Nederland en de Oorfog. No. 17692. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 30 October. Tweede Biad. Anno 1917. Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK (Vervolg van gisternamiddag.) x Vols". 180. onderstand aan behoeitlgcn. De heer J. P. MULDER aoht dezelfde reden, die B. en W. aanvoeren om geen burgerlijk armbestuur in te stellen, er juist een wel hiertoe over te gaan. De VOORZITTER vindt de buitengewone lijden alleen geschikt om aan buitengewone commissies <ïo armenverzorging enz. op, te dragen. De buitengewone, omstandigheden wijzen dus niet op de urgentie van instelling van een burgerlek armbestuur. Het is een ingr^jpepde zaak en de voorbereiding kan thans op grond van drukke werkzaamheden van het gemeentebestuur niet worden ge troffen. Deze winter zou het nog niet kun nen werken. Volgn. 101. Schadeloosstelling aan armbcstu- rco, enz. Do heer J. P. MULDER zegt, dab hot de vraag is of B. èn*W. pressie kunnen uit oef enen op hot bestuurvan het Huiszit- tonhuis. Laten regenten dan iets van het kapitaal afnemen. De heer FOKKER meent, dat B. en W. hier alleen iets kunnen doen, wanneer zij regenten een zak met geld geven. Spr. vindt het juist verstandig, dat regenten niet aan het kapitaal komen, want wordt dit opgebruikt dan is er niets meer. 't Is heel gemakkelijk hier te zeggen het kapi taal te gebruiken. Do VOORZITTER spreekt in donzoltdcn geest. Do opneraingsvoorwaarden oproken er niet van, dab al de 70-jarigen moeten worden opgenomen. Er wordt alleen ge zegd, wie in aanmerking komen voor ledige plaatsen. Oude stichtingen krijgen niet als armverzorgingsvereenigingen nog wel eens logaten of gifton. Do weg om het kapitaal te gebruiken is een noodlottige. In de vraag in do soobies wordt niet gesproken over macht van B. en W. om pressie uit te oefe nen, zooals thans do heer Mulder vraagt. Volgn. 192. Subsidie aan werkhuizen en dergelijke aimenlnrlclitlngen. Do heer SIJTSMA geeft als zijn meening te kennon, in tegenstelling mot den heer Brict in do vorige vergaderingen, dat de Stedelijke Werkinrichting goed werk ver richt. Spr wijst er op, d'at er dus geen ge legenheid ia om er een nachtasyl van te maken en geeft verdere bezwaren aan. Op het. oogenblik kan men niet verder gaan. Volgn. 198. Kosten >an den Armenraad voor de gemeente Lelden. De heer R.EIMERINGER vindt hierbij gelegenheid op te merken, dat de Armen raad een geschikte instelling is om infor maties in te winnen bij de oprichting van een burgerlijk armbestuur. De heer BOTS wijst nog op een aantal bezwaren, hieraan verbonden. De beer FOKKER vindt subsidiekostcn te veel, to meer, nu de wethouder mee deelt, dat inlichtingen twee k drio weken uitblijven. De heer BOTS geeft een overzicht van de werking van den Armenraad. Allo instel lingen, daarbij aangesloten, hebben na de periode van vi||r jaar te kennen gegeven prijs te stellen op het behoud. De heer REIME RINGER wil meer acti viteit in het werken van den Armenraad. De heer BOTS zegt, dat de heer Briët niet bereid is woor voorzitter te worden en dat de heer Roimeringer dan maar voor zitter moet worden. De heer FOKKER ontwikkelt nog een aantal bezwaren en wil positief weten of de Armenraad de subsidie waard is. Do heer BOTS oordeelt, dat hot subsi- chevoorstel van B. en W. daarop het ant woord is. De heer FOKKER acht dit niet liet geluk kigste antwoord. De post wordt aangenomen. Volgn. 2C4. Subsidie lï. IJ. S. M. voor spoorlijnen door de Haarlemmermeer. De heer FOKKER vraagt of do gomcente rechtens vorplicht is de subsidie te geven, niettegenstaande het aantal treinen ver minderd is. De heer BÓTER.MANS acht do vraag ongegrond, wijl er overmacht in heb spel is. Do heer VAN DER LIP sluit zich hierbij aan. In de gegeven omstandigheden hebben B. en W. gemeend geon andere houding te moeten aannemen. De heer FOKKER heeft een positieve vraag in de secties gesteld en had een posi- bief antwoord verwacht. Volga. 