Fnnfilsche bassenHeeren-enDameshand- Agenda van de week, BINNENLAND. TWEEDE KAMER. GEMENGD NIEUWS. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. o 0 schoenen, Slobkousen. H. A. TIMMERMAN, Hofl. Nieuwe-Ry'n 46. 13066 Zondag: Schouwburg: „Het Intieme ïooneel". 8 uur. Stadszaal: Harmonica-concert. 8 uur. Volkshuis' Muziek-Uitvoering. 8 uur. „Prediker": Samenkomst Stadsevangelisatie. Halfzeven. Kindcrsamenkomst te 8 uur. Maandag: Stadszaal (kleine zaal): Concert mevT. Seroen en mevr. Kunst. Halfacht. Volkshuis: Voordracht met lichtbeelden. '8 uur. Huizo Prins: Ver. „Oud-Leiden", Kwartier .voor achten. Dinsdag: Kantoor N. V. Boekhandel voorheen O. Kooyker. Buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Ven nootschap. 11 uur. Stadszaal (Kleine Zaal): Alliance fran- $aise. Halfacht Stadszaal„Het groote Schouwtoopeel der Wereld'". 8 uur. Volkshuis5 Vondel-leeskring. 8 uur. Wijkgebouw „Geloof, Hoop, Liefde". Lezing. Halinegen. Rjjnsburg. Veilingslokaal Verbree: Lichtbeel den voorstelling. Halfacht. Voor kinderen te 5 u. Woensdag: Schouwburg: Nederl. Opera: „Faust"-. Kwart voor achten. Stadszaal (Kleine Zaal): Concert van Joh. N. Zandbergen. 8 uur. Stadszaal: Tweede Volksbijeenkomst. 8 uur. Vrijdag: Schouwburg: „Bolle Hans". 8 uur. Van 26 tot en met Vrijdag 30 November van halfacht tot half tien (Woensdagnam. ran 2 tot 4 uur), tentoonstelling van Pla ten van Bali, in het. Volkshuis. Van 25 November tot en met 2 December Van 10 'tot 4 uur tentoonstelling van werken /an dr. C. H. Dee in-de zaal van het „Lcidsch Dagblad". Dagelijks: „Hollandia-Bioscoop", Oranjegracht, Woens dag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 en van B tot 7 uur. Dagelijks om 8 uur. Imperial-Theater", Stationsweg, 8 uur. Thalia-Bioscope - en Variété-Theater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 uur). Lcidscbo kunstclub „De Spliinx", Rapenburg _<1. Werkdagen van 1012 en van 25 uur. De9 Zondags van 24 uur. Zondag 25 November zijn geopend de apotheken van de heeren Reyet, Steen straat 35; Donk, Doezastraat 31 en Boek- wijt, Vischmarkt 8. Dienstweigeren. De heer O. J. van Borrendam, die als principieel dienstweigeraar te Utrecht in arrest is gesteld, is in verband met de be kende beschikking van den minister van Oorlog betreffende het tegemoetkomen aan gewetensbezwaren tegen den krijgsdienst voor de keus gesteld dienst te doen of op nieuw in arrest te worden gesteld. Aangezien hij gewetensbezwaren heeft niet alleen tegen het dooden zijner mede- menschen, maar ook tegen het deelnemen aan werkzaamheden, die dit dooden be oogen i. c. den militairen dienst, heeft hij opnieuw geweigerd. Hij heeft zich nu tot den minister van Oorlog gewend met een schrijven, waarin hij zijn bezwaren tegen de medeplichtigheid aan hef dooden van zijn evenmensch uiteen zet" en er op wijst, dat de door den minister genomen beschikking niet beantwoordt aan de bedoeling, die.volgêins de toelichting daarbij heeft voorgezeten. Hij voorziet nl., dat de bepaling alleen ten gevolge zal heb ben, dat personen, die den moed missen hun leven te geven, hetzij voor het beginsel der landsverdediging, hetzij voor dat der dienstweigering, deze .gelegenheid zullen aangrijpen om aan beide consequenties te ontkomen. Aan waarachtige gewetensbezwaren zoo eindigt het adres tegen den krijgs dienst, komt de ministerieele beschikking echter niet tegemoet. Stopzetten van zouterijen. Het bestuur van de Vereeniging van Neder- landsche Huiden-handelaren doelt mede, dat sedert de vorige week door het Duitsche zout- kantoor geen zout meer ter beschikking wordt gesteld van huidenzouterijen. Dientengevolge zullen binnen zeer korten tijd de huidenhande laren hun inkoopen moeten stopzetten, waar door aan het slagers- en veehoudersbedrijf groote schade zal worden toegebracht. RECLAMES, k 40 cents per regel. A LA CCRSETIERE RAMONDT. LEIDEN. Breestraat 84. Tel. Int. 1425 Wasschen, Repareeren en Vermaken van Corsets. 