LEIDSCH m DAGBLAD. Donderdag 15 November 1917. Officieele Kennisgevingen. Nederland en de Oorlog. PRIJS DER ADVERTENTIENt Vul 1—6 regel© i 1.05. Ieder© regel «neef 0.20. Kleine advertentiën van 30 woor- den 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 121/» Cent.—Incasso volgens postreoht* Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.12 Buiten Lc'den waar agenten ge vestigd zijn per week 0.12 Franco per post M M 2.— Nummer 17706. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. MAXIMUMPRIJZEN VOOR RUNDER- KOPPENVLEESCH EN RUNDERHARTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Minis ter van Landbouw, Nijverheid' en Handel, blijkens diens beschikking van 12 November j-.l., No. 2254, Aldecling Crisiszakon Gelet op artikel 8, 3e lid der Distributie- wet 1916 Gezien zijn beschikking van 20 Augustus 1917, No. 63897, Afdeeling Handel, lid III heeft goedgevonden te bepalen, met wijzi ging van de bij bovengenoemde beschikking vastgestelde maximumprijzen voor rundor- koppenvleesch en runderharten, dat vanaf heden, de maximum-kleinliandëlprijzen voor die artikelen zij vastgesteld als volgt: voor nmderkoppenvleesch 20 ots. per Vi K.G. voor runderharten 15 ets. per K-O"- N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 November 1917. PASMUNT. De Burgemeester van Leiden, Brengt ter algemeen© kennis, dat door don Minister van Landbouw, Nijverheid ©n Handel, bij diens beschikkiug van 13 No vember j.l., No. 2052 afd. Crisiszaken, het navolgende is bepaald lo. het vervoer van Nederlandsche bron zen of nikkelen pasmunt is verboden 2o. het verbod sub I gesteld is niet van toepassing op hoeveelheden van niet meer dan 2 K.G. 3o. van het verbod sub I gesteld, kan, zoo noodig onder daarbij te stellen voor waarden, ontheffing worden verleend door bet Rijksbureau voor Koper, gevestigd Buitenhof 8, 's-Gravenhage. -lo. Deze beschikking treedt in jveridng 25 November 1917. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 15 November 1917. KOPER. Do Burgemeester van Leiden, Gelet op de beschikking van den Miuislor van landbouw, Nijverheid en Handel, dd. 13 Nov. '917, No. 2052, afd. Crisiszaken; Brengt ter algemeen©-keimis: - dat tvnoemde Minister heeft Ingesteld een Rijksbureau voor Koper, hetwelk gevestigd eal zijn Buitenhof No. 8, te 's-Gravenhage, en dat tot directeur van dat Bureau ia benoemd do hcor J. W. van Houten to Rotterdam. Hij maakt voorts bekend, dat door meerge- noomden Minister het navolgendo is bepaald: lo. do verkoop, de aflevering en hot vorvoor is verboden van oud rood koper, oud brons in soorten, en oud geel koper (messing); 2o. van het verbod sub I gesteld kan, zoo noo- dig onder daarbij to stellen voorwaarden, ont- Heffing worden verleend door het Rijksbureau voor Koper, gevestigd Buitenhof 8, 's-Graven hage; So. vast te stellen dc volgende maximum prijzen: oud rood koper f 3.50 per K.G., oud brons in soorten f 3.per K.G., oud goel koper (mes sing) geslagen of licht f 2.oud geel koper (messing) gegoten of zwaar f 2.50 af plaats van levering; 4o. deze beschikking treedt in werking op 25 November 1917. N. C. de GIJSELAAR, burgemeester. Leiden, 15 November 1917. PETROLEUM VOOR SEINLftCHTEN OP SCHEPEN. Do Burgemeester der gemeente Lcidon brengt tor kennnis van belanghebbenden dat voor hier Ier slede gedomicilieerde binnenschippers ver krijgbaar zijn PETROLEUMKAARTEN. ter verkrijging van Petroleum uitsluitend voor top-, boord- en ankerlichten. Hier ter stede gedomicilieerde binnenschip pers kunnen een dergelijke kaart verkrijgen, op schriftelijke -anvrage aan het Bureau Visch- markt 18, onder opgave van naam van den aan vrager, naam en tonnenmaal van het schip en mcdedeeling of dit is een sleep-, stoom- of mo torschip. N. O. de GIJSELAAR, burgemecsfer. 