AL«Ei Merland en de Oeria§. De Wereldkrijg. TENTOONSTELLING Hulpbank. Oeld als liypotheek PEL'S BORSTPLAAT MARSEPEIN. 10I6S No. 17663. LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 26 September. Tweede Blad. Anno 1917. Tweede Kamer. SPORT. Vragenrubriek. van „HET GROENE KRUIS", Afriseling LSS8E en OMSTREKEN, BoadeFdag" 27 8©^t©mls©r 1©!^, &©s awoiEds t© 8 uur liet Hötel „de Witte Zwaan", te Lisse. PERMANENTE FIEMA BF» WÏBUBS J. J. DE CLER. J. W. H. ROTTEVEEL ZOON, Vergadering vau gisteren. In behandeling komt het wetsontwerp be treffende do vercenigino va.i dcoeniecnlen Alphen, Aar- landereen en Oudshoorn. De heer VAN DER VELDEN'is niet van de noodzakelijkeeid overtuigd, dat het be lang dezer gemeenten samensmelting eischt ,W\j hebben hier drie bloeiende gemeenten en uitnemend geadministreerd. Het plan is misstanden op te hc-ffen, maar men gaat juist misstanden scheppen. De geheele Rijn- streek heeft van die toestanden, waarbij spr. wjjst op Zwammerdair,--Bodegraven. Zoo staat de R.-K. kerk van Bodegraven in Zwammerdam, hetgeen in de praktijk echter nog nooit tot bezwaren aanleiding gegeven beeft. Spr. zal dan ook tegen stemmen. Do heer GERHARD wijst er op, dat uit de gemeenten zelf aangedrongen wordt op vereeniging. Dit ond-rwerp is bij de Ge meenteraadsverkiezingen aan de orde ge weest en steeds bleken de inwoners met de samensmelting zeer ingenomen te zijn. De drie gemeenten vormen één complex en hot ie in belang dier gemeonten, dat de samen voeging tot stand komt. De Minister van Binnenlandsche Zaken wijst «ït- ook op, d*S de aandrang nit de gemeenten zelf gekomen is, en dat de wenscli tot vereeniging overheerschend is, bieek uit de gehouden verkiezingen. Hier is inderdaad sprake van een gem».on«:hap van belangen. De belangen van ouderwijs en volksgezondheid kunnen gemeenschappelijk ook veel beter behartigd worden. De heer GERHARD dient namens do Commissie van Rapporteurs een amendement in, om do Rjjksver-goeding van f 1.75 op f 1.831/a te brengen. Do Minister var. Financiën be strijdt het amendement. Het amendement wordt verworpen met 38 tegen 26 stemmen, waar-a het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming aange nomen wordt. Aan de orde is thans het wetsontwerp tot verhooging van de bedragen der pen sioenen ten laste van liet fonds, ingesteld bij de Weduwenwet voor do .ambtenaren, etc. De lieer VAN BERESTE1JN beeft bezwa ren tegen de redactie van den considerans. De heer KOLKMAN meent, dat de be rekening van de kcr-ian van dit ontwerp niet voldoende is geweest Niet alleen de Minister, maar ook de Kamer heeft schuld, maar de Minister is de verleider geweest; De Minister van Financiën is het eens met den afgevaardigde betreffende zijn bezwaren omtrent den considerans. Hjj zal deze opmerkingen aan do betrokken com missie overbrengen. Verder weerlegt hij de bezwaren van de:i heer Kolkman. Do heer I'ATIJN verdedigt ©en amende ment. om aan de regeling terugwerkende kracht to verloeren tot 1 Januari 1916 in plaats van 1 Juli 1917. zooals door den Minister wordt voorgesteld. De hoer REUMER heeft formeele bezwa ren tegen het anno dement en zou den Mi nister willen vragen of door den voorsteller do juiste redactie is gekozen. Do Minister van Financiën bogrjjpt heel goed den gedachtengaug van den heer Patijn, maar toch moet hjj het amendement ton sterkste ontraden, in Ver-band met het- geon bij een vroeger ontwerp pensioen reeds is gedaan voor de oude weifewën