ügderland en de Oorlog. No. 17684, LEBDSCFT DAGBLAD Zaterdag ZG October. Tweede Blad. Ann© Ï917. Brieven van een Leidenaar. FEUILLETON. FANNY'S TWEEDE HUWELIJK Persoverzicht DCXVIII. Het ia niet de eerste keer, dat ik de aan dacht vraag voor de Rijndijkstraat en haar bewoners. Dozo straat, voor een groot deel een erfenis van een kleinere zustergemeente, is nog altijd particulier eigendom. Zij mist een behoorlijko riolcering en is verstoken Van gas en electriciteit. In den goeden tijd vóór den oorlog was liet er in donkore herfst- en winteravonden al erg onaangenaam. Als men dan van den Hooge-Rijndijk af er in op keek en men «tig enkele petroloumlichtj es als gloeiende spijkers schemeren, dan kreeg men wel eens medelijden met do bewoners. Een goliefd- koosd oord bleek het ook toen recdS niet fce zijn. Want, hoewel de woningen, in ver gelijking met die in de oude eta-d, voor denzelfden huurprijs, heel goed waren, Stonden er vaak huizen leeg. Wie ergens anders behoorlijk terecht kon, woonde er Vooral in don winter liefst niet. Het gemis van gas- en electrischon aan leg laat zich echter in dezen tijd nog veel Sterker gevoelen. Als gevolg van don petro leum nood brandt er thans in dozo nauwe Straat geen enkel licht. Doch dit is nog het Srgsto niet Ook binnenshuis heeft men er, ip tijden, dat er geen petroleum te krijgen iB, haast geen verlichting. Men moet zich tnet kaarson behelpen; ten minste, wau- mon die heeft. Doch er is nog erger, urendo den brandstoffennood is men er Ook haast niet in do gelegenheid, om eten en drinken te koken en warm te houden, tttt kwam vooral uit voor do algemeeno 'dfetribueering van brandstoffen. Inderdaad jvas om al die redenen in de laatste weken 'de toestand der bewoners er vrijwel on houdbaar. Pogingen, om een andere huis vesting te krijgen, stuiten af op het groote gebrek aan woningen. Maar waarom legt men er dan geen elec triciteit en voor het minst geen gas aan 1 Ziedaar nu hot bezwaar van particuliere «ürivten, die, zooals deze straat, niet voldoen aan de eischen, welke de gemeente voor do overneming stelt. De gasleiding, om hierbij nu maar te blij ven, moet door do oigonaren zelf bekos tigd worden. En die kosten zijn, vooral thans, vrij hoog. De aanhoudende, zeer ge rechtvaardigde, klachten der bowoners heb ben echter heb gemeentebestuur doen beslui ten zijn medewerking voor gasaanleg in deze straat to verleenon. De eigenaren van 'de 112 woningen, in het geheel 35, naar mij Werd medegedeeld, zullen de matig bere kende kosten echter moeten betalen. Voor iedere woning zullen deze ongeveer 40 be dragen. Do huurders hebben ochtor zich Bchriftolijk verbonden daarvoor 10 oents meer huur to betalen per week of f 5.20 per jaar. 'Men zou zeggen, dat de eigenaren daar mede wel genoegen zouden kunnen nemen. Het meerendeel schijnt dit ook te willen döen. Enkelen houden het echter tegen, liezen schijnen zich op het standpunt te plaateen, dat de gemeente ter wille van dte bewoners, die toch ingezetenen en voor liet meerendeel belastingbetalende ingeze tenen zijn, ook een deel der kost-en voor haar rekening behoorde te nemen. Steunt do gemeente ook niet do bouwvereenigingen, die krachtens do Woningwet workmans- huizon bouwen*? Ik geloof ochtor, dat deze twee zaken, in diffc verband althans niet te vergelijken zijn. In het eerste geval geldt het bestaande woningen, die een behoorlijko huur voor\lc eigenaren opbrengen, in het tweede geval heeft men te doen met een samenwerkend pogen tot dringend noodigc verbetering der volkshuisvesting tusschen bouwvereeni- ging, gemeente en Rijk. Daarbij is dus Wel