerste papieren hebben aangevraagd) tot. militairen dienst in de Vereenigde Staten ver plicht. Er is echter «reden te vertrouwen, dat zij niet tot dienst op het Europccsche govechlsveld zul len worden gedwongen. Naar aanleiding van de publicatie van het Centraal Communiqué voor de nationale verde diging te Konstanlinopel, betreffende een „Al- gemcene Bekendmaking aan alle belijders van den I-kun" en welke bepalingen bevatte, waar in de Mohammedanen in Ncderlandsch-lndië werden opgehitst tegen de Nederlandsche re geering, ln-eft Hr. Ms. gezant te Konstantino- pel zich tut de Turkscho regeering gewond met het gevolg, dat er communiqués in eenige nieuwsbladen worden opgenomen ter verlooche ning van de bekendmaking. Ofschoon in de tekst hiervan de onafhanke lijke positie van Nederland in Ncderlandsch- Indiö wel duidelijker had kunnen worden uit gedrukt. besldnd er toch verder voor de regee ring geen aanleiding tot het nemen van eenige maatregel. Na het afbreken der diplomatieke onderhan delingen tusschen Duitschland on Amerika, is het gezantschap te Berlijn belast geworden met de bescherming der Britsche onderdanen in het Dultsche rijk. Tot de zeer omvangrijke werkzaamheden waarvoor het gezantschap zich plotseling ge plaatst zag, behoorde het organiseeren van ecu bijzondoren dienst, bestaande in het bezoeken van Britsche gevangenkampen. De .minister wees hiervoor aan dr. Keuelienius en nog een anderen arts, nadat informaties omtrent heide candidateu waren verkregen. Spoedshalve is er door den minister uit dien hoofde van afge zien vooraf de regeering te Berlijn te laten pol sen over do vraag of men er op kon rekenen, dat aan bedoeldo doktoren vergunning tot het bereizen van de kampen zou worden verleend. Toen-ten slotte do Duitsebe regeering had doen weten, dat op het door den gezant inge diend verzoek t. a. v. dr. Iveuchenius geen gun stige beschikking kon worden genomen, heeft de minister, ofschoon betreurende het tijdver lies, dat verscheidene weken werkeloos wachten voor den dienst en ook voor dr. E^euchenius medebracht, geen aanleiding kunnen vindon er nader op to laten aandringen, dat dezo alsnog zou worden in staat gesteld zijn opdracht te vervullen. Immers voor een doeltreffende uitvoering van de door de kampbezoekers te verrichten uiter aard teedcre taak is het een bepaald vorelschte, dat zij persoonlijk het onvoorwaardelijke ver trouwen ook van do Duitseho autoriteiten ge noten. Zelfs al waro de mogelijkheid voorzien, om door naderen aandrang te Berlijn verande ring in de genomen beslissing te bereiken, dan nog zou de minister in het belang van de aan Nederlandsche zorg toevertrouwde gevangenen daarvan hebben afgezien. Het is den minister aangenaam, hierbij te kunnen voegen, dat in het kampbezoek sedert wordt voorzien door 2 geneeskeeren en een rechtsgeleerde en dat het, dank zij hun in gespannen arbeid, die ook van Britsche zijdo ten volle gewaardeerd wordt, is mogen geluk ken, do gevolgen van den in den aanvang min der gelukkigen gang van zaken te niet te doen. Lloyd George ongesteld. Lloyd George lijdt aan een lichte verkoud heid. Het feestmaal, dat morgenavond zou plaats hebben en waar liy, naar men ver wachtte, een verklaring zou afleggen omtrent den brief van Lansdowne en de oorlogsbe- doelingsn der geallieerden, is een week uit- gesteld. Passagiersschip getorpedeerd. De „Daily Graphic" bericht, dat dc pakket boot „Apapa" van de Eldordcmpstermaat- schappij in den grond is geboord. Het schip kreeg twee torpedoschoten. Tachtig passagiers on leden der bemanning worden vermist. On geveer 120 passagiers zijn gered.