DE OORLOG. TWEEDE KAMER. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, telegrafisch weerbericht Hoogste barometerstand onder 770 in 2uidl>uitschland. Laagste onder 76b in Uoord-Oost-üuitschland. Verwachting tot den avond van 28 Nov. Matigo tot krachtigen zuidwestelijken tot westelijken wind. Zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk regenbuien. Dezolfdo temperatuur. de loonen en salarissen, zooals dia in de begrooting waren vermeld. De post: kosten van de kiezerslijsten en de stembureaus, werd op voorstel van don beer Warmerdam verhoogd met f 60, waardoor den leden van de stembureaus in het vervolg een presentiegeld zal uit gekeerd worden van f 3 per zitting en per persoon. De post: kosten onderhoud bevolkings registers en huisnummering, werd uitge trokken tot een bedrag van f500 en zulks in verband met een r.oodig geworden zijn de nieuwo wijkverdeeling en liuisnumnie- '""S- T- J IJ Bij den post: vergoeding aan de veld wachters, werd 'tn. rekest gelezen van den void wachter Kaas, om f 50 salarisverho ging. Gesteld in handen van de Commissie van advies. Bij den post: kosten brand'blusehmidde- len, besprak dr. Blok den toestand hier- vain en noemde dezen miserabel. Besloten werd om het loon van dc brand veerlieden te verhoogen met 10 ets. per uur voor den dag en 15 ets. voor den nacht. Bij don post: kosten straatverlichting, vroeg dr. De Graaf of het niet wensohelijk •was. dat de lantaarns, die reeds lang toch niet meer gebruikt werden, werden afge nomen. Hiertoe werd besloten. Bij den post: onderhoud van straten en pleinen, vroeg dr. Blok, of het plein van de O. L. School ook niet eens opgeknapt kan worden, hetgeen -werd toegezegd. Ver der klaagde hij over do vele rioolroosters, vooal in de Kanaalstraat, die niet goed op zijn plaats liggen. Er zal naar gekeken worden. Do heer Lefeber keurt het sterk af, dat, terwijl door de gemeente steeds is gezorgd dat particulieren hun mesthoopen zoo ver mogelijk van de openbare straten af leg gen, de gemeente zelf op het terrein aan de Haven een reuzen-vuilnishoop heeft la ten brengen. Dit zal in liet vervolg wor den vermeden. De post: werkverschaffing, werd op voor- ziel van den heer Warmendam uitgetrokken tot een bedrag van f2000. Als lid van de commissie inzake de Bi bliotheek voor de 0. L. school, werd toege voegd ds. De Graaf. Byj den post: reinigingsdienst, hesprak dë heer Krösschel de wenschelijkheW, om ook de bewoners aan de 2de en 3de Poellaan jen aan „De Engel", het vuilnis van gemeen- *-wego te doen ophalen. Het zal in overwe- - worden genomen. Bq den post: huur van het voetbal ter rein, itelde do heer Krösschel voor het voetbalter- .«in aan de Haven in dit voorjaar te verhu ren voor volkstuintjes. Dr. Blok zegt, dat lq wel voor volkstuintjes ie, maar nipt als men hiervoor het voetbalveld gaat gebruiken, mulat er zelden een voetbalterrein zóó dicht in de onmiddellijke nabijheid van het dorp gey^nden zal worden. De heer .Verduin is van dezelfde meening. De heer Warmerdam stelt voor, om het voorstel van den heer Krösschel aan te houden. Aldus besloten. De post: Hoofdelijke omslag, die was voorgesteld op f 40,000, moest wegens ge voteerde uitgaven verhoogd worden tot jf 42.000. De post is precies 100 pCL hoo- jger dan in 1917. Hierna werd de h'egrooting vastgesteld. De behandeling van de begrooting van het gasbedrijf, dienst 1918, werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f 104.071.81. Na een waag van dr. Blok of de Baad fc:rii er eventueel