degelijk een algemeen belang betrok ken, zoodlat ook niet enkel de gemeente, maar ook het Rijk bijspringt, als liet noodig is. De gemeente zou een gevaarlijk prece dent scheppen, als zij hier gedeeltelijk tege moet kwam, en onbillijk worden jegens voormalige eigenaren van particuliere stra ten, die haar eerst geheel kant en klaar opleverden vóór de gemeente ze overnam. Alleen wanneer er onder do oigenaren mochten zijn, die financieel onmachtig wa ren om de volle kosten te dragen, zou or misschien eenige reden zijn om van over- 16) Bengfc begon te spreken, afgemeten en gonder uitdrukking, terwijl hij zijn best deed heen te komen over het gevoel alsof zijn keel werd dichtgeknepen. De eerste blik, dien hij op zijn schoonvader had gevestigd, löoals hij daar aan die schrijftafel zat, had hein gezegd, dat hij tevergeefs kior was gekomen. ,,Ik ben natuurlijk heel dankbaar, dat u mij een meer zelfstandige positie wilt ge ven en en" ,,Zoo, heb je je besluit genomen?" Bengt boog zijn hoofd ietwat achterover, kneep zijn oogen dicht en zei mot moeite: „Neen." ,Niet 1 Mag ik clan vragen wat jo me dan hebt mee te deelcn?" Bengfc keek weor naar zijn brilletje. ,,Ik wilde u vragen u— zoo mogelijk— in mijn positie in te denken." Zijn schoonvader lachte oven. „Je posi tie 1 Die ken ik van a tot z, zou ik meenen. Nu, dafc is tot- daaraan toe. Laat me hooron wat je zelf voor jo positie houdt." De bloude punten van Bengfcs snor be wogen lichtelijk, on Bengfc was bleekor dan to vorenmaar hij sprak, bodaard on met zachte stem, zonder ook maar even zijn schoonvador aan te zien. Hij zei ongeveer wat hij don vorigen avond had gocfachfc', teen hij naar de heide reed, maar nu in wèloverlegde, beleefde woorden. Hij zei, dat hij cenerzijds gedurende geheel zijn huwe- Uik een vor lansen had gehad naar onafhan- heidswoge dezen tegemoet te komen. Een bedrag van f 40 voor éón kan echter voor geen hunner bezwaar zijn, vooral niet, waar er een meerdere jaarlijksche huur opbrengst van 5.20 tegenover staat en bij verkoop de panden stellig meer dan f 40 hooger verkocht worden. Als de eigeparen het zóó inzien, en als zij zich losmaken van de valsche opvatting, dafc de gemeente hierbij een taak heeft te vervullen, kunnen zij, dunkt mij, niet anders en dan twijfel ik niet of zij zullen tegenover de bewoners, die van hun goe den wil hebben blijk gegeven, ook den zelfden goeden wil fcoonen. De huizen woeker. Verwoed over de werking der Huuscommissiewefc, die hun het maken van oorlogswinst ten boste van de huurders belet, Hebben de huiseigenaren er nu dit op gevonden, dafc zij do huurders dwingen hun huis te koo- pen, onder bedreiging, heb anders aan een ander te zullen verkoopen. die er zelf in trekt; geon Huurcommissiewet kan hun dan meer in de huurwinsfc beperken en zij maken gemakkelijk een abnormaal hooge koopsom, wijl door den woningnood de huurder wel tot koopen gedwongen is. Heb aantal huizenverkoopingen stijgt dan ook de laatste weken sterk. ,,Deze methode", schrijft „HET VOLK", treft vooral de. huurders, die een heel huis bewonen. De groote massa der verdieping bewoners echter wordt door een ander© wraak der huiseigenaars bedreigt, n.1. om uit hun woning gezet te werden, wanneer de Huurcommissiewet daarvan, mede door hun toedoen, de huur verlaagd heeft. In den laatsten tijd hebben wij daarvan uit allerlei gemeontcn reeds staaltjes moeten mededeelen. Was de eerste methodo bij de behande ling der v/eb -niet voorzien, meb de laabste was dit wel het geval. „Ook by de behandeling der wet was reeds aan de Kamer een bepaling uit een Noorsclie web bekend, waarin