* De overlevenden van de „Apapa" ver klaarden in een interview, dat bet Bchip reeds zonk ten gevolge van de ontploffing der eerste torpedo, toen nog een tweede tor pedo werd afgezonden om de hulpelooze be manning en passagiers te vermoorden, die in allerijl uit hun bedden kwamen. De tweede torpedo verbrijzelde een boot, waarin zich 20 h 30 personen bevonden, van wie velen werden gedood door de ont ploffing en de anderen verdronken. Toen het schip werd aangevallen, waren ade lichten gedoofd; slechts de maan wierp haar bleeke schijnsel op het ontzettend schouwspel. De reddingbooten werden alle zonder on gelukken te water gelaten. „De boot, waarin ik had plaats genomen", vbrvolgde onze zegsman, „werd door den wind en de golven tegen den romp van de „Apapa" gedrukt en wy konden er niet in slagen ons van het tetcfiip te verwijderen. De groole zwarte romp zat als vastgekleefd aan onze boot en wij zagen haar langzaam op ons toekomen als een hooge, zw3re muur. Toen riep een van mijn mede-inzittenden: Laat ons over boord springen! en ik wierp my in de golven. Toen ik van de koude onderdompeling was bekomen, zag ik dat het enorme schip met een ontzettend lawaai zonk. De schoorsteen kwam terecht te midden in de boot, waarin ik had gezeten, en verbrijzelde haar. Het was een vreeselijk gezicht. Kapitein Taft die zich mot den eersten officier op de brug bevond, ging met zijn schip onder. Hij werd. later gevonden en opgepikt; hij had zich vastgeklemd aan een omgeslagen red dingboot. Het is alleen aan de uitstekende discipline der bemanning te danken, dat niet meer dan 40 man van de bemanning én 39 passa giers, waaronder 11 vrouwen, omkwamen. Alle booten waren neergelaten en ofschoon het schip 18 minuten na het ontploffen der eerste torpedo zonk, geloof ik toch wel, dat allen in (staat waren het te verlaten. Ik dreef een half uur in het water, al vorens ik door een reddingboot werd Op genomen. Dank zy het maanlicht, hadden de inzittenden my opgemerkt, niettegenstaande ik tnij op verscheidene meters afstand be vond." Dwangarbeid voor vrouwen en gebrekkioen in België. Men meldt aan de „Tel." van do grens: Reeds is de dwangarbeid opgelegd: aan vrouwen te Tilgem, Calstre, in het oosten der provincie West-Vlaanderen, to Ley- seele, bij Brugge, in plaatsen aan de kust en bij Kortrijk maar ook te Blanken'berghe dwongen de Duitschers een groot aantal dienstboden haar betrekking te verlaten. Zij wilden haar dwingen voor het leger te arbeiden en los-,-laad- en transport-werk te verrichten. Do meisjes weigerden en wer den in het hotel „Belvédère", dab tot ge vangenis dient, opgesloten De meesten vol hardden echter in haar weigeren en einde lijk liet raen ze gaan, maa-r nu worden ze opnieuw opgeëischt en naar de stations en zelfs naar den havenmuur van Zeebrugge gezonden om voor de Duitschera te arbei den. Men requireerb ook boeren- en burger dochters uit de omgeving. Do militaire over heid spaart zelfs do gebrekkagen en zwak ken niet. Te Blankenberghe en in omlig gende plaatsen roept men verminkte en ziekelijke personen op. Iemand met slechts één been wijst op zijn gebrek. „Er ia werk, dat ge mei- uw banden kunt doen", ant woordt men. Iemand met één arm hoort sdoh toevoegen: „We zullen u een makker geven, die ook één hand heeft en ge kunt elkaar helpen en samen een werkman vor men". Geen enkele reclame helpt. Een proteso tot den gouverneur-generaal ge richt, is zonder invloed gebleven," niemand blijffc vrij en voor hen, die onwillig zijn, is de gemeenteschool van Dudzeele tot straf kolonie ingericht. Het gebouw is als een krijgsgevangenkamp door prikkeldraad om ringd. Een andere strafkolonie ia een kasteel te Lophem, bij Brugge. Zoo treden do Duitschors op tegen de wcerlooze Vlaamscho bevolking, tegen vrouwen, tegen zwakken en verminkten en we durven gerust deze zeer ernstige feiten *aan een onpartijdig onderzoek onder worpen." KORTE BERICHTEN. Ten einde de volkstelling en de controle 'der levensmiddelenkaarten