Pak me mee. No. 17717. Nederland en de Oorlog. EERSTE KAMER, te TWEEDE KAMER. PERSOVERZICHT. FEUILLETON, Een man'g werk. examen B, nock het staatsexamen ter ,oe- lating tot de Universiteit hebben gedaan, en die derhalve heb eindexamen der H. B. _3. hebben afgelegd, die voornaamste oorzaak der vervijfvoudigdng van ddt getal is ongetwijfeld de wet-Limburg, hoewel men (in het begin van den cursus 1917 1918) nog niet zeker was van de bekrach tiging door de Koningin. Kaas-Export. Het bericht, dat geen uitvocreonscnten van kaas meer worden afgegeven, is naar de ..Tel." verneemt, voorbarig en in staat een geheel verkeerden indruk te wekken. Wel licht zal de uitvoer, in verband met de rege ling der betaling, één of hoogstens enkele dagen worden stopgezet; het geldt hier dan echter een tijdolijken maatregel, die van ge ringe beteckcnis is. Van export-moeilijkhe den is echter in ieder geval geen sprake. Extra-rantsoen koffie. De minister van Landbouw maakt be kend Wanneer do aard van een bedrijf het bepaald noodzakelijk maakt, dat aan alle of een gedeelte van de bij dat bedrijf betrok ken personen een extra-rantsoen koffie wordt verstrekt, kan aan dezen een bijslag op het gewone rantsoen worden toegewe zen. De beschikbare voorraden thee laten niet tóe ook ten aanzien hiervan een uitzonde ring op de bestaande distributieregelirig too to laten. Indien degenen, die voor een extra-koffie- rantsoen in aanmerking mcenen te komen in dienst van een werkgever, dan behoort de aanvrage door dén werkgever te worden gedaan ondier opgave van de sterkte van zijn daarvoor in aanmerking komend -per soneel, van do dringende redenen, waarom een extra-rantsoen nooclig wordt geacht en, wanneer die redenen van tijdolijken aard zijn, van den duur dier redenen. Personen,-die.niet in dienst zijn van een werkgever, zenden hun verzoek persoonlijk in, onder opgave van vorenbedoelde ge gevens. De aanvragen behooren te worden ge richt tot den minister van Landbouw, Nijverheid er Handel, Kneuterdijk 8, 's-Gravenhage. De bijzondere aandacht wordt er op ge vestigd, dat de zeer beperkte voorraden koffie gunstige beslissing slechts in uitzon deringsgevallen toelaten en dat heb extra- rantsoen bij oventucele .toewijzing niet dan gering zal kiinuon zijn. Censuur op dagbladen. In do Zaterdagavond gehouden bestuurs vergadering van den Nodorlanclschen Jour nalistenkring werd ter sprake gebracht liet feit, dat de garnizoenscommandant van Mid delburg, naar aanleiding van een critiek op militairo toe-standen in do „Middolburgsche Courant", dit blad met schorsing had be dreigd. Uit de aan het bestuur van den Kring gedano mededeelingen bleek echter niet alleen dat aan het dreigement geen verder gevolg was gegeven, maar tevens dat de hoogste militaire autoriteiten in Zeeland deze zaak hadden beslist op een manier, die voor de ,,Middelburgsche Cou rant" in het bijzonder en voor do journalis ten in het algemeen in alle opzichten be vredigend moet worden genoemd. Het be stuur vond dan ook geen enkele reden om zijnerzijds iets to doen. Engolsch cement naar Nederland. De secretaris van do Vereeniging van En- gelsohe Cementfabrieken vestigt er in dc „Timca" de aandacht op, dat het thans in Engeland geen gebruik is om op zakken niet cement blikken plaatjes to bevestigen. Op de zakken met 43,000 ton cement die dit jaar naar Nederland verscheept zijn, kwamen die plaatjes niet voor. Aan den anderen kant- zijn de Duitscliers gewoon die plaatjes te gebruiken, en als op het plaatje dat kapitein Hewetson (in een „pillendoos") heeft gezien, de woorden Port land cement voorkwamen, bewijst dat niets, omdat die naani in het Duitsoh en het En- geLch