Pak me mee. No. 17723. LËIDSCH DAGBLAD Woensdag 5 December Tweede Blad Anno 1917. PERSOVERZICHT. BUITENLAND, VRAGENRUBRIEK. FEUILLETON. lËesa man's werk. x Hot morgen verschijnend nummer bovat p, ala voorplaatBedoek van Sint- Sficolaas. Vorder: Sint-Nicolaas in den huisolijken lering. Coöperatieve Drogerij en Zouterij „Codro". Opening van do gemeenschap pelijke keuken te Voorburg. Het voe der en van onze gevederde vrienden in het Vondelpark te Amsterdam. Prins Hen drik en dfe Padvinders op Het Loo en te Nijmegen. Staking van de steenenlossera in Den Haag. Tweede Lustrum van den Wageningsehen Studentenbond. Onder de Oorlogsfoto's trekken de aanT dacht: De eerst© Oostenrijksch-Hongaar- eche troepen trekken over de Tagliamento. Verwoeste Kerk te Albanie-St.-Nazaire. Do Duitecho Keizer in Italië.^ De Keizer van Oostenrijk met den Koning van Bulgarije op weg naar het front Aan het Belgische front, met 2 foto's. Aan hot Westelijk front. Hoe de Amerikanen op hot oorlogsveld stemmen. Een pagina Caricaturen door Ton van Tast. Brandstoffennood en de mobilisatie Ook het leger, aldus „DE CONTROLEUR", moet het zijne bij dragen tot 'het lenigen van den brandstof fennood. Men heeft or o.a. dit op gevon den, dat er van de drie forten telkens een totaal ontruimd wordt. Do manschappen, die hier geherbergd waren, zijn tijdelijk in een der twee overige forten ondergebracht Practisch komt deze maatregel hierop neer, dat wat geen Tweede- Kamer ver mocht en waarvoor de smeekbeden van een. aantal gemobiliseerden onmachtig wa tten, onder den dwang van den koleanoocl wol kan. Plotseling kan or nu wel een fort onbemand zijn. Gedeeltelijke demobi lisatie zou echter het land in gevaar brengen Och, dierbare honderd'mannetjes in Den Haag, wat laten jullie je toch bij den neus nemen Nog wat. Als er dan eens oorlog moet loom en, is het voor het heil van ons dier baar vaderland maar te hopen, dat er geen oorlogsverklaring op Zondag arriveert. Want dan. zijn onze soldaatjes voor 90 pCt. naar huis en de 10 pCt. restant is dan öi kerkwaarts óf maft. Wetgevende arboid Het „WEEKBLAD VAN HET RECHT'.' bevat oen artikel naar aanleiding van de in hot Voorloopig Verslag op de begrooting van justitie uitgesproken wenschen op wetge vend gebied. De redactie gaat achtereenvol gens na de kansen van het. ontworp-Wet boek van Strafvordering, administratieve rechtspraak, invoering van het Wetboek van Militair Strafrecht, instelling van een Handelsregister en het beloofde wetsont werp tot wijziging van het tweede boek van het Wetboek van Koophandel.in ver band met cle Brusselsche Zeerecht ver dra gen. Van wat nog onder do Kamer berust, worde niets mcor vernomen niet meer van het ontwerp op de onrechtmatige daad, niet meer van dat over de naamleozc ven nootschappen. Ontwerpen, het gevangenis wezen rakende, o.a. rnot betrekking tot in voering van een aan eigen toestanden aan gepast Borstel-stelsel, zullen worden ter hand genomen, zoo spoedig do omstandig heden dit zulten toelaten. HeL denkbeeld van kinderrechtbanken wordt nog over wogen in verband bepaaldelijk met bestrij ding van de tuchteloosheid door snellere en andere berechting. Eindelijk, do Minis ter is overtuigd; dat tot hervorming van ons politiewezen ,,tc eeniger tijd" zal moe-' ten worden overgegaan, doch i3 nog niet tot een bepaalde slotsom gekomen inzake do vraag, op welke wijze deze horvorming het best ware tot stand to brengen. Het blijft hier dus: afwachten en (le zaak laten' zooals zij is.