210. Ouderlioud, enz. vun bezittiugen. niet voor openbaren dienst gebruikt. De post wordt verhoogd met f 120. Volgn. 218. Pensioenen. De post wordt verminderd met f 147. VoJgn. 221. Voorschotten ann ambtenaren der ge meente, enz. De post wordt verhoogd met f 100. Volgn. 229. Kosten Commissie llchtbeeldenver- tooningen. De h£er FOKKER heeft tot zijn bevreem ding gozien, dat do liedjes die in de biosco pen worden gezongen, zullen worden ge keurd. Daarvan spreekt, de verordening niet. De heer VAN DER ELST zegt, dat do burgemeester voorwaarden kan verbinden aan het geven van vergunningen. De heer FOKKER vindt het niet ge- wenscht dat do gemeente hiervoor geld uit geeft. De VOORZITTER zegt, dat er wettelijk geen commissie bestaat, maar dat er alleen een commissie van advies voor den burge meester is. Hij kan ook zonder commissie zijn beslissingen nemen. Volgn. 239. Uitgaven ten gevolge van de mobilisa tie, enz. De post wordt verhoogd met f S700. INKOMSTEN. Volg. 21. Schoolgelden. Deze poet wordt verhoogd met f 1858. De heer SIJTSMA vraagt, of een voorstel inzake evenredig schoolgeld alleen niet komt, omdat B. en W. verdeeld zijn in» hun opvattingen. Hoe ia de meening van de meerderheid? Spr. acht hier een goede ge legenheid de inkomsten voor onderwijs te vermeerderen. De VOORZITTER zegt, dat de meerder heid tegen invoering van evenredig school geld is. Do heer VAN HAMEL merkt op. dat de Raad hier over reeds herhaaldelijk heeft gesproken. Men moest er ook eens over op houden. Spr. verwondert er zich ook over, dat de heer Sijtsma.or voor pleit om de schoolgelden te maken tot- een bron van inkomsten. Do heer PERA vindt het een getzond standpunt, dat men iemand schoolgeld laat betalen naar draagkracht. Er zijn ouders, die tien kinderen van het uitne mende onderwijs op do 2de klasse scholen laten genieten en daarvoor best wat meer kunnen betalen. De rechtvaardigheid van een dorgelijke heffing is niet tegen te spreken. Volgn. 24. Ontvangsten ter zake van de Stedelijke Fabrieken van Go» en Klectrlclteit. De heer WILMER acht de winkel op de Hooigracht een conourrentie aangedaan aan do gemeenschap, gedreven met geld van de gemeenschap. Spr. oordeelt, dat men hier niet als met lichtfabricage een monopolis tisch bedrijf heeft. Hij geeft te kennen dat velen worden geholpen aan huurinstalla- tios, die kapitaalkrachtig genoeg' zijn zich deze aan te schaffen. Bij particulieren kan men ook wel op afbetaling terecht. Een deel van do weerlegging van B. en W. slaat op de bijzondere tijdsomstandig heden. Dat mag niet als motief gelden. De heer REIMERINGER bespreekt nog oven de wijze van exploitatie der licht- bodrijvei. De heer FOKKER verdedigt op grond der feiten het bestaansrecht van den win kel. Misschien zullen er eenigen zijn, die nadeel ondervinden, maar daarbij moeten de belanghebbenden niet vergeten, dat voor do populariseering van gas- en elec- tricibedts-verbruik op d'ezo wijze veel is ge daan. Verder wijst spr. er op dat het systeem van huurkoop geen doodende con- currontie aan de winkeliers aan doet. Laat de winkeKers coöperatief optreden en ook een grootero propaganda voeren. Do heer FOKKER wijst er op dat het stroomverbruik bijvoorbeeld sterk zal li nemen door het vorkoopen in grooten ge- talo van strijkijzers, enz. Do winkel moet zoo intensief mogelijk geëxploiteerd. De heer BOTS vindt 't ruiete vreemds dat cle gemeenschap geld wordt aangedaan met* door do gemeenschap opgebracht geld