mee zou kunnen vereenigen, wanneer de oprichtingskosten van de Cen- f trale Keuken meer mochten bedragen dan de £2000, die de Raad hiervoor disponibel had gesteld, waarop bevestigend werd ge antwoord, werd de openbare vergadering' ge- Bloton, en ging men over in comité-generaak Uit het bloembollcubedrijf. Hcfc bloembcdlenseizoen is nu afgeloopen, do bollen zijn zoo goed als alle wéder ge plant, deels reeds onder dek. Het resultaat van het bedrijf is dit jaar extra slecht. Alleen tulpen waren hoog in prijs, dfeels een gevolg van een slecht gewas en grooto vraag voor Amerika, terwijl in Augustus en September gelegenheid was met de toen vertrekkende schepen daar alles heen te zeneten. Krokussen waren weinig waard. Er was een slecht gewas en het weinige, dat er van was, moest nog tegen spotprijzen verkocht worden. Nar cissen gingen vridj gced van de hand!; alleen de eerste qualiteib vond koopersafwij kende waar ging niet of moeilijk weg, prijzen waren ongeveer gelijk aan vorige jaren. Hyacinten allertreurigst, gewas niet best, prijzen droevig. Juist die hyacinten, de broodgevers voor de kweekers, ze waren niet te vorkoopen dan voor half geld en wat dan nog onverkocht bleef 1 Zij worden nu met tien wagons to gelijk als artikel voor abnor mal en handol aangeboden. Onder dit laatste verstaat men het verkoop en van bloembollen niet met het gewone doel, om er de bloemen van te genieten, doch om zo to verwerken voor een of ander pro duct of te bezigen voor veevoeder. Men spreekt er van, dat or lijm uit te maken is of dat er spiritus -uit gestookt zou kunnen gordenmaar hoe het zij, zulk een bol gewas, voor abnormalen handel verkocht, is ter vernietiging voorgedragen en voor goed van de markt verdwenen. Hot is moei lijk te zeggen hoeveel bollen op dio manier wit jaar zijn vernietigd^ maar zeker is het, dat do cultuur sterk teruggaat on dat een jdnassa leverbare waar haar eind gevonden öeeft in een kookpot of in do maag van Ce* („Hbld.") m De algemeene toestand. Van het westelijk front vernemen we dat op velo plaateon het geschut druk in de weer is. De Engelsohen bobben bij Fontaine notre Dame en Bourlon nog een succes behaald op hun te genstanders. In Italië wordt de toestand voor do geal lieerden gaandeweg iets boter. Natuurlijk is het gevaar nog niet geweken, want het rnaterieelo overwioht der Centraion is nog niet te niet ge daan. De buitengewoon krachtige aanvallen der Duitschers eii Oostenrijkers hebben de laatste paar dagen eigenlijk geen succes. Do „Matin" schrijft, dat het oordeel van do meest bevoegde personen over den toestand van het Italiaan- eche leger zeer geruststellend is. Het staat vast dat do Italiaansche troepen zich moreel en in militair opzicht hersteld hebben. De moeilijk heden zijn nog niet ten einde, maar op het oogenhlik is het zeer waarschijnlijk, dat do vijand er niet in zal slagen de bencden-Piave ovor to steken on dat de Italianen niot, zooals men eerst vreesde, genoodzaakt zullen zijn verder terug te trekken en geheel Venetië aan de aanvallers over te laten. In het noorden, tusschbn Brenta en Adige worden de aanvallen van den vijand talrijker, maar do verdediging is hardnekkiger geworden sedert" do Italianen hebben bemerkt, waar het mogelijk is den inval door een doeltreffenden tegenstand tot staan te brengen. Het moedige plan, dat generaal Foch door zijn autoriteit heeft doen aannemen, blijkt meer en meer tol een goed resultaat te leiden, waardoor uitge strekte gebieden, die men had rneencn te moe ten