- Zij word in de Juristen-'Ver gadering besproken vier en twintig jaar geleden. Er zal,- wanneer eenmaal do parlemen taire machine weer in het gewone spoor kan loopen, toch wel iets op moeten wor den gevoöfèen om den to-enemenden ach terstand op Vet terrein onzer justitieels wetgeving in te halen. Lang zal het zoo niet meer gaan. Zal de vóór het uitbreken van den oorlog verwachte Staatscommis sie voor justitieel© wetgeving ons op een beteren weg kunnen brengen? Do Minis ter zal gaarne overwegen, of spoedig zal kunnen worden overgegaan tot heb instel len van die commissie. Dit zou, zegt de Mi nister, reeds voor geruimen tijd zijn ge schied, ware de 'bhan3 nog woe^nde krijg niet tusschenbeide gekomen. Belet die krijg bij voortduring de instelling der commis sie, het aanvangen met haar werkzaamhe den? Wij kunnen het niet inzien. Moge de overweging van den Minister hem spoedig een besluit brengenEn indien do commis sie zal zijn ingesteld, dienen de middelen te worden gezocht, om het werk, dat zij zal verrichten, ook werkelijk met bekwamen spoed aan onze wetgeving ten goede te doen komen. Zondór dat, is er waarlijk aan een nieuwe Staatscommissie geen be hoefte. Heb vlookverbod te Z w ij n- d roc lit. In een driestar zegt ,.DE STANDAARD" over het vaststellen van een verordening tegen het vloeken door den Raad van Zwijndreeht Predikant en ouderlingen hadden in den boezem der kerk sinds meerdere jaren tegen het misbruik van Gods Naam ge ijverd. Ds. Vonkenberg achtte het steeds zijn roeping, deze zonde ook officieel in zijn gemeente tegen te gaan. Toöh kon het liem dusver niet gelukken, ook bij het burgerlijk bestuur steun te vin den. Zoodra echter de lieer Doorn 'burge meester was geworden, werd ook van bur gerlijke zijde de zoo onmisbare steun ver leend en althans de eerste stap in deze richting is thans gelukt. Hoe groot is nu heb aantal gemeepten, waarin dit goede voorbeeld navolging zal kunnen vinden? Een honderdtal is, in eersten aanloop zelfs, zeker niet te lioog geraamd en heb zal ons verheugen, indien we achtereen volgens vernemen mogen, in welke ge meenten men Zwijndrechts goede voor beeld gevolgd heeft. Eén. volgde reeds. En dan komt in de tweede plaats de vraag, of een gemeentebestuur straks niet nog essn stap verder gaan kan. Doch ook hiermede zijn we er vanzelf nog niet Van "de Gemeenten zal het ten leste toch op het Rijk moeten gaan. En het Rijk sluit ook het Leger in Iets, waartegen nu nie mand opmerkte, dat. van het leger het vloeken nooit te scheiden is. Denk slechts aan Cromwell's leger en aan het leger viu Gustaaf Adolf. Dat waren beide zelfs mas sale legers, maar gevloekt werd er nooit. Wel gebeden. En meer nog, wat nu nog slechts in de ambtenaren te keer wordt .gegaan, zal ten slotte onder algemeen strafverbod moeien komen. Slechts overhaaste men nu niet,. Een eerste stap is nu gedaan. En \vo zullen en we kunnen vorderen. Maar ga, wie ten-deze optreedt, met beleid te werk. Daags na 'n watervloed is- niet elk wan delpad kurkdroog to krijgen." ,,DE BLIJDE WERELD" laat zich over dit Zwijndrechtscho \erbod aldus uit: „Burgemeester en Wethouders bedoe len met dit verbod niet een eind te maken aan hot schermen met heilige namen door oorlogvoerende vorsten. Wilhelm, Karei, George en de machtige ongekroonde lei ders van den oorlog zullen in Zwijnarecht geen daverende oorlogaspeeches komen hou den. Ook kanben zij zich niet tegen het ge bruik van heilige namen in verkiezings- redevoeringen en biljetten door het stem- "buschristendom, want- zij zijn zelf leden der kerkelijke partijen. De verordening richt zich tegen het ordinaire vloeken, dat ieder ergert, voor wien namen als God en Christus den hoogsten ernst bevatten en den diepsten eerbied opwekken. Niet ech ter door gemeentelijke verordeningen moet men deze kwade gewoonte bestrijden. Het zedelijke levèn moot op andere wijze gere geld en gezuiverd worden. Verordeningen