LEIDSCH m DAGBLAD. Zaterdag 8 December 1917. Officieele Kennisgeving. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND PRIJS DEB ADVERTENTIES: y»n 1—B regelt 1 1.05. Ieder» regel meet 0.20. Kleine advertentiën van 80 woor- Ben 50 Centa contant; elk tiental woorden meer 12'/» Cent.—Incasso volgens postrocht, Voor oventueolo opsonding van brieven 10 cent porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidon p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.1J Bulten Le'den waar ageoten ge vestigd zijn pot week a.,; 0.12 Franco per post 2.-. Nummer 17726. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. MAXIMUM-PRIJZEN BRANDSPIRITUS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt tor algemeeno kennis dat do Minister Yan Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 'der Distributiewet 1916, heeft goedgevonden; Vast te stellen de volgende maximum-prijzen yoor brandspiritus. 'A. CROOTHANDELPRIJZEN. Bij levering van G HL, of meer. Gom ethyl, spiritus 95 pot. f 103.25, id. 92 pet. f 100, id. 90 pet. f 98, id. 85 pet. f 92.50; bij levering van 21/2 HL. resp. f 103.75, f 100 50, f 98 50, f 03. Bovenstaande prijzen gelden contant zonder porting, franco allo plaatsen in Nederland, bij verzending in een fust, ledig lust ongefran- keerd to retourneeren. Verbooging bij afnamo van: 6 H.L. ineens .op okshoofd of H.X. fust f 0.25 per H.L. boven 0 H.L. prijs; S a 5 H.L ineens op H.L. fust f 0.23 por H.L. boven 2 1/2 H.L. prijs. B. TÜSSCHENHANDELPRIJZEN. Bij levering van 1 H.L. Gemethyl. spiritus 05 pet f 106.75, id. 92 pet. f 103.50, id. 90 pet f 101.50, id. 85 pet. f 96; bij levering van 50 Liter resp. f 108.25, f 105, f 103, f 07; bij leve ring van 25 Liter resp. f 109.75, f 106.50, f 104.50, f 69; bij levering van 10 Liter resp. i 113 75, f 110.50, f 108.50, f 103.50. Bovenstaande prijzen gelden contant zonder korting, fraïico alle plaatsen in Nederland bij vorzending in één fust, fust ongefrankeerd te retourneeren. Verhooging bij afnamo van: 1 H.L. ineens op 1/2 H.L. fust f 0.25 per HL. bovon H.L. prijs. Bij levering in flesschen van: 0.7 liter ad 85 pet. bedraagt de prijs f 0.72 l/2 excl. JiJcsch franco geleverd, emballage onge frankeerd te retourneeren. jO. KLEINHANDELPRIJZEN. Per flec$cli van 0.7 Dr, ad. 85 pet. f 0.90 excl. Bosch, afgehaald in don winkel, flesschen door .afnemers te stellen of door den winkelier te gen berekenden prijs terug te nemen. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Loiden, 8 December 1917. LEIDEN. 8 DECEMBER. Voor het examen apothekers assistent zijn gisteren alhier de drie candidaten allen geslaagd. n.1. do dames O. H. A. yan Andel, van Brielle, en R. M. J. A. Weitjons, van Poeldijk, en de hoer H. v. d. Bosch, van Den Haag. Voor het examen schoonschrijven SI. O. ia te Amsterdam geslaagd mej. O. F. M. van den Ende, alhier. Gisternamidtlag te vier uren passeerde do 51-jarige W. Z. de Groenesteeg, toen lijj plotseling onwel werd en ineenzakte. Toesi hij werd opgenomen, bleek, dat de duo was overleden. Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde In de gisteravond gehouden niaandelijksehe vergadering van de Maatschappij der Neder- landsche Lettorkunde hield mr. J. H. Aban- danon, oud-directeur van het departement van Onderwijs, to 's-Gravenhage, een oordracht, v.aarin hij een historisch overzicht gaf van het recht in Spanje gel arende de middeleeuwen. Vooraf stelde hij vast, dat de Mooren, die van 710 tot 1498 in Spanje gevestigd waren, geen invloed op het recht hebben uitge oefend en ook geen invloed hebben Onder gaan. Anders was echter 'de, toestand