De Wereldkrijg. Nederland en de Oorlog. No. 17685. LEIDSCH DAGBLAD Maandag 22 October. Tweede Blad. Anno 1917. Gemeentezaken. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK Benoemingen. Ter benoeming tot secretaris van het College van Curatoren van het gymnasium wordt uit dit College voorgedragen mr. M. B. Vos, advocaat en procureur alhier. Tot tijdelijk leerares in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de H. B. S. voor Me»s- jos wordt voorgedragen, mej. O. H. Kool, te Haarlem. Tevens wordt voorgesteld haar jaarwedde te bepalen op f 2U00. Ter vervulling van de vacatures aan hoofd der o 1. a., 3de klasse no. 1 (vacature- Verbr-ugge) en van hoofd der o. 1. school, 3de klasse no. 2 (vacature-Baak) worden voorgedragen a. lo. T. H. Bloeminck; 2o. J.J. Ver- hage 3o. J. H. Enter, allen onderwijzer te 's-Gravenhagob. lo. J. J. Verhage 2o. K. Zijlstra, onderwijzers te 's-Gravenhagc 3o. E. J. Visser, hoofd eener school te Vlis- singen. Voor onderwijzer met hoofdakte en akte Fransch aan die openb. Jongensschool £de klaesc (vacature-wijlen Van Urk) wor den voorgedragen: lo. C Huge, tijd. ond. aan deze school2o. J. van Loo, hoofd ctnor school, te Maailand3o. J. Pruissen, idem te 's-Gravendeel. Voor onderwijzeres, speciaal belast met het onderwijs in het Fransch aan de Jon gensschool 2de klasse en de Meisjesschool 2de klasse (vacature-Prins^ worden voor gedragen: lo. mej. H. C. Nov, tijd, in deze betrekking; 2o. mej. H. de Wilde; 3o. mej. T. Overdiep resp. werkzaam aan een 2de en 3do kl. school alhier. 1 Afwijzend prae-advies. Door B. en W. wordt aan den Raad voor gesteld afwijzend te beschikken op het ver zoek van den Chr. Besturenbond en van de afd. Leiden van den R.-K. Volksbond, om de bedragen van f 300 in 400 die voor noodzakelijk levensonderhoud resp. voor on- gehuwden cn gehuwden, bij do plaatselijke directe belasting van het inkomen worden afgetrokken, to brengen op f 500 cn f 600 en den kinderaftrek van f 25 op 40, af wijzend te beschikken. In het jaar 1917 zou dit een verlies van belastbaar inkomen be- teekenen van te zamen f 2,325,255. Iudien in dit jaar do aftrak had plaats gohad over eenkomstig het verlangen van adressanten, dan zo hot gomiddeldo heffingspercentage -Rebben bedragen 7.70 pet. in plaats van 6.28 pet. en het vermenigvuldigingscijfcr pl. m. 8.5 in plaats van 7. Aan inwilliging van het verzoek van adressanten valt dus, indien men Leiden niet langzamerhand tot een onbestuurbare gemeente wil maken, eenvoudig niet te den ken, mecnen B. en W. Subsidie „Zuigelingenzorg". Door het bestuur van de vereeniging -.Zuigelingenzorg'' is aan don ltaad ver zocht het jaarlijksch subsidie, groot f 400, te brengen op f 600. Tot hun leedwezen kunnen B. en W. geen vrijheid vinden den Raad voor te stellen »p dit verzoek een gunstige beschikking te nemen, waar, met het oog op den t-egen- woordigen financieelon toestand der ge meente, beperking bij het verleenen der subsidies alleszins gewenscht is. UIT OHZE STAD. Gasmeter lezen. Voor velen is 't niet duidelijk, hoe op den gas meter moot worden nagegaan, hoeveel kubieke meters gas er op een bepaald oogenblik is ver bruikt. In dezen tijd, nu zoo moet worden ge rekend oni met de beschikbare hoeveelheid toe te komen is dat een bezwaar, dat menigmaal wordt gevoeld. Voor eenige dagen liceft men in ons blad een staatje gevonden aan de hand waarvan tc berekenen is, hoeveel ongeveer voor verschillende verlichtings- of verwarmingsdoel- cinden wordt geëischt, maar dan is 't toch ook noodig, dat men weet, hoeveel kubieke meter nog beschikbaar zijn. Het telwerk van den