LEIDSCH 4gb DAGBLAD. iedsriaiid en de Oorlog» Woensdag 23 October 1917. Officieel® Kennisgevingen. Gemeentezaken. Bmnenüsnd. FBIJS DEK ADVEBTENTIEN. fan 1—6 regel* t 1-05. ledera regel meet 0.20. Kleine advertentlSu van 80 woon 'den 60 Cents contant; elk tiental woorden ineer ISP/, Cent.—Incasso volgens poatrecht. Bewijsnummer 6 Cents. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PBIJS DEZER COURANT. Voor Beiden p. 8 mnd. 1.60; p. week OJJ Duiten Lolden en waar agenten ge vestigd rijn per week a,, a, M 0.1S Franco per post 1/-* Nummer 17687. Olt nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE ISLAD. WONINGTELLING. Burgemeester en Wethouders van LeidOnt Brengen ter algemeecie kennis: dat in net belang van de Volkshuisvesting in do gemeente een Woningtelling Zal worden gehouden, aanvangende den 29en October 1917. Aan de woningen der ingezetenen zullen zich daartoe woningtellers vervoegen. Den ingezetenen wordt verzocht, de vragen die deze tellers zullen stellen, volledig en vlug te beantwoorden. De tellers -zijn voorzien van een door Burgemeester én Wethouders gewaarmerkt legitimatiebewijs, dat op aanvrage moet wor den vertoond. De telling zal ongeveer drie k vier weken duren. De vragen, welke gesteld zullen worden, zgn: X* Bestemming van het perceel. 2. Indien in het perceel een woning is, de soort van woning, 3. Ligging van de huurwoning in het per ceel. 4. Aantal vertrekken .der woning en om schrijving tot en met vier. 5. Js de woning bewoond of onbewoond. Indien de woning bewoond is, aantal leden van het gezin (inwonend perso neel inbegrepen) en aantal kamerbewo ners of kostgangers. 7.. Huurprijs der woning per, week, per, maand of per-jaar. 8. Bijzondere opmerkingen. .„Eventueele inlichtingen betreffende deze woningtelling worden dagelijks vers'rekt ten Raadhuize, Bureau Bouw- en Woningtoezicht, tusschen des voormiddags 11 en 12 uur. N. O. DB GIJSELAAR, Burgen*. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 October 1917. AFLEVERING VAN BESCHUIT De Burgemeester der gemeente Leiden brengt in herinnering dat ingevolge de Dis- l^Öbutieregeling van brood, bloem, meel, en rogge van 16 October 1917, beschuit niet an ders dan tegen overgifte van een wittebrood bon mag worden afgeleverd en wel tot geen grooter gewicht dan 75 pet. van hot op de bons aangegeven broodgewieht: IT. O. de GIJSELAAR, burgemeester* Leiden, 24 October 1917* ONGEOORLOOFDE OPSLAG VAN GOEDEREN. De Burgemeester der gemeente Loidcn gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 20 October, vestigt de aandacht der ingezetenen op het feit dat door veelal buiten den reëlen handel staande personen, allerlei goederen worden opgekocht waarvan prijsstijging wordt verwacht. Waar door deze praktijken do bes taal moeilijkheden der bevolking ernstig en on- noodig worden verzwaard, doet ondergetee- konde oen beroep op do medewerking zijner gemeeutenaren, om dit euvel tegen te gaan. ©oor van allen hun blijkonden onregelmati- gon opslag van goederen onverwijld mededce- ling te doen ten Raadhnize, Kamer No. 10. N. O. de GIJSELAAR, burgemeester* Leiden, 24 October 1917, p' WAS. De Burgemeester der gemeente Leiden Jjrengt tor algemeene kennis, dat do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gezien nrt- 8 der Distributiowct 1916: heeft goedge vonden fe bepalen, met wijziging van het be paalde eub. 3 der Distributieregoling voor liouing (Staatscourant, No. .170): 1. dat de ontheffing van het verbod van ver- kcop, aflevering en vervoer van onge- zuiverde bijeenwas voortaan slechts zal kunnen worden verleend door de Toewij- x zingscommissie voor kaerson, schemer lichten en dergelijke, Parkstraat, 103, Den Haag. dat de lijst van artikelen vermeld