No. 177Ö8. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 17 November Derde Biad Anno 1917. Onder onze Vroede Vaderen. DE OORLOG. Nederland en de Oorlog. ENGELSCHE BRIEVEN. De correspondent van de „Daily Mail" ia liefc Italiaansclie hoofdkwartier moldfc, dat. het tweede en derde leger thans her steld zijn en tegenstand bieden, dwars oa er den weg, aan de Piave-Iinie. Het Aak van Trente van den muur te gen de invallers, wordt nog bezet gehou den tot behoorlijke bescherming van die legers aan de Piave. Men kan dus binnen kort van den vijand niet alleen een poging verwachten om door de Piave-linie heen te breken, maar ook tegelijkertijd een po ging om de Italianen van den muur in Trente te verdrijven, zoodat hij in staat zal zijn to doen, wat ihij al lang gewensclvb heeft, namelijk in de«n rug van de hoofd macht van het Italiaanscho leger te komen, terwijl dit de handen vol heeft aan zijn front. Dit is de groote beteekenis van 'a.vij- ands aanvallen in het vak van Trente. die nu in de Jegcrbericliten worden vermeld. Aan de oevers van de Piave zeiven he ft men ongewone tafreelen gezien. Afge vaardigden, gekleed in grijsgroene unifor men. zijn naar de voorste linie vertrokken en begeven zich opzettelijk naar de gevaar lijke punten. Zij richten het woord tot do eoldaten en vermanen hen tot het laatst too voor Italië te vechten. Bij een van die gelegenheden drongen, terwijl een afge vaardigde het woord voerde, uit eon van de dorpen aan de rivier de kreten van een vrouw over de Piave door. Tweemaal her haalden zich die kreten. Terwijl de solda ten er gespannen naar luisterde, zride de afgevaardigde, zioh tot hen richtende: „Gij hebt dat gehoord! Wilt gij, dat die kreten verder in Italië doordringen?" Uit één mond riepen de soldatenNooit!" Zij namen hun geweren en wilden over de rivier naar hefc dorp too. Zij kregen bevel, op hun post te blijven, maar zich dat te herinneren als het uur daar was en toen barstten zij los in hefc geroep van „Viva Italia zonder er zich om te bekomme ren, dat zij zoodoende aan den vijai d aan don anderen oever hun aanwezigheid ver rieden. Toen volgde er een geweervuur. Eén groep soldaten, die tot het tweedo leger behoorden, waarvan de ontreddering het grootst geweest was, kregen in het kamp. waar zij ter reorganisatie heon ge zonden waren, vaderlandlievende wroe ging en vroegen verlof om dadelijk naar het front te mogen gaan. Dat werd hun toegestaan. Nieuwe vredesactie van den Paus. Zwilsersche bladen vernemen uit Rome, dat in de kringen van het Vaiicaan men eerlang weer een nota van den paus orcr de vredes voorwaarden, die aan ieder der oorlogvoe renden afzonderlijk za! worien gericht, ver wacht schending van onze onzijdigheid. Maar door onze schepen alsook die van de Noord- scho landen voor ander vervoer te ge bruiken, krijgt Amerika voor zijn oorlogs diensten tonnemaafc vrij- Het is zeker niet aangenaam, dat wij du» worden gedwongen orn onze schepen aan Amerika in gebruik te geven, maar wij zoutten ze anders daar Amerika bunker- kolen weigerde voor het minst tijdens den duur vaa den oorlog niet terugzien. Van twee kwaden zal onze regeering dus het béste hebben gekozen, want we krijgen nu ten minste graan, dat we over eenigen tijd hoog noodig zullen Jiebben, en andere benoodigheden helaas, naar het schijnt geen veevoeder en meteen komt er scheepsgelegenheid voor onzen uitvoer naar Amerika en verkeer met onze koloniën. Het uitvaarverbod van visscheraschepen opgeheven. Van een deputatie uit het. bestuur der reedersA ereeniging alhier is het volgende telegram uit 'a-Gravenhage ontvange^: „Bewerkstelligden, dat verbod tot uit varen voor zeilloggera en kustsleepboofc wordt ingetrokken." Geslachte varkens. Do minister van Landbouw heeft de afle vering on het vervoer van geslachte- varkens of gedeelten daarvan verboden. Dit- verbod is niet van toepassing a. Voor zoover betreft de aflevering van varkensvleesch van zoogenaamde regee- ringsvarkens aan consumenten in overeen stemming met de in een gemeente bestaande distributiebepalingen b. op de levering van gerookt of op andere wijze geconserveerde varkens- vleoschwaren aan consumenten, welke op den datum dezer beschikking reeds ten ver koop voorradig zijn; c. voor zoover daarvan ontheffing is ver leend door de Rijks-Commissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging of door een burge meester met inachtneming van hetgeen hieronder is bepaald. 