LEIDSCH iÈk DAGBLAD. Merlantf en de Oorlog. Maandag 5 November 1917. Officieels Kennisgevingen. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK PRIJS DER ADVERTENTIESi ran 1—l regola f LOB. Iedere regel moer 020. «w Kleine advertentiën Tan 80 woor- Ben B0 Cente contant; elk, tiental woorden «neer 12'/» Cent.—Incasso volgens postrccht. Bewijsnummer B Cents. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mncL 1.60; p. week 0J2 Buiten Leiden en waar agenten ge vestigd zijn per week M M 0.12 Franco per post jr»- M M 2,—* F Nummer 17697. ONGEKEURD VLEESCH. C Be Burgemeester vjan Leiden; "Gelet op liet schreven van 'cl© Gezond- lieidscommissie van den 12den October j.L; Overwegende, dat Tn de onmiddellijke om geving dezer gemeente bij voortduring on gekeurd vleescli ten verkoop wordt aan geboden; In aanmerking nemende, dat gekeurd ylee&ch uit een hygiënisch oogpunt verre Èe voorkeur verdient boven ongekeurd üdeesch; Geeft den ingezetenen dringend in over weging, uitsluitend gebruik te maken van ivleesch, dat van 'gemeentewege is onder- Bocht en goedgekeurd. N. CL BE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 5 November 1917. GASVERBRUIK. 1 Burgemeester en Wethouders van Leiden Jjrengen ter algemeen© kennis, dat krachtens artikel 17 bis van de Verordening betref- jende de levering van gas, het gasrantsoen ivoor industrieel© doeleinden, ge noemd sub 4o Van hun besluit van 29 October 1917 tot vaststelling van voor schriften betreffende de beperking van hot gebruik van- gas, vanaf heden tot nader order door hen is verhoogd van 50 pOt. van het verbruik in de maand November 1916 tot 75 pCt. van dit verbruik. N. O. BE GIJSELAAR, Burgemeest?r. V VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 5 November 1917. LEIDEN, 5 NOVEMBER. Mej. M. B J van Dijkf alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de R.-K. jongensschool te Noorchvijk, met ingang van 1 Jan. a.s. In de Stedelijke Werk-inrichting zijn Van 28 October tot 3 November opgenomen B15 volwassen personen en 69 kinderen, 'totaal 284 personen. Voor het apothekers-assistent-cxamen zijn bier alle vier opgeroepen candidaten geslaagd, n.l. de dames M. A. van Eek on A. M. A An derson, te Rotterdam; A. J. Mendel, te 's-Gra- venhage, en de heer J. H Goldstein, te Sclicve- toingen. Woensdag a.s. zal het veertig jaren geleden zijn, dat de heer W. P. -Mulié tot •tandarts bevorderd word. In dat geheel© tijdsverloop werd do praktijk «niet door hom onderbroken en nog thans voortdu rend tot veler voldoening door hem uit geoefend. Voor het notarieel Staatsexamen zijn 'te 's-Gravenhage- geslaagd voor het derde, schriftelijke gedeelte de heer A. C. E. M. de Groot, alhier, en mej. A. M. van Wa- yeren, alhier, Bo penningmeester van Vacantio-kólo- pies meldt ons, dat voor het zieke jongetje te Nunspeet nog inkwam: bij den heer Van "Wamelen f 10 van N. N. en uit de spaarpot van Laura en Wouter f 2, terwijl mej. H. hem f 2.50 en N. N. f 1 aan huis bezorgde. Hij schrijft: ,,Nu zijn wij er en zeggen den vriendelijken gevers en geefsters, bekend of onbekend, nog eens hartelijk dank, natuur lijk met een extra-groet en vriendelijk be dankje aan Laura en Wouter, die ons zóó verrast hebben. En voorts blijven wij de belangen van onze Leidsche Yereeniging gaarne aan grooten en kleinen aanbevelen. 1918 zal wel veel van ons vergen. Wie vroeg helpt, helpt dubbel Gisteren werd door de politie alhier een persoon, uit Rotterdam afkomstig, aan gehouden. die, zooals het verhoor uitwees, zich schuldig had gemaakt aan diefstal met braak aldaar. Het gestolene, tot een bedrag van f 80, werd gedeeltelijk nog op hem bevonden. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. Hedenmorgen hebben de geabonnecr- 'den aan het telefoonnet te Leiden van do 'Algemeene Telefoon-Maatschappij, voor heen Ribbink, Van Bork en Co.. de schrif telijke mededeeling ontvangen, dat mot in gang van 1 Januari 1918 het net. overgeno men wordt door het. Rijk. Gisteravond werden drie jongelui ge snapt toen zy uit een schuit, liggende in den Oude-Ryn, materiaal stalen. 't Was een waker van den Onderlingen Nachtveiligheidsdienst, die hen betrapte. Nationale Reeiteerwcdstrydeu. ,,Nut en Vermaak" heeft wel succes met de door haar uitgeschreven wedstrijden. Op al de drie avonden was de groote zaal van „Zomerzofg" geheel met belangstel lenden gevuld. Daartoe heeft natuurlijk in de eerst© plaats het rijke programma medegewerkt, doch ook de goede naam der Veroeniging en de uitnemende voor bereiding zullen, daartoe hebben bijgedra gen. En dat er zoo vele uitnemende krach ten hebben medegedongen, hangt ook weer samen met de móóie prijzen, die voor de bekroningen waren uitgeloofd. Gisteravond werden de gewone wedstrij den beëindigd. Op Zondag 18 November zal er nog een kampioen-wedstrijd tus- schen de drie eerste-prijs-winners in elke afdeeling plaats hebben die dan ieder met een niouw nummer zullen uitkomen. Bic avond belooft dus voor de liefhebbers iets extra's. Dramatisch Reciteoren. Voor eerste prijzen komen in aanmer king de heeren W. A. H. de Heer, van de Kon. Letterk. Vereen. ,,Nieuwland", te 's-Gravenhage; H. O. Tieben Jr., van do Vereen. „Oefening door Vriendschap" te Rotterdam en H. Kesnig, van de Haag- sche Tooneelclub „Eendracht." Verder werden in deze afdeeling nog prijzen toe gekend aan F. v. d. Burger, van de On- der-Off. Vereen. „Door Vriendschap Ver- eenigd," te Leiden, en mej. Lena van der Luiden, van de Vereen. .Willen van Zuy- len," te Rotterdam. Komisch Reciteeren. Voor eerste prijzen kwamen in aanmer king de heeren L. Th. Roelaars, van de Kon. Letterk. „Vereeniging „Nieuwlaud", 's-Gravenhagemevr. A. A. Remmerswaai van de Tooncelvereeniging „Amicit-ia", Den Haag en J. F. A Jungbacker, van de Tooneelvereeniging „Varia," te IJmuiden Verder werden in deze afdeeling nog prij zen toegekend aan den heer A. Prins, van „Door Eendracht Sterk," te 's-Graven hage, en mej. G, Ris, van „Onderling", te Amsterdam. Komische Voordrachten. Voor eerste prijzen komen in aanmer king de heeren G. A. Klaare, yan „Door Endracht Sterker", te Rotterdam; Abr. Snij doodt-, van „Bijstand zij ons Doel", te Delft, en F. C. Spierenburg, van „Door Vriendschap Verbonden," te Rotterdam. Verder werden nog prijzen toegekend aan do heeren J. W. Jansen, van „Gijsbrecht van Amstel", te Leiden, e-n L. de Bruin, van de Vereenigde Sohiedamsche Too- necldillettanten, to Schiedam. Komische Duetten. Voor eerste prijzen komen in aanmerking: mej. W. Clausen en de heer W. Goetzee van „Kunst en Harmonie" te ^Rotterdam; mej. H. B. M. Snijdoodt-Jansen en de heer Ant. Snijdoodt van „Bijstand zrj ons Doel", te Delft, en mej. A. den Hertog en de lieer N. den Hertog van „Oefening en KunsT", te Rotterdam. Verder werden in deze afdeeling nog prij zen toegekend aan mej. M. Jansen en den heer Wilh. H. Dempenfeldt van „Kunst na den Arbeid", te 's-Gravenhage, en mej. M. C. v. d. Vlis-Breysech en den heer N. van v. d. Vlis van "de Polit'.cagent^u-Tooneelclub te Rotterdam. Zooals