LEIDSCH m DAGBLAD. Hederlsiid en de Oorlog. Dinsdag 30 October 1917. EERSTE BLAD. Officieels Kennisgevingen. Binnenland. PUIJS DER ADVERTENTIENi kVan 1—5 regels f L05. Iedere regel meer f 0.20. Kleine advertontiën van 30 woor den 50 Centa contant; elk tiental woorden meer 12Vs Cent.—Incasso volgens poatrecht. Bewijsnummer 5 Cents« Nummer 17692. Bureau Noorüeindsplsin. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT. .Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week f 0.12 Buiten Leidon en waar agenten ge vestigd zijn per week a_s p 0.12 Franco por post u M 2.-. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. MAXIMUM-PRIJS ZOUT. De Burgemc&ster der gornoente Loklon brengt ter aigemeeno kenms. det de Minister Tiln Landbouw, Nijverheid on Handel, gezien art. 8, 3de lid der Distributienet 1916, hoeft goed gevonden: onder intrekking van het tor zake bepaalde hij zijn beschikking van 1 Oct. 1917 no. 20308 afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, vast to stellen een maximum-klcinhandelprija voor geraffineerd zout van 131/: cents per K.G. en 7 cent per K-G- N. C. do GIJSELAAR, burgemeester. Lcidon, 30 October 1917. MAXIMUM-PRIJS VOOR GEBAKKEN REGEERINGSVISCH. De Burgemeester der gemeente Leidon brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijvcrkoid on Handel, gezien art. 2 der Distributicwet 1916, heeft goedgevonden: onder intrekking van zijn beschikking van 3 Juli 1917 No. 51134, afdeeling Handel, de volgende maximum-prijzen in den kleinhandel vast te stellen: a. voor gebakkon Rogeeringsvisch (andere dan spiering) 90 ets, per K.G. b voor gebakken spiering f 1,30 par K.G. N, C DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 30 October 1917. MAXIMUM-PRIJS REGEERINGSBLOEM. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden te bepalen: dat do eerstgenoemde be schikking met ingang van 29 October 1917 als volgt zal worden gelezen, voorzoover betreft Regeeringsblocm. B. Maximum-prijzen vastgesteld ingevolge art. 8 3e lid der Distributicwet. Tusschonhandolprijs f 30.per 100 K.G. Kleinhandelprijs f 0.38 per K.G. N. C. de GIJSELAAR, burgemeester. Leiden, 30 October 1917. VORDERING PEULVRUCHTEN. Do Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kermis dat ieder, die gele erwten, groene erwten, gele boonen of witte boonen van den oogst 1916 of ouder, onder zich heeft an ders don voor eigen huishoudelijk gebruik, ver plicht Is, daarvan zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 2 November aanstaande, schriftelijk mededeeling te doen aan ondergc- tcekende (adres Vischmarkt 18). N. C. de GIJSELAAR, burgemeester. Leiden, 30 October 1917. BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN. Da Brands tof feiteommissio maakt bekend, dat met ingang van 1 November 1917 de maximumprijzen van brandstoffen ten be hoeve der klein-mdustrie nader z'jn vast gesteld als volgt: 12097 Steenkolen (Nootjes en stukken) oer 100 K.G. f 5.50 Steenkole" (Schaohtkoïen) p:r 100 K.G. f 5.00. Steenkolen (Mager-fijn) p. 100 K.G. f3.90. Smeekolen (Nootjes) per 100 K.G. f 5.50. Smeekolen (Fijn) per 100 K.G. 'f5.10. Ruwe Bruinkolen per 109 K.G. f 2.75. Gietcakes per 100 K.G. £5.10. Houtskool per 10 IC.G. f 3. Fabrieksturf per 1000 stuka f 32.50. Namens de Commissie voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Voorzitter. K. KRAMER, Secretaris. LEIBEN, 30 OCTOBER. Benoemd is te Winschoten tot leeraar in de Nederlandscke taal aan de II. B. S., Üe beer S. de Braak, alhier. Te Rotterdam is geslaagd voor het examen vrije- en orde-oefeoingen de heer óan Leeuwen, alhier. 