637. 4 Wed. J. H. van Rassum du Chattel Zn., HAARLEMMERSTRAAT 82. Goud. Zilver. Antiquiteiten. Zilveren Vingerdoekbanden vanaf 0.45. Zilveren Servetbanden 11.35. Zilveren beursjes f3. Z.lveren Thee of Snikerschepjes f 1.65. 13072 Maison „LUXE" Breestraat 63. GOUD. BIJOUTERIËN. ZILVER. LEDERWAREN 13104 Prins Hendrik gaat a.s. Zondagmid dag weer naar Het Loo. Z. K. H. zal Woensdagmiddag de 16 nieuwbenoemde padvinders van de afdeeling Apeldoorn persoonlijk ten paleize Het Loo instal- leeren. Naar hien mededeelt, zal door de be moeiingen van den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam worden Opgericht een politieschool, waar zoowel inspecteurs als agenten zulien worden opgeleid. Heb Departement van Justitie schijnt de nood zakelijkheid dezer school in te zien, waar voor de noodige gelden zullen worden ge voteerd. De school zal worden ingericht in den geest als in het werkje van den heer A. L. van Beusekom, commissaris van politie te Wageningen, is omschreven en bepleit. Men meldt ons uit Rotterdam Wijlen mej. G. van der Grijp, vorige week te Rotterdam overleden, heeft gele gateerd aan het rusthuis f 25000, aan de armen f4000, aan de weezen f4000, aan de kerk f 1000. Voorts een aantal obliga- tiën; allen van de Geref. Kerk te Rotter dam. („Std.") Naar „De Vrijzinnig-Democraat" meldt, is tot voorzitter van den Vrijzin- nig-Democratiscken Bond gekozen mr. J. H. TShiel. Het hoofdcomité voor de stichting \an een verblijf voor d^n oud-Indischen militair, voorzitter de oud-resident F. Fokkens, mocht wederom uit Indië, van het comité aldaar, van de officiersvereeni- ging te Bandoeng, een bijdrage van f5000 ontvangen. Volgens het verslag over 1916 van het gemeente-eleotriciteitsbed'rijf te Haarlem bedraagt de winst f 94,337,27, bij een uit gaaf van f490.857.18. Na extra-afschrij ving wordt daarvan aan do gemeente een bedrag van f91,101,49 uitgekeerd. De Dir.-Gen. P. en T. maakt bekend, dab, bij gebrek aan Arabische gom, fran keerzegels, enz., moeten worden voorzien van z.g. planten]ijm. Deze lijm hecht, na bevochtiging, niet zoo snel als de gom, weshalve op de met die lijm voorziene ze gels een weinig langer moet worden ge drukt dan gewoonlijk. Voor het geval dit niet baat, wat vooral' bij gebruik van zeer ruwe vezelige papiersoorten mogelijk is, behoort het publiek voor de aanhechting der zegels gebruik te maken van een of andere kleefstof. Men meldt uit Utrecht: In de groote zaal van „Tivoli" alhier, werd gisteren de Deputatenvergadering van de Anti-Rev. Partij gehouden. Meer dan 2000 aanwezigen waren bijeen. Door dr. A. Kuyper werd de vergadering geopend met een rede getiteld: „De Kleyne Luyden", waarin hij een toespraak hield voor de a.s. verkiezingen. Spreker eindigde aldusLang zal ik niet meer in uw midden zijn. De mij toebeschikte jaren loopen ten einde, en het beste deel van mijn levenskracht ligt achter mij. Juist daarom echter voelde ik mij te meer ge drongen, om u ditmaal vooral op den heili gen band te wijzen, die ons steeds saam mocht binden. f De kleyne luyden te bezielen is steeds mijn streven geweest. Blijve het van Goci uitgaan, daarom steeds ons onveranderlijk bedoelen. Al verdonkerde bet opnieuw, het kan immers uit genade steeds weer onder ons opkomen. Meer dan een eeuw