b.v. Gehoorzaal, Ijsfabriek en Waag. Spr. merkt op, dat de kooper ook kan aangeven, d'at de koop moet wordon gesloten door tusschenkomst van een winkelier, die dan de winst krijgt. De heer WILMÉR acht. de winkel vreese- lijko concurrentie aan do winkeliers. Kan de directie der lichtfabrieken niet samen werken met de winkeliers? Spr. vraagt of dat niet mogelijk is? De heer AALBERSE oordeelt dat het niet op den weg der gemeente ligt om een intensiever propaganda voor den winkel te voeren. De bedoeling is geweest ccn show room te maken. Het exploiteeren van win kels als deze ligt niet op den weg der ge meente. De heei PERA vindt bet oogenblik voor deze ddsouasie zeer ongeschikt. Spr. gelooft dat raen Leiden geluk mag w epoch en met dezen winkel. Had men deze in den hui- digen tijd niet gehad, dan zou dit voor de gemeente een groot nadeel zijn geweest. Wat deze winkel met de voorraden deed, konden 'particulieren niet doe-n. Men mag het loven, dab Leiden in deze drie jaar den winkel heeft gehad, al is epr. liet er mee eens, dat men winkeliers zoo weinig mogelijk concurrentie aandoet. Do heer ZWIERS merkt op dat de winkel geen gewone winkel is en geeft zijn inzich ten omtrent deze gemeentelijke instelling weer. Wanneer liet particuliere bedrijf eon- zelfde energie aan den dag legt, zal de winkel niet concurreeren. Was b.v. niet zoo gewerkt voor de invooring van strijkijzers, dan zou men jaren hebben moeten wachten voor de opneming van stroom als thans zou zijn gekomen. De heer FOKKER geeft aan wat zijn be doeling is geweest met intensiever uitoefe nen van het winkelbedrijf. De heer BOTS merkt op, dat dc concur rentie hier een geheel andere is als in andere vakken. De hoofdzaak is hier liet hebben van don voorraad. Do VOORZITTER oordeelt da! tot nu too do winkel met goede intentie is gedre ven. Do winkel "kan bovendien zeer goed nut hebben door het prijsregelend optre den. Energieke winkeliers, clie met een be hoorlijke winst tevreden zijn, zullen geen bezwaren hebben, doch hot zal alleen hen treffen, die een onbehoorlijke winst vra gen. Spr. wijst bovendien op het groote nut van heb hebben van voorrad-en, waardoor een krachtige propaganda kan worden ge voerd voor stroomafneming met 'als gevolg verminderd kolenverbruik. Laten adressanten of die hen steunen eerst eens nagaan aan wie do schuld is, dat do winkel moest optreden als zc deed. Volgn. 84. Ultkecrlng van hei RUk overeenkomstig ortl. 1— 9blu der Wet van 21 Mel IS9T. Wordt verhoogd met f S30. Volitn. 42. mjdrage van het &JJk voor het Gym nasium. Deze post wordt verhoogd mot f 1360. $o1gn. 50. Teruggave van voorschotten aan amb tenaren, verstrekt voor het doen van uitgaven ten behoeve van de gemeente. Dit artikel wordt verhoogd met f 100. Volgn. 55. Terugontvangst vnn de kosten «Is ge volg van dc mobilisatie, enz. Deze post wordt verhoogd met f 1350. SLUITPOSTEN. Door de aangebrachte wijzigingen zijn de gewone ontvangsten vermeerderd met f 5408 do gewone uitgaven vermeerderd met f 6540 <mi verminderd met 490, een stijging van f 8059 ter voorziening in het verschil, f 2561, worden de onvoorziene uitgaven verhoogd met. f 2561. De opbrengst van den hoofdelijken om slag wordt verhoogd met eenzelfde bedrag. Do begrooting wordt hierop vastgesteld in gewone inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 2,659,289, in buitengewone inkomsten on uitgaven f 1,085,501, in totaal f 3,744,880. RONDVRAAG. Do VOORZITTER doet mededeeling van eon schrijven van den heer Brict, waarin deze meldt, dat in afwijking van wat hij zeide over de onkosten per eenheid brand stoffen deze niet is 1^ maar 12V£ ccnfc. Do heer FOKKER- vraagt of liet met voorkennis van B. on