'Gisteravond ontwaarde bet personeel in den winkel van den beer Bernard, aan de Vischmarkt, dat een ruit werd ingedrukt. Het bleek, dat eea handkar, door twee jon gens bestuurd, er doorheen gereden was. Het Ongeval liep overigens nogal goed af. De Nationale Vereeniging voor den Volkszang, afd. Leiden, hield gisteravond haar eerste samenkomst in dit seizoen in de zaal van „Zomerzorg", onder leiding van den beer Joh. Oostveen, met welwillende' mede werking van mevr. Van LeeuwenDe Pauw, sopraan-zaugeres te Leiden, de Militaire Pr,o- Waganda-cnfsianen van Den Haag, en jnej. 'lolly Heine, als acoompagnatrice. Mevr. Van Leeuwen gaf een vijftal liedö- éren ten beste, o.rn. „Geluk", van Arnold Spoel, het.Zonnelied", van Catha. van Rsn- nes, „Slaap zacht", van I. de Lange. Zij werden alle voorgedragen met een zui verheid van toon tot in het hoogste register en met een boven allen lof verheven schalk- sche voordracht. Het optreden der cursianen was zeer leuk" en dat zegt veel. Een der hoeren zong een der liederen zier verdienstelijk. Het accompagnement was hij Tolly Heir.e in beste handen. Als wij een opmerking zouden willen ma- keu, is het deze, dat wij do volgorde van het programma gaarne anders hadden gezien. O.i. had vóór de pauze de ernst en er Bh do luim aan het woord moeten zijn. Immers, door het optreden van de cur sianen vóór de pauze was het publiek in een stemming gekomen, die juist niet bevor- delijk was aan het genieten van de in-fijne muziek van mevr. Van Leeuwen. En toch is het hooren van ernstige mu ziek o.i. zeer bevorderlijk aan de verbete ring van den Volkszang. De zaal was f.ink bezet Reeds is een tweede samenkomst aangekondigd. De examen-commissie der yereenigim? voor Ziekenverpleging „Boerhaave" heeft aan de volgende candidaten het diploma voor kraamvrouwvcrpleging uitgereikt: de dames J. M. Bovelander, G. M. Demmenie, R. Duits, B. D. Hartkamp, A. M. Looman, M. Mole naar en A. Mulder, allen opgeleid in de vrouwen-kliniek van het ziekenhuis der Rjjks- Universiteit alhier. „Peter cn Pauwels". Er is in katholieks leringen reeds geruïmen tijd oen meerdere belangstelling voor het tooneel merkbaar. En gelijk daarmee een beweging voor specifiek roomseli tooneel, met andere woorden een streven naar het opvoeren van de meest daarvoor in aan merking komende kunstwerken, waarin do katholiek© leer wordt verheerlijkt, uit de vete, die de tooneelliteratuur kent. Da man, die in deze laatste richting zich zeer ver dienstelijk heeft gemaakt, is Vincent Berg- hegge. In don laakten tijd hoeft hij hierbij hulp gekregen van dr. Jps. van der Velden, vroeger verbonden als lezer-dramaturg aan „Die Haglte-Spelers". Hot resultaat van hun, onvermoeide pogingen is geweest de op richting van de N. V. „Calderon-Tooneel", in welken naam het geheel© streven van da leiders wordt uitgedrukt Calderon toch is de Spaansche geestelijke ©n literator, die veel heeft gedaan voor het roomsehe tooneel door het schrijven van menig godsdienstig- of sacramentsspel. Op het repertoire van het „Calderon- Tooneel" komt werk van dezen schrijver dan ook voor en behalve dat, goede Neder- laudsche werken. Eén dezer is Vondels „Peter en Pauwels". Dit treurspel is niet gemakkelijk weer te geven, maar toch heb ben Berghegge en Van der Velden het aan gedurfd. En in vele opzichten is 't een succes geweest. Dat hebben we gisteravond zc-lf kunnen opmerken. Do roomsck-katholieke propaganda-elub „Do Jonge Garde" heeft de goede gedachte gehad, een drietal