ten opzichte van de Romeinen, die ré'eds twee eeuwen vóór Chr. in Spanje kwamen en daar öleven, totdat in 409 van onze jaartelling andere volkeren Spanje binnenvielen, w. o. vooral de West-Gothen vasten voet kregen. De Romeinen wisten z'cli bemind te maken en toen Spanje verklaard was tot integree rend deel van 'Rome, vofgde daaruit tevens de invoering van het Rom. recht Ann het tweeledig recht kwam een einde, toen vorst Recnredo in 589 het Arrianisme afzwoer en op kerkelijk gebied alleen ging ge'den het Katholicisme. Er ontstond een politieke eenheid en zoo kwam in het midden der 7do eeuw een algemeen geldende codi ficatie tot stand. Jitvoeng ging spr. ff.zs en verdere code- fieaties na, welke door de opvolgende vorsten werden ingevoerd. In 1567 gelastte Filips II een algemeens herziening, welke met de noodige wijzigin gen bleef bestaan tot 1805, toen Karei IV een nieuwe wetgeving afkondigde. Spr. deed uit den inhoud der verschillende wetboeken mededeclingen, waardoor de in druk verkregen werd, dat naast volgons tegenwoordige begrippen afkeurenswaardige opvattingen in deze wetten, ook veel goeds voorkwam, en vergeleek hier en daar de toe standen, thans in Ned.-Indië voorkomende, met de oude bepalingen. Hij eindigde met de opmerking, dat de thans in Spanje gel dende wetgeving, tusschen 1880 en 1890 tot stand gekomen, in alle opzichten den toets van vergelijking kan doorstaan met de meest vooruitstrevende codificaties. KERKELIJKE BERICHTEN. leiden Religieus-Socialistisch Zondagavond gcc<n samenkomst Verhond, LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Mep kan nooit weten." Voor 't eei'3t in dit seizoen is de Ko ninklijke hier in den schouwburg opgetreden. Voor 't eerst 'dus ook onder de leiding van Verkade. Een gemengd gezelschap van Haghe-Spelcrs en van leden van het oude Nederlandsch Tooneel gaf eeu stuk van het Verkade-repertoire, een Shaw-stuk. „Men kan 'nooit weten" is wel een van de amusantste comedies van Shaw. Wij_, Hol landers, moeten nogal wat door de vingers zien, want als gewoonlijk heeft haw 't er dik opgelegd, boel dik ditmaal, maar de geest in dit werk maakt alles goed. 't Knapt en knettert van het begin tot hot eind. Philip en Dolly Clandon, Valentine en de kellner William hebben in dit opzicht- zeer dankbare rollen. In „Men lean nooit weten" maken we kennis met een gehuwde dame, dio van haar man gescheiden leeft. Al achttien jaar! Ze is nu juist van Madeira in Engeland terug gekeerd en vertoeft met haar drie kinderen in een badplaats. Die kinderen zijn ko3tel(jkc "typen. Vrij opgevoed door de moeder, die over alle mogelijko onderwerpen spreekt en schrijft, veroorloven ze zich ook de vrij heid mama In 'b zonnetje te zetten. In diezelfde badplaats woont toevallig ook de vader van de kinderen. Men begrijpt reeds, dat Shaw ons mot een lawine van toevalligheden overvalt. Die vader is de huisheer van den tand arts Valentino. Het eerste patiëntje van Valentine is toevallig het jongste dochtertje van den huisheer, dio z'n vrouw en kinderen vèr weg waant. Enz., enz. Om kort te gaan een stuk voor den regis seur Verkade, om zich van zijn besten kunt te doen zien. En daarbij actrices en acteurs, die pleizier hadden dn dit werk. Iu Verkade hebben we ditmaal niet alleen den regisseur bewonderd, we hebben ook genoten van den tandarts, zooals als hy dien gaf; wel zou hij goed doen een beetje te letten op duide- ljjke uitspraak, want soms werden de woor- den aan elkaar geregen en we vreezen een beetje, dat niet. ieder alles heeft verstaan wat Verkade zeide. Een zelfbewuste juffrouw Clandon, eigen lijk mevrouw