W. i-s, dat mededee- Lingon over do hoofdlijneu van do voor stellen van de commissie ad hoe inzake do salarisregeling van ambtenaren enz. is, dat in dc groote dagbladen Vrijdagochtend inededeelingen zijn gedaan, die aan de Raadsleden zijn onthouden. De VOORZITTER deelt mee, dat dit niet met voorkennis van B. en W. is geschied, maar dat clit een kwestie is, die de commis sie ad hoe aangaat. De heer AALBERSE zegt door deze publicatie pijnlijk te zijn getroffen. Vele stukken zijn inhandon geweest van bestuur ders van vakorganisaties, die de grootst mogelijke geheimhouding hebben betracht. Daarom spijt het spreker ten zeerste dat, kennelijk uit den boezem der commissie, deze inlichtingen zijn verschafthet rap port is alleen aan de leden der commissie bekencl. Spreker ah voorzitter betreurt dit tegenover den Raad, tegenover alle ver- cenigingabestuurdera en ook tegenover de commissie, dat zich zoo iets heeft voor gedaan. De vergadering wordt hierop gesloten. Een schandelijk bericht. Wij lezen in ,,Dc Nieuwe Courant" ,,In ,,De Toekomst" van heden vinden wij een bericht, dat ah het juist ware van den hoogsten ernst zou zijn. Het blad beweert, niet. meer of minder dan dat de ,,Ivawi" en de „Grotius" op weg naar Indië door ,,de Engelschen zijn aangehouden," op Jamaica, dat die schepen daar hun lading hebben moeten lossen, de passagiers er geïnter neerd zijn cn de schepen een gedwongen reis naar de Kaap moeten doen. Dit bericht, dat zeer geschikt is de grootst mogelijke ongerusthoid te verwek ken èn over onze internationale positie ea over het lot der passagiers, is volstrekt onjuist. Begin der vorige weck zijn de Grot-rus" en de ,,Kawi" te San Frano'sco aangekomen, wat blijkt uit particuliere telegrammen van passagiers dezer schepen. Wij vermeldden er onlangs een van de ,,Grotius". Van de directie der Rott. Lloyd vernamen wij, dat haar een dergelijk tele gram beleend was van een passagier der „Kawi" aan zijn familie. Onder deze omstandigheden is de publi catie van dit bericht een daad, die niet scherp genoeg kan worden veroordeeld. In het beste geval is de redactie van ,,De Toekomst" zich niet bewust geweest van hot effect, dat dit bericht onder dozc om standigheden hebben moest o? althans kon hebben. Maar een dergelijke domheid is bijna riet aan te nemen, de redactie had zich door een telefoontje bij een der betrokken maat schappijen zekerheid kunnen verschaffen. Neemt men evenwel niet aan, dat bier uit domheid is gehandeld, dan is het lan-, ceeren van dit valsehe bericht onder deze omstandigheden een daad, die met geen par lementair woord te kenschetsen ss. Als „De Toekomst" soms mocht hopen -in troebel water te vissche-n, dan vergist zij zich, naar wij mecnen, geducht. Hoezeer men hier ontstemd moge zijn en terecht over de houding der Britschc regeering in haar geschil met Nederland, een der redenen voor die ontstemming is de vrees, dat de houding der Entente ons zal dwin- .gen in een relatie met Dnitschland, die „Dc Toekomst" wellicht zou toejuichen, die wij echter .(en wij gelooven, dat ieder niet door sympathie - verblind Nederlander er evenzoo over denkt) een ramp zouden achten voor ons vaderland." In beslag genomen. Dat- sommige boeren uogal weerspannig zijn, om rich aan de bepalingen der Dis- tribnfciewet te onderwerpen, bleek wel uit het feit, dat d? regecring de rogge van een landbouwer to Venwelke weigerde deze af te staan, op zijn hoeve heeft laten dor- scfion c*n daar-na in beslag genomen heeft. Door een inspecteur cn de marechaus see uit Yeenertdaal, bijgestaan door ge meente- en rijkspolitie, ós te Amerongen in lyeahig genomen: bij den heer G. B. de Ridder, de gciheelc oogst 1917by den lo- eo-'burgemoester G. P. J. Versteegh, een partij haver bij dem hoer v. Ommeren, te Eist, oncler dc gem. Amer*ongen eon hoe veelheid m-eel en in dc aangrecusend?