opgeven, behouden kunnen blijven. De Frarisch-Engelscho troepen werken voortaan krachtig met de Italianen mede. Uit deze mededeeling in de „Matin" zou men opmaken, dat 't voor de Centralen toclr onmid dellijk heel iets anders is om te vechten tegen Franscheü en Engelsohen dan tegen Italianen of Russen en ook dat de generaals der eersten •nog wel wat verschillen van die der laatste beide naties. De afgevaardigden der geallieerden trekken/ nu op Parijs af voor do te houden conferentie. Dio kan van veel gewicht zijn zoowel voor do verdere krijgsverrichtingen als ten opzichte van Rusland. Do „Intransigeant" zegt, dat de belegerings theorie, 'die de entente tegenover de vesting Duitseliland verdedigd heeft; vrij ornstig is aan getast. Er moet dus iets anders gevonden wor den. Men moet opniouw spreken van een offen sief en niet een overwinning door uitputting, maar een militaire overwinning voorbereiden. De Russische gezant te Parijs zal ook voor deze conferentie jvorden uitgonoodigd. In Rusland is nog geen verandering in den toestand. Men zou evenwel kunnen opmerken een optreden van Lenin en Trotzky tegenover do Entente. Met Berlijn moet er een voortdu rende draadloozc gemeenschap bestaan, zooals de gezant der Voreenigde Staten te Petrograd verzekert. De „Daily Tel." verneemt uit Parijs van gis teren: Do geallieerden zullen een gemeenschap pelijk protest tot het Russische volk richten te gen den voorgestelden Russisch-Duitschen wa penstilstand. Frankrijk zal er, als Ruslahd's oudstb bondgenoot, een bijzonder protest bij voegen. Do Gontsclie universiteit geen groot-Neder- landscho universiteit. Op voorstel van den heer Funko, heeüt de algemeeno redactie van het studentenweek blad „Mincrva" met twee stemmen tegen be sloten het correspondentschap te Gent op te heffen, daar de Gentsche universiteit, zooals zij than3 'is, Diet als grool-Nederlandsche uni versiteit kan worden erkend. ACADEMIËN IEUWS. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal examen in die Nedl. letteren de lieer J. Teen- etra Kuiper. Amsterdam. Bevorderd zijn tot doctor in do rechtswetenschap, op Stellingen, de heeron P. H. Stuurman, geb. te Zaandam, en H. La Groix, gob. to Amsterdam. Utrecht Bevorderd is met lof tot doc tor in de geneeskunde op proefschrift: „Over epienpericellulaire amyloidafzetting", de heer L Th. Peters, arts, geb. te Gennep. Zitting van heden. Staat6begrooting 1918. Aan de orde zijn de algemeene beschou wingen over Hoofdstuk I der Staatsb'egroo- ting. De MIN. VAN BINNENLANDSCHE ZA KEN zet zjjn rede voort. Spa*, wil gaarne den heer v. Bereneteijn toezegging doen, dat h\j zjjn wenschen ern stig zal overwegen. Komende tot den volkswil meent spr., dat de afgevaardigde uit Deventer de proporties wel wat uit het oog heeft verloren. Z§n be roep op den volkswil was geen nieuwe Staats rechterlijke regeling. Het optreden van deze extra parlementaire regeering, was geen proef maar een noodzakelijkheid, omdat het parlementaire raderwerk was vastgeloopen. Zoolang er geen parlementaire meerderneid is, bekwaam en bereid om de regeering over te nemen, zal men het zittende kabinet wei weg kunnen sturen, maar men zal geen par lementaire regeering kunnen vormen. De heer Marchant heeft wel niet gezegd ,,1'Etat c'est mei", maar hjj heeft wel gezegd: „Het volk zqn wij". Deze uitlating noemt spr. allesbe halve democratisch. Wat de volkswil betreft, deztë was een zeer goede basis om1 t© regeeren, want door de gehouden verkiezingen welke gelijk stonden aan