Nederland en de Oorlog. 1764-7 Vrijdag 7 Sepfember. Eerste Blad. A0. 1917. <Seze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieels Kennisgevingen. LEID DA&BLA TRIJS DER ADVERTENTIES: yan i5 iegel8 /1.05. Iodere regel moor/0.20. Kleine adverlentiën *ïn 30 woorden 50 Oontn contant; elk tiental woordon meer ^2)4 OenU. Incasso volgens postreelit. Bewijsnummer 5 Oenta. Telefoonnummers: Administratie 175, Redactie 1507. .PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /"1.G0; per week. I f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0 0.12. Franco per post 2. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat voor de week van Zaterdag 8 tot en met Vrijdag 14 September, geldig worden verklaard: BOX Xo. C 30 voor 1 OXS ZEEP. BOX No. C 31 voor lh ONS VET. BON No. C 32 ioor 1 OXS GOKT. BOX No. C 33 voor J ONS KIJST. BON No. C 34 voor 1 ONS GROENE ERWTEN (voor zoover voorradig). Bij een aantal winkeliers is nog eeo ge ringe hoeveelheid groene erwten aanwezig, die op bon C 34 worden opgeruimd. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden', 7 September 1917. AFLEVERING RUWE KOFFIE De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemecne kennis dat do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bopalen, dat: De aflevering van *uw© Koffie Is verboden behoudens vooraf verkregen toestemming van bet Thee-Koffic-Distcibutiebureau en met in achtneming van de voorwaarden, bij die toe stemming door dat kantoor te stellen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Loiden. 7 September 1917. TUSSCHENIIANDELPRIJS KOFFIE. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene Kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel blijkens circulaire van 5 September 1917 No. CC497 Afd. Handel, heeft goedgevonden te "bepalen De prijs tegen welke koffie in den tusschca- riaadol ten hoogste zal mogen worden ver kocht d.i. dc prijs, door branders on han delaren aan detuillistcn in rekening te bren gen voor gebrande koffie wordt vast gesteld op: 83 cent per K.G. los en 85 cent per 1/s K.G. verpakt. De Burgemeester voornoemd, N. C DE GIJSELAAR. Leiden, 7 September 1917. VERSTREKKING GRONDSTOFFEN VOOR BROOD. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden dat door den Minister van Landbouw. Nijverheid on Handel met ingang van 1.2 September aanstaande is vastgesteld de navolgende ver houding van hot gewicht dat de ingeleverde broodbons vertegenwoordigen en het ge wicht van de te verstrekken grondstoffen. 1. voor 100 K.G. W.-bons 73 K.G. Inlandschc Tarwebloem of 71.5 K.G. Amerikaanochc tar webloem, of 70 K.G. Rogge. 2. Voor 100 K.G. B-bons 71.5 K.G. tarwe meel. Wordt in plaats van zuivere tarwebloem of tarwemeel, verstrekt bioeni en meel van een bepaalde samenstelling (zooals thans) dan wordt de verhouding: 1. Voor 100 K.G. W-Bons 72 K.G. Regee- ringsbloem. of 70 K.G. Rogge. Voor 100 K.G. B-Bons 67 K.G. Regecringg- meel. Deze regling zal voor het eerst worden toe gepast op de hroodbons van do 2Ge week. De Burgemeester voornoemd, N. G. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 September 1917. MAXIMUM-PRIJZEN AARDAPPELEN. Dc Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft Bepaald, dat de bij beschikking van 21 Juli 1917, Directie van den Landbouw No. 20275 6e afdceling B. vastgestelde Maxiiutim- Kloinhandelpryzcn oolc zullen geldon voor de z.g. EIGENHEIMERS en BORGERS. Deze maximum-prijzen zijn: Groote 9 cent per K.G. Poters of Drielingen 6 cent per K.G. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 September 1917. ONTEIGENING. He Burgemeester, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leiden; Gelet op art. 26 der Woningwet, tot toe- yoogijig van de artt. 77 en volgende aan de Onteigeningswet, .Wet Van 28 Augustus 1851 („Staatsblad" No. 125); Brengt ter algemeene kennis, dat door dein 'Gemeenteraad het navolgende besluit is go otnëh: De Raad der gemeente L?iden; Gelezen een op 8 Mei 1917 in gek ome» verzoek van de .Vereeniging tot bevorde ring van den Bouw van Werkmanswonin gen te Leiden, om te besluiten tot ont eigening ten name dier vereeniging, van het perceel, gelegen in den Stadspolder, kadastraal bekend gemeente Leiden, S_c- tie K, No. 548, ten behoeve van de uit voering V3n een in het belang der Volks huisvesting vastgesteld p'.an tot bebou wing van het z.g. „Kcoiterréin"; Gelet op het advies der Gezondheids commissie, d.d. 4 Augustus 1917; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, d.d. 22 Augustus 1917, No. 203; Gelet op art. 26 der Woningwet, tot toevoeging van de arth 77 en volgende aan de Onteigeningswet, Wiet van 28 Augus tus 1851 („Staatsblad" No. 125); Heeft besloten: tot onteigening ten name der Vereeniging bot bevordering van den Bouw van Werk manswoningen te Leiden, van het op de overgelegde teekening aangegeven per ceel, gelegen in den Stadspolder, kada straal bekend gemeente Leidon. Sectie K, No. 548. toebehoorende aan B. J. C. WERNER e.c. en F. B. .WERNER te Lei den, een en ander onder bepaling, dat dit besluit vervalt, wanneer de onteigening niet bij den rechter i3 aangevraagd bin nen één jaar na de dagteekening van de „Staatscourant", waarin het Koninklijk besluit, bedoeld in artikel 86 der Ont eigeningswet, is opgenomen. Gedaan te Leiden, ter openbare raads vergadering van den 30ea 'Augustus 1917. He Burgemeester, N. C.-DE GIJSELAAR. He Secretaris, VAN STRIJEN. Do Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 7 September 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; Brengen bij dezen ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan M. H. van Wave ren en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de droge rij van veldvruchten in hot peroeel Han sons:: ot 53, Sectio K No. 2671. Burgemeester en Weth. voorn., N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. L- oen". 6 September 1917. „BRANDSTOFFENCOMMJSSIE LEIDEN". Aan het publiek wordt bericht, dat we derom een schip met groobe bolsterturf is aangekomen, welke turf beschikbaar wordt gesteld tegen den prys van f 2.50 per 100 stuks. Bons zijn verkrijgbaar aan het schip, liggende aan den Nieuwe-Rrjn, hoek Waard- gracht voor het pakhuis van den b^amlstoE- fenbandelaar Van Dorp. Aflevering zdp.'aats hebben zoolang de voorraad strekt De turven worden niet van het rantsoen: afgetrokken. De Dir. v. h. Brandstoffenbureau, 10020 KRAMER. Leiden, 7 September 1917. LEIDEN. 7 SEPTEMBER. Heden werd aan den heer J. G.- B. van den Berg'o, adjudan'-imdeTolficïetf-kwar tiermeester bij het 4de regiment infanierie, de zilveren medaille wegens 24 jaren militai ren dienst uitgereikt Do „Sts.