- ge meente Loersum, bij «don heer S. Heems kerk, de hcele oogst 1317, af es wegens overtreding der Distributie-wet. Door do politie te Gouda zijn in beslag genomen bij den kaashandelaar J. M. Moons, aan den Kattensingel, 900 K.G. ca cao en 2 groote kisten lucifers, bij den metselaar C'. Ooms aan den Ridder van Catwog, 100 K.G. carbid bij den siroop- wafelfabrikant Bern. de Groot, aan den Kleiweg, in zijn pakhuis aan den Flu woe len ringel, 4000 stukjes zeepbij dea nxde- naar A. Bijl, in diens woning aan do Vest TG50 pakjes lucifers. Er zijn 33.500 pakjes lucifers en 270 zak ken veevoeder te Me.ppel in beslag geno men. Bij den varkensslager J. BI., to Meppel, is een partij lucifers, bestaande uit 14.000 doosjes, in beslag genpmen. Als gevolg van de instelling der z. g. distributie-brigade, werd te Groningen reeds in bezit genomen een groote en een kleinere kist met turf, die van buiten do gemeente waren ingevoerd en bestemd wa ren voor ingezetenen dezer gemeente; ruim 1100 stukken katoen, die waren op geslagen in een pakhuis aan de Oosterha ven en toebehoorende aan iemand, die hierin niet gewoon was handel te drijven; 8 kisben kaarsen in een fabriek aan het Boberdiep3 kroten cn 18 pakken lucifers in een pakhuis aan den Ouclcweg; 7 H.L. aardappelen, ddc van buiten de gemeente waren ingevoerd; 350 K.G. boter in ccn pakhuis aan de Noordei kerkstraat. Ook de justitie heeft verschillende voor raden in beslag doen nemen, zoo o. m. 43 kisten thee, 5 kisten nootmuskaat, voorts hoeveelheden Nutricïa-kihcTs rmeel, cacao, etc. Bij een gedurende cle afgeloopen weck te Alkmaar in 80 pakhuizen ingesteld on derzoeknaar voorraden cacao. planten- vet, zeep, stijfsel, lucifers, draadnagels, pek, rum, gecondenseerde melk, enz., werd in 12 pakhuizen zooveel gevonden, dat deze artikelen door de politie voor f 275.000 verzekerd werden. Te Vlaardingen rijn de laatste dagen- in beslag genomen 81 kisten gecondenseerd? melk, 74 kisten maïzena, 30 kisten stijfsel, 253 kisten harde zeep, 29 kisten vermicel li. 35 pakken luedfers, 9 vaten roode menio 50 vaten cocoevet- De in beslag genomen goederen vertegenwoordigen een bedrag van f 35.000. Mijnengevaar. Aan het strand tusschen Haamstede en Re- nesse zijn heden vijf ontplofbare mijoen aange spoeld. Smokkelarij. Zaterdagmorgen in de vroegte werd door soldaat-kommiezen. van Glane-rbrug, nabij het S in t-Olaf klooster, te Glane, een. ben- do smokkelaars, naar schatting wel twin tig man, verrast, terwijl ze bezig waren 'n groote partij pakken allerhande smokkel waren ivrt. te voeren naar Duitschland. Slechts drie der smokkelaars konden in arrest gesteld worden; de overigen gin gen er, ondanks het geweervuur der mili tairen, met achterlating van de door hen gedragen pakken, van door. De in beslag genomen goederen, be staande uit een groote partij gemolton- neerde onderkleeding, cheviiot, katoenen, vot," stijfsel, enz., vertegenwoordigen ccn waarde van eenigo duizenden guldens. Door de politie cn twee controleurs werd bij don koopman S., te Wijlré, in Limburg oen flinke partij veevoeder in beslag ge nomen. Bij het onderzoek, dat daarop» volgde, bleek zonneklaar, dat twee zak ken maïs waren gekocht bij ccn Raadslid uit deze- gemeente. Hoewel de man eerst hardnekkig ontkende, legde hij ten slotte tegen de overstelpende bewijzen een vol ledige bekentenis af. De prijzen, waarte gen verkocht was, bedroegen maar even tjes f 40 en zelfs nog meer per 100 K.G. Men vermoedt bovendien, dat clit veevoe der voor uitvoer bestemd was. Het verscherpte toezicht