Verkooping. No. 17714. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 24 November Derde Blad Anno 1917. Brieven van een Leldenaar. INGEZONDEN. SPORT, em DE OORLOG. BUITENLAND. Openbare Vrijwillige DCXXI. Dezer dagen word mijn aandacht geves« iigd op een, van particuliere zijde, ver spreid reclamc-geflchriftje ter opwekking van villa-bouw in het Prina-Hendrik-park, t-o Oegstgeest. Het zou mij niet verwonderen of cte ver- epreiding van dit boekje op ddt oogenblik, jstant in verband met de stijgende lasten in onze gemeente. Elk vischt nu eenmaal op zijn getij. Dank zij den abnorüialen hoogen prijzen dor bouwmaterialen, zal het voorloopig wel niet zoo druk met den huizenbouw gaan. Woningbouw-speculanten durven de exploi tatie niot beginnen, ook al weten zij, dat de daar gebouwde villa's gemakkelijk zullen Vannen worden verhuurd. Daarom vooral moet. de aandacht van particulieren op dit park gevestigd worden. En het is handig (Van de eigenaars van den grond, het thans te doen, nu er eerstens grooto woning- schaaAchto hcerscht en in de tweede plaats bij do meer gegoeden in Leiden een ver hoogde neiging bestaat buiten de gemeente - te gaan wonen. Wie zich in het Prins- Hendrik-park vestigt, en verzekert, dat hij óok na do meest uitgebreide annexatie, buiten de Leidscho grenzen blijft en daar door uit handen van den Leidschen belas tingwetgever. Toen ik in een vorigon Brief de verwach ting uitsprak, dat het forensonkohier dit jaar wel mét een ton of drie, vier zou ver meerderd zijn, was dit kohier nog niet Vastgesteld. Gebleken is, dat het bedrag Van het belastbaar inkomen niet minder dan rond f 14,000,000 heeft bedragen. Maar s— en hier kom ik tob een teer punt er wordt door tal van aangeslagenen in den laatsten tijd hard over geklaagd, dat de aanslagen veel te hoog worden opgevoerd. ^Naar aanleiding van den desbetreffenden Brief ontving ik daarover eenigszins ver trouwelijke inlichtingen, waaruit mij inder daad bleek, dat de controleur en zij die hem bij het opmaken van den aanslag ter *ijdo staan, wel eens veel te hoog mikken. Ik dacht, dat men zich bij het bepalen van iemands inkomen bij dé kohieren van do Itijksinkomstenbelasting neerlegde en van gemeentewege althans niet hooger gingdoch dit schijnt lang niet altijd het geval to zijn. Zoo iets zet dan kwaad bloed en geeft aanleiding, dat. men er den brui aan geeft om zich daaraan te onderwerpen en zich over do grenzen der gemeente ves tigt, waardoor do Loidsche fiscus hoogstens slechts een deel va.n het. bedrag der belas ting kan innen. Heeft- zoo iemand geen zaken in Leiden, dan valt hij geheel af. Doch waarom dan niet gereclameerd, al3 men zich to hoog aangeslagen acht? heb ik gevraagd. Toont men met. gegevens aan, dat de aanslag to hoog is, dan moet mon dien verlagen. En krijgt- men onverhoopt geen gehoör bij den Gemeenteraad, dan rest nog altijd hooger beroep op Ged. Staten. Men heeft- mij ©venwel aangetoond, dat daaraan voor iemand, clio groot© zaken doet, vooral, verschillende, niet geringe, bezwaren verbonden zijn. Daarbij komt ook nog iets van wrevels omdat men niet geloofd wordt, terwijl men. overtuigd is eerlijk en oprecht zijn inkomen te hebben opgegeven. En zoo gebeurt het, dat enkelen c-r toe kunnen komen de gemeente to verlaten, wat zij niet zouden gedaan hebben, wanneer men hen inderdaad naar