TWEEDE KAMER. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, Telegrafisch -Weerbericht, Medegedeeld door het Kon. Ned. Metor. Instituut te De Bilt. Hoogste en laagste stand ontbreken. Verwachting tot den avond van 7 Deo. Heest matige zuidelijke tot zuidwestelijken Tvind. Nevelige tot lialfbeWfylkte lucht. Waarschijnlijk nog droog weer. Lichte vorst des nachts. Overdag toenemende dooi. I perieure gevechtswijze der Engelschen maak te do winst der Duitschers onbeduidend en ontzettend kostbaar. Do onophoudelijk over het open terrein aan- -1 rollende golven werden met een verschrikke- ij jijk vuur van de bedienirgsmanecliappen van de machinegeweren ontvangen, die bleven I docrschieten, totdat de mitrailleuses te warm I waren of de voorraad der munitie was uii- 1 geput. Dan schoten zij met hun geweren, tot- dat deze warm waren. I Tot aan den schemer hadden de Briische Infanteristen drie of vier verschillende ge- I woron gebruikt. Ook de Engelsclie veldka nonnen hebben de aanstormende Duitsche colonnes zoolang geteisterd, totdat zij go- liecl waren gedund cn verdwenen. I Stapels lijken van gesneuvelde Duitschers K vormden, volgens de „Times"- correspondent, I hel getuigenis van de mislukking van het V; groote Duitsche icgon-offensief. Do Duitschers hebben weer aanvallen op de Ituliaanscho linies gedaan op hot platean h van Asiago. Het Italiaanschc communiqué eegt daarvan: „Op het plateau van Asiago, ondernam de - vijand na een krachtige artMlerie-voorberei- 'ding cn na nieuwe ervaren troepen te heb- ben aangevoerd, een aanval -tegen onze stel- lingéu. De eerste sloot werd gisteren doov t onze slrijdkrachtcn met succes opgevangen; [I hel cenige voordeel, dat door de Oostcnrijk- Hongaarsche troepen ten koste van enorme jrerliezcn werd behaald, is de verovering van 1 ecnige sttllingen, waardoor onze weerstands kracht niet is geschokt. 's Nachts werd gedurende oeriige uren een vernietingsvuur op onze stellingen afgege ven. waarna met grooto troepenmassa's een dubbele aanval werd gedaan tegen onze spil bij Meletta. De eerste uit het noord-westen word door ons versperringsvuur tot staan gebracht en in den loop van den namiddag definitief gebro ken in de streek van den Ment Sisemol en op de hellingen ten zuid westen van de Me- lette, waar de vijand in een bloedig handge meen met zware verliezen werd teruggewor pen. Wij maakten in deze gevechten eenigc hon derdtallen gevangenen. Do tweede aanval uit het noord-oosien werd met. nog grooter troepenmachten ondernomen tusschen den Mont Ton dl arner en den Mont Baccnecche. Na een verwoeden strijd- die tot hedenoch tend voortduurde, bezette de vijand eenige van onze loopgraven, waarna wij ons naar een achtergelegen linie terugtrokken. By Zenson, aan do Piave, waar een vijande lijke troepenbeweging werf waargenomen, |-, viel een van onze storm afdeel in gen, onder steund door onze artillerie, den vijand aan t en bracht hem zware verlizon toe. Een aantal krijgsgevangenen en mitrail- j; lenses viel ons daarbij in handen." L De „Times" verneemt uit het Italiaansche hoofdkwartier, dat terwijl het aan den boven- loop van de Piave kalm is, er aan den bene den-loop teekenen van een toenemende acti- viteit vallen waar te nemen. Er zijn daar Duitschers gevangengenomen. Klaarblijkelijk fitelt de vijand daar zwaar geschut op, want i onverwacht werden er voor het eerst zware jgranaten van 12 duim in de Italiaansche stel- I lingen geworpen, welker ontploffing in Vene- tg tië weerklonk. I In Mesopot-amië hebben de Engelschen oen voordeel bevoohten aan den linkeroever li van de Diala. Een Russische strijdmacht heeft hun daarbij geholpen. 