heb ingaan tegen de uibspraak der Huurcommissie door huuropzogging of huurbeéindiging belet wordt. En in Juli j.l. heeft nu ook de Duitsche Bondsraad bepaald, dat de huurcommissies nieb alleen huren verlagen maar ook huuropzeggingen ongeldig iler- klarcn kunnen. Heb is dringend noodig. dat ook bij ons ten spoedigste een wijziging van de Huur commissiewet in dien geest tot stand ge bracht wordt. De praktijk heeft zelfs aan getoond, dat daarbij nog iets verder moet worden gegaan dan heb amendement-Men- dels wilde, dat slechts gedurende een zeke ren termijn na de eind-uitspraak over een -huurprijs huuropzegging van do toestem ming der huurcommissie afhankelijk wilde maken. Immers, het blijkt dab de huiseige naren reeds tót:hun verfoeilijke maatre gelen overgaan, voordat de einduitspraak gevallen is. Beter sohijiit het dus, ge-hcel in liet alge meen do huurcommissios bevoegd te ver klaren om huuropzeggingen te beletten, wanneer to barer bcoordeeling daarvoor geen termen zijn. Het weerzinwekkend getreuzel, dat men bij do voorbereiding en daarna nog eens weer bij de uitvoering der Huurcommissiewet heeft zien vertoo- nen, zal hierbij niet weer mogen voorko men." Toeslag op petroleum. Do gemeenteraad van Hilversum besloot aan gezinnen, die noch over gas, noch over olec- trïscli licht beschikken, een toeslag op petro leum te geven van 22 cl. por liter. Aanvulling der Huurcommissiewet. Do minister van Justitie heeft, in antwoord op een viertal schriftelijke vragen van het Ka merlid, den heer Koster, medegedeeld, dat hij uit twee gemeenten heelt vernomen, dat huis kolijkheidgewonscht had zijn vrouw en zijn huis te mogen beschouwen als hem toe- behoorend en niet als een genadegift, en dat hij aan den anderen kant geen recht meende te hebben weg te werpen wat nu eenmaal zijn taak was in do wereld, alleen al omdat zijn aanleg en zijn neiging in die richting wezen. Had hij, terwijl hij sprak, ook maar heel even zijn schoonvader aan gekekon, dan wist hij, clafc trots zijn lippen zou gesloten hebben. Daarom ve6tigdo hij zijn blik nu eens op het vensterkozijn en dan weor op de groote marmeren brie- ven-pers. „Nu, maar, wat is nu heb resultaat van dat alles?" vroeg de Bankdirecteur onge duldig, teen Bengt stil hield. „Dat dat weet ik nog niet. Dat hangt af van wat u zegt." „Wat in 's Hemels naam moet ik meer zeggen dian wat ik al gezegd heb. Ik heb jo die direofceursbebrekking aangeboden, wil je die betrekking hebben, neom zo dan; in dien niet, dan blijft alles bij het oudo. Wat anders kan ik doen? Dat begrijp ik niet." „Neen, dat vermoed ik." „Spreek dan ronduit, wat wil je?" „Ik dacht-, dat u misschien bad'b kunnen zeggenneem die betrekking niet ann> Iiefc zou zonde zijn." „Zonde zonde!" Do heer Hein lachte minachtend. „Ja, eon man in vcrzoekii^ brongen, zoo als u liet mij hebt gedaan, in de verzoeking zijn post te verlaten in het leven, dat is zonde." Maar nu werd de directeur heel heftig. Kon conig mensch in zijn voorstel iets an ders zien dan goeden wil? Had' Eva niet gezegd, clot- Bengfc wenschfce geen toelage meer te behoeven aan te nemen? Maar eigenaars aan huurders de huur hobben opge zegd, nadat do betrokken Huurcommissie cou verhooging vau huur hacL geweigerd. Do minis ter heeft dadelijk do Ged. Staten van alle pro vinciën verzocht hem fer zako in Ic lichten, tor- wijl thans reeds maatregelen zijn genomen om, zoo uit die inlichtingon mocht blijken, dat in grijpen van don wetgever noodig is, onverwijld een wetsvoorstel bij de Kamer tc kunnen in dienen. Onze schepen in Amerika. Uit Washington wordt geseind: Ofschoon het