Crampton, gaf ons Betty Hol- trop-Van Gelder te zien on Fie C'arelsen voldeed als Gloria Clandon zoowel wanneer ze zich nog zeker waant in haar pantser van theoriën al3 later, zich bewust geworden van haar zwakheid. Voor het meest vermakelijke in deze co- medie zorgden Theo Frenlrel Jr. en Lily Bouwmeester ale Philip en Dolly C-landon. Hun brutaliteit, hun overmoed, hun onbe schoftheid haast,, werden oen bron van plei zier. We hebben wel een aanmerking, n.l. deze; zyn deze twee niet wat to jong ge houden. Hi8r mag toch niet uit het oog verloren, dat Crampton eu zijn vronw al achttien jaar gescheiden leefden. Van Theo Frenkel hebben we al meer goede dingen gezien; Lily Bouwmeester de jongste van do talrijke Bouwmeesters, die op ons vaderlandsch tooneel optreden hebben we een paar maal eerder gezien, n.l. in een ongelukkig rolletje van Inlandschen huis- jongeil in „Tropenadel" en als de padvinder in „lentewolken". Hoe geheel ander werk kreeg ze nu. Doch het gemak, waarmee ze zich bewoog in deze beusch niet gemakkelijke rol, doet voor de toekomst veel van haai' verwachten. Willem van dei' Voer was geknipt voor den ouden, nurkschen. maar toch gevoeligen Crampton, een aardig type van den notaris Comas was van Phil, la Chapelle, en van den kellner had Hans Brüning eeu buiten gewoon geslaagde uitbeelding als de mora list de nimmer ontbrekende persoon iu Shaw's werken gegeven. Willem Hunsche als de advocaat Bohn kon ons maar matig bevallen. Hem ont brak 't aan de noodige distinctie. In totaal een voorstelling, die waard is gezien te worden. Wie daartoe in 'de gele genheid komt, verzuimo dit niet. Handelstelegrammen iiit Engeland. Een firma te Amsterdam, geheel builen cle diamantindustrie slaande, gaf ons heden In zage van een aantal telegrammen welke hij cirde November begin December, in antwoord op geseinde aanvragen heeft, ontvangen, schrijft het „Hbld.". De berichten waren vrij spoedig overgekomen, een telegram bereikte de Amsterdamsclio firina zelfs den dag waar op men het uit Engeland liad verzonden. Deze zegsman meende uit hetgeen hij toon de on van anderen had vernomen, do conclu- sio te mogen trekken, dat men firma's welke in Engeland als betrouwbaar bekend staan, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg wenschl te leggen, De broodkaart. De directeur van het Centraal Droo'dkan- toor maakt bekend, dat de broodkaart van hefc' 35sto tijdvak loopt van 10 tot en met 29 De cember» Uitvoer van appelen en peren. De minister van Landbouw, Nijverheid -en Handel brengt ter algemeene kennis, dat van heden af geen vergunningen meer zullen worden verleend voor den uitvoer van appe len en peren. Invriezen van pluimvee. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat het verbod tot in vriezen van wild en wilde konijnen ook zal gelden voor pluimvee en tamme konijnen. Werkloosheid door den beiizlneiiood. Daar door de beperking van het autover keer, vele arbeiders en chauffeurs werk looi 2ijn geworden, hebben de bet-rokken organisa ties besloten, bij de règecring en bij de direc ties der ondernemingen aan te dringen om de door deze regeling getroffenen schadeloos ie atellen. Hst Reliefschip „Haelen" opgebracht. Reuter verneemt, dab heb Belgische relief schip „Haelen", op weg van Montreal no ar Rotterdam, met. een lading graan voor de burgerlijke bevolking van België, en voor zien van de erkende onderscheidingsteeke nen, döor een Ehiitselien onderzeeër ia op gebracht naar Swinemunde. Den gezagvoerder was eerst te kennen ge geven, dat zijn schip onmiddellijk zou wor den losgelaten, dócli na verloop van een maand, wordt heb nog