No. 17641. LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 31 Augustus. Tweede Blad. Anno 1917. Gemeenteraad van Leiden. Eerste Kanier. Gemeentezaken. Ingezonden: .(Vervolg van de zitting van gisternamiddag.) De heer VAN DER POT oordeelt, dat de Voorzitter niet de juistheid van hot stand punt van de directie der fabriek heeft aan getoond, al heeft hij veel geschiedenis op gehaald. De vraag is hier: Wat is bedoeld niet de verordening van 1914, zooals die door den accountant en de toenmalige com missie is bedoeld? De praktijk heeft bewe zen, dat de bedoeling van den accountant is gedeeld. Na ampel overleg heeft inder tijd de Commissie heb 9tandpunt van den heer Limperg gedeeld. Dat" stelsel heeft natuurlgk niet in korten tijd alles kunnen goed maken, wat het voorgeslacht bad be dorven. Het stelsel van 1914 is, volgens epr., geen fout; het kan alleen iets minder voordeelig zijn. Aan de verordening moet men zich houden. De Voorzitter zelf zegt altijd: Waarom hebben wo onze verorde ning? Spr. gelooft, dat het gelgk aan de zijde der Commissie voor de Financiën is. De heer PERA meent, van practische zijde gezien, dat het toe te juichen is, dat op eerlijke manier aan dit fonds wat wordt toegevoegd. De VOORZITTER gelooft, dat de heer Van der Pot zich wat te eenzijdig stelt op het standpunt van den heer Limperg. Maar aan den driver van do zaak, de directie, moet men toch ook invloed toekennen. Spr. oordeelt bijv., in afwijking met den accoun tant, dat men moet leenen voor de ver nieuwingen; deze moet men al lang hebben bespaard. Het verbaast spr., dat de heer jReimeringer het standpunt der Commissie voor de Financiën deelt, waar hij indertijd voor de gestichten bang was, dat de af lossingen niet hoog genoeg waren. Spr. gevoelt voor beide opinies evenveel, maar aanvaardt thans het liefst de meest .voordeelige. ïn stemming wordt gebracht dit deel der motie, waarin te kennen wordt gegeven, dat te veel in het Vernieuwingsfonds is gestort. Deze wordt verworpen met 13 tegen 10 stemmen Het tweede deel der motie wordt inge trokken. De héér VAN DER POT heeft in het rapport iets gevonden, dat hem zeer hin dert. Hij heeft daarin gevonden een uiting van den heer Limperg, dat de directeur al het mogelijke doet, om de exploitatie-reke ning te drukken. Spr. wil toegeven, dat dit met de beste bedoeling zal geschic Jen, maar hg is er tegen, dat dit niet met de noodige openhartigheid geschiedt. Als er ge reserveerd .moet wordon, goed, maar or moe ten geen verkapte reserve-postjes zijn. Er moet vertrouwen wezen bij den Raad over de bedrijven en daarvoor is 't noodig, dat men open zij. Spr. stelt den directeur zeer hoog, maar kan zich met deze opvatting niet vereenigen. De VOORZITTER acht deze opvatt ng on juist- De hoer Van der Pot gaat te veel op den accountant ai. De accountant en de directeur zijn karakters, die te veel met elkaar stooten; vandaar de uitlatingen in hot rapport, die den vorigen spreker tot zgn opmerkingen bracht. Het verwijt moet dan gericht tot de Commissie uit den Raad. Die is volkomen door de directie ingelicht en deze kan in den Raad ter verantwoording worden ge roepen. De rekening wordt hierop goodgekeurd. 21. Praeadvies op het verzoek van de N. V. Loidsche Melkinrichting „De Land bouw", om vergunning tot het bouwen van een houten afdak op het perceel aan den Rgnsburgersingel No'. 23. (1ST) Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 22. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden tot dekking van het één vie.da ge deelte van het tekort op de exploitatie der Centrale Keuken. (198) A Is voren. 23. Praeadvies op het verzoek van A. Backer om den toegangsprijs tot „Do Graan- beurs" te verhoogen tot 10 cents per per soon. (207) Alsvoren. 24. Praeadvies op het verzoek van J. N. van der .Rcgden Jr. en A. Th. J. Swaving, om een gedeelte van het achter hun pcr- ceelen aan den Leidschen Straatweg on der Oegstgeest gelegen' weiland te mogen huren of koopen. (200) Alsvoren. 25. Praeadvies op het verzoek van het Centraal Bureau van Advie3 voor den Mid denstand, om toekenning van een subsidie ten behoove van zijn te Leiden gevestigd filiaal. (199) Do heer VERGOUWEN begint met te verklaren, dat het vreemd geleèk, dat hij thans weer aanwezig is, waar hij in de vorige vergadering afscheid van den Raad had genomen. Spr. acht deze zaak van zeer groot be lang, niet alleen voor Leiden, maar voor den middenstand in het algemeen. De heer Vergouwen geeft aan op welke wijze deze bureaux werken. Het was natuur lijk geweest, dat bij den Rgksnijverheias- conSulent of bg het bureau was geïnfor meerd. Maar dit is niet gebeurd. Spr. geeft zijn bevreemding te kennen over het afwij zend advies van de Kamer van Koophandel. De heer Vergouwen wijdt in den breede uit over de waarde van een advies-bureau, dat op geheel onontgonnen terrein werkt; het bureau helpt hen, die geen accountant en geen boekhouder hebben. De subsidie moet vooral dienen