aan de zuid grens doet zijn invlood op het smokkelen van Holl&ndsch vee naar België gelden. Op de laatste markt te Esschen waren slechts 30 gesmokkelde koeien. De Belgi sche slagers mogen dit vee niet koop-en. 33) „Neen, juffrouw," zei de heer Scheffer rechtvaardig, ,,u ia op, u kan vanavond niet. meer. Ga u maar rusten, juffrouw An dersen. ilc zal telefoneeren om een verpleeg ster." Hij verliet opnieuw het vertrek en dit maal, volgde Koert hem als een stille scha duw. De telefoon ging onophoudelijk. Arnold telefoneerde naar alle kanten. Hij was dóodsbleok on zijn trekken schonen ver steend, Koert keek naar hem, bang bijna, hij begreep nog niet ten volle, dat angst de stem, waarvan hij zooveel hield, zoo hard maakte. 't Was tegenspoed op tegenspoed. Alle verpleegsters schenen dien avond in dienst te zijn. Togen den nacht kon er een komen, maar niet nu dadelijk. Dat was onmogelijk. Toon geen ander resultaat scheen bereikt to kunnen wordon, ging Arnold met ge bogen hoofd! weg van de telefoon. In het dónkere salon wierp hij zich op een stoel en barstte in huilen uit. Dit maakte een overweldigende indruk op Koert, die onopgemerkt niet ver van Arnold stond, half verborgen door liet. gor dijn van do deur. Hij ging niet naderbijhij voelde instinctmatig, dat- het onder .zulke omstandigheden beter is zich op een afstand te houden, als men geen troost kan geven. Hij dacht on dacht en kwam toen op een idee. Stil sloop hij weg, ruicte in de gang jaa en muts van den kapstok en vloog naar buiten. Do regen sloeg op straat hem in het go- zicht en d-e wind had bijna zijn muts afge rukt op hetzelfde oogenblik, dat hij de huis deur achter zich dicht deed, maar hij liep voort, het huilen stak hom iu de keel. Hij had allen thuis wanhopig achtergelaten en er was haast bij. „O, laat Etty toch niet doodgaan!" Ook Koert werd geplaagd door gewetens- verwijten, ofschoon hij ze niot uitte, maar verstandig voor zichzolf hield. Zijn gezind heid jegens Etty was dikwijls niet lief ge weest, dat wist hij, niet zooals een broer voor zijn zusje voelen moest. Hij was ja- loersch geweest op haar, had gevonden, dat zij papa's gedachten en vrijen?* tijd te veel in beslag nam. „Nooit zal ik meer afgunstig zijn op Etty, als papa met haar speelt, als zij maar blijft leven," dacht hij. Hij liep intusschen altijd door, liep togen de monschen aar en trapte tusschen bei do in do goot, maar ton slotte kwam hij in de straat, waar Erik en Gunnar woonden. Want dat was zijn plan. Als hij maar op de een of andere manier Gunnar en Erik's mama mee kon krijgen naar huis, dacht hij, dan zou vanzelf alles beter gaan. Hij had zich een bezoek herinnerd lang voordat mama en nieuwe papa getróuwd waren toen Erik Holm roodvonk had gehad en weer ingestort was, zooals zij zei den, en erg naar was geweest. Koert had er langen tijd niet heen mogen gaan, maar toen hij dat eindelijk mocht en bij Holm in do voorkamer zat to wachten, terwijl Erik gekleed werd, hoorde hij Erik's vader met den dokter praten over de ziekte, die Erik dóórstaan had. Toon had de dokter gezegd: „Ja, do liefde van uw vrouw heeft dat kind aan den dood ontrukt." Koert hacl die uitdrukking niet begrepen, en daardoor ook onthouden. Gunnar cn Erik's vader was aangedaan geweest, hij had zijn hand op die van den dokter gelegd on geknikt, en Koert dacht, dat het iets als een wonder moest zijn. Misschien kon tante nu iets voor Etty doon, wat geen ander mensch kon. In alle geval zou er rust en orde komen thuis, dat wist hij. Hier woonde zij. Koert vloog de trap op, nam twee treden "gelijk en stond met een kleur van agitatie in liet voorportaal te wachten op het gevolg van zijn haastig hard schellen. Hij