van onder wijzers vóór 1903 overleden. De heer SCHAPEE vraagt of het nu zoo verschrikkelijk is, dat deze arm onderwjj- zersweduwen eens een klein voordeel krij gen? Spr. protesteert tegen de krontorige opvatting. Spr. zal met genoegen zijn stem aan het amendement geven. De heer Patjjn heeft bij de samenstelling van zijn amendement niet gedacht, dat ook de oude onderwijzersweduwen er bij betrok ken zouden worden, maar was dit wel zoo geweest, hij zou het daarom niet achter wege gehouden hebben. Het gaat niet om millioenen, maar om een luttel bedrag, zoo dat spr. niet met deze principerij mede- gaat. Hierna komt liet amendement in stem ming en wordt aangenomen met algemeene stemmen. Na deze stemming werd bet ontwerp, zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Hierna werd de Kamer verdaagd tot jVoensdag kwart vóór elven, waarna de inter pellatie-Ru tgera aan de orde komt. Luchtvaart. Een directe vlucht van Turijn naar Londen. Te Londen zijn twee Italiaansche vlie gers aangekomen. Het zijn de luitenant- kapitein Laurenti en zijn mecanicien, Pongo. Zij arriveerden Maandagmiddags on had don do vlucht van Turijn gedaan zonder te landen. Om half tien des morgens waren ze opgestegen en om 10 minuton voor 3 waren ze in Londen, hadden dus G56 mijlen afgelegd. Ze hadden den tocht afgelegd via de Alpen, de Fransche linies en over het Kanaal. Bij hun vlucht over de Alpen hadden do aviateurs te kampen met hevigen wind, mistbanken en regenwolken. Zo vlogen daar op een hoogte van 10.500 voet- Op minder dan 200 voet hoogte vlogen zo over het Kanaal. Laurenti bracht een mail mede voor de autoriteiten te Londen, alsmede Italiaan- sche bladen, welke dionzelfden morgen in Italië waren verschenen. Voor heb eerst waren cle Italiaansche bladen, welko 's morgens verschenen, vlak na den middag reeds in Londen aanwezig. Op het landingsterrein werden de vlie gers hartelijk verwelkomd door de Itali aansche autoriteiten en de Engclsche offi- FAILLISSEMENTEN. A. J. Bruggemaii, sigarenfabrikant te S bad-Doet ich ean J. Hartman, te 's-Gravenhage. Eugen Lentt, bankier, te 's-Gravenhage. A. W. Claessens, rangeerder, te S"nt-Pie- ter. K. yerburgh, aannemer te NJmegea. W. L van Lindonk, bankier en commis- sionnair in eïfecten, te Dordrecht, te Zwijn- drecht alleen handelende onder naam „Zwijndrcchtsch Effecten- en Administratie kantoor". C. Broeders, winkelier en koopman, te Breda. A. Sanders, handelsreiziger, Amsterdam; Gewetensbezwaren tegen den dienstplicht. Door den heer Gerhard zga betreffende gewetensbezwaren van dienstplichtigen, de volgende vragen tot den minister van 7usti- tio gericht: 1. Is het den minister bekend, dat er menschen zjjn, die aangeven onoverkome lijke gewetensbezwaren te hebben tegen het vervullen van den militairen dienstplicht? 2. Acht de minister hot bestaan van zu'.ke gewetensbezwaren mogelijk? 3. Zoo ja, is de minister dan bereid de tot-stand-koming van wettelijke bepalingen, te bevorderen, waardoor deze bezwaren kunnen geëerbiedigd worden, zoo noodig niet oplegging aan de -betrokkenen van ver plichtingen van anderen aard? De heer Ort heeft daarop geantwoord: Het onderwerp behoort tot den werkkring van de departementen, aan welke do uit voering is opgedragen van de wettelijke regeling van den militairen dienstplicht. In- tusschen is do ondergetekende bereid op de gestelde vragen als volgt te antwoorden: I. Het was den ondergeteekende bekend, gelijk ook uit een deswege ingesteld