LEIDSCH m DAGBLAD. Vrijdag 23 November 1917.' Officieels Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog. PRIJS DEB ADVERTIÏNTIENi Vaa 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0_2O Kleine advertentiën van 30 woor den 60 Cents contant; elk tiental woorden meer 12'/» Cent.—Incasso volgens postrecht, Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.12 Buiten Le'den waar agenten ge vestigd zijn per week M 0.12 Franco per post k* oc* an* i» 2.— Nummer 17713, Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. GELDIG VERKLAARDE BONS. De burgemeester der gemeente Leiden ijrengt ter algemeene kennis dat voor de week van Zaterdag 24 tot en met Vrijdag 30 November geldig worden verklaard: Bon No. C 95 voor 3 K G. zand-aardap- pe.len a 5Va rent per K.G. Eon No. C 96 voor 2 KG. zin 1- aidap- pe'en a 5Va cent per K.G. Bon No. G 97 voor 1 ons gort a 13 coat oer pond. Bon No. C 93 voor 3 ons groone erwten 11 cent per pond. Bon No. C 99 voor 1 ons zeep b 14 cent per pond. Bon No. C 100 voor t/s ons vet b S cent per ons. - N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 23 November 1917. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art 8. Ie alinea. der Hinderwet; Brongeu bij dezen ter algemeene kennis, dat door lien op heden vergunning ia verleend aan N P. M. DIEBEN en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van do stoomwascli- 011 strijklnrlchting ui het perceel Hooge-HSJedUk no. 142. Sectic M no. 2544. N O. DE GIJSELAAR. Burgemeester VAN STRTJEN. Secretaris Leiden, 22 November 191T. hinderwet. Burgemeester cn Wolhouders van Leiden; Gezien art. 8. Ie alinea, der Hinderwet! Brengen bij dezen ter aigemceno kennis, dat door hen ou heden vergunning is verleend aan H. ajn lïOSSE. en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een rookerfj cn bakkerij van yisch In de perceelen Mieliielstraat nos. 1, 3. G en 7. Sectie H nos. 17o8, 8140, 3141 cn 3112. N. O. DE GIJSELAAR. Burgora. VAN STRTJEN. Secretaris. Lelden, 22 November 1917. LEIDEN. 23 NOVEMBER. De A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft besloten geen candidaab te stellen voor de Raadsverkiezing ter ver vulling der vac.-Hartevslt. Voor het examen M. O. Russische taal- en letterkunde is alhier van de twee gister geëxamineerde candidaten geslaagd de heer J.. C. van Wapeningen, van Den Haag. In de Stadssaal werd gisteravond door het symphonie-erkest van het sfcafruuziek- korps van het vierde reg. inf., onder leiding van den heer Gerardus Dik, het tweede bui tengewone concert den abonné's op de serie van zes en anderen, die zich niet hebben verbonden, welke verbintenis dan ook vol- gtrekt nier noodzakelijk is, aangeboden. Het programma was op dezelfde wijze sa mengesteld als bij het eerste concert en bestond derhalve uit 'n klassiek en een popu lair gedeelte. Begonnen werd mot de bekende ouver ture „Oberon", van von Wvber. Daarop volg den „Zwei elegische Melodien", van Edw. Grieg, welk nummer keurig werd uitgevoerd, terwijl het gedeelte vóór de pauze werd be ëindigd met de Symphonie in G kl. t van Mozart, waarvan het programmaboekje een verklaring bevatte van den heer Dik, en welk derde nummer, het moge dan misschien niet eik bezoeker in verrukking gebracht hebben, het orkest zwaar werk oplegde, hetwelk echter goed afgeleverd werd. Na de pauze werd men vergast op Leo Delibe's ballet „Coppelia", op de „Donau- marchen'-wa'.s van Trans'.ateur, op ♦.Souve nir de Chooin" van Becker, waarin de heer Hazes gelegenheid vond van zgn vioolspel te doen genieten, waarvoor hem een extra- applaus ten deel viel, en op de ouverture van yDio Hochzeit des Figaro", van Mozart Hét doet on3 genoegfn te kunnen vermel den, dat het verdienstelijke orkest den gan- achen avond -met stille aandacht is