draagkracht had aangeslagen. Zoo ziet men, dat ook op dit deel van het belastinggebied voetangels en klemmen liggen. Wanneer de gemeente er niet alles uit haalt, wat- er uit te halen valt, wordt het belastingpercentage nog hooger dan het al ree&a is, schrikt nog meerderen af cn men wordt, bovendien schromelijk onbillijk jegens dat deel der belastingschuldigen, waarvan men precies het inkomen kan narekenen. Het is inderdaad voor B. en W. van een gemeente als Leiden niet gemakkelijk de kohieren voor den hoofdelijken omslag op te maken en den aanslag vast te stellen of te doen vaststellen. Dit werk eischt veel tact en beleid en wij zouden willen aanraden, dat er bij twijfel vooraf tusschen den controleur der ge meentebelastingen en den belastingschul dige meer overleg plaats heeft, dan tot dusverre pleegt te geschieden. Zelfs den schijn dient te worden ver meden, dat er, bij heb schatten van iemands belastbaar inkomen, met de muts naar gegooid is. Als iemand te hoog aangeslagen wordt, zet dit kwaad bloed en als dit, zooals in den laatsten tijd inderdaad geschiedt, aan leiding geeft, dat men de gemeente metter woon verlaat, dan wreekt zich dit kwaad al op zeer onaangename en ook voor de gemeente nadeeligo wijze. Meer contact en overleg tusschen belas- tingheffer en aangeslagene vóór men tot de vaststelling van iemands inkomen overgaat, acht ik daarom zeer gcwenscht. Photo's van Bal!. Geachts Eedactie. Vergun mij met oen enkel woord mijn sladgenooten opmerkzaam, 'te maken op de tentoonstelling van photo's van Bali, die de volgende week in hot Volkshuis wordt ge houden. 'Het was mij eon bljjde verrassing, dat wij ze ook hier in Leiden te zien krijgen. Velen herinneren zich misschien, dat ver leden jaar deze photo's in ,.Arti", te 'Am sterdam, zoo bijzondere aandacht hebben getrokken. Ik heb toen ook het voorrecht gehad ze te zien en hoopte altijd, dat ze ook eens in Leiden zouden komen. Die hoep wordt nu vervuld. Een Duitscher, Dr. Greger Krause, offi cier van gezondheid in Nederlandse-hen' dienst, heeft deze schitterende photo's ge durende zijn 2-jarig verblijf te Bangli, pp Zuïd-Bali, gemaakt Hij schreef er later zelf over iu den eersten jaargang van „Ne- derlandsch-Indie, Oud en NieuW', en men kan daar vela reproducties vinden, die natuurlijk niet halen bij. de photo's zelf. Hij was getroffan „door de plastische schoonheid, die zich in dezen klimax van het Balische volksleven' ("het zijn afbeeldin- I gen Detrelïende lijkverbranding op "Zuid- i Bali), „een bijna ononderbroken rij van feesten, openbaart". In dat artikel vindt men allerlei toelichtingen tot de photo's. Maar mét of zonder toelichtingen de photo's zjjn op zichzelf al zoo bijzonder, dat ik van harte hoop, dat er héél veel Leidenaars ze gaan zien. En misschien ver telt Augusta da Wit a.s. Maandag in haar voordracht over Bali ook wol het ean en ander over die Ijjkverbrandiogs-gebruiken. Ik dank U zeer voor het opnemen van het bovenstaande. Dr. N. J. BEVERSEN. VOETBAL. OVERZICHT. Morgon rij a allo Leidscho ,.N. V. B."