LEIDSCHÜÈ DAGBLAD. Nederland en de Oorlog. Maandag 22 October 1917. Officieel* Kennisgevingen. PRIJS DEB ADVERTENTIEN: iVan 1—6 regels 1 LOG. Iedere regel meet i 0,20. Kleine advertentiën van 80 woor- Ben BO Cents oontantj elk tiental woorden meer 18'/» Cent.—Inoaaao volgena poatrecht. Bewijsnummer 5 Cents. Bureau Noordeindspisin. Telefoonnummers voor Administratie 175, Redactie 1507. PBIJ8 DEZER COURANT. Voor Leiden p. 3 mud. 1.60; p. week f 0-1 Sf Buiten Lelden en waar agenten ge vestigd zijn per week u u 0.12 Franco per post 535 ura kc 2,— Nummer 17685. Olt nummer bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. VERGADERING Y&n don GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 25 October 1917, des namiddags te EEN uur. Dp vergadering zal, zoo noodig, dos avonds .to halfaaht worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een Secretaris van hot College ran Curatoren van het Gym nasium. (241) 2. Benoeming van een tijdelijke léerarea in de aardrijkskunde en geschiedenis aan de Hoogere Burgersohool voor Meisjes en Vaststelling van haar jaarwedde. (242) S. Benoeming van een Hoofd-der schooi 8de klasse No. 1. (243) 4. Benoeming van een Hoofd der sohool 8da klasse No. 2. (243). 5. Benoeming van een onderwijzer aan de Jongensschool 2de klaase. (246) 6. Benoeming van een onderwijzeres in de Fransohe taal aan de Jongensschool 2do klasse en aan de Meisjesschool 2de klasse. (247) 7. Praeadvios op het verzoek dor ver eeniging „Zuigelingenzorg" om toekenning .van een suleidio ad f 600 voor het jaar 1918. (245) 8. Praeadvios op het verzoek van den Ciir. Besturenbond en van de afd. Leiden ien Omstreken van den Ned. R.-Katk. Volks- fiond, om verhooging van den aftrek we gens noodzakelijk levensonderhoud en van den kinderaftrek bjj de berekening van da aanslagen in de plaatselijke directe belas ting. (244) 9. Verordening op de heffing oener plaatselijke directe belasting naar het in komen. (238) 10. Verordening op .de invordering dec plaatselijke directo belasting naar het in komen. (238) 11. Verordening, houdende wijziging Van de verordening van 6 October 1911 (Gemeenteblad No. 29), regelende de Hef fing van een plaatselijke directe belasting Je Leiden. (239) 12. Begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor den dienst 1918. (150, 157, 181 en 194) MAXIMUMPRIJZEN BOTER. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden, onder intrekking van zijn be schikkingen van 4 Augustus 1917, No. 64300 Afdeeling Handel, 23 Augustus 1917, No. 87529, Afdeeling Handel en van 21 Septem ber 1917 No. 20128, Afdeeling Crisiszaken, fmreau Volksvoeding, mot ingang van 22 October 1917: I. rast te stellen: a. ingevolge art 2 en 8 der Distributie- wet 1916 ©en maximum-kleinhande'.prjjs voor boter van f 1.75 per Va &-G. b'. ingevolge art 8 van genoemde wet de navolgende maximumprijzen voor boter, res pectievelijk in den groothandel en in den Jusschenhandel: Grootten- Tusschen- delprijs p. handelpr. 1 K.G. R. 1 K.G. bij verpakking in wit fust van 50 K.G. f 3.25 f 3.30 b(j verpakking in wit fust van 25 K.G. f 3.26 f 3.31 bij 10 K.G. 3.27 f 3.32 bij verp. in Delftsch of Leidsch fust v. 20 K.G. f 3.30 f 3 25 bij verp. in Delftsch of Leidsch fust v. 10 KG. f 3.31 f 3.S6 jn andere verpakking be ll halve blikverpakking of 'geleverd bij kleinena f i-~i ilhoeveelheden dan 10 l i :KG. 3.36 II. te bepalen, dat voor boter verpakt in blik boven de vorenvermelde maximumprij zen respectievelijk in rekening mag wor den gebracht: voor