gebrek aan schcepsruimte zoer ernstig is, aarzelt Wilson toch over te gaan tot het requireeren van de Nederland scho sohopen, daar hij hoopt, dat een bevre digende oplossing mogelijk is, zonder dat tot harde maatregelen zal moeten worden over gegaan. Wilson wil alles vermijden, wat do Nederlanders kan kwetsen. De Raad van Scheepvaart wordt dringend aangespoord de schepen in beslag te nemen en ongetwijfeld zullen zij ton slotte in dienst van do Vercenigde StatmPkomon, maar de vraag is op welke wijze dit zal geschie den. Men hoopt nog steeds, dat tusschen bei de partijen een bevredigende overeenkomst zal worden gesloten. „Control News" verneemt uit Washington, dat do Nederlandscho rogeormg zou hebben voorgesteld aan Amerika toe te staan 400.000 ton Nederlandsohe schepen, die-zioh than3 in Amerika bevinden, buiten de oorlogszone in do vaart te gebruiken, op voorwaarde dat' Amerika bepaalde grondstoffen aan Neder land zal leveren* Lijk van een Amerikaansfchen vlieger. Het lijk van den Amerikaan Jaliau, dat in den nacht van 2 Scptomher bij strandpaal 40, bij Egmond aan Zee, aanspoelde on waarvan bleek, dat Jaliau in het Fransche leger als vlie genier had gewerkt, zal op verzook van de fa- müie opnieuw, thans in een looden-kist worden bogravon, om na den oorlog naar 'Amerika te wórden overgebracht. Veiling kool en prei. De Rijks-Commissie heeft bepaald, dat met ingang van heden, Vrijdag 19 Octo ber geen roode of gele kool meer voor het buitenland of voor de fabrieken mag wor den geveild. Ten aanzien van het uitschot dezer koolsoorten is bepaald, dat de uitvoer is toegestaan onder cle volgende voorwaar den le. het uitschot mag niet boven den door het Centraal Bureau uit de' veilingen daar voor vasfcgesfcelden prijs worden verkocht. 2e. voor elke 100 K.G. uitschot, hetzij verseh of verduurzaamd, waarvoor con sent wordt aangevraagd, moet 50 K.G., be schikbaar worden gesteld. 3e. het beschikbaar te stellen gedeelte moet zijn van prima kwaliteit en afkom stig uit Noord-Holland of enkele aan Noord-Holland grenzende polders en ten genoegen cn op eerste aanvragen van de Groenten-Centrale worden beschikbaar gesteld. Deensche witfcekool' mag voorhands niet voor do fabrieken of voor het buitenland worden geveild. De veilingsbesturen zijn gehouden van de opbrengst der voor fabrieken (voor Limburg ook voor het buitenland) geveil de zomerprei, de z.g. lang© Fransche, met ingang van Vrijdag 19 October 10 pCt. in fce houden ten bate der voedselvoorziening De uib dien hoofde ontvangen bedragen moeten op de bekendo wijze worden ge stort ten name der Verecniging Groenten Centrale. Winterprei mag in geen geval geveild worden voor drogerijen of buitenland. De zouinood. Gedreven door den te Zulphon heerschonden zoutnood, besloot do Zutphenschc Handelsvcr- ceniging cr bij den minister op aan te dringen, do bij do grossiers opgeslagen voorraden in be slag te nemen en deze onder de winkeliers le doen verdeelen. Vervaardiging van draadnagels. De minister van Landbouw enz.,- vestigt de aandacht vau alle verbruikers van draad nagels op de schaarsehte aan grondstoffen voor de vervaardiging Van dit artikel, en dankbaarheid moot men liier in do woreld nooit verwachten. Driftig liep hij heen en weer. Bengfc zat stil on zweeg. „Maar ik weet wel, hoo gij hefc zoudt wil len, gij hceron sabel-majooraDaar «moot ik niets van hebben." Hij keerde woedend cm. „Leven van 'fc geld, dat wij door onzon arbeid' hebben, vergaard, dafc smaakt jelu^ best, maar hefc werk zelf te doen, neen,' daar vindt jelui je to voornaam voor.'K Bongt stond op met een krampachtige