een referendum', is de volkswil duidelijk naar voren gekomen. Voor een gezond parlementarisme acht sur. het ook wenscheljjk, dat na de verkiezingen een parlementair kabinet zitting zal kunnen nemen, maar dat dit gebeuren zal, de ge houden debatten hebben wel getoond, dat hieromtrent nog geen wiskundige zekerheid aanwezig is. Wat net geschil betreft tusschen de re geering en kamer, vooral wat betreft de aan genomen moties, spr. is het niet eens met het gesprokene hieromtrent door den heer Mar chant. Deze zienswijze zou spr. ook deelen wanneer hij de leider was van een parlemen tair kabinet. Het verschil raakt dan ook niet de moties van wantrouwen, want in zulk geval bljjft de regeering niets anders over dan heen te gaan, terwijl de Koningin de Kamer zou ontbinden. Spr. meent, dat de. regeering een groote mate van vertrouwen moet hebben en vrijheid om te handelen. Deze moties waren geen bevel, maar slechts een verzoek tot de regeering, anders zouden dergelijk© moties gelijk wezen aan een vrijjr- willige leening, waarachter een stok gereed ligt om te slaan, wanneer zij mislukt. Zou een regeering gebonden zijn aan moties van een meerderheid, dio leidt tot verzwakking van de kracht en macht der regeering en ook van het parlement? De Kamer is verplicht tegenover haar zelf, de zelfstandigheid der regeering te eerbie digen. Spr. wil hiermede niet zeggen, dat in elk geval de regeering gelijk en de Kamer ongelijk heeft gehad. Spr. komt nu tot de houding der regee ring inzake het verstrekken van inlichtin gen. Spr. moet hierbij onderscheid maken tusschen inlichtingen omtrent het buiten- landsch beleid en andere. Lu het eerste geval mag de regeering niet alle inlichtingen verstrekken cn hoe langer de oorlog duurt, hoe voorzichtiger de regeering in deze moet worden. Ver schillende meeB-irogen, welke door de pers onder het volk worden verspreid en vast gezet, zijn zeer gevaarlijk. Wat het bia- nenlandsdh beleid betreft, is de zaak na tuurlijk anders en spr. wil niefc ontkennen dat de regeling op dit gebied geheel vrij uitgaat, maar de ernstigo wil heeft bij dc regeering steedis voorgezeten, heb parle ment geen enkele inlichting te onthouden. Eon zeer ernstige zaak noemt spr. ook de homogeniteit van liet kabinet maar ook op dit.gebied is een nieuwe oriënteering noodzakelijk. Volgens het nieuwe parle mentaire stelsel is er alleen een homogeen kabinet mogelijk bij een homogeen parle ment. De eisch van eenheid consequent doorgevoerd zou leiden tot onvruchtbaar heid van het parlementaire stelsel. Op sommige punten zal homogeniteit nood zakelijk zqn, maar deze op het geheele beleid zien toegepast, zal steeds meer en meer een fictie blijken. Wanneer de verkiezingen de heeron Mar chant, v. Raalle, Visser v. IJzondoom en Troel stra aan hot bewind brachten, zonden zij dan kans zien een homogeen kabinet samen te stel len? Allëtedi op het gebied der sociale wetge ving, defonsio en belastingwezen zou dit reeds onmogelijk zijn. Spr. houdt echter vol dat het kabinet homo geen is gcbleyen in zijn program waarmede hot is opgetreden, maar met de talrijko en nieuwe, vraagstukken van don woreldoorlog, was dit niet mogelijk. Eischt men eenstemmigheid van het kabinet voor alle zaken in de toekomst, dan cdscht men ieis, wat niet gegeven kan worden. De strijd in liet Weston. LONDEN, 27 Nov. (R. O.) Officieel: He denmorgen vroeg leidden plaatselijke aanval len onzer troepen in de buurt van Fontaine Notre Dame en Bourlon tot hevige, gevech ten. De krachtig