sub' a in de beschikking van 7 September 1917, ■afdeeling Handel, No. 69857 (artikelen waarvan de verkoop, de aflevering en het vervoer is verboden), zal worden aan gevuld met kunstraat, waaruit do aan wezig geweest zijnde honing verwijderd is, ruwe was. witte was. r N. G. de GIJSELAAR, burgemeester', Leiden, 24 October, 1917, 2. «r HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien hot verzoek van do firma RAJPPARD 4 Co., om vergunning tjot uitbreiding van do instrumentimakerlj in het porceol Rapenburg ityo. 49. Sectie F, No, 29-5, door hofc bijplaatsen van oen electromotor van 5 P.K.. tob bot aan. drijven van een draadtrekbaaik. Gelet op do artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij dezen kennis unn hot publiek, dat ge noemd verzoek met do bijlagen op do Secretarie dezer gemeento ter vislo gelegd Is; alsmede, dat op Woonad. 7 November e.k des namiddags te halltweo op hét Raadhuis, gelegenheid zal wordon gegeven om bezwaren togen dit verzoek in to brengen, terwijl ze er de aandacht op vestigen dit nJet tot beroep gerechtigd zijn zU, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor hot gemeen- *coe?tuur cl een zijner leden zijn versohenen, ten eimie bun bezwaren mondeling toe te lichten. N. O. DiE GIJSELAAR, burgemeester VAN STRIJEN. •ecretarfe Ijlden, 24 October 1917, HINDERWET, Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van H VAN ROSSE, om vorgunning tot oprichting van een rookorij en bakkerij van viscb in do perc. Michielstr. Nos. 1 3, 6 en 7, Soctici H. Nob.i 1758. 3140. 3141 en 3142; Gelet op do artti. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met do bijlagen op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is alsmede dat op Woensdag 7 November o.k., dea namiddags te halftwee, op hot Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren Degen dit verzoek in te brengen, torwijl zij or de aandacht <>P vostigon, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij. die nScrti ovcfccnkomatig art 7 der Hinderwet voor hob gemeentebestuur of oon zijnor leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling too to lichten. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 24 October 1917. LEIDEN, 24 OCTOBER. Gisteravond had in het Volkshuis alhier de eerste bijeenkomst plaats van den lees kring „Vondel", welke door ruim dertig personen werd bijgewoond. Prof. Vogel, die haar leiddo, zette het doel der Vereeniging uiteen en merkte op, dat Vondel, hoewel algemeen erkend als de grooteta JSTeder- Iandsche dichter, betrekkelijk weinig wordt gelezen. £pr. wees verder op de_ eigenaar- dige moeilijkheden, die het begrijpen van Vondel's verzen in den weg staan. Eenige dames en heeren studenten hadden zich daarom met spr. vereenigd, om op weke- Iijksche bijeenkomsten de voornaamste ge dichten van Vondel in te leiden en voor te dragen, waarbij er vooral naar zal wor den gestreefd, de schoonheid van Vondel's taal te doen uitkomen. Daarna gaf de voorzitter het woord aan den heer h! Krekel, oandidaat in de Neder- landsche letteren, voor eein korte levens schets van Vondel, waarin niet alleen de voornaamste gebeurtenissen uit des dichters leven werden vermeld, maar ook zijn groot© beteekenis als kunstenaar en memsch in het licht werd gesteld. Nadat mep Wi van Bok nog een negental van de kleinere gedichten van Vondel op treffende wijze had voorgedragen, sloot de voorzitter met een woord van dank en met de mededeeling, dat op de eerstvolgende bijeenkomst het tooneelstuk „Jeplita" ten gehoore zal worden gebracht. De heer E. van der Wall, Rijksklerk 2de klasse, waarnemend ontvanger ta Alke- rnade, wordt, met ingang van 1 Nov. a.s. overgeplaatst naar het kantoor der Directe