No. 17716. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 27 November Tweede Blad Anno 1917. DE OORLOG. 1 BUITENLAND, Nederland en de Oorlog INGEZONDEN Do Amerikaanscho troepen in Frankrijk. ]£éa schrijft uit Zurich aan de „N. R. Ct:'': Nu de eerste Amerikaansclie troepen- afdeeling&u naar het front afge-maroheei'd ZljnJe Duitschers melden intusschen de eerste twaalf Amerikaansohe gevangenen vert-elt oen bijeondciie correspondent der „Basler Nachr." over zijn reis door do Amerikaanscho kampementen en over de stemming- ouder de nieuwe strijd makkers der Fransch-Engelsche troepen. Sedert het begin van .Juli, toen de eer ste Amerikaansche contingenten in Frank rijk voet aan wal zetten aldus de cor respondent werd de aankomst van troe pen en materieel niet. onderbroken. - Een critiek over do militaire waarde dezer troepen wil de correspondent zich niet aanmatigen. Uit verschillende gesprekken met de hoogst-geplaatste commandanten en deif ecnvouticiigfën -Yank c.o - so Ida at, krijgt do oorrespondent den indruk van een bijna n-auwvo koelbloedigheid co. vastbe raden - heid. ,,Wij zijn over zee gekomen om aan den oorlog* een einde* to makenwij zullen er een e'nde aan maken. De Duit schers mogen ook nog zulke flinke sol daten wezen, als* zij geslagen zijn, zullen ze willen ondorhandelen." Deze cn derge- lijko opvattingen hoort men overal bij de Amerikanen. Er ging-indertijd een gerucht door de pers do bedoelingen daarvan liggen voor de hond dut de Amerikanen gi'cod en gefcoowen in pacht- genomen hadden voor zes on vc^or acht jaren. Daar van is natuurlijk geen woord waar. Maar het teekent toch Wel de vasthoudendheid der Yankces. ,,Al sou het twintig jaar moeten duren,, v/ij gaan niat naar Amerika terug, voor ons werk gedaan is", dat Is de kijk der Amerikanen op den Euro- peeschen oorlog. Over de resultaten voor de naaste toe komst liet een Amerikaansch kolonel zich ongeveer als volgt uitDe Amerikanen zullen spoediger een slagvaardig leger heb ben, 'dan dat het' destijds aan de Engel- scheh gelukt is. Toen deze immers den strijd begonnen, beschikten zij in het ge heel over zes geoefende .divisies, die echter ook binnen zeer korten tijd verbruikt wa ren. Er bleef va a de Engelsche geregelde troepen zoo goed als niets over, dat het nieuwe leger als kader had- kun nen dienen. De 35.000 man geregelde troepen van Amerika daarentegen, waar van de jongste man ten minste zes maan den,- de oudere lichtingen zelfs verschei dene jarc-n legerdienst, cn een groot ge deelte zelfs den effectieven oorlogsdicnst achter den rug hebben, kunnen organisch voor de vorming en oefening der nieuwe troepen' gebruikt worden. Engelsche: en Fransche officieren zijn belast met de oefening der Amerikaansche officieren, de ^ransche Alpenjagers zijn dc leermeesters der soldaten. En ter.vijl in Frankrijk de gevechtstaktiek beoefend wordt, wordt in Amerika het nieuwe territoriale leger ge oefend. Men zou kunnen zeggen, dat de Amerikanen steeds zooveel man in depots hebben als hun front-leger sterk is. ,,Ik kan mij niet verklaren," aldus een hooggeplaatst officier, „dab Duitschland niet inziet, dat het vroeger of later onze vredesvoorwaarden zal moeten aannemen. Men weet in Duitschland zeer goed, dat wij niet bluffen, on dat wij al onze kracht in dozen oorlog zullen inzetten. Wij zijn nu begonnen, en zulin niet ophouden voordat ons doel bereikt is. V/ij ruïneeren ons daarbij allerminst maar Duitschland ruïneert zich zeker." Ten slotte prijst do corrcsponde-nt dan nog de verzorging der troepen, die wel alles overtreft, wat in Europa gedaan wordt. In de kantine van een troep ma rine-soldaten pruttelde een groote vet- ketel met gesneden aardappelen, waarbij iedere man een biefstuk kreeg zoo groot als een kockepan. Als dessert kwam een portie in reepen gesneden maïskoek, rij kelijk met suiker bestropid. Overal werd water gedronken. En dat was nog maar het avondeten, dat niet den hoofdmaaltijd vormt. Ann soldij ontvangt iedere soldaat per dag een dollar. De vernielingen in liet Kromliu. Omtrent de vernieling, die bij de gevech ten in Moskou moet zijn aangericht, schrijft de „Daily Tel.": „Het kost- moeite, te gelooven, dat Rus sische handen de Kathedraal der Hemel vaart en den toren van Iwan Veliki hebben Vernield. Deze twee gehouwen vormden het hart van 't Kremlin, zij waren voor Moskou wat de St.