LEIDSCH jgfc DAGBLAD. Dinsdag 20 November 1917. Ongevallen-Verzekering. Officieels Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog, BINNENLAND FEUILLETON. PUUS DER ADVEUTENTIENt Vaa 1—5 rogele f 1.05. Iedere regel meer f 0.29. Kleine advertentiën van 30 woor- dan 50 Cents contant; elk tiental woorden mee: 121/» Cent.—Incasso volgens postrecht» Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Aifministratie 175, Redactie 1507. PfilJS DEZEK COÜBANT. ,Voor Lolden p. 3 mud. 1.60; p. week 0.12 Buiten Legden waar agenten ge vestigd zijn per week 0.12 Franco per post 2.—» Nummer 17710. x Den 30sten November a.s. verstrijkt, de termijn, waarbinnen de polissen onzer ONGEVALLEN-VERZEKERING alle, uitgereikt in Januari '17, van een zogcl van f 1.12V& moeten zijn voorzien. Wij zijn bereid, ons met het doen zegelen te belasten, mits Uw polis vóór genoemden datum op ons bureel wor.lt aangeboden en tevens de verschuldigde zegelkosten, ten bodrage van f J.12U. voor elke polis, worden voldaan. Polishouders kunnen zich van hun ver plichting om de loopende polis te doen g egel en ontslaan, door deze vóór 30 November te onzren kantore in te wisselen tegen eon nieuwe polis, loopende van 1 December 1917 tot en met 31 December aölS, na voldoening vam de daarop vallende kosten ton bedrage van f 0.65, namelijk f 0.50 voor "zegel en f 0.15 voor admi nistratiekosten. BON VOOR BRUINE BOONEN. De Burgemeester der gemeente Leidon brengt ter algemeens kennis dat vanaf Woensdag 21 tot en met Vrijdag 23 November wordt geldig verklaard: BON No G 94 Voor 2 ONS BRUINE BOONEN. N. C. de GIJSELAAR,-burgemeester. Leiden, 20 November 1917. DRANKWET. Buryt... c .er co Wethouders van Leiden; Gelet 0(> de artt. 12 en 37 Ucr Drankwet; Bfenecn Ier altrenieene keunis, dat door J. DF. KONING., wonende te Lelden, eeu ver/.oekaöljiTft Is Ingedloud om verlof voor'.den verkoop i.ia ftleo- holhoudcnuCli, anderen dan sterken dank, vgor gebruik" «er plaats© van verkoop, ia de 'YOürloia- litelt vau het perceel Oude-Vost 235, N. C. DF GIJSELAAE, Burgemeester. Lelden, 20 November 1!'I7. EIDEN, 20 NOVEMBER. ..ijlen den heer J. Hnrievelt Aai., alhier, is bij tesiamenlaire beschikking f 1000 gelegateerd aan de Kon. Xed.Vereniging „Onze Vloot." De Diaconie der Ned.-Herv. Gem. alhier, ontvangt uit de nalatenschap van den heer Hartevelt 1000. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is by den' ontvanger alhier ingekomen f 120 en 167.40 aan bedrijfsbelasting. Gisteravond werd aan het bureel van politie een valsche gulden gedeponeerd. G,steravond gaf het Haagach Tooneel- ensemble hier andermaal in den Schouwburg „Mogen wy zwijgen?" voor een byna geheel gevulde parterre, vry goed bezette baighoire, schier gansch verlaten loge en flink bezoch te hoogste rangen. In liet zesde tafereel werd het cabaret vertoond met dansers en een zangeres. Het gezesclhap had weer veel succe3. Hulp aan de Armeniërs. Eenigen tijd geledea is te 'a-Graveuhage opgericht een Nederlandsch comj'.