-Crt" bevat de statuten van de Studenten-IJsclub alhier. Op de veemarkt zijn lieden twee kalve ren achtergebleven, welker lot zich de polibie heeft aangetrokken, die bereid is inlichtingen te verschaffen omtrent die verlaten dieren. De groote Plantenkouring. Deelden wij gistsren mede, dat de groote plantenkeuring van de vaste keuringscom missie der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, in de Stadszaal alhier, veel beloofde, wij kunnen thans verklaren, dat deze belofte in alle opzichten is ver vuld. Dit is ook voor de Leidsche afde> ling, die vóór drie jaar zich deze keuring zag .ontgaan, omdat do S lads zaal to:n door militairen werd ingenomen en men anders geen geschikte gelegenheid kon vinden, een heuglyk feit. Thans zag de afdeeling haar hartewensch in vervulling gaan op een wijze,, die niet alleen de Maatschappij en- de afdeeling zelf, maan ongetwijfeld' ook den belangstellenden vrienden van Flora's kinderen in hooge mate zal bevredigen. Het is do eerste groote moderne bloemententoonstelling, die te Lei den wordt gehouden. De Stzdszaal leent zich er uitsluitend voor, ruimte in overvloed en de belichting is er uitstekend. Onze stad genoot, do heer J. G. Ballego, heeft zich belast-met het arrangeéren van het geheel en het is aan hem wel toevertrouwd. De tentoonstelling staat in het teeken van de dahlia; dit blijkt al dadelijk, wan neer men de groote zoal binnengaat. Mm wordt .een oogenbük één en al bewondering door al die bloemenpracht. Het gaat niet aan hier al het werk van de kleine zeventig inzenders zelfs maar te noemen; laat ons volstaan met er enkele naar voren te brengen, zonder daarmede anderen te kort te willen doen. En dan wijzen wij op de colleoties van J. L. H. Germ, firma 0. J. Sax, to Dordrecht; van de hee- ren Hornsveld en Bruidegom., te Baa-rn; W. Maarten, te Wassenaar; E. II. Krelage en Zn., te Haarlem; Jan Kriest Jz., te Leiden, en J. G. Ballego, die ook dahlia's in potten laat zien. In het midden van de zaal pareeren terra cotta tuinsieraden van de N. V. Fabriek van Brouwers' Aardewerk. Verder vinden wij geëtaleerd smaakvolle rozen door M. Jongkindt Gzn., te Aalsmeer, en Win. C. Hage en Co., te Boskoop. De lirma Lcmkes Zonen en Gebr. Lam, te Alphen pan den Rijn, lalen pracht-exempla- reu van varens zien. De heoren .Wezelenburg en Zonen, te Ha- zerswoude, hebben een aardig rotspoortje gemaakt op het podium, van dwerg-conife ren. Ook vindt men er geveerde ea waaier vormige palmen uit den Leidschen Hortus en van onzen stadgenoot den heer W. van Veen, die op oen der bovenzalen ook nog een pracht-collectie riddersporen laat zien, waarin deze kweeker een specialiteit is. Vooral is het de Foyer, die na de groote benedenzaal de aandacht trekt. De heeren Grollemans Zonen, te Lisas, laten een in teressant staaltje zien van hun Gladiolus- cultuur* de heer Overboscli. te Diepenveen, étaleer!; eenige mandjes appelen, pracht exemplaren, waarnaast de Veursche Kw?e- kerij met een collectie appelen on peren met 70 verscheidenheden uitkomt. Nog wordt hier onze aandacht getrokken door eon mooie verzameling cactussen. Achter het gebouw staan handelsplanten van coniferen, hulsten, enz. van de Veur sche Kweekery. En verder ïn de vestibule en in do corridors bloemen en nog eens bloe men. Men moet, om er een denkbeeld van te krijgen, zelf gaan zien en eanige malen de zalen doorwandelen. Wat wij er hier van kunnen mededoelen, is slechts een zeer vluchtige en oppervlakkige beschouwing. Hedennamiddag te halidrie w^ri de tin toonstelling op plechtige wijze geopend. Tal van genoouigden waren met het Hoofdbestuur, liet bestuur der vaste keuringscommissie en fut bestuur dsr Leidsche afdeeling, bijeen, on verschillende sprekers voerden hst woord. Allereerst de voorzitter van de Maat schappij, jhr. G. F. van Tets, die aanving met dank te zeggen aan allen, die woler tot het welslagen der keuring hadden mede gewerkt. waaronder in het bijzonder werden genoemd de