'Leiden, 15 November 1917. KLEI-A AR DAP PELEN. De Burgemeester der gemeente Leiden raadt hen, die in het bezit zijn van ecnigen yoorraad Kloiaardappelen, zoowel in hun eigen, als In het algemeen belang dringend aan, deze Kloi aardappelen thans niet to gebruiken, doch ze mogelijk te bewaren tot na Nieuwjaar. N. 0. de GIJSELAAR, burgemeester. Leiden, 15 November 1917, LEIDEN, 15 NOVEMBER. .Wijlen de heer J. Har te velt Azn. lieeft gelegateerd: f2000 aan do Rem. Geref. Gem. alhier; f2000 aan den Kerkeraad der Waal- sche Gem. ten behoeve van het Hópital iWallon; f 1000 aan de Vereeniging Tehuizen voor Schoolgaande Kinderen; f 1000 aan; de Vereeniging tot Verzorging van kleine; Kinderen (Kinderb'ewaarplaats)2000 aan 'de Leidsche afd. der Vereeniging tot Stoun .van Verwaarloosden en Gevallenen. De „Sts.-Crt." bevat de gewyzigde statuten van de Indologenvereeniging, ge vestigd alhier. Onze stadgenoot Adriunus 'van Bicmca, meesterknecht bij do firma Modderman, Har- tevolt en Co., herdenkt heden den dag, dat hij veertig jaren bij deze firma in dienst is. Na door zija Chefs op het kantoor te zijn entboden, werden hem doorben hunner met een van groote waardcoring getuigende toespraak voor zijn trouwe plichtsbetrachting een mooie stool en cnveloppo met inhoud overhandigd. Het kantoor- en pakhuispersoneel voegden daarbij eveneens do boste wonschen en ook dit vereerde den jubilaris geschenken. Dat do eerewijn rondging (boe kan het an ders in een wijnkooporij?) behoeft geen betoog. Gisternamiddag werd, onder leiding van mr. dr. Schokking, alhier, een bijeen komst gehouden van leden van Chr.-Histo- rische Kie3vereenigingen en geestverwante personen in den Kieskring Leiden, waarin tot de oprichting van een Kamer- en Staten- kring werd besloten. Do afdeeling Leiden van den Alg. Bond van Handels- an Kantoorbedienden hield gis teravond een huishoudelijke vergadering. Een door het Bondsbeatuur aan de afdeelingen voorgestelde actie voor 20 pet. loonsverhooging van allo kantoor-, winkel- en magazijnbedien den' werd door don Bondsvoorzitter toegelicht en uiteengezet. Do vergadering vereenigde zich met deze loonactie enbesloot ten behocvo der leden deze actio krachtig ter hand te nemen. Successievelijk zullen - de personeelen der. ver schillende branches tor vergadering worden op geroepen om deze loonactie in te leiden. Uit het kort verslag van do werk zaamheden dor wijkverpleging, uitgaande van do afd. Leiden van den Ned. Prot. Bond, over het werkjaar 19161917, blijkt o.m., dab in de polikliniek Langestraat het aamtal behandelingen bedroeg 11,386, net aantal patiënten 1104 en het aantal baden 717. Het-aantal thuis gebrachte bezoeken bedroeg 4721. In de polikliniek Prinsenstraat waren deze cijfers <3480, 963, 145 en 3860. Do inkomsten bedroegen met het saldo van het vorig jaar, groot f 720.03, f 4268,63, waaronder een subsidie van f 1000 van de gemeente en een bedrag van f 876,80 van den verkoop van een Obligatie Staats; spoorweg-Mij. Het saldo over dit jaar bedroog f 741.27. Onder de uitgaven komen voorsalarissen f 2284.58, pensioenverzekering f 360.25. Uit deze cijfers blijkt, dat reeds het klein reservefonds moest worden aango? sproken, wat zich natuurlijk miot zonder groote schade herhalen, mag. Daarom zij deze