150 gevangenen werden 1 gemaakt en 2 veldkanonnen veroverd, Naar uit Petrograd aan de „Daily Mail" wordt geseind, z-n de afgevaardigden iio over wapenstilstand zullen onderhandelen Dirsdag te Wilna bijeengekomen. Zij hebben - besloten alleen de kwestie van een wapenstil- I stand te overwegen en besprekingen over f vrede aan het Europeesche vredescongres over te laten. Welk een dwaze toestand do maximalisten scheppen, blijkt uit een bericht uit Petrograd, dat Trot-zky te verstaan heeft gegeven, dat de soldaten, die van het front terugkeeren, verlof zullen krijgen hun wapens te behou den, om de klasse-belangen tegen de bour- geoisie te verdedigen." Welk een vreeselijke toestand kan hierdoor I ontslaan in een land waar roof en doodslag op 't oogenblik schering en inslag is. Er zijn ook geruchten, die steeds hardnek- I kiger worden, dat de maximalisten maatre- gelen nemen om de krijgsgevangenen in vrij- heid te stellen. Of als tegenwicht do vrijla ting der krijgsgevangenen in Duitschland zal worden geëischt, wordt niet gemeld. De „Morning Post" meldt uit Washington: „Eon bericht, dat Duitsche stafofficieren in Petrograd Lenin's raadgevers zijn, is vol doende om bij de Amerikaansche regeering allen twijfel weg te nemen aangaande de volkomen verstandhouding tusschen de Ma ximalisten en do Duitsche regeering. Er blijkt uit, dat Lenin openlijk in het belang van Duitschland werkt. De Amerikaansche regee ring is verontwaardigd over het feit, dat Le- uin, zij het dan ook onder Duitsohe pressie, de Duitsche, Oostenrijkscho en Turkscho krijgsgevangenen wil vrijlaten, waardoor de legers der Ccntralen zullen worden versterkt. Worden de krijgsgevangenen tegen elkaar uitgewisseld, dan zal Duitschland die mannen boeten gebruiken om de Russen, die thans Ju Duitschland in industrie en landbouw ^erkzaam zijn, te vervangen. Maar anders is t inderdaad een geweldige versterking van I |hc*i leger. In dat geval laadt Lenin werkelijk uog een nieuwe verdenking op zich. Uit Stockholm wordt aan do „Lok. Anz," gemeld, dat te Petrograd naar aanleiding Van de afkondiging van een wapenstilstand groote vreugde'betoogingen plaats hebben g^> bonden. De bevolking hield optochten. Krylenko. De „Kurier Polski", dio te Warschau ver schijnt, vertelt you den nieuwen aanvoerder van het Russische leger, Krylenko, het vol gende: Hij is ternauwernood 85 jaar en stamt uit een Russiscbo familie, dio echter langen tijd in Polen gevestigd is geweest. Hij zelf is te Loblin goboren, waar zijn vader ambtenaar was bij den accijns. Omdat hij socialist was, kwam hij als ambtenaar niet vooruit. Krylenko deed in 1902 eindexamen gymna sium te Lublin en verkreeg daarbij de hoogste onderscheiduig, do gouden medaille, die in P.usland bijzondere voorrechten bij de studie verleent. Hij studeerde te Petrograd. De eerste phase van de kort daarna uitbrekende eërste Russische revolutie mnakto hij mede onder den naam kameraad Abram, als so ciaal-democratisch agitator. Hij was in zijn kringen als een schitterend redenaar en een overtuigd partijman met buitengewoon gees tesgaven bekond. Ondanks zijn jeugd kreeg hij eon leidende positie. Reeds toen kwam hij voor Lenin op. In eeai tijdschrift „in den ban der Orthodoxie" getiteld richtte liij zich to gen het geloof in de socialistische dogmaten van do „oinlan", en toonde heel scherp de anti militaristische opvattingen van den jongen man. Ondanks veel vervolging