loden van ons Vorstenhuis, die als steeds, ook thans weder van*hun belang stelling hebben blijk gegeven. Spr. «dsed vervolgens uitkomen, dat deze belangstelling allerwegen verdiend is. en gaf daarna liet woord aan den eere-voorzitter der Leidsche afdeeling, prof. dr. J. M. Janse, die in zijn rede, na verschillende personen en cor poraties te hebben toegesproken, het ver schil deed uitkomen tusschen een planten* keuring en een tentoonstelling. Bij een keuring, zooals hier, is het vooral te doen de verbeteringen, die door langdu rige, zorgzame en weloverwogen werkwijze aan do vroeger bekende variëteiten zijn af gebracht, te laten zien; de stappen vim vooruitgang, die zich vertoonen in de rassen, te doen uitkomen. Daarom is het ook voor den deskundige zaak niet één groote keuring bij te wonen, maar om ze allen te gaan zien. Spr. besloot met den wensch, dat. ook deze groote plan tenkeuring, aan het doel, hetwelk men er mee beoogt, moge ten goede komen. Nadat vervolgens de voorzitter van de vaste keuringscommissie, de heer N. J. van Laren, nog had gesproken, en uiteengezet hoe deze groote keuringen een uitstekende instelling vormen om vakman en liefhebber in te lichten omtrent den staat der horti cultuur in ons land, en ook mr. Dresscdhuys, voorzitter van den Ned. Tuinbouwraad, die deed uitkomen hoe in deze moeilijke tyden deNed. kweekers niet alben niet bij de pak ken blijven neerzitten, maar hun vak nog vooruitbrengen, waarvan deze keuring zulk een sprekend getuigenis aflegt, werd de keu ring met een rede van onzen burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gyselaar, geopend. Hij beschouwde daarin deze tentoonstel ling (ook de burgemeester noemde haar dus zoo, spijt het verschil tusschen keuring en tentoonstelling, dcor prof. Janse aangege ven, en dat leeken trouwens ontgaat) van een meer piaatsëlyk, van een Leidsoh standpunt, Hy liet uit de geschiedenis van deze _ge- meente zien, dat een groote Plaiitehkeurin'g juist in Leiden zoo op haar plaats is, vermits de tuinbouw speoiaal iu Leiden steeds éefli hoog standpunt heeft ingenomen. Immers, t?n tijde, toen er aan planlencultuur nog wei nig gedaan werd, waren er hier ter stede reeds enkele bloeiende kweekerijen, dié tot ver in het buitenland bekend waren. Naast 'do kweekerijen van Arentz waren het die van Rodbard en van Siebold, die zich in een grooten haam mochten verheugen, en ook die van De Graaf f begon zich toen reeds meer en meer te ontwikkelen. Naast de bloe mencultuur begon zich ook de groentenkwee- kery in en om de stad uit te breiden. Waar deze laatste zich thans in bloeien den staat bevindt, zijn do tijden voor de bloemisterij nu uitermate moeilijk, doordat de grenzen voor den uitvoer zijn gesloten. Daarom is een "keuring als deze vooral op dit oogenblik van zoo groot gewicht Zy maakt hefe Ne- derlandscli publiek bekend met onze vader- landsche bloemen en planten. Met den wenscli, dat deze tentoonstelling 'door velen zal bezocht worden en zoowel door de liefhebbers als door deskundigen, verklaarde de burgemeester deze keuring Y-oor geopend. Zij werd daarna door de aan wezigen bezichtigd. Behalve vanavond zal zy ook morgén en Zondag voor het publiek te bezichtigen zijn. Wy bevelen haar van harte voor een bezoek aan. Er valt veel te leeren en te genieten. KERKELIJKE BERICHTEN. Leiden. Rem. Geref. Gem. Zondag dr. W. J. Lente. De grenswacht naar 't front. De Duiitsdhe wacht aan de oostgrens van Gelderland is tha-ns veebrokken en naar hot front gesbuurd. Jongere krach ten, mot