LEIDSCH m DAGBLAD. Nederland en de Oorlog. Zaterdag 27 October 1917. Officieeie Kennisgevingen. Gemeentezaken. PliIJS der ADVERTENTIENt SToa 1—5 regels L05. Iedere regel 0.20. m Kleine advertcnlion van 30 woor den 50 Cents contant; elk tiental woorden meer 127* Cent.—Incasso volgens postrechb Bewijsnummer 5 Cents, Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DÉZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mud. 1.C0; p. week f C.1S Buiten Leiden en waar agenten go- vestigd zijn per week n 0.12 Franco per post u o.— Nummer 17690. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen. EERSTE BLAD. vergadering van don GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 29 October 1917, des namiddags ta twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Praeadvies op het verzoek van Dr. P. J. Enk om eervol ontslag als lecraar'aan het Gymnasium. (250) 2. Praeadvies op het verzoek van C. F. H. Dumont, leeraar aan de Hoogere Burger school voor Jongens, om onderwijs te mogen geven aan do Kweekschool voor Zeevaart alhier. (251) 8. Voortzetting van de behandeling der begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeento voor den dienst 191S. (150, 157, 181 en 194). HINDERWET. Burgemeester en Wothoudors van Leiden, Gezien het verzoek vail N. P. M. DIEBEN, om ver dunning lot uitbreiding van de stoomwascli- on ètrij kin richting in het perceel Hoogc-Ivijndijk no. 142 Sectio M. no. 2344, door het bijplaatsen van eon elec tromotor van 5 pk., tot het aandrijven van diverse machines; Gelet op do artfc. 6 on 7 der Hinderwet: Geven bij dezen konnis aau hot publiek, dat genoemd verzoek met do bijlagen op de Secre tarie dezer gemoonto ter visio gelegd is; alsmede dat op Zatordag, 10 November e.k. "des namiddags te halftwce, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren rt&gen dit vorzoek in te brengen, terwijl zij er <lo aandacht op veatigon. dat niob tot beroep 'gerochtigd zijn zij. dio nieti overeenkomstig art. 7 der Hindorwet voor hob gemeentebestuur of oen zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling too to lichten. N O. DE GIJSELAAB, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Loidcn. 27 October 1917. INKOMS rENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen fn herinnering, dat den 31en October o.k. de 4e tor mijn vervalt van dc Plaatselijke Inkomstenbelasting dienst 1917. en dat alzoo op den lstcü November minstens 4/6 gedeelten van den aanslag moeten zijn vo'daan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, 'ter voorkoming van vervolglngskostcn, tot de be maling van bet verschuldigde ten kantore van den jmeentc-Ontvanger over tc gaan. N. O. DE GIJSELA AR, Bui gem, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 27 October 1917. MAXIMUM-PRIJZEN VERMICELLI EN MACARONI. De Burgemeester der gomeento Leiden brengt ter algonioeno kennis dat do Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien art. 8 der Distributiewet 1916, hoeft goedgevonden: I. vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor vermicelli en vermicellifiguren, verpakt of onvorpakt: v 1. in den groothandel f 60 per 100 K.G. 2. in den iusschcnhandel f 63 per 100 K.G. 3. in den kleinhandel f 0.75 per K.G., f 0.08 per 0,1 K.G. II. vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor macaroni en macaronihorons en coquilles: A. onverpakt: 1. in den groothandel f 95 per 100 K.G. 2. in dein tusschenhandel f 100 per 100 K.G. 3. in don kleinhandel f 1.30 per K.G., f 0.15 per 0.1 K.G. B. in originele verpakking: 1. in den groothandel f 110 per 100 K.G. 