bepalen zich tot vaststellen van bepaalde uren voor kleedklopper ij, voor het ontste ken van fietslantaarns, het volgen van do rooilijn bij het bouw en, het sluiten van de kroeg en heb gebruiken van urinoirs in plaats van boomen en muren voor kleine boodschappen. Men make echter geen ver ordeningen tegen lasteren, kletspraat, vloeken, en traohte niet door gemeente verordeningen het publiek zedelijk op te voeden. Hoe zal deze verordening gehandhaafd worden? Verlies van gemcentesubsidic kan de straf niet zijn bij overtreding; don vader, dio bij do .aangifte van de geboot Ie van een kind zicli wegens lang wachten een vloek laat ontvallen, kan men terugzenden, den gemeentewerkman die in dienst. Gods naam misbruikt, ontstaan of voor eenigen tijd schorsen. Maar zulke straffen zou ze ker niemand voldoen en veel ergernis geven Wat is bovendien misbruiken van dea naam Gods De Roomschen oordeelen over vloeken heel wat ludhtiger dan do anti- rovoiutionnairen. Ook zijn verscheidene vloeken tot onkenbaar toe afgesleten en vervormd. Wordt men uit het Zwijndreelit- scho gemeentehuis als 'n onwaardige gezet, wanneer men ajasses of krimmeneele-nog- toe zegt? Er zijn teelijke vcrwenschingen, waarin Gods naam niet misbruikt wordt. Mag men in een openbaar gebouw der ge meente tegen den lomperd, die geen onder scheid bussohen den vjoer en onzen voet ziet, welV kzeggen Men ziet, hoe onmogelijk zulk een vloekvcrordening te handhaven zal zijn. Wordt de wereld er iets beter door, wan neer er in gemeentedienst of gemeenlo- gebouw niet meer gevloekt wordt? Wij ne men het voor den vloeker niet op en keu ren het vloeken als uiting van ruwheid af, maar is er geen erger kwaad te bestrijden Laat liet Zv ijndrecht-soke gemeentebestuur door ©verheMsmaatrfegelen het clrank- kwaad bestrijden, door heb aanleggen van een flink sportterrein, de jongens afbren gen van straatschenderij, door het openen van een gezellige leeszaal, het. geestelijk peil en de innerlijke beschaving der arbei dende klasse verhoogen. Dat is beter dan gemeentelijke muggenzifterij, clan heb die nen van den schoonen schijn. Erger toch dan dat Gods naam misbruikt wordt, is het, dat Gods wil wordt overtreden. En om dit laatste tegen te gaan, kan elk ge meentebestuur doelmatig, nuttig werk ver richten". Grootvorstin Tatiana ontvlucht. Over de vlucht van grootvorstin Tatiana, de dochter van don ex-tsaar, is er nog een andore lezing dan die we voor eon paar dagen gaven. In verband met dit bericht, seint de be richtgever van de .Tiroes" te New-York: Het Amcrikaansche publiek zal binnenkort, hot voorrecht hebben, te luisteren naar een oproep tea behoeve va-n hot Russische volk door een jonge vrouw, dio het zal worden voorgesteld onder den eenvoucügen naam van miss Tatiana Nicolaiefna Romanof. Op gezag van den heer Ivan Narodui van het nieuwsbureau. „Do Russischo Post" te New- York, publiceeren de Amerikaansche dag bladen romantische verhalen van de ont vluchting van do vroegere grootvorstin uit Tobolsk, die afwijken van vorige berichten van de vlucht door Rusland en over Noor wegen en Engeland. Mej. Romanof organiseerde, volgens deze verhalen, een denkbeeldige huwelijksplech tigheid met een zoon van haar vaders vTC»e- goron kamerheer graaf Freodericksz, cn verkreeg daardoor eon zekore mate van vrijheid, welke zij benutte om te vluchten naar Charbia en van daar naar Japan, waar passage werd genomen naar San Francisco. Narodni, die zijn verhaal inleidt mot de opmerking, „Heb zijn thans vreemd© tijden in Rusland" zegt, clat do dochter van den tsaar in Amerika zal werken voor het Rus sische burgerlijke reliefcomité. Zij zal korte sprookjes schrijven, dansvoorstellingen geven en