LEIDSCH DAGBLAD. neerland en de Oorlog. Donderdau 25 October i917. Officieele Kennisgevingen. Binnenland. PB IJ 8 DKR ADVEttTENTlKNt £ca 1—5 regels f 1.06. Iedere regel meec 0.20. Kleine advertentie vaD 30 woor den 60 Cents contant; elk tiental woorden fcneer 12l/i Cent,—Incasso volgena poatrecht. Bewijsnummer 6 Cents. Bureau Noordelndsplsln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DKZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mnd. 1.60; p. week 0.U Buiten Leidon en waar agenten ge vestigd rijn per week «ji 0.12 Franco per po-st c 2^ t» Nummer 17688. Dit nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. CALCIUM-CARBID. 1 De Burgemeester' der gemeente Leiden Krengt ter algemeens kennis, dat zij die calcium-carbid in voorraad of. voor reke ning van derden ondor hunne berusting heb ben, verplicht zijn daarvan schriftelijk me- dodeeling te doen aan ondergoteekende en ;wel vóór of op Zaterdag 27 October a~s. NIET OPGEGEVEN behoeven te worden hoeveelheden calcium-carbid bij particulie ren voor eigen gebruik aanwezig. N. C. DEGIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 25 October 1917. MAXIMUM-PRIJZEN EIEREN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de 'Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel HEEFT GOEDGEVONDEN onder intrekking van zijn beschikking van 24 September 1917 no. 1208, afdeeling Orisiszaken, bureau Landbouw 1. met ingang van 28 October 1917 vast 'te stellen ingevolge artikel 2 der Distri- butiewet 1916 een maxim urn-klei nhandelprija voor Regeerings-eioren van 14 OENT PER .STUK. 2. den gemeentebesturen in overweging te geven Begcerings-eieren ter distributie te verstrekken aan grossiers tegen een prijs van f 13 por 100 sfruks en aan kleinhande laren tegen een prijs van f 13.25 per 100 stuks. N. C. DE GIJiSELAARBurgemeester. Leiden, 25 October 1917. LEIDEN. 25 OCTOBER. Ook gisteravond, alzoo ton dorden male, was het weer vol in de Stadszaal óm te geuieten van „Afkloppen'"'. Er lieersckte een aangename tomperatuur in de zaal. Een groot contingent ,van het bezoek op de drie avonden leverdon böwoners uit de omstreken. Op een aanbeveling van B. en W. van Rotterdam ter benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek aan eon openbare lagere school aldaar komt voor de lieer J. I Planjer, alhier Do heer Carl Th. Driesscn is in de gisteren gehouden aandeelhouders vergadering van de Leidsche SchoiiwJnirgvereoniging tot commis saris benoemd. De Staatscourantbevat dc statuten van de vrachtvaart-maatschappij „Schiedam" al hier. Doelde exploitatie van een vrachtschip. Kapitaal 40.000, verdeeld in 40 aandeelen van 1000. Directeur de heer P. Boot Pzn. De heer W F. Zuurdeeg zal 21 November ■iijf-en-twintig jaar aan de Bank-van-Lconing alhier in betrekking zijn. Maandag 29 October a.s. hoopt onze stad genoot M. J. de Jong don dag te herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar bij de firma J. J. Groen Zoon als letterzetter in betrekking kwam De 77-jarige zal dan echter niet in de werkplaats aanwezig kunnen zijn. daar hij een paar weken geloden in zijn woning van de trap viel en daaTbij zijn rechterbeen brak, waardoor hij. in het Academisch Ziekenhuis wordt ver pleegd. De hevige wind heeft in deui afgeloo- pen nacht hier en daar schade veroorzaakt Zoo woei van het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond, aan het Rapenburg, de schoorsteen, door het dak, waardoor nogal eenige schade aan heb gebouw werd toege bracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de Moriaansteeg woei