vastgehouden, on danks cle herhaalde protesten van do rclief- cowmissïe, cle beschermde gezanten en het Nederlandsche ministerie van Buitenlancl- Bche Zaken. Volgens heb jongst, ingekomen, bericht stellen do Duiteehe autoriteiten voor liet schip en zijn lading aan het Prijsgereclit te onderwerpen. Zij hebben nog geen verkla ring gegeven van hun willekeurige hande ling tegenover een schip, waaraan zij zelf vrijgeleide yerle.end hebben. De „Haelen" bevond zich buiten de z.g- Duitscho verboden zone. toen zij werd aan gehouden, zoodat. de- Diutschers zich zolfs niet beroepen" kunnen op een techntecho schending van hun verordeningen. Do bemanning der „Haelen" zou voor een groot deel uit Hollanders bestaan. Er dient aan herinnerd te worden dat in Maart; j.l. de „Haelen", toen zij eveneens onder Duitscho vrijgeleide voor d'e Relief- Commissie vaarde, in de Noordzee door een Duiteehe duikboot, beschoten werd, zeven man werden gedood, maar het schip kreeg ten slotte verlof de reis voort te zetten. Logger opgebracht. Bij de firma D. -Haasnoot, ree der ij van vis- schersvaartuigen, kwam bericht in, dat een barer loggërvaartuigen en wel de K.W. 16, door de Engelsche marinevaartuigen van de visschery naar Harwich is opgebracht. Duifsch watervliegtuig opgepikt. Donderdagmorgen voer het transportschip „VÜsshjgen" naar het lichtschip „Noord-Hin der" om volk af te halen. In volle zee bemerk te de bemanning -een drijvend watervliegtuig 't Was een Duilsch toestel. Twee mannen be vonden er zich op in zeer- hachelijken lo«- stand. Niet alleen was de machine reeds zin kend, maar beide aviateurs waren geheel uit-' geput. Reeds vierentwintig uur klemden ze zicli-op het wrak. Ecu. geheelen dag en nacht hadden ze zonder cenig voedsel of drank in dé nijpende koude ^doorgebracht. De hydroplaan "waa Woensdagmorgen van Osionde vertrokken Om tien uur in den voor middag moest zc op zee dalen en geen bij-* stand daagde óp. Onder 't angstig wachten verliep do dag. daarna de nacht. Donderdag morgen om zes uur begon het toestel lang zaam te kapsijzen en tsr juister ure verscheen, drie uur later, liet Hollandseh vaartuig. De vliegeniers werden aan boord genomen en men he-esch ook de machine op. De Nederlan ders voorzagen de drenkelingen van droog goed. spijs en drank en stonden hun een kooi af. Ondertusschen vervolgde de „Vlissingen" de réis naar het lichtschip, 's Avonds laat keer de ze to Vlissingen terug. De hydroplaan is zeer beschadigd. De twee Duitscho vliegers zijn vrijgelaten, terwijl het vliegtuig h ge- interneord. Geen beschieting. :'f -r-.$ Men meldt uib Vlissingen: Naar aanleiding van heb bericht in de ,,Köln. Volkeztg." dab een Nederlandsche motorboot zou zijn beschoten, vernemen wij, dat het loodstransporbvaartnig „Vlis singen" op li November een Engelsche torpedoboot ontmoette. Do voorgeschreven herkennirigsteekenen waren aan de Vlis singen" op dat o ogenblik min goed zichtbaar. Dit was de reden, dat de tor- pedoboot een waarschuwingsschot loste. Toen duidelijk te kennen was gegeven, welke boob do „Vlissingen" was, kon. deze ongemoeid de reis voortzetten, Oe ïnterneering der krijgsgevangenen. De „Deutscher Nachriohten Dienst", te 's-Gravenhage verneemt van welingelichte Duitscho zijde alsixig heb volgende: „De Duitsche regeering heeft zich op grond van het beginsel van wederzijdsehe tegemoetkoming bereid verklaard 't voor den bouw van barakken voor de in Hol land te interneeren Engelsche krijgsgevan genen benoodigde materiaal, als hout en spijkers, te leveren. Verder zullen ook me dicamenten worden verstrekt, terwijl de Engelschc regecring op