gelukte het hem zijn studio to voltooien en het eind-diploma te krij gen van de historische faculteit Daar de re geering echter geert goed oog op hem had, kon hij, ondanks zijn bevoegdheid, geen advocaat worden, wat zijn plan was geweest. Om ten minste geen broodgebrek te lijden, vestigde Krylenko zich bij zijn familie te Lublin en gaf daar les in Russische taal en geschiedenis aan de particuliere scholen. In dien tijd was Lenin in Krakau, om met Krylenko zooveel mogelijk voeliDg te houden. Krylenko verhuisde, om dichter bij zijn vriend te zijn, naar het grens plaats je Sosnowiece, waar hij leeraar in het Russisch wilde worden. Do Russische overheid verbood dit echter. Dezen tijd van werkeloos heid gebruikte Krylenko om zijn dienstplicht te vervullen. Eerst moet dat niet zonder conflic ten toogegaan zijn, maar op den duur werd hij een voorbeeldig soldaat. Eerst kort voor den oorlog kwam hij uit don dienst. Hij ging toen naar zijn vriend Lenin in Zwitserland, waar hij tot het breken van den revolutie gebleven is. In dienst beeft hij het tot korporaal ge bracht. v Thans is hij opperbevelhebber der Russische troepen. Zitting van lieden; SCHADEVERGOEDING. Aan de orde is de stemming j>ver punt 2 van het verslag der Commissie omtrent do inlichtingen op da adressen Van A. Verduijo, Jo Retranohement, e.a., houdende verzoek om vergoeding van schade, geleden door het doen springen van mijnen. De Com missie stelt voor schadevergoeding te ver- leenen. De conclusie wordt aangenomen met 89 tegen 13 stemmen. STAATSBEGROOTING 1918. De heer MARCHANT vervolgt zijn rode, bespreekt de samenstelling der vrijzinnige concentratie en meent, dat de omstandig heden voor eon concentratie in 1918 nog veel ongunstiger zijn dan in 1913. Hij acht het onjuist om van de vrijzinnige partijen als van een eenheid te spreken en veel mindeï juist van een democratische eenheid. Door dit voor te stellen verdoezelt men de politieke scheidingslijn. Spr. ontkent, dat hst alleen optreden aer vrijzinnige democraten een politieke krachtproef is, en ver dedigt verder het algemeen vrouwenkies recht. Komende tot de redevoering van den heer Dretselhujjs, vergelijkt spr. de door hem geschetste liberale partij, als een fraai kristallen paleis, waar echter alle deuren open zijn, en ieder kan binnenkomen en elk oogenblik vertrekken. De heer DUYS: Daarom tocht het er zoo. De heer MARCHANT: luist, en daarom kunnen wij ons daar niet thui3 gevoelen; het is er ons te ongezellig. De wapenstilstand. LONDEN, 5 Deo. (R.O.) Het Russische offl- eleele agentschap bericht: De wapeustilstandconferentio werd den 5den December geopend. De Russische gedelegeerden legden een verklaring af, over de vredesdoel einden. Do vijandelijke godelegeerden vorklaar- den, dat dit een quaestie was, die uitsluitend de politica aanging, daar zij als militairen al leen bevoegd waren over een wapenstilstand te onderhandelen. De vijand wees ook de uitnoa- diging van de hand om esn algemeen voorstel tot wapenstilstand aan alle oorlogvoerenden te richten. Wij deden een voorstel tot een wapenstilstand o.a. het verbod bevattende om troepen van het Russische front naar het front der geallieerden te zenden, en dat de Duitschers zich zouden te rugtrekken van het eiland Moon. De vijand weigerde on zeide, dat zulke oischen slechts ge steld konden worden aan een veroverd land. Zij stelden een wapenstilstand voor, zich uitstrek- kondo van do Oostzee tot d$ Zwarto Zee. Onae militaire deskundigen nemen dit voorstel thans in overweging. Do Duitschers