LEIDSCH m DAGBLAD. Woensdag 21 November 1917. Officieele Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog, PUIJ8 DEK AÖVBRTWJTlENu Van 1—5 regels f 1.05. Iedore regel meer 0.20. Kleine advertenliën Tan 30 woor den 50 Ceqfs contant; elk tiental woorden meer 12'/« Cent.—Incasso volgens postrccbt, Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COURANT. -Voor Lelden p. 3 rund. 1.00; p. week 0.12 Buiten Le;den waar agenten ge vestigd zijn per week ces los 0.12 Franco per posfc M iMt s» oc* H 2.-* Nummer 17711. Oit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. VERBOD AFLEVERING YLEESCH EN VLEESCHWAREN DOOK FABRIKANTEN VAN VLEESCHWAREN. De Burgemeester vun Leiden brengt ter konnis van de ingezetenen, dat do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, bij beschikking van 10 November j.h, La. D„ Af- deelir.g Crisiszaken; Gezien artikel 8 der Di3tributiewet 1916; hoeft goedgevonden: I. te bepalen, dat bet aan alle fabrikanten van vloëschwaren en aan oxportslachterijen tot nadere aankondiging zal zijn verboden af te leveren geslachte varkens, gezouten of ge rooide halve varkens, versch varkensYlee3ck, spek, worst, geslachte runderen, kalveren, schapen, rund-, kalfs- en schnpenvleesch en toe bereide vle^schwaren; II. te bepalen, "dat'van vorenbedoeld ver bod ontheffing kan worden verleend" door de Rijkscommissie van Toezicht op dc-Vlcosch^ vèreeniging. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 21 November 1917. VERBOI) AFLEVERING EN VERVOER VARKENSYLEESCII. De Burgemeester van Leiden brengt ter 'kennis van de ingezetenen, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid on Handel, bij beschikking van 16 November j.l. No. 566, A£- deeling Crisiszaken; Gezien artikel 8 der Distributiewet 1913 en de Wet van 1 September 1917 (Staatsblad No. 578); höeft goedgevonden te bepalen: 1° De aflevering en het vervoer van ge slachte varkens of gedeelten daarvan is ver boden. 2° Hot onder 1 gestelde verbod i3 niet van 'toepassing: a. voor zoover betreft de aflevering van varkensvleeseh van zoogenaamde regcc- ringsvarkens aan consumenten in overeen stemming met de-in de gemeente bestaan de distributiebepalingen; b. op de aflevering van gerookt of op an dere wijze geconserveerde varkonsylqesch- waren -aan consumenten* welke op den da tum dezer-beschikkingreeds ten verkoop Voorradig zyn; e. voor zoover, daarvoor ontheffing i* Verleend door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Vleeséhvoreeniging of door den Burgemeester, met inachtneming van het geen hieronder ia bepaald. 3° Eene ontheffing als onder 2 bedoeld zi\ 'door deu Burgemeesier niet worden verleen 1 dan: a. in geval van noodslachting in zijn g«. meenle, waartoe vergunning werd ver leend; b. ten aanzien van in zyn gemeente gï- slachte varkens of gedeelten daarvan, voor zoover deze aan het gemeentebestuur wor den geleverd (zoogenaamde regceringsvar- kens). doch voor iedere gemeente tot ton hoogste de helft van de hoeveelhcii var- keusvleesch, welke vroeger (zijnde 2 var kens van 100 K.G, per 1000 inwoners en per week) werd .geleverd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 21 November 1917. ETALAGE-VERLICHTING TIJDENS DE St.-NICOLAASWEEK. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 3 van do verordening op de beperking van de verlichting van winkels, Geven kennis: dat door hun. College voor dc dagen van 26' /November tot en mét G December 1917 ont- koffing wordt verleend van liet bepaal Je in artikel 2l»is der aangehaalde verordening, zoo- dat het op dé vermelde dagen geoorlo >fl zal zijn in winkelkasten en étalages kumtliclu te branden, onder voorwaarde echter: 1° dat geen ander kunstlicht wordt ge brand dan gaslicht of electrisch licht; 2° dat per winkelkast of étalage niet meer wordt gebrand dan 1/3 van het aantal op 1 Februari 1917 in do winkelkast of étalage geïnstalleerde gas- of elcctrischc lampen, mot een minimumvan 1 lamp van ten hoogste 200 N.K.; 3° dat de verbruikers rekening houden, met hun individueode rantsoenen; Brengen in herinnering: dat krachtens artikel. 1 der aangehaalde ver ordening op de 10 vermelde dagen de win kels ook van 8 tot 12 uur des avonds verlicht mogen zijn, én dat de verordening, houdende verbod van reclameverlichting, on verminderd van kracht blijft. N. Q. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden. 21 November 1917. BRANBSTOFFENGOMMISSIE LEIDEN. Met het oog op do tweede distributie van Brands tof feu voor Groep A (huis brand) die in het begin der maand De cember zal plaats hebben, wordt békend gemaakt, dat de inlevering van brandstoffenkaar- ten NIET per post moet geschieden, .zooals op de br-ands+offenkaart vermeld staat, doch dat deze kaarten door of na mens hoUdera moeten wórden gebracht aan oen der hierna te noemen bureaus, dat alleen die bèstelbiljetten bij da brandstoHenkaart moeten werden ingele verd, waarop reedfc brandstoffen zijn be trokken, dat het zoowel in de Gemeente Leiden als in de buitengemeenten aan ieder vrij staat, de brandetoffenkaarb in te leve ren aan het Bureau of bij de Sub-Commis sie zijner keuze, doch dat door deze inle vering van de brandstoffenkaart, ieder ook voor de verdere distributie geacht wordt, bij dat Bureau of bij die'Sub-Com missie te zijn ingedeeld, dat hot derhalve niet noodzakelijk is, dat de inwoners der Buitengemeenten de brand- etoffenkaarten inleveren bij de Sub-Com missie te hunner plaats©, doch dit ook kunnen doen bij die Sub-Comraissic of het Bureau, dat- het naast in hunne omgeving is, dat aan ieder bij dc inlevering der brand stoffenkaart een legitimatiekaart zal wor den verstrekt, welke kaart zorgvuldig moet wórden bewaard, daar de brandstof fen kaart met bons alleen wordt teruggege ven op vertoon dezer legitimatiekoart, dat in de gemeente Leiden voor inleve ring der brandstoffenkaarteD wordt zit ting gehouden in: 1. Gebouw Hooigracht 1416; 2. Stads-Reiniging St.- Jacobsgraclit 3. Gaafaibriek Langegr'acht 4.Stadstimmerwerf Galgewater en 5. Zwemschool' O ude -Heer en graclit-, op Donderdag 22 November voor hen, wier' familienaam aanvangt met do letter A—H, op Vrijdag 23 November voor hen, wier familienaam aanvangt mot de letters IR, op Zaterdag 24 November voor hen, wier familienaam aanvangt met de letters SZ telkens van des voormiddags 8—12 uur, en dés middags van 1—5 uur, 12978 dat de Sub-Commissies der Buiten gemeenten zullen zitting houden op de plaatsen en uren als hieronder aange: geven, LEIDERDORP. Raadhuis, Maandag 26 Nov.10—1 uur vm. 7—9 uur nm. OEGSTGEEST. Raadhuis, Dinsdag 27 Nov. 10—1 uur vm. Woensdag 23 Nov. 10—1 uur vm. RIJNSBURG. Concordia", Donderdag 22 Nov. 9—12 uur vm. 11—4 uur nm. Vrij dag 23 Nov.9—12 vm. 1\—4 uur nm. VALKENBURG. Raadhuis, Maandag 26 Nov. 10—1 uur vm. 79 uur nm. VOORSCHOTEN. Raadhuis, Vrijdag 23 Nov. 10—1 uur vm. 69 uur nm. ;School Rijndijk, Zaterdag 24 Nov.2—6 uur nm. WARMOND. „De Zon, Maandag 26 Nov. 10—19 uur vm. 25 uur nm. ZOl.TÉRWOUDE. O. L. School, Vrijdag 23 Nov. 7—9 uur nm. O. L. School, Zaterdag 24 Nov.: 10—12 uur vm.1—3 uur nm. De Directeur van het Brondstoffenbureau, KRAMER. Nog eens het rapport der Salaris commissie. Nu wij in het kort hebben weergegeven de algemeene beginselen, welke deze Com missie bij het vasmtellen van de voorgestel de