hoeveelheden kleiner dan 400 gram 'f 0.30; voor hoeveelheden van meer dan 400 gram tot 1 K.G. £0.40; voor hoeveelheden van meer dan 1 K.G. tot 2 K.G. f 0.60; - voor hoeveelheden van meer dan 2 K.G. .tot 5 K.G. f 1.25; voor hoeveelheden van meer dan 5 K.G. tot 10 K.G. f2.40; voor hoeveelheden van meer dan 10 K.G. f2.80. - III. te bepalen, dat de sub lb vermel de maximum-grocthandelprijzen zijn te ver staan franco station van afzending. IV. vast te stellen, ingevolge artikel 3 van genoemde wet, voor boter maximum- inkoopprijzen voor dè gemeenten, gelijk aan do sub lb yastgestelde maxinrum-groothan- delprijzen. V. den gemeonte'cffituren in overweging geven, bij levering aan grossiers en detail listen, veor boter te berekenen _da sub lb yastgestelde bedragen respectievelijk inden groothandel en in don tussckenhandel. - De Burgemeester voornoemd, vi'1 V v N. C. DE GIJSELAAR. Leiden. 22 October, 1917. MAXIMUM-PRIJS 'CICHOREI EN PEEKOFFIE. Do Burgemeester der gomeontc Leidea brengt tor algemeene kennis dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien art. 8 der Distributiewet 1916, gezien zijn beschikking van 3 April 1917 No. 28600b afdeelil^f Handel, heeft -goedgevonden te bepalen: met wijziging van de bij bovengenoemde be schikking vastgesteldo maximumprijzen voor ci chorei en peekoffie, dat vanaf heden do maxi mumprijzen voor deze artikelen zijn vastgesteld els volgt: 1. Maximum-groothaaidelprijs voor droge ci- chorei-wortolen f 20 per 100 K.G. Voor deze prijs moet worden geleverd gedroogdo worte len, goed gewa/.?schon, hard on blank gedroogd, zonder stokwortelen on vrij van beslaaddeelen niet van cichoreiwortelen afkomstig: maximum vochtgehalte 15 pet. zand 11/2 pet,, geleverd volgens plaatselijk gebruik. 2. Maximum-prijzen voor cichorei: a. in den groothandel per 100 K.G. f 35; b.in den tusschenhandel per 100 K.G. f 37; c. in don kleinhandel por 1/4 K.G. f 0.11 per 1/10 K.G. f 0.041/». 3. Maximumprijzen voor peekoffie. a. in den groothandel per 100 K.G. f 47; b. in den tusschoflhandel per 100 K.G. f 49: c. in den kleinhandel per 1/4 K.G. f 0.14, por 1/10 K.G. 0.06. De Burgemeester voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. Leiden, 22 October 1917. Het onderzoek der begrooting in de Secties. ni. (siot). Naar aanleiding van een vraag, hoe ver de plannen van hot geprojecteerde tramnet gevorderd ztjn, werd gezegd, dat het ont werp der ljjn Den Haag—WassenaarLeiden nog in het stadium- der eerste voorbereiding verkeert. Besprekingen met het gemeentebe stuur hebben plaats gevonden ten aanzien van den loop door en van het eindpunt in de ge meente, waarna nadere voorstellen zjjn toe gezegd, doch nog niet ingekomen. Uitbreiding van het stadsnet met een lijn over de Haar lemmerstraat, hangt samen met het tot stand komen der ljjn naar Den Haag over .Was senaar. Met betrekking tot de opmerking door Sen lid, dat het minder wenscheltfk is gemeente ambtenaren aan te stellen aan de distributie- hureaux, waardeer gemakkelijk een coüfict van plichten zou kunnen ontstaan, zitten B. èn W. uitvoerig hun tegenovergestelde mee ning uiteen. In vele andera groote gemeen ten heeft men ook het levensmiddelenbedrijf met den keuringsdienst gecombineerd. Naar aanleiding van de klachten, geuit over de bediening van de telefoon, vernemen wij van B. en W. dat zij daarover zelf herhaaldelijk bij de Maatschappij heb ben geklaagd. Naasting door het ltrjk van het net te Leiden, schjjnt voor de deur te staan. Tot zoover de algemeen© beschouwingen. Met