zoo nauwkeurig mogelijk te doen geschieden, heeft het ge meentebestuur van Duisburg voor ieder, die zyn vragenlijst nauwkeurig en strikt naar waarheid invult, als belooning een kaart in uitzicht gesteld, waarop in de Kerstweek eenige extra levensmiddelen verkrijgbaar zijn. De keizer heeft aan den landbouwer M. Verhulsdonk, te Benz, bij Lübeck, wiens elf zonen zich in militairen dienst bevinden, zyn portret in lijst gezonden, met "begeleidend schryven, waarin de vader wordt geprezen, omdat hij al zijn zoons tot landsverdedigers heeft opgevoed. In Frankrijk worden maatregelen getrof fen om eventueel alle luxe-paarden, d.w.z. paarden, niet gebezigd ten behoeve van het economisch leven of do nationale verdedi ging, ter beschikking van de militaire over heid te kunnen stellen. Graaf Michael Karolyi heeft, na zijn terugkeer uit Zwitserland, waar hij ge tracht heeft mot Ententekringen in aan raking te komen, verklaard, dat naar zijn meening de vrede nog zeer ver verwijderd is en wel omdat de vijanden de hoop koes teren, de Centrale mogendheden met Amerika'3 hulp te kunnen overwinnen. De Centraio mogendheden- hebben dan ook geen andere keus, dan te berusten in de voortzetting van den oorlog. De Engelsche. admiraliteit heeft besloten vrouwen dienst te laten doen voor ver schillende werkzaamheden tot dusver door mannen verricht. En met dat doel ie ge vormd de Women's Royal Naval Service. Welke werkzaamheden aan de vrouwen van dat nieuwe corps waartoe met de vrouwe lijke geëmployeerden in het marine-depar tement, de vrouwen in de burgerlijke inrichtingen, onder de admiraliteit ressor teer end, zullen worden opgedragen, wordt niet medegedeeld. Daar in Oostenrijk het vervoer van allo reizigers met de personentreinen niet meer mogelijk is en het aantal daarvan thans niet kan worden vermeerderd, i3 bij enkele goe derentreinen het personenvervoer Ingevoerd. Den reizigers is verzocht om vooral voor korte reizen daarvan gebruik te maken. e ft De officieren van het Amerikaansohe le ger in Frankrijk hebben gummi-laarzen van een nieuw model. Het ondergedeelte lijkt een gewone gummi-sohoen, maar het ge deelte, dat het been bedekt, is zeer dun en even soepel als gummilinnen en reikt tot aan de knie. Dezo laars neemt, eenmaal ge vouwen, -bijna geen plaats in en gaat in een zakje, dat aan den gordel wordt gehaakt. 9 De verovering van Duitsch Oost-Afrika is te Durban gevierd met het houden van een marine- en militairen ommegang, sport- feesten en vuurwerk. Ook werd een gods dienstoefening in de open lucht gehouden, om daarvoor te danken. De winkels en kantoren waren 'a middags gesloten. Verhooging yan brandstofprijzen na de eerste 10 eenheden. Heb Bureau voor Mededeelingen in zaka de voedselvoorziening meldt: Te rekenen van 1 Deoember 1.1. af is thans de volgende prijsregeling voor brand stoffen vastgesteld Voor alle gebruikers van groep A (parti- ouliera personen) blijven de prijzen, zooala ze in October en November waren, voor zooverre aangaat die 10 eerste brandstoffen- eenheden, waarop zij aanspraak kunnen maken. Voor alle overige toewijzingen echter worden de prijzen verhoogd, zoodat voor de hoeveelheid die men mag ontvangon boven <fe 10 H.L. meer moet worden betaald per H.L. Anthraciet ongeveer f 3 per H.L., kachelkolen ongeveer f 2.40 en per 100 K.G-. gietcokes ongeveer f 3.50. Boven de normaal detail-prijzen zullen bovendien nog de navolgende verhoogingen ih rekening moeten worden gebracht Klasse II tot en mot VII van groep A (van 2 tot en met 7 haardsteden) betaalt den normaal detailprijs plus f 1.30 verhoo ging per brandstoffeneenheid. Klasse VIII van groep A (centrale verwarming) betaalt den normaal detailprijs plus f 6.30 verhoo ging per brandstoffeneenheid j Groep B (groote magazijnen, winkelkan toren) betaalt den