-cIIlnIlon Ia hot veld, twee uU ea twee thuis. ,,L. V. V.' ont vangt op hot ,.Ajot"-vold het Goudscho „Olyiupla", ecu elftal, dat hier nog ol populair Is geworden, xnissclileu wel omdat de oud-„AJax'-speler luitenant Van Weel, het doel van dezo Goudenaren verdedigt. Tegen „Aja.v" verloor dit elftal, ovonals ,.L. V. V.", zcodat wo een gelijkopgaonde 6trdd hunnen ver wachten. Denkt er aan. ,,L. V. V/'-ers, do puntjes kunnen host gebruikt worden hoor. zijn zelfs broodnoodig. „L. F. C." speelt ook thuis, en wel tegon ,.D. W. S."t hel zwaksto zusje der nfdecling. Wo kun nen hier veilig ccn (linke overwinning voor onr.o sladgenooten voorspellen. „Ajax" gaat naar Amsterdam, oin tegen ,,0. D. E." te spelen. Hier won dit elftal met 1—0, en speelde ook ietwat beter dan „Ajnx", dus verwach ten we niet veel goeds voor rood-swnrt. ,.De Sportman" speelt ook uit. „Alphon" fs hot doel, waar uipn de club van dien naam in con uit stekende conditie zal aantreffen. Ook deze uitwed strijd zal dus niet veel winst opleveren. Voor den ,,L. V. B." is morgen de bolangrijksto strijd die van „Berestpyn" tegen „L F. C. II". ,,Be- resievn" gaat nog aan het hoofd, doch „L. F. 0." zal het den voet trachten dwars te zetten. Het zal ccn flinke wedstrijd worden, doch naar wij hopen eerlijk. ..De Sportman IT" ontvangt „Llsso" en zal ont dekken dat „Lisse" een speler In do voorhoede heeft gekregen, die weet hoe doelpunten gemankt moeten worden. Het de oud-mlddoa-voor van „L. V. V. I". de Belg Mourcou. af® liever schljnl te spelen In de le klasse .,L. V. B.". ..AJax II" gaat hij .."U. V. S." op hezoek, waar we niet veel verschil in kracht vei wuehlen. De vierde ontmoeting 'voor do lo klas la „D. L. V."—„L. V. V. II". waarvan de uitslag afhangt van da volledigheid van ,.L. V. V. 1". Verder moet nog gespeeld wordeu voor de fe kl. ..Bcresteycll"—.Teyliogen" en ..Geel-wi' Wasse naar". Wei iels voor de thuisclubs, alhoewel w® „Toy- lingen" cok wel een kuus geven. ..Teylingen II" ontvangt ..Kweekschool", dit lijkt ons wel iets voor do hezoekers. De publicatie van den wedstrijd „XoordwijkcTbout"—,,L. F. O. IV" be rust op een misverstand. En nu maar mooi weer, do belangstelling i$ ech ter nog niet dat, al is b«t ook goed weer. De vorige Zondag, toen „L. V. V." tegcii ..Ajax" speelde ging het nog al, maarliet was nog geen 15.000. zooals oplangs te Amsterdam, ïees goed, Leldenaren. vijf tien duizend personen gaan naar één wedstrijd kijken. Hel aantal toeschouwer» wordt te Amsterdam pér Zondag voor verschillende tcrrolnen geschat op 25 a 50.000. En" dat voor gewoon voetbalspel. KORFBAL. M. OVERZICHT. Zondag een der belangrijkste wedstrijdon tus schen onze stedelijko clubs „Vitesse" en „Fluks". Beido zullen hun be.slc bcentjo voorzeilen om do kostbare punten t® bemachtigen. Wil „Fluks" nog kan3 op 't kampioenschap houden, dan dlont hot ta winnen. Wo zagon het slechts een maal spelen, ter wijl de uitwedstrijden mot lego cijfers werdon ge wonnen. 2 met gelijken uitslag. „Vitesso" struikelde tegen '„Vclox" maar Is nu goed op dreef en frpeelt het als Zondag 1.1.. dan geven wo het zeker een kas. Een spannende wedstrijd wacht ons zekor. Mm i Lloyd George's Parjjsclio rede. - Een van de meest opzienbarende passages uit Lloyd George's rede to Parijs door Reuter niet geseind en uit de Engelscho bladen over genomen is wol do volgende: Het is waar, dat wij troepen naar Saloniki zonden, om Servië lo redden, maar, zooals ge woonlijk', werden zij te laat gezonden, toen het onheil voltooid was. Do helft van die troepen, op tijd gezonden zouden Sorviö hebben kunnen reddert on de blokkade van Duitschland vol tooid hebben. Het is het cerslo hoofdstuk van een reoks, die doorloopt tot op dit oogenblik. 