lang her kende men ons nauwelijks meer, en scheen aard en innerlijke aandrift bij ons weg gescholen. Toch trad de hoogere zin, toen God in ons sprak, weer te voorschijn. Laat daarom nimmer do wanhoop u verschrik ken. Wat ook onder ons inzinke, onze God zal ons steeds weer terugroepen naar wat door lafheid en geestesverflauwing te loor ging. En daarom zij 't u door uw straks ver scheidenden Voorzitter als de vurigste bede uit zijn hart, toegeroepen: „Blijft, Man nenbroeders, do kleyne luyden, maar blijft, om het te kunnen zijn, steeds groot in uw God." Het oudste Kamerlid, de heer J. F. Heemskerck, drong er namens Middelburg bij het centraal-comité op aan, dat bij het vaststellen van de "volgorde der eandidaten op de kieslijsten de plaatselijke kiesvereeni- gingen meer invloed zouden krijgen. Dr. Kuyper antwoordde, dat zulk een regeling onmogelijk is. De heer Rijsdijk, van Zwijndrecht, wees er op, dat door de Kamerleden de belangen der middenstanders te veel worden ver waarloosd. De voorzitter antwoordde, dat. de partij zich altijd door alle standen heeft geïnteres seerd. Hij zelf heeft persoonlijk steeds aller belangen behartigd. Gisteren nog heeft hij een pakje met monsters van verschillende levensmiddelen naar den Minister gebon den en hem er schriftelijk op gewezen, dat er verandering in de distributie moet komen, want dat de toestand onhoudbaar wordt. Hij geeft den heer Rijswijk in over weging zijn collega's cp te wekken, niet te meesmuilen en tlruifl te blijven, maar te spreken en te handelen, als het tijd is. Ten slotte wekte dr. Kuyper de Dcputa- ten op, om al het mogelijke te doen, om den nood der bijzondere onderwijzers te lenigen. Voorts moet er beijverd worc^n, om het onderwijs Rijkszaak te doen worden. Wat de arbeiders betreft, aldus dr. Kuy per, is een strooming waar te nemen, die zich meer en meer van spr. losmaakt, die in ondankbaarheid niet erkent, wat hij voor de arbeiders gedaan heeft. Dit is ook uit gekomen in een stukje in „Patrimonium" ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag. Het verheugt hem, dat de redacteur van „Patrimonium", de heer Smeenk. dit zelf heeft ingezien, zoodat hij medewerker van „De Standaard-" is geworden. Ten slotte wees dr. Kuyper op de moei lijke positie, waarin zich onze Vorstin be vindt. Er werd besloten H. M. een telegram te zenden met huldebetuiging en toewensching van Zegen. Zitting van gisteren. Sfaatsbegrooting 1918. De heer VISSER VAN IJZENDOORN zei verder, dat eenheid bij deze Regeering in den laats ten tijd niet heeft bestaan en dit betreurt spreker ten zeerste. Hij kan zich indenken, dat bij do indiening van een wetsontwerp in den Ministerraad verschil van meening bestaat, maar dit had in die' stukken met mogen blijken. Het is niet de Ministerraad maar de Kroon, die de ont werpen bij de Kamer indient. Kan bij de indiening van een ontwerp de homogeniteit in het - kabinet niet bewaard blijven, dan mag men daarin niet zonder meer berusten. De val va-n Minister~Bosboom blijft ook*een donkere bladzijde in de geschiedenis van dit. ministerie, alsmede liet heengaan van minister Van Gijn en het weder optreden van minister Treub. Dat de Kamer ondanks dit alles dit verzwakte ministerie bleef steunen, was alleen, omdat zij vertrouwen had in het buitenlandBch beleid van deze Regeering. Ook meent spreker, dat de Regeering niet genoeg heeft gedaan om de heiliger enten nader tot elkaar te brengen en meent, dat ons land groote belangen heeft bij het tot stand-komen van de vredesonderhande lingen. De heer SNOECK HENKEMANS zal alleen de invaliditeitswet en ouderdomswet