-Marcus en de Campanile zijn Voor Venetië. Zij hadden op eeuwen Russi sche geschiedenis neergestaard, en schenen een bijna levenden hak el te vormen tus- echen liet verleden en het heden. Het was fa de Kathedraal, dat de tsaren gekroond werden, en in ^yoeger dagen werden de patriarchen er begraven. Hier werden bewaard het laken van Christus, een gewaad van de Maagd, een van de spijkers van het echte Kruis on ecu Vchildery, die naar het heette, door St.- Lukas was vervaardigd. Het is ternauwernood overdreven', dat 'de muren aan den binnenkant war on geïncrus- teerd mot -goud en juweelen. Naar beweerd was, waren in de Ikonostas, de altaar-sieraden enz. circa 12,000 pond goud verwerkt. De toren van Ivan Veliki, die in 1600 door Boris Godoenof was voltooid, was 320 Vt. hoog. 2ij bestond uit vyr verdiepingen, allo aohtkan,, behn've do hoogste, die rond was. In der. torei hingon 33 klokken. Van welke de zwaarst 65,000 K.G. woog. De kathedraal van St.-Rasilius is een van oe architecturale wereldwor agen. Zij wordt bekroond door een woud van ui-vormige koe pels, die even verschillend zyn in kleur als in afmeting. De kleuren hebben dit eene gemeen, dat zij alle buitengewoon levendig zijn; men houdt het er voor, dat haar schit terend karakter te danken is aan een methode van lak-bereiding, die is verloren gegaan. Zij bestaat uit elf kapellen, van welke enkels zoo duister zyn als gewelven en die zoo zijn saamgevoegd, dat zij herinneren aan de gangen van een konijnenhol. Deze gebouwen waren zoo heilig in de^ oogen van de Russen, dat de schending, waaraan zij hebben blootgestaan, een golf van afschuw zal stuwen door gansch Rusland." Het Bulgaarsebe bewind iu Servië. De heer Reiss schrijft uit Saloniki: Dc Bulgaren hebben voor de gelieelc wereld volgehouden, dat dc streek van den Timok, als mede die van (le Morava in het bezette Servië, in ethnografisch opzicht Bulgaarscli waren. Zij hebben or voor de wereld gebruik van ge maakt als een rechtvaardiging van hun mis daad: do gedwongen inlijving in hun leger van arme Serviërs uit die streek, Serviërs die zij vérvolgens iri"*den strijd sturc-n tegen hun eigen broeders aan het Saloniki-front. Wij vernemen thans, uit den mond van Bul garen zelf, hoe dit roofzuchtig Yolk zijn zoo genaamde ,.Tasbrocders" in bet bezette land behandelt. Ik heb onlangs twee Bulgaarscho soldaten gevraagd, die aan dit front gevangen waren genomen en die meer clan een jaar in do streek van Negotin en Zaitcliar hebben ver toefd. Deze mannen zijn geen gewone boeren, maar nemen in het burgerlijk leven eên zekere positio in. Ziehier 'wat zij mij vertelden: Gouverneur in bezet Servië was generaal Protogheraf, een ruw en wreed man. Hij heeft aan alle militaire commandanten order gege ven alle inwoners, die verdacht schendn, te fusileeren en de verwanten van de geëxecu teerden naar Klein-Azië te verbannen. Boven dien verzocht bij allen, die onder zijn bevel stonden, Tiém degenen aan te wijzen, die met zijn regiem niet tevreden waren, om dezeu ook te kunnen deportcercn. Door dezen maalregel werd het land ontvolkt want het behoeft nau welijks gezegd, dat de Serviërs niet tevreden zijn met hel schrikbewind der Bulgaren. Zoo werd dc bevolking aan de "willekeur der Bulgaarsche soldaten