No. 17706. DAGBLAD Donderdag 15 November Tweede Blad Anno 1917. Het buitengewoon Oorlogs- crediet van 160 millioen. DE WERELDKRIJG, Nederland m de Oorlog ¥R&GE?JTORiEK. I. Een wetsontwerp is ingediend tot verhoogi-ug der Oorlogsbegrooting voor 1917 niet een be drag van 160.87S.900. Blijkona de toelichting va:\ den minister vau Oorlog kunaen de uit het buitengewoon crediot te bestrijden, uitgaven in tweo groepen worden verdeeld; tot do eerste groep behooren do zoo danige. die strekken tot instandhouding van het gemobiliseerde leger of wel rechtstreeks en onvermijdelijk uit den toestand van mobilisatie veert vloeien, terwijl de tweede al die ..uitgaven omvat, waardoor de uitrusting en de gevechts kracht van de op oorlogsvoet gebrachte strijd macht wordt verhoogd. Voor zooveel de uitgaven der eerste groep lot een hooger bedrag moesten worden uitgetrok ken dan bij de eerste crcdictaanvrage voor 1917 -'is de stijging nagenoeg uitsluitend te verkla ren uit^ de gegeven omstandigheden. Tot de tweede groep van uitgaven, die uit liet buitengewoon crediet moften worden be streden, behooren die v'oor de luchtvaartaf- deeling, den motordienst. het materieel der ar tillerie en den dienst der genie, terwijl ook de uitgaven voor deu geneeskundigen dienst voor een deel onder deze groep zijn le brengen. Aan de toelichting van de credietaanvrage voor elk dezer onderdeden is het volgende ont leend: Luchtvaar lorganisatie. Voor vernieuwing en aanvulling van mate rieel zal een bedrag van 18 a 19 millioen wor den gevorderd. Omtrent ilen stand van zaken wordt o.a. het volgende medegedeeld: lie N. V. Nederlandsche Auto- en vlicgtui- gonfabrièk „Trompenburg" is bereid on in staat bevonden zich voor de vervaardiging van vlieg tuigen op zoodanige schaal in te richten, dat zij belangrijke opdrachten voor de departementen van Koloniën, Marine en Oorlog hc-eft kunnen aanvaarden. Met de reeds afgeleverde vliegtuigen zal „Trompenburg" nog in het jaar 1917 voor het departement van Oorlog in totaal 27 vliegtuigen kunnen afleveren, echter zonder de motoren; deze laatste zijn of worden met de noodige re serve-motoren door het buitenland geleverd. Intus-chen is de fabriek ook met den aanmaak van m wen begonnen. Binnen enkele maan den zal vermoedelijk de vervaardiging van een goeden vliegtuigmotor zoodanig gevorderd zijn, dat met de aflevering begonnen kan worden. Uiteraard kan de nog jonge vliegtuigin dustrie thans nog niet voldoen aan de hoog'c oïseben van snelle productie, die door de om standigheden gesteld moeten worden, en die nog zeer veel hcogor zullen worden, wanneer van onzen vliogdienst oorlogsprestaties zullen worden verlangd. Daarcvm, en omdat voorloopig liet buitenland. on3 technisch nog de haas is, zijn en worden gelijktijdig bestellingen in het buitenland geplaatst en worden maatregelen genomen om van de ervaring van bekende bui- tenlandschc fabrieken zooveel mogelijk profijt le trekken. Ondanks de vele moeilijkheden om uitvoer vergunningen te verkrijgen ert het vervoer te bewerkstelligen zal in 1917 het luchtvaartmatc- rieol in beheer bij het departement van Oorlog door aankoop in het buitenland uitgebreid wor den met 30 vliegtuigen met motoren, reserve- motoren, enz. Hieronder zijn Tiiet gerekend een aantal over genomen geinterneerdo vliegtuigen, welke door hun groote verscheidenheid en liet gemis van een voldoend aantal rosorvedoelen voornamelijk waarde hebben als leormatcricol. M o tordiens t. Voor den motordienst wordt aangevraagd een bedrag nd 3.800.000 vermeerderd met het voor dit onderwerp bereids op de gewone be grooting voor het dienstjaar 1917 uitgetrokken bedrag. Hiervan is o'.a. bestemd: 515.000 voor aanschaffing van een 50-tal vrachtauto's, 140.000 voor 10 moiorlichters, 60.000 voor kosten, vallende op de etappen-directie; 130.000 voor kosten, vallende op het perso neel van de