beluisterd, dat de orde in de zaal niet werd verstoord on dat men op gepaste wijze zijn dankbaar heid en tevredenheid heeft te kennen ge geven. De Vredesvrienden te Leiden hebben gisteravond een propaganda-bijeenkomst gehouden in heb Nutsgebouw. Deze verga dering ging uit van het Comit-é van Vrou wen voor Duurzamen Vrede, den Alg. ■Ned. Bond „Vrede door Recht" en de groep Leiden vaa den N. A. O. R. De presidente van de eerstgenoemde or ganisatie, mevrouw Hart—'Visser, opende de goed bezochte bijeonkoinsb on richtte oen ernstig woord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot do vrouwen, en zette het sympathieke diel van lieu streven van de drie Vereenigingen uiteen. Na dezen oor log een duurzamen vrede to scheppen, 'daartoe is de medewerking van alle wel- gezinden in de geheele wereld noódig en izij toonde nader het internationaal karak ter dezer beweging aan. Dat wij, gewone menscHen, voor heb welslagen van deze grootsdie taak niets zouden vermogen, ontkent spr. beslist. Mej. C. S. Groot (Marijbje), uit Rotter dam, een bekende in deze kringen, hield vervolgens een met aandacht geyolgde - rede, waarin zij de vreeselijke gevolgen van den oorlog schetste en een krachtig pleidooi hield voor de vredesbeweging. Mej. L. van Itallie, geaccompagneerd door mevrouw W. van ItallieVan Emb- <3en, zong op verdienstelijke wijze toepas selijke liederen, die zeer werden toege juicht on do hoeren I. Vos «n D. M* Hoo- geveen vergastten de aanwezigen op eeni- ge nummers voor viool en piano, waar mede zij veel bijval oogstten. In ,,De Groanbeurs" werd gister avond een openbare vergadering gehou den, belegd door de Leidsche afdeeling van de S. D. P., welke zeer druk bezocht was. Na een openingswoord van den voorzit ter, den heer J. A. N. Knuttel, hield de heer D. Wijnkoop, uit Amsterdam, een redo over do Russische revolutie. Na een uiteenzetting van de oorzaken, welke tot de gebeurtenissen in Rusland, zooals deze zich daar thans hebben ont wikkeld, leidden, verheerlijkte hij de om wenteling voornamelijk in het stadium, waarin zij thans verkeert, geleid door par- tjjgenooten en geestverwanten van spre ker. Spr. hoopt, dat de revolutionnairen zich zullen kunnen handhaven, wat echter, gezien de verschillende machten, die er werken en voelen, nog niet gehqel zeker is. Ongetwijfeld zal de geest dezer revolu tie ook naar andere oorlogvoerende en neutrale landen overslaan, al zal de ont wikkeling niet overal geschieden zooals in het .voormalige Tsarenrijk. Zich daarvoor ook ton onzent voor te bereiden was de laatste opwekking, die spr. tot de aanwe zigen richtte. Debat had niet plaats. Bij het sluiten beval de voorzitter een collecte voor heb Rev. Soc. Comité aan. -— Men deelt on3 mede, dat de electrische installatie van vCodro", £ij Piet-Gijzenbrug, is aangebracht door de firma De Vries en Stevens, alhier. Middenstandsvereeniging. De Vereeniging van den Handeldrijvende n en Industriee'en Middenstand voor Leiden en Omstreken, hield gisteravond in „De Har monie' haar 3lgemeene jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. van Rossum du Chattel,opende deze bijeenkomst met een korte schets over den toestand, van den middenstand in het laatste jaar. Wat '14 en '15 aan bijzondere voordeelen opleverden, ging in '16 en '17 grootendeels weder ver loren. De visscherij en de landbouw leverden in de twee laatste jaren veel minder voor deelen op en dit gaf een terugslag bij de ne ringdoenden, niet hot minst in Leiden. In het algemeen ziet spr. de toekomst niet gun stig in. Hij vreest, dat wij nog meer den weg van het Staatssocialisme opgaan. De dis tributie achtte hg in Leidon goed geregeld; echter bleek er aan veel een tekort te "zijn. Het wetsontwerp op de Handelsregisters werd door spr. geprezen en de gunstige be schikking van B. en W. op liet verzoek, om in de week voor St.