zij wonscht voordvachten to hou den voor de Amerikaanscho vrouwen over de toestanden in Rusland. Op de vraag of het departement van buitenlandsohe zaken officieel in kennis zal worden gesteld van d'e aanwezigheid van de vroegero grootvorstin, riep Naroclni uit: ,^Neen, neen, zij wenscht niets te maken te hebben met cle regeeringen en geen enkel soort vertoon van officieele belangstelling. Haar eenige gedachte is voor haar volk. Haar sympathieën zijn sterk democratisch. Zij heeft niet heb minste verdriet over de onttroning van cfe Romanofs. Zij wil het volk van de Yereenigde Staten aansporen om Rusland niet over te laten aan de ge nade van de socialisten, verraders en Duit- sellers, maar haar volk te helpen, zich te vereenigen voor de zaak der geallieerden, door bij te dragen tot do hulpvcrleening aan Russische burgers". Daarop volgt een uiteenzetting van de doeleinden van bovengenoemd Russisch hulpcomité, een Amerikaansche vereeniging o.a. ,ten doel hebbende, de vriendschappe lijke verstandhouding tusschen de Russische en Amerikaansche bevolking te bevorderen, foncben bijeen te brengen om het lijden te verlichten van de massa's, die geleden heb ben door don oorlog en de revolutie, en te werken voor een standvastige regeering en socialistische avonturiers tegen te werken. Mevr. C. van K'.0., Leiden. Van wege den. gemeentelijken keuringsdienst van eet- en drinkwaren, werden, van ingezeteneri kosteloos levensmiddelen onderzocht. Men moet daarvoor een formulier aanvragen ter Secretarie, dit formulier invullen en naar het bureau van den keuringsdienst zenden. Als u zich echter, üesnoeds per telefoon tot den keuringsdienst wendt en meedeelt van waar u de waarschijnlijk vervalschte levens middelen hebt betrokken, dan gaan de keur meesters daar wel een onderzoek instellen en een monster nemen, dat dan wordt onder zocht (J., te L Inderdaad moet.het door u bedoelde contract worden gezegeld. Het loopt tegenwoordig zoo druk met het laten zegelen van stukken, dat men het werk op de kantoren der registratie niet af kan. De zegels, die uit Den Haag moeten komen, zijn er dikwijls niet. U behoeft dus nog niet zoo'n haast te maken. Uw beurt zal ook wel komen. J. G. v. V., te Leiden. De consul- generaal van Amerika voor Zuid-Holland is Soren Listae, te Rotterdam. U zult mis schien ook wel terecht kunnen bij den consu- lairen agent, den heer Anders C. Nelson, die te Seheveningen resideert. Een bezoek aanvragen. W. PI., te Leiden. Wij gelooven niet, dat de ziekte en de dood van uw poesjes verband houden met den,slijmhoest van uw kind. Veeleer nemen wij aan, dat de dieren (hij u aan huis o£ van uw buren iets nuttigden, waardoor deze verschijnselen worden veroor zaakt. Wij zouden u raden voor het nog le vend poesje een veearts te raadplegen. C. E. van P., te Leiden. Met een inkomen van f540.97 (wat weet u uw' in komen precies!) zult u alleen vrjj van plaat selijke directe belasting zjjn, wanneer u meer dan 5 kinderen beneden 1G jaar te uwen laste hebt. Als u ongehuwd zijt, zult u moeten be talen f 10.15; gehuwd, zonder kinderen f5.25; één kind f 4.20; twee kinderen f3.50; drie kinderen f2.52; vier kinderen f 1.96 en met vjjf kinderen f 1.40. D. M. N., te L. De dienstbode kan wel zes weken te voren opzeggen doch zjj moet dit doen tegen den gebruikeljjken termjjn, dus tegen 1 Februari, 1 Mei, 1 Augustus of 1 November. M. S-, te L. Voor een dagmeisje gel den njei de bepalingen omtrent godspenning en andere fooien. \Vat gij dus buiten uw ioon hebt ontvangen, moet als gift worden beschouwd. D. M. N., te L. Indien de dienstbetrek king voor onbepaalden tijd is aangegaan en drie maanden of korter heeft geduurd, kan de godspenning op liet loon