é tot hujji- verleening aan het zoo zwaar geteisterde Ar- meensche volk. Onlangs heeft zich 'alhier een subcomité gevormd, bestaande uit de volgende perso nen: prof. mr. W. van der Vlugt (voorzitter), mevr. A. HesselingSalverda de Grave, ds. i. Jfoogenraad, den heer A. de ICoster, prol', dr. 1. P. Kuenen, prof. dr. H. M. van Nés, den neer G. P. Pijper (secretaris), den heer W. van Rosstim du Ohattê!, mej. L. Verwer, prof. dr. J. Ph. Vogel en prof. mr. C. van .Vollenhoveu. Het voornemen beslaat, ten einde het pu bliek omtrent deze droevige zaak nader in te lichten, op Vrydag 30 November in de Siads- zaal (foyer) een byomkomst te houden, waar in enkele sprekers het woord zullen yoerea over «Ie Armenische kwestie, inzonderheid over de gebeurtenissen van 1915. Men hoopt, dat ook één der in ons land vertoevende Armeniërs op deze bijéénkomst als spreker zal optreden. Smokkelarij. Men schrijft uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaaridëren Ondanks de scherpe maatregelen tiert de smokkelhandel, die vooral door Belgen wordt gedreven, hier weelderig voort. Zelfs kleine jongens doen mede en beschikken dan over, voor hun leeftijd veel te groote sommen geld, waardoor zrj tot kwaaddoen vervallen. De herbergiers helpen ook maar al te veel mede, door het gelegenheid geven smok kelwaar op te slaan en het_ uitzetten van posten, om de aankomst van kommiezen of politie te melden. Het sluiten der her bergen van deze helpers der smokkelaars ware zeker zeer gewenscht. Te Eede gingen deze week nog 41 stuks vea op één nacht over de grens. Een smokkelaar, die te IJzendijke was opgesloten" om uit Zeeland te worden ge zet, kreeg van buiten een zaag en wist door behulp daarvan uit te breken." Het gebrek aan kleed mgstukken in Duitschiand doet de smokkelaars zinnen op het uitvoeren van oude lclesren. Dat men daarop over de grens ook een oogje in het zeil houdt, ondervonden e?nige smokkelaars, die to Bocholt een partij klèedingstukken ter waarde van 50,000 mark uit ons" land gesmokkeld, in beslag genomen zagen. In beslag genomen. Do politie te Gouda heeft 4300 paron schoenen- in beslag genomen bij den kaas handelaar C'. de Borst- aldaar. Hengsten naar Duitschland. Vrijdag werden van Eist weder 25 liier te lande afgekeurd© koud- en warmbloed- heugsten via Elton verzonden naar Duitsch land. Do Engelsche telegraafkabel. Op een_ vergadering van in Holland ver toevende Afrikaners, gehouden te Amster dam, werd eenparig het volgend besluit ge nomen: Met groot leedwezen hebben wij kennis genomen van liet besluit van de Brltsche regeeriug ten aanzien van het gebruik van de telegraaf-ka-bels, waardoor -de positie van onze Nederlandsche stamverwanten, die, on der zeer moeilijke omstandigheden, zoo loyaal, een strikte .neutraliteit trachteu te handhaven tegenover beide oorlogvoerende partijen, en desniettegenstaande, onder -druk. vaï; beide -kanten, zich moeten onderwerpen aan een maar al te dikwijls onwettige be perking van de oeconomische bewegings vrijheid, waarvan hun bestaan afhangt, zoo ernstig wordt verzwaard; alsmede van de afwijzende houding van onze Zuid-Afrikaaii- Bcho regeering tegenover de Hollandse he Stooinvaartmaatschappijen ten aanzien van de levering van Zuid-Afrikaansche kolen, waardoor deze maatschappijen verplicht wer den onze havens te mijd an, terwijl wij lijden onder gebrek aan scheapsruimte en deze- iuaatschappijen ,alsnog bereid zjjjn, onder redelijke voorwaardeu ben gunste van Zuid- Afrika, de verbinding tusschen ons land, Oosfc-Indië, Amerika an Holland te bevor- -deren. Houi voor dc armen. De familie Van Tuyi van Serooskerkan te Velsen heeft een groot aantal boomen ter beschikking gestéjd van het gemeente bestuur, om deze te doen rooien voor ver strekking van brandhout aan de arme inge zetenen der gemeente. De families Del Cóurt van Krimpen en Boreel- van Hoogelanden hebben dit voorbeeld gevolgd, doch daaraan geen voorwaarde verbonden. Op voorstel van den heer Netscher heeft het gemeentebestuur van Velsen