onder zoek opnieuw is bevestigd, dat er menschen zijn, die aangeven onoverkomelijke gewe tensbezwaren te hebben tegen het vervullen van den militairen dienstplicht, II. Zonder dat de ondergeteekende een oor deel wenscht uit t9 spreken over de rede lijkheid van zulke bezwaren, acht hjj liet bestaan daarvan mogelijk. nr. Vermits de uitvoering van 'de wette lijke regeling van den militairen dienstplicht aan den ondergeteekende niet is opgedragen, zou ook het bevorderen van de tot-stand- koming van wettelijke bepalingen, als in dit vraagpunt bedoeld, niet behooren tot den werkkring van zijn departement- Voorlichting voor kleine bakkers. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handed hoeft do volgende circulaire aan de ge meentebesturen doen tookomen: In verband met do moeilijkheden, welko voor al de kleinere bakkers ondervinden bij het- bak ken van brood uit meel van ean samenstelling welke voorheen niet gebruikelijk was, heb ik besloten door bemiddeling van hot Station voor Maalderij en Bakkerij te Wagoningon gratis advies te doen uitbrengen aan kloinore bak kers, welke niet in staat zijn zich tegen beta ling door bet Station voor Maalderij en Bak kerij voorlichting te, doen geven. Op een daartoe strekkond verzoek zullen in een gemeente bakproeyen worden gehouden, onder leiding van een deskundige. Verdwijnend natuurschoon. Het landgoed „Gemullchocken" te Oiaterwijk. voor een paar maanden door den heer Kamp te Rijswijk verkocht, is reeds in een woestenij horschapen, klaagt do „N. R. Ct.". Niets, niets wat er mooi was blijft staan. De wandelaar, die voor cenigo weken schoon Oisterwijk verliet, zal er 't komende seizoen althans op „Gemulle- hoekon" geen weg meer kennen. Berken- cn oikenboomen, zoowel groot als klein, liggen reeds voor oen groot deel aan hot stationsem- placement in blokjes gezaagd. Deze en de volgende horfsten geen schakee ringen van inlandsch en Amerikaansch eiken loof in do mooie lanen van „Gemullehoeken". Beperkte uitreiking der aanvullings broodkaarten. Door het Centraal Broodkantoor is aan (le provinciale broodcommissics medege deeld, dat in de praktijk gebleken is, dat in vele gemeenten een te ruim gebruik wordt gemaakt van cle door den minister verleende bevoegdheid, aanvullingsbrood kaarten uit te reiken. Dit was een gevolg van het ministerieele voorschrift datalleen die met spierarbeid) den kost verdienen", voor een aanvullingsbroodkaart in aanmer king zouden komen. Thans zal den gemeen tebesturen verzocht worden deze zinsnede zóó o pte vatten, dat alleen- zij, die zwa- ren spierarbeid verrichten een aanvullings kaart zullen kunnen krijgen. Aan de controleurs der provinciale brood- commissies zal opgedragen worden, in iede re gemeente nauwkeurig onderzoek te doen naar heb aantal uitgereikte aanvullings- broodkaarteh. Bovendien moet vóór 10 Octo ber e.k. door de gemeentebesturen aan de provinciale broodcommissies opgegeven worden, hoeveel aamndlingsbroodkaa-rben voor de achtste broodkaartenperiode door haar zijn uitgereikt. Rijkscommissie van toezicht op do Kaas- verooniging. De minister van Landbouw heeft bonoemd tot lid. van do Rijkscommissie van Toezicht op do Ka as vereeniging den lieor 'A. F. L. Fau- bol, oud-kolo nol-lio o fd-intendant van het Oost-Indische leger, te 's-Graveiuliage. Colportage bij legor en vloot. Do opperbevelhebber van land- en zee-- macht heeft bepaald, dat de commandanten van korpsen, enz. er voor verantwoordelijk zijn. a-at vergunningen tot colportage geen aanleiding geven tot wanorde, rustverstoring of aanstoot. Kaas. Hot Tweedo Kamerlid de heer Bomans heeft aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel de volgende schriftelijko vragen gesteld: 1. Zal export worden toegestaan voor de kaas, die de kaosproducentou rinds geruimon tijd niet kunnen vorkoopen on waarvoor zij thans bijna geen bergplaats meer hebben? 