eveneens een schoorsteen van het dak. Hedenvoormiddag woeien er in het Plantsoen bij de Kraaierstraat een. drie tal boomen om. Gisteravond hield het Selskip „Stan- fries" in ,,In den Vergulden Turk" zijn jaarvergadering, onder leiding van den lieer Sijtema. Door den secretaris, dein heer Tjalsma, werd het jaarverslag uitgebracht, waar uit bleek, dat er geregeld maandelijksche bijeenkomsten waren gehouden, waar steedö een gezellige toon lieer sell te. Over 'de opkomst werd echter geklaagd. Het ledental was ongeveer gelijk gebleven. Heb bedroeg op het oogenblik 65, terwijl de vereeniging 2 begunstigers telt. Inmid dels wei-den nog 5 nieuwe leden aangeno men. Er werd een buitengewone vergade ring gehouden wa.j-toe ook Hollanders als ga-st werden toegelaten. Deze bijeenkomst, waarin' een tooneelvoorstelling werd gege ven, had een druk bezoek. De geldmiddelen verkeeren in goeden staat. Do rekening en verantwoording woes een saldo aan. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren D. Wiersma, A. NijhcJt en R, Hoek stra. De heeren Sijtsma en Overdiep, die aan de beurt van aftreding waren, hadden verklaard niet. weder in aanmerking te willen komendo eerste wegens drukke bezigheden, de laatste om gezondheidsre denen. Het andore aftredend lid, dc heer Bergsma, is naar Rotterdam vertrokken. Besloten werd, te trachten, de bije .ia- komsten dezen winter bijzonder geze'lig Heden is aan den heer W. J. Smolders, o ndor-kap el meester bij het, stafmuziekkorps van heb 4de Reg. Infanterie, alhier, de zil veren medaille wegens 24-jarigon dienst toegekend. UIT ONZE STAD. In beslag genomen goederen. Nadat gisteren en eergisteren 'door de politie reeds verschillende grootere en kleineres partijen goederen, die van Regee- rrngswege worden gedistribueerd, bij par ticulieren in beslag werden genomen,-waar onder 10 balen roggebloem, tot een geza menlijk gewicht van 800 K.G., vier kisten sunligihtzeep, vijf kisten Delfbsche slaolie en vier kisten Van Houten's cacao, werd gisteravond, mede op last van den burge meester, door den directeur van het dis tributiebureau, beslag gelegd op eenige partijen goederen, opgeslagen in pakhui zen van de N. V. „Het Nationaal Veean", alhier. De-ze goederen bevinden zich in twee pakhuizen aan het Levendaal en de Groenhazengracbt, Naar wij vernemen, heeft dc directeur legen deze in-beslag-cie- ming geprotesteerd, omdat zij, naar haar me-ening, onrechtmatig as geschied. Het betreft een administratie ven maar regel. DIT ONS LAND. Gezonken Engolsch vliogtnig. In regen en wind kwam de torpedoboob .,G 15" te Vlissingen binnen en bracht vei lig aan wal vier uitgeputte Britscho avia- teurs. Het zijn vlieger-luitenant W. Per- haan, vlieger-luitenant H. C. Googh en de onderofficier-mecaniciens C. W. Siwer en B. H. Mallichamp. Samen' hadlden "ze een groot watervliegtuig bemand, dat door 'n defect aan den motor in. zee had moeten dalen, niet ver van de Noord-Hinder. Af gemat en uitgeput waren ze. Drie-en-twin tig uur hadden ze in zee gedreven. De Hollandsclie matrozen hielpen de af gematte, verkleumde mannen aan boord Een van deze kon zich nauwelijks meer verroeren; maar nu waren er helpende handen genoeg. Gauw naar beneden. Do natte keeren door droge vervangen, war me drank, eten en ruafc. De Engclsche consul liad een onderhoud met den versporringscommandant. De of ficieren gaan maar Den Haag cn de onder officieren gaan naar Groningen. In Den Haag zalover de kwestie van al of miet interneeren worden beslist. Heb vliegtuig daalde buiten de territoriale wateren, maar