bespreken. Spr. ontkent tegenover den heer Troelstra, dat de strijd weder zal gevoerd worden op de ruggen van de arbeiders. Wanneer de Regeering de wetten-Talma uitvoert, zal deze strijd niet noodig zijn. Dat de rechterzijde tot een compromis ge neigd is, heeft de redevoering van den heer Nolens en van den heer Rutgers voldoende bewezen. Spr. herinnert verder aan het aanvullingsontwerp-Treub, welks voordee- len spr. nader uiteenzet en waarbij de rech terzijde gaarne bereid is mede te werken, dat deze wijziging spoedig tot stand komt. Ook de ziekteverzekering kan op eenvou dige wijze aanzienlijk worden uitgebreid, zoodat alle arbeiders, die onder de invali diteitswet vallen, ook in dit ontwerp kun nen worden opgenomen. Spr. ontkent, dat de Radenwet een demo cratisch wangedrocht is. Tegen een uitkee- ring ten koste van do openbare kas heeft de rechterzijde principieele bezwaren en wanneer de heer Troelstra hier op zijn standpunt blijft staan, is een compromis niet mogelijk. Spr. betwijfelt ten zeerste of de arbeiders in deze dan achter den heer Troelstra zullen staan. Do heer VAN RAALTE wijst er op, dat tal van "hangendo kwesties het bepalen van een positieve gedragslijn bemoeilijken. Eenigszins sceptisch staat spreker tegen over de oplossing van den schoolstrijd. De strijd voor het ouderdomspensioen en tegen de verplichte verzekering zal bij de a.s, verkiezingen wel opnieuw moeten worden aangebonden. Het ouderdomspen sioen, zooals dat door den minister van Waterstaat is verdedigd, staat' veel hoo- ger dan de verplichte ouderdomsverzeke ring. De tegenwoordige 6cheiding tusschen rechts en links komt spreker voor, -geen toekomst te hebben, waartegenover spr. dan ook de voorkeur geeft aan een schei ding door de partijen heen, namelijk tus schen vooruitstrevend en conservatief De heer MAKOHANT geeft toe, dat men in 1913 had kunnen komen tot eeD parle mentair kabinet, berustend op de 37 leden der linkerzijde zonder de sociaal-democra ten, maar dat kabinet zou thans wel niet meer hebben bestaan en het zou een nog ongunstiger levensloop hebben gehad dan het kabinet-De Meester. Het beroep van deze Regeering op den volkswil beeft, vol gens spreker, dezelfde beteekenis ab een eventueel beroep op den Koninklijken wil. In het algemeen echter acht spr. een extra-parlementair kabinet ongewenscht, omdat het zich niet gebonden acht door de Kamer uitgesproken wenschen steeds uit te voeren. Een herhaling van dit kabinet acht spreker dan ook ongewenscht, en wanneer het nu zoo mocht zijn, dat wij de regeering hebben, die wij verdienen, zoo als do heer Troelstra zeide dan kan de Kamer dit opvatten als de schuldbeken tenis van den boetvaardigen zondaar. Het optreden van het volgend ministerie zal overeenkomen met het beredderen van een faillieten boedel. En wanneer de heer Nolens den tegenwoordigen premier, minister Gort van der Linden, uitnoodigt om in 1918 te blijven zitten, dan als „nationaal" kabinet dan meent spre ker, dat het de vrees van de partij van dien afgevaardigde is om zelf den faillie ten boedel te beredderen. Te opzichte van do uitlating van den minister van Oorlog te Leeuwarden over leger uitbreiding, merkt 6preker op, dat die uitlating op zijn minst genomen ontijdig is geweest, omdat deze geweldige oorlog bezig is gansch andere toestanden en ver houdingen te scheppen dan vóór den oorlog bestonden. Do hoogere uitgaven, door dezen oorlog in het algemeen voor onze binnen- landsche politiek noodig geworden, wil spreker zooveel mogelijk" onder crisis-uit gaven onderbrengen. Het ouderdomspensioen mag niet afhan kelijk zijn van