boven is medegedeeld, zullen 'de drie eerstgenoemde uit elke afdeeling op Zondagavond 18 November om de eerste, tweede en derde prijzen kampen. Bijzondere prijzen werden nog toegekend in de eerste afdeeling voor intonatie, enz., aan den heer W. A. H. de Heer, Den Haag; in de tweede afdeeling aan den lieer L Th. Boelaars, Den Haag; in de derde afdeeling, waarbij vooral gelet is op stem en grime, aan den heer J. W. Jansen, te Leiden, en in de vierde afdeeling.' speciaal voor den zang en de kleeding, aan mej. M. Jansen, te 's-Gravenhage. en den heer Van der Vlis, te Rotterdam. De jury ward gevormd door de heeren mr. J. Klein, mr. H. W. C. J. de Jong en P. Fuchter, die geen gemakkelijke taak hadden. Het was zeker voor deze heeren een groote voldoening, dat hu»i uitspraak blijk baar de instemming had van de talrijke aan wezigen, die natuurlek ook een oordeel hadden gevormd. Mr. De 'Jong deelde t$n slotte de uit spraak mee, "waarbij hij gelegenheid vond waardeering uit te spreken over de wijze, waarop de verschillende mededingers ifloh van hun taak hebben gekweten. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „De Violiers". Al had Willem Schürniann niets anders geschreven dan „De Violiers", dan reeds zou hij zich in 't hart van duizenden lite ratuur- en tooneolminner3 een monument heb ben gesticht, hechter dan dat iu Rotter dam, waarvoor de stadgenooten van den te vroeg ontslapen kunstenaar n:et de noodige eerbied wisten te toonen. Royaards gezelschap heeft eenige jaren geleden een triomftocht met deze comedio' gemaakt en het vorig jaar is dit stuk met een bjjna geheel andere bezetting opnieuw op het repertoir gebracht In Leiden is „De Violiers" een lievelingsstuk. Dat is toen on middellijk na de wed er-opvoering gebleken, dat was ook gisteravond weer duidelijk. Een zaal die boven en beneden vol was en waarin voor baignoire en loge een grooter bezoek was dan Zondags het geval pleegt te zyn. De bezetting was bijna gelijk aan die van liet vorig jaar. Laroche speelde weer Mark Violier, met een even warm gevoel voor kind als toen. Anna Sablairolles trof weer door de uitnemende creatie van Rosalie. Voor Maurits van Keulen spoelde niet Van Fraag, zooals het programma vermeldde. Als we ons niet vergissen was 't Sternlieim, die ook een vijftal jaren geleden hier in deze rol optrad. Van Praag is ons liever. Veel meer de enthousiaste jood als hem iets is gelukt. En veel meer doet hij zijn leed mee voelen als hij weet dat Esther voor hem verlorenis. Deze vertolker is in beide geval len te koel. Annie Nagtegaal snoeide hier voor 't eerst da winkeljuffrouw. Zooals dat jaren geleden Betsy Ranucci Beckmann deed, hebben we die joodsche deern niet meer gezien. Royaards hoeft de beid? winkeljuf!rouwen vereenigd. Daar is hier niets tegen. Maar het programma heeft vastgehouden aan den naam van de voornaamste n.l. juffrouw Suzanne. En Esther vraagt in het eerst? bedrijf aain Kitty dat is de vrouw van de 3ndere of ze staat te luisteren. Een kleinigheid, maar om even aan to denken. Marie Verstraete, Johan Gohau een beetje te enthusiast soms wel Meyer en Eveline van Baem, Louis Saalbor-n en Oscar Tourniaire gaven hun bekende goed-getrof- fen creaties Eon grooten vooruitgang was bij Henriëlte Demmink als Esther op te mérken, de rol oorspronkelijk door Marie Holtrop gespeeld. Henriëtte Demmink heeft thans menigmaal spel van hoog gehaltegegeven. Esther doet ze meer leven dan vroeger en tooneeltjes als het onderhoud met Van Es, in het derde