dreef binnen hot territoriaal gebied en hier werden de aviateurs van hun reeds in zinkenden toestand verkeerende ma chine opgepikt. De hydroplaan verdween bijna onmiddellijk daarna in de diepte. Spionnago door een Nederlandsche. De „Köln. Volkszfcg." meldt, dat de taal- leerares Johanna Maria Diepenhorst, uit Utrecht, door den krijgsraad te Coblenz, wegens spionnago tot 6 jaar tuchthuisstraf is veroordieeld. De spionnage te Vlissingeiir Tegen den cargadoor B. S., uit Vlissin- gen, die verleden weck is aangehouden als verdacht van spionnage, is door de recht bank to Middelburg rechtsingang, met last tot instruct] o en gevangenhouding, ver leend. De overeenkomst niet Oostenrijk. Volgens do tusschen Öostenrijk-Hongarije en Nederland afgesloten handelsovereen komst zal naar de Wiener Politische Rund schau" meldtr do monarchie hoofdzakelijk hout en smeerolie naar Nederland leveren en daarentegen verscheidene levensmidde len van daar betrekken. De Nederlandsche banken waarborgen de Oostenrijk-Hongaarsche een crediet. Het door wheels op de schatkist gedokte orediet, dat in cle Nederlanctsche-Oosten- rijksch-Hongaarsche overeenkomst aan de O.-H. banktroepen geleend is, bedraagt f 24,000,000, waarvan maandelijks vier mil- lioen ter beschikking gesteld wordt. Werklieden naar Duitschland. De toeloop van werklieden naar Duitsch land i3 in de.laatste dagen te Arnhenï aan het passenoonsulaat zoo groot, dat sommigen da gen lang moeten wachten eer hun passen zyn nagezien en z\j naar Duitschland kun nen vertrekken. Mijnen onschadelijk gemaakt. Op Texel heeft men drie mijnen laten springen. Deuren en vensters rinkeldein over het geheele eiland. Niet uitgereikte broodkaarten. Door den minister van Landbouw enz., is tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht: Ik heb de eer de gemeentebesturen be leefd te verzoeken nauwkeurig zorg te dra gen voor de niet uitgereikte broodkaarten. Ik acht het wenschelijk, dat de overge schoten kaarten zorgvuldig worden bewaard in afgetelde pakjes op een plaats van waar 1 ontvreemding is uitgesloten. Nadat het tijdvak waarvoor ze golden eeni- gen tijd verstreken is, kunnen de overgescho ten broodkaarten evenals andere drukwerken worden verzonden. Lokken van deserteurs naar Duitschland. Te Zutphen werd door een sergeant van de famhf'Ppr een drietal DuiLsche doserlours uit het kamp te Bergen komende, aangehouden. Ze waren in gezelschap van een Duitsch bur ger en- hoewel in het bezit zijnde van een goeden blnnen'andsohen pas, koesterde men een sterke verdenking, .dat genoemde burger de drie deserteurs over de grens zou trachten te brengen. Ze zullen nu naar Bergen worden teruggezonden, terwijl de burger, op vrije voeten is gesteld. Verbod verkoop witte, vaseline. De minister van Landbouw enz., heeft goedgevonden den verkoop, de aflevering en het vervoer'van vaseiinum album (witte vase line) te verbieden, 't Verbod is niet van toepassing op hoeveelheden van ten hoogste 5 K.G., bestemd voor ziekenhuizen en apo thekers; van ten hoogste 2 K.G., bestemd voor apotheekhoudende geneeskundigen en veeartsen, en van ten hoogste 25 gr. aan par ticulieren, tenzjj blijkens over te leggen dok ters-recept grootere hoeveelheid vereischt wordt. In beslag genomen goederen. Bij verschillende handelaren te Bode graven zijn door de politic in beslag geno men kisten zeep, lucifers, pakken tabak, cacao, enz. Do distributie-afdeeling der Rolterdamsche recherche nam gis-terch. in bozit 8500 K G. spek, opgeborgen in een "pakhuis aan de Raampoort straat verder legde ze beslag