2. in den tusschenhandel f 120 per 100 K.G. 3: in don,kleinhandel f 0.75 per 1/2 K G. III. te bepalen, dat vorenvermclde maximum groot- en tusschenhandelprijzen zijn te ver- 'staan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. IV. to bepalen, dat ingeval van ontbreken van onverpakt macaroni macaronih^rens en coquilles naar het oordeel van den Minister van 'Landbouw, Nijverheid on Handel de maximum prijzen voor het onverpakte product ook van toepassing zijn op het verpakte Artikel, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 October 1917. dat aan inwonenden gcon afzonderlijk rantsoen kan worden toegestaan, doch dat zij aangewezen zijn op het rantsoen van het gezinshoofd, dat echter het gezinshoofd door opgave van do haardsteden van de bij hem (haar) inwonenden in hooger klasse is geplaatst en derhalve een hooger rantsoen met het oog op de inwonenden aan hem is toe gekend', dab, indien het gezinshoofd bij zijn oor spronkelijke aanvrage alleen de haardste den bij hem (haar) zelf in gebruik, heeft opgegoven, zonder daarbij rekening to houden met do haardsteden bij do inwonen den in gebruik, als nog do gelegenheid wordt gegeven tot UITERLIJK ZATER DAG 10 NOVEMBER, om een herziening daarvan bij ons Bureau aan te vragen (dozo aanvrage moet mede onderteekend zijn door de inwonenden), dat echter, terwijl aan niemand voorloo- pig meer dan 12 eenheden zul worden ge distribueerd, in welke klasse van groep A men ook zij ingedeeld, hierop een uitzon dering zal worden gemaakt voor die gezin nen in klasse III on hooger, die door het hebben van inwonenden op hooger brand stof fon-gebjuik zijn aangelegd, dat boven do zoo ovengenoemde 12 ecn- hedlon, doch in mindering op het rantsoen, voor liet tijdrvak NovemberMaart wordt beschikbaar gesteld aan gezinshoofden, die inwonenden hebben en ingedeeld zijn in Klasse III een hoeveelheid van 3 brandstoffeneonheden, in Klasse IV een hoeveelheid van 5 brand- stoffeneenheden, in Klasse V, een hoeveelheid van 6 brand- stoffeneenhedion, in Klasso VI, een hoeveelheid van 7 brandfetoffeneenheden, in Klasse VII, een hoeveelheid van 8 brandstoffeneenhoden, dat gezinshoofden met inwonenden en daardoor in gebruik hebbend meer dan 7 haardsteden, kunnen worden ingedeeld in groep C met een toewijzing van 75 pet. van het. normaal gebruik, dat belanghebbende gezinshoofden, onder toezending van de brandstoffenkaart, vanaf heden een desbetreffende aanvrago bij ons Bureau kunnen inzenden, wolko aanvrago moet inhouden opgavelo. van het aantal kamers, dat aan inwonenden wordt ver huurd, 2o. van do namen der inwonenden, terwijl deze aanvrage „voor gezien" mode moet onderteekend door do inwonenden, dat, indien inwonenden op welke wijze dan ook, reeds persoonlijk zich in het bezit zagen gestold van een eigen brandstoffenkaart, zij deze kaart vóór ZATERDAG 10 NOVEM BER, aan ons Bureau moeten terugzenden. dat, gezinshoofden, die inwonenden heb ben met eigen brandstoffenkaart, verplicht zijn, daarvan aan ons Bureau kennis te geven vóór Zaterdag 10 November a.s. dat, doorebet niet voldoen aan dezo ver plichtingen, zoowel de betrokken gezins hoofden als inwonenden, zich blootstellen aan geheelo buitensluiting van do verdere brandstoffendistributie, onverminderd het recht der Commissie om tot in beslagname der voorraden en heb opleggen van boete over tegaan. 12034 Do Directeur van het Brandstoffenbureau, KRAMER. BEDRIJFS- EN FIETSKAARDEN. De Burgemeester dor gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat heden de bons verzonden zijn aan hen die bedrijfs of fietskaarden VOOR DE MAAND OCTOBER hebben aangevraagd. Van de aangevraagdo hoeveelheid is 40 pet. toegewezen. Do verkoop dezer kaarsen zal uitsluitend geschieden bij don heer II J. VAN ALPHEN, Korte-Maro 14, vanaf aanstaande Maandag 29 October. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leidon, 27 October 19Ï7. De GOEDKOOPE MELK. Burgemeester der gemeente Leiden brengt tor kennis van belanghebbenden, dat met ingang van Zondag 2S October aan staande, DE PRIJS DER. GOEDKOOPE MELK VOOR KINDEREN EN ZIEKEN IS BEPAALD OP 11 CENT PER LITER. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 27 October 1917. BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN. Overeenkomstig een door de Rijkskolen- distributie getroffen regeling betreffende de verstrekking van Brandstoffen aan INWONENDEN, wordt ter kennis gebraoht van belanghebbenden BRANDSTOFFENCOMMISSIE LEIDEN. Daar het ons is gebleken, dat er handel gedreven wordt in brandstoffenbons, zij er nogmaals met nadruk op gewezen, dat deze bons persoonlek zjjn en derhalve niet mo gen gekocht en verkocht, terwijl het aan den handel verboden is, bestellingen uit te voeren aan of bons in ontvangst te nemen van andore personen, dan die rechtmatige eigenaars van bons of bestelbiljetten kun nen worden geacht. Ook komt het voor, dat handelaren slechts een gedeelte der bestellingen uitvoeren van de hoeveelheden, die op de bestelbiljetten en bons zijn genoemd en biji aflevering van deze gedeeltelijke aflevering eischen, (kit de bon, die een grootera hoeveelheid dekt, wordt afgegeven. Naar aanleiding van het bovengenoemde wordt bepaald, dat handelaren, die zich aan dergelijke praktijken schuldig maken of me dewerking verleenen in den handel in bons, zullen worden buitengesloten van de brand- stoffendistrib'utie en dat degenen, die bons verkoopen, te koop aanbieden of koopen, eveneens van de verdere distributie zullen worden buitengesloten. 12035 De Directeur van het Brandstoffenbureau, KRAMER. LEIDEN, 27 OCTOBER. Do „Sts.-Crt." bevat do statuten van clo Leidscho Yereeniging van Handelaren in Aardappelen, Groente en Fruit en van do Leeskamers voor Juristen, cler Fac. van Letteren en Wijsbegeerte en voor Theolo gen, allo alhier. De heer W. F. Zuurdeeg zal niet 21, maar 1 November a.s. vijf en twintig jaar aan do Bank-van-Leening alhier in bet-rek king zijn. Alhier slaagden gisteren voor het apo-thekorsaösistenjt-examen drie van de vier oan dictaten, nl. db diames J. van Bijs- terveld, alhier, en E. W. Lukkien, van. Rotterdam, en J. C. G. Langereis, van Den Haag. Men deelt ons nader mede, dat do gift van een gulden voor het zwakke ventje te Nunspect niet kwam van do dames U., maar van rnej. D. H. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid' en Handel is met ingang van 1 November a.s, benoemd tot administratief ambtenaar tweede klasse bij clo visscherij-inspectio to 's-Gravernhage d'e lieer II. G. Coffrio, alhier. Directeuren van Teylor's .Stichting te Haarlem hebben tot conservator van het Natuurkundig Laboratorium van genoemde stichting benoemd clen heer J. M. Burgers, thans assistent aan het Natuurkundig Labo ratorium alhier. Zooals reeds is gemeld, heeft het be stuur der (Studenten)" Indologenvereeïiiging alhier voorgesteld, het cler do lustrum tc vieren met een Indisch studentencongres, dafc twee dagen zal duren. Op dit congres zullen drie stellingen worden verdedigd: één door een Chinees, één door een Indo nesiër, en één door qen Nederlander, dié geacht worden een vertegenwoordigend ka rakter to dragen voor de geestesrichting in elk der drie groote