be drijf, waar ze trof door schitterend in gehouden zenuwachtigheid, door diep door voeld snel, zouden we telkens weer willen zien. Als de geheele rol op dat peil komt is 't- een prachtwerk. „De Violiers' had ook' gisteren een groot succes. Aan het eind -nog een vraag. Het publiek fiwam gisteren hinderlijk Iaat. Zou 't niet mogelijk zijn, om tijdens het spel de deuren te sluiten. Een zaak voor de schouwburg- commissarissen of de tooneel-directies om eens te overwegen. DIT ONZE STAD. Plaatselijk Rcv. Soc. Comité. Alhier is opgericht een Plaatselijk Revo- l.utionnair Socialistisch Comité tegen den oorlog en zijn gevolgen. Aangesloten zijn de afd. Leiden van de S. D. P., de afd. I/eiden van den Bond van Chr.-Socialisten, die van don R. S. Vrou wenbond en het P. A. S. Gasrantsoen. Na de verruiming van het gasrantsoen voor licht en huishoudelijke doeleinden en voor kookdoeleinden is tha/ns ook het rant soen voor industrieele doeleinden (koken, smelten, strijken, enz.) vergroot'en gebracht op 75 pCt yan het verbruik in Novem ber 1916. UIT ONS LAND. DuurtetoesJag rijksambtenaren. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijzi ging en verhooging van de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting voor 1918, voor do noodige sommen tot uit betaling van den duurtebijslag. Met de indiening van deze wetsontwerpen wordt uitvoering gegeven aan het bij de opening van de zitting der Staten-Generaal op 18 September j.l. kenbaar gemaakt voornemen, om, in afwachting van het rap port der Staatscommissie, in zake de saïa- rieering van de Rijksambtenaren, een nieuwe regeling van de duurtcbijslagen aanhangig te maken. De bepaling om de ongehuwden van het genot van den hoofdbijslag uit te sluiten, die bij hun ouders inwoonden, en niet als medekostwinner van het betrokken gezin konden worden aangemerkt, heeft tot onge- lijko toepassing aanleiding gegeven. Het verdient daarom aanbeveling het onder scheid niet te handhaven en alleen onge huwden voor zoover zij overigens in aan- merkrJng komen, een hoofdbijslag toe te kennen. In de tweede plaats is vervallen de classi ficatie van den loongrens voor den bijslag naar gelang van de geiöeenton, waar do betrokkenen wonen. Thans wordt voorgesteld een -uniforme loongrens van f 2 5 0 0 voor de gehuwden en daarmede gelijkgestelden en van f 1500 voor de overigen. Hierbij dient in aanmerking genomen te worden, dat deze grenzen uitsluitend golden voor personen, die geen kinderen beneden zekeren leeftijd te hunnen laste hebben. Voor den kinderbijslag wordt belangrijk verder gegaan. Voor gehuwden en daarmede gelijkgestel den bedroeg do hoofdbijslag voor 1917 12 pet- van hot jaarloon met een maximum van f 120 en een minimum van f 80. Voor 1918 wordt voorgesteld onderscheidenlijk 15 pet., f 200 en 120. De kinderbijslag, ten hate van hen, die een hoofdbijslag ontvangen, is voor elk kind beneden 16 jaar van f 15 ge bracht op 25 voor de eerste vier kinderen en wordt voor de overige kinderen op f 15 gehandhaafd. Zij, wier inkomsten, als bovenbedoeld, f 2500 of meer, doch minder dan f 3500 be dragen. zullen aanspraak hebben op een verhoogden kindertoeslag (zonder hoofd bijslag) en met voor elk kind beneden 19 jaar te hunnen laste, zal deze bijslag bedra gen f 100 voor elk kind, f 125 voor twee kinderen, f 175 voor drie en voorts 25 voor elk verder kind. Echter zal het totaal bedrag der bedoelde inkomsten en voor den verhoogden kinderbijslag f 3500 niet mogen overschrijden. Bij een spoedige behandeling