normaal detailprijs plus f 3.50 verhooging per brandstoffoneenlieid Groep C (openbare gebouwen enz.) be taalt den normaal detailprijs plus f 3.50 verhooging per brandstoffeneenheid behalve do tot cïeze groep behoor ond'o kerken, scho len, ziekenhuizen -en gestichten van wel dadigheid of algemeen nut, welke den iwr- maal detailprijs betalen plus f 1.30 verhoo ging per brandstoffeneenheid. Groep D (ge-bouwen voor publieke ver makelijkheden) betaalt den normaal detail prijs plus f 3.50 verhooging per brand stoffeneenheid. Bij geschil tusschen de brandBtoffencom- missie en de verbruikers of zij zijn te rang schikken onder de catagorie van kerken, scholen, ziekenhuizen en gestichten van wel dadigheid of algemeen nut beslist de direc teur van de Rijkskolendistributie. Voor zoover in enkele uitzonderingsgeval len aan de verbruikers van groep A rceda meer dan 10 brandstoffeneenheden mochten zijn afgeleverd bij klasse VIII zal dit in het algemeen het geval zijn, ovenals door extra verstrekkingen ten behoeve van kamer bewoners en aan doctoren zal bij deze verbruikers voor do meerdere afgeleverde eenheden het verschil moeten worden nage vorderd tusschen don ouden detailprijs en den normaal-detailprijs, vermeerderd met d!e toepasselijke verhoogingen. Bij de groepen B, C en D zal navordering moeten geschieden bij die verbruikers, aan wie op 30 November j.l. meer dan 25 pet. hunner rantsoenen is afgeleverd. Deze verbruikers zullen moeten worden belast met het verschil tusschen den ouden detailprijs en den normaal-prijs, vermeer derd met de toepasselijke verhoogingen voor de hoeveelheid ontvangen boven de hiervoor genoemde 25 pet. Bij weigering van verbruikers om" aan deze navordering te voldoen, zal hun moe ten worden medegedeeld, dat zij geen brand stoffen meer zullen ontvangen zoolang de kolendistributie van Rijkswege geschiedt. Wat de gae-cokes aangaat, zullen de na 30 November geproduceerde op basis van een normaal-detailprijs van ten hoogste f 3 per H.L. ter beschikking der brandstoffen- commissies worden gestelde De op ultimo November bij de gasfabrieken aanwezige voorraden zullen echter nog tegen do oude prijzen moeten worden afgeleverd. Do prijs waarvoor de gascokes aan het publiek op de eerste 10 eonheden zal worden geleverd, wordt op ten hoogste f 1.30 per H.L. ge steld, zoodat een bedrag van f 1.20 per H.L. zal worden toegelegd op de hoeveelheden gascokes na 30 November geproduceerd en op de eerste 10 eenheden afgeleverd. Wan neer gemeentebesturen de gascokes tegen lageren prijs dan op de basis van een nor maal-detailprijs van f 3 per H.L. wenschen te leveren, zullen natuurlijk de verkoops prijzen voor aflevering aan verbruikers op de eerste 10 brandstoffeneenheden in gelijke mate moeten worden verlaagd. Overigens zullen aan-do verbruikers van groep A over hetgeen hun aan gascokes boven do 10 eerste brandstoffeneenheden wordt afgeleverd en aan de groepen B, C en D de hierboven ge noemde verhoogingen boven den normaal detailprijs in rekening moeten worden ge bracht. De prijzen, waarvoor de turf aan de branclstoffencommissies wordt toegewezen, ondergaan geen verandering. Voor zoover evenwel de turf wordt afge leverd aan do verbruikers van groep A op hun rantsoenen boven de eerste 10 eenheden on aan de verbruikers van de groepen B, C en D, boven de 25 pot. van hun rantsoenen zullen de toepasselijke verhoogingen, hier voor aangegeven, moeten worden in reke ning gebracht. In verband met vorenstaande regeling zul len wegens verdere aflevering, op de eerste 10 brandstoffeneenheden aan groep A tekorten ontstaan. Daarentegen ontstaan overschotten we gens de verhoogingen boven den normaal- (Detailprijs op alle andere leveringen van huisbrand in rekening gebracht en wegens navordering. De brandstoffencommissie3 moeten