-Nicolaas de étalages te mogen verlichten, werd door hem toege juicht. Men dankte dit z.i. vooral aan de or ganisaties, die daarvoor zgn opgetreden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer M. H. van Hooff, bleek, dat het leden tal iets was toegenomen en thans 114 be draagt Heb aantal leden van hst informatie- en incassobureau klom van 57 tot 60. De heer Roodenburg werd aangewezen als commissaris van dat bureau. Op het Middenstandscongres te Gronin gen werd de Vereeniging door den voorzitter en den secretaris vertegenwoordigd. Do tweede penningmeester, de lieer Joh. Dekker, bracht, bij afwezigheid van den eersben penningmeester, verslag uit over den staat der geldmiddelen. De ontvangsten had den bedragen f278.50, terwgl het batig saldo ongeveer f20 bedroeg. Het boekjaar ving aan met een tekort van f78, zoodat men flink was vooruitgegaan. Het Informatie- en Incasso-bureau had dit dienstjaar blijkens het door den commissaris den heer C. Roo denburg Jzn., uitgebracht verslag, een batig slot van f27.17 opgeleverd. De administra teur, de heer F. van Rom-burgh,deelde nog mede, dat 200 informaties waren ingewon nen en f 2600 aan kwade posten geïnd. Gedurende de drie jaren van het bestaan van het bureau was reeds f6000 ingevorderd. Tot voorzitter werd met eenparige stem men herbenoemd de heer W. van Rossum du Chattel en tot bestuursleden de heeren Joh. Dekker en E. Levie. Tot kasnaziener3 werden benoemd de hee ren W. C. de la Court, J. van der Steen en P. J. van der Zanden Jr. Bg de rondvraag bracht de heer Van der Zanden de ongelgke toepassing van de ver ordening op de winkelsluiting ter sprake'. De Voorzitter antwoordde, dat deze nog al eens werd ontdoken, waarop soms een be keuring volgde. Hjj keurde net streven naar ontduiking niet goed. De heer Van der Steen hield een plei dooi voor de afschaffing van het fooien- en bonnenstelsel, zooals ook in Den Haag door de Winkeliersvereniging is gedaan. Dit denkbeeld, vond zeer veel ondersteu ning. Voor men tot een actie daartegen over gaat, zal men den heer Gorris, uit Amster dam, verzoeken, hierover de vergadering voor te lichten. Er ontspon zich nog een uitvoerige gë- dachtenwisseiing over verschillende hiermede in verband staande zaken, zooals het leve ren op lang crediet, waarmede inzonderheid neringdoenden, die aan studenten leveren, wel eens de nadeelige gevolgen ondervinden. ACADEMIENIEUW3. Leiden. Bevorderd zijn tot doc tor in de rechtswetenschap, op Stellingen, do heeren M. H. ReymeTS, geb. te Am sterdam en J. Fabius, geb. te Amsterdam. Geslaagd is voor het theorethisch ge neeskundig examen da heer Li Tjwan Ing. Bevorderd is tot arts de heer J. Hou- wihk en toegelaten voor heb eerste gedeel te van het arteexamen de heer J. v. d. Bijllaardt. UIT ONZE STAD. Van liet Fransche front terug. Naar we vernemen is ds. Bresson voor do tweede maal tijdons den oorlog van liet Fran sche front met verlof in onze stad teruggekeerd. Studieboeken voor Belgische soldaten. Teh bate van de vak- én wetenschappelijke Boekerij ten dienste van het- Belgische Veld leger, die aan de Vlaamsehc en Waalsche sol daten studieboeken bezorgt, zal Maandag a a. in „Zomerzorg" worden opgevoerd een Neder- landscho bewerking van Molière's „Burger- Edelman." UH ONS LAND. De „Nederland" getorpedeerd. Men meldt ons uit Hoek van Holland: Do Nedcrlandscho blazer „Goereo 27" hoeft hier 9 manschappen 'geland van het lot zinken gebrachte Ned. stoomschip „Nederland" Nader meldt men, dat'het stoomschip Woens dagmorgen, drie rnijlen noordwest van Noord- hinder, getorpedeerd is door dezelfde duikboot, welke do „Megxez" tot zinken bracht. Elf man van de „Nederland" zijn nog niet te