1915 was het ongeluksjaar voor Servië, 1916 dat voor Roemenië. Wat moet ik zeggen? Ik hob niets anders te zoggen dan dat hot do geschiedenis van Servië was, bijna zonder variatie. Zij is ongoloofelijk. als men denkt aan do gevolgen, die do nederlaag van Roemenië voor de zaak van do geallieerden had. Do rijko koren- en olievelden van Roemenië kwamen in handen van den vijand, Duitsoh'- land kon het volhouden tot den oogst van 1917. Hot beleg van clo centraio mogenclhedon werd gestoord en dezo vreeselijko oorlog nog eens verlengd. Dat had niot kunnen gebeuren als er een centrale overheid gewcost was. Maar op nieuw moesten Frankrijk cn Engeland al hun kracht vastleggen in de bloedige stormloopcn aan do Somme. Italië streed voor zijn ieven op do Karst, Rusland was slaags in de Karpathnn, er was geen gezag, welks taak het was, om voorzorgsmaatregelen te nemen, ten einde hot noodlot van Roemenië af to wenden. In 1916 hadden wij dezelfde conferentie te Paxija en word eveneens een groot strategisch plan ont worpen. Maar toen Ruplands militaire macht in Maart incon stortte, wat gebeurde er toen? Men ging mot do plannen voort, alsof er in Rusland niets gebeurd was. Omdat de plannen volkomen onafhankelijk van elkaar waren en geen deel uitmaakten van een strategisch ge heel. Nu zijn wij in 1917. Ik wou, dat er eenige af wisseling was in het karakter van 't drama. Maar dezelfde ramp hooft zioh door dezelfde oorzaak voorgodaan. Rusland zakte ineen. Ita lië werd bedreigd. De taak van Rusland is om voor zijn oigen front to zorgen. Het is de zorg van Italië, om zijn eigen oorlog to vooron. „Ben ik mijn broeders hoeder?" Noodlottig! Het Italiaanscho front is even belangrijk voor Frankrijk cn Engeland als hot voor Duitschland was. Duitschland begreep dat bijtijds. Wij he laas niot. En dan volgt de uiteenzetting van den pre mier over de voordeelen van den militairen raad der Entente. Dnitscho spioimage in Zwitserland, Zo van personen, voor het meorendeel Duitsche onderdanen, zgn tot gevangenis straffen van twee tot negen maanden yor- oordeeld wegens spionnage ten gunste van Duitschland. N-,r Het Amerlkeansche leger. Ifavas seint uit Washington, dat de vrij willige idienstnemiugen het Affierikaansche leger thans op een effectief van iuim twee millioen mannen hebben g^brscht. Er zijn nieuwe bepal&gen bekend ge maakt, waarbij de nog beschikbare 9.000.000 in&n van de ingeschreven militie ondeü de wapenen geroepen worden. Do,or deze order worden alle vroegere regelingen ingetrok ken, alle vrijstellingen vervallen verklaard en alle manschappen ingedeeld volgens hun oorspronkelijken staak De goedgekeurden zullen in tfjjf klassen worden verdeeld. De eerste omvat de masi»chrj>pen zonder gezin, naar verwacht wórdt ten getale van ruim 2.000.000 recruten. De belangrijkste wijziging is, behalve die betreffende den aanbouw van een hulp vloot, waarbij aan scheepsbouwers zal wor den toegestaan hun ambacht ta blijven uit oefenen, de bepaling van gedeeltelijke vrij stelling wegens gedeeltelijke lichamelijke ongeschiktheid. De manschappen met een gezin zullen het laatst worden opgeroepen. De waarde van de Zwilsersche neutraliteit. De berichtgever van het „Hbld." te Lau- sanno schrijft: „Men was nog in het