in mindering worden gebracht. J. S., te L. Een noodhulp-dienstbode heeft geen recht op een godspenning. Van D. Zonder nadere gëgevene kunnen wij niet beoordeelen of een termjjai vaa veertien dagen voldoende opzegtermijn i« voor uw dienstbode. Ia het een dagmeisje dan kan zjj met de week weg, is het geen dagmeisje, dan is de termijn drie maanden of zes weken. I. E. H. Uw dienstbode mag niet tegen 22 December opzeggen. Zie bovenstaand ant woord. ,W. J. W., te L. De verhuring van hel land geschiedt van Kerstmis tot Kerstmis. Mondelingo huur wordt geacht voor een jaar te zjjn aangegaan en eindigt dus met Kerst mis. C. H., te L. De tweede vrouw lean bij het overlijden van den man geen meerden voordeel genieten dan een kindsdeel. In (lil geval behoudt zjj dus haar inbreng en krjjgt er een kindsdeel bij. Aangezien echter de boedel allerlei veranderingen kan hebben on dergaan, is hef niet altijd even gemakkelijk het aandeel der tweede "touw juist te bepa len en lult gij goed doen den notaris te raadplegen. G. L. H., te Öegstgeest. Slakken ver drijft men door op de plaatsen, waar zij zich' vertonnen, 's nachts kalk le strooien. Na tuurlijk is het bovendien nog wenschelijk, dat men de aanwezige dieren verwijdert. J. v. d. P., te öegstgeest. - Als inwoner, van Öegstgeest wordt gij in die gemeente aangeslagen; in de gemeente Leiden, waan u werkzaam zijt, slaat men' u aan als forens. Als zoodanig betaalt u hoogstens één derde van den aanslag over een vol jaar. De zaak is dus in orde. A. van N., te Voorschoten. Zoover wij kunnen nagaan, is de „Haagsehe Courant- het meest gelezen dagblad in Den Haag en heeft het (Je me-ste ad verten tiën. N. N., (e Voorschoten. Vice-consul voor Groofr-Britannië en Ierland te 's Graveuhago is de heer G. Barger, te Seheveningen. G. B., ito Ter-Aar. Vertel ons eerst eens welke vergoeding u bedoelt. Zóó kun nen -wij uw vraag niet beantwoorden. Van E.. te Z. Wend u ten aanzien dezer zegelkwesties tot ("en ontvanger der Re gistratie op 't Rapenburg alhier. Er herscht te dien aanzien nog veel onzekerheid. M. v. W.. te A'. Omtrent de kosten zal de rechtbank wel uitspraak hebben ge daan. Wend u om inlichtingen tot uw ad vocaat. G. Een ongezegeld huurcontract kan adeen aanleiding geven tot zegelboete. In uw geval is de huurder zeer zeker verbonden tol nakoming zijner verplichtingen. J. W., te K. Gij kunt over uw erfdeel eerst beschikken na de voltrekking van uw huwelijk. L. v. (L P., tie K. Bij tussohentijdsch vertrek van een kamerhuurder met pension, behoort een deel van den pensionpr jjs in min dering te worden gebracht, daar hiervoor niets genoten is. A. v. D., te W. Bij overlijden uwer zuster gaat de boedel in tweeën. De eeno helft is voor den man; de andere helft komt aan de ouders en broers en zus Iers toe. Bij de verdeeling onder deze laatste krijgt elk der ouders ten minste een vierde part er van. R. Do kinderen behooren allen naar evenredigheid van hun inkomen de moeder te steunen. Hoeveel ieders aandeel is, moet in der minne worden geregeld. Bij onwillig heid beslist de rechter. W. Z. Zonder toestemming der ouders te trouwen gaat voor een minderjarige niet gemakkeljjk. U moet maar eens naar 'den kan tonrechter gaan en hem vertellen hóe de zaak zit Misschien weet deze vader en zoon tob -elkaar te brengen. Van B., te Assen. In het nummer van Diasdag 27 Nov. gaven wij reeds een recept voor borstplaat. Voor St.-Nicolaas is noedig de verhouding der ingrediënten, in grammen gegeven. 4 gram boter, 7 gram Surinaamsche suiker, 11 gram Zeeuwsch meel, 0.3 gram St.