betrekking tot de vragen lan opmerkingen b(j de behandeling der verschillende posten, kunnen wij met het oog op de ruimte slechts het voornaamste aanstippen. Inzake de bijzondere voorziening in de kosten, voortvloeiende uit de buitengewone tijdsomstandigheden, merken B. en W. met betrekking tot 'het ongedekt tekort van £250.000 op, dat zij leenen pp korten ter mijn ter dekking daarvan, niet den meest aangewezen weg vinden. Indien daar tegen geen bezwaar bestaat, zal dit tekort, voor zoover h^t Rijk niet bijspringt; door een gowone leeaing moeten worden gevon den. Bjj de Itegeering is ochter andermaal pp een bijdrage uit de Oorlogswinstbelasting aangedrongen. Eén lid betoogde de wenschelijkheid van een pensioenregeling voor de Wethouders. Hoewel B. en W. bezwaarlijk zelf deze zaak aanhangig kunnen maken, is do Voorzitter van het College gaarne bereid een Raadscom missie ad hoe daarvoor aan te wijzen. De toestand van het kantoer van den ontvanger werd vrjjwel onhoudbaar genoemd en B. en W. vinden dezen toestand ook niet een idealen. In dezen tijd is afdoende verbe tering, met het oog op de groote kosten, echter niet te verwachten. De financieelo toestand der gemeente is eveneens een be letsel om verbetering ta brengen in het Bu reel van Politie. Over de leiding der Brandweer waren vele leden slecht te spreken; vooral de blussching van den laafaten brand aan de Hooigracht ondervond veel critiek. Een uitgebreid on derzoek heeft echter, vodgens B. en W, uitgemaakt, dat de geuite klachten grootón- deels berusten pp verkeerde waarnemingen. .Voorstellen van B. en W. orrt wijziging te brengen in de leiding der Brandweer, zjjn niet te wachten. Op een vraag, of het geen overweging zou verdienen de gaslantaarns in eloctrischs te veranderen, wordt door B. en jW. geantwoord, dat dit zal moeten afstuiten op de hooge kosten. De verandering zou thnns tweemaal zco kostbaar zijn ®'s iQ normale tijden. Do opmerking, "(lat één der opzichters van gemeentewerken op groote schaal wo ningen exploiteert, wat niet in het belang van een goede uitvoering van de aan dien ambtenaar opgelegde taak werd beschouwd, ging men van den anderen kant betwisten. en W. huldigen ook de opvatting, dat een ambtenaar zooveel mogelijk moet worden vrijgelaten in zijn particuliere aangelegen heden. Met belangstelling werd gelnforffieord hos het staat met de plannen tot verbetering van den Hooge-Rijndjjk. Het antwoord luidde, dat nog nader overleg met hot Hoogheemraad schap Rijnland wordt gepleegd. Bjj den post: uitgaven voor het Openbaar Slachthuis werd'verstrekking van goedkoop yleescli van gemeentewege een onrechtvaar dige concurrentie tegenover de slagers ge noemd. B. en W. antwoordden, dat de bedoelde vleeschverkoop geheel op initiatief en voor rekening van de slagers p'.aats had. Het be schikbaarstellen van goedkoop vleesch van gemeentewege had echter elders reeds lang plaats. Wanneer de slagers niet de gewensch- te medewerking zouden willen verleenen, is er van een onrechtvaardige concurrentie dan ook geen sprake. In een afdeeling werd uitvoerig de onder stand aan behoeftigen van gemeentewege besproken en de meaning geuit, dat die ar menzorg op den duur niet meer door één man (den concierge van het Raadhuis) kan wor den behartijjd, hoe ijverig deze ook is. Volgens het oordeel van B. en W. is de eenige goede oplossing het instellen van een Burg. Armbestuur. Zoodra weer normale tij den zijn gekomen,- zullen B. en JV. hieraan hun volle aandacht wijdem. Ook werd de uitdeeling door het Vorst- Comité, als onderdeel van het Steun-ComitS, ter sprake gebracht en daarop critiek uitge oefend, als zouden de geldein onoordeelkundig zijn besteed. De wensck werd uitgesproken, dat een volgende maal niet zonder dat de Raad, althans in beginsel, over de uitgave heeft beslist, een zoo hoog bedrag zal wor den uitgegeven. B. en W. meenen, dat het Steuncomité al Zijn best heeft gedaan om deze ondersteuning zoo goed mogelijk te doen slagen. LEIDEN. 