onzekere', Koe de beruchte Lenoir van den genaturaliseerd-en Zwitsey Scholier te %Ziirich zijn millioene'n gekregen had, zonder dat de Fransche re geering da3r iets van bemerkte. Het blad do „Démocrate" beweerde, dat dit geschied was door bemiddeling der Zwitsersche re geering. Thans moet het departement van buitenlandsclie zaken te Bern, erkennen, dat dit juist is. In do meening dat daar geen kwaad in stak heeft in Juli 1915 do Zwitsersche regeering deze sommen laten overzenden aan haar gezant tef Parijs, door middel van den diplomatieken koerier. Zoo. kon dus Duitschland hafc geld onge merkt in Frankrijk brengen, dat daar dienst moest doen om zijn. belangen in het geheim to dienen, hetzij nu reeds gedurende den oorlog, hetzij gedurende den oeconomischen •na-oorlog. Sommige neutraion hebben waar lijk niet veel geluk met hun diplomatieken dienst. En dan moeten het nog noodig Zwit sersche hoofdorganen zijn, die insinueeren, dat Nederland niet werkelijk neutraal is!" KORTE BERICHTEN. Havas meldt, 'dat in de Vereenigdo Staten 15.000 redenaara zgn uitgezonden, die elk tienmaal per dag, in verschillende plaafcaa propaganda-redevoeringen vcor den oorlog zullen houden. Het Duitsche rijksgraanbureau heeft be sloten dit jaar geen meel beschikbaar te stellen voor Kerstgebak, zoodat men het ditmaal zonder de zoo begeerde lob- en honigkoeken en andere zoetigheden zal moeten stellen. Officieel wordt uit Washington de be wering van de „Berl. Neueste Nachr.", dat do yereenigde Staten van de Azoren van Por tugal bezit zouden genomen hebben, gelo genstraft. Naar .de „"Matin" uit New-York ver neemt, zjjn de troepen van generaal Villa in Mexico weer aan liet veenten. .Woensdag j.l. begon de strgd en Villa deed een aan val op de stad Ojinaga. Na een gevecht dat twee uur duurde, moest hij terugtrekken. Het Noorsche comité van onderzoek is er in geslaagd uit haring en andere visch margarine te produceeren met dezelfde kleur en smaak als de gewone soort margarine. Volgens „Aftenposten" kunnen de fabrie ken spoedig de nieuwe' margarine vervaar digen zonder dat do machines behoeven ver anderd to worden. Do „Weser Zt-g." meldt, dat to Bro- merhftven van Amsterdam is aangekomen een sohip met 7000 J.G. peper aan boord voor een waarde van 300,000 mark. D* peper mocet aldaar in een goederentrein voor Miinster worden coden, doch ia sindsdien spoorloos verdwenen. Men ver moedt diefstal. Ooiis'.an te 2LHcti. r De „Schweiz. Depeche-AgcrVjur meldt, dat Zaterdagavond te Zir/*4i een botooging plaat» had voor liet gebouw der districts gevangenis, v. aar de leiders c\'i pacifistische beweging tegen do aromuniLefkbrieken ge richte manifestatie van "Vrijdag opgesloten zijn. De betooging ging uit van eenige jongelieden. De politie tro> <3? sabel en schoot met revolvers. Een bJarricfc.de werd opgericht. Er vielen vier dooden, onder wie een poli- tie-agent, en vele gewonden. Een mitrail- leurafdeeling moest optreden om hefc plein met losse schoten te zuiveren. Te een uur in den n^cht was de rust- hersteld. Een ander bericht uit Zürich meldt, dat tot twee uur 's middags was gebleken dat zes dooden als slachtoffer van de rolletjes van Zaterdag zijn gevallen, n.l. drie man nen, twee jongens, een politic-beambte. Een koopman en dcie politiebeambten kregen ernstige schotwonden. Er zijn dertig men- schen