valarisregeling hebben geleid, willen wij thans nog oj) enkele onderdeelen van het rapport de aandacht vestigen. Het treft allereerst, dat de Commissie een zeer moeilijke taak had uit de verschil lende) regelingen, soms bijna geheel indivi dueel, eenige orde te slcheppen. Gemeente- verken. gemeentereiniging, lichtfabrieken, Biachthu's, poi'.ie. havendi.TB, „En 'egee3t", zy hadden alle een eigen regeling. Een tuin man op „Endegeest" om slechts één vooi'- beeld t? noemen werd geheel anders be loond als een stadstuinman; tusschen het loon van een portier aan het Slachthuis en dat van een collega aan de Gasfabriek, bestond in het geheel geen verband. Daarin heeft de Commissie allereerst ver andering gebracht En het is haar gelukt de werklieden van alle takken van dienst tót zeven groepen te beperken. De loonen der Iste groep Ioopea van f 12.60 tot f 15, die der 2de van f 13.50 tot f 15.90, die van de 3de van f 14.10 tot f 16.50, die van de 4de van f 15 tot f 18.00, die van de 5de van f 15.60 tot f 19.20, die van de 6de van f 16.80 tot f 20.40, en die van do 7de, van f IS tot f 21.60. Geen der werklieden (en dit geldt ook voor amb tenaren) die van een lagere in een hoogere groep worden geplaatst - zullen hun sala ris- zien verminderd. B. en W. hebben voorts het recht, vervroegde verhoogingen toe te kennen, waarvan zij echter steeds kennis moeten geven aan den Raad, die daarover dus controle heeft. Bij de ambtenaren kostte de' stelselmatige groepeering meer moeite vanwege de veto uiteer.loopende categorieën. Ten slotte zjjn do drie voornaamste categorieën, n.l. de commiezen, de administrateurs en de tech nische ambtenaren, in één systeem onderge bracht met dezelfde rangen en salarisgren- zen. Eik van deze categorieën begint met een 3de klasse, niet bet aanvangssalaris van f 1200. Dit aanvangssalaris werd door de Commissie noodig geacht vcor die ambtena ren, van wie een meer wetenschappelijke op leiding kan worden gevraagd. Ook ten op zichte van de overige ambtenaren is zooveel mogeljjk unificatie betracht. De verschillende betrekkingen bij da gestiohten „Endegeeet'', ,,Voorgeest" en „Rhvngeest", leenden zich echter moeilijk tot Stelselmatige indeeiing. Hetzelfde was natuurlijk het geval bij de di recteuren, hoofden van dienst De behandeling van het personeel, der politie en van dat van den markt- en haven dienst was gemakkelijker. Hier kon worden voortgebouwd op de bestaande regeling, die echter w eder aanmerkelijk vereenvoudigd is. De Commissie heeft voorgesteld, dat min stens na elke 5 jaar de rogohug zal moe ten worden horzieii, al vermoedt zjj, dat voor de eerste maal dit wel spoediger zal moeten geschieden. Een opvolgende Commissie zal in deze regeling dan oen uitnemenden grondslag vin den, waarop zij voort kau bouwen, om wel licht nog tot meerdere vereenvoudiging te komeit. Een groot voordeel van deze algemeene regeling is, dat nu. niet telkens partiele re gelingen aan de 'orde zullen, komen,' waardoor zoo licht het onderling velband zal worden verbroken. Wanneer men nagaat welke groepen van vierklieden en beambten en ambtenaren naar verhouding het meest van deze regeling zul len pvofitoeren, zal men zien, dat het zijn die, welke bij de lichtfabrieken in dienst zijn. Deze waren thans in de besla conditie. Commissarissen regelden daar de loonen zelf en de exploitatie kon het wel lijden. Politie, brugwachters en het personeel van gemeen tewerken en gemeente-reiniging gaan paar verhouding meer vooruit, een bewjjs, dat hun loonen en wedden minder goed waren in vergelijking van die aan de lichtfabrieken. Een groot voerdeel voor de werklieden en ambtenaren is