volksgroepen, meer in het bijzonder een geestesrichting, welke iedere groep kenmerkend van de beide andere groepen onderscheidt. Do Chung Hwa Hui" verklaarde zich reeds bereid tot het congres medo to werken en zorg te dra gen voor de Chineo3cho stellingde Indi sche Yereeniging zal hetzelfde doen voor het Indonesische gedeelte cn de IndOlogen- vereeniging zal voor de Nederlanckcho stel ling zorgen. In cle vergadering der Indologenvereeni- ging is dit voorstel .van het bestuur aange nomen alsmede heb voorstel; dat met dó besturen der Indische Studenteh-vereëni- gingen zal worden besproken de oprichting van een Indische Federatie, welke de Indi sche studenten in Nederland moet omvat ten en samenbrengen, ©n wier workkring zoo bcgrend kan zijn als haar eerste zwak- hoid irsissohien eischt, om dan later te kun nen worden uitgebreid. Besloten word, dat dit congres zal plaats hebben op 23 en 24 November. Do Chinee- echo en Japansch© studenten alhier hebben reed3 hun instemming betuigd. Uitgenoo- digd tot het congres zijn of worden„Onzo Koloniën" te Delft; cle „Thung Hwa Hui", de studontenafdeeling van „Oost en West", do Wageningscho tropische land- en bosch- bobouwersde Utrechfecho studentenvere niging ter voorbereiding van onze koloniale taak;' de Indische Yereeniging en de Yer eeniging van Ambtenaren B.B. Do praeses der Indologenvorecniging, de lieer H. J. van Mook, zal de Neder 1 ancbche stelling verdedigen. Op den eersten dag zullen twee stellingen worden behandeldéén des morgens en één des middags. Daarna vindt er een gemeen schappelijke maaltijd plaats en vervolgons een samenkomst der besturen, waarin de op richting dec federatie zal worden bespro ken. Den tweeden dag dos morgens zal de derde stelling worden verdedigd. Mot een thé dansant des namiddags zal do lustrum viering worden besloten. Do hoofdregeling der lustrumviering zal geschieden door dejieeren H. J! van Mook, W. van Hoven en M. P. E. de Man de regeling der andere voorbereidingen door do heeren L. A. van Hecking Colenbrander en J. W. de Stoppolaar. In het Acad. Ziekenhuis alhier is ovor- iedvn de arbeider J. K., van den landbouwer A. Br., van Haarlemmermeer, wiens paar den, gespannen voor een wagen, op hol sloegen. K. viel er. af en zrjn armen en beenen braken. Anna Klaasen. Waarheen moest men gisteravond zijn schreden richten? De keuze was werkelijk eenigszins moeilik. In den Schouwburg trad tnr. Kamp op met een programma, gewijd aan do voordrachtkunst; in de kleine Sfcads- zaal kon men mevrouw WensmaKlaasen het levenslied hooren vertolken. Geen won der, dat, wat de opkomst van liet publiek betrof, de een den ander afbreuk deed. De weinige belangstelling van de Lei de naren deed evenwel geen afbreuk aan de opgewekte stemming van mevrouw Anna Klaasen, die het publiek wist te boeien, door aan het door haar te zingen lied een kleine^ inleiding te doen voorafgaan, door ons zoo nu en dan een refrein mede te laten zingen, waardoor wij allen „Aan de lus" kwamen; door in de korte pauze de toehoorders een keuze te laten doen tot het samenstellen van bet programma na de pauze, waaraan gaarne werd voldaan. <9 Mevrouw Klaasen zong m'et goedklinkend stemgeluid, met veel voordracht al werd die hier en daar door gebaren wat al te veel aangedikt liedjes van Manna de Wijs Mouton; van Clinge Dorenbos en van haar muzikalen begeleider EmiL van der Eynde, welke liedjes zeer in den smaak vielen. Zoo wel bjj het ernstige, als bij het vroolijke gen- .re, wist mevrouw Klaasen den juisten toon te vinden, terwijl de uitspraak zoo duidelijk was, dat men den tekst