stemden er moe in, den wapenstilstand te verlengen tot 28 da gen, te beginnen 10 December. Wij verzochten, dat de eerstvolgende bijeenkomst op Russisch grondgebied zou worden gehouden. Geen wapenstilstand bij Roemenen. LONDEN, 5 Dec. (R.O.) Hedenavond werd do volgende offioieele verklaring gepubliceerd: Het heden to Weenen ontvangen draadlooze be richt meldt dat de opperbevelhebber der Rus- aisch-Roemeensche troepen tusschen de Dnjes- tor on de Zwarto Zee den Oostenrijkscho op perbevelhebber het voorstol heeft gedaan tot 't aanknoopen van onderhandelingen voor eon wapenstilstand. Deze schandelijke verklaring is totaal onwaar. De vredeskwestio in het Turksche parlement, KONSTANTINOPEL, 4 Dcc. (Ag. Midi). In den loop van flet debat in het parlement» nam de socialistische afgevaardigde van Konstantinopel, Solah Bey, het woord. Hij wees "op de in democratische richting gaande ontwikkeling in Duitschland en op het op komen van een socialistische regeering in Rusland en op de aantrekkingskracht, -die deze beweging algemeen oefende. Hg ver langde van de regeering, dat ze hierop zich zou voorbereiden. Overgaande tob de kwes tie van den vrede^ bracht hg -der regeering dank voor haar voor den vrede gunstige verklaringen. Intusschen, zoo voegde hij hieraan toe, heeft de regeering verklaard, dat wg den oorlog voor onze bevrijding en on afhankelijkheid tot eiken prgs zullen voort zetten. Wg zouden willen, dat de regeering dezelfde vastberadenheid én volharding zou tooncn, ora tot een vrede tot eiken prijs te komen. Vely Bey, afgevaardigde van Aidin, kwam tegen de uiteenzettingen van Selak Bey op en verklaardeWij willen zeker vrede, maar wg willen hein slechts onder voorwaarde, dat hij het doel waarborgt, waarom we besloten oorlog te voeren, d.w.z. volledige^ onbeperkte integriteit van het rgk. Wg vestigen de aandacht der regee ring hierop: Zullen wg den vijand, dien onzen geheiiigden bodem schendt, verdrg- ven onder medewerking van onze bendge- nooten, bg welke geen vgand meer in het land staat'? De minister van binnenlaudsche zaken antwoordde: Ik heb re?ds verklaard, dat de bezetting door den vijand van z diere dcelen .van ons gebied slechts tgdelgk is. Ik grond dat vertrouwen op de macht en vastheid van ons bondgenootschap, op het verloop der gebeurtenissen aan het oostelijk front en op de tegenwoordige ontwikkeling van onze militaire positie. Ik zou u willen vragen, dat gg vol vertrouwen zult hebben in ons door zooveel met onzbondgenooLen gemeen schappelijk vergoten bloed vast aaneen ge hecht verbond. Czernin en de delegSties. WEENEN, 6 Dec. (Korr. Bur.) Het ex- posée van minister Czernin werd aan het slot met levendige toejuichingen beant woord. De sociaal-cl©n>ocraat Ellenbogen vroeg, naar aanleiding van courantenbe richten, volgens welke de delegatio wegens do naar het heet aanstaande opening van vredesbesprekingen zou worden verdaagd, den minister inlichtingen. Tegen zulk een verdaging moet worden opgekomen. Mi nister Czernin verklaardeWij staan thans aan het begin van «onderhandelingen over een wapenstilstand met Rusland, welke natuurlijk overwegend, zoo niet uitslui tend, van militaire zijde worden gevreesd. Het is onze wonseh, dat zich aan deze wapenstilstandsonderhandelingen zoo mo gelijk, onmiddellijk vredesondenhanclelirv- gen zullen aanknoopen. Indien dit ge schiedt, zou mijn deelneming aan dio on derhandelingen en mijn vertrek dus nood zakelijk worden. Niemand zal tegenspre ken, dat het dan onze pjicvht is, daarbij te zijn. Wat hier dan te geschieden