werd binnengelaten en vond rijn vriendje aan den avondmaaltijd zij keken verbaasd op, toon zij hem bij de deur zagen staan buigen een bleek ke reltje met groote, smeekende blauwe, oogen. De jongens sprongen van hun stoel. „Dag, Koert, ben jij daar, dat is leuk." „Wat! Koert Lorin?" zei hun vader ver wonderd. „Koert, jongen, wat is er? Wat is cr ge beurd?" riep Gunnar en Erik's mama en sloot hot door-natte ventje in haar moeder lijke armen. Alleen die aanraking al was vertroos tend. „Ja, riet Ti, tante, het is omdat omdat o Etty is zoo ziek." Hij onder drukte zijn snikken. „Is Etty ziek? Ach, wat is dat naar! Wat voor ziekte heeft ze?" Ik weet niet ze dónken vast, dat zo dóód gaat en nu wou ik tante vragen zoo heel vriendelijk vragen of tante met me mee naar huis wil gaan, om ons te hel pen „Ik!" Zij kon van haar yerbazing niet bekomen. „Heeft iemand je gezegd, dat te vragen? Ach neen, dat heeft niemand. Jij bent maar hier naar toe geloopen, Koert, omdat, jo geen raad wjst, dat begrijp ik wel. Maar zie je mijn jongen, ik ken je papa en mama' bijna niet." ,0, dat doet er niet. Niemand thuis kan Etty helpen. We kunnen geen verpleegster krijgen vóór tegen den nacht. De kinder juffrouw ligt- maar te huilen, want zij heeft Etty kou loten vatten, en Lotje zegt, dat- zij huishoudster is cn daarom Etty niet kan oppassen. Eu papa papa „Wat is er met papa. Koert „Papa is zóó wanhopig." „En mama?" vroeg ingenieur Holm la- koniek. „Mama is op het congres in Kopen hagen." „Zoo!" zei de heer Holm en keek uaar Ivoerb met een lachenden blik, dien Koert verschrikte. „Zoo! En r?u wil jij een andere mama leenen, tot zij thuis komt?" „Neen, alleen maar totdat de ziekenver pleegster komt. Ach, lieve tante, komt u? Wilt u r „Ja zeker, mijn jongen, als ik van eenig nut kan zijn. 'k Yind, dat ik gaan moet, Hendrik." De ingenieur streek zijn blonden baard. „Hm en je vraagt niet eens tante's man, of je haar mag leenen?" „O ja, oom!" De heer Iloira ging naar het raam. „Yind je, dat 't weer is, om ccn vreemde tante mee uit te nemen?" „Geen vreemde tante, Hendrik!" Maar Koert was dadelijk weer het wel opgevoede jongeheertje, de toekomstige man van,de wereld. „Als ik oom's telefoon even gebruiken raag," zei hij, „dan had ik een rytuig willen bestellen." De ingenieur lachte luid. „Neen, dank je, hoor, dat zal ik zelf doen." „Maar, oom, ik moet ik wil hij had zijn potemonnaietje al half uit- zijn zak. „Ja, dat komt terecht. Maar eerst iets ancjers en daar hangt alles van af fa Fifty's ziekte besmettelijk?" Koert liet zijn hoofd hangen. „Dat dat weet. ik niet." „Nu, 't is beter, dat eerst te onderzoe ken." Hij haastte zich naar de telefoon op zijn vlugge, ctrukke manier. „Wees maar niet bang. Koert, ilc ga wel met- je mee. Nu moet je een kop thee drin ken ja, dat moet je, nu je uit geweest bent in dat natte weer. Misschien hadt je thuis nog geen thee gehad?" „Neen, nog niet." „Nu, eet dan met Gunnar en Erik, ter wijl ik me klaar maakde jongens waren pas begonnen. Gunnar, nu ben jij de gast heer." De jongens zaten met elkaar aan tafel, maar een gesprek vlotte niet. Gunnar en Erik hadden genoeg om over te praten met Koert, als hij blij was, maar ze wisten ndet goed, wat men kan of moet. zeggen tegen een jongen, die verdriet heeft De ingenieur en zijn vrouw kwamen tege lijk weer binnen. „Het is erge longontsteking, de dokter was er juist. Ik sprak met de huishoudster, dr.o cr zulke vaste principes op nahoudt. Ja, ga dan maar, vrouw, anders heb je toch geen rust, dat weet ik." En liet rijtuig rolde door de straten, cn Koert hield tante Holm's hand va-st c-a voelde zich getroost en veilig. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5