besloten, ook aan laatstbedoelde boomen die bestem ming te geven, te meer omdat er uitzicht bestaat, dat ook andere eigenaren van bos- sehen boomen zullen geven voor dit doel. Spionnagë. Do kellner, die met een 26-jaiigen kor poraal der infanterie, gestationneerd te Rilland Batii was aangehouden in verba-nd in eb het door dien korporaal te koop aan bieden aan een Duitschei- van teekenin- gen, betreffende de verdedigingswerken op Zuid-Bêveland, is gisteren weder op vrije voeten gesteld, daar de justitie geen termen vond, hem in preventieve hechte nis to stellen. Genoemde Duitscher zou hem herhaaldelijk hebben, gevraagd of hij geen personen kende, die ten behoeve van Duitschland spionnagediensten konden en wilden verrichten: Toen hij van den kor poraal vernam, dat deze teekoningen be treffende de bovengenoemde verdedigings werken had nagemaakt, heeft hij den Duitscher met den korporaal in verbin ding gebracht, daar lnj van meening zou zijn geweest, dat bedoelde teckeningen, door den korporaal vervaardigd, waarde loos waren, omdat ze wel niet zouden zijn nageteekend, doch zoo zou althans zijn overtuiging zijn geweest, slechts pro ducten 'waren van 's korporaals eigen fan tasie. Zijn doel zou geen ander zijn ge weest, dan den Duitscher er eens te laten in loop en. Nadat beiden waren gearresteerd, bleek hein, dat do korporaal de teekeniugenniet had nageteekend, maar dat ze waren ge stolen. Zo waren echter nog niet. in des DuiUchers bezit overgegaan op hot oogen- blik dat do arrestatie plaats had. De korporaal blijft, hardnekkig ontken nen, iets van do gestolen teekemingen af te weten en houdt vol, dat-, als ze gestolen zijn, dit niet door hem is geschied, Do aanhouding vain don korporaal' en den kellner geschiedde Vrijdagavond door de recherche, toen ze do woning aan de Eozcnburg.stra.at te 's-Graveiihage verlie ten, waar de korporaal vertoefde en waar de Duitscher en .de iellner hem zouden ontmoeten. De teeke-ningen werden echter op geen van drieën bevonden. Tweede aaiivuilingsbroodkaarl. Bij het bestuur van den Transportarbei dersbond, afdeeling „voerlieden", is een schrijven van den minister ingekomen, waar bij toestemmend is geantwoord op het ver zoek om voor de voerlieden -een tweede aaa- vullingsbroodkaarfc te verstrekken. Verboden brandstoffenvervoer. De politie lo Noonlwjjk hoeft beslag: gelegd op twee bloombollomnaiidoQ met slee.nkolen, die door twee militairen vervoerd werden naar een schipper. De kolen waren afgedekt met stroo en papier. Engeland zet den uitvoer van cement stop. De Times" heeft 'n brief gepubliceerd, van.een Britsch officier aan, heb front; de officier deelt daarin mede, dat hij den brief schreef in een veroverde loopgraaf, die -van" Britsch cement was gemaakt, zooals bleek uit heb feit, dat- er zich in de wand een loodje met Engelscjv opschrift berooid. Im nnt-woo'rcl op vragen in het Lagerhuis deelde Robert Cecil gistermiddag inedej dab hij order had gegeven, gedurende het. in te stellen onderzoek allen uitvoer va-n cement stop te zetten. Cecil wees er ech ter op, dat de tot nu toe door militaire autoriteiten ingestelde onderzoekingen de bewering niet bevestigden, dat er Britsch cement in de Duitsche verschansingen werd gebruikt. De uitvoer van.cemen*, waarvoor reeds een bewijs was afgegeven en die reeds geladen was, wórdt stop gezet totdat een volledig o-uderzoek heeft plaats gehad. Verkeersregeling. De minister vau Landbouw enz. brengt ter kennis vau belanghebbenden: I. dat in het algemeen ontheffingen