motor bestaat uit drio of vier wijzerplaatjcs, waarop zich de wijzers bewegen. Menigmaal is er ook nog con dat groo- tor is dan de andere en dat de verbruikte ku bieke decimeters aangeeft, maar daarmee be hoeft inen zich t te bemoeien. Van deze wij- zerplaatjes geeft het meest rechlsche de eenhe den aan, cn zoo naar links achtereenvolgens tientallen, honderdtallen en duizendtallen. Met een paar clichös willen we nu even aan- toonen, hoe uien den stand kan nagaan. Dit voorbeeld is van meiers met drie wijzer- plaaljes, zijn er vier dan heeft men dus ook nog oven op de duizendlallen te letten. Bij meters m"ot drie wijzerplaatjcs draaien de eerste en de laalsto wijzer als dc wijzers van het liet horloge, dc middelste wijzer draait echter in tegengestelde richting, hetgeen men ook ziet op dc wijze, waarop de cijfers op de wijzerplaat zijn aangebracht. Bij het afiezen van de meter zul len de wijzers zich meestal niet precies op do cijfers bevinden doch daarlusschen, men noteert dan het laagste cijfer, dat do wijzer het laatst gepasseerd is, waarbij er aan moet wordon ge dacht, dat de middelste wijzer links draait. Is de stand der wijzers zooals op de eerste afbeelding, dan is de juiste aflezing dus 7G4. Aio. I. Heeftdc wijzer der eenheden een omwente ling volbracht, dan zal die der tientallen slechts één cijfer vooruitgegaan zijn en is die der honderdtallen nauwelijks merkbaar gevor- de.'o. Bij r.iur.migc elanden der wijzers elscht het goed aflezen" het noodigc overleg; verkeert men in twijfel dan kan men b.v. den volgenden dag nog een aflezing doen, wanneer de stand misschien gemakkelijker is af to lezen. Zoo zal de onbedrevene b.v. bij een stand als in de tweede afbeelding allicht aflezen 909, hetgeen echter niet juist is. Do wijzer der een heden staat pas op 9, dus kan die der tiental len nog niet van 9 op 0 zijn gekomen cn omdat de wijzer der tientallen nog niet op 0 staat, kan die dor honderdtallen nog niet van do 8 op de 9 zijn geschoven. Do juiste aflezing is dus 899. Afb. 2. Waren de aangehaalde voorbeelden eens tweo aflezingen, dan zou in dien tusschenlijd 899 764 135 M*. gas zijn verbruikt. Na het passeoron van 999 of 0999 bij vier wijzerplaat]es komen alle wijzers weer op 0 en begint de meier opnieuw te tollen, 't Kan dus voorkomen, dat de eerste aflezing b.v. 902 is en de tweede b.v. 12. Er is dan gebruikt 8 M*. van 992 tot 1000, daarna bij de niouwe telling 12 M* dus totaal 20 M5. en natuurlijk niet 992 12 880 M.*. Altijd wordt de eerste af lezing van de tweedo afgetrokken, is doze klei ner dan zet men cr duizend voor, dus: 1012 992 20 M'. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. In de aigeloopen weck meldden zich aan om steun23 pers. Maakt met het totaal der vorige week k 3294 3317 Hiervan worden direct afgew. 680 Tof 20 October waren behandeld 2622 In de afgoloopen week kwamen in behandeling 9 2631 pers. Thans worden ondersteund 220 personen. Vrodespropaganda. De afd. Loiden van den Alg. Ned. Bond „Vrodo door Rocht" hield in het Nutsgehouw haar ledonvergadoring. Tegenwoordig waren ook afgevaardigden van het Comité van Vrou wen voor Duurzamon Vrede on von de Groep leidon van don Ned. Anti-Oorlog Raad. Do ver gadering ging geheel accoord met de besluiten van do Hoofdbesturen van „Vrede door Recht" en N.A.O.R. om de binnonnlandschc propagan da voor de Vredesheginselen verder gezamen lijk en krachtig te voeren. Ook zal overleg wor den gepleegd omtrent samenwerking met het Gom. v. Vr. v. Duurz. Vrede. Tot bestuursla den worden herkozen mevr. Van Poelgeest- Brand en de heeren A. Kroonenborg en K. D. Sijtsma. DIT ONS LAND. Minimum slachtgewieht distributie-varkens. De minister van. Landbouw, enz. brengt ter kennis, dat in het vastgestelde mini mum slachtgewiohb der distributievarkens van IjfTK.G. voorloopig geon verandering zal worden gebracht. Varkens, welke ten minste. 