22 OCTOBER. Deb Leidsdho Vereeniging voor Kin- dedherstellmgakoloojies heeft, naar aan leiding van een -eenige maanden geleden in ons blad geplaatste oproep om steun, van verschillende zijden belangrijke giften ontvangen, wat ten gevolge had, dat zij een behoorlijk ^antal' kmdjere<n van een verblijf aan zee of in een boochrijko streek kan doen profiteeren en een natuurtje kan verschaffen, door verstrekking van melk aan diegenen, wier ou-ders daartoe on machtig waren. Het getal der uitgezondenen beloopt een dertig en over de werking van het verblijf in de Gezondheidskolonie kan het bestuur zeer torreden zijn. Thans bevindt zich nog een erg zwak jongetje te Nunspeet, waar het Kolonie- huie, speciaal voor zeer zwakke kinderen, is ingericht. 1 Novemb. is zijn tijd verstre ken, maar de Kolonie-arfcs ooht een lan ger verblijf dringend noodig. De finan- tiën der Yereemiging zijn nu echter uitge put;, er is zelfs een klein deficit. Mogelijk voelen zich stadgenoöteu geroepen voor 't gevraagde langer verblijf een-bijdrage te schenkenhet behoeft geen groote te zijn. In dat geval zal hot bestuur, (secr. do heer M. van Wamelen, Witte-Singel 54, penningmeester de heer A. J. de Lange, Plantsoen 89), die gaarne in ontvangst nemen. Voor hot examen voor apothekers-as sistent werden opgeroepen vier candida- ten, die allen slaagden, ad. de dames P. J. C. van dor Mey de Bio en C. van Gelder, van Rotterdam en A. J. W. Moyer, van Nijmegen, en I. H. M. Dresen, van Maas tricht. Naar wij uit Den Haag vernemen, heeft mi'. H. L. Durcker, bij uiterste wils beschikking aan heb Leidsdhe Volkshuis alhier kwijtschelding verleend van het res- teerende, grootere deel van een nog on- afgelost renteloos voorschot. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 14 tot en met 20 October opgenomen 193 volwassen personen en 38 kinderen, te zamen 231 personen. Do Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid ontving in dank een gift van f 50 naak (aanleiding van haar honderdjarig bestaan. Tot tijdelijk leeraar in geschiedenis, Ned. taal cn Duitsch aan de H. B. S. te Snoek, is benoemd de heer S. de Braak, onderwijzer alhier. B. on W. van Rotterdam hebben op de voordracht voor leeraar in do geschie denis on de Ned. taal aan de Handels school aldaar het e;rst geplaatst den heer H. Oberman, leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen alhier. In ^Zomorzorg" vergaderde gister middag de R.-K. Kamerkieskringvereeni- ging Leiden, onder voorzitterschap van den heer Oostda/m, alhier, ter behandeling van het concept van het voorloopig regle ment dier vereeniging. Door verschillende plaatselijke Kiesver- eenigingen van den Kring waren op de verschillende artikelen, die geheel of ten deele door het bestuur werden overgeno men, amendementen voorgesteld. De yoornaamste aanvullingen of wijzi gingen betroffen het aantal bestuursleden dab in evén getal werd voorgesteld en on even zal worden en dat de eerste aftreding in 1920 zal plaats vinden, terwijl in plaats van '6 voorgestelde- kaartstelsel, de