autotreinen en op personeel en werkplaatsen van do etappen-inspectie; 400.000 voor de kosten van de depot-afdèe- iing van den motordienst; 170.000 voor de kosten van het vrijwillig militair automobiel- korps; 120.000 voor de bij de Artillerie-Tn- richlingen te verrichten herstellingen aan auto's en motorrijwielen; 122.000 voor aanschaffing van 130 motorrijwielen en 40 zijspanwagens; 1..500.000 voor banden, waarin een bedrag van 1.000 000 is begrepen voor do ve.rdcre vor ming van een oorlog«svoorraad; 300.000 voor aanschaffing van benzine, carbid, oliën, vetten on nndore zaken. Da nieuwe rijkskanselier. Men schrijft- uit Zürioli a-an de „N. R. Cb.", hot volgende: Een landsman van den nieuwen rijks- 'karwwKier ontwerpt in de ,,Gaz. de Laus." een kar Mere r schets van Duitschland's o et sten bewindsman. Het- beeld is allesbehal ve vleiend; de ontwerper is waarschijn lijk ofschoon persoonlijk met hem be kond geen groot vriend van den graat Maar na de houding van den rijkskanselier inaake de benoeming van Von Payer, heeft d9 schets toch aan actualiteit gewonnen. En dan, het ia altijd goed, een ding vau twee kanten te bekijken. ..Hot is ara ongeveer vïjt en twintig jaar geloden, aldus do zegsman van de ,.Gaz.", dat ik aan graaf Hurtling werd voorgesteld, gesteund door een aanbeve ling van een geestelijke, die een neef van den graaf was. Die eerste kennismaking heeft bij mij tot op den huidigen dag een onaangename herinnering achtergelaten. Het zalvende in zijn stern en zijn glimlach konden zijn innerlijk iniet verbergen-geen man mei!' een warm hart, integendeel ge maakt irt heel zijn doen. En deze indruk wrd nog dieper, telkens, dat ik den graaf ontmoette. Hij heeft trouwens in zijn trek ken niets, dat herinnert aan de innige g:- loofnovortuiging of de groote liefde an den katholiek bij uitnemendheid: heel zijn houding en zijn toon verraden zijn zucht naar roem, zijp zelfvoldaanheid, zijn zelf zucht. Deze ontmoeting dateert van vijf u twintig jaar geleden en in zulk een spanne tijds kan een karakter zich sterk wijzigen. Maar heb ia fcoch nog niet zoc heel lang geleden het was in 1912, toen Hertling 't Beiersche minister-presidentschap ovjr- nam dat' hij verklaarde heb parlemen taire stelsel met alle kracht, die in hem was, bevuilen best-rijden. ,,Yolstrecker des Herrscher-willens will ich sein", .uitvoer der van mijns meesters wil wil ik zijn", al dus formuleerde hij zijn regeerings:pro- gram. En men heeft maar het een of an dere nummer van 'a graven lijfblad ,Dij Bayerische Staatsztg." op te slaan, om daarin nog zelfs in de laatste maanden felle polemieken te vinden tegen datzelfde regime, -welks voorstander metterdaad rijkskanselier Hertling heet te zijn." Men ziet, het beeld is niet vleiend, zal ook wel niet heelemaal juist zijn, maar de afbeelding is actueel. LÊnin. Lénin. wiens eigenlijke naam Wladimir Oeljanof luidt, is nog geen 50 jaar oud en moer algemeen bekend geworden sedïrit het tweede congres der Russische sociaal democratie, dat in 1903 te Brussel en in Zwitserland gehouden i3. In het -politieke leven trad hij uiterst energiek op. Reeds op 'het bedoelde congres sprak hij namens da groep, die later de bolsjewiki genoemd zou worden. Steeds was hij voorstander van een vol- komeu afscheiding van de opportunisten. Een jaar of 14 geleden heeft hij in Müli chen gewoond. Bij de eerste revolutie keerde hij naar Rusland terug doch moest later liet land weer verlaten. De laatste jaren vóór den oorlog woonde hij in Kra- kau, vanwaar hij de toen ontstane bolsje- wiki-couranfc in Pebrograd van artikelen voorzag. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij door de Oostenrijksche autoritei ten gearresteerd, doch na korten tijd weer vrijgelaten on hij kreeg door de medewer king van zijn partijgenoot Victor JLdler kort. daarna toestemming naar Zwitser land te gaan. Daar is hij gebleven tot ce revolutie heb hem mogelijk maakte naar zijn vaderland terug te keeren. Er werd destijds een aanklacht tcgo hem ingediend" wegens verstandhouding •met den vijand, waaraan hij zioh echtor heeft weten te onttrekken. Rousselaere. Van de grens wordt gemeld: Dikwijls staan bij avond de bewoners van Rumbeke en Isogem naar de vlammen boven Rousselaere te kijken. Luguber is de aanblik van do geheel ontruimde stad. waar de bewo ners alles moesten achterlaten. En 't -was een stad raet veel rijkdom. Voor millïoenen machi nerieën en -andere bezittingen moest de arme bevolking prijsgeven. De Duitschers voer ?n nu-, allerlei materiaal weg: weefgetouwen, spinmachines waarbij er veel waren van T5.000 franc waarde ieder ketels, enz. Veel. dat niet vervoerbaar is, wordt vernietigd Met de diepste ontroering zagen de bewoners van nog bevolkte plaatsen de burgera d^r geteis terde stad heentrekken, per trein of te voet. Lange, triestige stoeteQ kwamen lang3 Rum beke, Isegera of Ardou Thielt. Moeilijk en pijnlijk was do reis. En steeds zag mon dc ban nelingen stil staan en omzien naar den hori gen Sint Michellstoren, want het scheiden viel zoo zwaar. Een leven van arbeid en zwoegen, liet men or achter; arm en beroofd moe3t men verder. En voor ben, die in den omtrek nog blijven moesten, was het als eea vreselijke voorspel ling van het lot, dat hun wacht Zoo zijn onmiddellijk bij het front Winkel, Sint Elooi, Wevelgem, ïsegcm, Rumbeke nog bewoond. Maar hoe lang nog'? 't Leven is er lastig en gevaarlijk en velen slapen er reeds maanden in den kelder. Ter beveiliging van Venctie. Ward Prioe, de oorlogs-f^orneö^ndent in heb Italiaansche hoofdkwartier, seint, dat, aangezien de geveöhtelinie steeds meer Veuetië nadert en dezo stad na 50 jaren wederom aan de oorlogskansen ia blootgesteld, do Italiaansche regeering al les in het weTk stelt, om de nationale schatting voor vernietiging te behoeden. Indien dc vijand binnen schootsafstand, van Venetië mocht komen-, zou een bom bardement van een uur de eeuwenoude schatten onherstelbaar vernietigen. Daar om wordt al hot mogelijke gedaan, ->m den vijand elk voorwendsel te ontnemen, om Venetië te behandelen als een vesting of een bestanddeel der Italiaansche ver dedigingswerken. Niemand, die uniform draagt-, is het toegestaan Venetië te be troden en de civiele bevolking wordt, aan gespoord, vrijwillig de stad td verlaten. In deze momenten van beproeving geven de Italianen blijk van moed en vertrou wen. De eloctrisKthe telemobielbool. Men aal zich herinneren, dat eenige dagen geleden de Eugelsche admiraliteit berichtte, hoe op de Belgische kust een eleotrisch be- fltuurd schip tot zinken was gebracht», het rierde van dien aard. „Naar alle waarschijnlijkheid", a'dus de maritieme medewerker van liet „Berl. Ta- geblatt", L. Persius, „betreft het hier een vaartuig, dat onder den naam „Femlenk- boot" bekendris. Het werd in onze literatuur voor het eerst in de Juli-aflevering van de „Marino Rundschau" 1911 genoemd. Daar heet het: „Een bemanningloos schip." Te Neurenberg werd tegen het einde van Mei, een door den onderwijzer Christbph Wirtli vervaardigde, 11 meter lange boot op een vijver gedemonstreerd, die door Her- ziaansche ethertrillingen bestuurd werd, door een enkelen handgreep vhn den bestuurder, die zich aan land bc\»ad, in bewegi'fg kwam, stopte, achteruit voer, links en rechts wendde, en signalen gof door het afvuren van schoten of liet luiden van de scheeps klok." Dok in het „Berl. Tagebl." werd op 17 Juli 1911 in een artikel .,De kracht der elhergolven", gewag gemaakt van de teie- mobielboot, en wel naar aanleiding van een proeftocht'op de Wannsee. De uitvinder de monstreerde destijds het vaartuig voor den kroonprins en een door de Vlootvereeniging uitgenoodigd publiek. Later vernam men or echter niet meer van. Deze uitvinding maakt het mogelijk, een