het meetellen der dienstja ren onder da nieuwe regeling. Een amb tenaar, die in zijn tegenwoordige betrekking zes dienstjaren heeft op 1 October 1917, krijgt dadelijk zijn -derde verhooging. Men zal "zien, dat sommigen-daardoor betrekke lijk aanzienlijk vooruitgaan., Ernstig heeft de Commissie, overwogen of het niet mogelijk zou.zijii.de terugwer king. thans door haar voorgesteld op 1 Octo ber, te doen plaats hebben lot 7 .Juli. Er was daarvoor zeker wel iets te zeggen ge weest, althans voor de ambtenaren, die tot heden geen duurtetoeslag hebben ontvan gen. De Commissie is echter met het oog op da daarmede verbonden kosten on geveer £25.000 met het'oog op de ge- meentefinanciën teruggedeinsd. Doelen wij ten slotte nog mede, dat we onder de Secretarie-ambtenaren een nieu wen titel hebben ontmoet, n.l. dien van refe rendaris. welke in verschillende groote ge meenten reeds bestaat. Deze t.tel is toe gedacht aan den tegenwoordigea commies- redacteur. LEIDEN, 21 NOVEMBER. Als opvolger van den hoer K. Vilders, wien a Is pedel van het Leidsch Studenten corps eervol ontslag is verleend, is benoemd de heer A. Vilders. Op 5 Januari .ars. zal in de- groote zaal van de Stadsznïd een bal. masqué wor den gegeven, door dén -heer H. J. van Leeu wen Jr., dansleeraar alhier. Bij. het te Delft gehouden examen vcor heëodigd en gediplomeerd landmeter is ge slaagd de heer N. H. -Beun, - alhier. Gisterna'middag werd door de architec ten do heeren Mulder en.Buurman, voor de Gemeentecommissie van het Ned.-Herv. Kerk genootschap alhier, aanbesteed; een land- ophooging op de begraafplaats „Rhijohoff", aan het Haagsc-he Schouw-, nabij Leiden. Er waren elf inschrijvingen ingekomen, n.l. van do heeren A. N. do Waard, Siiedrecht, f16.000; A. Spek en J. Boezen. Siiedrecht, f 15.920; A. Dubbelman. Dordrecht, f 15.900; ■T. A. Saros, Oude-Wetering, f 15.800; M. J. Konings Mz., Leiden, f 15.600; A. Timmer mans J.Dz., Dordrecht, f 14.939; J. Boel houwer, Zandvoort, f14.396; J. Krajjinveld, Slierecht, f14.260; C. A. Nerrings en J. van Gent, Rotterdam, f 13.870; A. van. Boo veil en A. van Gils, Delft en Hof-van-Dei ft, f 13.706, en Maatschappij voor de uitv. van Werken, v.h. "G. van den Elskout Gz., Sche- yériingen, f 12.700. Gisteravond te ongeveer halfzeven kreeg een vrachtwagen, geladen met zout, eau defect op de Blauw poortsbrug, doordat een der achterwielen brak. Heb zout word op een anderen wagen overgeladen. Onge lukken hadden er niet bij plaats. De tram had alleen eenige vertraging. 8azaar in „Prediker". Weer een bazaar in de stad onzer in woning I In het gebouw „Prediker", in do Janvossensteeg, waar er vroeger ook nl eens een is gehouden toon met goed resul taat. 't Is to kopon en te verwachten, dat ook deze er zal slagen. Te hopen voor degenen, die hem op touw zetten, er veel moeite voor deden liem in to richten, er geld en goederen voor beschikbaar stelden en zich met den verkoop en de contrölo wilden belasten en bovenal voor de doeleinden, er mee be oogd versterking van de kassen van den Goref. Zendingsbond alhier en van de kerkelijke wijken I en IV (de wijken,van de predikanten der Ned.