hiervan nauwkeurig boekhouden. Aan de brandstoffencommissies is opgedra gen bij het vaststellen der normaal-detail-, prijzen er rekening mede te willen houden, dat de verhoogingon beperkt blijven tot het strikt noodzakelijke en dat dus winstcijfers en andere lasten, welke op de verbruikers kunnen worden verhaald, niet in evenredig heid met de verkoopsprijzen stijgen. Duitseho vliegmachine boven ons land. De grenswacht te Bourtange (Gt.) schoot gis teren op een Duitseho vliegmachine, waarop dit vliegtuig direct koeiu zette over de Duitseho grens. In beslag genomen. Door het personeel van don Distributiedienst te 's-Gravenhage werd in beslag genomen pl.m. 20 KG. carbid, 50 K.G. stijfsel. Verder werden door dezen dienst, na bekomen machtiging van den burgemeestor, in bezit genomen 20 grooto pakken lucifers en 45 kluwens touw, 35 balen rijst A 100 K.G. en 1 H.L. witte boonen en 3 kisten stijfsel 25 K.G. Door de Centrale controlo op do distributie- wet te Rottordam zijn in verschillende pakhui zen op de Prins Hendrikkade 110 balen San toskof fio voor de regeering in bezit genomen. Door de politie is te Vlaardingen een partij calcium carbid, groot 25 vaten, in beslag ge nomen. Deze partij zou naar Rotterdam wor den vervoord. Van 1619 November werden to Amsterdam in bezit genomen 100 balen, 128 vaten en 50 kis ten cacaopoeder, 90 pakken cacaoboter, 1 vat ccl- licino, 3 zakken groono erwten, 1 zak capucij- nors, 1319 kisten harde zeep, 550 liter jenever, 37 pakken kaneel, 10G balen koffie, 51 pakken en 348 kisten lucifers. 100 K G. meel, -46 balen manufacturen, 244 kisten gecondenseerde melk, 4 balen geplette mais, 52 balen en 22 kisten nootmuscaat, 1 vat olie, 21 vaten en 18 kisten slaolie, 67 kisten macaroni, 50 kisten en 20 doozen maizena, 35 balen pindas, 10 vaten stroop, 510 kisten stijfsel. 13 kisten thee en 253 kisten vermicelli. Kaarsen cn schemerlichten. -Door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel is tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht: In aansluiting aan mijn circulaire, d.d. 4 October 1917, waarbij u opgaven werden verzocht in verband met een nieuwe rege ling voor de toewijzing van kaarsen, sche merlichten e.d., voor de maanden Novem ber en December 1917, deel ik u thans mede, dat voor de nieuwe toewijzing ten behoeve der verlichting in de periode l Januari1 Maart 1918 geen nadere opga ven behoeven te worden verstrekt, aange zien de toewijzingen op dezelfde grondsla gen zullen berusten als die der vooraf gaande twee maanden. Gestrande Nederlanders. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Ons werd heden een afdruk toegezonden van het verzoekschrift, dat namens de 309. Hollanders, die in New-York „gestrand" wa ren, tot president Wilson is gericht en waarin den president werd gevraagd vervoergelegen- heid aan die Hollanders naar Nederland te strekken, hetzy op de „Nieuw-Amsterdam", hetzij op eenig ander Nederlandsch stoom schip, dat zich in de haven van New-York; bevond. Het verzoekschrift was ingediend door een comité als voorzitter waarvan de bekende b'oomkweeker Jac. Smits, van Naarden, op trad. Tezamen met twee collega's uit Boskop had deze een apartement gehuurd en dit tot bureau ingericht waar de „stranded Hollan ders" voortdurend inlichtingen konden in winnen en van waaruit de actie werd ge voerd. In het verzoekschrift werd er aan her innerd, dat de „Nieuw-Amsterdam" op 30 Juni van dit jaar ons land had verlaten en Ig'echarterd was door de Belgian Relief Commission om een lading graan voor die commissie in te nemen. Rekenende op de zekerheid van de vaart met een lading voor de Relief, terwijl geen andëre lading aan boord was, reisden ver scheidene Indische ambtenaren en andere Nederlanders naar New-York oni met. dit* schip te kunnen terugkeeren. Intusschen