recht, doch zullen wel gered zijn door vlsscbers- schepen die in de nabijheid waren. De namen der geredden zijn AVisser, kapi tein, M. Kliilgo, 'eerste-machlnist, P. Schriock, tweede-stuurman, W. Schippers, hofmeester, P. Brandhorst "en D de Boer, matrozen, A. Miencr, lichtmatroos,' L. Bouman, stoker, L. Lammers, tremmer. Kapitein A. Visser van de „Nederland^ van de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij is gisteravond to 6 uur 40 aan het station Delft- scbe Poort te Rotterdam met negen man zijner equipage aangekomen. Zijn schip, dat Woensdag morgen in convooi naar buiten was gegaan, is 's middags te 12 uur in den grond geboörd door een Duitscho duikboot,' waarvan het nummer onbekend is gebleven. De boot van den eersten stuurman met 11 leden der equipage is te Veere geland. De kapitein on de zijnen hadden .27 unr in de booten doorgebracht. De stuurman had 26 uur op zee rondgezwalkt. AI het scheepsvolk is gered. Het stoomschip „Nederland", groot 1S32 ton, gebouwd in J913. behoorde aan de Stoomvaart- Maatschappij „Nederl. Lloyd" te Rotterdam. De bemanning der K.W.85 teruggekeerd. Mon meldt ons uit Katwijk-aan-Zee De schipper ran do logger ,,K.W. 85" van de reederij N. Paricvliet alhier, welk vaartuig do vorige week Donderdag bij de uitoefening der trawlvisscherij is vernietigd doör een Duitsche-torpedojager is met zijn bemanning te Katwijk-aan-Zee terug gekeerd. Do schipper, die nog onder den indruk verkeerde niet alleen dat zijn vaartuig was vernietigd maar meer no-g over de slechte behandeling, zoowel aan boord van de tor pedojager als in Dnitscliland zelf, rappor teorde het volgende: Toen we de vorige week aan bet visschcn waren kwam plotseling een torpedojager regelrecht op mijn vaartuig koersen, ln minder dan geen tijd was de bemanning van d/it vaartuig aan boord van mijn vaar tuig, en werd met allo gestrengheid bevel gegeven dat ik en mijn bemanning mijn vaartuig moest verlaten. Op bijtenden toon werd mij door een officier gezegd, clat. ik maken moest dat ik van mijn vaartuig kwam. Behalve dat mij dit op zeer onbetamelijke wijze werd aan gezegd, meende ik tevens op te merken dat deze. officier naar zijn revolver greep.'Deze bedreiging voor oogen durfde ik mijn ver zoek om wat bijeen te zamelén "niet. meer herhalen. In mijn vaartuig werden eenige brandbommen gelegd en weldra was het. vernietigd. Als misdadigers worden wij aan boord van de torpedojager behandeld. Opgesloten in een der hutten bracht men ons naar Em- den, waar wij in een flink gebouw werden overgebracht. Alles ging op ruwe wijze toe. In dit gebouw werden wij met z'n allen in een hok opgesloten. Dit. hok zag er zeer onzindelijk uit. Ook in dit- ge bouw behandelde men ons op zeer ruwe on gemanierde wijze. Of ik al tegen deze be handeling protesteerde en als voorbeeld noemde dat de Dnitschers bij ons zeer beleefd on netjes werden behandeld en bovendien werden voorzien van goed voed sel, noch het een noch het ander baatte. Er werd mij eenvoudig gezegd het is hior „Krieg". Op een houten brits moesten wij slapen. De voeding was niet. alleen onvoldoende, maar buitengewoon slecht. De schipper verzekerde ons dat de varkens hier ih Nederland beter voedsel krijgen dan in Duitscliland de menschen. Op onze vraag of do matroos Van der Plas reeds bij het overstappen aan boord van de torpedo jager doodelijk was getroffen gaf hij ten antwoord dat dit niet heb geval is geweest. Er is bij het aan boord gaan van do torpedo jager niet geschoten. Deze droevige ge schiedenis bij al cle ellende die we hebben doorgemaakt heeft zich als volgt, toegedra gen. Een van de matrozen van do torpedo jager zat bij ons in het lokaal zijn revolver te ontladen toen er plotseling een schot viel. De kogel clrong in den muur. Een tweecle