allebei gebruikt wordt. Vrijgesproken. Men bericht het Itaagsebe Correspondentic- bureau, dat dc heer Morita Wolff, vroeger bankier le 's-Gravenkago, die destijds -gevan gen genomen is, ca door de rechtbank le Parijs veroordeeld, werd wegens handelingen in strijd met- dc neutraliteit, door het liof van appèl aldaar den 30en October j.l. is vrijge sproken. De procureur-generaal had vrij spraak gerequireerd. Avandvergaclering van Dinsdag. Installatie-Vliegen. Het nieuwgekozen lid der Kamer voor 'Noord-Holland, do heer W. H. Vliegen, neemt zitting. Ouderdomswet. Do VOORZITTER deelt mede, dat is ingekomen een missive vau de ministers van "Waterstaat, Binnenlandsche Zaken en Financiën, ten geleide van de Memorie van Antwoord op het. ontwerp-Ouderdomswet. Do VOORZITTER stelt voor, als gevolg van de ontbinding der Kamer,, dezo stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. Do lieer POLAK kan zich met dit voor stel niet vereenigen. Indertijd heeft spreker ook gestemd tegen het voorstel om de ver schillende ontwerpen, vóór de ontbinding ingekomen, als vervallen te beschouwen. Dit geldt des te meer dit ontwerp, waar over reeds vcorloopig verslag was uitge bracht. Het is gewenscht dat het volk ver neemt, hoe de Kamer over deze zaak denkt en dat deze quaestio is opgelost, als we straks do nieuwe periode intreden De heer DE VOS VAN STEEN WIJK zegt, dat do Kamer niet a l'improviste, doch volkomen voorbereid, na uitvoerige discussie tót haar besluit is gekomen. Het onderhavig wetsontwerp is do Kamer toe gezonden door een Tweede Kamer, dio daarna is ontbonden. Het is spr. volkomen onverklaarbaar hoe de Kamer dit ontwerp nog in, behandeling zou kunnen nemen. Spreker vertrouwt, dat de leden, clie op 17 Juli het niet met spr. eens waren, thans zich zullen houden aan het toen genomen besluit. Waar blijft het anders met cle con tinuïteit, het prestige der Kamer? Spr. heeft indertijd alleen op staatsrechterlijke gronden, zonder politiek motief, zich verzet tegen de behandeling der ingekomen .wets ontwerpen in de afdeelingen. Ook nu wordt spr. niet door motieven van politieken aard geleid, zoo weinig, dat spr. reeds nu verklaart, clab als do Regccriiuc het van do rechterzijde weet gedaan te krijgen, clat zij, ondanks het gesloten convenant, zich niet verzet tegen behandeling opnieuw dezer staatsbedeeling, spr. zich ook hier tege'n de behandeling daarvan niet zal verzetten. Dö heer VAN DER FELTZ betoogt, dat op 17 Juli al loon besloten is de toen bij de Eerste Kamer ingekomen wetsontwerpen niet naar 'de afdeelingen te verzenden. Dat besluit kon niét betrekking hebben op dit ontwerp, dat reeds een jaar te voren door de Eerste Kamer was onderzocht. Spr. beroept zich op de uitspraak van den heer Nolens in de Tweede Kamer van 27 Juli, dat afgewacht moest worden wat do Eerste Kamer ipet liet ontwerp-Ouder domswet zou 'doen. Spr. meent dus, dat de Ministers correct hebben gehandeld door hun Mcmorio van 'Antwoord in to zenden. Spr, heeft indertijd "betoogd, dat de ontbinding alleen de leden, maar niet het publiekrech telijk instituut doet vervallen. Er is geen commissie van rapporteurs meer; welnu, dan kunnen we die commissie aanvuLlen. Maar het is geen houding tegenover de drie ministers, dit 'stuk voor kennisgeving aan te nemen. Spr. stelt dus voor, nieuwe rappor teurs to benoemen. De heer VAN LAMSWEERDE vc-rz->k.rt. dat minister Dort van der Linden hem tijdons de behandeling op 17 Juli heeft gezegd, dab wel degelijk ook met de Ouderdomswet moei lijkheden zouden ontstaan als "het voorstel van den voorzitter werd verworpen. De heer COLIJN verklaart geheel met het op 17 Juli genomen besluit der Kamer