der liedjes van me vrouw Manna de .Wijs in het „boek" niet miste. Met teekenen van dankbaarheid te geven, uitte het publiek zijn instemming met het gehoorde. i ii j Yereeniging tot Bevordering der Bouwkunst. De 152ste vergadering werd geopend door den heer J. Al Yerhoog, die mededeelde, dat het bestuur er in geslaagd is voor alle win tervergaderingen sprekers van naam te en- ga geeren. In deze eerste vergadering van het £eizoen trad als spreker op de heer. Jan Stuytl, ar chitect to 's-Gravenhage, die tot onderwerp gekozen had: „Tuinsteden in Engeland." Spreker begon er op te wijzen, welk é'en troosteloozen öanblik de huurkazernes aan bieden. Men treft deze vooral aan in groote steden en voor het binnenrijden van de sta tions, heeft men al een -onaangenamen kijk cp deze sombere huizen-complexen'. Thans ik ralen in Engeland ernstig bezig, zoo Zeide spreker, om1 het woningvraagstuk op een even ^oedkoope alfl artistiek-fraaie wijze op te lossen, n.l. door den bouw van z.g. tuinsteden. Als voorbeeld behandelde de heer Stuyt speciaal de Engelsche tuin stad Letchwortd, op een uurtje sporens van Londen gelëgen, aan den spoorweg Londen Cambridge. Uitvoerig behandelde spreker de wordings geschiedenis van deze mooie stad, die niet is een uitleg van een. bestaande, doch van niet af aan is aangelegd en gehouwd. Deze bouw geschiedde geleidelijk en zonder eenigen financioelea steun van Staat of Gemeente, en berust hoofdzakelijk op de waardevermeerdering van den bouwgrond. Hierdoor wordt het grondkapifcaal een vaste rente van 5 pCt. gegarandeerd. Dc exploitatie bouwt zelf niet, doch geeft verschillende stukken grond ia erfpacht, die volgens een vastgesteld plan bebouwd moeten worden. Do hoofdzaak is, dat er veel ruimte voor tui nen vrijgelaten moet worden. Hierdoor ont staat er een stad met een landelijk cachet van overweldigende schoonheid. Dat dit niet over-, dreven is, bewezen de talrijke fraaie licht beelden, die ons een kijk gaven op da lom merrijke wegen en de daaraan gebouwde cot tage's en arbeiderswoningen, die, alle omge ven door grootere of .kleinere tuinen, een pitoresken aanblik te zien gaven. Alles is Opgetrokken van witte gevels en rcodpanne-u daken, doch ieder gebouwtje heeft zijn eigen aardig cachet en eigen décors van tuin be planting. Om deze stad, zijn in ongerepte natuur de boerderijen gelegen, dia het stadje van al het noodige voorzien. Nog zjj ver meld, dat er voor den bouw dezer stad geen boompje gekapt werd/ doch dat de aanleg heeft plaats gehad piet sparing van alle na tuurschoon. Spreker sloot zijn welverzorgde voordracht met het noemen van enkele cij fers, waaruit duidelijk bleek, dat het bouwen voor ons land, met zijn vele schilderachtige van tuinsteden uit een sociaal oogpunt ook! plekjes, zeer wel mogelijk is, zonder subsidie! van overheidswege. Ben luid applaus viel spreker ten deel voor zijn even leerzame als fraaie voordracht, FRED. A. .WEMPE. „Tlialia-Bioscoop", In een oogenblib tijdens de voorstelling van gisteravond in de geheel bezette „Thalia- Bioscoop", stond het tooneel er vol prachtige bloemstukken als hulde aan de groote Nederlandsche film-actrice, mejuffrouw An nie Bos. Deze hulde kwam na een vlot en in welgd- gekozen woorden gezegd speechje van me vrouw Nelly Nieuwstraten, die, het zy hier meteen even opgemerkt, als explicafcrioe se dert het begin der exploitatie van dit theater, zulke vorderingen heeft gemaakt, dat de vorra barer toelichtingen nu niets meer te wenschen overlaat en haar klankvolle en be schaafde stem de gansche zaal gemakkelijk beheerscht In haar