-Nlcolaas. kruiden, 0.15 gram citroensap, 0.02 gram vanieljepoeder, 0.2 gr. ammonium, 0.1 gr. potascli; 0,4 gram gehakte amandelen. Met luelk mengen. Het deeg in dunne plakjes snijden en in een heeten oven bakken. Het zal niet gemakkelijk zijn thans do ingrediënten alle te krijgen. Roman vau SILAS K. I10CKING. Uit. het Engeloch vertaald. 19) Richard Barclc-11 scheen, naarmate Adela herstelde, steeds gedrukter te worden. Hij bracht nooit meer dan een paar minuten in haar gezelschap door. Hij was als iemand, cfio onder grooto zorgen gebukt ging en dio tegen clc toekomst c-pzag. Hij schertste som tijds met Winifred op een onhandige, luid ruchtige manier, maar er was niet veel scherpzinnigheid too noodig, om te zien, dat hij allesbehalve gelukkig was. Jane was werkzaam cn op haar noccle. Zij liet Aósla bijna geheel aan de zorg van Winifred en do verpleegster over do huis houdelijk© zaken legden voldoende beslag op haar tijd. Winifred merkte echter spo-oriig op, c?at zij stee do meer aandacht schonk aan haar uiterlijk en wist do reden djaarvan onmiddellijk te riulën. Somtijds wao ij beaie'jwcl te weten of lord Impey werkelijk werk van haar maakte. Het scheen redelijkerwijze nauwelijks aan te nemen, dab hij zoover met zijn auto zou gaan en op zulke geregelde tijden alleen om naar Adel a's toestand te informeeren. Ook hadden zijn bezoeken at cn toe vrij lang geduurd en had hij niemand anders gezien dan Jane. Do ge\ olgtrekking scheen een voudig genoeg. En toch, scheen Jano in haar oog eigenlijk niet de soort vrouw to wezen, die iemand van lord Impey's type kon aantrekken. Maar over iemands smaak kan men niet oordeelen, vooral niet over den smaak van een man. Mannen doen dikwijls een keuze, (Se men niet zou verwachten, en trouwen een vrouw, die niet. voor hoa past. De natuur héefb een eigenaardige manier om haar voorbeschikt doel te bereiken. Terwijl dit allee door haar hoofd ging, hoorde zij heb geluid van voetstappen voor zich cn ópkijkend stond zij van aangezicht tot aangezicht tegenover den man in kwesci e. Hij had haar gezien, voordat "zij hem zag, en dus wJb de verrassing geheel aan haar kant. ,,U schijnt verbaasd mij hief te zien?" vroeg hij, terwijl een lief blosje haar wangen overtoog. „Maar 't is u riet onaangenaam, hoop ik „Heo zoo? Neen. natuurlijk niet. Waar om zou ik het onaangenaam vinden?" „U verliet ons onlangs 's avonds zoo opeens. U scheen wat ontstemd over iete." „Ik wou liever niet. zingen want ik was moe en had mij niet geoefend." „En toch zong u verrukkelijk. „la 't waar.? Het is vriendelijk van u, dat .te zeggen. Mag u graag complimentjes geven?" „Gewoonlijk niet," en hij glimlachte weer. „Bovendien, waarom beschuldigt u mij van*complimentjes maken?" „Omdat ik heel slecht zong." „Dan zou ik gaarne het genoegen smaken li goed te hoor en zingen." „Is chit weor als een compliment be doeld „Volstrekt, niet. U is de laatste persoon in cfie wereld, bij wie ik aan complimentjes denken zou." „Is dat soo?" En zij keek hora glim lachend recht in de oogen. Hij aarzelde» on zei toen: „Hot komt mij voor, dat u geen hoogen dunk van mij heeft, miss Willoughby." „Dan vergist u zich volkomen," zei zij glimlachend. „He>t is een feit, dat ik u zeer hoog acht. Daar. is dat niet oprecht?" Het was nu zijn beurt om een kleur te krijgen, maar gelukkig stond zijn door de zon verbrand teint niet. toe die te laten uitkomen. „Heb verheugt mij u clat'te hoo- ren zeggen," staipelde hij. „Misschien, (kit wij in verloop van tijd boter niet elkaar bekend worden. Ik geloof, dat ik een buur man van u ben. Ik woon in Berkeley Square." „Ja, dat weet ik. Ik ben een ongetrouwd meisje op een bovenwoning dat klinkt vreesolijk, niet?" „Ik kan er niets vreoselijks in vinden," zei hij glimlachend. „Men moet 'och ergens wonen. Ik zou donken, dat het bewonen van een bovenhuis