Belastingen, Stoenschuur, alhier. „Afkloppen" had gisteravond in de geheel bezette Stadszaal weer veel succes. Het publiek toonde zioh andermaal zeer voldaan. Door de politie werden twee personen, A. G. en I. B., uit Den Haag, aangehouden, die bij een opkooper koperwerk aanboden, dat afkomstig bleek van een diefstal met braak in een villa te Scheveningen. Eén hunner bekende den diefstal mede te heb ben gepleegd. Zy zrjn ter beschikking ge steld van den officier van justitie in Den Haag. 1Door den burgemeester zijn tot leden van de Gemeentelijke Lichtbeeldencommissia alhier benoemd mevr. A. van AkenMazel en mej. J. M. E. O. Kortmann. 'Alhier is opgericht een afdeeling van den Algemeenen Nederlandschen Geheelont houders Bond (A, N. G. O. B.). Het dage- lijksch bestuur is als volgt saamgesteld: de heeren A. L. van Aanholt, voorzitter; A. Last, Maria-Gonda-straat 29, secretaris; J. Har- teveld, penningmeester. De afdeeling hoopt binnenkort een propaganda-vergadering te houden. De neringdoende middenstand over de iicht- bcperking. Gisteravond werd in de bovenzalen van „In den Vergulden Turk" een vergadering gehouden, waarvan de oproep was uitgegaan van de Leklscho Vereen, van den Handel- ürtjvenden Jliddemstand en de B.-K. Winka- liersvereeniging afd. van „De Hanze". De besturen der samenwerkende vereenigingen, waarbjj ©°k do rechtskundige adviseur der B.-K. Vereeniging, nir. Bolsins, zaten broe derlijk om1 de lange bestuurstafel geschaard. In verhouding daarmede was de opkomst van leden niet bijzonder groot. De voorzitter der eerstgenoemde veree niging, de heer W. van Rossiuu du Chattel, die bij loting was aangewezen de vergadering te openen en te leiden, ejprak zijn groofel voldoening over deze samenwerking tusschen de twee vereenigingen uit. Op, deze wijze kan jnen het best de nüddenstandsbelangen bevorderen. Hij sprak den .wenach uit, dat deze eerste gecombineerde vergadering door andere mocht worden gevolgd. Eén gemeenschappelijk belang had de be sturen (bijeengebracht: het was de groote kwestie der lichtbeperking. De winkeliers worden door de verordening op de lichtbe perking zeer benadeeld. Verlichting van de étalage is zeer wenschelijk en nu kwam1 het den besturen voor, dat de verordening zon der bezwaar kan worden gewijzigd in dien geest, dat het den winkeliers wordt .toege staan, om! het toegekende aantal lichtpunten naar eigen goedvinden over winkel en éta- lage's te verdeelen. Do; heer De Koning wilde oven verder gaan en verzoeken, dat den winkelier zal worden toegestaan het hem' toegekende rant soen aan stroom' naar eigen goedvinden te gebruiken. Bjj de uitvoerige discussie, die zich naar aanleiding van het voorstel van het bestuur ontspon, werd nog door den heer Meeuws naar voren gebracht, dat ook het algemeen belang door den voorgestelden maatregel zal worden gediend. Door een betere verlich ting der étalage's zal de straat een vroolijker aanzien krijgen en de straatlantarens zullen ia drukke winkelstraten een deel van den avond kunüen worden gedoofd. Ten slotte werd besloten, zich tot den Ge meenteraad to wenden met het verzoek 'de betrokken verordening in dien zin te wij zigen, dat één derde van de toegestane licht punten in de étalage mogen branden tot een maximum van drie lampen van 203 kaarsen. Verder werd na eenige discussie tevens besloten, om te verzoeken, dat den winke liers, van electriciteit voorzien, gedurende de St.