-Herv. Gem. Hartwigsen en Roscam Abbing). Te verwachten met het oog op den rijken voorraad artikelen, goederen of waren, welke in tal van vriendelijke tentjes keurig tentoongesteld zijn en waarvan wij hier slechte kunnen noemen hand-, leder werken en galanterieën, fruit, groenten en chocolade, sigaren, comestibles, zeep, toilet- en sehrijfbenoodigdhed'cn, boeken, platen, tegels, fijn aardewerk, bloemen, plantjes, bloembollon, speelgoed, goud en zilver; op do theetent, de grabbeltonnen en de pop pen, naar welker namen en data van intrede in de wereld geraden kan worden, en de vischbak. Heb stroomde gisteravond tegen zessen bezoekers dë gang in, langs do planten- vereiering, naar de groote zaal om de officieele opening bij te wonen; daarna om zeven uren en later weer om zich bij do vole kijkers en koopers te voegen. De bazaar werd, nadat gezongen waren de verzen 1 en 4 van Psalm 146, met een kort gebed on een frisscho toespraak door ds. C. Hartwigsen geopend. Deze heette allen namens de Bazaar-commissie (presi dent en secretaris do heeren J. Schip pers ën H. J. van Katwijk) welkom; wees er op, dat do zaken, waarom het hier ging, de belangstelling waard zijn, om hot hooge cn heerlijke doelsteun van het werk der Zending en beoefening der Chris telijke barmhartigheid in een tijd van Bchaarschte en duurte van levensmiddelen, waarin do bedienaar des Woorcte gaarne in staat is hun, die er behoefte aan hebben, in de eerste plaats zieken, een of ander uit niet to schrale kas te kunnen verschaffen. Tot on met Vrijdag kan er gekocht wor den in „Prediker", 's morgens, 's middags en 's avonds. Voor hen, die willen, dus alle gelegenheid om to kunnen! Tweede abonnementsconcert. De aantrekkelijkheid van ,.De vroolijke Vrouwtjes van Windsor'', die gisteravond te gelijk met het Amsterdamsch Strijkkwartet Leiden bezochten, had ons het ergste doen vreezen wat betreft bet bezoek aan het tweede abonnementsconcert. Deze vrees bleek ongegrond ta zijn, omdat de bezoekers van deze concerten in grooten getale men zag slechts enkelo lodige plaatsen waren bijeengekomen tot aanhoorea van een pro gramma, bestaande uit strijkkwartetten van Haydn, Bridge en Beethoven, Uitgevoerd werden deze.werken door de heeren,Zimmer- mann, lsto viool; Herbschleb, 2de viool; Meerloo, alt-, en Gaillard, cello, to zamen vormend-het Amsterdamse)! Strijkkwartet. De uitnemende kwaliteiten van dit kwartet kennend, kwam de gedachte bij ons op, waarom waar zoovelo prachtige strijk kwartetten bestaan zooveel tjjd gegeven werd aan de composities van Frank Bridge, een componist, die in den laatsten tijd veel van zich laat spreken, maar wiens muziek nog weinig boeit. Naast gedeelten met schoon klankeffect vindt men bij het aanhooren te veel onbeduidends in dezs muziek. En nog werd do beteekenis dezer muziok door het voortreffelijk Bridge-spel der vier heeren tot haar volste recht gebracht. Klank schoonheid en voordracht lieten niets ta wenschen over. Bridge vormde de brug tus- schcn Haydn en Beethoven. Haydn's kwar tet opus 76 hoort men 3ltijd gaarne wear, terwijl Beethoven's kwartet opus 18 No. 3, eveneens een der goede bekenden is. Ijte' werd in een wat al te gejaagd tempo ge speeld, waardoor de klassiek® rust ontbrak, echter met uitzondering van hét tweede ge deelte, het „Andante con moto'', dat wij ons niet schooner van klank kunnen denken. Het publiek dacht er blijkbaar ook zoo over. Het riep'het kwartet - onder luide bjj-. valsbetüigingen telkens terug. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „De Vroolijke Vrouwtjes Tan Windsor." V Is-nu een vijftal jaren ongeveer geleden, toen Royaards hier zijn befaamde „Gys- breght van Aemstel"-vertooning gaf. dat Wé herinnerden aan een drie jaar te voren door den te vroeg gestorven, bekwamen acteur Ternooy Apèl geschreven artikel over do plannen van Willem Royaards. Aan dit oor deel dachten we gisteravond weer, toen we genoten van de opvoering van Shakespeare's „De Vroolijke Vrouwtjes van Windsor". Royaards' ideeën gaf Ternooy Apèl weer in dezo woorden: „Hier ben ik met 'mijn illusies, voor de toekomst van ons Neder- landseh tooneel: wat vertoond