toespraak tot het publiek en tot do actrice, die op uitnoódiging in levenden lijve op het tooneel was verschenen, zong mevr. Nieuwstraten den lof van de Holland- sche filmfabricage, in casu dien van de film-fabriek „Hollandia", te Haarlem, ook reeds in het buitenland met eere bekend, alsmede dien van de groote Hollandsche filmdiva, hier aanwezig. In de vertoonde lange film „La Renzoni", naar het bekende boek van Melati van Java, waarin Annie B03 de hoofdrol vervult, had men kunnen bewonderen haar groote gaven en talenten als filmartiste. Men werd er deer geb'Geid; men was er over verrukt, en gaf herhaalde malen vóór, tydens en na de huldiging op ondubbelzinnige wijze blyk van zijn ingenomenheid met en tevredenheid over het werk der terecht gehuldigde, ,eu van do ertisten, die haar bijstonden. Do huldiging had natuurlijk slechts dez^n eersten avond plaats, maar de film zal nog verscheidene avonden worden vertoond. Hrj kan wedijveren met de beste buitenlandsche en wij kunnen aanbevelen liem te gaan zien. Tevens kan men dan kennis maken of de kennismaking vernieuwen met Lucien, den verdienstelijken humorist, die reels einigen tjjd terecht hier groot succes heeft behaald en niet teert op het oude, maar komt met goed nieuws. Vocrdrachienavond mr. A. W. Kamp. Een slecht bezette schouwburg en als logisch gevolg een gedrukte stemming. In do pauzes was 'fc als in een sterfhuis: een enkel fluisterend woord, maar voor 't mee- rendeel gezichten, waarop te lezen stond: „durf jij wat zeggen? ik niet," Dus voor Kamp een ongunstige omstan digheid. Toch heeft hg zich hierdoor niet laten beïnvloeden en we vonden den voor drager beter dan we hem in den laatsten tijd wel eens zagen optreden. Het programma gaf alleen vroolijke voor drachten, ai moet dit begrip wel wat ver worden uitgestrekt bij „De rattenvanger van Hameln". De ongunstige omstandigheden, waarover liiorv'oor gesproken, demonstreerden zich het sterkst in het eerste nummer. Hoe aar dag „De mali, die mij een dienst bewees" ook mocht zijn, 'b had niet dien bijval, dien 't toekwam. De schrijver Kamp verdiende om zijn geest, de voordrager Kamp om het droog-komiek talent meer succes. Maar allengs kwam het publiek er meer Itl tYelo nummers volgden, waarbtj ook me nige bekende, en in sommige was Kamp uitstekend op dreef. Zoo in „Behoort de man tot de huishouding", „Het gordijn van Van RÜn". En dan niet 't minsten hot ook hier zeer bekende „Bezoek aan het Vredespaleis" en „De schoolopziener en do rups". Als auteur heeft Kamp hief getuigenis kunnen' afleggen van zijn zin voor humor en bij de weergave van zijn vermogen de toehoorders zóó te pakken, dat de personen. 3ie in de voordrachten een rol vervullen, als 'b ware voor hen leven. De aanwezigen hebben zich' met wat ge geven werd, goed vermaakt KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Nutszaal, Relig.-Social. Ver bond. Zondagavond to halfacht, ds._ A. It de Jong, uit Helmond. Ont.lag dr. Enk. Tegen inwilliging van liet verzoek van dr. P. J. Enk, oni eervol ontslag als leeraar, in de oude talen aan het Gymnasium in dezo gemeente, bestaat bij het Collogo van B. en ,W>, zoomin als bij Curatoren van bet Gym nasium on den Inspecteur den Gymnasia!, bezwaar. Mitsdien geven B. gn W. den Eaad in overweging aan dr. P. J. Enk, op zijn ver zoek, eervol ontslag te verleenen en dat ontslag te doen ingaan op 1 December 1917, of zooveel eer als zijn opvolger in functie kan treden. Verzoek om oudorwii, te geven. Door den heer C. F. H. Dumont is toe stemming gevraagd om onderwjjs te mogen geven aan de