50 K.G. we gen, zullen van regeeringëwege geregeld worden afgenomen. De blik-schaarsckte. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft de autoriteiten opmerkzaam doen maken op de hooge waarde, die gaaf blik ook al is het gebruikt bij de te genwoordige blikschoarschte heeft en hun verzocht het verzamelde oude blik te doen inleveren in de militaire magazijnen van levensmiddelen ter plaatse of in de nabij heid. Met het oude blik echter, dat behoort tot het materiaal van de anllerie, van de genie of tot de kleeding en uitrusting raoeb worden gehandeld overeenkomstig de reeds bestaande voorschriften. Onze schepen in Amerika. Men meldt uit Den Haag In een telegram van den Washingtonsche correspondent van do Morning Post", dat in de Nederlancfecho bladen is opgenomen, wordt beweerd, dat do Nedorlandsche regee ring halsstarrig weigert een schikking aan te gaan nopens de in Amerik. havens liggende Nederlandeche schepen. Wij heb ben ons naar aanleiding van dit bericht tot het Ministerie van Buifcenlanclscho Zaken gericht, waar men ons mededeelde, dat dezo voorstelling van zaken geheel onjuist is. Van Nedorlandsche zijde zijn integendeel bij de Amerikaanscho regeering tweo voor- stollen aanhangig gemaakt om tot een schik king te komen, heb eene betreft een verdec- ling der thans in Amerika liggende schepen met hijn ladingen tusschen de commissie voor Relief in België en ons. Het tweedo stelt een regeling voor de toekomst voor en heeft de strekking een bepaald aantal sche pen voor den dienst van do commissie voor Relief beschikbaar te stellen. Osohoon deze voorstellen reeds eenige maanden geleden aanhangig zijn gemaakt is nimmer, ondank» het aandringen van onzen gezant en onze delegatie in Amerika eenig antwoord op deze voorstellen van Amerikaansche zijde ontvangen. Proefuitvoec naac Eugc-land. Omtrent do resultaten van den proef- uitvoer van geslachte koeien en kalveren naar Engeland, meldt ,,De Veehandel", dab do koeien geen bevredigenden prijs hebben opgebracht; de kalveren daaren tegen wel. Daarom heeft de secretaris van do Runidveevereeniging, de heer P. Oly, gemeend, 't nog ontbrekende getal koeien niet to moeten aanvullen, doch daarvoor in de plaats nog 2000 kalveren te sturen. De Minister heeft voor den verderen uit voer van 2000 stierkalveren naar Engeland toestemming gegeven-. Smokkelarij. Te Glanerbrug werd door de rijksamb tenaren wederom een grootte bende smok kelaars vorra-st bij een poging tot uitvoer van een groote partij diverse smokkelwa ren. De smokkelaars gingen er, ondanks het geweervuur der kommiezen, met ach terlating van hun vrachtje, van door. Een wagenvracht smokkelwaren, bestaande uit meer dan 100 pond rijst, vijf bussen met olid, kaas, harde zeep en een groote par tij manufacturen werden door de ambte naren in beslag genomen. Nodcriaudsclie schepen onder Engelsche vlag. Onlangs werd gemeld, dat de Engelsche I regeering de Nedorlandsche stoomschepen Antenor", ,,EIve", „Helbergen", „Sarpeclon", „Veenbergen", en „Veght- stroom" had gerequireerd met een tota len inhoud van bijna 21.000 ton. ,,De Maasb." verneemt, in aansluiting daarop, dat nu ook de Nederlandsche sboomtidhepen „Eibergen" (4767) bruito tons, „Rijngbergen" (368) en „Ubbergen" (1877), behoord hebbende aan de N. V. Furness Scheepvaart-Maatschappij te