wordt, be vredigt mjj niet meer en de wijze, waarop Act vertoond wordt, voldoet mij nog minder ik wil tooneu. wat ik kan en langs welke lijnen ik nfjj den verderen ontwikkelings gang van het tooneel denk." De schrijver dezer regelen geloofde, dat Royaards recht had zoo te spreken; want niemand was er volgens hem onder de Ne- derlandsche tooneelisten met zoo'n rasenden werklust, zoo'n laatenden wil, zoo'n ijzeren volharding. Heeft Ternooy Apèl geljjk gehad? Heeft Royaards bewezen, dat hjj geen man is van beloften alleen, maar ook van daden? L'aarop j kan slechts met een volmondig' „ja" worden geantwoord. Wat we. gisteravond weer te zien en to hooren kregen, was van zoo buitengewone schoonheid, als we ons herinneren te nebben aanschouwd in Vondels „Gysbregft" en in Shakespeare's „Midzomernachtdroom" en „Driekoningenavond". En aan alle drie is verbonden do naam van Royaards. De avond van gisteren is voor „Het Tooneel" en zjjn leider een groot succes geweest en 't was jammer, dat deze laatste er niet was, om te kunnen genieten van de waardeering, die geuit is voor zijn talenten. Wel gaf het programma Royaards' naam als devertolker van den waard uit „De Kouseband", maar hjj vertoeft op 't oogenblik. in het buitenland en had daarom deze rol aan Wensma overgedragen. Van dit werk van Shakespeare is 'door samenvoeging van sommige tafereelcn en 't weglaten van eenige andere, een prettig speelstuk gemaakt. Zonder eenig bezwaar konden do Coupures worden aangebracht i vooral het vierde bedrjjf is onder handen genomen zelfs is dit blijspel speelbaar der geworden, is Vermeden, dat het wat te langdradig werd. Welk een schitterende Vertolking hebben wo mogen genieten! Zoowel in de creaties afzonderljjk, als in het samenspel, 't Is ons niet mogeljjk hier allen te noemen, die lof verdienen. ïlaar een paar uitzonderingen wil len we maken, zonder ook maar iets 'te kort te doen aan de hier niet genoemden. En dan komt in de eerste plaats Hubert Laroche als Falstaff. pen rol als voor hem geschreven. Royaards zelf heeft dit 'ook ga- zien en de plaats, die hjj hier eerst innam, ingeruimd; een daad, waarvoor hém dank' verschuldigd i«. Welk een treffende uitbeel ding van den losbol gaf Laroche. Zijn verschijning wekte reeda tot lachen, maar hoeveel moer amuseerde hij nog als dea verliefden gek. Al ware de rest van de vertooning niet op dat hooge peil geweest dan nog zou deze Falstaff het geireele stuk hebben gedragen. Twee fraaie kransen, van schouwburgbestuur en studenten, waren een welverdiende hulde. De beide vrooljjke vrouwtjes werden ge speeld door Mkgda Janssen c-n Julia de Gruyter, door uiterlijk en spel aangewezen voor dit leutig tweetal. Een lieve Anna Page was- Jacq. Royaards- Sandberg en de berekenende juffrouw Haastig was in goede handen bij Anna Sablal- rolles. Een paar kostelijke typen waren nog Louis Saalborn als de plattelands-geestelijk.:-, en Oscar Tourniaire als Slapperman, waarbij hjj gebleven was in de Ijjn van zijn creatie van Bibberwang in „Driekoningenavond". Is 't nog noodig iets te vertellen van de aankleeding van het tooneel, van de vele schoone costumes? Royaards heeft hiér weer saamgewerkt met Frits Lensveid en Neei Bronger; A bon. entendeur ■Onder leiding van Cuypers werd de melo- dieuse, teere entre-acté-muziek uitgevoerd, waarin het telkens weerkeerenden motief bleef boeien. 