principieele gevoelens der rechterzijde. De betrokkenen begrijpen dat geschil niet en verlangen ouderdomspen sioen. Spreker begrijpt niet waarom het door de Eerste Kamer gewoigeide wetsontwerp inzake de ouderdomsrente niet weer wordt ingediend en met name begrijpt hij de be zwaren der rechterzijde in deze Kamer niet. Spreker acht liet niet onmogelijk, dat de Eerste Kamer het dan zal aannemen. Wij krijgen tegenwoordig dingen te zien, die we liever niet zouden rien, n.1. kwes ties tusschen do ministers onderling (Treub-Posthuma, Cort van der Linden- Lely) terwijl we de dingen waarin we wel belangstellen, niet krijgen te zien. Minis terieele kwesties moeten binnenskamers worden uitgemaakt. Een grondige herzie ning van het kabinet in zich acht spreker noodzakelijk. Vervolgens richt spreker zich tegen machtsmisbruik van ambtenaren eu half- ambtenaren. Spreker schetst een geval van een commies, die aanleiding gaf tot om- kooping, in welk geval degeen, die geld had aangeboden, werd gestraft., terwijl de com mies vrij uitging. Ten aanzien van de dienstweigering merkt spreker op, dat een wettelijke rege ling noodzakelijk is. Wat de verhouding tusschen -rechts en links aangaat, geeft; epreker als zijn be sliste meening te kennen, dat voortaan de antithese zal zijn democratie tegenover conservatisme. Spreker begrijpt niet, wat den beer Dresselhuy3 heeft bezield. Deze afgevaar digde stelde vrijheid tegenover Staats socialisme en wenschte toch verlenging van de concentratie, wier aanstaande ontbin ding hij althans betreurde. Er schijnen Kamerleden te zijn, die alleen "gecon centreerd" kunnen leven. (Gelach.) Zij willen eon concentratie der linkerzijde, doch zonder de sociaal-democraten. Die sociaal-democraten komen er volgens hen niet op aan. Wat de „Liberale Unie" wil is, om het zoo eens uit te drukken, het theorema van de oneindige voorloopig- héid. (V r o o 1 ij k h e i d.) Wanneer men een werkelijke democratische politiek wil steunen door de concentratie, dan moet men daarin de sociaal-democraten opne men. Spreker eindigt met de verklaring, dat de concentratie onder het stelsel van even redige vertegenwoordiging geen recht van bestaan meer heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat de minister van Binnonlandsche Zaken Don derdag a.s. in do Eerste Kamer moet zijn. Daarom zal, indien Woensdag de begroo ting niet mocht zijn afgehandeld, Donder dag de justdtiebegrooting aan de orde wor den gesteld. De vergadering gaat uiteen tot Dinsdag middag halféón. Men meldt uit Rijswijk ann „De Standaard": Het overigens eenvoudige, maar aardig 'ge legen dorp ilijswjjk (Z.-H.) schijnt vele söhoo- ne plekjes te bezitten, die waard zijn door een kunstenaarshand op het doek gebracht te woiden, getuige daarvoor de vele kunstschil ders, die hier wonen. Deze week genoot ons doip zelfs de hooge eer een paar maal H. M. de Koningin hier te zien schilderen, die, op den Vlictweg gezeten, een gezicht op de over- zijde aan den Vliet door haar penseel aan do vergetelheid ontrukte. In de tijdelijk onbewoonde villa onder Bloemen daal van mr. Van der Mersch, oud-kantonrechter te Haarlem, is in gebroken. Eenige kleedingstukk^n - en een klok zijn gestolen. Als vermoedelijke dader is aangehouden een zwerver, bij genaamd „Joop de Amsterdammer". Hij bekende. Ee wanhoopsdaad. Don- de-rdagavond zaten in de derde-klasse-wacht kamer van het Oentraal-Station te Amster dam, twee marechaussées met ©en Duitsoh deserteur op een trein te waqhten. De Duit- scher had zich aan stroopen, smokkelen of andere ongerechtigdheden schuldig gemaakt en 4zou nu in verzekerde bewaring