plaat selijke kieaveroemigingen kiezerslijsten met aantoékeningen zullen zenden. Na behandeling en goedkeuring van het ontwerp werden door de vergadering de voorzitter en de secretaris (mr. Brantjes van Rijn), afgevaardigd naar de Algemee ne Bondsvergadering te Utrecht, te hou den begin Nov., ter nadere bespreking van de' verkiezingsaetio voor het volgende jaar. De collecte voor de militairs tehui zen, Onlangs door de gezamenlijke Ghr. Jon- gelingsvereenigingen te Alphen en Ouds hoorn gehouden, heeft opgebracht ,ruim 480 gulden, waarvan een bedrag van f312 voor Leiden werd bestemd. Op uitnoodiging van een voorloopig comité, gevormd uit de besturen der Natio nale Vereeniging van Leeraren in de Steno graf io „Groote", der Haagsche Stenografie- ver eeniging ,,Hagros" en mejuffrouw Hang jas, onderwijzeres in de Stenografie te Lei den, kwamen Zaterdag in ,,ZomorzorgM een dertigtal personen bijeen onder leiding van dien heer O. de Neef, voorzitter der Natio nale Vereeniging. De Voorzitter wenschtc de cpgekcracnen i er mede geluk, dab zij er toe gekomen wa ren, het stolsel-,,Groote" te beoefenen; hij wees op de enorme uitbreiding, die d'it eenig Nederlandsche,. logische en eenvoudige systeem her ft verkregen; op de menigvul dige toepassing er van zoowel op scholen kantoren, vergaderingen en in de Staten- Genera ilen wees op de noodzakelijkheid, ook in Leidon -:en vereeniging van beoefe naars te stichten Een derizelijko vereeniging toch hoeft een tweezijdig karakter: zij is ophouwend voor de loden, waar zij de kennis en de schrijfsnelheid der leden vergroot on propageerend naar bui ten waar van een vereeniging oen veel grootor kracht ter propaganda kan uitgaan dan van al leenstaande personen. Allo aanwezigen stemden toe, dat het niet aangaat, iets moois, dat men gevonden heeft, als dit éénvoudige kortschrift, voor zichzelf te houdon on anderen geen deelgenoot-er van te maken. Allo aanwezige Leidsche dames cn hoeren tra don dan ook tot de nieuw opgerichte vereeni ging toe, terwijl het voorloopig bestuur beslaan zal uit de dames Hangjas en Hozeo on do hoe ren Bernard en Steenhuisen, benevens do da mes Kaanegieter on Wacker uit Den Haag. LEIDSCHE SGH0UWBURGL „Tropenadel". Gisteravond is voor een op de loge na geheel gevuld huis door de N. V. „Tooneol- vereeniging", yan Wermeskerken's vrool(jk spel uit het Indisch leven „Tropenadel", ve der met veel succes opgevoerd. Er ia weer even hartelijk gelachen als bij" de vertooning in het vorig jaar. Trouwens "dit succes ver dienen alleen reeds Esther de BoerVau Rgk, als de Amöterdamscho burgerjuffrouw, van Kattenburg, die pas in Indië is aangeko men, en Jan Musch, de door handel rijkge- worden ex-fuselier Willem van Vliet. Wat dié van „Tropenadel" hebben vreten te ma ken, moet men hebben gezien om te Itunnen gelooven. We hebben van dit tweetal na de vorige vertolking (feeds voldoende lof gezongen. Daarvan behoeft niets teruggenomen. En even goed als toen waren Marie Faas- sen, de vrouw van Willem van Vliet, Marie MeunierNagtegaal, als diens dochter en Annie Jurgers in haar kostelijke uitbeelding van de pedante mevrouw 'Hooiberg, vroeger in Holland, volgens juffrouw Van der Kooy, do dochter van den paardemslager op den hoek van do Oostenburgergracht. De overige rollen waren anders bezet. Albert van der Horst had de rol van Adolf Bouwmeester, de broer van Willem van Vliet; overgenomen. De vertolking" was thans oven als toon zeer goed. Carol Rijken als Rudolf Verkerk, voldeed ons beter dan