haar beurt de graanvoorziening voor de to internoeren Duitsche krijgsgevangenen op zich heeft ge nomen. Do Duitsche leveringen zullen gelijken treek houden mét de Engelsche tegenpres taties". Voor de Engelsche geïnterneerden, To 's-Gravenhage heeft zich, in overieg met generaal-majoor Onnen, chef van den dienst* dor geïnterneerde krijgsgevangenen, een comité van dames, bijgestaan door eenige heeren, gevormd, welks doel zal zijn specia.nl de belangen van de Britsche geïnterneerde (zieke) krijgsgevangenen In Den Haag en omstreken to behartigen. Het stelt zich voor, het Jeven dezer Engelsche goïnterneerdou zooveel mogelijk te veraangenamen, door hen in liet huiselijk verkeer" van welwillende; families to brengen, hun sigaren, sigaretten en andere versnaperingen aan fe bieden en door bijvoorbeeld hun verblijfplaatsen met eenvoudige middelen (platen, enz.) eenigs zins huiselijk in te richten, opdat zij zich' by ons op hun gemak gaan voelen, ,Wat hun her*tel ten goede komen zal. Het comité bestaat uib: gravin Van Lim burg Slirum-Fagel (presidente), gravin E. Dumonceau, baroue^se Ta ets. van Amerongen- Yivuly; baronesse Van Heeckeren van Keil, geb. 'gravin Bentinck; mevrouw F. Rühle van Lilienstern ter Mculeu en jonkvr. G. van Alphen. Bovendien is er een commissie van bij stand gevormd, die bestaat uit de heeren: laron A. van Heeckeren van Keil; II. Piek; H, D. PïerSon. en J. M. Va?'Visser, algemeen secretaris. Nederlander gesneuveld. Bij de familie te Maastricht i9 bericht ont vangen, dat J. L. Ramakers, die als adjudant chef cener mitraillcurafdeeling vrijwillig in het Fransche leger diende, in den ouder dom van 41 jaar Op hot slagveld 13 gesneu veld. Smokkelarij. De schipper van liet Duitsche sleepsekip ..Charlotte" is door de douanebeambten aange houden wcgen3 poging tot frauduleuzen uit voer van diverse smokkelwaar. Hij is gevan kelijk naar Middelburg gebracht. Het mijnengevaar. To Andjjk zijn twee mijnen aangespoeld, één op do Bangcrt en één op het Borgerveld. Beid o z\jn onder bewaking gesteld. Te Sint-Anhaland is één en te Bruinisse zijn vier mijnen aangedreven. Militairen hebben do vier mijnen, die nan do zeewering ié Briiinissó waren aange spoeld, gedemonteerd. Door marine-personeel werd de mijn in den' grond geschoten welke zich gelegerd had tusschen het Vrouwenzand en do Stavorcn- scho haven, in de onmiddellijk© nabijheid van deroute der veèrbooten. Aan do noordzijde van hot ei land Sckouwon' zijn weder verschil lende mijnen aangespoeld, waaronder zeer groote. Een mijn in de haven. Een contacl-roijn is gisteren lm do Visschers- haven te IJmuiden gedreven. Wonderlijk ge noeg veroorzaakte dit monster legen do talrijko in deze haven liggende schepen geen ongeluk ken. De marine-autoriteiten hebben de mijn verwijderd. Sluis tegeu mijuen beveiligd. To Roptazyl, in Friesland, men bezig voor de zeesluizen con netwerk van ijzerdraad te spannen, teneinde te voorkomen, dat er mijnen tegen ue sluizen kunnen drijven. Fabrieken stopgezet. "Wegens gebrek aan kolen zal de bekende chocoladefabriek van de firma Droste Co., te Haarlem, de volgende week moeten wor den stopgezet. De bont weverij „Insulindo" te Hengoio ataat al een paar dagen stop wegens kolengc- brek. Dnitsche kinderen. Opnieuw kwam te Arnhem een "transport Duitsche kinderen aan, ditmaal slechts 50, die Voor verschillende plaatsen in ons land be stemd waren en spoedig doorreisden. Katoen. Mot het oog op den aanvoer vaat honderd duizenden ba-len katoen te Rotterdam in het jaar 1913, werd toen daar ter plaatse opgericht „De Vereenigiug voor den Ka- toenhandel", die zich in de eerste pla&ts ten doel stelt de oprichting van een ka- toenbeurs in de Maasstad. In het voorjaar 1916 sloten zich bij de Vereeniging aan, een zestal spinners te Enschede en bijna, alle katoeuagenten. 