in to -stemmen. Niet is aangetoond waarom dit besluit zou moeten worden herroepan. De Ouderdomswet was op 17 Juli evengoed bij de Kamer ingekomen en kwaul dus even zeer door 'de ontbinding te vervallen. Het zou ook spr. heel wat waard zijn, als ock dit geschilpunt tusschen de partijen vóór de nieuwe periode van de baan was. M-aar| dit wordt Veel eerder bereikt als hot voor stel van 'den Voorzitter wordt aangenomen en 'de zaak opnieuw-'in de Tweede Kamer komt. Dan kan men veeleer op dit strijd punt een solutie vinden. Do lieer VAN NIEROP merkt op, dat in Juli alleen Verworpen is het voorstel van den Voorzitter, om de ingekomen wetsontwerpen naar de afdeelingen te verzenden. In str\jd met dat 'besluit zou volstrekt nieb wezen, dat de 'Ouderdomswet werd behandeld, want dat ontwerp was aanhangig bij de Kamer. Het zou een zonderlingen indruk maken als de Eerste Kamer een besluit nam, lijn recht in strijd met de opvatting vau aile partijen in do Tweede Kamer, dab aanhangige ontwerpen door de ontbinding niet vervallen. Hot voorstel van den VOORZITTER wordt in stemming gebracht en aangenomen met 21 tegen 13 stemmen. Vóór, stemde de rechterzijde en de lieeren Fokker en Bin nerts. (Het voor c tel van den heer Van der Feltz is daarmede vervallen.) De VOORZITTER deelt mede, dat het in zijn bedoeling ligt de Memorie van Antwoord té laten drukken; dan kunnen de heere-n haar op hun gemak nog eens lezen. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Sectie heeft besloten Woensdagochtend elf uur afdeelingsonderzoek to houden van verschillende ingekomen webontwerpen. Hij stelt verder voor Donderdag a.s. elf uur in openbare vergadering de Grondwetsherzie ning te behaqdejen. Conform wordt besloten en de vergadering verdaagd tot Donderdag ochtend elf uur. Zitting van gisteren. Wetboek vau Strafrecht van Ned.Indië. De MINISTER nam een redactioneel© wijziging over, waarna de heer HEERES cle overige amendementen introk. Het wetsontwerp werd daarop zonclcr hoofde lijke stemming goedgekeurd. Verder werden zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd do wetsontwerpen tot aanvulling van artikel 71 Regeeringsreglc- ment van Ned.-Indië en tot vaststelling van het slot der rekeningen van cle koloniale uitgaven en ontvangsten voor Suriname en van de ontvangsten en uitgaven voor Ned. Indië. Siaatsb egrooting. Voortgegaan wordt, niet de behandeling der Staatabegrooting 1918, Hoofdstak I. Dc heer MARCHANT zet zijn recle voort. Hij betoogt, dat wat do heer Van Raalto wil, het aantrekken, niet afstooten van andersdenkenden, practisch neerkomt op het door de „Liberale Unie" aantrekken van de tegenstanders der democratie- en dus het afstooten der voorstanders. De beslissing over bet vrouwenkiesrecht zal tevens zijn de beslissing over het alge meen vrouwenkiesrecht. De vrijzinnig-demo craten willen vrije ontplooiing van indivi- clueele krachten, doch niet zonder tevens rekening te houden met ieders bewegings vrijheid. De propaganda voor de taak van den -Staat in cconomischen zin heeft haar bedenkelijke zijde. Sprekers partij wil eerbiediging van ieders godsdienstige beginselen en hij meent, dat- de Opvatting van hen, die met godsdienstige beginselen van anderen geen rekening houden, slechts tot ontgoocheling kan leiden. Na cle invoering der evenredige vertegen woordiging verwacht spr. splitsing in de Katholieke Staatspartij, doch hij gelooft niet, dat een partij de absolute meerder heid zal behalen. Om nu toch een parlementair kabinet te vormen, zal men een tijdelijke combinatie uit do minderheden, moeten vormen. Men krijgt aldus een zakelijke samenwerking, men vermijdt cle antithese en men laat iedere