gearresteerd. Er zijn nog meer troe pen to Zürich aangekomen. Des middags hadden nieuwe arrestaties pla-afc?, o.a. jonge lreden die de officieren beschimpten. Blijkens een aanplakbiljet van heb blad „Volksrecht" zou de voor Maandagavond aangekondigde protestvsrgadering op het Helvótiaplein niet doorgaan. Echter zal er een streng vertrouwelijke bespreking plaate hebben, van de gedelegeerden van verschil lende vsreenigingen en van 't bestuur der sociaal-cl-ïmoovntische partij in Zürich. Een telegram van Zondagnamiddag vijf uren meldt: Volgens dé nieuwste berichten stierven tot dusver slechts drie offers var do ongeregeldheden, c-. w. een politie beambte. Een vrouw en twee jongens liggen met schotwonden in het ziekenhuis. Meer dan twintig door schotwonden gekwetsten werden behandeld. Tot dusver werden tach tig menschen gearresteerd. Do moesten wer den echter na vaststelling van naam enz. op vrije voeten gesteld. De plaatselijke commonolr-nt heeft, alle vergaderingen verboden. Zij die dit bevel overtreden zullen voor den krijgsraad komen. De spinnerijen on weverijen van papieren garens in Doitschland. Uit München-Gladteoh wordt aan do „F. Ztg." o.a. he-t volgende geschreven: Het spinnen en verwerken van papieren garens tot weefsels van do meest verschillende soorfc heefb in het afgeloopen halfjaar een alle verwachtingen overtreffende vlucht geno men. Dank rij de voortschrijdende tech nische volmaking der procédé's, worden thans reeds papieren garens tot nummer 20 gesponnen. Er bestaat zelfs uitzicht, dat hoo- gere nummers als bruikbaar materiaal gepro duceerd kunnen worden. De productie der spinnerijen, die zich op deze papieren garens' hebben ingericht-, is reeds lang niet meer voldoende voor do vraag. Een groot aantal uit deze garens gesponnen artikelen i3 reeds zóó ingeburgerd, dat ook n3 het einde van den oorlog vraag er naar mag worden ver wacht Grondstoffen ?4jn echter op het oogen blik moeilijker te kr'rjgen. Ook de invoer van Zweedsck papier en spinniateriaal staat bijna stil. Op 23 Oeteber j.l. ia van hooger- hand besloten tot in-beslag-neniing van alle papier door de spinnerijen, voorbB van papier garen, etc. De industrie voor hot maken van papieren weefsels is eveneens belangrijk vooruitgegaan, vooral nu gebleken is. dat al deaa weefsels gemakkelijk geverfd en bedrukt kunnen worden. De Duitsche tech niek heeft niet alleen in de spinnerij e*i weverg, doch ook in het verven en appré teeren van papierproducten vorderingen ge maakt. Hoe krachtig deze industrie voor uitgaat, is gebleken bij de onlangs gehou den tentoonstelling van weefsels en papier, die te Bresiau heeft plaats gevor.dn en waai. de omzet ongeveer 15 millioen mark lieeff 1 bedragen. in het Notaris huis aan „Den Burcht" te Lei den, bij OPBOD au AFSLAG op ZATERDAGEN' 8 on 15 DECEMBER 1917. telkens te zeven ure, ten over staan van C. TERSLTJIJS, Notaris te Leiden, van Hul ton en Erven te ZOEÏER- iWOUDE, LEIDERDORP en LEIDEN. ZOETERWOUDE. 1. HUIS met TUIN, Haag- - weg, No. 100, groot onge veer 2 A. en 5 c.A. Bevat beneden: Gang met marmer-en (Vloer, Kelderkast, 2 Kamers en Suite en Serre. Keuken, Tuin met houten Berg plaatsje; 1ste étaget Gang, 2 Kamers insenloopend, Kabi net; 2de étage: Zolder met be schoten Kap, 2 Kamers en IVliering. Verhuurd voor f 450 per jaar tot 1 Februari 191S met 2 optie-jaren. I 2. HUIS met TUIN. Haag- weg No. 99, geheel ingericht als liet voorgaande, groot on geveer 2 A., 22 c.A. 1 1 erhuurd voer f -150 por jaar tot 1 Mei 1918. ^3—S. Zes perceel .