beweging van zijn saamgenepen hand naar zijn hart., Hefc vertrek scheen hem in mist te zijn gehuld, hij moest zich vasthouden aan de leuning van zijn stoel. ,jU hebt het recht mij veel fco zeggen, maar dafc niet. Dat ik uw brood eet, moogt ge me in hefc gezicht gooien, zooveel gij wilt. Maar hoe bitter dafc brood gesmaakt heeft, dat dafc weefc ik alleen." „Wio beeft jo gevraagd, jé in dien fcoe- sfcandi fce plaatsen V „Ik hield van Eva, on Eva van mij zooals u hot zich wel zal herinneren." Zijn schoonvader antwoordde niet. „Ik verkocht, mij voor haar den eersten keei*," gin# Bengfc voort, met vreemde, onvast© stem. „Dafc wil zoggen, mijn vrij heid verkocht ik. Moefc ik nu mijn geweten verkoopen, om mijn vrijheid terug fco krij gen?" „Phrases," zed de Bankdirecteur. Dio hoesche stem maakte hem ongerust-hefc was niets prettigsliet ging niet, zooals hij liefst had, dat do dingen liepen. Hij keek uit hefc raam. „'Maar mij geschiedt- recht een edel man as geen zakenman. Gaat hij in op trans acties met een zakenman, dan kan hij zeker geeft ia overweging bij hot gebruik de uiterste zuinigheid te betrachten en het op nieuw gebruiken van oude draadnagels zoo veel mogelijk te bevorderen. Indien aan verbruikers voorraden bekend zijn, die uit speculatieve doeleinden worden vastgehouden, zal daarvan gaarne aan de afdeeling Crisiszaken van het departement van Landbouw, Nijverheid .en Handel op gave worden ontvangen* Smokkelhandel. Door de politie zijn te Gorinchem bij een handelsreiziger groot© partijen bloem, kof fie, thee enz. en bij een 6lager een belang rijk quantum gezouten spek in beslag ge nomen. Men vermoedt, dafc hier een bende smok kelaars bestaat, die connecties aan de gren zen hebben. Te Gennep werd aangehouden de post bode L„ die in zijn brioven/fcasch een paar pondi boter verborgen bad, toen Iiij aich naar de grens begaf. Smokkelaars. Te Robterdam zijn gearresteerd een com- missionnair en een koopman uit Terneu- zen, idle aanzienlijke partijen gerst, ha ver etfl tatrwo (boven den tmaxiinumprijs hadden verkocht aan stalhouders te Rot terdam- in plaats van deze voorraden ter beschikking te stellen van de.n regeerings- commissaris. Beide Zeeuwen schijnen deze praktijken reeds geruimen tijd te hebben uitgeoefend. Een partij t-jo van 53 zakken haver, dafc door do Rottend am sche recherohe werd aangehouden, toen het naar een stalhou der op het Haringvlieb werfcl vervoerd, vormde slechts een klein deel van het door hen geleverde en aldu6 aan do volksvoe ding onttrokken graan. Smokkelende soldaat-kommiezen. Twee soldaafc-kommiezen van Glanerbrug werden op heeterdaad door de.kommies B. betrapt-, toen zij trachtten ieder een pak manufacturen (bijna 100 meter cheviot) naar Duitschland uit te voeren. Hefc tweetal werd direct door den kom mies ontwapend en in arrest gesteld. In verband! met deze zaak werd! ook de leverancier dezer goederen, zekere O. W., bestuurder van de Twentsche Elecfcrisclio Tramwegmaatechappij te Enschedé, aange houden. Onder toezicht van de rijksambtenaren werd de stoomboot „Telegraaf", uit Rot terdam te Terneuzei> gelost. Er was ook een koffer, uit Rotterdam, geadresseerd aan een sedert enkele dagen aan de grens ge- sfcatdonneerden soldaat-kommies. Door het adres wekte deze geen argwaan en de koffer was reeds doorgelaten toen door een toeval do bodem stuk ging en.... een partij Kwatta voor den dag kwam. Minder prettig voer den geadresseerde. Paraffine. De minister van Landbouw heeft zijn be schikking van 21 Mei jl. betreffende verbod van aflevering en vervoer vaii Paraffine en maximumprijzen voor Paraffine