Heden ontvangen Werklieden Fotografie. HEDEN ZATERDAG OPENING A WIJNNOBEL&CHEVALLIER Grondbascules MESSEN De Wereldkrijg. Openbare Verkooping gf: Moiré ROKKEN. 11=11 .J.VAN C1ÜLEN80HS, H. VROOM, I. Langezaal Zn., No. 17648. LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 8 September. Lferde Blad. Anno 1917. Persoverzicht Ingezonden. SPORT. Binnenland. Vragen en Antwoorden. SCHOONE BUSTE Pilules Hongroises Vrijwillige Bouwterrein, Fabrieks terrein en Weiland, H009ÜW0ER9 107. 1=1 E m krimpfrys WOL. Oekletirde Mantel-, Mutsen-, Handschoenen- en Kousen-W O L. 10074 E V Rijwielhandel Voorschoten. Agent der Fongers Archipel Hima- en Simplex-Rijwielen. 500 K.G. Carbid. f2.50. Hooigracht 110. BOVENWONING, "WINKELJUFFROUW. r— Gi^i jprediker, daar hoog in de lucht." Onder dezen titel gaf ,,D» SCHOOL MET DEN BIJBEL" cati stuk van den heer K. Waelomaker, waarin iloze er op woes, dat do predikanten op den kansel te weinig denken aan de jeugdigen onder bun gehoor. Wanneer de zen op den duur niétfe aan de preek heb ben, omdat, deze om den vorm hen nimmer pakt, zullen zij van kerk en godsdienst veil vreemd en. Wij mogen niqt doen, al dus schreef ongeveer de lieer W., alsof ons dat niet aangaat-, want de meeaten van die wegzinkenden waren vroeger onze leerlingen. Een lezer van ,,DE ROTTERDAMMER" komt dat betoog aanvullen. Hoe weinig wordt bedacht, schrijft hij, dat vele jon gelingen op den leeftijd vaói 1620 jaren een harden strijd -om het geloof te strijden hebben. Worden de oogen van allen, en vooral die der predikanten, hiervoor niet geopend, dan zal de ramp groot zijn, want er. dreigt gevaar. Hoe men ook moge treuren over de jeugd van den tegenwoor- digen tijd, zulks zal niet beletten, dat de bloem van ons volk van den godsdienst vervreemdt. Ga eens zien bepaaldelijk in de steden en in de groote, drukke dorpen. Dan ziet ge hot kwaad of ge wilt of niet. Daar loo- pen de jongelingen en jongcdochters voor verreweg het grootste deol de kerkgebou wen voorbij. Dat'zijn toch niet alle kinde ren uit ongeloovigc gezinnen. Neen, daar zijn honderden jongelui ouder, die vroeger wei in de kerk kwamen, maar nu zeggen, dat zij er al lang genoeg van hebben. Wel gaan in de kleine dorpjes nog vele jongeren naar de kerk. Doch hoe dikwijls, omdat zij er eigenlijk wiet goed uit durven blijven? «Maar welke is nu de oorzaak, opdat ook de gepaste geneesmiddelen gekozen kun nen worden? Een wedervraag maakt alles duidelijk. Kam u, lezer van <1 e 20ste eeuw, een bock, dat in de taal der 17de eeuw geschreven is, boeien? Vindt ge dat mooi? Ge legt het naast u en neemt een boek, geschreven in onze jedondaagsche taal. Zoo ook is het. gestéld met de prediking De preeken van vele, misschien wel van ie meeste predikanten, zijn vooral voor de jongeren, dikwijls als een boek in de oude taal. Do inhoud is wel goed, maar de vorm boeit niet. Waar schrijver dezes in le noodzakelijkheid verkeöild heeft, om steeds in plaatsen te vertoeven, waar week aan week andere predikanten optra den, durft hij da.t zoo beslist neerschrij ven. De. meeste predikanten laten hun preeken bijna overloopen met gemeenplaat sen, met dogmatische formules on gezeg- den, dio ontleend zijn aan in de 16de en in de 17de eeuw opgestelde ge:chri'ten. Daardoor wordt bij o zoo velen het opge- disohte «ongenietbaar. Dat zijn, dingen, die hinderen Waar dan soms nog bijkomt <Ie niet altijd aangename voordracht der pre dikatie. In dit opzicht maken mannen als de zcldprodiker