Rotterdam, onder Engelsche vlag zijn ge bracht. Readers zijn Furness Withey Co. Ltd. te Londen. De Ned-erjandsche vloot verliest hier mede opnieuw 10.000 ton aan scheeps- ruimte. Prestaties van eeu Caaoadeesch vlieger. Roland Hill, correspondent bij de Cana- deesche troepen ïn Frankrijk, geeft een be schrijving van eenige verrichtingen Van een Canadeesch vlieger (wiens naam, volgens het Engelsche stelsel, verzwegen wordt), die al 47 overwinningen in de lucht had be haald. De correspondent verhaalt o. m. het volgende: Op een keer daalde hg uit de wol ken neer en ontdekte 19 K.M. achter de linie een nieuw vliegterrein, waarop acht mooie, nieuwe Duitsche Albatrosssn lagen. Zgn plotselinge verschijning stoorde de Duitschers bij hun maaltijd. De Canadees daalde in een spiraal achter de vliegtuig- loodsen neer en toen het eerste Duitsche vliegtuig omhoog ging, schoot hg op een hoogte van 50 voet op zijn staart af en joeg fieC naar beneden, waar "heb volkomen vernield neerkwam. De vlieger kwam om. De Canadees zwenkte nu en stevende op het tweede Duitsche vliegtuig los, dat hjj brandend velde. Hjj steeg nu, onder een he vig- af weer vuur, 1000 voet hoog en zette daarna een derde Duitsch toestel na. Er volgde een gevocht in de lucht, waarvan het eind was, dat ook deze Duitscher, door het machinegeweer van den Canadees ont redderd, in een groepje b'oomen viel. De vierde Duitscher klom nu de lucht in, om boven het Canadeesche vliegtuig te komen, en middelerwijl wa3 ook een vijfde Duit scher opgevlogen, zoodat de Canadees tus schen beide vliegtuigen in kwam. Hrj vocht echter met nummer vier, tot ook dezo stuur loos omlaag gedreven was. Toen hjj ook" met den vijfden Duitsche'* slag wilde leve ren, bleek' zrin munitie uitgeput. De Oamc- deeS wuifde daarom tot afscheid en keer de naar znn station terug. Een onderhond met Capronl. Een vertegenwoordiger van de „Petit Pa- risien" heeft een onderhoud gehad met Oa- proni, den fabrikant van de vliegtuigen van dien naam. Deze verklaarde, dat daar de huidige oorlog in de eerste plaate een oor log van materiaal is, en zooveel mogelijk gezorgd dient te worden, dat de productie van den vgand verminderd. Dat zou moeten geschieden Uit de lucht. „Men kan zich", zoo zeido hij, „gemakkelijk een denkbeeld vormen van do vernietigende kracht van 300 groote biplans, die elk "één- a twee duizend ton ontploffende stoffen op Essen, Pola of Weenen kunnen werpen." Wat de onderzeeëroorlog Betreft, ver klaarde Caproni, dat de geallieerden daar mede op den verkeerden weg zijn; de duik- booten moeten niet één voor één onschade lijk worden gemaakt, maar de bases moe ten vernield worden. Escadrilles vliegtuigen, die geregeld die base3 zouden bestoken, zou den de onderzeeërvloot aanmerkelijk doen inkrimpen en bovendien door het voortdu rend bombardement nog bereiken, dat de vijandelijke vliegcentra vér .van het front verwijderd werden. Een Oostenrijksche monitor gezonken. Uit het oorlogspersbureau te Weenen wordt gemeld, dat de eer3te divisie moni tors op 22 September een oefeningstocht van Cernovada naar Braila deed. Op den terugtocht werd de hulp van den monitor ingeroepen door een in nood verkeerende sleepboot, die noodsignalen gaL Toen de monitor op 300 M. afstand van "den sleep boot was genaderd, stootte het op een mijn, die ontplofte. Men slaagde er nog in, den monitor naar endiep water te voeren, doch daar zonk het schip spoedig. De korvettenkapitein, Von Förster, kon zich niet meer redden. Een onderofficier en 8 mannen, die door do ontploffing over boord werden geslingerd, zonken vóór de reddingboot hen kon