schot volgde en deze kogel drong Van der Plas in hot hoofd. Het staat bij mij vast dat dit niet met opzet heeft, plaats gehad. Moicrschoener op ccn mijn geloopen? Te IJmuiden loopen geruchten, dat de nieuwe motorsclioenor „Thalatta" op de eerste reis naar Gothenburg op een mijn is geloopen. Een pas sagier is omgekomen. De overige opvarenden zijn ongedeerd. Het schip is zwaar bescha digd binnengesleept. De „Haelen" vrijgelaten? Er was sprake van, dat het reliefsckip „Hae- len", hetwelk geladen mot graan, door de J3uit- schers naar Swinemunde is opgebracht, ves- bpurd verklaard zou worden, daar het voer in het verboden gebied. Wij vernemen thans, dat de vrijlating van dit vaartuig door do Duitschera ieder oogenblik verwacht wordt. Hot relief-co rn ité voert op het oogenblik onderhandelingen daaromtrentr Immers is gebleken, dat de „Haa ien" ten gevolge van liet slechte weer in hot zoogenaamde versperde gebied was geraakt, zoodat van een opzettelijk varen door de ver boden zone geen sprake kan zijn. Spionnage door een Nederlandsch militair. Omtrent de spionnage, door een Neder- landsck onderofficier, gisteren reeds in 't kort gemeld, vernomen we nader het volgende: Vrijdagmiddag der vorige week kreeg de Dordtscke politic er kennis van, dat bij een winkelier aan de Voorstraat aldaar, zoo nu en dan brieven per post werden bezorgd, be stemd door eon sergeanl-fouricr L. de J., van de" vesting-artillerie, liggende in de Krom hout-kazerne. Na ouderzoek bleek aan den commissaris van politie, den heer A. J. Heuff, die persoonlijk het onderzoek leidde, dat men in deze met een tamelijk ernstig geval van spionnage te doen had.De fourïer De J., die in cle legerplaats te Oldenbroek momenteel was gedetacheerd, is vervolgens j.l. Zaterdag op telegrafisch verzoek in dat kaïnp gearres teerd en naar Dordrecht overgebracht. Aan het hoofdbureel van politie in bewaring ge- efelcT, ontkende hij aanvankelijk alles, doch 1 viel ten slotte doör de mand en deed een uitvoerige bekentenis. Het bleek, dat hij zes weken geledon, to Rotterdam vertoevend, telefonisch ontboden werd in de lunehrobra de Bordelaise aan den Coolsingel door een Duitseher, zich noemen de Baardman. Deze hem onbekende bood hem aldaar een diner aan, waarbij ook twee hem eveneens onbekende dames aanzaten. De zaak word daar beklonken in een onderhoud on der vier oogon, dat de gastheer met den gast had na hot diner. De overeenkomst luidde, I dat Dc .T. tegen betaling en een voorschot van f 40, den Duitseher een kaaxt in handen zou spelen van de Stelling Hoek van Holland, waar Dc J. vroeger in garnizoen was ge weest. Zulks is geschied en ook werden af schriften vau militaire stukkon op linnen pa pier, met water geschreven, B. toegezonden, onder een dekadrc3 van dc Olympia Bar, Hal ve Maanstceg. De fourier heeft het aan den winkelier R. aan do Voorstraat doen voorkomen, of to zijoent bezorgde brieven voor Dc J. van. een vrouw afkomstig waren. R. staat dus geheel buitèn het werkelijke spionnagegeval. Voorts is gebleken, dat de Duitseher te Amsterdam woont of gewoond heeft. Hij is .Nij- de politie' aldaar békend, doch sedert Woensdag dér.vorige week voortvluchtig. Een portret van hem is aanwezig, hetwelk is her kend door dén fourier als te zijn dat van zijn lastgever. De inspecteur van politie, de heer G. Iveu- ning heeft zich naar Amsterdam begeven voor verder onderzoek, j- De fourier is zjodanig doordrongen van het laakbare feit zijner -handeling, dat hij alles in het werk stelt, om B. in handen te krij gen. Zoo heeft hij op bevel van den commis saris 'n duplicaat geteekend der kaart der stel ling Hoek van Holland, door hem aan den vreemdeling geleverd, welke copie ie op^o zonden aan de bevoegde autoriteiten. Bij de aflevering van het verraderlijke