vaartuig t e 'besturen en allerlei arbeid aan boord t-e verrichten door middel van Heiv ziaanscho electrische golven, de be keilde overbrengers der draadlooze telegrafie. De uitvinding berust op het idee, dat dreadlooze energie in staat is, zekere toestellen op ver- .ren afstand in werking te brengen. Natuur lijk wordt niet .de beweegkracht zelve aan boord van het schip door deze ether trillingen in het leven geroepen. Daarvoor zijn de etec- trisch gevoede machines. De trillingen bren gen deze machines slechts aan den gang, die den stand van het roer wijzigen, gang- wisseihefböomen overhalen, enz. Op het land bevindt zich de bekende antenne, zooals die ook gebruikt wordt bij do draadlooze telegrafie en op 't schip be vindt zich een dergelijke antenne, ditmaal echter als ontvangstation ingericht. Naar mate er op dezen o£ genen knop gedrukt wordt-, neemt de intensiteit van de Herzi- aansehe trillingen toe of af en verspringt Op 'een schijf"' aan boord van het schip een contactwijzer, waardoor de verschillende ma chines in werking worden gebracht. Reeds in 1908 vond de Franschman Gabel een radio-bestuurbare duikboot ui', voorzien van een inrichting, om van de kust af de zich daarin bevindende torpedo te richten 'en af te schieten, maar de uitvinding mankte geen vorderingen, daar het onmogelijk bleek, de draadlooze inrichting vrij te houden van beïnvloeding door d?*i vijand. GeldleouiOg vau 500.000.0(H). Da commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot hefc aangaan eener geldleening van vijfhon derd millioen guldens komt a s. Maandag bijeen in verband met de vaststelling van haar verslag. Dorlogswinstbelasting 1916. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van artikel 54 der wet. op de oorlogs winstbelasting 1916 Do termijn van drie jaren gedurende welke 'navordering van. oorlogswinsfcbelasting is toegelaten, is in praktijk gebleken te kort te zijn Immers op 2 Augustus 1917 was bedoelde termijn reeds verstreken voor aanslagen over bet jaar loopende van 2 Augustus 1913 tot en mot 1 Augustus 191-te terwijl liet ten gevolge van dc velp werkzaamheden, die de uit voering der wet medebrengt, zelfs nog niet mogelijk is geweest, alle aanslagen over het jaar, waartoe, do lo Augustus 1914 behoort, tob stand t-e brengen. Hot is daarom noodig don genoemden termijn met- twee jour te verlengen. Kustverdediging. Blijkens het verslag betreffende het wets ontwerp tob vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het fonds ter verbetering van de kustverdediging dienst 1919. verklaarden verscheidene leder» wederom hét kwalijk verantwoord te ach ten, dat terwijl de definitieve lessen *uib den tegonwoordigen oorlog nog moeten word ?n getrokken, omtrent zijn internationale poli tieke gevolgen no# niets met zekerheid valt te zeggen, wordt voortgegaan met het uitgeven van millioenen voor kustverdedi ging, waarvan in verband met een en ander de noodzakelijkheid en bovendien de meest gowonechto wijze van inrichting tuinder dan ooit vaststaan. Bala u«-Verloven Ten behoeve van de verloven voor inven taris- en balanswerkzaamheden zal gedu rende December en Januari, behalve o%er de beschikbare ruimte in do. 17 pet., ook kunnen worden beschikt over de aanwezige ruimte in do 3 pet. Deze verloven mogen voor eiken dienstplichtige lioogateits drie weken, bedragen. Do Russische legftlie erkent ï.eniiis gezag niet De Russische legatie te 's-Gravenhage deelt mede, dat. zij van het begin af van den staatsgreep der maximalisten gewei gerd heeft do personen, die te Pet-rog rad de regeering nebben verdrongen, als wette lijk gezag te erkennen. Beveiliging tegen bomaanvallen. Tor voorkoming van bomaanvallen do»r vliegeniers zijn door de directie der Coöpe ratieve Suikerfabriek te Sua van Gent op de fabriek drie gröote electrische' lampen geplaatst, in de nationale kleuren, die dus