bereiken. Bovendien werden 3 personen zwaar en 5 licht gewond. Duitsche spiounage in de Ver. Staten. Een zekere Dunbar is gearresteerd on der beschuldiging van een complot, ten doel hebbende het verkrijgen van inlich ting tegen de "Amerikaansche regeering. De arrestatie wordt van het hoogste be lang geacht, daar men gelooft, dat de man een Duitsch agent is, die geriumenTirjd ver toefd heeft bij de \lootbase3 van de Atlan tische kust.1 Naar gemeld wordt, heeft hij aan boord van een Amerikaanschen duikbootjager ge diend. i Oe hulp der Ver. Staten. De „Daily Telegraph" meldt uit New- York, dat de Amerikanen geheel voorbereid zijn voor de oproeping van een tweede lich-i ting van vijfhonderdduizend man, waarvoor de autoriteiten toebereidselen treffen. Zij zullen binnen een jaar worden afgericht. De systematische pogingen der regeering om de Duitsche intriges te onthullen, heb ben een zeldzamen geest van nationale een heid geschapen. Alle oppositie tegen den dienstplicht is feitelijk verdwenen. Welke overtuiging men ook is toegedaan, allen steunen de regeering en de pogingen r om oneenigheid tusschen de protestanten en do katholieken te verwekken op grond van de vredesvoorstellen van den Paus zijn volkomen mislukt. Kardinaal Gibbdns heeft met nadruk aan president Wilson verzekerd, dat allen öls één man de regeering steunen bij haar beslist voornomen door den Strijd met dö goallieerden de demooratie te beveiligen. Page, de Amerikaansche gezant in Lon den, heeft dezer dagen bij de opening van een nieuwen vleoigel van een hospitaal M Leeds het woord gevoerd. De gezant was zeer optimistisch gestemd. Hij zeido, dat de Vereenigde Staten binnen zeer korten tijd millioen man gereed zullen hebben om naar Frankrijk te zenden en nog eens l£ millioen vóór het volge'nd jaar ver zal zijn gevorderd. Indien noodig zouden or 10,000,000 man kunnen worden onder de wapenen geroepen. Wat de Amerikaansche vloot betreft do eenige klacht van de Amerikaansche zee» officieren was, clat zij niet vaak genoeg in contact kwamen met den vijand, maar zij waren belast met die bescherming van Ame rikaansche troepen en voorraden op weg naar Frankrijk. Do Duitsche duikboot zal Engeland niet uithongeren en niet belet ten, dat er Amerikaansche troepen on voor raden naar Frankrijk worden gezonden. De Vereenigde Staten hebben reeds 20,000 vliegtuigen in aanbouw. In 24 vlieg kampen worden 100,000 vliegers afgericht. De vliegtuigen en do mannon zouden zoo snel mogelijk worden gereedgemaakt. De deskundigen hadden hem gezant ver klaard, dat de oorlog in dc lucht zou wor den uitgevochten. En in dat geval was er meende Page geen twijfel aan wie or winnen zou. Sprsek Oekraïensch, of verhonger! Men schrijft uit Lausanne dato 10. dezet! aan het „Hbld.": Een voorval, dat een aardig kijkje geeft op Oekraïensche toestanden, wordt uit feka- tarinoslav gemeld. Het ofiicteele orgaan vaö den provincialen raad a'daar, de „Narod- naja Zjieznj" (Het Leven des Volks), richt tot de boeren van het gouvernement een oproep, waarin zg verzocht worden om aan do stad van gelijken naam geen graan te leveren zoolang de gemeenteraad de Okraïen- sche taal op de stedelijke scholen niet ver plicht heeft gemaakt. Dit bewgst ten duide lijkste in de eerste plaats, hoezeer de steden in de Oekraïena verrussischt zijn, terwijl op het platteland de aloude landstaal gang baar is gebleven, en in de tweede plaats, dat do Oekraïensche patriotten niet voor vrij „Russische" methoden terugs hrikken, wan neer het geldt hun idealen te verwezenlijken. 