-Nicolaasweek, van 1 tot 6 Deo. wordt toegestaan de normale verlichting te gebrui ken. Het geopperd bezwaar, dat daarmede de gasverbruikers in het gedrang zouden ko men, werd weinig geteld. Het aantal winkels zonder eleetrische verlichting is gering. Hierna kwam ter tafel de sajetdistributie. De heer Martinot lichtte van de bestuurs tafel dit punt nader toe, terwijl uit de verga dering o.m. de heeren Vergouwen en Wester man hun gevoelen er over tea besto gaven, ten gevolge waarvan eenige wrijving tusschen beide heeren ontstond. Ten slotte werd besloten zich tot den Mi nister van Landbouw te w enden met het ver zoek, dat een mogelijke distribueering van sajet van Kegeeringswege, over de schijf van de winkeliers zal loopen. Bij de wondvraag, protesteerde de heer Van Noort als bestuurslid van het Advies bureau voor den Middenstand tegen een uiling in een der laatste Raadsvergaderingen van rnr. Briët, als zou dit.bureau onder onbevoeg de leiding staan. De heer Vergouwen deelde daarop mede dat hij nog nimmer zooveel succes-heeft ge had, dan in de week.'toen deze- zaak in den Gemeenteraad werd besproken. Hierna werd de zeer geanimeerde bijeen komst door den voorzitter, der E.-K. Winke liersvereniging, den heer Pierrot, gesloten. De belastingverordening. Verschenen is het rapport vau de Com missie van Financiën op do. door B. en W. ingediende verordening op de heffing van oen pi. dir. belasting met bijbehoorende in vorderingsverordening. De Commissi© kan zich, wat betreft da beginselen, dis er aan ten grondslag liggen, met deze herziening ten volle vereenigen, al had één lid liever daarvoor rustiger tijden afgewacht gezien. Wat de uitwerking der bsginselsn betreft, daaromtrent verschilt de Commissie met be trekking tot enkele bijzonderheden met B. en W. Zij heeft die verschilpunten belichaamd in een aantal amendementen, die 'door haar zijn ingediend. B. en W. verklaren op hun beurt, dat zij zich met de voorgestelde amendementen in hoofdzaak kunnen vereenigen. Amendementen op de verordeningen. Door de heeren Sijfèma, Botermans -én Van der Eist zjjn op de bovengenoemd© verordening een tweetal amendementen voor gesteld. In de eerste plaats stellen zij voor in art. 3 te lezen f 600, in plaats van f500, en art. 21 aldus te -wijzigen, dat de tegen woordige eerste klasse, omvattende inko mens ran f 500 tot f 600, komt te ver vallen, zoodat inkomens beneden f 600 voortaan zullen worden vrijgesteld van deze belasting en de aanslag eerst begint bij een inkomen van f 600. Op deze wijze komen de voorstellers voor een deel tegemoet aan d© wonschen, vervat in het adres van den Chr. Besturenbond en da afd. Leiden van den R.-K. Volksbond. Door de beeren Aalbérse en Wilmer is een amendement ingediend op art. 22 der verordening, beoogende de kinderaftrek t© brengen van f 25 op f 50. REGEERINGSVERKLARING IN ZAKE DOORVOER VAN GRINT EN ZAND. Gisteren zijn in de vergadering van de Twee de Kamer aam de orde geweest de vragen van don lieer Van Hamel betreffende don doorvoer van zand, grint on van metaal van Duitschland. naar België over Ncderlamdsch grondgebied on omgekeerd. Nadat de beer Van Hamel zijn vragen beeft voorgelezen, antwoordt de Minister van Bui- tenlandscbe Zaken, jkr. dr. Loudon, als volgt; In antwoord op de eerste vraag van den ge- achten afgevaardigde, verklaar ik mij gaarne bereid de met de Duitsche en de Britsche re- gooring gevoerde briefwisseling over den door voer van zand on grint van Duitschland naar Bolgiö en van metalen in omgekeerde richting aan do Kamer over to leggen, nadat, overeen komstig internationaal gebruik, de toestemming der betrokken regeeringen, ieder voor haar deel, daartoe verkregen zal zijn. Tegen overlegging der beide rapporten door do Nederlandscho genie-officieren in opdracht van do regeering uitgebracht heb ik evenmin bezwaar. Zoodra mogelijk zal ik een on ander aan do kamer doen toekomen. Op de tweede vraag; of n.1. de Nederlandsche rogeoring van de Britsche een voorstel heeft ontvangen om do gerezen