heeft, of de delegatie verder zitting zal houden of niet, daaromtrent is nog niets beslot# n. Volgende zitting op 11 December. De ,,Kori\ Austria" meldt: Bij de ont vangst van de Oostenrijksche delegatie zei- de de keizerHet zal de schoonste dag van mijn. leven zijn ah ik vrede zal kunnen sluiten. Geen vreemde Inmenging tn bïnnenlandsche aangelegenheden. BOEDAPEST, 5 Dec. (W. B.) Nadat in do Hongaarsche delegatie graaf Czernin zijn uiteenzetting over den buibenlandschen toestand had beëindügd, nam graaf Tisza het woord om te vorklaren, deze gelegen heid aan te grijpen, om op do meest besliste wijze tegen de leuze betreffende het recht der volkeren over eigen lot to beschikken, te protesteeren, wanneer daaraan zulk een beteekenis wordt gegeven, dat aan de bin- nenlandöche aangelegenheden van de mo narchie een internationaal karakter wordt gegeven, zoo dat de monarchie, om zoo te zeggen, onder voogdij van een internatio naal gerechtshof zou worden gesteld. Spr. verklaarde geen vraag aan den minister van buitenlandsche zaken te zullen stellenhij zou toch reeds do bloote veronderstelling beleedigend vin- - den, dat deze iets anders zou kun nen doen dan zoo iets met beslistheid afwijzen. Hij wilde slechts verzekeren, dat de gehéelo openbare meening, elke stuats- factor en natuurlijk ook do Hongaarsche dolegatie met klem eischt, dat elke poging om onze bïnnenlandsche aangelegenheden tot ondrw&rp van bespreking to maken al dadelijk zal worden afgewezen. (Bijval.) Graaf Julius And/raasy sloot zich als spreker van de regeeringspartij aan bij de woorden van Tisza, met wiens uiteenzetting hij het- volkomen eens is. Daarop nam graaf Czerrin het woord om be wijzen op de passage in de troonrede, waarin verklaard wordt, dat wij het zwaard niet uit de hand zullen leggen, zoolang onze vijanden niet ondubbelzinnig hebben afge zien van hun onzinnige gewelddadige ver- deelingsplannen en hün inmenging in de geschiedenis van de monarchie hebben op gegeven. Do minister constateerde ten slotte nog, dat de groote meerderheid van de Oosten rijksche delegatie een zelfde standpunt inneemt. De geallieerden-conferentie te Parijs. PARIJS, 6 Dec. (R. O.) Omtrent de con ferentie der geallieerden, wordt medegedeeld dat de financieeie sectie een motie aannam strekkende om geregelde bijeenkomsten te houden betreffende Betalingen, orediet en wisselkoers. Alle besluiten der sectie bewij zen de financieeie solidariteit De afdeeling voor bewapening en vliegwezen ging den toestand der fabricage na en beraamde prac- tische middelen om elk dubbel gebruik te voorkomen en te zorgen dat elke natie haar productie regelt naar de grondstoffen voor haar het best verkrijgbaar. Ook hiertoe werd een Hitergeallieerde commissie ingesteld. De afdeeling invoeren, zeetransport en provian deering besloten met het oog op het gemeen schappelijk gébruik der maritieme transport middelen een organisatie te vormen voor ver eende actie' met het doel om, gebruik ma kende van het maximum der hulpmiddelen, de vervoeren te beperken, ten einde meer ton neninhoud beschikbaar te krggen, voor het vervoer van Amerikaansche troepen. De af deeling voor blokkade keurde de schikking tusschen Amerika en Zwitserland goed en be studeerde maatregelen tot voorziening met levensmiddelen van de door den vijand be zette streken. De afdeeling legde aan de conferentie de verklaring voor dat de lange oorlogsduur heeft geleid fcofc verbruik van producten van allerlei aard buiten verhou ding tot de voortbrenging, zoodat de be schikbare