van de verschillende beperkende bepalingen op liet.spoorwegverkeer door de afdeeUng cri- siszaken van zjjn departement niet mogen worden toegestaan dan in geval van klaar blijkelijke noodzakelijkheid en in geen geval aullen worden verleend, wanneer dit ver voer op eenigerlei wijze te water of op andere wijze kan geschieden II. dat ontheffingen ten aanzien van liet veryoerverbod van brandhout slechts dan mogen worden toegestaan, wanneer dit brandhout bestemd is voor industrieels doel einden en blijkens een verklaring van 'den betrokken burgemeester, dit hout voor het gaande houden van het bedrijf noodzakelijk moet worden aangevoerd en niet van elders kan worden betrokken; III. dat ontheffingen ten aanzien van liet vervoerverbod op verschillende bouw materialen slechts dan mogen worden toe gestaan, wanneer deze bsstenul zrjn voor in aanbouw zijnde of zeer noodzakelijk aan te vangen bouwwerken, blijkende uit een ver klaring wan de Rijkscommissie voor Bouw materialen; IV. dat meergenoemde ontheffingen alleen kunnen worden verleend indien voor elk station van vertrek, waarvoor goederen wagens worden aangevraagd eeu afzonder lijke schriftelijke aanvraag wordt ingediend; V. dat telefonische aanvragen geen resul taat kurnen hebben; VI. dat in verband met een geregelde afdoening van de overige zaken, aanvra gen, welke niet aan bovenstaande voor waarden voldoen, door de afdeeling crisia- zaken ran zijn departement, zoo zij al niet onbeantwoord ter zijde moeten worden ge legd, niet anders zullen kunnen worden afgedaan dan door terugzending van het verzoek zelve, voorzien van een stempel afdruk, luidende: „Verzoek geweigerd, af- deeling Grisiszaken. Bureau Vervoer." Pasmunt. De minister van Landbouw heeft, uit overweging dat industrieën, bankinstellin gen, groote werkgevers en dergelijke, re gelmatig groote hoeveelheden pasmunt binnen de gemeente moeten vorvoeren, goedgevonden vooralsnog heb vervoer van pasmunt binnen de gemeenten vrij to la ten, zoolang niefc van misbruik is geble ken e«n daartoe bepaald, dat de in zijn be schikking van 13 November sub 2 gestelde uitzondering van het vorbod van vervoer van bronzen en nikkelen pasmunt niet vari. toepassing zal zijn op het vervoer bin- jnen de gemeenten. Fruit. In verhand met het verbod aan de Vei lings vereen igingen om voor buitenland en fabrieken niet t9 veilen, heeft de Fruit- Centrale aan de exporteurs medegedeeld, dat de door hen gekochte, door een buitenland- sche verklaring gedekte partijen fruit nog mogen worden uitgevoerd. Hun wordt ech ter verzocht den uitvoer van die partijen zooveel mogelijk te bespoedigen. Smokkelaars gedood. Te Venlo .is Zaterdagnacht in het gasthuis overleden een 40-jarig ongehuwd man uit Maasbree, die Vrijdagavond bij het smok kelen was aangeschoten. Daar de ambtenaren na het schieten niet3 vernamen, bleef het hun' onbekend, dat de man -geraakt was. Eerst in don 'morgen werd hij in het veld nabij de grens gevonden met eau schotwond iii den rug. De hoeren C: H. en H. H. van Dam heb ben-aan de gemeente Rotterdam aangeboden de 'aolii bronzen kandelabres voor. de gaan derij der hoofdverdieping van het nieuwo .stadhuis. B. en W. stellen den -Raad voor tot aanvaarding daarvan te besluiten. De begrafenis van den heer Spiekman zal morgen te halftweo te Rotterdam plaat3 hebben. In den stoet zullen o.a. meegaan het partijbestuur* der S.D.AJ?., de Kamer- en de Statenfractie, het bestuur van het N.V.V., de redaetio van „Het Volk" en tal van bestu ren van