ds. Janssen, de resetve-veld- prediker ds. Van Empel, ds. Netelenbos, prof. Slo tem aker de Bruine-, en gelukkig nog vele anderen gunstige uitzonderingen. Hun woorden worden door de jongeren onder hun gehoor als ingedronken. Zij heb ben groote scharen van jonge ménschen onder hun gehoor. Dat groote voorrecht moet gewaardeerd en hun voorbeeld ver dient navolging. ,,Maar," zocl redeneert men dan ge woonlijk, ,,do jongelui moeten het te genwoordig zoo heel gemakkelijk hebben, zal het hun voldoen. Wéér een bewijs, da& de jeugd niet gekend en begrepen wordt. Door ds. Hoek, van Enkhudzon, werd voor militairen een preek gehouden, zóó ernstig, zóó op de a man af, en tevens ook zóó liefdevol, da': allen, die onder zijn gehoor waren, er door waren aangedaan. Heusch, de jongeren verlangen geen preekjea, die de oppervlakte nauw beroe ren. Maar dc prediker moet toonen, dat hij de behoeften ook der jongeren verstaat en dat hij voor zijn woord den juieten vorm weet te kiezen. Ook woreftj het kerkbezoek van de jonge ren noodwendig verminderd, wanneer de godsdienstoefeningen te lang duren. Hoe weinigen slechte verstaan de kunst, om in weinige woorden veel te zeggen. Wat slee pen zij gaarne van alles er met de haren bijhoe doorkruisen zij dan onnoodig de Bijbelboeken van Genesis toto de Openba ringen, en dat om den dienst toch maar twee uren t-e laten duren, een onverstane dige gewoonte, vooral op zomersche Zon dagen. Bij wie(n) dan de schuld, als de zwakibe des vleesches oVer de gewilligheid des geestes triomfeert? Gods Woord is zeker voor alle eouwen hetzelfde. Maar al verandert de inhoud der predikatie nooit, de vorfm moet ver anderen en moet, wil men niét, dat steeds grooter hoopen volks van de Kerk verwilderen, in verband met de behoeften van den hiridigon tijd gebracht worden. Het Leidscho Concours Hipplque. j Mijnheer de Redacteur. Onder voorloopige dankzegging voor dezo opneming, wilde ik U onder do aandacht brongen, dat in het verslag van 6 September het bestuur op zijn zachtst gesproken wordt aangevallen, over do splitsing bij de^ go- houden wedstrijden, hetgeen het volgens mijn meening niet verdient, daar het in den zelf den. geest heeft gehandeld, als elke andere hippische verooniging dit doet, en zich daar bij heeft laten voorlichten door heeren als Baron Yan Doorn van Westcapello, en A. van Hoboken ^aii Hoedekenskerke Pentrecht en Oudelanden; menschen, die op het gebied van Hippische sport hun sporen, wel verdiend hebben, dus eon raadgeving, als in Uw ge ëerd blad gerust achterwege had kunnen blij ven; te meer, daar men zich nog vergist en het doet voorkomen, alsof alle luxepaarden steeds haoney's zijn, hetgoon volstrekt niet zoo is, daar men onder de paarden en pony's zeer vele rassen en halfrasson heeft, waar onder, (door ontwikkeling) vaak door oor deelkundige dressuur verkregen, de schoone vormen cn gangen bij het eene dier meer uit komen dan bij het andere, en liior juist komt liet bij een concours hippique op aan, on eisoht tevens de opvoeding der paarden tot dat dool een aparte studie en is het ook niet het werk van een elk, dio wel eens rijdt, paarden voor oen concours te rijden en vóór te rijden, hier ook let de commissie op efi" indien u hier meer van wil weten, mot het oog op volgende verslagen, steekt u dan uw licht eens op by bovengenoemde heeren of bij den heer II. F. Bultman Hzn., to Haar lemmermeer, die u in alle3 ter wille zullen zijn. U nogmaals dankende, teoken ik