't Nieuwe seizoen is nog maar nauw be gonnen, maar we hebben weer iets van buitengewone schoonheid mogen genieten. Een voldoening Is 't te mogen zien, hoe Royaards werkón wordt gewaardeerd, want niettegenstaando de vele gelegenheid tot uitgaan, was do zaal geheel bezet. „Eén enkele uitvoering'' was aangekondigd. Een troost voor wie niet geweest is, dat dit ook met „Driekoningenavond" het geval was. En toch werd dit blijspel driemaal gegeven, misschien UIT ONZE STAD. Verlichting van étalages. B. en W. alhier hebben de voor winkeliers gnnstigo bepaling gemaakt, dat van 25 Novem ber tot en met 0 December in winkelkasten en éfalages gas- of c-leclrisch licht mag gebrand worden, mits de verbruikers rekening houden n;et hun kunstlichtrantsoen. Do officieele kennisgeving in dit blad leze men er op na! Handel in brood- en koffiekaarten. Sedert eenigen tijd was den directeur van het distribuliebureau hier ter stede bekend geworden, dat te Leiden handel werd gedreven in .broodkaarten, we'.ke voor den prijs van 10 cents per stuk zouden worden verkocht. Gisteren is het gelukt den oorsprong de zer kaarten op te sporen. Deze werden ont vreemd door een ambtenaar op het distribu tiebureau in een naburige' gemeente en door iemand, die aldaar een Rijksbetrekking be kleedde, doch to Leiden woonachtig is, in den handel gebracht door bemidde.ing van bvoodventers en tramconducteurs. Zelf han delde deze persoon nog in koffie, welke hij op eveneens onwetiig verkregen koffiekaar ten inkocht. De jseurmeesters van den gemeenteljjken Keuringsdienst alhier, die deze ziak op zeer verdienstelijke wijze tot klaarheid brachten, hebben tot gisteravond laat onrechtmatig verkregen brood- en koffiekaarten bjj inwo ners dezer gemeente in beslag genomen, om als stukken van overtuiging te dienen bij het proces-verbaal, dat tegen alle betrokken per sonen wordt opgemaakt. Een protestvergadering. Gisteravond hield het Rev. Socialistisch' Comité in „De Graanbeurs" een protestver- gadcring tegen de houding van den Gemeen teraad en de uitlatingen van den burgemees ter, bjj het behandelen van het adres, inzak® do brandstoffenvoorziening. Deze vergadering was zeer druk bezocht Als sprekers waren aangekondigd mej, R; S. van Boven, A. Crlisse® en C. J. Akkerman. De eerste twee dragen in het burgerljjk leven een anderen naam. Moj. Van B. gevoelde zich verontwaar digd over de door den burgemeester geuitt® veronderstelling, dat de 1820 namen onder, het adresniet even zooveel bandteekenin- gen beteekenden. Niet minder dan 25 vrou wen hadden er drie dagen mee geloopen en geen enkele naam was er buiten den vil van de onderteekenaars opgekomen. Ete persoon, die zich op vergaderingen! als deze onder den naam van Glissee aan dient, behandelde Speciaal de kwestie der, ondervoeding en stelde tegenover de verkla ringen van den burgemeester o.m. een rap port van Amsterdamsche doctoren. De laatste spr., de beer Akkerman, be handelde de zaak meer algemeen. De Raads leden wérden geschetst als poppetjes, dan send naar de pjjpen van den burgemeester. Hjj wilde do poppetjes door menschen ver vangen, dan zou de Voorzitter vanzelf vel veranderen of heengaan. De cjjfers omtrent kindersteritq^door deni burgemeester gegeven, achtte hij onvolledig, zoolang niet die van het aantal geboorten er naast stonden. De Centrale Keuken zou hij bestrijden, zoolang niet deze voor alle burgers het voed sel verschaft. Ten slotte wekte hjj op tot samenwerking van alle arbeidersorganisaties, om door machtsontplooiing, In laatst® instantie zich' Uitend in een algemeene werkstaking, de zege van het proletariaat te verwerven. Debat had niet plaats. Bjj den uitgang werd een collecte tec goedmaking van de kosten gehouden. UIT ONS LAND. Uitbreiding der Commissie van bijstand. Naar het „Hbld." uit vertrouwbare bron veiv ooemi, ie minister Fosthuma voornemens d*

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1