worden ge steld. De man wendde honger voor en vroeg, rf hij nog iets kon gebruikeD, voordat de trein vertrok. De marechaussées willigden het verzoek in en maakten de boeien los, om hem even gelegenheid te geven iets te gebrui ken. Doch nauwelijks was de man ontboeid, of hy greep een van de karabijnen, die de en joeg zich e«en kogel dooor 't hoofd. Met to- joeg zich een kogel door het hoofd. Met to- laaH verbrijzelden hersenpan stortte hij neer. Men meldt ons uit A 1 k - maar: De directie van de Hanzebank heeft het bekende, mooie, achttiende eeuwsehe patri ciërshuis in de Langestraat (in de onmiddel lijke nabijheid van het stadhuis) aangekocht om er een bijkantoor in te vestigen. In ver hand met dozen aankoop heeft de Rijkscom missie voor de Ned. monumenten van geschie denis en kqnst tot de directie der Hanzebank eon schrijven gericht, waarin zij verzoekt bij eventueel noodige inwendige verbouwing en vooral ook bij het aanbrengen van opschrif ten aan den gevel met de groote kunstwaarde er van rekening te zullen houden. In het sohrijven wordt er voorts de aan dacht op gevestigd, dat desgewenscht er voor gezorgd kan worden, d-at voor een en ander kosteloos van Rijkswege advies wordt ver strekt, CjHbld.") Te Loosduinen heeft (3e politie drie personen betrapt, terwijl zij op den Nieuwe-Wcg bezig waren de telefoon draden door te knippen. Om dit koperdraad to bergen, hadden de dieven, die als heeren ge- kle .d" waren, handkoffertjes bij zich. Na den nacht in het arrestantenlokaal te hebben doorgebracht, werden zij naar Den Haag ver voerd. Twee waren Hagenaars en een kwam uit Rotterdain, De heer L. J. P. van den Broe- ke, ie Hilversum, heeft een zeer eenvoudige oonstructie gevonden om tegen wind in te zeilen. De genomen proeven zijn goed ge slaagd. In de sigarenfabriek der firma B. van der Tak Co, te Stratum (N.B.) is ingebroken. Op het kantoor werd de brand kast geforceerd en ruim f 500 ontvreemd. Te vens werden een aantal sigaren medegeno men. De groote 'sigarenfabriek der firma Hoekx en Maas, te Valkenswaard, is gisteren met inboedel en voorraad tabak en sigaren geheel afgebrand. Noodlanding. M en m e d f uit Ziitphen: De Ncrierlandsche tweedekker „L.-A.4" be mand door luit. Van Oosten en luit. Krom- winkel js wegens motordefect op een weide onder Brummen geland. Uit het vliegkamp Kemperheide, bij Arnhem, zijn mecaniciens ontboden, die zullen trachten den defecten mo tor te herstellen. Le vlieger Van der D r i f f, die gisteren met zijn vliegmachine van Soes- torberg vertrok voor het bchaleD van het mili taire brevet, is niet teruggekeerd. Hij is door mist verdwaald en ongedeerd te Antwerpen neergekomen. Hij zal vermoede lijk spoedig tcrugkeeren. De strijd In bet Westen. LONDEN, 24 Nov. (R.O.) Officieol: On*j vliegers konden door het slechte weer niet op treden, behalve op. zeer geringe hoogte. Zij vie* len vijandolijke troepentransporten aan op de wegen in de streek van Kamerijk. Een aantal luchtgevechten werden op geripgo hoogte ge leverd, waarbij drie vijandelijke machines wer den neergeschoten, twee anderen tot noodian- den werden gedwongen. Een vijandelijke ballon viel in vlammen neer. Vijf onzer machines wor den vermist. Onze operaties te land tegen de vijandelijke stellingen ten westen van Kamerijk werden he den voortgezet. Volgens do jongste berichten verloopen zij bevredigend. De vijandelijko artil lerie toonde den geheelen dag groote bedrijvig heid in de buurt van Passchendaele. Hef resultaat van den duikbootoorlog, "WASHINGTON, 24 Nov. (R. O.) Tenge volge der vermindering van het aantal getor pedeerde sohepen heeft