overgeleverd, die daar van gebruik maakten door velen te dooden c-n overal, waar zij dit konden, te plunderen. Zij vermoordden zonder onderscheid mannen, vrouwen en Ipndeien. Een van mijn zegslieden heeft te Roudna Glava, district Domjo Milanovats,soldaten een 15-tal vrouwen en kinderen zien dooden, die rond een huis verzameld waren. Hu vroeg lum de roden van liun moordpartij, waarop zij ant woordden, dat zij order hadden alle personen, dio zij op hun weg ontmoetten, te dooden. Dit geschiedde in de maand Mei. 1917, en de betrokken soldaten behoorden tot het 9e reg. infanterie. Na den moord werd het dorp ver brand Te Bolievats en te Bor heeft men het grootst aantal mensclien godood Het geschiedde in de maand Maart 1917. De officier, die bot bevel voerde bij deze gruweldaden, was luit. Koits- jeff van liet 9e regiment infanterie. Om den moordlust van zijn soldaten aan tc wakkeren, had hij hun beloofd, dat hij 20.000 leva's van de opbrengst der plundering onder hen zou verdeelen. In plaats echter zijn belofte na tc komen, gaf hij hun slechts kleine bedragen. Do soldaten, die hierover ontevreden waren, hebben toen overal verteld wat er gebeurd was en zij hébben toen tevens bekend gemaakt, dat Koifcsjeff 150.000 leva's, die hein do plunder tochten hadden opgebracht, naar zijn familie to Plevna had gezonden. In hot algemeen hebben de militaire autori teiten alle middelen toegepast, om zich per soonlijk te verrijken, door afpersing, plunde ring cn moord. Ten einde uit do plundering moer geld te kunnen kloppen, trokken de soldaten burger- kleeding aan en gingen zij 's nachts op roof uit. Daarna beschuldigden zij Servische komi- tadji'8 ervan de misdaden te hebben gepleegd. De beschuldigingen werden door de officieren dan als voorwondsel aangegrepen, om moord partijen te organiseeren. Sir Leander Starr Jameson t De Zuid-Afrikaansohe staatsman Sir Leander Starr Jameson is gister te Donden overleden. De naam van Jameson is hier te lande het eerst algemeen bekend geworden in 1S95, toen hij, Jn overleg met Cecil Rhodes e. a., op 29 December met 800 man een ge- wapenden inval deed in Transvaal, welke republiek hij voor Engeland wilde verove ren. Hij deed dit onder voorwemdsel, dat hij aldaar aan de snoode behandeling der aldaar wonende Engelschen 'n eind wilde maken. De Boeren wisten zijn troepje op Nieuwjaarsdag 1896 te verslaan en den aan voerder gevangen te nemen. Zij leverden hem uit aan do'Engelsche regeering*. Hij werd tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld, maar na zeven maanden, om gezondheidsredenen, in vrijheid gesteld'. Hij nam later deel aan den Zuid-Afrikaan- schon oorlog, werd in 1900 lid van liet Wetgevend Lichaam der Kaapkolonie en was van 19041908 minister-president-. Jameson is 64 jaar oud geworden. De Spaansche regeering contra de revolutionnaire beweging. In Spanje heeft de regeering strenge maatregel etui genomen -om de revolution- nairo beweging te onderdrukken. Zeven duizend leden van do socialistische partij zouden in hechtenis zijn geaioraen. Men beweert zelfs, dat er gevangenen mishan deld zijn. De krijgsraden hebben snel on streng ge werkt. Julian Besteiros, professor aan de hoogeschooi van Madrid, lid van het In ternationaal Socialistisch Bur., gemeen teraadslid van Madrid e.n onder-voorzitter van de socialistische partijLargo Cfl'bal- lero, gewezen Kamerlid en onder-voorzit ter van 't vakverbond; Daniel Anguiano, secretaris van de socialistische partij en Andres Saboriti, voorzitter van de „So cialistische Jeugd", zijn tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Een opmerkelijk feit is, dat de regec- ring den leerstoel van professor Besteiros vacant had verklaard, ma-ar dat de ver- eonigde faculteiten hebben geweigerd een plaatsvervanger te benoemen. Ex-koning Consiantijn. Uit