op ijzer, in to taal meer dan 30.000 K G. De politie te Vlaardingen heeft bij verschil lende particulieren beslag gelogd op groote hoeveelheden levensmiddelen, als stijfsel, ver micelli, meel, melk en 'harde zeep en lucifers. Onderwijs en brandsioffennood. Om brandstoffen te besparen wordt op dc openbare school A te Bodegraven des Zater dags gècn onderwijs meer gegeven. De lessen van Zaterdagmorgen worden nu gógovon op W oonsdagmiddag. De dalende marken- en kronenkoers. De noteering van marken en kronen wordt weer steeds slechter. Reeds eenige dagen is er weer een groole' daling. Voor doze daling was do laagste, noleering op 15 Juni te Rotterdam n.l. 32.05 cn den vorigen dag te Amsterdam 32.12tjt voor do marken en 20.35 vGor de kronen. Gisteren was te Amsterdam en Rotter dam de koers" 30.55, nog 1.50 lager en voor .de kronen 19.40. Noodbrandsiof. Te Aalsmeer genomen proeven tot het ver vaardigen van briketten uit Jictrekkelijk waar- delooze artikelen, als koolascli, steenkoolgruis en klei, zijn zeer goed geslaagd. Talrijke parti culieren brongen reeds dc; fabricatie in praktijk cn de gemeente zal dé productie op gro.ote J schaal ter liand nemem De benoeming van een werkmeester voor dit rfïeuwe bedrijE is binnen kort te wachten. Lijk van een Duifsch aviateur opgevischt. Maandag voormiddag is door Hr. Ms. „Wassenaar" nabij Huisduinen uit zee op gevischt en to Nieuwediep binnengebracht het lijk van een Duitsclien vlieger béneden den rang van officier volgens zijn papieren vermoedelijk genaamd Ruhrah, behoorendo tot een vliogerafdeeling in Vlaanderen. Het lijk is in het Marine-hospitaal te Nieuwe diep opgenomen. Een eigenaardige toestand. Het Zweedsche stoomschip „Gunlög", d!ab te Velsen een lading cellulose gelost heeft-, ligt thans roeds eenige dagen in de Binnenhaven te IJrnuiden te wachten op steenkolen, welke volgens regeeringsbesluit niet aan schepen van vreemde nationaliteit mogen worden geleverd. Het eigenaardig© is wel, dat heb schip volgens de Schepen- uitvoerwet verplicht, is gedurende zes maan den op Nederlandsche havens te varen om- diat het op een Nederlandsche werf ge bouwd is sedert het aannemen van bedoeldo wet. Gemeentelijke warmwatervoorziening. Te Meppol is men van gemeentewege be gonnen met 't- verkoop en van warm water a, 2 cent per emmer. De gemeente-sproei wagen doet daarvoor dienst. Reserve-officieren bij de Motorafdeeling. Jaarlijks kunnen bij de motor afdeeling uit de manschappen, die hun eerste oefe ning hebben aangevangen, een door den minister van Oorlog te bepalen aantal tot officier worden opgeleid, waarvoor zich beschikbaar kunnen stellen de dienstplich tigen. die zijn toegewezen aan de gerdo, mot bestemming voor do Motorafdeeiing cn de ingelijfd-en bij de militie, dezen uiterlijk veertien dagen na den datum, waai op zij huu eerste offering bij de MotoiafdeeHng hebben aangevangen. Smokkelarij. Door de Rijkspolitie werden uit rlc Gc- leenbeek nabij Overhoven ruim 49 kilo cheviot, ter wa-arde van ongeveer f 1600, opgevischt. De smokkelaars hadden dc slof in de beek gegooid en hadden zelf de vlucht genomen. Per kruiwagen werd het vrachtje naar de wacht gebracht. Door do justitie zijn nog een viertal agenten uit Venlo naar de gevangenis te Roermond overgebracht, verdacht van medewerking aan verboden vervoer (smok kelen). Nog eenige andoren worden van hetzelfde feit verdacht. Algemeene verloven. De minister van Oorlog heeft wijziging gebracht in de bepalingen omtrent do per sonen, aan wie verlof kan worden verleend en bepaald': Van bijzondere