voorstellingen door het „Calderon-Tooneel" te organiseeren. Uit meer dan één oogpunt zijn deze voorstel lingen belangrijk. Voor de katholieken in hoeverre er belangstelling zal zijn voor tendenz-tooneel, zij 't dan ook van de beste soort, en voor de tooneelliofhobbers vooral uit een kunstobgpunt. Zoo zullen deze voor stellingen ongetwijfeld in roomsoho en niet- roomsche kringen de aandacht trekken. De keuze van „Peter en Pauwels" voor do eerste voorstelling, was een gelukkige. Voor de regie was hier moeilijk werk te doen, maar in menig opzicht is ze knap geslaagd. Oorspronkelijk waren ds gedach ten niet om op oezs wijze de ensceneering op te lossen. Het vorig jaar Verkado in zijn Shakespeare-vertooningon en vroeger reeds Royaards hebben ook veel met gordijnen gewerkt. Een goed décor was de kerker, waarin de beide apostelen gevangen zaten en do troonzaal van Nero deed 't met de monumental e trap uitstekend. Maar soms was or wel een tekort op te merken. Zoo bij het tooneel 'in de catacomben. De indruk, die dit maakte, leed er onder dat dit voor het liooge zwarte gordijn zich afspeelde en het orgelspel, maakte ontegenzeggelijk niet dien indruk, die had kunnen worden bereikt. Van sommige der acteurs kregen we goed doorvoeld spel to zien, een goede typeering van de uit te beelden personen. In de eerste plaats Vincent Berghegge als Poter. Eenige jaren geleden zagen we hom hier meermalen in kleine rollen en de creatie van den apostel was ons een openbaring van het kunnen van dezen acteur. In de tweede plaats Jacq. van Hoven als Nero. Evenais Peter ook voortreffelijk naar hot uiterlijk. Van Hoven 13 hier wel bekend door "de moeite die hij doet, een rol juist 'Hit te beelden en hoe hij daarbij dikwijls volkomen slaagt. Dat hadden we ook hier. Minder indruk dan deze twee maakte Van der Velden als Paulus. Paul Huf was als I.inus wel wat t3 jong van uiterlijk. Cor Hermus was goed, zoowel als Simon do toovenaar als do aartsoffer,viohelaar. De Agrippa, die L. Kooyman te zien gaf, doet van dezen acteur veel goeds verwachten. De beide ohristen-soldaten Marcel en Titus, van Munniohman en K. Duiker, voldeden medo goed, vooral de eerste. Betty Hooy als Cornelia was goed in de scène met Nero, waar ze hom smeekt de christenen te ver volgen. Ellen Russe als Petrono! en mevrouw Hermus 3ls Plautil troffen do juiste stem ming voor de .uitbeelding van deze beide christinnen. Van het „Calderon-Tooneel" volgfen nu nog „Hot groote Schouwtooneel der Wereld" van Calderon en „Beatrijs" van dr. Felix Rutten. Veevoeding in de fegenwoordige omstandig heden. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Holl. Maatschappij van Landbouw in „Zo merzorg" een openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer A. van Tuyl, van het Centraal-Bureau van het Ned. Lnncl- bouwcomité te Enschedé. Vooral deeldo de voorzitter, nir. Ai J. Fokker, aan de weinig talrijke vergadering mede, dat een schrijven was ingekomen van prof. dr. Van Calcar, waarin werd niede- gedeeld, dat in de vorige vergadering der afdeeling op onwelwillende wijze over hem was gesproken in verband met de veevoe derbereiding onder zijn leiding. Hij verzocht het bestuur hem den naam te noemen van het lid, dat deze woorden had gezegd, en coo- digde de hoeren in dat geval uit de inrichting aan den Zoeterwoudsche-weg tbe:i.htigein„ Het bestuur bad geantwoord, dat het, op grond van de voorwaarde, daaraan verbon den, niet aan do uilnoodiging kon voldoen en daarom er voor bedankte. De voorzitter vroeg of ook iemand nadere