partij vrij in liaar beginselen. In het werkprogram kan aldus voldoende homogeniteit bestaan. Op do vraag hoe spreker zich samenwer king denkt met de sociaal-democraten, ant woordt spr., dat hij geen samensmelting, geen verbond beoogt, doch slechts een samengaan van paralellen \an beginselen, waarbij iedere partij die zaken, welke spe ciaal op haar beginselen zijn gebaseerd, kan laten rusten. In zoover gaat spreker dus ten deele accoord met hetgeen de heer Nolens wilde. Spr.'wil overigens aantrek king van alle dcmccratisch-denkenden. De heer DRION bespreekt den internatio nalen toestand, op grond waarvan hij de opvatting, dat loger-uitbreicliing niet noodig zou zijn, bestrijdt. Aan Servie en België heeft men gezien, wat heb zeggen wil, militair onvoldoende voorbereid te zijn. Het is heel gemakkelijk om tegenover ons volk een houdiug als tegenstander van legervor^terking aan te nemen. In meerderheid is ons volk niet militair gezind, maar daarom is het des te meer onverantwoordelijk, om nieb voor een goedo verdediging van ons vaderland op te komen. Spr. juicht cle rede, door dën minister van Oorlog te Leeuwarden gehouden, ten zeerste toe en hij acht het aanmerkelijk veel beter om aldus te spre ken dan te verzuimen ons volk op groote militaire offers'ook in do toekomst voor bereid te doen zijn. Do lieer VAN BERESTEYN bepleit ver eenvoudiging in het aanhalen van wetten. De heer VAN HAMEL bespreekt de economische politiek, tot bestudeering waarvan do minister een commissie wil benoemen. Spreker oordeelt het noodig reeds thans een krachtige houding, een doelbewuste lijn te bepalen, in ver band waarmee spreker cle wenschelijkheid van scheiding van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel uit spreekt in (Ren zin, dat economie en dis tributie niet langer order één hoofd bijeen gebracht zijn. Democratie en productie hebben elkaar gevonden. De oorlog heeft reeds te lang geduurd, -aan dat men den oorlog in het binnenland nog zou willen voortzetten. Uit alles blijkt-, dat het noodzakelijk is, nieuwe lijnen te trekken in ons staats leven. In verband daarmede beveelt spre ker uitvoerende bestuursorganen aan ter bevordering van productie en arbeid, waartoe hij o. m. een raad van eeonomio en arbeid zou willen zien ingesteld. In het algemeen blijft spreker aandringen op decentralisatie der bestuursorganen. De heer VAN IDS INGA zou niet het woord hebben willen voeren indien niet dc. heeren Van Kaalte en Marchant punten hadden aangeroerd, waartegen spr. meent te moeten opkomen. Zij Hebben heb gehad over het extra-parlementaire van clit kabi net. W-at becloelfc men met dat extra"? heefb spr. zich afgevraagd. Beteekenb hier extra-parlementair, cla-t het kabinet buiten het parlement staat of beteekenfc het bo venmate" parlementair, zooals men in het clagelijksch leven spreekt van extra- duur, extra-verkwist-end 1 De recle van den afgevaardigde van Tic-I vergelijkt spreker met cle sierlijke wen dingen en bochten van een tusschen twee kampen, dat der vrijheid en dat van het staatssocialisme, in cle lucht, zwevenclen aviateur, doch spr. zet het aan een Kamer lid om heb landingsdoel van dien avia teur te bepalen. Spreker oefent verder criiriek uit. op een door prof. Van Hamel in cle Kamer gehouden redevoering, waarin deze afgevaardigde als zijn meening uit sprak, dat er een radicale wijziging van onzen diplomatieken en consulair en dienst zcit moeten komen. Bij Hoofdstuk III zal spreker op dit punt terugkomen. Ten slotte bespreekt hij cle niet- wederindiening van het wetsontwerp in zake. de Ouderdomsrente. Spreker ver- eenigt zich volkomen raet het .standpunt, dat de Tweedfe Kamer heeft