geschilpunten aan ar bitrage te onderwerpen, en of zij geneigd is een zoodanig voorstel te aanvaarden of respectieve lijk harerzijds to doen, kan ik antwoorden, dat van de Britsche regeering geenorlei voorstel van* die strekking is ontvangen. Tegen het aanvaar den van zoodanig voorstel zou do Nederland- sche rogeoring geen bezwaar hebben voor zoo ver 'daarmede bedoeld wordt, met goedvinden dor betrokken rogceringen aan de uitspraak van een intornationolo scheidsrechterlijke commis sie de vraag te onderwerpen, of de bedoelde transport en over Nederlandsch grondgebied be schouwd moeten worden als tramsporten van logervoorradon („Gonvois d'approvisionne- raents") in den zin van'art; 2 van het verdrag van 1907 betreffende de rechten en verplichtin- 1 gen van onzijdig en in don oorlog te land. De regeering ie evenwel van oordeel, dat, na het voorgevallene, het doen van zoodanig voorstel geenszins op haar weg ligt. Do derde vraag, de vraag n.l. wat de re geering gedaan heeft of denkt te doen om: to be vomeren, dat aan de belemmering van het gebruik der Britsche kabels voor han delsdoeleinden zoo spoedig mogelijk op een met onze waardigheid overeenkomende wijzei een einde worde gemaakt, noopt mij het na volgende op tö "merken: De regeering heeft sedert twee jaar ge daan, wat in haar vermogen lag om zich rekenschap te geven van het gebruik, dat van het doorgevoerde zand en grint gemaakt werd, ten einde vast to stellen, welke hoe veelheden van dat materiaal vcor nieb-mili- tairo doeleinden bestemd waren. Immers in tegenstelling met de meening der Duitsche regeering, waaraan deze nog steeds vast houdt, acht de Nederlandsche regeering zioh krachtens de Rijnvaartacte van 1S68 en liet Verdrag van 1839, beide steunende op de .Weener Slotacte van 1815, tot het doorlaten alléén van die hoeveelheden, die niet voor militaire doeleinden bestemd zijn, verplicht. De regeering is zich bewust van de mo gelijkheid, dat het werkelijk gebruik: van het doorgevoerde zand en grint niet overeenstemt met de uitkomsten van haar onderzoek, dat zich uiteraard niet kon uitstrekken tot een doorloopend toezicht dp het gebruik dier materialen in België. Aan de Britsche rer geering heeft zij dan ook te kennen gegeven, bereid te zijn, alle gegevèns ten bewijze, dat het doorgevoerde voor oorlogsdoeleinden ge bruikt werd, aan een nauwgezet onderzoek te onderweip,cn. Zo:danig bewijsmateriaal he.f: haar tot nu toe niet bereikt. Wat den doorvoer van metalen van België naar Duitschland betreft, deze is, overeenkomstig do in het begin van den oorlog door do Nederiandsche regeering sedert de regeering zich vergewist heeft, dat die goederen door de Duitsche over- ihoid in België gerequireerd worden. Al léén wordt uithoofde van de voormelde verdragsbepalingen nog toegestaan de doorvoer van zuiver metaal, dat in som mige fabrieken van België wordt gewon nen uit ertsen, welke daartoe uit Duitsch land naar België zijn vervoerd geworden. Do Britsche regeering heeft, ten einde de Nederlandsche» xegeering te dwingeai tob een houding, dat deze laatste in strijd met haar verdragsplichten acht, een maat regel getroffen, dio liet economisch leven van Nederland en zijn Koloniën ten ern stigste bedreigt en die ik zeg dit met nadruk in geen enkel verband staat met de aangelegenheid, waar het. om ging Zij heeft nl. gcëischfc, dat de Nederland sche Tcgeet'ing de bedoelde doorvoerem geheel zou stopzetten op straffe van ont zegging aan den Nede rlarfdsdhèn handel van het gebruik der Britsche. kabels,, een gebruik, dat zij den 3den Augustus 1914, krachtens de bevoegdheid, welke artikel 8 van do Internationale Telegraafconven- tie van 1875 aan de contr acte erende par tijen toekent, wel is waar in