rijn voorganger. Er was meer warmte in zijn spel'. Rijken gaat in zijn spel goed vooruit Hij poogt rich in te leven in zijn rol en is daarbij hier werkelijk geslaagd. Lobo was nu de pseudo-Engelschmaa, den vorigen keer dpor Vogeding uitgebeeld. Hij had wel een beetje mogen chargeeren in dezen. De uitbundigheid van Vogeding deed 't indertijd zoo aardig. Lobb is toch te ern stig. Van de kleine rolletjes kan ons cok nu weer de Inlandsche huisjongen niet bijster bevallen. Do avond werd tot .een welverdiend succes voor al de spelenden. We hopen dit jaar de „Tooneelveredni- ging" hier wat vaker te rien. „Eva Bonheur" is nu ook de provincie ingegaan. Zou Leiden een spoedige vertooning mogen verwachten van dit werk van Heyermans? Boeion van de N.O.T. De Hïwagsohe correspondent van ,,De Tel." ach rijft: Dezer dagen is medegedeeld, dat do fir ma Blad en Prins te Rotterdam, doof de Groenbe-Centralo is beboet mot f25.000. Velen zullen do Landen inéén Lobben go- slagen over zulk: oen aanzienlijke boete. Toch beteokent zij weinig. Wij Lebben naar aanleiding van dit cij- for eens geinfO'iTneerd, wat wel de hoogste boete is, die door de N. O. T. werd opge legd. En wij troffen het, want juist zéér onlangs is het laatste deel van die hoog ste boete door de betrokken firma be taald. In den zomèr van het vorige jaar werd ontdekt,, dat een groote partij cacao, waar op uitvoerverbod rustte, tegen heb verbod in was uitgevoerd. Het zaakje werd onderzocht en bezorgde de betrok ken firma vanwege de N. O. T. een boete waarvan wij het oorspronkelijke cijfer maar niet zullen noemen, om niemand to doen schrikken, doch die, om de firma niet in moeilijkheden to brengen, wérd terug gebracht tot. de niettemin kapitale som van eon half millioen gulden. De firma ïcreeg tevens verlof, de boete in gedeelten te be talen. Het laatste part is nu onlange af gedaan. Dit is dus do record-boete, waarvan da genoemde firma de eer heeft. Op haar volgt een bekende margarine-fiitma, die, ook voor verboden uitvoer, een boete vaa f 300.000 heeft moeten betalen. Het kan er mee door. Wij hebben, op galond van informatie! te bevoegder plaatee, reden om aan te nomen, dat door de N. O. T. tot dusver in totaal reeds een bedrag aan boeten is opgelegd van ongeveer vier millioen gul den. Minister Posthuma tegen onregelmatigen opsla! Door den minister van Landbouw enz., i! tot de burgemeesters de navolgende circu laire gericht: Het is ongetwijfeld ook aan uwe aandacht niet ontgaan, dat, naarmate de eoonomi- sohe moeilijkheden hier te lande toenemen, de groep van personen, die alle goederen of koopen, waarvan op prijsstijginggehoopt wordt, grooter wordt- Niet zelden ook veroorzaken deze per sonen daardoor moedwillig een tijdelijk geh brek aan bepaalde goederen en daardoor een onnoodige prijsstijging. Zonder in ook maar één enkel opzicht een nattige tussehenscha- kel i n den handel te vormen, belemmeren vo renbedoelde gelegenheidshandelaren in niet geringe mate een zoo geregelde goederen- circulatie, als in deze trjden oog mogelijk zou zijn. Heb is dringend noodzakelijk, ook om de- (aak der. regeering niet noodeloos te ver zwaren, dat met kracht tegen dezen misstand wordt opgetreden. Onder de grootere gemeenten zjjn er reeds met ttucht in die richting werkzaam. Ik: zou wenschen, dat in alle gemeenten dat voorbeeld werd gevolgd. Op grond van het bepaalde in artikel 4 der Distributiewet 1916, heb ik derhalve Üe eoi u op te dragen uw bijzondere aandacht te wjjden aan den opslag van goederen, wel