-n BOUW TERREIN, Maria-Gondasttaat, elk groot ongeveer 1 A., 45 c.A. Ia eigen gebruik. LEIDERDORP. I 9. WINKELHUIS met PLAATS, Verlengd e-Miuri tu is trant No. 40, groot 62 c.A. Bevat, beneden: Winkel met Toonbank en Etalagekasten, Kanier, Kabinetje. Keuken en Plaatsje; boven: Zolder. Verhuurd voor f4.50 per week. LEIDEN. 1 10. HUTS, Yestestraat No. 124, groot 25 c.A. Bevat 2 Kamers. Gang met Kast, Plaatsje on Zolder. Verhuurd voor fl.45 p:r week. 11. HUIS, Vestestraat No. 126, groot 25 c.A. Bevat: Gang. 2 Kamers, Plaatsje en Zolder. erhnurd voor fl.45 per week. 12. HUIS, Tweede-Gorte straat No. 62. groot 35 c.A. Bevat: Portaal. 2 Kamers, Plaatsje en Zolder. Verhuurd voor 11.70 per week. i .13. HUIS, Tweede-Gorte straat No. 64. groot 33 c.A. Bevat: Portaal, 2 Kamers, Plaatsje, Loodsje ea Zolder. 1 Verhuurd voor fl.70 per week. 14. HUIS. Zrjdgraeht No. 2b, groot 29 c.A. Bevat: Beneden 2 Kamers: 1ste étage: 2 Ka mers; 2de étage: Zolder. .Verhuurd voor f2.50 per week. 15. HUIS, Zjjdgracht No. 2o, groot 29 c.A. Bevat: Bene den: Kamer en Alkoof; bo ven: Kamer en Alkoof. "Verhuurd beneden voor fl en boven" voor fl.25 per week. 16. HUIS, Levendaal No. 131, groot 65 c.A. Bevat: Bo neden: 2 Kamers, Alkoof en Keuken. Gang met Kelder kast, Plaatsje mot Berg plaats: 1ste étage: 2 Kamers, Alkoof en Keuken; 2de étage: 2 Zolders. Verhuurd benedon voor 2.30 en boven voor I 2. per week. Alle perceelon zjjn voorziba van Gas- en Waterleiding, Kasten en Stookplaatsen. Aanvaarding by de betaling der kooppenningen op 15 Januari 1918. De grondbelasting bedraagt 'ongeveer voor No. 1 f36. voor No. 2 f 36.voor do Nos. 3 tot en met S elk f0.16; voor No. 9 f 12.voor de Nos. 10 en 11 elk f 4.50; voor de No3. 12 en 13 elk f 5.20; voor de Nos. 14 en 15 elk 19.50; voor No. 16 f 17. Te bezichtigen in de weken van veiling en afslag, de3 Dins dags en Donderdags van 24 uur n.rn. Nadere inlichtingen ten kain-1 tore van voornoemden Nota ris, alwaar op de 4 Op don 'dag van veiling volgende werk dagen van 10 tot 2 uur, en op den dag aan don dag van afslag voorafgaande van 10 tot 11 uur. verhoogingen wor den aangenomen, tegen genot van één vijfde der ver- hoogsom. 13130 Vrijwillige in het Notaris huis aan „Den Burcht" te Lei den, by OPBOD ZATERDAG 8 DECEMBER 1917, by AFSLAG ZATER DAG 15 DECEMBER 1917, des avonds t9 zeven uren, Van oen DUBBEL HEERENHUIS met TUIN te LEIDEN, ZES HEERENHUIZEN met TUIN onder OEGSTGEEST en TWEE BURGERWOONHUl- ZEN met BOVENWONINGEN te LEIDEN, ten overstaan van Mr. H. M. A. C0EBERGH, j Notaris te Leidem. 1. Het aanzienlijk en sedert weinige jaren solied gebouwd: DUBBEL HEERENHUIS met TUIN, alleraangenaamst gele gen op het fraaiste gedeelte van den Zoeterwoudsche-Sin- gel, gemerkt No. 57, groot 9' Aren, 20 Centiaren, bevatten de: rnimo Vestibule eo Gang, beide met marmer bevloerd, Zjjkamer, twee ineenloopende Kamera, Salon, gesloten Serre, Keuken, Bijkeuken, Kelder en voorts Tufn met vele Vrueht- boomen en Schuur; opan Trap, lste étage, drie Voor kamera, Logeerkamer, groot 'Achterbalkon, Badkamer en frooten Zolder mot Dienstbo onkamer. Da Kamers zjjn be hangen, geplafonneerd en voorzien van vele