Hoogachtend, Een lid dor Yeroenigïng. (Hoewel wijde aanhankelijkheid van dit lid aan zijn bestuur waardeeren, veroorlo ven wij oq3 de opmerking, dat zijn vereering voor do heeron hem toch leelijk parten speelt, wanneer hij van dit beetje critiek, onder veel lof, nog wol in don vriendelijken vorm van ecu raadgeving gekleed, zegt, dat wij op zijn „zachtst gesproken" liet bestuur hebben aan gevallen. Ieder verstandig lezer weet boter. En wat do opmerking zelf betreft, daarvan houden wij dc juistheid staande en dat zal ieder doen die de eonvoudigc waarheid voor ongen heeft, dat gelijksoortige groot-heden zich slechts la ten vergelijken. Als dit lid, dat waarschijn lijk de wedstrijden ook heeft bijgewoond, zijn oor to luistorcn had gelegd, zou hij heb ben gehoord, dat dc moesten, dio cr zich over uitspraken, ons oordeel doelden. Dat èn bij do één-spannen, én bij dc twee spannen haast dezelfde winners terugkeer den, bewijst al, -dat er te weinig zuiver ver gelijkingsmateriaal aanwezig -was. Wij geloovcn dan ook stellig, dat men op den duur tot dc door ons aangewezen split sing zal moeten overgaan. De Verslaggever. Paardensport. D, ipaverijen tie Bodegraven. .Voor do voormiddagdraverij, (paarden, dio nog nimmer een prijs hebbea gewon nen) te Bodegraven, waren 11 paarden in geschreven. Do le prijs werd gewonnen door „Directrice'," eigen. A. M. Hofstede; 2de pr. door „Juliana," eigen. D. J.' v. d. Wel; 3e prijs door „N. N.", eigen. G. F. E. Heenk en 4de prijs door „Nolly," eigen. T- de Jong. Voor de namiddagdraverij waren slechts 5 paarden ingeschreven, nl.„Doorloo- per," eig. stal Verdegaal, 325 M.„Edi- nibza,"- eigen. A. M. Hofstede, 300 M. „Cadbro," eigen. A. van der Kroon, 320 M.„Directrice," eig. J. Deutckora, 300 M.Betty Brook," eig. stal Verdegaal, 310 M. De le prijs werd gowonnen door „Door- looper", de 2de prijs door „Gastro", de 3de prijs, benevens een troostprijs, door „Edinitaa." Voetbal. Wedstrijd-Programma voor Zondag» Om de „L. V. V.'-medaille. L. y. .VAjnx (L.); SportmanL. F. C.; Winner AWinner B. Zooals we reeds meldden spelen morgen do vier Leidscho „N. V. B."-elftallen to gen elkaar op het „L. V. V."-terrein om de verguld-zilveren ,.L. V. V."-medail'e. De loting had tot resultaat, dat „L. V. .V." eerst tegen „Ajax" in het veld komt en (Jaarna „Sportman" tegen ,jL. F. C." Korfbal. Wedstrijd-Programma voor Zondag» In „Korfbal", het officieel orgaan van den „N. K. B.", wordt medegedeeld, dat het morgen aanvangend® seizoen 19171918 ral staan in het teckcn der noodcompetities. Wel zullen kampioens- maar geen promotie- en degradatie-wedstrijden worden gespeeld. Verder vermeldt het de verandering van hel „Fluks'-kostuum, n.i. zwarte band met blauw-ge'.o strepen op wit shirt. „Vit;sse" ontvangt morgen voor de Rjjn- land-medaille „D. T. V.", uit Amsterdam, terwijl „Fluks" naar Rotterdam gaat om „O. S. C. R." to ontmoeten. Het gereorganiseerde en verjongde „Fluks"-12-tal heeft reeds gefcond, wat hot vermag. Ook bij „Vitesse" hebben verschil lende veranderingen in het 12-tal plaats ge vonden. Wij moeien daarom voorloopig o»i3 oordeel over deze ploeg opschorten. Het zou ons echter tegenvallen, als niet beide Leidsche ploegen wonnen. In een zitting van de Gen. Synode der Gerei Kerken heeft doze besloten zich te wenden tot de militaire overheden, om te beproeven, of niet zij to verkrijgen zulk een regeling van het verlof, dat aan militairen, die consciëntiebezwaren hebben om op Zon dag te reizen, bij eventueel verlof zooveel mogelijk vrjjheid verleend worde, om in plaats van Zondagavond. Maandagmorgen naar hun ligplaats terug te keeren. Zestal bij de Ned.