arbeidersorganisaties. De vercenigin- gen zullen zich ia.do Parklnan met omfloerste .banieren opstellen en zich van daar aanslui ten bij den stoet. Gesproken zal worden in de 'rouwkapel op "de begraafplaats. „Do Stem des Volks" zal. aan de groeve eenige liederen zingen. Getracht zal worden een blijvende hulde aan Spiekman* .nagedachtenis tot stand te brengen, hetzij door eon monument op het graf, door een godenk ceoken in het gebouw „Voorwaarts", misschien op een plein in de stad. Na Zondagmorgen in zijn ambt beves tigd (e zijn. door ds. P. Groote, deed 's avonds in de Oude Kerk voor een talrijk gehoor as.- P. Stegenga Az., van Deventer gekomen, zijn intrede bij de Er. Luth. Gem. te Amsterdam in ue plaats vnn.ds. Heiwig, wien emeritaat verleend is. De tekst der predikatie was Joh. VIII vs. 12; „Ik. ben hei licht der wereld". In zijn toespraak tot do gemeente aan het slot der godsdienstoefening "verklaarde" ds. Stegenga, dat liij geen partijman wil zijn, ook dc dierbaarste rechtzinnige „leuzen" hebben geen bekoring voor hem, h;i salueert voor geen standaards, maar wil alleen een een voudig Christen wezen. In een druk bezochte bijeenkomst der Vereeniging van Vrijz.-Hervormden te Haar lem nam ds. Wanting, benoemd tot "redacteur der „N. E. Ct.", afscheid van de loden. Tot tekst liad hij gekozen Psalm. II vers 4: „Die in den hemel woont zal lachen", en Kor. I, v-or3. 4: „Wij kennen ten deele". Hartelijke toespraken werden gehouden, o.a. door den voorzitter, dr. Offriiaus. Ten slotte zoDg de gemeente den scheidenden voorganger Ge zang 224 toe. waarna nog velen hem do hand kw&nion drukken. - Bij do candidaaibtclliiig in de Statenva- caiure- W. H. Vliegen voor het district Am sterdam IX, zijn lijsten ingeleverd voor de hesren J. van EizeDga (S.D.A.P.) en W. O03- terbaan, gecandidoerd door een winkelicra- groep. Do stemming is bepaald op Donderdag 29 November a.s. Met een rede van den wethouder van onderwij'3 mr. O. de Wilde is gisteren te Utrecht in het bijzijn van vele genoodigden geopend de gemeentelijke dagschool voor handel en-administratie. Het onderwijs is aan gevangen met 1 IS leerlingen, 68 jongor.s en 50 meisjes. In do te Utrecht gehoudcu Raadsverga dering werd na een lnngdurig debat met 23 tegen 7 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen, om over te gaan tot de bonoe- ming van een zesden wethouder. Het trakte ment werd bepaald op f 4000 per jaar. Het vijftigjarig bestaan van de H. B. S. te Breda sedert September van dit jaar eon Rijksinstelling is feestelijk herdacht. Aan H. M. de Koningin, baronesse van Breda, werd een telegram van hulde gezonden na mens de leeraren, leerlingen en het dienBt- peraoneel der feestvierende school. Zaterdag had de aanbieding plaats van het hulde blijk, eeu tegeltableau, waarvan het ontwerp alleen aog maar gereed was gekomen. De commissie van rapporteurs uit do Staten van Overfjsel stolt voor den minister van Waterstaat mede te deelen, dat de Staten van Overijsel hot op prijs zouden stellen, in dien de minister zijn invloed aanwendde om te bewerken, dat hot in te stellen hoogoven- bedrfit reeds terstond zóó worde ingericht, dat ook do vooribrenging van slakken er aan ver-, bouden kan worden. Hoogovcnslakken zijn namelijk een uitstekend verhardingsniatcriaal voor' wegen gebleken eïi nu bestaat er uit zicht. dat wij voor verkrijging van dit mate riaal niet meer afhankelijk, zullen zijn van het buitenland. De gewone audiëntie van den minister 'van marine za! Vrijdag 23 