Kasten, Stookplaatsen met marmeren ■Mantel, en overigens die ge makken, welke aan een zoo danig pand vereischt worden. In eigen gebruik geweest, i Het perceel heeft Gas-, iWater- en electrische Sohelge- leidlng. Te zien in de weken van veiling en afslag op Dins dag en Donderdag van 24 'uur. I 2. Het kapitale, solied ge bouwde en zeer gunstig ge-le gen HEERENHUIS met VOOR- en ACHTERTUIN, onder de gemeente Oegstgeest, aan de Geversstraat, gemerkt No. 32, groot 3 Aren, 5 Centiaren, met uitgang naar dan Hooge- voortewag, bevattende: ruime [Vestibule en Gang, beido met marmer bevloerd. Kelder kast, Voorkamer en Suite, flasdichte Serre, groote Keu en met Kast en Aanrechtbank met marmer blad. Voorts: Tuin met Schuur, voor brandstoffen; late étage: .Voorkamer en Suite, kleme Voorkamer en zeer groot Achtorbalkon mot prachtig uitricht2de étage: twee Voorkamers, Bad en Dienstbodenkamer en Zol der. De kamers zijn behangen, geplafonneerd en voorzien van Stookplaatsen met marmeren Marrtel, vele Kasten ea andere gemakken. Het perceel heeft Gas, Waterleiding en twee Am- stelclosets. Verhuurd voor f500.per jaar tot- 1 Mei 1919. 1 3. Eenzelfde HE-EREN HUIS, gelegen en ingericht alsvorcu. naast perceel 2, No. 33, groot 2 Aren, 93 Centiaren. Ver huurd voor f500.per jaar tot 1 Mei 1919. 4. Eenzelfde HEERENHUIS, gelegen en ingericht alsvorcu, naast perceel 2, No. 34, groot 2 Aren, 67 Centiaren. Ver huurd voor f500.per jaar tot 1 Mei 1919. 5. Eenzelfde HEERENHUIS, gelegen en ingericht a'sveren; naast perceel 4, No. 35, groot 2 Aren, 42 Centiaren. Ver huurd voor f475.per jaar tot 1 Mei 1919. 6. Eenzelfde HEERENHUIS, gelegen eningericht alsvoren, naast perceel 5, No. 36, groot 2 'Aren, 23 Centiaren. Ver huurd voor f500.— per jaar tot 1 Mei 1919. 7. Eenzelfde HEERENHUIS, ingericht alsvoren, naast perc. 6, in het V/iihalminapark No. 34, hoek Geversstraat, groot 2 'Aren, 95 Centiaren. Ver huurd voor Ï450.per jaar tot 1 Mei 1918. I De perc. hebben Gas- en Duinwaterleiding. Het Duinwa- terverbruik Voor rekening van do Huurders. De perc. 2--7 zjjn te bezichtigen in de weken van veiling en afslag, op Dingdag cn Donderdag Tan 2—4 uur. 8. Het nieuwgebouwd BUR- GER WOONHUIS met AFZ. BOVENWONING te Leide:., aan de Pasteurslraat Ne. 17 en 17a. greet 87 Centiaren, bevattende: ruimen Gang, Voorkamer, Alkoof. Achter kamer, Keuken en Plaais met Schuur; de aiz. Bovenwoning heeft ruim Portaal, grooto Voor- en Achterkamer met prachtig uitoksht, Keuken en voorls 2 Zolders met Kamer. De Ktsners zijn behangen en voorsier. van Kasten, "Stook plaatsen en verdere gemak ken. Vernuurd per week bene den voor f 2.65 cn loven voor f 2.85. 9. Eenzelfde BURGER- WOONHUIS met AFZ. BO VENWONING, r.'.ast en inge richt als het vorige perceel, No. 19 en 19a, gr.r-4 87 Centiaren. Verl.noi-1 por week als No. S. De perc. heblv-r G.w- en Dicnwalciieiding. P-.-rc- 8 en 9 ziin Ie zien ia de weken van veiling ea at-Jag op Dinsdag en Donderdag van 2—1 uur. 1 Aanvaarding on betaling van aile p:rc. op 1 Februari 1918. Hc-;-dcre iiil'ocf'ngea zijn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar gedurende de vier volgende werkdagen na de Veiling, van 102 uur en Vrijdag van 1011 uur verhoogingen kun nen worden gedaan, tegen ge not van één vjjfdsder var- hoogsoni. 13102

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9