2. Zoo ja, wanneer zal die export kunnen aan vangen? 3. Indien binuen korten tijd geen uitvoer kan plaats hebben en de kaas dus onverkoopbaar blijft, zou: a. niet meer kaas voor binnenlandsch gebruik in den handel gebracht kunnen worden? b. do regeering do kaas niet in grootoro boe veelheden kunnen koopen en reserveeren als Yolksvoedsel tcvons, hoowel goede kwaliteit ne mend, baar eisohen omtront kwaliteit iets Jager ©tellend dan thans? c de regcering bij den aankoop voor binnen landsch gebruik ieder producent van lste kwa liteit volvette kaas niet in de gelegenheid willen stellen een gedeelte zijner kaas te kunnen ver- koopen, zoodat de thans plaats hebbende be voorrechting van enkolen worde afgeschaft? 4. Welko maatregelen denkt de regcering te nemen, om aan den onhoudbaren toestand in het kaasbedrijf een einde te maken? Gewaagde desertie. In de afgoloopen week is Oen desorteur over de grona gekomen te Sas van Gent. Het was een jongen van 20 jaar, die driemaal aan het front geweest en tweemaal gewond was. Hij miste een paar vingers. Do ontvluchting had onder eigenaardige om standigheden plaats. De deserteur ontsnapte door het hek op de grensscheiding gelegen en werd onmiddellijk door twee Duitsche officie ren gevolgd, dio hem trachtten te grijpen. Hij vloog een Hollandschen woning in. welke daar zeer geïsoleerd staat. De officieren boden den bewoner 100 mark, als hij hun den vluchteling uitleverde. Het antwoord was: nog voor geen duizend. Op dat oogenbük verschenen twee Ne- derlandsche soldaat-commiezen, waarop de offi- cieron hot raadzaam achtten weder binnen de Belgische grenzen te verdwijnen. Van de schen ding van het grondgebied werd aan. bevoegde autoriteiten officieel kennis gegeven. Do vluch teling is geïnterneerd. Het onderzoek naar het pluimveegeknoei. Wij vernemen, dat de adjunct-inspecteur der Pluimvee-Vereeniging, de heer Berlijn, die een goecP vriend van den heer Lang kamp is, herhaalde halen, is gehoord over heb feit, dab hij aaa den heer Langkamp belangrijke gegevons zou hébbon verschaft over het pluimveegeknoei. Hij is gehoord door het driemanschap Beaufort, Van Asperon Yervenne en Smits en ook door den heer Eggink, bestuurslid der Pluimvee-vereeniging, en den heer Bijlsma (schoonzoon van het bestuurslid Engels) on Delfoet en den heer Van Vol- lonhoven, expert der Belgische Relief- commissie en comité Hollandais. De heer Berlijn, oen eerlijk rond zeeman, commandant van een marine kustvaartuig in Ne-cL-Indië, thans met verlof hier to lande, heeft niet onder stoelen of banken gestoken, dot hij nóet alleen volkomen alles bevestigt wat do heer Langkamp over de knoeierijen heeft openbaar gemaakt, maar dat hij het materiaal zelf nog kan aan vullen. Het resultaat is mi, dat het bestuur van do Pluimvee-vereeniging in een vergade-ring van Vrijdag a.s. zal beslissen of hij al of niet in zijn functie kan worden gehand haafd. Deze adjunct-inspecteur hoeft zijn ontslag dus zoo goed als thuis. Ook wordt het den heer Bergers, die er van verdacht wordt omtrent de knoeierijen