versterkte vijand verzette zich met groote hardnekkigheid tegen onzen opmarsch. De sfcrjjd werd den geheelen dag met wisselend geluk gevoerd. Wjj brachten onze linie vooruit en maakten meer dan 500 gevangenen. Gedurende den namiddag poogde de vijand een aanval te doen op de stelling welke wij in de Hindenburg-linie bezet houden op den uitlooper ten westen van Moeuvres, maar hij werd door ons vuur verdreven. De vijandelijke artillerie toonde opnieuw groote activiteit ten oosten en noord-oosten van Yperen. De strijd ir do lucht. LONDEN, 27 Nov. (R. O.). Haig meldt, dat, hoewei jgisteren het weer iets beter was, de (bewolking en de wind het werk der aviateura zeer bemoeilijkten. Toch werden veel waarnemingen gedaan en vijandelijke werken aangevallen, <o.a. de overgangen der Senaée, "de spoorwegen bij Kamerijk en bty Douai, en iliet station Somain; in totaal werd 8 ton ibommen geworpen. In luchtgevechten werden 1 (vijandelijke maohine neergeschoten, 4 tot dalen gedwongen. Eén werd door af weergeschut neergehaald. ,Wq vermissen geen enkele -machine. De militaire toestand van Amerikaanse!* standpunt. WASHINGTON, 27 Nov. (R. O.) In zjjn wekelljksch overzicht, over do krijgsverrich tingen zegt Baker, de Amerikaansche minis ter van oorlog, met betrekking tot Italië: Het is duidelijk, dat de vijand zijn aanval op Ita lië deed, in de hoop zich uit den steeds moei lijker toestand in het Westen te kunnen los maken. De Duitsche bevelvoering verwachtte blijkbaar, dat de geallieerden, om .den inval in Italië af te slaan, zulke aanzienlijke strijd krachten aan het westelijk front zouden ont trekken, dat verdere aanvallen van de ge allieerden in het westen od mogelijk zouden worden. Ofschoon de Fransohen en Engel sohen sterke strijdkrachten naar Italië heb ben gezonden, heeft deze maatregel hun of fensieve krijgsverrichtingen geenszins be lemmerd. De slijtage van de vijandelijke strijdkrachten, de langzame, meedoogenlooze ondermijning van hot soldatenmateriaal door de voortdurende plotselinge aanvalsbewegin- gen moet ten slotte^de vijandelijke linie in het westen verzwakken. Dat is het einddoel van de reeks van krachtige offensieven, dio de geallieerden in do zes laatste maanden met zoo gunstigen uitslag hebben voortgezet. Die aanvallen zijn op zichzelf vah moor be lang dan het gewonnen terrein, Eon nieuwe Sfockholmsche conferentie? LONDEN, 28 Nov. (R. O.) De „Times" meldt: Het plan voor de Internationale so cialistische vredesconferentie te Stockholm is plotseling herleefd. Arthur Henderson heeft als secretaris van de Britsohe Arbeiderspartij een telegram gekregen van Huysmans, se cretaris van het Intern. Socialistisch Bureau, waarin deze zegt, dat het thans het geschikte oogenhlik is om opnieuw de kwestie voor een Stockholmsche conferentie te overwegen; hij vorzoekt daarom Henderson zioh dadelijk in verbinding te stellen met de Fransche socia listen. Henderson zal liet telegram voorleg gen aan het bestuur van do partij op de heden to Londen te houden vergadering. Spionnage in Zweden. BERLIJN, 27 Nov. (W. B.) De „Lok. Anz." schrijft onder den titel Entente-spionnage in Zweden: VolgeDS het Stockh. Aftonbladet is in Zweden een wijdvertakte spionnagezdakt ontdekt, die tegen Duitschland en Zweden was gericht. Drio Zweedsehe handelslieden zijn gearresteerd. Do leiders van h'et hoofd bureau van de spionnage waren do Fransche marine-attaché Telpomba en de luitenant Wolff, van de Fransche legatie tc Stockholm, Ook dc Fransche agent Lorick is er bij