scherpere instructies, zijn thans in hun plaats gekomen. Teilen van booueu on koel. Aan besturen van veilingsvereenigingen, controleurs, exporteurs en ondernemingen tot liet verduurzamen van groenten is door cto Rijkscommissie van toezicht op de Yer- eeiriiging Groenften-Qenftrale bericht, dat met ingang van Donderdag 6 September 1917, d© volgende percentages zullen gel den Pronkboonen5 pCt. binnenland, 65 pCb. fabrieken, 30 pCt. buitenland. De voi 1 ingsbesturen worden uitgenoodigd er ten strengste op toe to zien, dat geen booncn afkomstig van 't binn-crilamdsche ge deelte, door do telers of tusschcnpersonen worden opgekocht met het doel ze op frau duleuze wijze later te doen overveilen of aan de zouberij af te leveren. De veilingsbestureu kunnen eischen, dat koopers van dergelijke partijen de bestem ming daarvan opgeven en er wordt verder door de Rijkscommissie verlangd, dat de veilingsbesturen de noodige controle-maat regelen nemen om te beletten, dat ge noemde partijen aan haar bestemming wor den onttrokken. Van roode kool en gele kool moet van 8 September a.s. af 30 pCt. voor het bin nenland worden geveild. Reizen naar Dnitsohland. Ten einde het gebruik maken van ver- valsehte paspoorten zooveel mogelijk te bemoeilijken heeft do Duitsche regeering besloten vanaf 1 October 1917 do toelating in Duitschland onder ander afhankelijk te stellen van do navolgende voorwaarden De paspoorten mogen niet ouder zijn dan één jaar, to rekenen van den. datum der af gifte van het paspoort. Daar do Nedcrland- sche paspoort-en een geldigheidsduur van een jaar bezitten, voldoen in het buitenland verlengde Nederlandsche paspoort-en niet aan bovenstaande voorwaarde. Pasboekjes mogen niet van een verleng stuk zijn voorzien. Indien paspoorten, die op een enkel vel papier zijn gedrukt., van één of meer ver lengstukken zijn voorzien, moeten,deze ver lengstukken op zoodanige wijze aah het ori- gineele paspoort, zijn bevestigd, dat ver- valschiug onmogelijk is, terwijl het aantal verlengstukken officieel op het oorspronke lijke paspoort, moet zijn vermeld. Paspoorten, die aan bovenstaande voor waarden niet voldoen, zullen door de be voegde Duitsche overheden niet worden voorzien van het- vereischte visum, ten dienste van hot overschrijden der Duitsche grens, vanaf 1 October 1917. Kolenbospari ng. Te Delft zullen op een tiental plaatsen gelegenheden worden opengesteld, waar warm water verkrijgbaar zal wezen voor koffie._thee of wascligebruik. Zes bakkers, die hun bedrijf nog niet heb ben gecombineerd, hebben bericht gekre gen, dat indien dit vóór 15 dezer niet vrij willig is geschied, zzij bij do bestaande co öperaties worden ingedeeld. Orh voor kleermakerijen een brandstof- fenbesparing van ten minste 40 pCt. te ver krijgen, zullen na 15 dezer slechts brand stoffen worden geleverd aan ateliers, waar ten minst© vijf volwassen kleermakers hun beroep uitoefenen. Geen kolen worden meei: geleverd aan z.g. thuiswerkers. Teneinde voor do wasehindustrie tot cca kolenbesparing van 40 pCt. to geraken, zul len ingrijpende maatregelen worden ge nomen. Het abonnementen-stelsel wordt wellicht- afgeschaft., het strijken van onder en nachtgoed wordt verboden. Alle klei no wasscheri jen zullen bij de grootero worden ingedeeld, terwijl ook de fijnstrijkcrijen zooveel mogelijk samengevoegd moeten worden. Do bakkers te Assen hebben besloten voortaan, te beginnen 6 dezer, één dag per week niet te bakken. Do onderhandelingen niet de Vereeuigdo Statou. Men meldt uit Den Haag: Naar aanleiding