naar buiten mededeeling bc hebben gedaan, lastig gemaakt. Het schijnt, dat men hier het atelsel- Patijn volgt om het onderzoek tot een pas kwil te maken door hen, die do noodigo gegevens kunnen verschaffen, weg te wer ken. Ook is het ons niet onbekend, dat men ook een andere manier beproeft, n.l. om door verhooging van salaris verschillende menschen den mond-te snoeren. Wij hopen, dat mr. Heemskerk energiek genoog zal optreden om sabotage van be hoorlijk onderzoek onmogelijk be maken. („Tel.") Nieuwe onthulliugon uit do Vet. Staten. Lansing heeft opnieuw onthullingen ge daan over Duitsche kuipergen. Hg publiceert een rapport van William Andrews, secre taris der Arae-rikaansche legatie la Boekarest, behelzend dat Duitschland nadat de Ame rikaansche regeering zich had belast met de behartiging van Duitsche belangen in het Duitscho gezantschap to Boekarest vijftig kisten sterk ontplofbare stoffen en een kist met culturen van miltvuur- en kwade-droes- bacillen heeft verborgen. Lansing maakt ook een brief openbaar vau Porumbaru, den Roemeenschea minister van buitenlaiidsohe zaken, waaruit blijkt, dat Duit sche diplomaten, onder dekking van hun straffeloosheid, samenzweringen tegen Roe menië hebben uitgebroed. Het rapport van Andrews luidt; „Dr. Bern hardt, vfoeger vertrouwelijk agent van den Duitschen gezant, die op verzoek van den gezant aan de Amerikaansche legatie was gelleven, ten einde haar bij het regelen der zaken bij te staan erkende, dat hrj wist van de ontplofbare stoffen en bacillen, die in den tuin van het Duitsche gezantschap, na het vertrek van den gezant en zijn personeel werden opgegraven. Hjj vertelde mij dat er nog meer ontplofbare stoffen in den tuin waren begraven en dat een nog grootere hoe veelheid zich ia het gezanischapsgebouw be vond. Bernhardt zeide dat er nog erger din gen in het gebouw waren dan een kist met bacillen, en dat ze er alldMn waven gebracht nadat de Amerikaansche legatie de bescher ming der Duitsche belangen op zich had genomen. Ik (Andrews) antwoordde, dat dan de be scherming der Ver. Staten schanle ijk werd misbruikt. In dit geval zal de Duitsche regoeriug haar toevlucht niet kunnen nemen tot haar gewone stelae! van ontkenning." De brief van Porumbaru, gericht tot den Amerikaanschen gezant luidt: Bewezen is, dat vóór Roemenië Ooatenrjjk-Hcagarjje den oorlog verklaarde, toen Roemenië dus oog strikt onzijdig was, het personeel van het Duitsche gezantschap alle rsge'en van onzij digheid en alle diplomatieke plichten heeft geschonden, door Iieimeljjken invoer van aan zienlijke hoeveelheden ontplofbare sloffen en bacillen, die bestemd waren om het Roe- meensche vee te besmetten. E;« vreeselijké epidemie onder de bevolking had daarvan het gevolg kunnen zijn." Porumbaru zegt dat de ontplofbare stoffen en de bacillen Roemenië in de diplomatieke post zijn binnengekomen en gaat dan v.oort: „Het is aan geen twijfel onderhevig, dat zjj bestemd waren voor gebruik in Roemenië, hoogstwaarschijnlijk nog in vredestijd en dat leden van het Duitsche gezantschap in over leg met het Bulgaarsche gezantschap samen zweringen tegen de veiligheid van Roemenië en zjjn onderdanen uitbroedden. Do Roemeeu- sche regeering protesteert togen deze mis dadige praktijken en vooral tegen het gebruik van baciilen als tegen een onwettig wapen, erger dan vergif, dat de Haagscho conventie formeel verbiedt, en tegen de schending van de plichten, die hot volkenrecht diplomatieke missies op',egt." J. B. Bodegraven, Woerden, Vleuten, Zuilen, Maartensdijk, Hilversum, Bussum, 51 K.M. Mevr. C.