aanvaard. De houding der Eerste Kamer, die het wets ontwerp van cle Tweede Kamer ontvangen heeft, moeten wij niet- accepteeren. De Eerste Kamer had het wetsontwerp kun nen zenden aan cle Koningin met een mecle- deelirtg, dio spreker niet gaarne zou opstellen, want dan zou hij onzin moeten zeggen, of zij had het voorstel aan de Tweede Kamer moeten terugzenden. Het gaat echter niet aan om het zonder com mentaar in het archief op te bergen. De MINISTER VAN BINNENLAND SCHE ZAKEN, de he-m GORT VAN DER LINDEN, verkrijgt het wcord. Spreker zal ackteeenvolgens dq opmerkingen inzake cle binnenlandsche politiek beantwoorden, daarna de geopende perspectieven bespre ken en ten slotte cle buitenlandsche poli tiek doch hij verzoekt, in verband met het uur, morgen zijn rede te mogen voort zetten. Do VOORZITTER verdaagt de bijeeiH komst tot Woensdagmiddag halféén. Mej. A., te Leiden, en anderen. Om smakelijke appelstroop te maken, neemt men een hall K.G. gave zure appelen. Men ont doet ze van alle bruine plekje-3 en wormste ken, snijdt ze in vieren en laat ze .onder voort durend roeren tot moes koken. De massa door een paardenharen zeef of neteldoek- schen lap uit laten lekken, zoodat het schuim achterblijft Op een half K.G. van het aldus verkregen sap V» K.G. suiker nemen en niet het sap zoolang koken, tot het dik e:i stroo- perig is en een donkerroode kleur ver krijgt. Huismoeder. Recept borstplaat: 5(X> gr. suiker en ruim 1 d.L. water, in een geëmailleerd pannetje verkillen, totlat het een stroop geworden is. Deze stroop, steeds roerende- laten doorkoken. Nu afnemen en steeds roerende en kloppende wat laten af koelen en er een half fleschje essence van den gewenschten sniaak er bijvoegen (cho colade, of koffieextracfc kan ook vel). Als dit er goed doorheen gewerkt is, op een marmeren plaat in de bekende blikken vor men uitgieten. De vormpjes ee:i b:elje vet maken - met boter, voor het loslaten. Hebt u geen vormen, dan kunt u ook een theesch'V teltje gebruiken. Op deze wijze krijgt u zuivere' eu sma kelijke borstplaat, dio heel wat goedkooper is dan wanneer u zo koopt. Mocht de bewerking eerst een bi-et je min der gelukken. Ook hier geldt: al doende leert men. Mevr. S., fee Noordwijk. Het drogen van appelen gaat heel eenvoudig. Men schilt ze, snijdt ze in vierendeelen, ontdoet as van klokhuis en laat zo eenigen tijd iu een lauwen oven st^ant liefst bij een bakker. Daarna iu een blikken trommel op een dro ge plaats bewaren. gg X Heb eerstvolgend nummer bevat o. a. als voorplaat*. Z.Exc. F. E. Postbuma, Minis ter van Landbouw, Hanclel en Nijverheid heeft het nieuwe Departementsgebouw te 'a-Gravenhage betrokken. Voorts: Bezoek van Prins Hendrik aan Eindhoven Een detachement Austra lische cavalerie trekt over de Pont-Lcvis een oude Franscho vesting binnen, om zich Vu'j de bondgenooten aan te «luiten. De Amstéï'danische Supperfosfaatfabriek, met 2 foto's- Te Rotterdam, heeft de wedstrijd plaats gehad om den Gouden -Onafhanke- lijkheidsbcker. To Rotterdam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad, met 2 foto's. Udine, met 5 foto's. A. Rodin, Maciste. Het vrachtschip ,,Kheinland". Aan do Marne. Saloniki. De begra fenis van H. Spiekman. To Bergen- op- Zoom is een Fransch Verkenningsvliegtuig, gemerkt S 1832, geland. Vijftigjarig bestaan van de H. B. S. te Breda. Arn- sterclamscho Turnbond.Boncl van Rijwiel herstellers en :handë>laren in Nederland. Groep van genoodigden bij de officicele opening van ,,Codro." Een pagina Caricaturen door Ton van Tast. A c h t c r 1 ij k Leiden. Onder dit, voor de stad onzer inwoüiug niet vlei end opschrift ri&emt „DE CONTROLEUR" de-vrijheid te: zeggen: Een