bei- trokken. De spionnage had ten doel do tus schen Duitschland en Zweden varende Duit sche en Zweedsehe schepen te vernietigen. Verder zouden de agenten moeten vaststel len of Zweden van Duitschland duikbooten had gekregen of Duitsche ingenieurs en vliegerofficieren in Zweden waren. De Fran sche agent Lorick werkte to Malmö en Go- teborg en deed zijn mededeelingen aan den Fransehen vice-consul te Malmö of den Fran- schen marine-attaché te Kopenhagen, op wiens aanbeveling Lorick hij do Entente- spionnage was aangesteld. Do agenten kre gen 2 kronen voor elke-ton scheopsruinile van de vernietigde Duitsche of Zweedsehe sche pen. De Fransche militaire attaché te Stock holm had aan Lorick voorgesteld, om in den spoortrein tusschen Malmö en Stockholm den Duiischen of Zweedsehe koerier door chloro form onschadelijk te maken. Lorick zou dan na volbrenging van zijn taak aan het volgen de station uitstappen en per auto naar Stock holm terugkeeren. Eer Lorick dezo opdracht kon volbrengen, werd hij gearresteërd, Bo toestand iu Rusland. HAPARANDA, 27 Nov. (W. B.). „Novaja Dsien" meldt, dat Trotsky den ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken mededeelde, dat, zoo zij niet vóór 30 Novem ber het werk hebben hervat, zij als ontslagen zullen beschouwd worden. Volkscommissaris sen maken toebereidselen alle particuliere banken door den Staat te doen overnemen. LONDEN, 28 Nov. (R. O.). .De „Times" verneemt uit Petrograd: Aan de conferentie van politieke leiders in het hoofdkwartier, ten doel hebbende de vorming van een re geering uit alle partijen, namen deel Tsjer- nof, Avksentief, Miljoekof, benevens de gene raals Verkovskv, Ivauoü en anderen. Er is nog niet gepoog<J generaal Doechonin te ver vangen, die verklaart, dat hij alle afgezanten zal arresteeren, die hem komen 'afzetten. De „Pravda" meldt, dat Petrograd voor langen tijd bewaard is voor hongersnood, daar een aantal lichters met graan op de Ne**a zijn aangekomen, hetgeen van belang is in verhand met de verkiezingen. De macht der maximalisten. STOCKHOLM, 27 Nov. (W. B.). Volgena de Petrogradsche „Pravda" zijn de volgende steden in handen der bolsjewiki: Petrograd, Moskou, Kieff, Nisjninovogorod Charkoff, Odessa, Jekaterinasloff, Sazraa, Sarstoff, Kazan, Rostoff, Wladimir, Reval, Pskoff, Minsk, Podolck, Krasnoyarsk, Serpoechoff en Tsaritsyn. KEULEN, 27 Nov. (W. B.). De „Kübi. Ztg." verneemt uit Berlijn: De regeering der bolsjewiki schijnt zich langzamerhand te beMestigen. De publicatie der geheime verdragen, niettegenstaande de bedreigingen uit Parijs en Londen, spreken voor de door tastendheid van haar voormannen, die daar door voorgoed met de Entente gebroken heb ben en met de tsaristische regeering, wier roofplannen zjj van zich werpt. Duitschland heeft hooit invloed villen uitoefenen op het binnenlandsch bestuur van Rusland en doet dit ook thans niet, maar als blgkt, dat de bolsjewiki de noodig«e machtsmiddelen bezit om haar wil to doen gelden, dan komt van zelf het gewichtige vraagstuk van haar „verhandlungsfahigkeit" tot klaarheid. Tegenover de verklaring van lord Robert Oecil, dat hjj zulk een regeering niet erkent, geldt voor ons slechts de vraag: wie bezit de 'macht? Verbindt zich met ae macht de wil naar vrede, dan zien wtf niet in, waarom wij de bolsjewiki-regeering niet evengoed voor „verhandlungsfahig" zouden aanzien als iedere andere. Rusland en de Entente. WEENEN, 27 Nov, (Korr. Bur.) In een bespreking van de houding der Entente tegenover Rusland, zegt