nuttige instelling den ingezetenen warm aanbevolen. Op de begraafplaats „.Jaffa", to Delft, had de begrafenis plaats van den heer F. Sibben, in leven deurwaarder aldaar, vroe ger wonende alhier. Onder de aanwezige person© merkte men op behalve de familie leden en enkele genoodigclen, mr. J. D. van Eyk, kantonrechter, jhr. mr. J. Lunsingh Wickers, griffier bij het kantongerechtmr. A. A. Kiiller, gemeente-ontvanger; het' dagelijksch bestuur van „Dclfia" en enkele andere ambtenaren en personen, ifiet wien de overledene in de uitoefening zijner ambtsbezigheden omgang had. Aan het graf werd! het woord gevoerd door den heer H. J. Verbeek, deurwaarder bij het kantongerecht. Een familielid van den overledene dankte namens de wedtiwe en do kinderen de aan wezigen voor de laatste eer, den over ledene bewezen. Door een sur vei II eer end en agent van politie werd in den afgeloopen nacht gas- lucht bemerkt in de Beschuitsteeg, voor namelijk in den omtrek van perceel 2. De bewoner werd gewaarschuwd en toen Week inderdaad, dat er een lek in de gasleiding was, welke nu nog tg dig kon worden her steld, zoodat ongelukken werden voorkomen. Volksbijeenkomsten. Gistera/vond heeft de Commissie voor de Volksbijeenkomsten haar, door een groot deel der Leidsche bevolking op hoogen prijs gestelde samenkomsten weder ge opend met een concert van het Leidsclie Muziekkorps, met welwillende samenwer king va-n mej. L. Roldanus, uit Den Haag. De groote Stadszaal was, op de galerij zoowel als beneden, geheel gevuld. De burgemeester en de webhouders de heeren Fischer en Van dor Lip haddon mede blijk van hun belangstelling gegeven, terwijl ook het bestuur van het Departement Lei den va-n de Mij. tot Nut va-n 't Al'gemeeh was vertegenwoordigd. Namens cle Com missie heette de heer H. K. Korff de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van heb gemeente bestuur en van het Nut, en herinnerde er aan, hoe deze bijeenkomsten reeds meer dan 60 jaar worden gehouden on nog altijd de belangstelling van het Leidsche pu bliek blijven trekken. Weer ziet hij. voor zioh een aantal nieuwe gezichten en hij hoopt, dat zij trouw zullen blijven, zooals zoovele oude bekenden, die telkens weder terug komen. Twee jaar heeft de Commissie, wegens den oorlogstoestand, heb werk gestaakt. Verleden jaar is zij, op veler verlangen, op tijd beginnen, doch moest wegens den kolennood, midden in den winter eindigen Spr. hoopt dat het nu beter zal gaan en dtfet ten slotte een beroep daartoe "op de medewerking van do oude en nleuwo bo- zoekers. Het sympathiek openingswoord werd met hartelijk applau3 ontvangen en daarna het programma geopend met heb „Wilhelmus'3, staande door de aanwezi gen aangehoord. De muziek speelde zooals wij dat van ons korps gewend zijn, de verschillende nummers zeer verdienstelijk. Vooral trof fen ons een tweetal nummers, door den ambitieusen directeur, den heer Geyp, zelf gecomponeerd. Het publiek was zeer tevreden en toonde dit telkens door een applaus. Mej. Roldanus een oude bekende in de zen kring, wist met haar zuivere sopraan- stem vooral de aanwezigen te bekoren. Haar liederen, vóór de pauze Fransche, na de pauze hoofdzakelijk Hollandsche, werden met stille aandacht gehoord en elk nummer met groote hartelijkheid toege juicht. Mr. H. W. C. J. do Jong begeleidde liaar op de piano en deed dit, zooals wij dat van hem gewoon zijn, op onberispe lijke wijze, Deze eerste avond doet al weer naar den tweeden verlangen. Wij weten, dat de Commissie nog menige aangename ver* ■rassing voor haar trouwe bezoekers over weegt. Buddkistiselie kunst iu Yooi-Indië eu Java. In dë derde lezing, door prof. Vogel gis ternamiddag over bovenstaand onderwerp gehouden, kwam allereerst ter sprake het tijdperk van do_. Gupta.