stuk had hg I ala loon oen bedrag van ongeveer f 150 van zijn lastgever ontvangen, makende met het voorschot een som yan f 190. Fourier De J. is ter beschikking der justi tie gesteld, 't Is een man van alle markten I thuis, niot onontwikkeld, die -het beroep van koTlncr uiloefen do. Een avontuurlijke en stoutmoedige tocht. Men meldt van do grens aan cle „Tel." Sedert Engolscho onderzeeërs het waag den tot achter den muur van Zeebruggo te varen en daar een torpedo afvuurden op een Duitsch marineschip, is do haven af gesloten door netten. Toch gelukte het in den afgeloopen nacht weer aan drie Ylaam sche jongelingen op stoutmoedige wijze uit Zeebrugge te ontsnappen. Dit. is de tweede maal cleze week. Deze Belgen waren werkzaam op een baggermolen en twee lichters. Do laatste lag-eu, terzijde van hét baggeryaartuig. Het Duitsche personeel blijft in den nacht niet meer aan boord, want zulks vindt het, in verband met de herhaalde liegeraan- vallen. te gevaarlijk. Daarom, moeten bur gers de wacht betrokken. Dergelijke- toestanden vindt men onder Duitsche bezetting in België. Zoo bevond zich ook in den afgeloopen nacht op lederen lichter en op den bag germolen een burger als schildwacht. Het drietal had afgesproken te vluchten. Om tien uren gingen de jongemannen samen in een jol, die aan den baggermolen vast lag en staken van boord af. Stil roeiden ze heen. De Duitsche matroos, die op het eind van het. hoofd de wacht betrok, merk te niets. Dc. vluchtelingen hadden geen kompas". Door den nevel zagen ze geen sterren. Ze richten zich op de lichtboei van Zeebrugge en beschikten overigens slechts over de drie riemen, waarvan een als roer dienen moest. Zoo pover uitge rust, waagde men toch de reis naar Hol land, het. land der vrijheid. Men stak eerst een heel eind in zee, om zoo ver mogelijk buiten 't schijnsel van zoeklichten te zijn. Later vper men dichter onder de kust cn er was heel wat schipperskunsb noodig, om de jol buiten de banken te houden. Maar twee leden der kleine bemanning waren Heister visschers, en zo koersten op het geluid der branding. Het was bij halftwaaJf, toen men 'n ver andering in de windrichting bemerkte. Het sloepje werd naar land gedreven en liep op een bank vast-. Het zat aan den grond. De drie mannen sprongen er uitze ston den tot aan de borst in 't water. Yreez$nd nog onder de Belgische kust te zijn, trachtten ze de jol weer van de plaats af te krijgen, maar dit lukte niet. Ze beslo ten toen naar den wal te gaan, om zich desnoods over den grensdraad t-o werpen., 't Was een gevaarlijke tocht, want de visschers bemerkten, dat ze in de killen en geulen van heb verzamelde Zwin geraakt waren. Veilig toch kwamen ze aan 't duin en toen herkenden ze de kust en hadden ze kerheid in Holland te zijn. Men kan zich de vreugde der vluchtelin gen voorstellen. Langs deii oever van het Zwin voorfcwandelend, bereikten ze het hei-bergje „Zeezicht", waar de in de streek algemeen bekende oude moeder Louise woont. Ze klopten en dadelijk de den de bewoners open en onthaalden do doornatte zwervers allerhartelijkst. Van morgen 'trokken de drie Vlamingen ver der. Ze meldden zich bij de Hollandsche grenswacht aan, vonden ook hie> een goed onfchaal, logden een verklaring af van hun reis en konden toen vrij heengaan. Eén huuner vond te Cadzand zijn moe der, van wie hij drie jaren gescheiden wa« geweest. Men kan zich dit wederzien voorstellen. In beslag genomen. Ia vorschillande veemen en pakhuizen te Rotterdam zijn door den cenlralon distributie dienst in beslag genomen 70.000 K.G. cacao poeder. 