-Herv. Gem. te Delft (vacature-ur. Grundiehner)ds. B. Ba telaan, te Da Bilt; ds. J. A. van Boven, te Ede; ds. K. H. E. Gravemeijer, te Voor burg; ds. E. J. Hupkes, te Wanswerd; ds. C. J. Leenmans, te Oosterwolde (Geld.); ds. N. G. Veldhoen, te Alphen aan den Rijn. De Raadsleden L. Zandstra en M. Schaafsma, te Leeuwarden, hebben aan den Raad voorgesteld, om op de gemeentebe- grooting voor 1917, voor voeding en klee ding van schoolkinderen, een bedrag van f 25,000 uit te trekken. De Raad van Roe'rmond heeft, naar „De Tijd" meldt, m« 8 tegen 5 stemmen (links tegen rechts) op een subsidie-aanvrage voor een R.-K. openbare leeszaal aldaar, afwijzend beschikt Men wilde een neutrale leeszaal. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, baron Sweerta de Landas JVjr- borgh, bracht gisteren, vergezeld van mr. Van der Hoop, hoofdcommies ter griffie, een ambtelijk bezoek aan Ter-Aar en Alphen aan den Rijn. De Minister van Justitie heeft aan de procureurs-genoraal-fungeerende directeuren van politie, medegedeeld, dat hem geble ken is, dat door Rijksveldwachters gebruik gemaakt wordt van voor den politiedienst afgerichte honden, zonder dat daarvoor de bij art. 85, tweede lid, der instructie op den dienst der bezoldigde Rijksveldwachters be doelde vergunning is verkragen. In verband hiermede heeft ZExc. ge noemde autoriteiten uitgenocdigd de aan dacht .van Rijksveldwachters in hun ressort en evenzeer da betrokken districtscomman danten, tevens inspecteurs der Rijksveld- wacht, op bedoeldel bepaling te vestigen. Aan de naleving van die bepaling behoort do hand te worden gehouden en verder acht de Minister het gewenscht, dat na eventueel verkregen vergunning steeds worde nage gaan .of de betrokken hond nog geschikt is als politiehond en niet door eonigerlei om standigheid, zooals door t9 hcogea ouder dom, gevaarlijk is geworden voor het pu bliek. In den ouderdom van 53 jaar is te Utrecht overleden mr. Bilderdjjk, lid van Ged. Staten van Utrecht. Met ingang van 1 September 1917 is, onder toekenning van den 'persoonlijken titel Van buit;ngewcon hoogleeraar, benoemd tot buitengewoon leeraar aan 's Rijks Veeartse nijschool te Utrecht ,dr. J. Poels, ie Rotter dam. Bij de Tweede Kamer is een wetsvoor stel ingekomen tot verhooging vam de sub sidie aan de bijzondere hoogere burgerscho len. UIT NED. OOST-INDIE. Kapitein Zeiler levensgevaarlijk gewond. Volgens telegrafische beriohten uit Kreta Radja (Atjeh) is de kapitein der infanterie K. F. A. Zeiler ^adjudant van den militai ren commandant aldaar, door een Inlandseh onderofficier levensgevaarlijk gewond. DS krader had bij het spel verloren en wilde: door inbraak' den kapitein berooven; hp benam zich in de gevangenis het leven. Nadere telegrafische berichten melden, dat de toestand van kapitein Zeiler Jpt op heden zich gunstig laat aanzien. Aardbeving in de Moliikken. Men seint uit Soerabaja aan het „Hbl.": In den loop der vorige week werd het eiland Saparola, behoorende tot de resi dentie Amboina, door een zeer zware aard beving bezocht. De bevolking vluchtte in het gebergte uit vrees voor een yioedgolf. Engelse li oordeel over de Russische legers. Do „Times", achrijvendo over do val van Riga, zegt: Do Duitschexe hadden dezen zomor op elk oogenblik dc Duna kunnen forcecren, nadat de Russische