-dynastie (300—090 n. Chr.), waarin.dc Buddhistisck© kunst van Voor-Indic haar hoogtepunt bereikte. Vooral blijkt ditjuit het Buddh a-beeld, dat zich thans ontwikkelt tót een vergeeste lijkt type, waarin het Buddhistisch ideaal van volkomen gemoedsrust op treffende wijze ligt uitgedrukt. Spr. merkt op, dat in deze periode voor stellingen uit Buddha's loven, schaarsch zijn en op zuiver schematische wijze wor den weergegeven. Daarentegen onder scheidt zich de kunst van heb Gupta-tijd- perk, door de buitengewone weelderigheid van haar ornamentiek. Daarna behandelt spr. de grottempels, die vooral in het randgebergte van westo- telijk Indië worden aangetroffen. Beroemd is de groote hal van Karli (niet ver van Bombay), die in haar plan en karakter een merkwaardige overeenkomst vertoont met de Christelijk© basilica.' Een merk waardige groep van grottempels vindt- men te El'lora, waar drie verschillende gods- dienstén vertegenwoordigd zijn: 't Brah manisme, het Buddhisnae eii liet Jaïnisme. Do beroemde grotten van Ajant-a (29 in aantal) daarentegen zijn uitsluitend Bud dhistisch. Zij zijn' rijk versierd niet alleen met beeldhouwwerk, maar ook "met fres co's, nagenoeg het eenige wat van de Oud- Indische schilderkunst is bewaard geble ven. Ook hier wordt in de kunst der Gup- ta-pcriode het hoogtepunt bereikt. In het laatste tijdperk der Buddhistische kunst van Voor-Indië (6001200) valt oen voortdurende achteruitgang waar te ne men, die gepaard gaat met het verval der religie. Als omstreeks 1200 de Mohame- daansche heerschappij te Delhi wordt ge vestigd, ontvangt het stervend BucMhismo den genadeslag van "den zegevierenden Islam, aldus eindigde spreker. Tentoonstelling van decoratieve kunst. In de Spkinxzaaltjes aan het Rapenburg stelt do Amsterdamse!!© architect L. Zwiers ditmaal zijn decoratieven arbeid ten toon.Al dadelijk treft een groote kleurenrijkdom bij nadere beschouwing daarnaast groote vormenkennis, uitbundig soms, maar toch steeds beschaafd en harmonisch. Indische en Chhieescke invloeden zijn onmiskenbaar, zij hebben echter slechts ten goede gewerkt, daar de ontwerper steeds den geest er van heeft gevat en hierdoor nooit in plagiaat vervallen is. Van fijn gevoel getuigen zijn toepassingen van dieren- en plantmotieren, prachtig heeft hij deze gesteund door rijke fantasie, tot ornament verwerkt. Prachtig zullen zijn stoffen zijn uitgevoerd in kleur met goud doorweven. Het volo goud, toe gepast op zijn behangsels, mag soms even hinderen, door zijn juist kleurgevoel heeft do kunstenaar het ontweken banaal of op gesmukt tc worden. Om een juist en indruk van heb toegepaste behang te krijgen, zijn op twee vakken uit gevoerde ontwerpen aangebracht. Zij doen verlangen naar 'uitvoering van meerdere ontwerpen. Yoor hen, die dtezo ontwerpen gedacht hebben in hun eigen omgeving en daarbij teleurgesteld werden, diene, dat slechts in een interieur, waarbij alles, zoowel meu belen als vloerbedekking en gordijnen, door één artist oütwo-rpen, volledig tot hun recht kunnen komen. Wordt het bezoek bij de Sphinx steeds meer bevredigend en treden steeds nieuwe leden toe, zoodat men al rekenen mag op een bezoek van 500 a 600 personen. Het thans tentoongestelde verdient èn voor den maker èn ter verrijking van den bezoekor nog meer belangstelling. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „,De Pastoor van Neuvillolte". „Het Calderon Tooneel" is gisteravond in den schouwburg opgetreden. Een bezoek dat ongetwijfeld veel groóteï had kunnen zijn. 't Is voor de jonge onderneming een Ieeltfk' scliadepostje. Onze katholieke stad- genooten zullen deze" onderneming, krach tiger moeten steunen door het bezoeken harer voorstellingen, willen meewerken aan de instandhouding van een tooneeben- semble, dat naast meer algemeen wbrk, ook Specifiek roomscke tooneelspolen tot opvoe ring wil brengen, Ypor gisteravond meldde het programma «De pastoor van Nenvillette*# hét roman tisch tooneeispöl van D. H. Schetter, waar in wijlen Van Schoonhoven zoovele triomfen heeft gevierd, waarin hg nog kort voor zgn dood in z\jn jubileum-voorstellingen optrad. „De Pastoor van Neuvillette" is een fcoo- neelwerk, dat in deze dagen van eenige actu aliteit is geworden. De dagen van 1870 in Frankrijk worden er in herinnering gebracht. Naast de van vaderlandsliefde en revanche blakende maire, wordt er afgeschilderd een oude pastoor, alleen bezield 'met liefde voor do mensehen. bijna geheel gespeend van eenig gevoel voor zgn vaderland. Een inter nationalist voor wien ieder, vriend of vijand, die zgn plicht doet, zonder onderscheid ook van eenige geloofsovertuiging, a!s mensch zijn grootste waarde heeft. Maar ook iemand, die zijn leven wil geven, wanneer 't geldt een ander van den dood te redden. Daaromheen groepeeren zich eenige meer of minder sympathieke personen, vrouwen en mannen, gedreven door plicht, gevoel of door beide. Of het „C'alderon Tooneel" zich b\j deze gelegenheid van zgn beste zijde heeft doen zien? Een bevestigend antwoord kan daarop niet worden gegeven. Sommige rollen war den goed vervuld, maar met andere liet 't nog al. e$ns iets te wenschen. Dc pastoor van Vincent Berghegge, werd weinig overtuigend gegeven. In 't eerste bedrgf vooral "trof dit gemis aan overtui gingskracht. Bij ©ogenblikken was hij haakt koel in zijn. uitbeelding ran het warm-men- schelijk gevoel. De maire van Frans Mua- niehman, wa3 nog zoo kwaad niet ën Guusje van Gelder, die tot voor een paar jaar liier menig blijspel-rolletje heeft te zien gegeven, was iu de uitbeelding van diens dochter Valerie, in al de wisselende stemmingen, zeer goed. Vrouw Brossard van Do Her mus—De Groot, was geen oud besje, ze maakte een veel te jongen indruk en Betty Hooy, als de huishoudster van den pastoor, kon "ons ook maar matig bevallen. Haar hou ding was niet die van een goede vrouw, geheel gedreven door meevoelen met haar meester. Ze was veel te scherp en te j>its. Lou Kooyman als Durieux, den franc-tireur, bezat voor een franc-tireur wel een ietsje te weinig moed, maar was overigens nogal aannemelijk. De drie Duitsche officieren van Jacques van Hoven, Cor Hermus en Hans Duinker waren, goed, vooral de eerste twee, Hermus viel ook op door zgn uitnemend stil spel'. Het 'succes bg het publiek was na da beide laatste bedrgven grooter dan na het eerste, toen de spelers geen twee handen op elkaar kregen. UIT ONZE STAD. Belgische Kring. - Ter gelegenheid van clen naamdag van den Koning dor Belgen en tor herdenking van don slag aan den Yser. was togen gis teravond in den Foyer der Stadszaal een feest- en kunstavond belegd, door den Bel gischen Kring van Leiden. De bate, voort vloeiende uifc dozo samenkomst, door ver koop van tekstboekjes, als anderszins, door jonge dames, getooid met de Belgische kleuren, was bestemd voor