van de berichten uit Washington over weigering van graanuit- voer naar Nederland, hobbon wij ons tot het ministerie van Buitenlandscho Zaken gewend, alwaar men ons omtrent deze zaak het volgende mededeelde: Op het oogenblik dat in de Vere-enigdo Staten uitvoerverboden op graan werden toegepast, 'lagen in Amenikaanisclie ha vens een voerbip/tal beladen Nederla.nd- sclic stoomschepen. De heer Hoover, regelaar der voed-ing in Amerika en tevens president van de Commission for Relief in Belgium", deelde aan onzen gezant te Washington mede, daft de ladingen zouden worden vrij gegeven op voorwaarde, dat daarvan aan de Relief Commissie zou komen en y& voor Nederland beschikbaar zoude zijn De reigeering was in beginsel bereid, op dit voorstel in te gaan. doch bij overleg met do directie der Rclief-Commissie te Rot terdam bleek, daft men der ladingen voor België miet kon gebruiken. De-ze commissie toch is door de Duitsche over head niet gemachtigd veevooder in Belgiö in te voeren en bij onderzoek ble>ek de bevrachting der beladen schepen aldus te -'•ijn vendéeM: 1S.500 fton tarwe, 6-1.900 ton maïSj 1G.G00 ton gerst, 42.100 ton ha ver, 52.400 ton lijnkoeken. Van deze arti kelen kon do Relief-Commissie slechts do 18.500 ton tarwe en ongeveer 30.000 fton maïs gebruiken. Vasthoudende aan hok door den heer Hoover aangegeven begiüsel, werd daar om 'liet navolgende tegenvoorstel gedaan. De Rclief-Gom missie zou recht hebben op van de geheele beladen vrachftruim- te van 195.000 ton, dus ongeveer op 135.000 ton, Zij kon gebruiken 18.500 ton rtarwe en 30.000 ton mais, totaal 48.500 ton. Heb deficit van ongeveer 85.000 ton zou de Nederlan-d'sohe regeering inscbeeps- ruimte beschikbaar stellen. Waar voor Ne derland dan ongeveer 145.000 ton zou over bb'jven, verklaarde de regeering zich be reid ook de. tonnage voor do Relief-Com missie op 145.000 ton te brengen. Do American Export- Council," heft lichaam, daft dn de Verjecnigde Staten over uitvoer beeehokC, aanvaardde dfift voorstel niet, doch besliste, dat de Relief- Commissie de beschikking zou (krijgen over 185.000 ton tarwe en 40.000 ton maïs, terwijl voor Nederland zou worden vrij gegeven 135.C0Ö ton gerst en ongeveer 37.000 ton maïs. Ofschoon deze beslissing verre van bevra digeud was, moest zij ten slotte worden aangenomen als het uiterste, dat verkre gen kon worden. Aan den gezant te Washington werd vol macht gegeven-, in overleg meft de inkoop- agenten der regeering de noo-dige voor zieningen te treffen om tot een verdeel ing der vrijgegeven ladingen te geraken. Daar bij ded3n zich moeilijkheden voor, ter za ke van de goedkeuring der ladingen voor de Relief-Commissie. Door het lange lig gen toch, en de in Amerika heersck-ende hitfte, watern vele ladingen tot bederf over gegaan. Deze onderhandelingen werden door de gezant met den heer Hoover tot een goed einde gebracht en schriftelijk beves tigd. De American Export Council" evenwel, hechftte aan de getroffen schik king zijn goedkeuring niet, op grond, dat zij g-:-?ft bindende kracht had, omdat do heer Hoover haar zou hebben getroffen in zijn kwaliteit van president der ,,Co7n- missio for Relief in Belgium en met in die van regelaar der ■voeding. Intussehen tracht dc gezant nog wij ziging to verkrijgen van de gevallen be slissing. Aanvoer katoen. Het stoomscltip „Schiedijk" van do Hoi- land-A merika-1 ij n is van New-York te Rot terdam aangekomen met- 9-100 balen katoen en verschillende stukgoederen.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1