de ,,Noue Freie Preese" Trotzky heeft volkomen gelijk, als hij de Entente ongepaste inmenging in de buitonlandsche aangelegenheden van Rusland verwijt. Het schrijven van de Entente-vertegenwoordigers aan Doechonin bedreigt niet Lenin, maar Rusland met ern stige gevolgen, indien het Londensche ver drag over een gemeenschappelijke vredes sluiting niet wordt uitgevoerd. De Entente, bewijst daarmee hoe ze meedoogenloos die landen wil verpletteren, die zich niet naar haar schikken. Het standpunt dat een volk,' dat zoo groote omwentelingen doormaakte als het Russische, verplicht zou blijven onder alle omstandigheden eerst dan vrede te sluiten, als het do heerschendo oorlogs- verlengers te Londen past-, is onmogelijk. Het Londensche verdrag over de gemeen schappelijke vredessl-uiting wordt boven dien immoreel^ indien Engeland en Frank rijk het zoo willen misbruiken, dat Rusland reddingloos ten gronde moet gaan, omdat de machthebbers van het westen van geen toegeven willen weten. De bedreigingen der Entente zijn overigens een bewije, dat zij de regeering van Lenin als een ernstige regeering beschouwt, want als ze slechts met een partij te doen had, zou zij niet d'e vuist opheffen tegen het geheele Russische volk, Rusland en de neutralen. PETROGRAD, 27 Nov. (P. T. A.) Trotzky, commissaris van buitenlandscho zaken, deelde don gezanten dor ncutralo staten mede, welke maatregelen genomen zijn om lot een wapenstil stand te geraken. De nota'zegt dat het totstand komen van een onmiddcllijkon vredo een ge neesmiddel a co» allo oorlogvoerende en ncutralo staten zou zijn on dal de Russische regeering op de krachtige ondersteuning rekent van do arbeiders in .allo landen bij haar strijd voor den vrede. In Albanië. ROME, 26 Nov. (Ag. Stef.) Oïfioieel: In Al banië forceerde de vijand in den nacht van 26 November een overgang over de Bosum, tus schen Cipau en Kobkara, zuid-oostelijk van Be- pot, en viel onze daar staando Albaneescho troepen aan, die regelmatig terugtrokken en don vijand verliezen toebrachten. Gedi Staten geven Prov. Staten in overwe ging hen te machtigen in overleg met B. en \V. van Leiden de in 1884 tusschen do Provincie en Leiden gesloten overeenkomst in zake vaartver betering Rijn-Schio iu dier voege te wijzigen, dat do voor de Provinciale bruggen voor de Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen bestaande beperkte dienstregeling ook voor do in die overeenkomst bedoelde brug gen zal kunnen worden, ingevoerd. De nieuwe verkiezingen. Naar wij thans op goede gronden kunneii' mededeelen, beslaat het voornemen de candi- daatstelling voor do niéuwe verkiezingen to doen plaats hebben in den loop dor maand Mei 1918 cn de verkiezingen zelf in de maancl Juni d. a. v. Medaille voor voortvarendheid en vernuft. Ten'einde de personen te kunnen onderschei den, die in dezen uitblinken, heeft H. M. de Ko ningin een medaille in goud, zilver en brons voor Voortvarendheid en Vernuft aan de Huis- ordo van Oranje verbonden. Evenals geldt voor de eerc-medaille voor Kunst en Wetenschap, slaat de gouden medaille voor Voortvarendheid en Vernuft gelijk iu rang niet de Ilde klasse der Huisorde die der Grootofficieren en do zilveren medaille met de IVdo klasse die der officieren. Degenen, aan wie de bronzen medaille voor Voortvarend heid en Vernuft is toegekend, staan gelijk In rang met de Vde klasse, die der Ridders van de Huisorde van Oranje. Bommen op Sas van Gent en Axel. Het Ministerie van Buitenlandscho Zaken deelt officieel het volgende