do particuliere kliniek van profes sor Sauerbruck komt het bericht, dat de gezondheidstoestand van den ex-koning van Griekenland keer goed is. Na een spoedige genezing zal do zieke binnen en kele dagen do kliniek kunnen verlaten. Alweer een Staat? Do medewerker van heb „H-bld." to Lausanne" schrijft: Ook op IJsland schijnt er wat te broeien. Het nationalisme., par ticularisme, separatisme, of hoe men het noemen wil, zit nu eenmaal in de lucht. Dc IJslandsche regeering, sedert niet zoo langen tijd autonoom, is bij dc Desnsche komen aandringen op een eigen vlag. voor loopig nog maar een handelsvlag. In De nemarken echter is men van mecning, dat het afgelegen eiland telkens met welbere kende geleidelijkheid een eindje naar de politieke onafhankelijkheid toeschuift. Professor Berlin, een kenner van IJsland sche toestanden, voorziet in de naaste toekomst en op het onverwachtst een pro clamatie,^waabij IJsland dat ongeveer 80.000 inwoners telt onder dc souverei- ne stalen treden zal. De- ontworpen IJs landsche vlag zal zich van de Dcensclie evenzeer onderscheiden als van dio der andere Scandinavische staten. Na de IJs- landsehe vlag zullen wij in de eerste plaats IJslandsche consuls krijgen n dan IJsland sche gezanten altijd volgens professor Berlin. Merkwaardig is het overigens, dat de in Zweden ontworpen grondwet voor de Vercenigde Federatieve Staten van Scandinavië ook IJsland als vierde s-iaat wil toelaten. Er zijn er zelfs, die hopen op een Baltisclie federatie, waartoe ook Fin land zoude behooren, alsook het vroegere Zwecdsche gebied op den zuidelijken oever van de Oostzee: Estland.cn Letland (om van meer naar het westen zich uit strekkend oud-Zweedsch gebied niet te gewagen). Alles wordt in die contrij'en mo gelijk ten gevolge van do Russische anar- ohie. Do bedoeling is, één der Scandinavi sche vorsten te verkiezen tot president der federatie, alsook deze laatste geheel vrijwillig te maken en het. uittreden ten allen tijde mogelijk te laten. Dit onwerp wordt zoowel in Zweden als in Noorwegen druk besproken. Nader wordt ondertussohen bericht, dat IJsland reeds diplomatieke en commer- ciesle vertegenwoordigers geplaatst heeft t-e Londen, te Washington en in Canada, zonder dat Denemarken zidh er tegen heeft durven verzetten. Een noodlottige ontploffing in Duitschland. Uit Zurich wordt gemeld, dat de fabrie ken van chemische producten te Gries- heim a/Main in de lucht- zijn gevlogen. De Volksstimme" te Frankfort kondigt de gebeurtenis in dikke letfors aan en geeft t-o kennen, dat de schade onberekenbaar is, hot aantal slachtoffers aanzienlijk, en de ontroering te Frankfort hevig. De ,,Nouv. Gaz." te ^üricli publiceert een particulier telegram, waarin al deze feiten bevestigd worden. Alle Duit-sche bladen erkennen, dat- men hier met een ware ramp te doen heeft. Electrificatic der Zwltsersche spoorwegen. Uit Zwitserland wordt aan de ,,Fr. Ztg." geschreven, dat de moeilijkheden ten aan zien ter verkrijging van de noodige steen kolen, zoowel de Zwitsersche regeering als de particuliere spoorwegen er toe gebracht •hebben ernstig werk te maken van plan nen tot de electrificatie van het spoorweg bedrijf. Hiermede zullen groote bedragen zijn gemoeid. Alleen reeds voor het elec- trificeeren van de St.