het werk der Belgische krijgsgevangenen. De zaal was'geheel gevuld, zóó zelfs, dat'or zitplaatsen te kort kwamen. Het Belgische leger was ook vertegenwoordigd ovenals België's opkomend geslacht. Heb kunstge-deelte van den avond, dat dezen tegelijkertijd tot een feestavond stempelde, werd verzorgd door een da meskoortje, onder leiding van mr. A. de Groeve, door onze stadgenooten M. Drtes- sen, sopraaii-zangores, mej. M. Baten burg, pianiste, en den heer F. Théonvillo, violist, die allen telkens met een algemeen applaus werden beloond voor hun welwil lendheid én hun prestaties. Namens don Kring werden de solisten door oen. Bel gisch militair gehuldigd, hetzij met bloe men of met een ander geschenk. Van het drietal moesten de dames op verlangen méér geven daai aanvankelijk in haar plan lag. De heer De Groeve hield vanaf hot po dium, op den achtergrond getooid met de Belgische kleuren en de wapens en vlag gen cler Belgische provinciën een gelegen heidsrede. Met weemoed gedacht hij de viering van den naamdag van koning Albert op 15 November in gaaisch het Koninkrijk, toen dit nog vrij was, met klokkengebeier en ander feestbetoonhoe die klokken reeds eenige jaren zwegen en nog haar stemmen niet doen höoren. Met geestdrift en warm te evenwel verzekerde hij, dat in de har ten der Belgen, hier, in Frankrijk, in En geland, in België zelf, ja, over heel het wereldrond, waar Belgon zijn, de klokken nog luiden; dat. de Belgen trouw zijn en blijven aan hun Koning en hun Koningin; dat die trouw, die liefde voor Koninklijk Hu ie en Vaderland nimmer zal te loor gaan, nimmer zal worden uitgebluséht dat eenmaal weder die klokken zullen lui den over een vrij, een onafhankelijk Bel gië en dat eenmaal weer zal gevierd wor den als vanouds op 15 November, de naam dag des Konings. De Belgen hier zenden hem hun warmen groet.. Over den oorlog sprak mr. De Groeve verder; over den val van Antwerpen, den val van andere stedenhet sneuvelen van vrienden, van een boezemvriend; over het Belgische leger, over het leger aan den Yser, zijn gegroeid getal, zijn volharding, zijn pioed, zijn zich toerusten door studie tot den strijd voor het oprichten van ©en nieuw België. 4 En hij eindigde zijn dikwerf toegejuich te, bezielende redo, met uit to sproken nogmaals zijn vertrouwen in een triomfee- rend, een vrij, een onafhankelijk Belgen- land, en met allen te verzoeken, recht staande, met hem aan te heffen ,,De Vlaamsche Leeuw", waaraan elk, Belg er niet-Bclg, gaarne voldeed. Voor het Steuncomité. Bij den len- penningmeester van het Steuncomité is ingekomen'- Van de Damo3 K. f 2.50D. C. H. f 90 Géb. C. f 10; prof. dr. J. H. Z. f 100mej. M. P. H. f 100D. B. f25; O. S. H. f100; totaal, met onze vorige opgave, f 2102.50. Nog zijn de giften onvoldoende om heb Steuncomité van zijn schuld te bevrijden en bovendien weer een som ter beschik king te stellen, waaruit-, zooals tot voor eenige maanden, kan worden geput ter voldoening aan de aanvragen. De argu menten, in ons blad van Vrijdag j.l. aan gevoerd, blijven nog even klemmend voor 6teun aan dit comité, dat in de afgeloopen jaren zoovelen tot zegen is geweest. Door hot bestuur van het „Vrijzinnig Zangkoor", is als batig saldo van haar uit voering, op 7 November, in cle Remon- sbranbsche Kerk, a cm het Plaatselij Ir Steuncomité afgedragen f 50.61. UIT ONS LAND. Smokkelarij. To Well, in Limburg, werden bij een huis zoeking bij den landbo-nwer J. V. B., nieb minder dan 1600 reepon chocolade in beslag gonomen on te Gennep werd een partij