mede, dat het onder zoek dor scherven van do bij Sa 9 van Gent go- worpen bommen heeft aangetoond, dat deze bommen, ovenals die, wolko in den avond van 1 October j.l. op Sluis geworpen werden waarbij eveneens aanmerkelijke rnaterieelo schade werd aangericht, van Britsch maaksel geweest moe ten zijn. De Ncderlandsche Tegeering heeft den gezant te Londen opgedragen aan de Britsche regee ring de vraag voor te leggen of Britsche lucht strijdkrachten zich aan deze ernstige schen ding van Nederlandsch gebied en het werpen der bommen hebben schuldig gemaakt. De „Nieuw-Amsterdam". Volgons hior te lande ontvangen bericht is de „Nieuw-Amsterdam" van New-York naar Nederland vertrokken. De uitsluiting te Tilburg. In zake het conflict te Tilburg; is een be middelingsvoorstel gedaan door de pastoors van Tilburg aan de arbeidersorganisatie „St-Lambertus" en aan den Fabrikanten^ bond. In een gisteravond gehouden verga dering van den Fabrikantenbond is dit voorstel inet bijna algemeene stemmen af gewezen. Het was nagenoeg gelijk aan dat van den deken van Tilburg en reeds door de arbeidersorganisatie aangenomen. Er is hoegenaamd geen uitzicht op beëindiging van het conflict. Do arbeiders gedragen zich voorbeeldig. („Hbld.") HAARLEMSCHE RECHTBANK. Diefstal van een giek. J. P., te Katwijk-aun-Zee, had zich een giek, die hij drijvende had gevonden, toe geëigend en verkocht nan J. v. d, P. Da bekl. was niet verschenen. Heb O. M. vorderde f 60 boote of 60 dagen hechtenis. Deze rechtbank veroordeeldo N. van der K., timmerman te Hillegom, beleediging ambtenaar, 1 week gevangenis straf. W. O., arbeider te Haarlemmermeer* mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf. O. van S., landbouwer te Haarlemmer meer, mishandeling, 2 maanden gevangenis straf. H. S., schippersknecht te Ter Aa} ver nieling, f 10 boete of 10 dagen hechtenis. MARKTBERICHTEN. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN, 27 Nov. Veiling der Tuinb.ver. „K. eu O." Bloemkool i I 8 a 10, dtto voor export I 1-1 a 19, peen per 100 bos f 8.25 a 4, breekpeen f 2.40, uien 1 15 a 54 per 100 K.G., -roode kool I 60 a 70, gele kool t 00 a 70, wltto kool I 45 per 1000 K.G. BODEGRAVEN, 27 "Nov. Aanv. 74 partijen, 3931 stuks, wegendo pl.m. 23706 K.G,. waaronder 16 part. Rijksmerk, Prijs Goudsclie kaas lo soort f 53.50, 2o soort f 58 a 57.50, met Ëijksmerk f 60.50. Handel matig. AMSTEItDAM,-28 Nov. Vee. Aangov. 150 vette kal veren 1 e kw. f 1.55. 2o kw. i 1.40. 8o kw. t 1.20, 97 nuolitero kalveren 1 10 a 16, 186 varkens geen Iiandel ROTTERDAM, 27 Nov. Op de heden gehouden vee; markt waren aangevoerd 9S0 vette runderen 100e magere runderen, 730 v. en graskalveren, 018 nuent. kalveren, 5 veulens. 05 varkens, 113 biggen, 5 bok ken, 47 schapen, 131 punrden Prijzen v kooion le kw. 70, -e kw. 60 8o kw. 40 ot„ ossen lo kw. 60, 2e kw. 52 1/2 80 kw. 45 ct., stie ren lo kw. 45, 2o kw. 40. ot., kalveren le kw. 75 a 771/2, 2o kw. 60, 3o kw. 43 ct.. pet pond. Melkkoeien f 185 c 425, kalfkoelen 1 175 a 400. stieren f 130 a 850, pinken f 90 a 150. vaarzen 1 140 a 200. paarden 1 300 a 500, fok nucht. knlv. 1 28 a 02, slacht ld. 12 a 18, biggen I 7 n 28, id. p. w. I 1.80 a 2, graskalveren f 60 a 80, slachtpaarden 1 150 a 223, hitten 1 200 a 850 SNEEK. 27 Nov. Veemarkt. Aangevoerd 728 koelen f 130 a 420, 4 stieren 1 80 a 100, 260 kalveren 1 40 a 10O 118 nuchtere kalveron f 8 a 15, 511 schapen f 18 a 00, 118 varken8 1 80 a 150, 2 paarden.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 3