3. Een ontheffing als onder 2 bedoeld zal door een burgemeester niet worden verleend dan a. in geval van noocblachting in zijn ge meente, waartoe vergunning word ver leend b. ten aanzien van in zijn gemeente ge slachte varkens- of gedeelten daarvan, voor zoover deze aan een gemeentebestuur wor den geleverd (zoogenaamde regecrings varkens), doch voor iedere gemeente tot- ten hoogste de helft van de hoeveelheid varkensvlees! i, welke vroeger (zijnde twee varkens van 100 K.G. per 1COO inwoners en per weck) werd geleverd. Valsche zilverbona. X Met welverdiende piëteit is de aan onze Troedschap ontvallen heer Harlevelt herdacht. De r»de, waarin de Voorzitter den overledene moo jute- on met groote waardeering schetste, Heid door do leden, die spontaan van hun zit plaatsen waren cpgerezen, eerbiedig aange hoord. Onzerzijds sluiten wij ons geheel bij d® karaktv'rteekenuig van den heer Hartorelt door den burgemeester aau. Afstammeling van een oudo Leidsche regentenfamilie, bleef hij ook ala magistraatspersoon de traditie van zijn ge- alacht getrouw Het College van B. en W. con troleereu en tegelijk steunen als het kon, achtte hij de voornaamste taak vaa een Raadslid. Slechts hij uitzondering schaarde hij zich aan do zijde der opp*>ülie, on ock dan wilde hij liefst de verbindiagsplank loggen tusschen do strijdende partijeu.Uiteraard trad hij daardoor weinig in openbaro vergaderingen op den voor grond. In commissies, waar het op besturen, regelen en werken aankwam, voelde hij zich op zijn plaats. Dat zijn geboortestad hem na aan het hart lag. bewijzen wel de talrijke legaten, aan verschillende Leidsche instellingen ver maakt. Zoo zal niet alleen in den Raad, maar ook in de gemeente zelve zijn nagedachtenis in dankbare herinnering bewaard blijven Een ongewoon groot aantal belangstellenden op do publieke tribune mannen en vrouwen, waaronder makelen ïv .t een kind op den arm woonden deze weemoedige, plechtigheid bij. Zij waren echter daérvoir niet gekomen.Hun doel was lo manifesteert tcgou de wijze, waarop ook in deze gemeente de brandstoffen- en lo- vensiniddelen\ooi-ziening is geregeld, en om klem bij te zetten aan een adres en een motie, waarin hun bezwaren tegen de bestaande dis- tributieregelir.g waren uiteengezet. Wij meenon, dat het den Voorzitter vrijwel is gelukt den ma nifestanten aan te toonen, dat, voor zoover tr aan de distribucering iets hapert, het gemeente bestuur daarvoor geen schuld treft. Dat B. en AV. in samenwerking met hun collega's van Am- elordam aandrang op den betrokken Minister hebben uitgeoefend, om, in afwachting van do aanneming van het desbetreffend wetsontwerp, ide gemeente-besturen nu reeds te machtigen, 'de brandstoffen in de geldende distribulicrege- ling op te nemen om deze daardoor tegen een lageien prijs beschikbaar te stellen, bewijst wel hun goeden "wil Dat de Minister dit niet heeft gewild, kan liet gemeentebestuur niet heipon Trouwens, vermoedelijk zal de Rijksregeling niet lang op zich laten wachten Een bewering in het adres, dat de kinder sterfte in den oorlogstijd onrustbaiend is too- gonomen, ken (1e Voorzitter, wat Leiden betreft, gelukkig, met officieele cijfers weerleggen. Sinds 1913 is deze vrij staliomiair gobleven, ja zelfs nog iets verminderd. Het is goed, dat men liet weet. Er is al misera genoeg. Waarom zul len wij haar ook neg zoeken, waar