dezer aan gelegenheid zal het niet onmogelijk zijn, den eersten termijn van den bijslag reeds in do tweede helft van Februari 1918 betaal baar te stellen. Een globale schatting leidt tot uitkomst, dat met de regeling een uit gave van omstreeks f 13V£ a 14 millioen zal gemoeid zijn. Van 1917 werden de kosten op ongeveer f 7,000,000 geraamd. Geen duurtebijslag ontvangen gehuwden weduwnaars (weduwen) en gescheiden echt- genooten, die één of meer kinderen beneden 16 jaar te hunnen laste hebben, ongehuwde kostwinners en weduwnaars (weduwen) en gescheiden echt-gen., die op overeenkom stige wijze loven als gehuwden, indien deze allen meer dan f 4000 totaalinkomen heb ben. Voorts onvangen geen duurtebijslag de overige personen, indien zij meer totaal- inkomen hebben dan f 2000. Verlof voor hel Sl.-Nicolaas-, Kerst- en Nieuwjaarsfeest. In verband mof het gestelde in de 2e alinea van punt 8o. van de gewijzigde L. O 1916, B 131, wordt het volgende bepaald Toii behoevo van bijzondere verloven aan hoofden en leiders van zoomede aan nood zakelijke werkkrachten in zaken of neringen kan voor zoover zij aannemelijk maken, dat zij tengevolge van het St.-Nicclaas-, Kerst- of Nieuwjaarsfeest meer dan gewone drukte in zaken hebben door compagnies- (eskadrons-, batterij-, fort-, detachemcnts-,) commandanten, behalve ovor de beschikbare ruimte in de 17 pCt. ook worden beschikt over de aanwezige ruimte in do 3 pCt., genoemd in do 2e alinea van punt 9a van de gewijzigde L. 0. 1916 B 131, on wel gedurende de volgende tijdvakken voor het St.-Nicolaasfeest van 22 November tot en met 6 December a.s. voor het Kerstfeest van 22 tot en met 27 De cember a_s., en voor liet Nieuwjaarsfeest van 29 December a.s. tot en met 1 Januari 19! S. In aanmerking voor verlof kunnen gebracht worden Koek-, banket-, brood- en suikerbakkers, chocoladebewerkers, speelgoed-, boek-, galan- torie-, wild-, visch-, delicateseen- en sigaren handelaren, goud- en zilversmeden, zoomede andere winkeliers of neringdoenden, die in de bedoelde omstandigheden verkeeren. De hier bedoelde verloven in de aangegeven tijdperken hebben den voorrang boven de door genoemde commandanten toegekende of alsnog toe te kennen land- en tuinbouwvcrlovén. Uitvoer van lijm verboden. Bij Kon. besluit is de uitvoer van lijm van elke soort verboden. Normaal-margarine. De minister van Landbouw heeft be paald, dat het met ingang van 2 Novem ber verboden zal zijn normaal-margarine anders dan verpakt- in perkamentpapier, voorzien yan twpe sluitzegels, af te levè- Verlof voor examens. Door den minister van Oorlog is be paald, dat bijzonder verlof moet worden verleend aan hen, die wonschen af te leg gen 't examen voor de akte van bekwaam heid tofc het geven van toger onderwijs in de beginselen der handelskennis. Distributie van carbid. Naar men mededeelt uit 's-Gra venhage, heeft wegens groot mee- ningsversehil tusschen secretaris en adjunct-secretaris van het rijksdistributie- bureau voor calcum carbid, het personeel bij dat distributiebureau eenparig zijn ontslag genomen, nadat den heer Span jaard, adjuncbsccretaris, was meegedeeld dat ondanks zijn gnooton ijver, men geen verder gebruik wenschte te maken van zijn diensten. Inmiddels heeft het personeel zioh po rekest tot den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel gewend, ten einde verbetering in de bij 't bureau heerschen- de toestanden te verkrijgen. Aanvullingsbrocdkaarfen. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bij een circulaire van 29 October j.l. bekend, dat aan hen, ch'e beetwortelen rooien en aan hen die nacht arbeid verrichten in de suikerfabrieken, gedurende de campagne een tweede aan vul! ingsbroodka art kan worden uitgereikt De varkensvleesch-distributie. Wij hebben nog eens geïnformeerd hor J het staat met de distributie van v&rkens- vleeseh. Van bevoegde zijde deelde men ons me de, dat het tijdstip, waarop de distributie zal worden stopgezet, nog niet vaststaat maar het kan niet ver meer verwijderd wezen. Het oogenblik nadert, waarop het goedkoope varkensvleesch niet meer ver krijgbaar zal zijn. Op onzé vraag, of er dan. gelijk liicr en daar verluidde, schapen vleescli zal worden gedistribueerd, verklaarde men ons, dat hieromtrent nog niets is bepaald. Het denkbeeld is onlangs wel overwogen, maar verder is men nog niet gekomen. („Tel.") Engclsch vliegtuig geïnterneerd. Officieel wordt gemeld Op 24 October werd een vliegtuig van vreemde nationaliteit waarge nomen. Nederlandsclie torpedobooten, derwaarts uit Viissingen gezonden, constateerden een Britsch watervliegtuig met vier inzittenden, in nood vc-rkeerendc, binnen Nederiandsch terri toir, 7900 meter binnen de grens der Neder- landsche territoriale wateren De inzittenden werden gered cn aan wal gebracht. Het water vliegtuig, dat zwaar beschadigd was, is gezon ken. Overeenkomstig de gedragslijn, gedurende don geheelen oorlog door de Nederlandscbe regeoriug gevolgd, zijn de geredde inzittende Britscho vliegers geïnterneerd. YTccrdechge handel. De gemeenteraad te Dongen besloot het ko perdraad van Ja' clcctnsch net te verkoopen voer 12 per K.G aan de kcholfabriek te Am sterdam, die op zich neemt binnen een halfjaar na liet sluiten, van den vrede nieuw draad to leveren tegen den dan geldenden prijs, echter niet hooger dan pto K.G. De winst, welke de gemeente hierdoor maakt, beloopt iccr dan 130.000. In beslag genomen. Door den Rijks.graanccmtroleur te Go- rirtchem zijn bij verschillende ingezetenen 37) Voorloopig sprak hij over dit alles niet. Heb zou groote ontsteltenis en groote ver andering brengen hier thuis, dat speet hem oprecht, zoowel voor Fanny als voor Koert. Mejuffrouw Augusta Torsell was, in tegenstelling met het meörendeel der strij dende zusitereu, van natuur consequent. Vriendelijk deelnemend zijn, toen Fanny haar kind verloren had, dat kon zij, maar schrijven in Fanny's tijdschrift, zooals de uitgeefster was begonnen to hopen, .dat kon zij niet. en dat kon geen van de aanhang sters, voor wie tante Torsell „de oude op den berg" was. Maar May Wallenstedt schreef er soms in en velen uit May's kring waren medewerkster cn schreven er veel in, met dit gevolg, dat het neutraal en onpartijdig orgaan meer en meer orgaan iwerd van én voor de Vrouwenbond. Fanny *ag dat met verdriet en besloot zich te weer te stellen. Haar tijdschrift moest zijn, wat het volgens het oorspronkelijk plan wezen zou een verzoenend on bemiddelend periodiek, maar zij kwam spoedig tot de ontdekking, dat de eenige, clie daarin een schakel zag en de zaak uit haar oogpunt bekeek, zij zelf was. Een ondernoming op gang to brengen is niets, maar wat men onderneemt te houden op den aangewezen weg, dat is de kunst. Fanny was een dappere vrouw en gaf het niet zoo spoedig op. Door de noodzakelijk heid werd zij hoe langer hoe meer tot schrij ven aangebracht, opdat ton minste iemand zou zeggen, wat zij wilde, dat er gezegd zou worden. Zoo kwam er dail in dien win ter en het daarop volgend voorjaar bijna geen