troepen een tuchlelooze massa bewuste oppositievoerders werden. Maar Duilscbland bouwde zijn verwachting op de conferentie to Stockholm; die to Moskou be wees," dat er geen afzonderlijke vrede mogelijk was. De Times" beoordeelt vervolgens de Rus sen streng en verwerpt do hoop op een spoe- digo verbetering. „Geen soldaat van ondervin ding, zegt het blad, beeft in den laatsteu tijd dezo rooskleurige verwachtingen gedeeld, want legers, dio gezonken zijn tot de diepten van trago degradatie, die nu door de Russische troepen bereikt zijn, hebben een langen tijd en een ijzeren tucht noodig om hun flinkheid te herkrijgen." De „Times" betoogt vervolgens, dat vergelijkingen met de revolutionnaire legers van Frankrijk aan het einde van de 18de eeuw bijzonder misleidend zijn en het blad zet vervolgens uiteen, dat het even misleidend is zooals sommige praters to Petrograd doen, te verklaren dat dc tegenwoordige toestand van hot Russischo leger alleen een gevolg is van do tekortkomingen van het tsarisme. De wari oorzaak van Rusland's militaire mislukking, ie do verderfelijke werkzaamheid van de raden van arbeiders en soldaten, die grootelijks zijn samengesteld uit soldaten, dio er voor bedan ken om to vechton en arbeiders, die hun leven lang nog niet gewerkt hebben. Do „Times" eindigt in een hoopvoller toon, berustend op 'den algemeenen toestand. De Duitschers kun nen den oorlog verlengen, maar hun kanser op het eindsucces blijven afnemen, hun weer standsvermogen vermindert aanhoudend ea zelfs voordeelen als zij nu bereikt hebben, be lasten hun kracht dermate, dat zij die nauwe lijks kunnen dragen. Van den Karet tot aan het moerasland van Dixmuiden slaan zij blootgesteld' aan een aanhoudenden, uitputten- den druk en hoewel het verlies van Riga spij tig is, kunnen wij er vrijwel zeker van zijn, dat het binnen niet te langen tijd, wanneer de bur gerlijke bevolking in do landen der bondgenoo- ten hun geduld en hun vertrouwen behouden in het Westen goedgemaakt zal borden. Het Duifsche koloniale systeem. In een brief aan het: vakvereenigingscon- gres te Blackpool, zegt bisschop Frodsham, een Anglikaansche bisschop in de koloniën, dat hij ongeveer 20 jaar geleden een bij zondere gelegenheid had van de problemen van tropische kolonisatie te bestudeeren aan de hand van eerste-klas gegevens. Op grond daarvan, zegt hij, dat wanneer de geest on methode van het Duitsch koloniaal bestuur niet wordt gebroken vóór er vrede wordt gesloten, het vooruitzicht van tropisch Afri ka zeer donker is. De Duitschers hebben in het verleden hun koloniën enkel en alleen dienstbaar ge maakt aan de belangen, van Duifcschland ea aan hun plannen van wereldoverheersching. By honderdduizenden hebben ze daartoe, de inboorlingen vermoord, alleen omdat ze met zoo'n exploitatie geen genoegen namen. In 1905 werden, volgens officieele verslagen, alleen in Oost-Af rika 120.000 mannen, vrou wen en kinderen gedood, omdat ze geer slavenwerk op de plantages wilden ver richten. Nog meer grootvorsten in arrest. Naar de „Novaja Dsjisn" .mededeelt is grootvorst Michael Alexandrowitej, de broe-- der van den tsaar, die door dezen bij den gedwongen troensafs and t t opvolger werd aangewezen, met zyn vrouw in arrest ge steld in hun woning, ten gevolge van de ont dekking, dat zij zich schuldig maakten aan contra-revolutionnaire samenspanningen. De „Djen" meldt, dat grootvorst Dmittf. Pawlowitsj, eveneens onder dezelfde be schuldiging, in arrest is gesteld. Do „Lusitaiiia" werd op bovol getorpedeerd. De „Zürener Post" publiceert een interview met admiraal Von Scheer, bevelhebber Yan d' Duitscho vloot voor de volle zee. Do admiraal is van mooning, dat Engelan/ door de duikbóol-actie tot rede zal worden ge bracht. De Duitscho duikbooten zullen de in terven tio van Amerika te niet doen. Hij zuid o nog: „Ik geloof, dat het beter waro geweost, onr president Wilson, toon de „Lusitania" werd ge torpedeerd, te dwingen, kleur te bekennen, door ronduit to erkennen, dat het schip werd getor pedeerd overeenkomstig alleszins te rechtvaar digen bevelen." V raag: Hoe moet ik met Wee flea- schen ingemaakte tuinboonen handelen, die goed verzorgd en dichtgemaakt zijn, maar waarvan da pekel verminddrt, zoo dat de bovenste boon en onder liet vet droog komen te staan? Op het vet is heC droog; ook zijn de lakken droog en dicht. Blijven de boonen voor verderen tijd goed wanneer ik de flessohen open en 'n gaatje maak in het vet, voor bijvulling met pe kel en hot gaatje daarna sluit, door op" nieuw gesmolten vet er op te gieten? Antwoord: U had er op moeten re«» kenen, dat de boonen vocht inslorpcn oit er wat meer pekel op moeten doen. D<? door u aangegeven behandeling kan wor den toegepast. gevraagd, op de Kweekerij van VAN ZONNEVELD Co., le Noordwijkerhout. Ziek te vervoe gen: „Oude Boekhorst", aldaar. 9988 iu 2 maanden door de eenigst midtlel voor Dames ter verkrijging van een flink ont wikkelde Buste. Prijs f 3.— per flacon. Fransfin Onfharingsmiddel, om overtolllg'haar te verwijderen. Prijs f 1.20. Fransfin Ideaal Crème ver wijdert Sproeten, Pukkels, Vet: wormpjes, Roodc Vlekken, fl.20. gjgjj- Poeder Hongroise, tegen magerheid cn ter verkrijging van volleen fraaie lichaamsvormen. Prijs f 1.25 7960a Verkrijgbaar in alle voorname zaken bij N.V. „Sanitas". Leiden, Vischmarkt 25. Stecnschuur 1. Haarlem, Kruisweg ,45. Amsterdam, Rembrandtplein 2. Sum Haafb ii'iüsestraat 80. G. v. EGMOND, te Katwyk a/Zee, vraagt een BEDIENDE. 10088. op Zaterdag 15 September en Zaterdag 22 September 1917 telkens des avonds te halfaeht uur. in het Notarishuis aan den Burcht te Leiden, ten overstaan Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris to Leidén, van diverse perceclen 9728 gelegen aan den Zoeterwoudschcn weg en Trekvliet te Zoeterwoude, grootendeels grenzende aan de spoorbaan Leiden—Utrecht" te zamen groot 16.1309 Hectaren. In den breede omschreven b;j notities, waarvan kaarten, b(j aanvrage kosteloos te verkrijgen zijn 1)ii voornoemden Notaris. Betaling der kooppenningen 24 December 1917. Diverse perceclen zjjn buiten gewoon geschikt voor Fa brieksterrein, VAN HET NIEUWE MELKSALON 7940a Aanbevelend, J. BOON. Piano-Muziek. Breestraat halte Stadhuis. Tel. 1036 Wollen LIJFJES en ROKKEN. Jaeger FLANELLEN enPANTALONS. Groote Reparatie-Inrichting van alle soorten Rywielen, Emailleeren cn Vernikkelen. Banden in alle prijzen voorradig. 10089 Hoogste bod gevraagd yoor waarin 300 K.G. maat 25-50, 200 K.G. 50-80. Br. Bur. v. d. Bi. onder No. 10042 in diverse grootten en modellen, vanaf 100 K.G. 10083 Morschstraat 2-6. Slijp-, Polijst en Aanzet- 10085 Te huur gevraagd: een beneden- of te Leiden of omgeving. Hnurprijs f200 - f300. Brieven Bur. van dit Bind onder No. 10004. Gevraagd een juffrouw, reeds in een winkel werkzaam geweest zijnde, niet beneden de 20jaar. Zich persoonlijk aan te melden: W. MATVELD, Prinsessekade 2. 10083

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9