leerlingen-onderofficier der Kweekschool voor Zeevaart alhier. Aangezien noch bjj de Commissie van Toezicht op «et Middelbaar Ondenvffs, noch btj hun college bezwaar bestaat tegen In williging van dit verzoek, nu de heer Dumont geeu les meer ,geeft aan de leerlingen der Indische Postschool, geven B. en W. den Raad in overweging, tot wederopzeggens deze toestemming te verleenen. UIT ONZE STAD. Siudielokalen voor studenten. Curatoren der universiteit fca Leiden zullen voor studenten dio vreezen door de beperkte verlichting en verwarming in hun studie te te worden belemmerd, academische lokalen ter beschikking stellen. DIT ONS LAND. Lodor 011 reparatie. De Minister van Landbouw heeft aan do gemeentebesturen de vol'gendo circu lair© geridht: Naar mij wordt medegedeeld., worden er in oen. gemeente moeilijkheden ondervon den in verbajid bij mijn beschikking van 1 October 1917, afd. Crisiszaken No. 750 D# bowlende vaststelling van maximumprij zen voor leder en voor reparaties. Ter voorkoming vaai verder misverstajyl vestig- ik uw aandacht or op, dat deze prij zen uitsluitend golden voor hot leder en voor de reparaties, welke geschieden in gevolge de distributieregeling voor huiden en leder, d.i. tegen overgifte van een bon als bedoeld in art. 16 dier regeling. Appelen on peren. Yan heden af gel'dt voor het veilen van zoete appelen de volgende regel: 40 pOt. voor de fruit-drogerijen30 pCt. voor het binnenr en 30 pCt. voor het buitenland. Het voor de srroopfabrieken bestemde ge deelte mag uit de minste kwaliteit of min derwaardige soorten bestaan, terwijl het geen van dit percentage niet door de fa brieken mocht worden afgenomen voor 't binnenland moet worden overgeveild. Deze regeling geldt niet voor de veilingen in Friesland, Groningen, Noord- en Zuid- Hollan-cf; in deze provinciën worden de y/j&te appelen niet in percentages gesplitst on er kan zoowel voor binuenlandsch versch gebruik, als voor fabrieken wor den gekocht. Zure appelen moeten aldus geveild wor den 30 pCt. voor het binnenland, 50 pOfc. voor het buitenland en 20 pCt. voor de si- roopfabrieken. Voorts gelden voor deze appelen dezelfde bepalingen, als wor de zoete, betreffende het overveilen van par tijen voor de siroopfabrieken. In de bo vengenoemde provincies wordt aldus ge veild: de helft voor het binnen- en de helft voor het buitenland. Uit het buitenlandsch gedeelte mag al daar enkel worden gekocht ten behoeve van de pulp- en jambereiding. Stoofperen worden geheel voor het bin nenland geveilddrogerijen mogen het nenland geveilddrogerijen mogen het fabrieksverkaringen worden gegeven. Gedroogd fruit. In geen geval wordt uitvoer hiervan toegestaan. Afvalproducten voor veevoeder. De Minister van Landbouw brengt ter kennis De tegenwoordige schaarsohte aan vee voeder heeft de aandacht gevestigd op de vele dierlijke en plantaardige afvalstoffen, die voorheen verloren gingen, doch waar van, zoo zij worden verzameld, een belang rijke hoeveelheid veevoeder kan worden bereid. Op voorstel van prof. Yan Calcar, te Loiden>, dio zich veel' met bedoeld vraag stuk heeft beziggehouden, heeft de Minis ter gevolg gegeven aan het verdoek om steun te verleenen aan de oprichting eener proefinstallatie voor de bereiding van zoo danig veevoeder. De voorloopige uitkomsten dezer instal latie zijn zeer bemoedigend. Intusschen heeft ook het particulier ini tiatief zich met kracht voor deze zaak ge ïnteresseerd. Het is echter duidelijk, dat dit niet de vrije hand kan worden gelaten, voornamelijk met het oog op de deugde-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1