nommer uit, dat niet één of een paar artikelen inhield van haar hand. Ook zij voelde dien somberen winter den zegen, dio er in werken ligt, cn zij wierp zich met koortsachtigen ijver op 't werk en was er rusteloos mee bezig. Op den ecrstvolgenden Rijksdag zou eindolijk de vraag vrouwen kiesrecht in behandeling komen Fanny stu deerde en werkte, tot zij er hoofdpijn van kreeg. Op een lentedag, toen zij op deze wijze zich druk maakte, kwam haar man in haar werkkamer, nam plaats op een tabouret naa-sb de schrijftafel en- vroeg haar geheel onvoorbereid of zij lust. had met hem naar Engeland te gaan. Hij moest een studie reis daarheen maken naar Londen en Oxford en misschien een paar maanden weg blijven. Heel verbaasd keek zij op toen begon zij te lachen. Neon, dat was onmogelijk, dat kon hij wel begrijpen, zoo druk als zij het had. Zij 'moest thuis blijven en voor haar tijdschrift'zorgen; zij had telkens het ge voel, dat de macht haar uit handen-gleed, cn dat liet geheel een richting zou nemen, die zij niet wilde, zoodra zij zelf niet meer meewerkte. Zij was toch de verantwoorde lijke persoon voor haar onderneming." „Ja," zei hij, „ik begrijp dat.. Ik dacht ook niet, dat je met me mee zoudt willen." „Waarom vroeg jc het dan?" „Ik vond, dat ik dat doen moest." Zij zag aan hem, dat hij geen lust had een nadere verklaring te geven, en dat hij ook niet daartoe zou té bewegen zijn. Hij was ook al opgestaan en bij de deur. „W i 1 d o je, dat ik meeging, Arnold?" „Niet als een opoffering." Do portiere was al dicht gevallen. Fanny echeen het niet zoo heel druk te liobben met het eerste halfuur daarna. Zij zat achterover geleund in haar schrijftafel- stoel cn speelde met een vouwbeen. Zij vond het zoo vreemd en schrok daarvan, dat zij er niet mee: tegen op zag, dat Arnold voor betrekkelijk langen tijd van huis wild© gaan. Zij herinnerde zich hoo ondraaglijk lang haar de weinige dagen waren geval- lon, die hij in den eersten winter to Upsala had doorgebracht. Maar het is zoo, dacht zij bibter, men wordt het moe zichzelf tever geefs aan te bieden. Hij had zichzelf ook tevergeefs aangebo den, maar daar dacht zij niet aan. Haar aanbod was liefde met uiterlijk vertoon het zijne do vertrouwde gemeenschap van leven en belangen. Eerder o zoo wonderlijk was het voelde'zij het als een verlichting. Dio zwij gende ernst lag als een druk op haar ge heel e bestaan, een verwijt, ofschoon hij nooit mot woorden haar iets verweet, een voort durende herinnering non het leed, dat rij volgons haar natuur liefst van zich wilde zetten ©n vergeten, als clat niet langer zoo recent was, dat het tot uitbarsting kwam. Alles, wat zij gevoeld had dien nacht, toen Etty stierf, vervluchtigde lang zamerhand en zij dacht er aan als aan d* gewaarwordingen van een ander, die zij slechts half begreep liet gebeurt soms, det „do bronnen der diepte" opengaan, maar zij blijven niet open. Het irriteerde haar, dat zijn «droefheid grooter was dan de hare, dat gaf haar een gevoel, drong om zoo to zoggen aan haar ep, dat zij niet zoozeer treurende over het verlies van haar eigen kind, maar van het zijne, dab haar ww» toevertrouwd geweest en dat zij had ver loren. Misschien, dat hij, als hij in Enge land kwam, weg uit do gewone omgeving, en een tijd geheel Icon leven voor zijn stu dies en in de nabijheid van zijn vri-yacton onder Oriëntalisten, zijn leed te boven zcm komen en terugkeerend thuis ook weer zich zelf rijn. (Wordt

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1