het oorlogs-verzeke- ringsbureau de premie voor het varen in de gevaarlijke zone van 5 op 4 percent gebracht De toestand in Rusland. LONDEN, 24 Nov. (R. 0) Reuters ver tegenwoordiger had een vraaggesprek met lord Robert Cecil, die omtrent den toestand in Rusland verklaarde, niet to gel-ooven k l het optreden der extremisten te Petrograd overeenstemt met de inrichten van het Rus< 6isohe volk. Dit optreden zou natuurlijk mede- brongen een verbreking van het verdrag van 5 September löi»4 en niet alleen beteeken en dat een der bondgenooton met de anderer. heeft gebroken, doch dat hij dit heeft gedaan in flagranten strijd mét de belofte om het te gondeel te doen. Indien zulk een daad door het volk werd goedgekeurd, door de Russische natie, zou Rusland daardoor feitelijk buiten den gewonen raad van Europe komen te staan. Cecil kan echter nóg niet aan een goedkeuring gelooven en evenmin aan be krachtiging der proclamatie bevattende een aansporing aan do soldaten om hun generaals gevangen te nemen en lang de geheele li nie vredesonderhandelingen met den vijand te openen. Indien dit ten doel heeft het Rus sische leger als strijdmacht le vernietigen, dan hadden moeilijk andere of botere maal- Togelen kunnen zijn toegopost door hen die voor de zaken te Petrograd verantwoordelijk zijn. Wat de erkenning dezer regeering be treft zal het absoluut onvermijdelijk wezen om met haar in Telatie te treden byv. over de kwestie der arrestatie van een Britsch onder daan maar van diplomatieke erkenning of staatkundig verkeer kan geen sprake zijn. WEENEN, 24 Nov. (Korr. Bur.) Lenin zond aan de soldaten en matrozen van het Russische leger eon telegrafische order, waar in hij mededeelt, dat de raad van volks-com- missarisson aan den Russischen opperbevel hebber Duehonin op 20 Nov. bevel heeft ge geven aan alle oorlogvoerenden den wapen stilstand voor te stellen. Duehonin die dit te legram in den nacht van 21 dezer ontving, heeft daarop tot' den avond van denzelfdeu dag niet geantwoord, waarop Lenin in op dracht van dezen Raad om ophelderingen verzocht- Aangezien daarop daar Duehonin ontwijkend werd geantwoord, werd hem be volen onverwijld onderhandelingen voor een wapenstilstand to openen. Duehonin weigerde daarop zich aan dit bevel te onderwerpen. De Raad van Volkscommissarissen heeft dien tengevolge DuchoDin van zijn bevel ontheven en Krylenko in zijn"plaats tot oppcrbevelheb- i ber benoemd. Het heeft den schijn alsof Du ehonin weigeren zal liet opperbevel aan Kry lenko over te dragen. In Palestina. KONSTANTINOPEL, 28 Nov. (Ag. Milli.) Officieel: De vijand is er in geslaagd een deel van" onze stelling binnen te dringen, welke wij daarna door tegenaanvallen bijna geheel hebben veroverd. De vijand leed aanzienlijke verliezen. Vijf machinegeweren werden buit gemaakt en er zijn gevangenen ingeleverd* Voor het examen M. O. Russische taal- en lette:kunde is alhier heden geëx amineerd éón oandidaat, die werd toego» laten, nl. de heer B. Rappschinsky, van Amsterdam. De examens zijn afgeloopen. Petroleum. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend, dat bon No. 4 der Rijks-Petroleum-Distributiekaarten geldig zal zijn van 1 Dec. tot en met 16 December 1917, voor een hoeveelheid van twee liter. In een circulaire herinnert de minister» de burgemeesters er aan dat de aflevering van petroleum verboden is op bons, wel ker geldigheidsduur reeds is verstreken, of op bons, die nog niet geldig verklaard zijn. x ACADEMIENIEUWS. Groningen. Bevorderd is toi art» de heer F. H. Btubbe, geb. 4» Banobt*

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2