zij niet beslaat? Veel debat is er op de medodoelingen, die blijkbaar de manifestanten niet dadelijk heb ben bevredigd, niet gevolgd. Alleen do heer Sijtsma greep deze gelegenheid aan, om er zijn leedwezen over uit te spreken, dat men in volks- vcigaderingen maatregelen, in het belang der bevolking genomen, soms reeds bij voorbaat ia miscrediet tracht te brengen, getuige de sma lende uitlatingen over do Centrale Keuken in een dcor hem bijgewoonde vergadering, waaraan 'de gerf-eente belangrijke bedragen ten koste legt en die ongetwijfeld van groot nut kan zijn. Verder gaf hij enkele raadgevingen en wenken, iflie, als zij opgevolgd -worden, zeker eenigo bevrediging zullen schenken. Met name wat de splitsing van do hrandstof- fonbons botreft, zoide de Voorzitter overweging 1oe. Gezinner. met zeer kleine beurzen zou 'deze splitsing bijzonder te stade komen. Lo agonda zelf was weinig belangrijk. Wie ochtcr had gehoopt, dat zij vlug zou zijn afge werkt, is teleurgesteld geworden. Over een vcr- loek van co'n bewoner aan de Witle-Rozen- straat om gasannleg met daaraan verbonden overneming van grond, is langer dan een uur gedebatteerd De hoeren wisten zich daarbij zóó weinig te beperken, dat zelfs prof Aal- berse on niet ten onrechte van zichzelf rnoost verklaren, dat hij veel te lang had ge sproken Wij verwijzen met betrekking tot deze aange legenheid cn de ander? punten naar het ver slag. B. en W zijn weder, zooals gewoonlijk, ovar 'do geheele linie (D oppositio baas gebleven. Dc stemming in Italië. rAan de „Times'" Avordfc uit Milaan ge meld, dat se dort. do „risorgiomenfco" er niet zulk 'n storm van patriottische geest drift over noordelijk Italië is gevaren. De burgers werken op stoffelijk en mo reel gebied als paarden. De aanhangers van alle mogelijke richtingen hebben zich laten aanwerven voor de gemeenschappe lijke verdedigingstaak. Alle vooraanstaande Jeden van de offi cieele socialistische partij te Milaan, die liet gemeentebestuur in handen hoeft, heb ben zich afgeweid ran de opvattingen, iwolke nog altijd door de „Avanti" worden voorgestaan, welku afwijkende meening haar vertegenwoordigende waarde heeft verloren. Het congres van katholieke vereenigin- gen, hetwelk onder leiding van den kar dinaal-aartsbisschop van Milaan gehou den werd, drong er bij de katholieken op aa.n, zich als één man te weer te stellen on vaardigde oen proclamatie uit, waarin ge pleit wordt voor „weerstandskracht on bucht in de vuurlinie en in hot land zelf en vaat vertrouwen in de legerchefs". iHefc cor.gres zond den premier een tele gram. waarin de krachtige steun der ka tholieken aan de Heilige Eenheid wordt toegezegd (Moeders van Italiaan she soldaten, die voor hun land stierven., teekendon een ma- infest, waarin een beroep op hot leger [wordt gedaan, om aan do heldhaftige ovor- ievoringon dor afgeloopen twee jaren fcrouw te blijven. Cebiedalionger in Bulgarije. Do „Mir", het orgaan der nationale partij in Bulgarije, bevat een hoftig artikel, waarin word' verklaard, dat het bezit van de Do- broedsja. tot aan de Donau monding, een driDgende noodzakelijkheid voor de tookomSt- van het vereenigde Bulgarije is. De regce- ring en de natie zijn volkomen eensgezind, zonder zich van de wijs te laten brengen, noch door de verklaring van de aan zinsbedrog lij dende Russen, noch door de partijdige beslis singen van het Nederlandach-Scandinnvisch Comité dat niets van het Bulgaarsdie volk afweet Een complimentje voor dit comité, dat zich maandenlang te Stockholm heeft uitgesloofd om vrede3voorstcIletje3 te ontwerpen. De Russische gezant in Denemarken over Rusland. De Russische leg3tie te Kopenhagen heeft aan een verfcegenwoordiger van het blad „Politiken" verklaard, dat alle Russische ge zantschappen in Europa het io dit opzicht eens zijn, dat zij de regeering der maxima listen niet zullen erkennen. Wij kunnen in 't algemeen niet