beginsel ge schorst had voor alle andere dan Britsche ïlegeerimgEJbelegïammon, idtoch onder smc- dedoeling.t dat zij bij wijze van gunst (,,bij act of grace") het gebruik harer kabels tolt wecteropzeggens zou vrij stellen. Tegen de bedoelde weinig welwillende poging om druk op haar uit te oefenen, is de Nederlandsche regeering door tusschen- konist van Hr. Ms. gezant te Londen met klem opgekomen, tot dusver evenwel zonder uitwerking. De Nederlandsche Fegeerïng zou het in strijd achten met haar waardigheid, in strijd ook met het beginsel, waaraan zij in" haaf verhouding tot alle oorlogvoerende partijen onwrikhaar heeft vastgehouden en vasthou den zal, wanneer zij door eenigerlei pressie van een dier partijen zich liet afbrengen van een plicht, dien zij krachtens bestaande verdragen tegenover een andere party te vervullen liecft. De regeering vertrouwt, mijnheer de voor zitter, dat deze haaf houding in overeen stemming is met den wil van de volksver tegenwoordiging en van het gelieele Ne derlandsche volk. Dezo verklaring wordt met luid applaus door de Kamer ontvangen. Het incident in den Schcldc-mond. Wolff seint officieel uit BerlijnDon 6den October berichtte Wolff over een inci dent in de Schelde-monding op 25 Septem ber, waarbij twee Duitsche vliegtuigen door Nederlandsche oorlogsvaartuigen waren aangehouden en ter intorneering naar een haven werden gesleept en bovendien een Duitsche vlieger zwaar gewond werd. In de Nederlandsche bladen verscheen daarop den lOden October een antwoord, waarin werd beweerd, dat bet incident plaats had gehad in de Nederlandlscho wateren en clab het cersto vliegtuig 2900 M. en hot tweede 3500 M. binnen do Schelde was aangehou den. Do plaats van aanhouding was door de marinevaartuigen met absolute zeker heid vastgesteld. Ter zake van deze voorstelling dient op gemerkt, dat volgens do verklaringen der Duitsche vliegers hot eerste vaartuig in volle zee was geland en daarop tengevolge van forco majeure een korten afstand het gebied, waarop door Nederland als terri toriaal gebied aanspraak wordt gemaakt, was binnengedreven en dat het tweede steeds boven in volle zee was gebleven, spe ciaal toon het door hot Nederlandsche marine-vaartuig beschoten werd. De Duit sche vjicgera protesteerden direct tegen do intorneering cn eischten van de Nederland- sohe torpedoboot, dat do plaats van aan houding door een gezamenlijk gedane pei ling vastgesteld zou worden. De comman dant van de Nederlandsche torpedoboot weigerde zulks en wilde evenmin voldoen aan het Verlangen der vliegers om huA zijn kaarten te laten inzien, met de bewering dab hij slechts geheime kaarten aan boord had, hetgeen, zooals spoedig daarop bleek, niet met de feiten in overeenstemming was. Derhalve moet van Duitsche zijde d0 absolute juistheid van de plaatsbepaling door do Nederlanders beslist betwist wor den on de juistheid van de opgaven der Duitsche vliegers gehandhaafd blijven. Gisteren had in Den Haag do inschrift ving plaats voor den bouw van 84 arheidorst woningen on winkelhuizen aan den Gevcrs-Doyt noótwog te Schcvoningcn, vanwege do Bouwt voreeniging „Do Goode Woning", architecten! do heoron L. Gusoll en J. N. Munnik. Inget schreven werd door den aannemer J. v. cL Wal, to 's-Gravenhage voor 413.500 met voorwaart den; J. Kraay, to Hillogom voor 417.000 zont der voorwaarden en door do firma J. van Ros-- sum to Loosduinon, voor 425.000 met voort waarden. In verband met do van gemeentewege vort loonde subsidie kon do gunning nog niet plaats hebben. Een aantal leden van do Nod.