-Gothard-tunnel, die in 1918 gereed had kunnen zijn, doch ten gevolge van den oorlog wel niet klaar zal komen voor 1920 of 1922, zal 62 millioen franc noodig zijn. De particuliere spoor wegen zullen de groote middelen van elec trificatie wel niet kunnen brengen, doch rekenen op subsidies van de regoeringen der- kantons. Vermoedelijk zullen do plan nen eerst doorgewerd kunnen worden na hot einde van den oorlog. Men maakt er echter ernstig werk van, te meer, omdat heb vrijwel zeker schijnt, dat de lijnen, ondanks do groote kosten, zullen blijven rendeeren, zelfs nu de uitgaven tengevolge van de stijging der looxien. etc. veel hoo- ger zullen uitvallen dan in normale tijden. Bij de behandeling van het ontwerp van web op de kiesrecht-hervorming is in hot Engelsche Lagerhuis een amendement strekkende om den dienstweigeraars hét kiesrecht te ontnemen, met 209 tegen 171 stemmen aangenomen. Aangaande den diefstal van circa 7000 K.G. peper, welke van Amsterdam per sdhip verzonden was naar Bremen, weet de ,,Münch. Anz." oog liet volgende mede te deelenBegin September is deze lading, bestemd voor Warschau, te Bre men aangekomen. Daar is zij verdonkere maand door een vertrouwde van den Am- sterdaansohen braosporteur, destijds woon achtig te Münster. Een handelaar to Bo- cholt had de peper voor Warschau aange kocht Groote hoeveelheden van dit artikel zijn: den loatsten tijd o.a. te Osna-brück te koop aangeboden. Op de aanhouding dor peper is een belooning va» 20.000 mark gesteld. De kolenoverccnkomst met Duitschland. Naar ,,IIet Vad." meldt-, is een aanvulling van de overeenkomst- met- Duitschland tot stand gekomen, waardoor men hoopt, dat de levering van goederen, waartoe ons land zich heeft verbonden, geen bezwaren zal ondervinden Zijnerzijds heeft Duitschland de hoeveel heid steenkolen, die het maandelijks uit zijn mijnen aan ons levert, te begipnen met 1 December met. eenigo tienduizenden ton nen verhoogd en neg een extra-levering voor eenmaal toegezegd. Voorts déelt het blad mede, dat voor de vaart van onze kolenlxxrten op Engeland door Duitschland geëischt wordt, dat elke kolenboot vergezeld wordt door een rader boot. Gelijk men weet, is hot geluid, dat de raderen in het water maken, voor de duik- booten al op verren afstand waarneembaar. Zoo kunnen zij gemakkelijk vaststellen, dat- zij een kolenboot voor hebben, en die laten passeeren. De raderbooten van de Zeeland zouden dan voor dib konvooi moeten dienen. Naar het schijnt heeft déze regeling voor onze scheepvaart te groote bezwaren, waar om de kolcnbcoten er de voorkeur aan geven den overtocht alleen o-f met een ge wapend Engclsrh konvooi te wagen. Koffie. De minister van Landbouw heeft be paald lo. De leveranciers van thee en koffie aan detaillisten zullen in het tijdvak van 1 tot- en met 28 December aan detaillisten thee en koffie mogen af lev. op een bon door een detaillist over te leggenbon No. 3 eener thee-- en koffiekaart 0,05 K.G. thee, bon No. 4 0,05 K.G. koffie, bon No. 5 0,05 K.G. thee, bon No. 6 0,1 K.G. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoeften van den detaillist- voor de ge.lieelo maand 2o. Gedurende het tijdvak aanv. 1 cn ein digende 15 Dc.., zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon No. 7 eener thee- en koffiekaart. 0,05 K.G. thee, bon No, 8 0,05 K.G. koffie 3o Gedurende het tijdvak aanvangende 16 en eindigende 31 Dec. zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afge leverd op: bon No. 9 eener thee- en koffie kaart 0,05 K.G,. thee, bon No. 10 0,1 K.G. koffie. Houtvervoei;. De minister van Landbouw heeft, uit over weging dat het in verband met gebrek aan schcepsruimto voor het- vervoer der meest- noodzakelijke levensbehoeften noodig is hier te lande het vervoor to water van andere artikelen te beperken, bepaald dat het vervoer van hout) met uitzondering van bezaagd timmerhout en van mijnhout- be stemd voor de mijnen in Limburg ver boden. is. Dit verbod is niet van toepassing op vervoer, por wagen, voortbewogen door ménschelijke of d'erlijke kracht. Yan liet verbod kan in bijzondere gevallen ontheffing worden verleend door of namens den ministerdaartoe strekkende verzoe ken zullen moeten worden gericht tot- do afdeeling Crisiszaken van het "departement van Landbouw. In een circulaire aan de burgemeesters schrijft de minister Voor zoover