12.000 K.G. cacaoboonen, 6000 K.G. eet baar vet, 10.000 K.G. technisch vet,- 400 K.G kwattareopen, 5 balen koffie cn 300 K.G. anti monium. Smokkelarij. Door do kommiezen te Vonlo werden drir groote rollen manufacturen aangehouden, die verborgen lagen in lédigo zand wagens. De goé deren hadden oen gewicht van lil K.O. en ver tegenwoordigden een waarde van ongeveer 3 9 4000 gulden. Stijgende werkloosheid. Het Plaats olijk Steuncomité te Haarlem deelt aan den raad mede, dat do werkloosheid blijk baar van grooten omvang wordt en zich in all<» vakken begint te openbaren, waarom verzocht wordt eten uit do Centrale keuken kosteloos te mogon vorstrekken aan dè ondersteunden. Dat zou f 7000 per week aan de gemeente kosten. Valsche zilverbous. Dank zij het actief optreden van een kaste lein in de Rose?traat te Rotterdam, is men er in geslaagd een tweetal glazeawasschers te nrresteeren, wegens het uitgeven van valsche zïlverbons. De politie had geruimen tijd tevergeefs naar de uitgevers der val- sche zilverbous gezocht. Door de hulp van burgers kon 'men nu eindelijk de daders oj. het spoor komen. Zij werden bij fouillee ring- in het bezit gevonden van 69 valsche zilverbon3 van f 2.50. Ten huize van de aangehoudenen, ln de Wattierstraat en de Lijnbaan straat, zgn huis zoekingen gehouden, die geen resultaat heb ben opgeleverd. Bg het verhoor- gaven zij voor, dat zij de bons van een onbekendei Belg hadden gekregen. Vermoed wordt, dat er nog eenige medeplichtigen in ?t spe5 zijn; dezen worden thans opgespoord. Fabriek stopgezet. De fabrieken der N. y. Stoom-Spinna- rgen on -Weverijen voorheen S. J. Spanjaard te Borne,-zullen wederom voor oqbepaalden tijd worden stopgezet. Kolengebrek is ook nu weer de oorzaak. Circa 1000 werklieden komen dus weer op straat. Vervoer van brandstoffen. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verbod, gesteld in de bekendmaking vaa 9 November, betreffonde vervoer van brand stoffen, niet van toepassing is voor zoover het betreft zendingen turfstrooisel, waarvan het vervoer reeds gedekt is door een vervoerbewija, afgègoven door de turfstrooiselcommis-sio te Deventer. Protest legen de brandstoffenvoorzienlng. Naar aanleiding van da regeling van dan minister van Landbouw, Nijverheid en -Han del. betreffende de brandstoffenvoorzienino-, is door B. en W. aan Zaandam het vol gende protest aan den betrokken minister gezonden: „B. en W. van Zaandam protesteeren iu heb belang der Zaandamsche burgerij met kracht 'tegen de door u vastgestelde rege ling, waarbij voor huisbrand uitsluitend cokes beschikbaar wordt gesteld en anthraciet en andere brandstoffen vcor kantoren, openbare gebouwen en publieke vermakelijkheden. Gevolg hiervan is, dat Uwe Excellentie hen, dio het minst kunnen betalen, dwingt de duursbe brandstof te kóopen. Is er niet voldoende anthraciet voor allen, dan dringt ons collega er bij Uwe Excel lentie op aan, ten minsts voor allo brandstof- verbruikers gelijkheid van behandeling voor te schrijven." Verdacht vervoer van carbid. Te Amsterdam zagen agenten twee vletten door de Dijksgraclit varen, die hun argwaan opwekten. Zij sommeerden de schippers to stop- peu, maar deze voeren cr in tegendeel zoo harcl - mogelijk vandoor. Ook een paar revolverschoten op licn gelost, misten het effect. Later evenwel, toen do agenten de schuiten bleven volgen, werden do vletten bij den spoordijk gemeerd. Do mannen verdwenen in do duisternis In do vletten werden 800 K.G., carbid gevonden. Do politie heeft ee>n man eangeho'udeu, op wien de verdenking rust, dat bij meer van deze ge schiedenis afweet. Geïnterneerden naar België terug. Vier BeJgisc-he geïnterneerden uit Harder wijk, clie lijdonde zijn aan tuberculose en geheel voor den militairen dienst zijn afgekeurd, zijn mit toestemming van het Duitsche consulaat to Maastricht van daar met een ziekenauto naar do grens voivoerd en weer in België te- mggokecid.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1