aannemen, dat liet een regeering is, zeide de gezant; de maxima listen zijn een bende roevers, die slechts op een gunstige gelegenheid hebben ge wacht om zich van de hoofdstad meester te maken. Daar hebben ag een meerderheid in het groot aantal fabrieksdistricten, doch'in Moskou en alle andere steden van Rusland vormen zjj slechts een kleine minderheid. Neen, wij beschouwen ons nog steeds als ambtenaren van de regeering van Kerenski. Wij zijn van meening, dat de zaak van Kerenski de zaak van Rusland i3. Het eerste punt op het maximalistisch program i3 een oogenblikkelijke vrede, terwjjl dat eerste punt van Kerenski luidt: voortzetting van den oorlog, tot een eerlijke vrede is ver worven. .Welnu, het staat vast. dat Rusland alleen gered kan worden door dezen oorlog in samenwerking met do geallieerden verder te voeren en men zal weldra zien, dat de meerderheid van het Russische volk en het lieele leger zioh bjj dezen ged&chtengang aansluiten. Men moet aan dezen opstand der maxi malisten geen al te groote waarde hechten; liet is een plaatselijk oproer en spoedig zal liet onderdrukt zrjn. Onze sclicpon in Amerika. Het „Vad." schrijft over de overeen komst, volgens welke onze schepen, die ia Amerika zijn, voor Amerikaanscho rekening zouden gaan varen Inderdaad ia dus de overeenkomst nog niet tot stand gebracht. Aan het departe ment- van Buitenlandscho Zaken heeft men er dan ook geen bericht van ontvangen. Maar hot laat zich aanzien, dat do zaak in orde zal komen. Natuurlijk is er geen sprake van dat de Nederlandsche schopen mot "toestemming onzer regeering gebruikt zullen worden om Amerikaanscho troepen of oorlogsbenoodigdheden naar Europa te vervoeren, gelijk men uit het Reuter- telegram zou kunnen opmaken Dit ware Door do politie te Maastricht is bij bet agentschap van de Ned. Bank een valsche zilverbon van f 2.50 in beslag genomen. Do zoon van den hulpkoster te Heerlen is naar 't huis van bewaring overgebracht, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche zilverbons van 1 gulden. Hij heeft reedis een voorloopige bekentenis afgelegd. Distributiewee. Voor do brandstoffenoommissio voor Naarden en Bussum, gezeteld to Bu&sum, Varen drie schepen turf besteld, met- de bepaling, dat de schepen niet te groot mochten zijn, opdat deze de sluizen kon den passoereu, die te Muiden toegang go- ven tot de Naarder trekvaart. Aangezien de schepen, die elk ongeveer 80.000 turven vervoerden, veel te groot waren, moesten deze blijven liggen. Met het Rijkskolen- bureau en de brandstoffencommissie werd aanhoudend telegraphisch van gedachten gewisseld, doch het slot was, dat Naarden on Bussum do turf moesten accepteeren. Hiertoe moest alles te Muiden worden „overgevlet", lietgoen een extra onkosten vergfc van ongeveer f 1500. Van het- wisse len van de telegrammen af tot lieden moe ten dé schippers f 13 leggeld per dag heb ben, zoodat er een groote onkosten komt op deze onmisbare brandstof. Bovendien is den brandstoffenhandela- ren, die te Naarden wonen, niet. vergund, de turf, voor Naarden bestemd, tijdens het passeoren van deze gemeente in ontvangst te nemen. De schepen varen door en de brandstoffenhandelaren kunnen dan weder de turf van Bussum naar Naarden vervoe ren. Algemeen vreest men, dat die turf ontzettend duur zal zijn. D8 aflevering van aardappelen. Uit Heer ©waarden meldt men aan de „N. Tieleche Crt." De landbouwers in deze gemeente hebben zich eenigo dagen geleden telegrafisch tot den minister van Landbouw geWend met het verzoek om de aardappelen, welke zij moeten afstaan, per schip te vervoeren, opdat zij op de aanlegplaats, in de onmid dellijke nabijheid van het dorp, zouden kun nen geleverd worden. Hierop kwam geen antwoord, doch zij kregen na eenige dagen bericht om aardappelen te leveren aan het op 2V6 uur afstand gelegen station Zaltbommel. Hoewel met grooten tegenzin werden Vrijdag toch aardappelen aan