de brandstoffenhanderaren zich tot den voorzitter van Uw Collego mochten wenden voor do afgifte van een verklaring ah onder 2 van do beschikking bedoeld, moge ik er op rekenen dot een nauwkeurig onderzoek naar de behoefte aan brandhout zal worden ingesteld. Do bestaande vervoorsmoeilijkh eden eischen dat- zoodanige verklariug niet wordt afgegeven dan in geval van strikte nood zakelijkheid. Voor zoover noodig worde er thans nadrukkelijk cïo aandacht- op gevestigd dat. ook al wordt zoodanig© verklaring over- gologd, geenszins de zekerheid kan worden gegoven dat ook indordaad do gevraagde dispensatie zal worden verleend. De peulvruchten-distributie. Het ^Bureau voor Mededeelingen in zaka do Voedselvoorziening meldt: Het is zeer begrijpelijk, dat, sinds het broodrantsoen moet worden verminderd, de peulvruchten van nog grooter belang dan anders zjjn geworden voor-de volksvoeding. Daarom werd reeds in September zooveel mogelijk van den oogst 1916 aan de gemeen ten toegezonden, maar het spreekt vanzelf, dat deze overjarige boonen en erwten niet steeds van de beste kwaliteit waren. Het was echter beretr die peulvruchten op dat oogenblik ter beschikking te stellen, dan ze nog langer te kien liggen. Intuseclien werd tegelijk liet in ontvangst nemen, het schoonen en de distributie van den oogst 1917 voorbereid. Aan de gemeen ten werd: opgave gevraagd van de door haar gewenschte hoeveelheden en soorten, terwijl besloten werd de' eerste distributie op 6 November te doen aanvangen. Achteraf bleek echter de termijn, die aldus voor de uitvoering der distributie beschik baar was, wat krap gemeten, ook in ver- tand niet de moeilijkheden van het transport. Niet minder dan 65.000 balen van 100 K.G. peulvruchten toch moesten gereed gemaakt en over het land verdeeld worden. Het ge volg daarvan is, dat (1e zendingen soms wat laat inkomen, zoodat de gemeenten op dit oogenblik niet altijd in staat zyn het geheele vierweeksche rantsoen van 1 K.G. per hoofd der bevolking te verstrekken. Deze schaarschte zal echter slechts van tydelyken aard zijn. Aau het einde der eerste periode van vier weken, dus begin December, zal het geheele rantsoen ter beschikking zijn, en verwacht wordt, dat, nu de eerste moei lijkheden zyn overwonnen, de distributie ver der vlot zal verloopen, te -meer omdat nu "tusschen de toewijzing aan de gemeenten en het begin der nieuwe vier weken wat meer tijd beschikbaar is. Voorloopig ontvangen de gemeenten nog voor 75 pCt. erwten en voor 75 pCt. boonen. Ook voor de verzending dor reservevoor- raden aan de gemeenten is de administra tieve regeling gereed. Het wachten is nog slechts op het beschikbaar komen van groo- tere hoeveelheden. Tot nu toe liet de land arbeid der boeren niet toe tot liet dorschon der peulvruchten op groote schaal over te gaan. Zoodra dit is geschied, kan het ver zamelen en schoonen beginnen en zullen de gemeenten geleidelijk de erwten en boonen ontvangen, die voor haar reserven zijn be stemd. Vervoerverbod voor slof, kaf, enz. De minister van. Landbouw heeft ver boden stof, kaf of uitschoonsel uit granen, peulvruchten en' handelsgewassen af te leveren, te vervoeren of tc doen vervoeren. Dit verbod geldt niet voor afleveringen of vervoer op last van een Regeerings- commïs^aris, het Comité van Graanhande laren to Rotterdam, de Commissie voor den Graanhandel te Amsterdam cn de firma Yan Stolk's Commiss-itehandel te Rotter dam voor afleveringen of vervoer van par tijen, dio geadresseerd zijn aan een Regce- ring.s-commissaris, do veevoederfabriek „Zuid-Holland"' te Schiedam of aan do firma. Yan Sfcolk's Commissiehandel to Rot terdam; voor afleveringen of vervoer vat haverkaf, roggekaf, ta-rwekaf, vlaskaf (vla-a- doppen, bladkaf en bolkaf) en vlossohevon, die gedokt zijn door een vervoerbewijs, afgegeven door