werd de uitvaartvergunning geweigerd, zon der opgaaf van redenen en bevonden dez? Nederlanders zich reeds meer dan twee maanden in New-York, ronder vooruitzicht van te kunnen vertrekken. Het comité stelde nu de vraag of de re geering der Vereenigde Staten wel gerech tigd was dit schip vast te houden. Het er kende volkomen de eischen die de oorlogs toestand stelt, maar macht maakt nog geen' recht. Nog werd herinnerd aan de gastvrije wijze waarop in Augustus 1914 het Nederland sche volk tienduizenden Amerikanen, die daar uit Duitschland, Oo3tenrijk-Hongarye, Zwit serland, Frankrijk. Rusland en België wa ren gekomen, heeft opgenomen en verzorgd totdat de middelen konden worden gevon den, voor hun terugkeer naar de Vereenig de Staten. Van.welken invloed dit vertoog is geweest op het besluit van den president is uit den aard der zaak niet na te gaan; niettemin mag worden aangenomen dat de eensgezinde actie onzer landgenooten van groote beteekeni3 is geweest Zoodra de Nieuw-Amsterdam" zal zijn binnengekomen, zullen hieromtrent wel meer dere bijzonderheden bekend, worden. Oefening kader-landsiorm. Bij beschikking van den minister van Oor log is goedkeuring gehecht aan de voorstel len van den inspecteur van den Landstorm om de Kerstoefeningen van den kader-land storm te doen houden onder commando van den reserve-kapitein J. W. Klein, van Woens dag 26 tot Zaterdag 29 December 1917 in de omstreken van Laren (N.-H.), waar de vrywiliigers dan bij burgers ingekwartierd zullen worden. Gewone vrywiliigers,- al dan niet gegra dueerd en al dan niet vrijgesteld van de ge wone oefeningen, zullen ook tob een beperkt aantal de oefeningen kunnen medemaken. De 8randstoffenvoorziening. Laat de brandstoffenvoorz-ening in de groote steden veel te wenschen over, ook in de kleinere plaatsen is de distributie verre van volmaakt, zoo wordt uit Woerden ge meld. In die plaats zijn gezinnen, die nog altijd op de eerst? verstrekking van brand stoffen wachten. Niettegenstaande de strenge koude, wérd aan een vijftiental gezinnen nog geen huisbrand verstrekt. Aan de bewoners van Texel zyn nog ma-af enkele eenheden van liet toegewezen kwairt- tum brandstoffen verstrekt. Vele gezinnen hebben dan ook niets of weinig meer en ef is ook niet voorhanden. Het Haagsche kolen- bureau heeft voor November niets aan deze gemeente toegewezen. Wanneer er niet spoe dig 'wat komt, is de toestand onhoudbaar. En als nu de winter eens inviel? Dan zou er niets meer aangevoerd kunnen worden. Bericht aan dc Belgen. Het Officieel "Belgisch Comité! t meldt ons: Om na de bevrijding van het grondgebied in België te mogen terugkeeren, zullen de Belgen, die in Holland hebben verbleven, in het bezit moeten zijn van verschillende iden titeitsstukken. Daar het aantal uitgewekenen groot is, zal het opmaken dezer stukken veel tijd vragen. Dienvolgens worden alle Belgen, die in Ne derland verblyven, -dringencT verzocht zich zonder verwijl te laten inschrijven op de be volkingsregisters der Nederlandsche gemeen ten, waar zij tijdelijk verblijven. Tevens wor den zij verzocht zich eveneens te laten in schrijven op liet consulaat van het districts waar zy zich hébben gevestigd. Deze con sulaten zullen te hunner beschikking een inschrijvingskaart houden met aanduiding van allo noodige gegevens. Deze kaart zal op aanvraag aan alle belanghebbenden- ter ia- vulling worden toegezonden. De Belgen, die aan dezen oproep geen gevolg zouden geven, stellen zich bloot aan onaangename gevolgen. Yan deze formaliteiten zijn nochtans ont slagen: lo. de geïnterneerden; 2o. de Belgen, welke in de' vluchtoorden verblyven; 3o. de families van gemtorneerSlen, 'dia in de nooddorpen, bij de intemeenngskaa^ pen opgericht, rijn gehuisvest

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9