go- meld station geleverd. Evenzoo zou Zater dag geschieden. Des morgens heel vroeg toog men met 11 geladen karren op pad. Onderweg kregen de voerlieden van uit Bommel evehwel bericht, dat' geen aard appelen meer werden geladen en waren dus genoodzaakt met hun regeeringspiepers rechtsomkeert te maken. De verbouwers, die, niettegenstaande de verre afleveringsplaats, blij waren, dat ze hun overtollige aardappelen kwijt waren, kunnen ze nu weer opslaan tot nader be richt. Dat dit voorval terecht ontstemming lieeft gewekt bij de boeren, laat zich begrij pen. Voor velen, die zelf niet over kar en paard beschikken, is het behalve de teleur stelling tevens een schadepost. (Van onzen Londenschen briefschrijver). (Nadruk verboden). LondeD, 4 November. Eenigen tijd geleden het was op een wandeling buiten, ver van de woelige stad wees mijn metgezel me een grooten. vo gel aan, die een eind verder boven een stoppelveld in de lucht „stond". Klappend met de wieken/ de kop met den kwaden snavel naar omlaag, bleef de vreemde vogel een meter of twintig- hoog, rechtstandig boven dezelfde plek, loerend naar een veldmuis of een leeuwerik. We stonden stil en wachtten misschien oen minuut, maar het leek oen eeuwigheid. De vlerken klapten, maar de vogel hing na al dien tijd nog op dezelfde plek in de lucht. En aldoor loerden do felle oogen naar het stomme dier, dat, waarschijnlijk kleintjes-ineengedoken, onder «een pol gras, dekking zocht voor het. schrikkelijk dreigend ge-vaar. Eensklaps gebeurde het. Als een flit» schoot de havik neer op zijn prooi, en, na een korte worsteling vloog hij langzaam weer op, hefc slachtoffer wat het ook geweest mag zijn stevig in do klauwen. Laten we aannemen, dat heb ieen schade lijke veldmuis was, een graanverslindor (en graan is schaarsch in de wereld), dan gaat toch instinctmatig al onze sympathie uit naar het dier in doodsnood cn niets clan afkeer naar den roofvogel, dien moor denaar van professie. We bewonderen noch zijn wonderbaar-scherpen blik, noch de zekerheid van zijn greep, we vinden hem een lafaard, die zwaargewapend op een weerlooze aanvalt; wo walgen van zijn schouw bedrijf. Terug in Londen, waar in den avond aan een wolkenloos uitspansel een volle maan den glans der sterren doet verblee- ken. Poëtisch? Schoon? Zwijg, vreemde ling in Jeruzalem, liet is een uitgezochte avond voor een aanval op onze nachtrust, een aanval van Duitsche vliegtuigen op de „vesting" Londen, e»en moordpartij, een bommenfe9tijn met ons allen, mannen vrouwen en kinderen, goeden en kwaden, eerzamen en cerloozen, wijzen en onnoo- zclen onder de graspollen en een vliegtuig als een havik of een katuil boven ons in de lucht. Ik moefc de vergelijking niet te ver door- voereu. We zien de overeenkomst, maar hoe treffend is ook hefc verschil. De roof vogel ziet scherp cn weet wat hij doet ah hij neerschiet, is hij onfeilbaar zeker van zijn prooi. Maar wat weet een stum per van 'n vlieger, duizenden meter? hoog in de lucht, van do plaats, waar zijn Lom te land komt? Ook zijn we, dank zij de afweerkannn- nen en de eigen vliegtuigen, niet weer loos meer en worden de vijanden in do lucht zoo ongenadig bestookt, dat zo nau welijks weten, hoe het veege lijf te red den maar wij, rustige burgers, denken om de vrouwen en de kinderen, die als slachtoffers vallen en hoe kan het an ders? ^ij walgen van dat schandelijk bedrijf, dien „oorlog" tegen non-combat- tante-n en zonder de minste militaire nood zaak. Hoe wordt het goedgepraat, hoe is het mogelijk, een vergoelijking te vinden voor een aanval, waarbij misschien door één od duizend bommen een militair doel wordt geraakt, terwijl alle overige bommen, neergeworpen op een dichtbevolkte stad, groote kans hebben weerlooze burgers te raken Maar is mijn stelling wel juist cn over tuigend? Kan het niet zijn dat de vijande lijke vliegers, voorzien van de beste staf kaarten en