November a.s. niet plaats hebben: die van den minister vaa Koloniën alsdan evenmin. De toekomstige Kanaaltunnel en zijn invloed op Nederland. Benige maanden geleden werd in de „Loa* don" Geographical Society" de toekomsfigó Kanaaltunnel besproken, technisch .door den zeer deskundigen ingenieur Sir Francis Fox, economisch door den president der Chan nel Tunnel Co. d'Erlanger en politiek door het Parlementslid Feil, een dergenen, die in 1913 de zaak weer aanvatten ia het Lager huis met 171 leden, uit alle partijen gereoru- teerd. Dr. C. te Lintum, uit Scheveningen, spralc naar aanleiding van deze belangrjjke samen komst, die een spoedige verwezenlijking van het Kanaaltunnelplan na den oorlog doeö verwachten, in het Departement Haarlem van de Maatsch. van Nijverheid over dieu tunnel en epeciaal over z\jn gevolgen voor, de economisch? toekomst van Nederland. Hjj, meende daarvoor te moeten waarschu wen, aangezien het niet anders kan, of Nederland moet door den tunnel eenigszins buiten het groot? personen- en ijlgoedereu- vervoer komen te liggen, niet alleen vau uit Engeland, maar ook van en naar Amerika; De vraag dient dus onder de oogen te wor den gezien, en wel met allen ernst, op welke wijze men zich voor dit gevaar kan dekken. Spr. noemde hiervoor versehiT.ende middelen ter overweging: lo. den weg CalaisHamburg- -Scandia^ vië, etc. te behouden vóór Brabant, Limburg, Arnhem, Zutphen, Twente; 2o. de droog making der Zuiderzee te bespoedigen, om plaats te niaken voor een andere lijn vau Calais naar Hamburg, etc. over Rotterdam, Amsterdam, Wieringen, Groningen (later ook voor een lijn over Amst. en UtrechtNa ar denKampen—Groningen); 3o. handhaving, van het- vrijhandelsstelsel; 4o. sterke bevor dering van het fberistenverkeer; 5o. bevor** dering der industrie, een vanouds bekend redmiddel bij verloop van het- groote ver keer. Alles, om b\jt\jds te zorgen, de bakens te verzetten en den wind in 't zeil te houden. Periculum in mora. Keu Bsaaas's -werl*. Komnu van- SILAS K. HOCKING. Uit het Eugelsch vertaald. Maar zij scheen buiten het boreik van eiken scholf te zijn. Soma kon zij met een klank, van triomf in haar. stem zeggen „Nic.ta kan mij meer deren," En intu&s.schen merkte zij. rnet een vol komen helder begrip op welk een lót" ruen voor haar op liet oog had merkte dat op niet. de grootste onverschilligheid, ris dat haar vader en Jane genoegen deed, wat kwam het er dan op aan Waar kwam liet eigenlijk nog" op aan? Jano's bezorgdheid ormindorrie eii ver dween eigenlijk geheel. Alles ging geleide lijker, gemakkelijker en vlugger dan zij had verwacht. Richard Bardell, die het betreur de, dab rijn dochter baar oude vroolijkhoid en levendigheid zoo geheel had verloren, .was uiterst dankbaar, cïafc zij zoo volgzaam was. Fenlove begreep haar in liet geheel niefc. Haar lijdelijkheid schreef hij aan in stemming toe in haar glimlach van onver schilligheid meende hij goedkeuring te zien.. Zoo werd dag aan dag Adcla's lot door anderen gevormd, terwijl zij zelf slechts toekeek en glimlachte. HOOFDSTUK III. Feulovo vraagt haar ten huweRjk. Fenlove trok zooveel mogelijk partij van do gelegenheid. Hij wist niet hoe lang Adela's kalme stemming zou duren. Die kon permanent zijn, maar ook even spoedig voorbijgaan, als zij gekomen was. Zij kon beschikken, dat wist hij, over een groote geestkracht en een sterken wil, en hij vreesde veeleer een terugkeer van haar oude koppigheid, zooals haar vader het noemde een dergelijke koppigheid als over haar ge