reeds van uit de verte zichtbaar den neu tralen bodent kenbaar maken. Scheepstouw-materialen uit Duitschland. Te Rotterdam hield de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland een alge- mecno vergadering. De voorzitter deelde mode, dat het bestuur een krachtige actie voert ter verkrijging van een betere regeling ten opzichte van de leve ring van materialen. Tussclien do Nederlandsche en do Duitsche regeering is nog geen overeenstemming verkre gen 1 ten opzichte Yan do levering van mate rialen. Do veroenigtng sprak als haar overtuiging uit dat de Duitsche voorwaarden ten eenenmale onaannemelijk zijn voor het overgroot© deel der scheepsbouwmeesters in Nederland, zoodat, wanneer daarin goon verandering wordt ge bracht, deze genoodzaakt zul Ion worden, hun bedrijven stop te zotten, tenzij de rechten van do scheepsbouwmeesters tegenover d« hostellers worden gewaarl>oxj;<L Het Officieel® Bulletin der Amerikaan- sehe regeering van 30 Augustus 1.1., hetwelk gisteren werd ontvangen, bevat de volgende mede deeling „De Nederlandsche gezant heeft het Staatsdepartement medegedeeld, dat hij bij zijn regeering inlichtingen, heeft ingewon nen aangaande bet bericht, dat Duitschland geweigerd had staal te leveren aan Neder landsche Kcheepsbouweis, tenzij zij goed vonden dut de schepen gedurende vijf jaren na den oorlog in Duitschen dienst- zouden zijn. De Nederlandsche "gezant heeft, hat- Staats departement de volgende mededeeling ver strekt welke hij van zijn regeering heeft gekregen „Een paar maanden geleden vroeg Duitschland aan Nederlandsche scheeps- herstellers de eigenaars der to herstellen .schei» en er too te bewegen een verklaring te teekenen dat gedurende vijf jaren na den oorlog deze schepen de belangen /.ouden dienen van Duitschland en zijn Boridgenoo- ten. Na bezwa ir van de zijde van Nederland tegen deze clausule, welke de voortzetting van den oorlog na den oorlog in zich slope, is clezc tlausulc geschrapt. Voor nieuwe schepen, welke met. Duitsch staal moeten worden gebouwd, verlangt Duitschland, dat, na den oorlog deze sche pen in geval zij niet gebezigd worden voor Nederlaiidsche behoeften ter be schikking zullen staan voor Duitsche be hoeften. Het eanig motief voor dit. verzoek van Duitschland :s blijkbaar zich zelf scheeps- ruimte to verschaffen na den oorlog. Dit laatste verzoek komt den Nederland sche regeering niet» van bijzondere betee- kenis voor, aangezien Holland ongetwijfeld al zijn scheepsruimte na den oorlog zelf zal n o o dig hebben. Wnf hiervan zij, nog niets is heslist en onderhandelingen zijn nog gaande.'" Uitvoer van corpcnt naar Nederland. In antwoord op vragen, betreffende ci.n uitvoer van cement naar Nederland, art- woordde de blokkade-minister, Leverton Harris, in het Lagerhuis, dat de Order in Council van 8 October niet uilsloot, dat vergunningen voor uitvoer verleend wer den, voor zoover dit mogelijk was met het ojg op de belangen der geallieerden. Feitelijk is slechts een vergunning (voor 3110 ton) verleend^ terwijl ten gevolge van het doorvoeren van cle algsmeene handels politiek der geallieerden geen verde-re ver gunningen werden toegestaan. Daar er evenwel geen reden was, aan te nemen, dat eenig cement, door Engeland gevoerd, direct of indirect vail nut- was ge weest voor onz? vijanden, Jag het niet in de bedoeling de reeds verleende vergun ning in te trekken of schepen, m?t het be wuste cement geladen, aan te 'houden. Wat de vraag betreft of cementen dno- 7-cii, welke de namen van Britsche fabri kanten droeg dn, in de Duitsche verdedi gingswerken in België gevonden zijn, werd medegedeeld, dat het reeds door de mili taire autoriteiten ingestelde onderzoek dit geraoht niet bevestigd heeft. Het onderzoek wordt evenwel voort gezet. De vergadering van leden van de graart- beurs nam met- algemeen© stemmen :an mofio aan. waarin onmiddellijke- stopzet