den Regeorings-commis- saris voor do Rijks-graan verzameling in dc provincie, waar het kaf of do vla-ssehcven zich bevinden. Het salarisrapport van do Commissie ad hoe. Eindelijk is het rapport inzake» de sala- risregeling voor het gomeente-personeei verschonen De verwachtingen, waren nogal hoog ge spannen. Yooral, nu de bezwaren tegen de ontworpen regeling der Commissie waren uiteengezet door de organisaties, was meai geziea de ontvangst dezer bezwaren, nogal optimistisch gestemd over het eindrapport. Nu dit -is verschenen, hebben de pessi misten dienaangaande gelijk gekregende optimisten zien hun verwachtingen in rook vervliegen, Dc geest, dien het rapprfe ademt, is alles behalve democratisch. De soepelheid en elasticiteit van het rap port laat voor B. on W. niets te wenschen over, (het- wordt door de Commissie zelf geschreven, alleen B. en W. en de direc teuren worden er niet bij genoemd) do ge meente-dienaar heeft daaraan, evenwel niets, want men wetefc, or staat geschreven, jVg-e kunt geen twee lieeren dienen^, zoo- dat men niet de vrijheid van handelen kan laton aan B. en W., dus directeuren, zon der den mindere tekort to doen, en protec tie tegen to gaan. Geen enkele uitspraak wordt van den Gemeenteraad verlangd, of B. en Vvr. krij gen de macht- deze met een zekere elastici teit toe te passen. De onrechten, die er dan nu bestaan ten opzichte der salarieering zijn in geen geval opgeruimd, doch intc- gen-deel geformuleerd De toon, waarop in het rapport gespro ken wordt over minimurasaVaris, spaar- pHcht c.d., moet, indien het door den be trokkene wordt gelezen, een gevoel van verzet tegen een dergelijke manier van toe wijzing kweeken, door mensclien, die aan niets gebrek hebben, zichzelf van alle ge makken, voorzien, en schijnbaar niet in 't minst benul bobben, hoe er gescharreld moet- worden in gezinnen met een dubbel bedrag, wat door hen aan minim urn gestold is. Dit bedrag, groot 12.60, is evenwel het minimum-bedrag niet-, want de Com missie zegt, dat zij rekening gehouden heeft met het- bedrag voor pensioen-stor ting, zoodat clezo voor bet werkelijke sa- laïis, zoo de Raad eens mocht overgaan tob vrijstelling daarvan, zou moeten wor den afgetrokken. Dan daaraf de 12Vi P.Gt., om de spaar zucht onder hot geraeentepcrsoneel aan te wakkeren, dan houdc zoo'n dienaar den go meenscliap in heb geheel 10.03 over, om mee rond t? komen. Misschien stellen de voorstellers van het- rapport zich bereid hun bij liet- niet-vinden van een kosthuis, een oïïderdak te bezorgen, met zoo'n sa laris. Mij dunkt, de overheidsdienaren mogen uit dankbaarheid niet alleen het moment zogenen, waarop zij in Leiden in dienst kwaanen (zooals het rapport zegt), maar ook bij 'n cventueele verkiezing van deze Raadsleden, zich cle schoenen wel stuk loope.n, dat zij verkozen worden, opdat de verdedigers voor een dergclijken zegen in den Raad niet wegvallen. Veel i3 er over te zeggen, ik zou mis schien een paar avonden Uw blad totaal in beslag nemen. Ondergeteekende vond het alleen wel eens goed te laten zien hoe men denkt in do kringen der betrokkenen waarvan, een enkele uitgezonderd, in crï tiek niet- veel zullen verschillen, na 'net rapport te hebben doorgelezen. Daarbij is teekenend, hoe hier in Leiden door de meest democratische element 'i. van den Raad een rapport is samengesbek' dat totaal geen rekening, houdt met de el lende, ook reeds vóór dezen crisistijd ge leden, in de gezinnen van den proletariër in overheidsdienst on daarbij aan wille keur voor B. cn TV. (lees directeuren) nieta te wenschen overlaat. J. A S. „S[)0sdige" hulp bij brand. Bij nader onderzoek is mij gebleken, dat don veldwachter van Oegstgoest inzake het gevrd van brand, waarover ik gisteren schreef, geov. blaam treft.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5