ke niet ïn overeenstemming is meü een reëelen handel. Ik geef u voorts bjj deze een last als bedoeld in artikel 9, 1ste lid, der Distributiewet 1916, om van den voorraad van zoodanige goederen onmiddellijk opgave te vorderen van dengene, die deze voor eigen rekening, dan wel voor rekening van derden onder zich heeft, en om deze goe deren vervolgens overeenkomstig het 2de lid van vorengenoemd wetsvoorschrift in bezit te nemen. Ik zal gaarne van iedere inbezitneming om- Verwijld mededeeling ontvangen, onder opga ve voorts of u het wenschelijk acht, dat de betreffende goederen in uwe gemeente zullen blijven. Met uwe wenschen zal zooveel moge lijk rekening worden gehouden en in elk geval zullen u ten spoedigste nistruct-ies om trent de bestemming dier goederen en de aangewezen schatters worden gezonden. Woor zoover u goederen voor de getaxeerde waar- do niet in uwe gemeente wensohfc te distri- bueeren, zullen deze in elk geval van Rijks wege worden opgenomen. U zoude voorts wellicht aanleiding kun nen vinden uwe gemeentenaren aan te spo ren in 'de gewenschte richting mede te wer ken. door u mededeeling t» doen van Lpn blijkende onregelmatigen opslag van goede ren. Zg zouden tot dat doei kunnen worden gewezen op het feit, dat voor het goedge zinde gedeelte der bevolking de hastaaus'- moerlijkheden ernstig en onnoodig worden verzwaard door de geweten] ooze praktijken van enkelen. (,,St Ctn) Open brief aan president Wilson. ,,De Amsterdammer," weekblad voor Nederland, bevat een open brief aan pre sident Wilson over den huldigen economi sch en toe-stand van Nederland, van den heer C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel-Maatschappij, tevens presi dent van de N. O. T. Daarin wordt o. ra. gezegd: Ongetwijfeld beginnen de verhoudingen tus&chen de Ycreenigde Staten en Neder land ©enigszins minder aangenaam te woe den. Yan onzen kant bezien, is dit zeer zacht uitgedrukt. Verontschuldig mij, als ik zeg, dat wij hot gevoel hebben, alsof uw regeering ons den voet op den nek zet zonder het too- nen van eenige consideratie, een voet, ia een laars gesbeken, welke even zrwaar en. even pijnlijk woet te trappen als die ande re rijlaars, die te Uwent niet lang geleden op zulk een strenge wijze werd bekciti- seord. Ik zou liet niet wagen zoo vrijuit te spre ken, als ik niet steeds een vriend geweest was, wat ik nog ben van uw natie en van uw ras. Daarom voel ik mij gerechtigd om U onomwonden mijn meening kenbaar te maken, en ik kan niet gelooven, dat heft Aiperikoanscho oor doof zöu blijken voor mijn opmerkingen. Amerika tracht ons tot rede te brengen, niet met behulp van argumenten, of met viiendolijken aandrang, doch.door heft afsnijden van onzen toevoer. Het houdfc onze schepen vast, door de bunkerkolen te weigeren, die het overigens best missen kon. Gij bolefc ons in aanraking te blijven met onze koloniën, die toch tot de voor naamste bronnen behooren van ons natio nale leven. Vindt U dit werkelijk billijk? Komt dit niet diobt bij hetzelfde systeem van macht L>oven recht, dat door de tradities van uw land, uw volk en uw geschiedenis zoo vu rig werd gewraakt? Eenige duizenden ton levensmiddelen en^ veevoeder, door onze regoering ge kocht en betaald, maar opgehouden in uw havens, waren bestemd voor ons volk en voor ons volk alleen.. Zij wareai gecon signeerd, aari onze regeering op condities van de Overzee Trust Maatschappij. En zij vormt slechts een deel van de hoeveelheid

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1