ting wordt- gevraagd van den uitvoer van cement naar Nederland, intrekking van alle toegestane lieenteYi en staking van alle bevrachtingen. De motie is ter kennis gebracht van den oei'sben minister, den "secretaris van»Bui- te-nlandsclie Zaken, den minister van Blokkade en den voorzitter van de Board of Trade. Geen kaas naar Frankrijk. Het b'estuur der Kaasvoreeniging bericht, dat, ondanks de geruchten, cïat kaas via .Engeland naar Frankrijk gezc-nden kan worden, het Landbóuw-Export-Bureau na:i hot bestuur voornoemd heeft medegedeeld, dat de o doorvoer niet meer kan worden toegestaan Commissie Veevoeder uit afvalproducten. De minister vau Landbouw heeft benoemd tot lid der Commissie, belast met het toe- zicht op de. bereiding van veevoeder uit afvalproducten, den heer dr. J. van Leeu wen, to Utrecht-, lid van de-Tweede Kamer. Koper. Door den minister van Landbouw is inge steld een rijksbureau voor koper, hetwelk gevestigd zal zijn Buitenhof 8 te 's-Graven hage. Tot directe-ar van dit bureau is be noemd de heer J. W. van Houten te Rot terdam. De minister van Landbouw heeft ver botten het vervoer van Nederlandsche brort* zen of nikkelen pasmunt. Dit verbod is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 2 K.G. Deze beschikking treedt in werking 25 November 1917. De Minister heeft- voorts verboden den verkoop, de aflevering en het vervoer van oud rood koper of brons ja soorten en oud geel koper (messing). Do minister heeft vastgesteld de volgende maximumprijzenoud rood koper f 3.50 per K.G brons in soorten 3 per K.G., oud geel koper (mes3ing) geslagen op licht- f 2 per K.G., gegoten op zwaar f 2.50 per K.G. op plaats van levering. Ook deze beschikking treedt iu werking 25 November 1917. Nikkelen stuivers. 7"' Door rijksambtenaren van Eindhoven zijn 9 A 10.000 nikkelen stuivers gevonden iu de woning van een landbouwer te Meer- Veldhoven. De voorraad behoorde aan een opzichter eener steenfabriek, dio bekende, dat het'zijn verzameling was. Proces-ver baal en Inbasia^u«jmiQg is ^evoj^d. In beslag genomen. De Rotterdamsehe politie ontdekte aati boord van het Lijnschip „Gelria", liggende aan de Feyenoordkade. dat ter hoogte va'A •den voorpiek twee staaldraden in het water hingen, waaraan onder wat?r bevestigd \va-, ren twee ijzeren vaten, twee bruine zeildoe ken zakken en een dichtgesoldeerde ijzeren bak. De vaten bleken te bevatten elk 2300 stukken zeep,, terwijl zich in de zakken en den bak een aanzienlijke hoeveelheid ham en Spek bevonden. In verband met deze pon ging 'tot smokkelen zijn aangehouden del schipper en zijn broer, beiden Duitschern. Nader deelt men mede omtrent deze smok- keiaffaire, dat de eigenaar zich had aange meld aan het Rotterdamse!» politiebureau om een gevangenisstraf van zes weken te on dergaan, waartoe hij veroordeeld was wegens verboden uitvoer. Voor deze zes weken had hij-een zetschipper met een knecht, aange steld, die onmiddellijk de gelegenheid ge bruikten om een zoet winstje te maken. Bij zijn afscheidsbezoek ran boord bemerkte do eigenaar wat het plan zpaer plaatsvervan gers was en uit vrees voor inbeslagnemen van zijn schip deed hij aangifte van z(jo bevinding bij de politic. Door do controleurs van lief. gcm£e&tel(jk !e- vensmiddelenbedrijf te Heerlen zijn bij eea landbouwer ca. 500 lv.G. rogge in bezit geno men, welke onder'hel baksel verborgen waren Een. scherpe controle zal worden ingesteld. Ook in Eijsden zijn bij verschillende land bouwers, grooto hoeveelheden graan in beslaer genomen; veel er van was reeds zelf gemalen voor eigen, gebruik en als veevoeder aangewend. Door den burgemeester van Steen wijk en den directeur- van bet levcnsmiddelenbureau zijn hij verschillende grossiers, winkeliers, z.g.n., ge- Jègenheidshandelarea en particulieren, onder scheidene levensmiddelen, in hoofdzaak cacao maïzena, vermicelli, stijfsel, gecondenseerde