verloven zijn uitgesloten de dienstplichtigen van dc on bereden wapens, die korter dan 8% maand onder de wapenen zijn en de dienstplich tigen dér cavalerie en bereden artillerie, die korter dan één jaar onder de wape nen zijn Aan de dienstplichtigen der cavalerie mag in hun- tweede oefeningsjaar slechts verlof worden verleend in de maanden December, Januari, Februari, Maart en in de tijdvak ken tusschen ongeveer 15 Juni cn 15 Juli en tusschen ongeveer 15 September en 15 October Van spionnage verdacht. Toen de vrachtboot „Khenus 7" voor drie maanden te Emmerik arriveerde, werd de geheele bemanning, bestaande uit kapitein, /Stuurman, twee matrozen en stokers, beno vens de vrouw van den kapitein, gearres teerd, wijl men hen verdacht van spionnage. Daar er zelfs geen schijn van bewijs tegen hen werd bevonden, heeft- men na ceu lang durig onderzoek do vijf mannen losgelaten. De vrouw was reeds eerder in vrijheid ge steld. Zwak en uitgeput na drie maanden van ontbering en lijden zijn deze vijf slacht offers gisteren te Rotterdam teruggekeerd. De „Khenus 7" was door ander perso neel direct na de arrestatie verder Duitsch land ingebracht. Eieren en pluimvee. Hej. Bureau voor Mededeelingcn in zake do Voedselvoorziening meldt: Het is van algemeene bekendheid, dat in dit jaargetij do weinig eieren worden ge legd. Daarbij komt nog de vermindering van den levenden stapel door afslachting, welke noodzakelijk is geworden wegens het gebrek aan voeder voor pluimvee. Zoodoen de is in den laatsten tijd de productie van eieren veel geringer geworden. Nochtans blijft eenige uitvoer noodig, om door de winst op de uitgevoerde eieren voor het binnenland tegen lagere prijzen eieren beschikbaar te kunnen stellen. Nu echter ten gevolge der verminderde productie ook het aantal uitgevoerde eieren is afgenomen, is ook do binhenlandsche dis tributie achteruitgegaan, zoodat aan de aanvragen van gemeenten om versche re- geeringseie-ren niet geheel kan worden vol daan slechts een deel van het gevraagde aan/tal kan worden toegewezen. Binnen kort zal echter kunnen worden overgegaan tot de distributie van kalkeieren, welke in groot aantal door do bemoeiingen der re geering zijn ingckalkt. Gelijk hierboven is gezegd, onderging do pluimveestapel door' afslachting een belang rijke vermindering, en te voorzien is, dat deze vermindering zal aanhouden, indien althans in het bestaande gebrek aan voeder niet tijdig kan worden voorzien. Maatregelen zijn echter genomen om een deel van den hoèndorstapel in stond te hou den door verstrekking van extra voeder aan fokboomen. Graan voor alcohol. Door allo drankbestrijdersvérecnigingen in ons land is het besluit genomen om ge meenschappelijk aan do Regeering te vra gen de alcoholfabricage uit voedingsmidde len voor mensch en dier en het kolenver- bruik voor de alcoholindustrio terug te brengen tot den kleinst, mogelijken omvang, hetzij door verbod van productie van alco hol voor menschel i jk 'gebruik, hetzij door een strikt persoonlijk stelsel van rantsoe- neering van alcoholhoudende dranken. Tevens om een beroep re doen op het Nederlandsche volk om in deze tijden het gebruik van alcoholhoudende dranken ge heel na te laten. Namens de meer dan 125,000 leden van die vereenigingon wordt een krachtige agi tatie in het geheele land voorbereid om do verspilling van voedingsstoffen voor de vervaardiging van schadelijke genotmidde len te dben eindigen. Prijs en hoedanigheid van het regeei ingsmccl. De minister van Landbouw heeft naar aanleiding van een verzoek van de Leid sche