aangevuld met d'o bepaling, dat bij levering van hoe veelheden paraffine mlindor dan K.G. door handelaren in pharmaceutische arti kelen aan doctoren, apothekers, drogisten, laboratoria onz.in afwijking van voor melde maximump rijzen een prijs berekend mag worden van maximum 1 per K.G. netto. Uit de schoenindustrie. Men schrijft uit Waalwyk: Do goede tijden voor de schoenenindustrie zijn voorbij en de toekomst voor dezen be langrijken tak van nijverheid ziet er zeer donker uit. Voornamelijk is het nijpend ge brek aan overleer daarvan de redea. Sinds anderhalf jaar is er uit Duitschland niets meer, ingevoerd; van do partyen chroomleer, die in October en November van het vorige jaar van Amerika zijn binnengekomen, is nog niets vrygegeven. Een gevolg daarvan is, dafc een reusachtige speculatie, een zoo genaamdo kefcfcinghandel is ontstaan en de nog voorradige kleine partijen, meest afwij kend- goed, worden tegen fabelachtige prij zen verhandeld. De prijzen van het zoolleer zijn eveneens enorm gestegen; voor afval liezen, nekken en koppen worden önge- zijn, dat hij te gronde gaat naar lichaam en ziel." Dat vond do Bankdirecteur toch al fco geken buitendien irritéerde het hem altijd vreoselijk, als Bengt met zijn adel aan kwam. Hij lachte opnieuw. „Voor je ziel kan ik geen verantwoor ding op me nemen; jo lichaam ziet er, d*unkfc me, niet uit, alsof het aan iets ge brek had." Nu was hefc Bongt, die geon antwoord gaf. Zijn schoonvader keerde zich om en ving een blik op als van eeu gewond dier. Hij maakte onwillekeurig een bewoging naar Bengt too; hefc leek wel of hem iets scheelde. Maar Bengfc sloog zijn hand aan den deurknop. ,,Ik geloof, dat hefc tot niets meer dient, hefc gesprek voort te zetten." „Neen, niet voor zoover ik izffen kan. Wanneer krijg ik antwoord?" Bengfc gaf met bleeko lippen ten ant woord: „Morgen Intusschen had Koert in de voorkamer voor het ©ogenblik verdriet en jaloezie vergeten, want Arnold was voor het raam gekomen en had hem toegeroepen, dafc zij gingen zeilen, of Koert hem helpen wou mot hefc in-orde-brengen van de boot. Koert sprong op. Over de waranda naar buiten. Toen hij bij Arnold kwam, stond deze onbeweeglijk een gestalte na te staren, iemand in licht-grijs zomer pak, die .het hok van do villa uitging. Koert greep Arnolds hand. „Waar kijk je naar, Papa, naar oom Bengt?" „Ja." „Ging hij naar huis? Waarom riep je j hein niet?" kende prijzen gevraagd. Die afval wordt* omdat er geen overleer meer te krijgen is, daarvoor opgewerkt. Het v/ordt onmogelijk onder deze omstandigheden schoenen te ma ken. Voor het werkvolk is het een geluk, dat ten gevolge van de gasrantsoeneering, de werktijd tot op 8 uur is ingekrompen, terwyl toch voor 1"0 uur wordt uitbetaald. De productie wordt daardoor beteekeneud minder en zoodoende zal-hefc nog wat langec! duren, eer de kleine voorraad totaal is op gewerkt en de fabrieken by gebrek aan grondstof zullen stopgezet moeten worden. RoiLselarij van Nod. Werklieden. Aan den minister van justitie is door de afdeeling „Rotterdam" in overleg met hef Centra0! Bestuur der „Algemeone Staatspar tij" een adres gezonden, waarin do aandacht van den minister wordt gevestigd op de la do dagbladen cireuleereiide berichten over de to Rotterdam plaats ge vontion hebbende on misschien nog plaats vindende ronsel)arij van Nederlandscho werklieden die onder bedriogelijke voorstellen aangeworven wor den voor het verrlohten van arbeid in het buitonland en die aldaar tegen hun wil ie werk worden gesteld in oorlogsbedrijven. Adressante meent, zoowel in het belang van deze werklieden zelve ais