27) Koert had golijk. Bengt Adlerfelclt was „naar huis gegaan, om iets te halen/' Op hetzelfde oogenblik, dat hij de deur van zijns schoonvaders kamer achter ziclv dicht trok, zag hij als een spiegelbeeld vóór zich, wat hij nu zou doen. Het spiegelbeeld bleef hem voor oogon staan on werktuig lijk wa<s hij op weg, 't punt voor punt tot waarheid te maken, maar daarover vormde nij zich nog geen enkele gedachte. Hij kon niet, zijn ziel was moe. Hij had genoeg ge dacht nu wou hij rosten. Onder den invloed van die vreemde ver lamming was hij volkomen bedaard. Hij kwam bij de dour yan zijn woning, nam den sleutel uit zijn vestzakje cn ging naar bin nen, recht op z.ijn schrijftafel af. Daar stond Fjva's portrethij bekeek het en kuste het dat deed hij ook in do voorstelling zijner verbeelding. Hij zocht naar een visitekaar tje en schreef daarop enkel deze woorden: „Vergeef en vergeet me." Dat stak hij in haar schrijfportefeuille. Toen nam hij zijn revolver en laadde die. Het wapen werd in zijn jaszak gestoken, de sleutel van het bureau omgedraaid en op zijn gewone plaats gelegd. Bengt liep naar de deur zonder om to zien, trok de deur tee en sloeg onmiddellijk den bosch- weg in. In heb spiegelbeeld, dab hij vóór zich zag, was tusschen hoogc oude dennen een plek, waar geen pad heenleidde en waar zelden iemand kwam. Daar ging hij been. Het was een mooi, ofschoon niet groot bosch, de trots van de bewoners van het plaatsje, daar het beplant was op den dor ren heidegrond en nu beschutting en scha duw gaf. Beukenhout en dennenhout stond er door elkaar. De badgasten hielden veel van het bosch"vooral oude en zwakke menschen, wier gezondheid ontzien moest worden, vertoefden er gaarne, omdat zij aan het strand te veel last hadden van den wind. In het eerst hoorde Bengt dan ook vrouwelijke stemmen van groepje3 tus schen de boomen, en nu en dan moest hij groetenmaar hij wist, dat het verderop eenzaam werd. Het bosch ging over in onre gelmatige boompartijen, met stukken hei er tusschen. Slechts weinig paden waren er, en die werden bijna nooit begaan. Een van die boomgroepen, dichter dan de andere was do plek, die hij in gedachten vóór zich zog. Daar ging hij heen. Hij ging er diep in en haalde de revolver uit zijn zak. Opeens hoorde hij stappen achter aich hij keerde zich om en stond tegenover Arnold Scheffor. Do hand, die de revolver vasthield, viel slap neer. Do boido mannen stonden lang onbeweeglijk, en zagen elkaar aan en Bengt keek niet vriendelijk. „Ben je me achterna gegaan?" vroeg hij. Arnold antwoordde, na een oogenblik aar zelen„Ja." „Wat wil je van me?" „Zeg me eerst wat je voor hebt met dat ding in je hand." Geen antwoord. Toon begon Bengt: „Iemand op die manier to spionneeren is niet geoorloofd." „Zou je niet hetzelfde gedaan hebben, Bengt, als het mij betrof?" Hierop bleef Bengt het antwoord schuldig. „Geef mij die revolver, Bengt." „Loop naar den duivel met je voogdij schap/' Zij stonden heel stil, verdacht op eikaars bewegingen. Arnold greep op eens toe, om Bengt het wapen te ontrukken maar Bengt week achteruit. „Neem je in acht!" Zijn hand sloot zich krampachtig vast om de revolverin zijn lichte oogen was een flikkering de man was gevaarlijk. „Ik ben volstrekt niet van plan me in aoht te nemen!" riep Arnold. „Schiet me neer, als je dat wilt." „Jou niet, zei Bengt. Hij had zich her steld van den sohrikhaastig hief hij hot wapen op en keerde het tegen zichzelf. Ar nold wierp zich op hom» Yoor Arnolds oogen was onkel bloed roods schijn, het suisde in zijn ooren, hij wist niet wat er gebeurde. Dat alleen wist hij, dat hij wanhopig vocht als voor zijn eogen leven en den heelen tijd