nachtkijkers, wèl weten, waar hun bommen neerkomen en dus wel zeker en degelijk groote militaire schade kun nen berokkenen Neen, het. kan niet zijn, liet is tlieorethiseh onmogelijk, en in de praktijk ook uitgewezen. Ik zal het hieT even in het kort verkla ren. De bommen, die door vliegtuigen van het Gotha-type worden geworpen, zijn drieërlei, maar het zijn alle bommen. Het woord Inch l-torpedo, dat in den laatst en tijd met- eenige voorliefde wordt gebruik, is eori verkeerde benaming. Hefc zou doen denken, dat de luclitschutter een soort, torpedo, die door eigen kracht voortbe wogen wordt en voorzien is van een lucht- schroef en „vinnen", kon afzenden in schuine richting, naar éen verwijderd doel. Dat is in het geheel niet het geval. De bommen zijn visch- of torpedo-vormig maar tot het genus tovpedo behooren zij niet. Nu zou alleen voor een vliegtuig, dat onbewegelijk in de luoht staat, mogelijk zijn, een bom te laten vallen op een doel dat loodrecht onder het vliegtuig ligt. Elke Hoogere Burgerscholier weet evenwel, dat een vliegtuig niet bij volkomen wind stilte en met afgesloten machine onbe weeglijk in do lucht kan blijven, maar zelfs zal vallen, En hij kan u ook vertel len, dat de eenige andere mogelijkheid om onbewegelijk in de lucht te staan, ver kregen wordt, als de tegenwind precies ge lijk is "aan de snelheid, waarmee de ma- ohine vooruitgaat. Dan staat de machine stil, maar wat gebeurt er met de bom? Die wordt door den wind natuurlijk achter waarts weggedreven. Bovendien komt dat geval van onbewe- gelijken stand zóó uiterst zelden voor, dat men hot gevoegelijk kan verwaarloozen. Nu weten wo, dat do Gotha's, die Enge-' land bezoeken, zich uiterst snel voortbe wegen. Laten we zeggen, dat hot in alle 'luchtlagen windstil is, en dat. de machine een vaart heeft van honderdvijftig K.M. in het uur op een hoogte van drieduizend Meter. Als we nu den tegenstand van de lucht geheel verwaarloozen, komt nog d® bom een. kilometer verder naar voren neer. Nu zal men zeggen, dat mot goede oefe ning een schutter wel zoo handig kan mikken, dafc zijn bom preciea op het juist® punt fcoland komt, als hij de bom 24 secon den vóór hij boven het doel komt, loslaat.. Niets ervan, want al zou dafc op zïohzdf al een miraculeuze handlghoid zijn, in d® praktijk heeffc d© schutter nog rekening l® houden met drio belangrijk® factorend«' volstrekte stabiliteit van zijn machine minste schommeling geeft een belangrijke afwijking), de windkracht en windrichting in alle onderliggende luchtlagen (en dia kent hij niet) en de tegenstond van Je lucht. De slotsom is al zoo, dafc de ö.lIerbeflfcS! schutter in de Duiische luchtvloot niet in staat is de trefkans te berekenen van z(jn b'ommen, zelfs nïefc onder de allergonstagafco omstandigheden. En denkt men nu dien schut ter van alle kanten bedreigd door vervaar lijk barstende bommen, van her naar der ge dreven door fel barrage-vuur, bestookt do>r vijandelijke vliegers, wat blyffc er dan over van zijn* trefkans? In mijn rustige kamer heeffc het imj al heel wat tijd en hoofdbreken gekost do berekening ie maken, die ik hier boven vermeldde (en die naar ik hoop, niet door onze jeugdige Burgerschool-vrienden te licht bevonden zal worden). Zal evenwel de bommenwerper daarboven la den nacht z\jn berekening juister kunnen maken? Wie kan het gelooven? Toch is een nauwkeurige trefkans de éénige overweging, die aan het bommenwer- pen op een militair object in een dichtbe volkte stad, een zweem van sjjn diepe im moraliteit zou kunnen ontnemen. Het is een weergaloosgemeen bedrijf en wat me.n er mee verkrijgt is alleen dafc da 3fkeer, die &c door wordt ingeboezemd zoo hevig wordt, dafc hij in geen reénschenleeffcgd kan wor den uitgewischt Maar werpt men mij misschim tegen, ïri dis niet een zaak van pot en ketel? Doen de geallieerden niet hetzelfde, als hefc in hun kraam te pas komt? Ik geloof het niet. Men