in het belang van do handhaving van de 6trikte neutraliteit van don Noderlandschen Staat, dat mot allo kraoht dergelijke praktijken zullen moeten worden tegengegaan. Door verscherping van het toezicht cp de gestie der hier te lande vertoeven le bui tenlanders en van dio Nederlanders, welke zioli tot dergelijke praktijken leenen, zouden deze misbruiken volgens haar meening kun non worden tegengegaan. Adressante geeft daarom den minister ïu overweging de noodige stappen te doen ora, ovenfcueel door invoering van een pisseustel- sel voor de hier te lande vertoevende buiten landers eu door controle op de wijze waarop aan Nederlan-dsoho werklieden passen voor het buitenland worden versohaft, een einde te^ maken aan dc hierboveQ gesignaleerde misstanden. "V ragsnrubriek. J. J. B. te Oudshoorn. Wy raden M aan u voorloopig niet bezorgd te maken. Zij toch, die tot de jaarklasse 1900 belmo ren zullen niet anders in dienst geroepen worden, dan bij hooge noodzakelijkheid We zullen hopen, dafc hefc zoo ver niet komt. Wilt ge cr echter een rekest aan wagen, aan den Minister van Oorrog, dan moefc dit op een zegel van f0.40 gestekl worden. L. 0„ to Warmond. Omstreeks 10 April 1918. Worden tot nog toe te Leiden afgericht. Hefc depot is niet naar Nijme gen overgeplaatst. Een leier fce Wassenaar. Ge moefc eerst minstens S1/» maand in dienst zijn, wilt ge u kunnen verbinden om bij hefc wapen der marechaussees, (dat bedoelt u zeker), te kunnen worden geplaatst. Ia dien tijd kunfc ge u wat meer op de hoogt© stellen met dien tak van dienst. D. C. Z. fco Lisse. Neen, omtrent deze herkeuring is nog niets bekendliet wets ontwerp is nog niet eens in de Tweede Kamer behandeld. J. v. d. V., serg. te Leiden. Ga vraagb overplaatsing bij Jiet wapen der Ge nie tot hefc door u aangegeven doel. Hefc verzoekbehoorfc tc worden gericlifc aan den Opperbevelhebber van Land- en Zee macht door tusschenkomsfc uwer chefs. H. v. W.f fce Leiden. Daarmede wordt natuurlijk de milifcielichfcing 1914 bedoeld. Wanneer de 1 andsfco rm j aarkl a see met; on bepaald verlof verfcrekt, is niet bekend-. F. v. E„ te Leiden. Bij den Garni- zoens-commandanfc in elk garnizoen. Te Leiden is hefc bureel van dien comman dant in het gebouw Gravensfcein, Pieters kerkhof 6. Een lezer van het ,,L. D." Niet- in dien ge als vrijwilliger, wel, wanneer ge als milicien, landweer- of landsfcormplicli- tige in dienst moet treden, kunnen uw ouders vergoeding genieten. ,,Ik riep, maar hij scheen het niet te hooron." „Hoo vreemd! Wil ik hem gauw achter na loopen?" „Neon!" Arnolds vingors omklemden ste vig Koert's hand. „Hij ging zeker naar huis om wat te halen," zei Koert-, „andere was hij wel om de waranda heen gegaan, om goeden dag te zeggen. Hij zal wel gauw terugkomen, om met ons mee te zoilen." Arnold streelde den hand van den knaap. „Hefc spijt me, Koert, maar we kunnen nu niet uit zeilen gaan." „Niet?" „Neon, mijn jongen nu niet van avond misschien of van nacht of morgen. Zeg tegen do anderen, dafc ik dat ik ge gaan ben naaro, zeg maar wat, Koert. Zeg, dat ik naar kapitein Larsson gegaan ben, om te vragen, wat hij van hefc weer denkt. En geen woord over dit, hoor je, Koert. Trouw op eer en geweten." „Trouw op eer en geweten." Arnold haastte zich naar het hek, waar door men het bosch inging, denzelfden weg, dien Bengfc genomen had. „Wat ga jo doen, Papa?" „In hinderlaag liggen." „Als een Indiaan?" Koert liep hom ee* paar passen achterna. „Ja." „Mag ik mee?" „Neen, nu niet, op een anderen keet.'* En weg was hij. (WjöTilt vervol gdL

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5