voorraden in de geallieerde en neu trale landen beneden de tegenwoordige be hoeften blijft en het noodig is aan de be ginselen, einde Juli door de Amerikaansche regeering vastgesteld, over het algemeen een wijdere strekking te geven. De strijd in het Wespen. PARIJS, 5 Dec. (R. O.) Avondcommuni qué: De artilleriestrijd, die nu en dan leven dig was in de streek van Craonne en in don sector Moronvillers, duurt voort en is vooral lievig op het front van Beaumont en Bois des Fosses. Ten zuiden van Juvincourt deden do Duitschers zonder resultaat evenwel, een ver rassingsaanval op kleine Fransche posten. In den afgeloopcn nacht, werden bommen geworpen op Duinkerken. 2 burgers werden gedood. LONDEN 5 Dcc. (R. O.) Officieel: Aan het gevechtsfront bij Ivamerijk zijn twee klei ne aanvallen, die door den vijand in den loop - van den ochtend in de omtrek van Gonnelieu z\in ondernomen, met succes door ons afge slagen. Een plaatselijk gevecht van hedenoch tend in den omtrek van La Vacquerie liad een voor ons gunstig verloop. In den namid dag werd door den vijand oen krachtige aan val in dezen sector ondernomen, wclko na een hevig gevecht door ons werd afgeslagen. De vijandelijke infanterie rukte op.voor een aanval in den omtrek van het Bourlonbosch en Moeuvres, welke door ons geschutvuur tot staan werd gebracht. Aan het front bij Yporen was de vijandelijke artillerie bedrijvig ten noorden van don weg naar Meenen. "Wij verbeterden onze stellingen in deze streek een weinig en sloegen de vijandelijke verken- ningsafdeelingen terug. De strijd ir do lucht. LONDEN, 6 Dec. (R. O.) Officieel: Of schoon aan het westelijk front het weer goed was. 7ag er boven de linie een dicht© 'mist, die het werk van de vliegers zeer be lemmerde. In den loop van den dag werden, bij het verkenningswerk, 118 bommen uitgeworpen op een viiegpark van den vijand ten noorden van Do aai, op dorpen en op .Duitsche machi- ne-geweerstellingen in liet gevechtsterrein. Ettelijke duizenden kogels werden afgevuurd op de troepen in de vijandelijke loopgraven en in het open veld. In den middag van den oden dezer werden twee vlieger-aanvallen gedaan boven Duitsch land. Dit zijn de eerste, welke sedert meer dan een maand konden worden gedaan. Het weer was de ïaatste maand te slecht geweest Een aanvai was gericht tegen een groot spoorwegknoeppunt met perrons, n.L te Zweï- brücken; de andere tegen fabrieken in Saar- brücken. Gedurende beide aanvallen kon wordeii geconstateerd, dat er treffers waren. Er ontstonden twee groote' branden. Het aniti- ïuchivaartgeschut van den vijand kwam hevig in actie en schoot zuiver, <loch al onze machines zijn teruggekeerd. Do dnikbootoorlog. LONDEN, 6 Dec. (R-O.) De admiraliteit meldt: In de afgeloopen week zijn 2174 schepen in Biitsche havens aangekomen on 2133 ver trokken vandaar. 16 schepen boven en 1 onder 1600 ton zijn tot zinken gebracht. 8 schepen werden zonder succes aangevallen. 4 visschers- scliepcji werden tot zinken gebracht. Amerikaanscli© oorlogsverklaring aan Oostenrijk. WASHINGTON, 5 Dcc. (R. O..) Hét comité voor de buitenlandsche betrekkingen heeft aan het Huis een gunstig rapport uitgebracht op het voorstel, dat aan Oostcnrijk-Hongarije de oorlog zal worden verklaard. Amerika en Brazilië. ATLANTIC PORT, 5 Dcc. (R. O.) Een Brazilia'anscko commissie is aangekomen om met de Washingtonschc autoriteiten te con- fereeron over het voeren van den oorlog. Men verwacht, dat zij verscheiden maanden zal blijven. Aanstichting tot opstand in Britsch-IndiS. SAN FRANCISCO, 5 