commissie uit leden van den Leid- schen- gemeenteraad heeft een onderzoek Ingesteld naar do loonen en salarissen van liet gemeente-personeel. De berg heeft een muis gebaard.. De tijdsomstandigheden hebben jlen lieeren niéts geleerd en zij ko men nota bene tot.de conclusie, dat het minimum-loon van een werkman in as ten dienst behoort te zijn f12.50 per week of 21 cents per uur bij een arbeidsweek ran GO uren. Kinderbijslag vindt alleen een minder- ïeid (Aalberse-Briët) noodig. Ieder moet doordrongen zijn van liet algemeen, belang, dat bij de richtlge ver vulling van zijn taak betrokken is. Dit Algemeen belang weegt dus op tegen 12.50 per week. Bij de bepaling der loonen is rekening gehoudbn met het loon bij particuliere werkgevers, Deze schijnen cl-aar dus ook al schandelijk sleohb te betalen. Het mooiste komt echter nog. Dc commissie wil spaarplichb zien iuge- vóerdhelaas echter alleen maar voor on- gehuwden beneden de dertig jaar. Zij moe ten 12pCt. van hun loon besparen, dat dus evenveel te hoog wordt geschat. Waar om maar niet liever 12*4 pCt. minder loon gegeven, als dat er toch af lean. Verlaten zo den gemeentedienst, clan krijgen ze dat ,,sp aarge l d" niet terug." Hoogst moreel, nietwaar Aan dit monsterproduct is mede de naam van mi'. Aatberso verbonden. Mocht deze regeling door den Raad worden aanvaard, dan hopen we, clat cle Kroon termen moge vinden haar te ver nietigen, ten einde deze moderne slavernij cn knevelarij tegen te gaan. Do regeling zou nog bijna een ton par jaar kosten. Onbegrijpelijk. De burgemeester is ongetwijfeld in de 4eer geweest bij zijn Rotterdamschen collega. Ann Leiden, dat door zulke achterlijken "bestuurd wordt! Wat moet het daar muf en duf zijn en dat in een, academiestad Het zou ons niet verwonderen als de stu denten bij het vieren van hun dies een nummer er aan wijdan. Als inmiddels de lieeren zelfs ecu's pro beerden oen paar weken te leven van I 12.50 minus één achtste spaargeld Invloed van de wot- Li m- b u r g. De heer R. A. van Sandick schrijft in „DE INGENIEUR:" De volgende cijfers zijn niet zonclcr be lang. Zij worden ons van belangstellende zijde, verstrekt. Aantal voor heb eerst in ge schrei ene n voor technoloog of scheikundig ingenieur aan dc Technische Hoogeschool in 1914: 50; in 1916: 53; in 1916: 97; in 1917: 83. Al neemt lvet laatste getal misschien nog wat toe in den loop van. den cursus, de snelle toeneming is tot staan gekomen, zelfs is er wat vermindering. Aantal voor heb. eerst ingeschreven che mici aan de 4 universiteiten te zamenin 191G een dozijn, in 191762. Al is het onbekend, hoevelen onder de 62 zijn, die noch het gymnasiaal eind- Konrnn van SILAS K. HOCKING. Uit het Engelscli vertaald. 12) Bardell verscheen niet onder zijn gasten. De ccnigc, aan wien hij zich vertoonde, was lord Impey. Een levende lord onder zijn dak te hebben^ wan een eer, die zelfs do ongesteldheid van zijn dochter en heb mis lukken van al zijn plannen hem niet kon den doen vergeten. Een koud collation was voor zijn lord- schap in do bibliotheek klaar gezet, waar Sir Jasper zich voor een paar minuten bij hem \oegdo en een poosje later dr. Hun- tor, maar geen van beiden bleef heel lang. Hunter had aan Sir Edgar Ampley getele foneerd, den beroemden hersen-specialiteit, en verwachtte zijn komst elk oogcnblik. l'cnlove was to zeer van streek om te eten en. begaf zich alleen naar de oranjerie. Barren lie© in en uit als een onrustig® j geest. Na eerïigen tijd liet zich een geritsel van rokken hooren en lord Impey keek plotseling belangstellend van zijn bord op. Het was Jano maar en zijn gezicht kwam weer in de gewone plooi. ,,Ik hoop, lord Impey, dat men goed