moet niet denken, dat ik alleen Engol- sche en Fransche kranten, enkel Engelscho en Fran soke officieele berichten onder mijn oogen. krjjg. en daarop mpn overtuiging grond, dat de luchtaanvallen van kant tot dusver steeds gericht zijn geweest op mi- miii'.aire doelwitten, spoorwegverbindingenen dergelijke, in of achter het gevechtsterrein, maar toch van onmiddellijk belang voor den strijd in het westen. De Franschen hebben open steden (ala b.v. Freiburg) gebombardeerd, maar in de Fransche communiqués kon men dan steeds lezen, dat hefc reprasnilb-maa'rege'ei waren voor aanvallen gedaan op Fransche open ste den (als b.v. Nancy), die dan met- den da tum er bij, werden genoemd. Men kan hot naslaan. Maar ook al wa3 het zoo, dat beide par tij m dezelfde afkeurenswaardige krijgsmid- deten toepassen, dan wascht de zonde van den een de wandaad van den ander toch niet af? Fn het blijft ontegenzeggelijk een schan delijke wandaad met vliegtuigen of Zeppe lins aanvallen te doen op de millioenenstad Londen, onder voorwendsel, dat met 99 pro cent geluk en één procent behendigheid mis schien een kazerne of een bommenwerkplaata ware te raken. Eén gezichtspunt heb ik nog niet behan deld. Zou het niet kunnen, dat de bevolking van Londen dermate in paniek geraakte, dat ze aan de regeering vroeg in 's hemels naam maar vrede te maken, wjjl de toestand onhoudbaar was geworden? Natuurlijk is dab de meest belachelijke onzin, ook al zijn er naar het schqnt bewijzen, dat de onwetender, of goedgeloovigen in Duitschland op der gelijke sprookjes worden getracteerd. Er is nóch paniek, nóch wankelmoedigheid, wè' ergernis en wraakgeroep. Als het waarschu- vingssein weerklinkt» weten we dafc het bui ten onveilig is (wegens de kans door een granaatsplinter of scherf te worden getrof fen). De fatalisten gaan rustig naar bed; voorzichtigen blijven in benedenkamers, over- voorzichtigea gaan in den kelder schuilen en in de meest-bedreigde wijken zoeken ve len dekking in de stations van den onder' grondschen spoorweg of worden toegelaten in de benedenvertrekken van ótage-wonin- gen of groote handelshuizen, wier sterke vloeren van gewapend beton, een prachtigs blindeering vormen. En dan nog vallen er slachtoffers, maar voornamelijk als oen bom dwars door een slechtgetimmerd huis slaat en onderin ontploft Een dag of wat geleden men heeft het in de kranten kunnen lezen hebben zeven escouades Gotha's zeven verschillende aanvallen op Londen ondernomen. Zs kwa men van verschillende kanten en op ver schillende Maar van de dertig ma chines konden maar enkelen, twee of drie, door de vtrdedigings-barrages heenbrekeïi en die hebben er zoo onbarmhartig van langs gehad, dat ze hulpeloos vluchtten na*r alle hemelstreken en telkens door eon nieuw® barrage werden teruggedreven. Ze schijnen ten slotte ontkomen te zyn maar zrj, noch de zeven- of acht-en-twintig andere, die on- verricht?rzak3 huiswrart* konden gaan, zul len gauw de hardhandige ontvangst ver geten, die zij hadden door te maken. Do bommen, die zjj in een der Londen< sche districten neerwierpen, deden schade aan huizen, aan akkerland en maakten ook slachtoffers. Dat ze zonder éénige scrupule m het wilde weg zijn gegooid is bover allen twijfel verheven. Yjji of zes vielen in één mijlenlange rechte lijn, op vrij regek matige afstanden van elkaar. Ze zijn blijkbaar vrij snel achter elkaar gelost en niemand zai de bewering htaande kunnen houden, dab die bommen qp eenig bepaald doel of reeks v$n doelen konden zijn gemikt geweest Dat de verdediging van Londen thans zeer sterk is, blykt uit het negatief resul taat der laatste raid. Maar natuurlijk kan da sterkste barrage niet beletten dat enkel® vliegtuigen er doorheen sluipen. En zoolang dat gebeürt, zullen er slachtoffers vallen, offers van door geen militaire overwegin gen goed te praten moord.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9