Bakkerspatrccnsvereeniging tot verla ging der bloem- en meelprgzen of tot ver hooging van de broodprijzen bericht gezon den. dat blyketis een te Lelden ingesteld on derzoek in de bakkerijen aldaar goen nood toestand heerschl, doch dat een verlaging van den meelprijs in overweging zal worden genomen. In de gisteravond gehouden vergadering der Leidsohe Ba"kkerspatrconsvereeniging is besloten, nogmaals bij den minister op ver laging van de meelprijzen aan te dringen. Ook is besloten den minister te berichten, dat de jakkers het hun thans verstrekte regeeringsmeel niet wollen blijven verwerken. Het regeeringsbrcod smaakt, muf en dit is uitsluitend een gevolg van de mais, die in hot regeeringsmcel is vermengd. Eei monster van dit meel is reeds aan den gemeentelijken keuringsdienst ter hand gesteld. („N. Ct.") Het rantsoen peulvruchten. Door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is tot de burgemeesters de Navolgende circulaire gericht: Ik vestig er uw.fc aandacht op, dat thans niet slechts voor de gedistribueerde soorten, te weten groene erwten en bruine boonen, maximumprijzen zijn vastgesteld, maar ook voor de andere soorten peulvruchten. Daar enboven wordt thans, in afwijking van liet ter zake bepaalde, bij mijn circulaire van 12 Februari, liet rantsoen voor peulvruchten door mij vastgesteld op 1 K.G. per hoofd per 4 weken. By dit rantsoen zya echter ook inbegre pen alle andere soorten peulvruchten dan de ingevolge artikel 1 der Distributie wet 1916 aangewezen groene erwten en bruine' boonen. De voor uw gemeente geldende bons zul len derhalve met irfgang van 6 November 1917 moeten gelden niet, als tot nu toe, slechts voor groene erwten en bruine boo nen, maar ook voor capucijners, witte boo nen, duivenboonen, enz. U gelieve er voor te doen zorg dragen, dal; met ingang van genoemden datum, in uw gemeente geen peul\tuc1i ton in den kleinhandel meer wrorden verkochi, dan tot hoeveelheden overeenkomend mof het vastge» stelde rantsoen. Brandstoffen voor kamerbewoners. Tc Amsterdam gorden brandstoffen be schikbaar gesteld voor kamerbewoners en ge zinnen op kamers. Deze hoeveelheden bedra gen resp. zes en twaalf eenheden. De brand- stoffencommissie te Amsterdam liceft bijn» alle aanvragen, die. nauwkeurig worden ge controleerd door huisbezoekers van de com missie, afgewerkt. Daar de Rijkskclendistributie geen brand stoffen beschikbaar stelt voor deze categorie van inwonenden, is door de gemeente zelf oen weg gevonden, om hun een zekere hoe veelheid te kunnen toewijzen. Eieren. De minister van Landbouw heeft vastge stMd eon nieuwe regeling tot distributie van eieren, geconserveerd overeenkomstig de be palingen van zijn bescliikkin -van 3 Mei. Onder regeerings kalkeieren worden in de ze regeling in haar geheel opgenomen in „St, Ct." 249, verstaan do geconserveerde eieren, welke ingovolge de daarvoor bestiande voor schriften ter beschikking worden gesteld vooi onmiddellijk binnenlandsch verbruik. Paardenuiivoer. „De Veehandel" schrijft: Er zi,t nog geen schot in. Er was een rege ling kant en klaar voor den uitvoer naar dé centralen van niet minder dan 17000 (zeven tien duizend) 1 1/2-jarige ruins. Alles was in orde, toen op het laatste mo ment bericht werd, dat f 100 per stuk moest worden betaald aan de Export-Centrale. Daarop konden de handelaars niet ingaam - noe 't nu verder zal gaan, is thans nog niet bekend. Dnitsche krygsgevaugeuen. Naar wy vernemen is or weer vertraging gekomen in het afhalen der Duitsche krijgs gevangenen uit Engeland, daar Duitschland geen genoegen