Dec. (R. O.) De luitenants Van Brincken, vroeger verboa- den aan het Duitsche consulaat alhier, Rodiek, gewezen Duitsch consul te Hono- loeloo en Schroder, diens opvolger, ver klaarden zich schuldig ten a-anzien van den aanklacht vain samenzwering ter aan stichting van 'n opstand in Britsch-Indic. Von Brincken verklaarde, dat. zij meenden hun land' heb best te dienen door schuld te erkennen en zoo verdero onthullingen voor de rechtbank te voorkomen. Hij voegde er bij: ,,Hoe minder «over deze zaken wordt gezegd, boe beter voor Duitschland." Het Pruisische kiesrechtonlwerp. BERLIJN, 5 Dec. (W. B.) De behande ling van het kiesrechtontwerp in het Prui sische Huis van afgevaardigden is vandaag voor een eivolle zaal met een rede van Herbling, rijks-kanselier en minister-pre sident, ingeleid. SL-Nicolaas voor Volksblieenkomsten. Do Commissie voor de Volksbijeenkom sten hield, haar traditie getrouw, vandaag in de Stadszaal een St.-Nicolaasfeest voor de kinderen van de eerste twee leerjaren der scholen voor onvermogenden, zoowel van hetr R.-K. en het Christelijk onderwijs, als van do openbare scholen. Dè groote zaal was geheel gevuld met knaapjes en meis jes, in het geheel ongeveer 750. Een groot aantal dame3, meest onder wijzeressen, stonden de heeren van Je Commissie bij on deelden de gaven van den goeden Sint in den vorm van chocolade melk, speculaas en koek uit. Ook verscheen de Heilige zelf, vergezeld van zijn knecht, op het tooneel en wandel de tusschen zijn glundere kindertjes. Eenige muzikanten begeleidden de lie deren, door de knapen en meisje3 gezongen, en verder werden er lichtbeelden vertoond, di© natuurlijk ook zeer in den smaak vielen. De kleinen hadden bijzonder veel genoegen en zullen er vanavond zeker heel wat van kunnen navertellen. De Commissie doet met zulk een St.-Nicn- laas-feest goed werk en de weldadige stad- genootén, die er haar toe in 8taat stelden, hebben aanspraak op een woord van dank. Meeitekort in Alkemade. Men meldt ons uit de gemeente Alke made Naar wij vernemen, zijn een drietal bak kers naar Den Haag geweest in verband met het meehekort. Gisteren en heden kon weer gebakken worden. Voldoende aanvulling wordt spoedig verwacht. Bloem ontbreekt nog. Weer bommen op Sas-van-Gent. Vannhclit omstreeks halfvier zijn er weer twee bommen uit een vliegmachine geworpen nabij de hofstede van den landbouwer J. Rammondf, even benoorden de met dc natio nale kleuren verlichte coöperatieve suikerfa briek Sas van Gent. De bommen kwamen op een stuk bouwland terecht en hebben geon schade aangericht. Later is aan de grens een luchtgevecht waargenomen. Regeling van goederenvervoer. Wij vernemen dat op hut oogenblik .tusschen de departementen van Landbouw en Water staat in overwegmg is een regeling, waarmede door de spoorwegmaatschappijen is ingestemd, welke beoogt voor geval van geheolo of ge deeltelijke stremming van de binnenlandsche vaart tengevolge van vorst de thans vastgestel- do beperkende bepalingen op het spoorwegver voer van goederen nog belangrijk uil te brei den en te wijzigen, ten einde alsdan het ver voer" van de meest noodzakelijke levensbehoef ten nog te kunnen bewerkstelligen. Do spoor wegmaatschappijen zouden voor bedoeld geval o.a. gemachtigd worde-n, vracht-, ijl-, bestel en alle andere goederen voorloopig niet meer voor 'binnenlandsch vervoer aan te nemen, met uitzondering van levensmiddelen voor mcnsch en dier, steenkolen, cokes, briketten, turf en bruinkolen, alsmede bestelgoederen niet zwaar der dan öO K G. per colli. ACADEMIENIEUWS. Am sterdam. Bevorderd zijn tot doctor in de rechten, op Stellingen, de heer W. G. J. Séholtens, geb. te Nucnen, en mej. Eva Königaberger, geb. te Amsterdam. Amsterdam. Tot arts zijn bevorderd de heeren 'H. J. M. Burgoring, en E. van Minde, beide geb. to Amsterdam. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend Tan des morgens 912 uur en de# middags van 2—5 nor. STADSTIMMERWERF. TELEFOQN" 127. Aanvraag van Werkzoekenden. 2 schrijvers, 7 timmerlieden, 26 metse laars, 30 opperlieden, 14 etucadoora, 3 steen* houwers, 1 steenbikker, 30 schilders, 1 de-» coratie-schiider, 1 reclame-schilder, 2 stof feerders, 1 'behanger, 1 voorslaander, 6 grof-bankwerkers, 1 stoker, 1 electro-mon teur, 2 electriciens, 2 loodgieters, 9 bak kers, 1 spekslager, 1 varkensslager, 1 kell- ner, 2 schippers, 1 sigarenmaker, 3 koet siers, 4 grondwerkers!, 2 warmoeziera, 2 loop knechten, 6 loopjongens, 70 losse werklieden, 8 fabrieksarbeidsters, 5 werksters, 1 winkel juffrouw. FAILLISSEMENTEN. Do weduwe K. Knobbe-Willemse houd ster van een aibetalingsmagazijn, to Dordrecht, en aldaar gehandeld hebbende onder den naam of firma Otto en Schouten. De naaml. venn. Bodegravensche Bank, te Bodegraven. H. Stollenwerk, koopman, te Kerkrade. J. Sorel, Den Haag. P. Sta-ssart, Den Haag. A. O. L. Hakewessell, winkelier, Den Haag. Th. H. Genemans, stoffeerder, te Leiden. Opgeheven is het faillissement van J. F. Rozeboom, te Leiden. P. H. Frölich, zonder beroep, te Rhoon. Opgave van Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. J. Huetlng. Pletcrkerkgr. So. P. van Loon en gezin, bediende, Oostdwarsstraat 5. Mej. A. W, Honny, Rapenburg 06. Mej. O. J. Wljckcrbeld Bisdom, Roocnburg 6fi. D. P. Stouten-do Gcua, Lange-Mare 18. L. M. J. Chambry, Oegstgee-stcr> laan 11. U. Verviers-van den Elshout, Haarlem»' nierstr. 152.E. O. H. Vcrvlers, leeraar H. B. 8., Haarïemmerstr. 152. J. P. H. Vervlers, boek houder. Haarlerumerstr. 152. J. II. Vervlers Haar- It mmefstr. 152. J.- O. Kuperus eu gezin, los werk man, Waardkcrksteeg 5. M. J. H. Majole van Vylick. Stationsweg J8. A. do Blok. bankwerker, Oucle-Rijn 11a. Mej. Q. Meines. Oude-Vest 07. II. 15. A. Bokern, surnumerair S. S.. Hoogewoerd 150a. B. P. v. d. Klaauw Hendrikstraat 10. Mej. J. M. Kramp. Wogenstr, 15. J. II. Parser en gezin. Grocnhovcnstr. 2-J. H. W Lovlnk, Nieuwe- Rijn 10. L. Dooren, medisch student, Witto Ro-i zenstr. 38. J. M. Konlg, Rapenburg 1. Mej. Ji Heemskerk, dienstbode. Burgsteeg 7. M. TenseD, mctanldraaier Hoogc-Rijndijk 10-1. J. M. G. Hak-, kert. godsdienstonderwijzer. Heeicnsteeg 4. H* van'Maanen. spoorwegarbeider, Rijn-en-Schlekado 13. Mej. Th. O. la Lau, Langebrug 43. O. van der Wal. bouwkundige, Prins Hendrikplein 0. Mej. J. F. Kranevold. Heerengracht 62. —Mej. A, Plaislor, strijkster Molensteeg 13. MARKTBERICHTEN. GOUDA. 0 Dcc. Kaas. Aangev. 32 partijen, han del vlug le kW. I 6!'.50, 2o kw. I 60 a 68. Gesteni- peldo le kw. f 71.50. 2c kw. f 68 a 70 Boter goede aanvoer, handel vrij vlug. Goeboter g 147 1/2 a 1.55, veibotcr f 1.40 a 1.45. Vee. Melkvee red. aanv. handel en prijzen traag, v. varkens weinig aanvoer, handel flauw 45 a 55 ct, minder gewicht 40 n 45 ct. per pond magere blg- fen weinig aanv. handel matig, p. week 1 0.00 .40, v. schapen geen aanvoer, lammeren grooto aanvoer, handol vlugf 16 a 32.50.' nuchtere kalveren weinig aanvoor, handel matig t 10 n 18, graskalvo» ren geen aanvoer; fokkalveren f 18 a 28. Eieren weinig aanvoer, handel vlug f 20.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3