komen was nadat zij Hector Drysdale had loeren kennen. Hij beweerde tegenover Richard Bardell, dat. hij weinig verandering in haar op merkte, maar dat hij de verandering, die er was, gunstig vond. Zij waa wat stiller en bewoog zich door het huis met. wat lang zamer tred, maar haar- zachtheid en mede gevoel waren meer geprononceerd. Zij be handelde heni rnefc innemende beminnelijk heid en vriendelijkheid, die zijn hartstocht deden toenemen en hem meer dan ooit deden verlangen haar te winnen. Bij al haar schoonheid kwam nu nog de charme van een bereidwillige onderwerping. De vrees van dr. Hunter verwierp liij rnefc verachting, als zijnde het overwegen niefc waard. Alle geneesheeren, verklaarde hij,' hadden óf een stokpaardje óf waren schrikaanjagers. Dat er niets verontrus tends in Adela's toestand was, daarvan was hij overtuigd, 'fc Was nicb noodigom de medische wetenschap of de zielkunde in den arqi te nemen voor een verklaring; het was eeu heel natuurlijk geval en gemakkelijk te begrijpen. Adela had geen drukte gemaakt, omdat zij niefc innig bedroefd was geweest. Zij had zich ongetwijfeld verbeeld, dat zij innig veel van Drysdale hield. Hij had haar in zekeren zin betooverdmogelijk was ^ge hypnotiseerd" de juistere uitdrukking. Hij was, dfat moest men toegeven een knap man mot magnetische oogen en een over tuigende tong. Als liij bij haar was, was zij min of meer onder een bet-ooveringmaar zoodra die bet-oovering was verbroken was zij weer zichzelf geworden. Van daar, dat zijn dood haar kalm liet en haar niet aan deed. Er was niets geheimzinnigs of onver klaarbaars in dit- alles. Wanneer zij werke lijk verliefd op hem was gewee9t, zou zij het. op de zenuwen hebben gekregen. Foiilove was niet iemand met een rijke verbeelding. In dat opzicht was hij bepaald Engelseh. Hij miste de gave van zich in een anders- toestand te kunnen verplaatsen. Hij kon do dingen van zijn eigen standpunt heel duidelijk waarnemen, kon ver genoeg langs de oppervlakte zien, maar hij miste het vermogen om onder de korst door te driugen en de stille krachten .waar te ne men, die daar beneden aan het werk waren. Bovendien was her zijn vaste overtuiging, c?at ieder ander standpunt dan zijn eigen een zekere geestelijke afwijking verried. Vandaar,, dat, wanneer Jane -of haar va der 'n opmerking maakten omtrent Adela's vreemde onverschilligheid, hij op zijn eigen superieure manier glimlachte. Hij meende, dat hij er alles van afwist, ofschoon hij riet al1 es verkoos te zeggen wat hij dacht. Hij vleide zich, dat. hij do vrouwen beter begreej), dan zij zichzelf begrepen. Zooals hij de zaak beschouwde, was het Adela's manier ohi terug te keeren tot liaar eerste genegenheid. Zij had hem reeds lang gekend, vóórdat zij kennis maakte met Hector Drysdale. Hij vleide zióh, dat. zij hem nogal bewonderde, wat op zichzelf een bewijs was van haar goed verstand en goe den sma-ak. Het was waar, dat hij haar nooit op een bepaald directe wijze het hof had gemaakt. Hij had een gunstige gelegen heid afgewacht, om zich te declareeren, toen Drysdale zeer ongelegen óp het tooneel ver scheen. De komt van Drvsclhle had voor lipt oogeublik de naald van Adela's genogen- lieden doen afwijken van liet- magnetische Noorden dat magnetische Noorden was hij zelf natuurlijk en daarom zóu, nu do storende invloed was weggenomen, de naald zonder geraas of drukte tot haar waren stond terugkeeren. Dat was in 't kort wat er was gebeurd. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1