neemt met de voor het inne men der gevangenen aangewezen Engclsch© haven. Duitschland geeft de voorkeur, aan "ben haven meer in. hot noorden van Enge* land, in de buurt van Huil. Er wordt than/ opnieuw onderhandeld. Smokkelaarsbendc verrast. Onder Grocsbeek hebben de komnüozca een smokkelaarsbende van 60 personen ver rast, van wie de meeste door de duisternis ontkwamen. Er werd gearresteerd, verschei dene vermoedelijk aangeschoten en van 15 zijn namen reeds bekend. De geheele buit, eorf groot partij drijfric men, linnen en katoenen stoffen, zeep, sajet, chocolaad, olie, boter, vet enz. ter waarde van tienduizend gulden, viel den kommiezen in handen. Gisteron werd te Utrecht, onder voorzitter schap van den heer A. -Jonkman, van Amster dam, een buitengewone algemeene vergadering gehouden van de Ver. v. Chr. Ondórwijzers ett Onderwijzeressen in Nederland cn de Koloniën^ ter bespreking vau de salariskwestie. De vergadering was zoor druk bezooht. Dl voorzitter opende de vergadering met een toe spraak, waarin hij wees op den noodtoestand der onderwijzers. Er heersch bij talloozea geldnood. Er is sinds bet begin van de 20ste eeuw wel ic-ts gedaan, waarvoor wo dankbaar zijn, maar enzo salarisregeling is niet meer dan coa lappendeken. En de levensstandaard was sindi do laatste verbetering vóór den oorlog al 30 pet. geslegen. En tijdeus den oorlog is de stand aard misschien weer met evenveel procenten naar boven gegaau. Spreker herinnerde vorvolgens aan de lot nu gevoerde algemeene salarisactie. Do Chr. onderwijzers hebben reden verwacht tingon te koestexen en liun actie tc voeren tot dat cr moer gereikt is dan goede bedoelingen. Als spreker trad vervolgons op het Kamer lid de hoer Van der Molen, die aanving met to zpggfen, dat liij steeds geaarzeld heeft als sprc-* ker op oen salarismeeting op te treden. Maar; thans aarzelt hij niet meer. Er is noodtoestand, dagelijks stijgt de nood. Het Rijk en da gemeenten betalen 30 millioen>* voor het openbaar onderwijs, d.w.z. voor 17 pet. der kinderen, doch slechts 10 millioen voof het bijzonder, d.i. voor 42 pet. der kinderen en; dan meenen do tegenstanders -nog, dat er genoeg; gegeven wordt. Spr. herinnert aan den tegen stand der linkerzijde bij het Bouwetteke vaa het Ministerie-Heemskerk, In hot afgetrokw keno wil men ons prijzen, maar als er op aan komt practisch to helpen, niets dan onwil cn tegenstand. Spr. geeft een aantal cijfers om hot verschil aan te toonen tusschen hetgeen bos leed wordt voor het kind der openbare en' dat der bijzondere scholen. Do historische ontwikkeling, aldus ging spr« vcort, van ons bijzonder onderwijs wijst erop, dat het verkeerd is een aétie to voeren los van' de besturen en gozamenlijk met do openbaro onderwijzers. Met het gemengd salariscomiti heeft men zich voor een wagen laten spannen welko niet de lading zal brongen daar waar zij behoort. In do vergadering werd geroepen: „Dat i* niet juist!" waarop de heer v. d. Molen zcide, dat hij zulks nader zou aantoonen. Om te beginnen: or is nooit door het ge mengde salariscomité aangedrongen op gelijk heid van bezoldiging voor openbare én bijzon dere onderwijzers. Hierop ontstond eenig rumoer, waarop do Voorzitter den spr. verzocht op dit onderworp niet verder door te gaan, daar dit een twistap pel is, welko verwijdering brengt. De heer v d. Molen behandelt vervolgen# de jongste geschiedenis. Hij wijst op de groote verschillen in de 6alariecnng van openbar ert bijzondere onderwijzers. Wij dringen, zcidé

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1