30 November j.l. werd een vergadering gehouden, in welke in de plaste van den heer Suermondt tot be stuurslid werd gekozen de heer Gerh. Jan- nink, te Enschede, en werd besloten nood zakelijk geachte wijziging van 'n ontwerp- reglement op te dragen aan de Vereeni ging van Katoenagenten, onder medewer king van den heer K. Loos, te Rotterdam en eenige daartoe uit te noodigen Twent- sclie spinnete. Er bestaan* ook plannen voor het instel len van een termijmnarkt voor katoen te Rotterdam. Winkeliers verzoeking. De „Middenstander" schrijft: Ook voor onze lezers kan de' volgende verzuchting van de Groninger Kruideniers- vereeniging' van waarde zijn: Het komt den laatsten tnd herhaaldelijk voor, dat het publiek (onze clienteele) ons in verzoeking brengt handelingen te plegen in str\jd met de distributiewet en reeds zijn enkelen onzer hiervan de dupe geworden en anderen stellen zich aau gevaar bloot be keurd te worden. Om dit nader toe te lichten, bet volgende: Verschillende menschen kunnen met hun rantsoen koffie of thee niet rond komen in den daarvoor gestelden tijd en verzoeken ons reeds eerder weer op do bons koffie of thee te verschaften; hetzelfde verzoek komt ook dikwijls tot ons ten opzichte van petroleum. Dit is natuurlijk in strijd met de distributie wet. Ook komt het dikwijls voor dat men schen met zwakke magen, ons verzoeken om havermout, omdat ze int geregeld moeten ge- truiken en havermout maar zefden wordt verstrekt. U begrijpt dat wö gaarne alles voor önze cliënteel© doen, eu het zoodoende voorkomt dat er winkeliers zijn die het moei lijk vinden een dergelijk verzoek te weigeren. Ik verzoek daarom beleefd, uw medewer king in dezen, om het publiek er op te wij zen aan welk gevaar het de winkeliers bloot stelt en om zich in het vervolg van der gelijke verzoeken te onthouden. Overgang van vorlofsofficleren der infanterie naar het korps beroepsofficieren. Binnenkort zal heb legerorder de regeling voor dea overgang van verlofsoffioieren der infanterie naar het korps berocpsofficioren wordon bekend gemaakt! Dezo regeling komt. in hoofdzaak neer op het volgende I. Zij, die voor overgang in aanmorkuig wcnschen te komen moe-ten aan de volgende voorwaarden voldoen lo, in het bezit zijn van einddiploma H. B. S. 5-j. c. of van conig andpn getuigschrift of diploma dat recht geeft op toelating tob do K. M. A. 2o. op. i Januari 1938 dén leeftijd van 25 ja-ar niet overschreden hebben 3o. licliamelijk geschikt ziju voor den dienet als officier der infanterie, waarna een onderzoek zal worden ingesteld vóór den aanvang van den hierna te vermelden cursus 4o. bijzondere geschiktheid hebben ge toond voor de uitoefening van de functie van troe-pcnofficior en van good gedrag rijn. II. Zij moeien zich bij geregelde verkla ring verbinden om a. een aanvullingscursus te 'volgewi, wolk a in het begin van 191S zal aanvangen b. bij slagen in liet na afloop van dien cursus in to stollen vergelijkend examen, ontslag to vragen als verlote officier c. na benoeming tot tweede luitenant ge durende ten minste vijf achtereenvolgende jaren als officier te dienen; d. in handen van de door c!cn minister van .Oorlog, aan te wijzen autoriteit op nieuw den eed ('cte belofte) alsofficier !aé te", leggen. III.... Zij, cbe wegens tekortkomingen in intellectueel© ontwikkeling of wegens lang durig© riekte de opleiding niet kunnön vol gen of zich niet gunstig onderschei