veel minder lasten met ach brengt daui van een heel huis." „Dat is het juist!" riep zij lachend. „Ilc heb beide geprobeerd, dus ik spreek uit ondervinding." „En bevalt Berkeley Mansions ai?" „Hós weet u, dat ik in Berkeley Mansions woon?" vroeg zij, waarbij zij e.en haar wenkbrauwen optrok. „Hoe? O, clat is een lango geschiedenis. Voor heb oogenblik is het voldoende, dat wij buren zijn." ,Men heeft in Londen geen buren," zei zij met. een afwezigen blik in haar oogen. „Ik vind .somtijds, duhet de eenzaamste plaats op do wcrclcl 13." „Voelt u zich wel eens éénzaam?" „Af en toe, maar niet dikwijls. Er moet zooveel gedaan worden en er zijn zoo weinig handen om het te doen. Ik ÏÏeb het te druk om neerslachtig to zijn." „Ja, zei hij peinzend, „er is niets beters dan arbeid om iemands-gedachten, van zich zelf af to leicten. En toch maar nu aarzelde hij. „Ja?" vroeg zij. Hij keek haar aan on glimlachte. „Ik be gin te denken," zei hij onverschrokken, „dab heb niet goed is voor een mensch om alleen te wezen." „O, dat hangt er geheel van af," zei zij vr ooi ijk lachend. „Ja, zeker," en hij sloeg zijn oogen neer. Toen na een pauze„Zullen we hier niet eens onder do boomen gaan zitten? U zal wel moe zijn." „ïk ben niet in het minst moe; dank 11, bovendien is het- tijd voor mij om terug- te gaan." „Neen, ga nu nog niet dadelijk Iieen," smeekto hij. ..Ik krijg zooi zelden cle gelegen heid 11 te spreken." „Als 11 voorgoed naar de stad ga, zullen wij buren worden," zei zo lachend. „Maar naar uw oordeel betcekent een buur niets," zei hij ernstig. Zij geraakte cenigszins van haar stuk bij do verandering vaai zijn toon en haar hart begon wat onrustig to kloppen. Zij was echter in geen stemming voor een meer bepaald persoonlijk gesprek. Wanneer hij werk van Jano Bardell begon to maken, dan, hoe minder zij hem zag, hoe beter. Als hij over Jan© wensehte te spreken, clan lag het. niet op haar weg hem aan te moe digen. Jan© was clo laatste persoon in do wereld, over wie zij wenscht© te praten. „Ik heb niet gezegd, dat. een buurman niots be teek ent," zei zij vroolijk. „Maar nu moet- ik op een draf weg. Ik ben veel langer uitgebleven clan mijn plan was." „Ik hoop, dat in mijn goval een buurman heel veel boteekent," waagde hij als een laatste woord op te» merken, en keek haar daarop na, terwijl zij zich verwijderde. Hij richtte na eenige oogenblikkeu zijn schreden naar een groepje boomen en ging daaronder zitten. Zijn zenuwen trilden nog van blijdschap over het samenzijn met Wini fred en toch scheen zij hem ongrijpbaar als in een droom toe. Het eeno oogenblik was zij Verrukkelijk openhartig, het volgende tergend terughoudend. Nu eens trok zij hem als een magneet en dan weor liet zij een ijzeren scherm tusschen hen vallen. Maar in welke stemming hij haar tot. clusver ook gezien had, zij kwam hem altijd even verrukkelijk voor. In het- eerst, was hij door haar uiterlijk bekoord geweest. Toen had hij haar hoeven sproken. En wel iu een klein vertrek, waarin slechts een twintigt-al personen waren, maar haar beschouwingen waren zoo gezond geweest, haar cordeel was zoo ver standig, haar liefdadigheid zoo oordeel kundig, dat- hij verlangd had haar beter to lee: en kennen. Den tweeden keer, clat hij haar had hooren spreken, was in het salon van Gravin van Biekley geweest. Hij was laat gekomen en vond een zitplaats bij clo cCeur. Zij verhief haar stem in oppositie tegen al cle andere sprekers, maar zij steldo haar punten zoo duidelijk, haar argumen ten varen zoo logisch cn weerlegden clo tegenwerpingen zoo afdoende, dat zij spoedig hot geheele gezelschap op haar hand had. {Wordt Torvqigd.) ■v

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5