verbaasde hij zich over tweo dingen; dat hij werke lijk zóó sterk was en dat de revolver niet afging. Maar eindelijk gelukte het hem, het wapen aan Bongt's hand te ontwrin gen Bongt lag op den met dennennaalden bedekten grond, onbeweeglijk alsof hij in derdaad zich heb leven benomen had, zijn gezicht verborgen in zijn handen. Arnold zat naast hem. „Wees rru kalm, Bengt, en laten we eens samen praten. Mfeschien kan ik je helpen." „Mij helpen!" Bengt liief het hoofcl op en lachte. „Neen, als een man zich geruï neerd heeft, zooals ik, dan moet hij zich zelf maar helpen en dat zou ik nu ge daan hebben, als jij niet tusschenbcide was gekomen/' Hij zei nog meerwilde, wanhopige woorden waren het. „Ik begrijp," zei Arnold, „dat je er over denkt hot over te doen, zoodra do gelegenheid schoon is. Maar wat zal je vrouw zeggen?" Weer lachte Bengt, lachte schamper „Eva?" Voor haar aou het een verlossing zgn. Denk je, dat een man, die verachte lijk is in eigen oogon, door zijn vrouw be mind kan worden?" „Je bent overprikkeld; je weet niet wat je zegt/' „Ja, met verlof, dat weet ik heel goed. Ik heb' er jaren over kunnen denken." Langzamerhand werd hg toch kalmer, de reaotio kwam na de opwinding; hij richtte zich op. Hij zag heel best in, dat Arnold uit welme en endheid zoo gehandeld had. zei hij, en hij hoopte, dat Arnold niet t? lang stil zou staan bij wat hg in drift had ge zegd. Maar veel sprak hij verder niet; nu spTak Arnold. „Uit dienst gaan? Onzin, geen oogen blik jiot overwegen waard. Waren er dan geen dingen in de wereld van meer belang dan Bankdirecteuren en hun opvatting van het leven? Zijn schoonvader moest men ver dragen als kiespgn. Neen, nooit mo<8t je denken, dat een ander je werk beter zou doen dan 'je zelf. Ieder mensoh kan iet-, wat een ander niet kan. Men heeft nooit het recht, dat werk dat je levenswerk i3 aan de gemeenschap te onthouden. Maar op allee, wat Arnold zeitle, had Bengt geen antwoord dan hoofdschudden, een moede beweging van volslagen wan hoop, en Arnold's woorden werden ten lan gen laatste wat vaag, terwgl hij met allo macht zocht naaf het woord, dat hier het rechte zou blijken te zgn. Eindelijk zweeg hij maar. Het avondlicht werd schemerig in hot boschje. De dennenboppen stonden donker tegen den bleekrood gekleurdea hemel. „Bengt," zei Arnold plotseling, „heb jo wel gemerkt, dat onze schoonvader oud wordt?" De blauwo oogen werden langzaam op geslagen met een wonderlijk wantrouwen den, bjrjna loarenden blik. Arnold zag hot, zonder to laten merken, dat lig het zag. Hij had een dorren tak gevonden en was ijverig bezig dien af le sohïllen. „Vindt je?" vroeg Bengt „Hij is zeer veranderd, sedert ik hem do laatste maal zag. Ik geloof, dat hij niet veel jaren meer te leven heeft, Bengt." Een kort, ironisch lachen van Bengt's kant. „Wat een piiantasio heb jij! Nooit i3 de gedachte bij me opgekomen, dat die man ooit zou kunnen sterven." „U, ben je vergeten, wat op dien graf stoen staat bij de kerk: „Hodie rnihi, «r.ia tibi" heden ik. morgen gij/' Bengt zat to kgkon naar Arnold's ernstig gesneden profiel. „Denkt Fanny dat ooi vroeg hg. „Ja," zei Arnold en keerde zich met leven digheid naar Bengt toe, „we spraken er juist gisteren over." Hij voelde als bij instinct, dat hij het eenige gezegd bad. wat in Bengt den le vensmoed weer kon wekken, heb vooruit zicht op verandering van "boestand. Bengt zei echter niets, en er volgde een lang stilzwijgen. Arnold sbond op om heen te gaan. Bengt deed, werktuiglijk hetzelfde. Arnold legde xijn hand op Bengfs schouder. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5