inlichtingen over deze zaak wenschte, welke blijkbaar door niemand werden verlangd. Hierna gaf lijj het woord aan dein heer Van Tuyl, die in een aangename causerie yeel wetenswaardigs over de voeding van het vee meedeelde. Ook 't dierlijk lichaam heeft voor dein-stand-houding noodig eiwit, vel, zetmeel en aschbestanddeelen. Spr. ging de betee- kenis van elk dier besianddeeien na on be sprak de waarde er van ook in onderling verband. Hoe zal het nu met de voeding van het vee in dezen winter gaan? Men zal, om het vee door den winter te krijgen, ruw voer er bij moeten koopen en dat zal ook, al wordt het vrede, nog wel een jaar of dria- zoo bljjven. Door de weinige scheepsruimte en 3e voortdurend hooge vrachtprijzen zal het aangevoerde voeder duur blijven. Om nu krachtvoeder te krijgen, ried spr. aan, gras land te scheuren, voornamelijk hooggelegen grasland, dat vrijwel versleten is. Zooder bemesting zal men daar drie jaar lang wel een vrucht op kunnen bouwen: haver en voederbieten bijv. Te gelijk zal het overweging verdienen den veestapel in te krimpen door afslachting van het minderwaardig vee. Het is te voorzien, dat na den oorlog er naar evenredigheid de landbouw meer beoefend zal worden, dan de veeteelt Men zorge dan de meest melkge vende koeien over te honden. Teu slotte gaf spr. nuttige wenken voor het bewaren van mest, enz. en beval na een uiteenzetting van het Centraalbureau, de land bouwcoöperatie warm aan. Verschillende aanwezigen deden vragen en maakten opmerkingen. De heer Van Gruting beval aaa bij- de af slachting van vee niet alleen op het meer of minder melkgevend vermogen der dieren te létten, doch vooral de tuberculose of voor tuberculose voorbeschikte runderen te tref fen. Hiervoor dienen maatrego'en door het Rijk te worden genomen en daarom wilde hij aan een door de Friesche Maatschappij van Landbouw aan den Minister verzonden adres over deze zaak, adhaesie betuigen. Dit zal door het bestuur worden over- wdgen. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Chr. Ger. Kerk, Breestraat. .Woensdagavond té aoht uren: ds. Jansen. Knoeierij mei regeeringsvleesch. in velband niet de te Zutphon plaats gehad liebbonde knoeierijen met leverin- geji van regeemngsvarkemsvleesch, heeft de politie op last van do justitie, den sla ger P. gearresteerd; Verwarmde en verlichte lokalen. In de Raadszitting te Utrecht, werd een voorloopig crediet van f 5000 aan B. cn W. toegestaan, teil einde op verschillende pun/ben dor stad verwarmde en verlichte lokalen beschikbaar te stellen, om als lees- of studiezaal te worden gebezigd. Een bijslag op petroleum. Te Utrecht heeft de Raad besloten, ge durende de eerstvolgende zes maanden op aederen liter petroleum, welke in deze ge meente voor verlichtingsdoeleimden wordt, verkoohb, een bijslag te verleen en van -19 cent per Liter, waarvan de kost-en wórden gleroamd op f 12.590. Thans zijn in die gemeente aan 2300 lichtzoo ze gezinnen en 50 schippers petro- leumkaarten uitgereikt. Smokkelaar doodgeschoten. Te Maastricht ontdekte een rijksambte naar in de Kommen een Gmokkelaarsben- d-d van acht personen. Hij loste een schot, waarbij hij zekeren H. Poelmann, gehuwd en wonende te Maastricht, in de borst trof. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. Twee anderen werden aangehouden terwijl de overigen -ontkwamen. Men vond op den gedoode en aangehoudenen zeep, chocolade on koffie. Het lijk is naar Cal- varienborg overgebracht. Kerk- cn schoolschapen. Op vorzoek van den Minister van Land bouw is een commissie gevormd, met het wel de in Nederland aanwezige zgn. kerk en schoolschapen te registrecren, dit met het oog op do te verwachen gunstige be palingen voor den uitvoer van zulke scha pen. De commissie besbaat uit de hoeren dir. J. Tli. dJe Visser, rnr. D. A. P. N. Koo- Ie<n on mr. V. H. Rutgers, leden van de Tweede Kamer. De heereoi mr. Th. L. van Berckel en mr. E. J. Th. Th. van der Hoop, beiden te 's-Gravenhage, hebben zich bereid verklaard, de commissie als secretarissen ter zijde te staan. Fonds Boeiiaard. Generaal Boeiiaard tot Herwenen heeft het initiatief genomen tot het vormen van een fonds tot het uitreiken van beloonin gen aan Nederlandscke militairen, die zioh' verdienstelijk maken bij het neerschieten van luchtschepen en vliegmachines, .welke onze neutraliteit schenden. Generaal Boeiiaard heeft de bij hem in gekomen gelden ter beschikking gesteld van de Vaderiandsche Club, welker bureau een commissie heeft samengebracht, tot het be heer van dit fonds. Deze commissie, welke het fonds naar den stichter heeft genoemd, bestaat uit de heeren mr. \V. Lunsingh Ton- ckens, voorzitterj-^prof. Hector Treidi, mr. O. H Roosegaardo Bisschop, mr. H. J. Boe len. J. B. van Hall en mr. K. Jansma, se cretaris. De commissie verzoekt, Nederlan ders, die in het handhaven onzer onzijdig heid belangstellen, tot het fonds te willen bijdragen. Bij het doen der uitkeeringon zal er niet op worden gelet van welke zijde onze neutraliteit werd geschonden. Giften worden ingewacht bij den pen ningmeester mr. H. J. Boelen, Keizers gracht 237, to Amsterdam. Zij behooren ter vrije beschikking van de commissie te worden gesteld. De commissie behoudt zich het recht voor giften te weigeren. Gebrek aan benzine. Wegens gebrek aan benzine heeft de motortram van Lichtenvoorde naar Groen- lo den dienst gestaakt. Het vervoer der reiaigers geschiedt nu per paardentram. Onze handel met Zwitserland. Den aanzienlijk koopman te Amsterdam zendt het ,,Hbld." een brief ter inzage, van een handelsvriend in Zwitserland, waarin de volgende passage voorkomt „Wir sind darüber orientiert, dass sei- tens deutscher Grossisten Ansfcrengungen gemacht werden die direkte Durchfuhr schweizerischer Güter nach Holland und don noidisohen Staaten, die ja bis jetzt schon duroh alle erdenklichen Mittel er- schwert gewesen isfc, ganz zu unterbinden. Diese Bemuhuiigen scheinen Erfolg zu haben, sodass wahrsdheinlich in nachster Zeit e*jn direktes Geschaft zwischen der Söhweiz und Holland unmöglich sein wird und mur noch unter wesentlicher Verten c- ■rung durch deutsohe Zwischenhandlcr" Dit bericht merkt het ,,Hbld." op komt overeen met de ervaring, die ook Nederlandsche handelaren, als zij goede ren im Zwitserland wilden afzettten, had don. En zooals de bovengenoemde Am sterdamsche koopman verder schreef ,.Fr staan in Zwitserland voor Nederland- sche rekening groote voorraden goederen, die niet worden doorgelaten en tevens stelt men zich in Duitschland op de hoog te van den aard der textielgoedcren, die DnitsoMamd vroeger loverde cn nu door Zwiit.c-e.rland wirden geleverd De doorvoer van deze goederen wordt bemoeilijkt, om de Nederlandsehe markt niet te verhe zen". ..Dit zijn feiten, die van Nederlandsche ziide absoluut vast. staan. Zelfs is het be- Ve.r.d. ctet. de Duitsehe huizen, die hier in Nederland zijn gevestigd, o& de. eigenaren nog zijn DiutscheoÊis of van Duitsohe af komst. bii den uitvoer der goederen en bij liet verkrijgen van nassen in het bijzonder worden hoveorderld tegenover zuiver Ne- dArGods^be