den. door gedrag en ijver worden van de opleiding verwijderd. IV. Er wordon ten hoogste -10 ploateea beschikbaar gestold. Zijn er meer adhpiran- ten dan gaan de oudsten in aanstelling voor. Vaandrigs van hot- reservekader, de militie, do landweer of dc-n verplichten landstorm, ^dio aan do onder I omschreven voorwaarden voldoen en vóór of in. Augus tus 1917 tot vaandrig zijn beiloomd, kunnen zich ook aanmelden. V. De benoeming tot tweede-luitenant ge 3chiedt in do volgorde, waarin aan het examen ia voldaan; de nieuw benoemde officieren worden onder aan dc ranglijst geplaatst. VI. De adspiranten genieten tijdens der duur va.n den cursus dezelfde inkomsten als wanneer- zij hun gewonen dienst zouden verrichten. ïn c3o legerorder zal worden bekend ge- ma-alct. op welke wijze de verzoeken van adspiranten moeten worden ingediend. Tn .Minerva" cone.udeert de heer H, ran Krimpen, dat C'orp3 en Bor.d hebben ingejien, dat het hun in afzienbaren niet rat gelukken alle studenten in hun cor poratie te vereenigen; dat de onmiddellijke vijandschap praats heeft gemaakt voor eea critisohe waardeering van elkanders stand punt, omdat het hun bieek, dat slechts een klein aantal ^studenten dubieerde tusschen G'orps en Bond; dat voor het overgroote deel de keus werd bepaald door het milieu, waar uit zjj kwamen, en dat noch Corps, noch' Bond, noch de groote groep der nihilisten, dat Zgn zij, die tot geen von beide groepen behooren, iets te verliezen hc-bbcn bij het tot— stand-komen van eenheid. Het bestuur der Diaconieschool aan do Pietorstraat der Ned.-Herv. Gem. to Utrecht besloot deze school op te heffen. Er zrjn 13 onderwijzers, die op wachtgeld worden ge steld. De school telt pl.m. 325 leerlingen. Naar aanleiding van het bericht om trent de Afdeeling Handel, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat door dc beslis- Bing omtrent de tegenwoordige huisvesting van de Afdeeling Handel in Don Haag, niet gepraejhdiceerd wordt de oplossing van het vraagstuk der eventueele reorganisatie, waar door tusschen de Afdeeling Handel van' het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel en de Handelsafdeeling van Bni- ieniandscha Zaken nauwer verband zal wor den gelegd. Zestal bij de Ned.-IIerv. Gem. te Delt% vacatfure-dr. Grundlehner; ds. G. Bolkestejjn, Katwijk-aan-Zee; ds. K. H. E. Gravemeijer, Voorburg; ds. N. G. Veldhoen, Alphen a. d. Rijn;ds. D. E. J. Hupkes, IVaimerd; ds. P. Kuijiman, Lunteren; ds. C. J. Leenmane, Oosterwolde (Geld.) i- Aangenomen is het beroep naar dn Ned.-Herv. Gem. te Steenwijk, door ds. J. dn long, te Jutphaas. Z. K. H. de IT ins zal a.s. Maandag deelnemen aan een diner van do Kon. Ned. Landbouwvereeniging, dat in Hotel „De Witte Brug", te 's-Gravenhage wordt gegeven. Te Amsterdam is gisteren de tentoon stelling van het Nederlandsch Pers-museum geopend (looi- den beer Ilelmer, na wie nog spraken de heeren A. G. Boissevain en V-.-r- rijn Stuart. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van do Christe'ijk-Sociale Partij zijn tot candidaten voor de Kamerverkiezingen ia 1918 gesteld de heeren mr. dr. A. R. van de Laar, te Gendringen; E. A. Keiicheniuv, arts, te 's-Gravenhage; dr. .1. van Dorp, predikant te Gendringeu; J. J. Geitz, kommie» bij de belastingen in Den Haag, en dr. C.' D. Cramer, directeur der diaconesseniurioh. ting, te fcrecht. Aan de loden der Staten-Genervii ea aan de Ministers is een schrijven verzonden door het hoofdbestuur der Ver. voor Vrou wenkiesrecht, om or op te wyzciv dat in ds» nieuwe Grondwet wederom onderscheid i4

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1