smokkelwaar ter waarde van ruim f 120C in beslag genomen. Door dö aanhouding van smokkelwaar aan boord van heb Rijnschip „Gelria" te Rotterdam waan-oor clrie personen in bewa ring zijn gesteld, is mon er tevens achter gekomen, wie de leverancier is van dezo smokkelwaar. Dit bleek to zijn cle handelaar in viotua- liën M., die meermalen dergelijk^ scheeps* bc-noodigheden" als spek, vet enz. aan schippers en matrozen, die op Duitschland varen, verkocht, heeft. In het- pakhuis van dezen koopman op da Louveliaven zijn in beslag genomen 15 K.C4. ruwe koffie, 5 K.G. thee on 24 K.G. rijst. Een Hollander In Franschen dienst gesneuveld. Do heer Joh. Sinoo uit Go-rinchem was tö Parijs woonachtig. Hij nam in heb begin van den oorlog vrijwillig dienst. Op 17 April LI. ia hem oen groote onderscheiding te beurt geyallentoen had hij bij Verdun den vijand med'o teruggedreven en weré hiervoor gedecoreerd met het oorlogskruis on zilveren ster cn tevens bevorderd tot sergeant. Den 19en Maart 1915 en 5 Sopt. 1916 ha-'d hij ook heldendaden bedreven, en zou toen reeds onderscheidingen hebben ontvangen dbch beide keeren werden zijn chefs gedood, Thans is van heb Fransche consulaat bii do familie boricht- ingekomen, dat sergeant Sinoo op 26 Augustus j.l. aan het wo3t-elijk front gesneuveld is. Hoewel Sinoo niet genaturaliseerd Franschman was, werd de familie ook door het consulaat medegedeeld, dat do Franscho staat voor de"weduwe zal zorg dragen. Fabrieken stopgezel. De firma Diddens cn Van Asten te Helmond heeft aan al haar ongehuwde arbeiden wegen? gebrek aan brandstoffen ontslag gegeven. P. F. van Vlissingen en Co's Kotoenfabrlc- ken to Helmond zijn wogens gebrek aan brand stoffen voorloopig tot 3 December stopgezet. Eon middenstandskeuken. De afdeeling Rotterdam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, heeft besloten een middenstandskeuken op te richten. Heb plan omvat de stichting van een eet-lokaal waar gelegenheid bestaat tot heb nuttiger* van een maaltijd tegen matigen prijs. De opening kan binnen zeer korten tijd tegemoet worden gezien. Drie Belgen uit Zeebrugge ontvlucht. Te Vlissingen zijn drie Belgon aangeko men. ontvlucht uit Zeebrugge. Ze waren werkzaam op het baggerschip de ,,Fla- mande". '3 Nachts waren zij aan walvan die gelegenheid maakten ze gebruik om een klein bootje te bemachtigen en naar do Hollandsche kust te roeion. Om 9 uur voe ren zij weg uit d'e schuilhaven, waarna zij het Kanaal door kwamen. Tweemaal werd hun nageroepen, maar nadat zo cle posten voorbij gekomen waven, riepen zij schert send terug: „Gij moogt geen Duitscli© onderofficieren, aanspreken." Daarna kwamen zij tweemaal in het zoek licht, voeren voorbij Hoyst, Duinkorken ew Knokte, waarna zij een uur lang in den mist geroeid hebben op goed geluk af. Zij werden opgemerkt door heb wacht schip in de Wielingen. Van hier uit seinde men draadloos naar Vlissingen, waarop do torpedoboob de Mak jan", na kolen inge« nomen te hebben, er heen voer om zo na-ar Vlissingen te brengen. Ontlasting der Duitsche spoorwegen. Men moldb' uit Stavoren: Gedurig worden hier geladen Rijnaken van respectabele afmeting de haven bin nengesleept we telden er vandaag weer vijf om verder via Delfzijl binnendoor Duitschland te bereiken. Do schepen zijn met kolen geladen uit cty Rijnstreek. Tor ontlasting van het rollend materiaal in Duitschland wordt de steen kool por scheepsgelegenheid via Neder- land naar Noord-Duitsch 1 and gezonden

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1