firma's TTet blijkt, dot, men deze tactiek ook van Z-rdtsei'schc ziide begint in te zien. De kwestie is. dat onze handel met •->Tr gene /'id* van Duirsehland gelegen sta ten bemoeilijkt wordt, riiet om redenen van militairen aard. niet omdat or tr.ms- pnrt-moe'lhkbeden zijn, maar om den Duit rob en handel te l>o voordooien. En dat is in lijnrechten strijd met de hnmd-elsover- eenkomsten, die wij met DuiteohlanJ bob ben. Valschc Zilverfcons. Men meldt uit Deventer; Reeds geruimen tijd war:n hier ter st?de valsche zilverbons van f2.50 in omloop. Het mocht de politie gelukken, drie per sonen te arresteeren, nl. den betonwerker H. v. d. B. uit 's-Heereaberg, den expedi teur H. J. G., en den jeneverstoker J. W. M., beiden Nederlanders, doch wonende in Duitschlantl, die in een winkel valsche bons ter betaling annboden. Allen hebben bekend dat ze van de valscliiieid der bons op do hoogte waren. Naar. den vervaardiger der onechte bons wordt thans gezocht. In beslag genomen. Dikwijls hebben te Hillegom goruehtcn gieloopen ovor beslaglegging op onwettig opgeslagen levensimiidldelen, mtuar steödis waren clit miet meer dan geruchten. Nu zijn echter hcele partijen meel, maizena, onz., gevonden bij den bloemist J. G-, aan de Woeresteinstraat, waar zelfs de vloer van do sorre opgebroken werd. Petroleum. Do Minister van Landbouw maakt be- könd, dat bon No. 2 der Rijks Petroleum Distributiekaart geldig zal zijn van 1 tot ©n met 15 November, voor een hoev eelheid van 2 Liter petroleum. Dienstplicht voor Nederlanders in Indië. Dg Miinistor van Koloniën heeft ©en voorstel ingediend tot invoering van don militaireoi cBcnstplichit voor Europeosche Nederlandsche onderdanen in Neder- landscli-Indiè. Opgebrachte stoomtrawlers. Maandag is bij de Reedersvereeniging te IJmuidcai uit 's-Gravenhago van den vertegenwoordiger van liet Engelsche vischbureau officieel bericht ontvangen, dat de stoomtrawlers .Union IJ.M. G7" en „Margarebha IJ.M. 23" veilig in een Bnitsche haven zijn aangekomen (lees op gebracht). De naam der haven wordt in het bericht niet genoemd. Men heeft het bericht dom ook alleen gegeven om onge rustheid over dc opvarenden weg te nomen Verlichting van de vaargeul. Men deelt mede, dat lichtboei'No. 7 in de vrije vaargeul' weder op haar plaats ligt e«n brandt. Hetzelfde is het. geval mot do lichtschepen Haaks" en ,,Terschellin- gerbank". Naar don verderen toestand van de ver lichting in do vaargeul, welke, gelijk ge mold, op dit bogenblik niot vertrouwd kan worden, wordt nog oen onderzoek inge steld. Vliegtuigen voor Nederland. De Londenscho correspondent vnin heft ,,Hbld." seint: De correspondent van de .Morning Post", te Stockholm verneemt, dat do Zweedsche autoriteiten toegestemd hebben in de plaatsing van een groot© bestelling van vlieguigen en 260 vliegtuig-motoren door Nederland, bij verschillende Zweed sche fabrieken. Uit Nederland is een com missie naar Zweden op weg om de onder handelingen tot een einde te brengen. Koten voor kamerbewoners. Naar wij vernemen, zondit 't Rijksikolen- bureau de brandstoffenccmmissics een circulaire, waarin wondt medegedeeld, dat in afwachting van de regeling aan pen sionhouders en kamerverhuurders oen ze kere hoeveelheid brandstof moe-t worden toegewezen, opdat ook zij desgewenscht kunnen beginnen te stoken. Voor de hoe veelheid wordt een schaal ontworpen in den geest van de klasse-indeeling voor ge zinshoofden. (,,N. Ct.") Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor to Bergen, don zecreerwaarden hooggeleerden heer E. P. Rengs; tot professor in do dogmatische theologie te Warmond, den welecrw. zeer geleerden heer J. P. Verhaar en tot leeraar aan het Seminarie Hageveld, te Voorhout, den weleerwaarden heer W. J. J. do Jongh, thans kapelaan te VelsenDriehuis. De nieuwe kerk der Ned.-Herv. Gem. te Santpoort i9 in gebruik genomen. De predikant, dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga, hield een rede ovor Haggai 2 10b en sprak verschillende personen en colleges toe. Zondagnamiddag werd to Ginneken op het R.-K. kerkhof het monument onthuld, dat door do Ginnekenaym voor hun over leden burgemeester, don heer W. C. J. Pas- stoors, als een dankbare herinnering was opgericht. Z. K. H. dc Prins der Nederlanden kwam Zaterdag j.l. van Het Loo in de Residentie en keerde Zondag weer naar Het Loo terug. De gewone audiëntie van den Minister van Marine zal Vrijdag 2 November a.s. niet plaats hebben. Gistermiddag werd de nieuwe Rijks- landbouwwinterschool te Hengelo door den Minister van Landbouw geopend. De leden van do Eersto Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dindag 6 November a.s., des namiddags halfdrie. Huldiging van Dr. A. Kuyper. Onder zeer talrijke blijken van belang stelling, betoond uit Rcgeeringskringen on ■uit alle rangen en standen dor maatschap pij. vierdo dr. A. lvuyper gisteren zijn tach tigsten verjaardag, 's Middags kwam op do drukbezochte reoeptie onder meer een comité uit organisaties op sociaal en poli tiek terrein, die rechtstrceksoh vrucht zijn van zijn arbeid of daardoor gesterkt cn uit kringen van vrienden en geestverwanten den jarigen, nog immer krassen staatsman in een toespraak van den oud-gouverneur- gcneraal Idenburg huldigen. Spreker deelde dr. Kuyper mede, dat het comité besloten had op dëzen feestdag een fonds te stich ten voor do instelling van een Kuyper- katheder aan dc Vrije Universiteit, speciaal bestemd voor de bestudeering en verbrei ding van do beginselen, waaraan do kracht van het leven van den jarige is gewijd. Ter receptie kwcmcn o.a. de Minister van Staat, jhr. mr. De Savornin Lohman, ver schillende ministers, de Oostenrijksch-Hon- gaarsche gezant deputaties uit de Kamer clubs, zoowol van de linker- als van do rech terzijde, ook een deputatio uit don Chr. Ambtenaarsbond en uit de antirev. kics- vorceniging te Maassluis. Laatstgenoemde deputatie bood den jarige een schilderij aan voorstellende dc groote kerk te Maassluis, waarin dr. Kuyper gedoopt is en waar tor plaatse zijn vader predikant was. Tevens werd hom door deze deputatie ten geschen ke aangeboden oen fraai bewerkt kistje, waarop geborduurd Psalm 92 vers 1416. Ter receptie werd voorlezing gedaan van het volgende telegram van do Koningin: ,,Bij de voor u zoo gedenkwaardigen dag stel ik cr prijs op u mijn welgemeende ge- lukwenschen aan te bieden. Wilhelmina." H. M. do Koningin-Mceder deed harer zijds van Haar belangstelling blijken door het afvaardigen van haar kamerheer jhr. mr. Schimmelpcnninck tot het overbrengen van haar gelukwenschcn. Ten huizo van dr. Kuyper werd gisteren een prachtig bloemctak bezorgd van het Duitscho gezantschap, met eon kaart, waar op geschreven stond, dat de Duitsclio keizer Zijne Excellentie den Minister van Staat dr. Kuyper geluk wenschte met zijn taehtigsten geboortedag. Het ontwerp van het to vervaardigen ge denkraam, werd aangeboden door hot Comité van oud-leerlingen cn leerlingen der V. U., bij monde van prof. dT. F. \V. Gros heide. De jubilaris dankte de sprekera.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1