melk, spek eu vleesch in beslaggenomen. Door do politie te Gouda zijn in beslag genomen 50 kisten stijfsel, toebehoorendo aan den winkelier G. Wientjes en gebor gen in een pakhuis van •Van Bandek. Te Haaksbergen werden op last van den minister, bij smeden en particulieren ruim 7000 K.G. spijkers in beslag genomen. Door de politie te Oudewater is eenschuia met 9000 K.G. voeder bleten aangehouden en in beslag genomen. De schuit kwam van IJsselstein. -- De handelsreizigers en de distributie. Door vereenigingen van hanclelsreizigerr is tot den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid het verzoek gericht, bij het vaststellen van maximum-prijzen deze zoo hoog te stellen, dat de'patroons biy den minderen omzet toch evenveel verdienen als wanneer het artikel vrij was, on hun dtan do verplichting op to leggen, hun reizigers hun gewone inkomen co blijven uitbetalen. De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden heeft zioh niet bij cle com binatie» aangesloten, doch zelfstandig een adres tot- den minister gericht, met verzoek bij het onttrekken aan do vrije markt van artikelen, de patroons de verplichting op te leggen, liun personeel, reizigers en be dienden, hun salaris te blijven betelen. De miniscer deelde in zijn antwoord mede. dat bij het vaststellen van prijzen er reecb rekening mede gehouden was. dat de han delaren het risico niet. op het personeel behoefden af te wentelen, doch dat de wet- hem geen bevoegdheid gaf, de patroons te verplichten het personeel te blijven betelen De Alg. Ned. Bond van Handels- en Kan- toorbediencten heeft thans ee.n amtel ge gevens verzameld van gevallen, waarin reizigers óf slechter arbeidsvoorwaarden hebben gekregen, öf zijn ontslagen door hefc onttrekken aan do vrije markt- van het artikel, waarin zij reizen en tev ons van gevallen, waarin hetzelfde 's geschied door het ontbreken van grondstoffen. N. S„ te Leiden. Om inlichtingen td krijgen omtrent een persoon, die in gouver nementsdienst naar Indië is vertrokken, zult u zich moeten wenden tot net Departement van Koloniën. Al de gegevens verstrekken, die u in staat zijfc te leveren, Vermoedelijk zullen er wel geen ko3le:i aan verbonden* zijn. M. Zta Leideu. Belgen, die zioh hier gevestigd hebben, worden niet a!s foren sen beschouwd. U wordt derhalve voor een geheel jaar aangeslagen. U zoudt naar een inkomen van f 1600 met aftrek voor éóa kind voor een vol jaar aangeslagen kunnou worden voor f83.65. Zooals u ziet, is u nog al goed behandeld. Vermoedelijk heaffc men het inkomen wat lager gelaxeerd. Abound, te Leiden. Zooala onlangs ia do „Brieven van een Leiden nar'' is medio- gedreeld, is ook in 1913 een woningtelling gehouden. Deze telling beoogde in het bijzonder op de hoogte te komen van heb aantal en dea toestand der poort- en slop woningen, 'uitgezonderd hofjes, woningen, en stichtingen. Er waren einde 1912 nog 508 woningen in poorten en sloppen be woond door 1938 porsonën, tegen 80-1 met» 3428 bewoners in 1900. Vermoedelijk zijn er door de woaiugscha&rschte thans wel weer poortwoningen bewoonbaar gemaakt. A. S., te Leiden. Zonder nadere ge gevens kunnen wij de huurwaarde van uw woning niet bepalen. Het bedrag der belas ting naar de drie eerste grondslagenhuur waarde, haardsteden en meubilair, houcfc verband met het aantal eigen, aange trouwde, kleinkinderen en pupillen beneden den leeftijd van 20 jaar, die mèfc don belas tingschuldige hefc huis bewonen. Abonné. to Haarlemmermeer. Wij ga- looven, dafc do grond in de Haarlemmer meer zich wel leent voor de tabaksteelt. Wij zouden u echter raden, vóór u met deze teelt begint, inlichtingen in to winnen bij den directeur der Rijks Hoogcro Land-. Tuin- en Roschbouwschool (thans H<>ogo- school geworden) to Wagëningen. Daar zal men u allo inlichtingen kunnen verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5