-Herv. GenL to iïaarlom zullen aan dr. A. H. do Hartog, ter gelegenheid van zijn vertrek naar Amster dam, een beeldhouwwerk aanbieden van den Haarloraflchon beeldhouwer H. A. van don Eyndo. Het zal symboliseercn het afscheid van den leeraar van zijn gemeente; Een ruiter to paard, uittrekkend om nieuwen strijd te zoe* ken, neomt afscheid van con vrouwefiguur, treurend om zijn vertrok, maar te gelijk ver heugd om hetgeen do scheidendo haar heeft geschonken. In het St-Willobrorduscollege te Katwijk- aan-den Rijn is dr. S. Krugor S. J., in deal ouderdom van. 51 jaar overleden. Dr. S. Kroger werd geboren te Oudenbosch 18 Mei 1866, trad in de Sociëteit van Jezus 26 September 188^ cn werd priester gowijd 26 Augustus 1899. To Leidon promoveerde hij tot doctor in de wis- ec( natuurkunde. Het kioscollego dor Ned.-Hcrv. Gom. 6$ Rotterdam heeft tor voorziening in do vacatur re-ds.G. F. Haspels, het volgende drietal ge formeerd: ds. B. J. C. Rijnders, te Doorn;: ds. P. J. Roscatn Abbing te Loosduinen; dr. G, Oorthuys te Amsterdam. Zondag a s. wordt op de Katholieke be graafplaats to Ginnekcn oen monumont ont huld, gewijd aan den heer G. J. W. Passtoora, in leven burgemeester van Ginneken en lid vart do Tweede Kamer. De heer G. Doncker, commandant van de Kweeksohool voor do Zeovaart te Amsterdam^ is 53 jaar oud, overleden. De gewone audiëntie^ van (le Minisloref van Koloniën on Binnenlandsche Zaken zulleh dezo week niet plaats hebben. Te Loosduinon is tot geneesheer aan hel gesticht Roosenburg benoemd dr. J. H. Aa- schütz, to Haarlem. Ondor leiding van prof. dr. L. Knap pert, uit Leiden, werd te Devontor de algemeeno vergadering van den Ned. Pro testantenbond gehouden. Uitvoerigo discussies hadden plaats over het voorstel van het hoofdbestuur tot reor ganisatie van het orgaan „De Hervorming" Na vorwerping van een motie van ds. Deo* nik, uit Leeuwarden, om do reorganisatie uit to stellen tot na den oorlog, stelde de voorzitter voor om het voorstel1 betreffende „De Hervorming" te combineerên met het voorstel om den tegenwoordigen algemee nen secretaris te benoemen tot propagan dist, alsmede tob directeur van „De Her vorming", voor den tijd van niet langer d'an tien k twaalf jaar. Met grooto meerderheid werd evenwel aangenomen een motie van dien heer P. R. Mees, uit Rotterdam, om de funcbies van secretaris-propa-gandist en directeur van „De Hervorming" niet te vereenigen. Daarna hield ds. A. van der Heide een inleiding over hot vraagpunt: „Welke be teekenis heeft- het leerstuk van de recht vaardiging door het geloof voor onzen' tijd?" In de namiddag-bijeenkomst van het Kerkhervormingscongrea in do Dierentuin- zaal to 's-Gravenhage sprak de heer René van Ouwenaller, over: „Do Her vorming on do Bijbel". Vervolgens was aan het woord prof. dir.- H. Bavinck, over „De Hervorming en ons nationale leven". Do eerst© Congresdag werd besloten met' het. zingen van Psalm 118 vs. 1 en dank gebed door ds. Voorhoeve. Staatsbegrooting voor 1918. i i.i-iiTi VOORLOOPIG VERSLAG. Hot beleid van het ministeriel word, mede met het oog op de aanstaande! verkiezingen, aan uitvoerigo besprekingen Onderworpen. In do eerste plaats kwam hierbij do ver houding van het ministerie tot do Kamer ter sprake. Verscheidene leden waren Van meening, dat de invloed der Kamer op den gang van zaken is verminderd. Sommige dezer leden meenden, dat reeds het optreden van een extra-parlo- mentair ministerie tot vermindering van den invloed der Kamer aanleiding moest geven. Meerderen schreven daaraan de hou ding toe, welke het kabinet tegenover do Kamer aannam. Het beroep van den tijde»- lijken voorzitter, van den ministerraad op den volkswil, dat bij niemand instemming vond, had de strekking dien onvindbaren wil ta stellen tegenover het gezag der Staten- Generaal en de Verantwoordelijkheid van het

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1