voor u gezorgd heeft," zei Janc. met over dreven voorkomendheid. ,,Ik ben miss Bardell." Impey stond dadelijk op en gaf haar de hand. „Het gaat, naar ik hoop, met uw zuster beter?" vroeg hij op cïeelnemenden toon. „Neen, dat kan ik niet zeggen. Zij ligt don mcesten tijd onbowccglijk. Af cn toe ochter begint zij in het wild te praten, maar dat duurt slechts een paar minuten." „Dat is wol lieef droevig." ,,En een vreeselijke teleurstelling, lord Impoy. Wij hebben allen dezen dag met zooveel verlangen te gemoet gezien en er oii9 zooveel van voorgesteld, vooral mijn zuster. Zij was vanmorgen zoo gelukkig en reed in de vroolijkstc stemming met mijn vader naar do kerk. U kan zich niet voor stellen, welk een slag het voor ons allen is." „Ja, ik geloof wel, dat ik het mij kan voorstellen," zei hij bedaard, „en ik heb innig met u te doen." „Ik donk u zeer. Het was vriendelijk van u om te komon. Uw tegenwoordigheid doet vader veel goed. Hij voelt het zoo diep. En er was een klank van tranen in haar stem. „Daarvan ben ik overtuigd." „Ik hoop, dab u nog niet dadelijk weer zult heengaan, lord Impey. Het geeft zoo'n troost iemand in huis te hebben, dio flink is. Dio arme Jasper is te zeer overstuur om van eenig nut te zijn." Impey keek met meer belangstelling naar zijn gastvrouw en vond, dat zij er tamelijk knap uitzag, terwijl hij haar ook voor bij zonder flink hield. „Nu moet ik weer weg," ging Jano voort. „Ik zal order geven, dat zij u koffie brengen en ik zie, dat vader een kistje siga ren op den schoorsteenmantel heeft gezet. Ik verwacht, dat hij wel direct zal terug komen." Een paar minuten later werd de koffie binnengebracht, doch niet door een der dienstboden, maar door miss Willoughby.: Winifred zag ©r niet zeer gesoigneerd uit. Zij was van af dat zij van de kerk waren teruggekomen, steeds bij Adela geweest en had zelfs geen tijd gehad haar haar glad te strijken. Zij vormde een groot contrast met Jane, die een andere japon aangetrok ken en zich zoo presentabel mogelijk ge maakt had. „Ga jij eens naar de bibliotheek en kijk cons of die arme man zijn koffie krijgt," zei zij tegen Winifred, zoodra zij weer in Ad'ela's kamer was gekomen. „O, het komt er niet op aan, hoe je er uitziet. Hij let daar niet op en er ia op de bedienden geen staat te maken." De waarheid was, dat Winifred er zich rtdet om bekommerde hoe zij er uitzag. Zij had geen huwelijksplannen in haar hoofd. Yoor het oogenblik dacht zij zelfs in het geheel niet aan trouwen. Impey was in een oogenblik overeind. „Is u miss Willoughby vroeg hij gretig. „Ja," antwoordde zij met een zweem van een glimlach. „Ik had n\et gedacht, dat u mij zou herkennen." „Ik kan goed gezichten onthouden," ant woordde hy. „Maar wil u niet gaan zittenI U ziet er moe uit." En hij schoof een stoel voor haar naderbij. „Ja ik ben wel wat moe," antwoordde zij, terwijl zij zich meb een zucht in den 3toel liet vallen. „Maar waarom is u zoo alleen?" „Ik ben niet lang alleen geweest, dat kan ik u verzekeren," zei hij met een glimlach. „Miss Bardell heeft mij juist verlaten." „Ja, zij vroeg mij of ik eens wou kijken of u wel koffie hadb gekregen zij ver liest nooit haar hoofd, al gebeurt dat ook bij ieder ander." „Zij lijkt mij bijzonder flink." „Ja, dab is zo. Maar waar zijn Sir Jasper en mr, Bardell?" „Zij zijn hier voor een paar minuten ge weest en zullen, denk ik, wel dodelijk terug komen. Kan ik u niet overhalen iets te eten „Dat zal u wel lukken, als u het aardig aanlegt," zei zij met ieta van haar crudö vroolijkheid. „Men moet naar mijn idee oten, als men van eenig nut voor anderefli wil zijn," - (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5