—H., te L. Of uw rijwiol bestemd is voor óén of voor twee personen, zal de kantonrechter moeten uitmaken en daarvan zal hot- afhangen of u al dan niet oen boete krijgt. Maar mot u verwondert het oivs ook, dat do politie in dit opzicht met twee maten meet. Tegen een bekèu- riug voor heb vervoeren van twee por- sonon op oen oorspronkelijk voor éón peY- soon bestemd rijwiel staan er negen, die onder het oog van do politie ongemoeid doorrijden. Laat men do agenten daar omtrent duidelijke, wèl omschreven in structies geven! M. M., to L. Wij kunnen u het adres voor de Geheel Onthoud. Vereen. „I. O. G. T. N." niet geven. Missclüen wal een onzer lezers zoo vriendelijk zijn. G. V. Katwijk, Xoordwijk-Binnen, Noorclwijkerhout, Station Vogelenzang, Bonnebroek, Haarlem, Spaarndam, Half weg, Amsterdam, 48,3 K.M. Katwijk, Waasonaar, Den Haag, Loos duinen, Monster, 's-Gravenz.ande, Hoek- van-Hoiland, 37,7 K.M. OP 10749 IN van diverse SLAAPKAMERAMEUBLEMENTEN, SALONWIEGJEScn KINDERMEUBELEN. Grootste Magazijnen hier ter slede. 10765 5® m •EEz BetidenhancJel. iM.-Rijn 39 an 40* 8148 Voorschotten vanaf /lö— en hoogcr, be schikbaar voor eerlijke lieden. Afl. vanaf 50 cent per week. Geen kosten vooruit. Inlichtingen ver- j strekt het Administratie- a 'kantoorKort-Galgo- g water No. 1 te Leiden. 2340 verkrijgbaar op billijke voorwaarden bij Rijnsiiurgerw. 3c - Tel.628. 10166 in de bekende verpakkingen en per gewicht. BREESTRAAT 23. h- -I- TELEPHOON 512. M. HEÜKKIK, Pieterskerkgmeht 3. Inkoop tegen de hoogste waarda van nette Heeren- klccding, oud Goud, Zilver, Bank-v.-leening-brietjes, Meu belen, heele en gedeeltelijke inboedels en verder alle oprui mingen. Tevens trouw- en ge- lcgenheids-costumes te huur. 2747 VRAAGT ^PRUSCOURAffl llV.TECHIIISCH.SUREAU, VhVAN DUUR EN 5873 Inrichting Qftrt/sjfSJjfKiCRj In drie maanden onderwijs öUtsVnUUULlï met Testimonium Mondeling en schriftelijk. - J. C. TER BRUGGEN, Leeraar Boekhouden, Papengracht No. 14. Ruim 3000, zegge drieduizend leerlingen. Prospectus met talryke prima aan bevelingen op aanvrage. 107G6 Den Haag, 20 Juni 1917. Fred. Hendriklaan 113. Qeachle Heer TER BRTJGQEH. Het is mij een aangename plicht U mijn dank te betuigen voor hel mij uitgereikte Testimonium, cn vooral voor de wijze, waarop U bij mijne studie in het Boekhouden en aanverwante vakken leiding gaf. De door U gevolgde methode om den leerling zelfstandig 'te leeren werken, alleen waar noodig is met Uwe voorlichting by te staan en hem daarbij cioor zakelijke en dui delijk" terechtwijzingen op den goeden weg te helpen, zijn volgens m.i. waarborgen vcor het einddoel, cn maakt hem goecl onderlegd in het Italiaansch Boekhouden, om dit zoowel practisch als theoretisch toe te passen. Een ieder, die in korten tijd het Boelhóuden-grondig wil leeren, kan ik U ten zeerste aanbevelen. Het staat U vrij van dit schrijven gebruik te maken, zooals—U dunkt dat good is. Hoog achtend, Uw. dw. Dnr., F. J. JOOST EN, Rijksambtenaar. Leiden, Brecsfraat 37, 23 September '17. WelEdele Heer TER BRUGGENMet zeer veel genoegen betuig ik U mijn op rechten dank voor de praclische en aangename lessen, die ik ran U hel? mogen ontvangen. Gaarne wil ik U, daartoe in de gelegen heid zijnde, als leeraar aanbevelen. Met beleefde groeien, Hoogachtend, Me). M. F. YAN ESSEN.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5