op.lat hot bureau zijn kosteloozen arbeid kan blgvon verrichten. De heer .VAN DER. POT is tegen sub- eidio op grond van dit motief, dat, wan neer 't van zóó groot belang is. de mid denstand dit zelf maar moet betalen, waar 't een groot gedeelte zoo goed gaat. De heer VERGOUWEN bestrijdt deze be wering. Een gedeelte van den middenstand heeft het .ontzettend zwaar en sj?r. weet uit ervaring, hoe sterk veler zaken zgn achteruitgegaan. Nogmaals bepleit spr. de gO.cL werking van deze bureaux in het algemeen b^ang. De heer PERA bestrijdt ook het geven van subsidie. Deze inrichting is een in Lei den nog zeer onbekende zmk. Als hier zooveel medewerking is van mid lens landers, laten ze dan een vereeniging stichten. De grootst mogelijke meerderheid ia de Kamer van Koophandel heeft er op gewezen, dat deze inrichting onbekend Is. De hoofdper soon van den middenstand hier in Leiden acht een dergelijk bureau zeer gewenscht, maar den middenstand krachtig genoeg deze zaak zelf te betalen. Do heer BR IET motiveert zijn stem tegen subsidie. Do heer WLLMER is in de bijeenkomst van den middenstand aanwezig geweest, waar over dit punt is gesproken. Er was daar veel belangstelling voor de zaak. Er .werd daar ook gewezen op het feit, dat wel voor arb&idersaaivgelogenkeden subsidies worden gegeven, maar niet voor den mid denstand. Spr. wijst op h&t algemeen be lang van deze kwestie. Hut t.-kort aan ont wikkeling in middenstand ^kringen is het ge volg van den geringen steuu voor de mid denstanders. Spr. zal vóór een subsidie stemmen. iDe heer PERA wijst op het oorspronke lijke standpunt van den middenstand, om op eigen initiatief maatregelen ten ejgen bate te nemen. Eerst wanneer bleek, na een flinken steun uit eigen kring, dat men te kort schoot, zou de hulp van de overheid worden ingeroepen. De heer VERGOUWEN wijst nogmaals op het belang van het bureau. De VOORZITTER is door geen enkel ar gument van de voorstanders van subsidie overtuigd. In tegenstelling met den heer Wilmer is spr. van meeniag, dat hier vele inrichtingen zijn, waar de middenstanders zich kunnen ontwikkelen. Het verwijt was onbillijk. Het prea-advies van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 26. Voorstel tot aankoop ten behoeve van de Gasfabriek van het perceel Sectio B No. 1582, nabij de Langegraeht, en tot beschikbaarstelling van de voor dien aan koop benoodigde gelden. (204) Het voorstel wordt aangenomen. 27. Voorstel tot aankoop ten behoave van de Gasfabriek van het perceel Langegracht No. 136 en tot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (205) Alsvoren. 28. Vaststelling van een plan tot her ziening van het uitbreidingsplan der ge meente. (202) Het plan wordt zooals 't wordt voorgesteld vastgesteld. 29. Voorstel tot onteigening ten name van de Vereeniging tot bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Leiden van het perceel gemeente Leiden, Sectie K No. 548, gelegen in den Stadspolder. (203) Het voorstel wordt aangenomen. 30. Voorst-el inzake de verstrekking van goedkoope melk aan zieken, zwakken en kinderen beneden één jaar. (206) De VOORZITTER verdedigt in het kort. hot voorstel van B. en W. en bestrijdt eenige verlangens van de Gezondheidscommissie. Spr. stelt zich voor over dc uitwerking van het schema van den minister de hulp van don Geneeskundigen' Kring in te roepen. Het voorstel wordt hierop aangenomen. 31. Voorstel tot beschikbcarsieliing van gelden ten behoeve van het aanbrengen van electrische verlichting in verschillende ge meentegebouwen. (201) Hot voorstel wordt aangenomen. 32. Praeadvies op de adressen van de Christelijke Vakcent .ale en de Duurtecom- rnissie uit de Leidsche Arbeidersbeweging, inzake het minimiun-verbrui'v van gas tegen den prijs van 8 cents per Kub. M. (191) Het praeadvies wordt aangenomen. 33. Praeadvies op het adres van de Duur- tecommissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging, inzake de distributie van sajet en klompen tegen lagen prijs. (191) Alsvoren. Dc VOORZITTER doet hierna mededee- ling omtrent de beschikbaarstelling van goedkoope schoenen, klompen en sajet van re- gecringswegc. Het Steuncomité heeft zich tot medewerking bereid verklaard. In deze gemeente vallen 11.400 gezinnen in de termen dor goedkoope artikelen met naar schatting 2S.500 kinderen. Voor de eerste drie maanden zijn besteld 4000 paar mans-, 400 paar vrouwen- en 8000 paar kinderschoe nen, 1000 paar mans-, 1000 paar vrouwen- en 3000 paar kinderklompen en 15000 kilo sajet. Spr. stolt voor do kosten voor den verkoop door de gemeente te doen betalen. Aldus wordt besloten. 34. Praeadvies op het adres van de Duur- tecommissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging inzake de beschikbaarstelling van brandhout tegen den kostenden prijs. (292) Het praeadvies wordt goedgekeurd. 35. Praeadvies op het adres van de Duur te commissie uit de Leidsche Arbeidersbe weging, inzake de distributie van sajet, klom pen, brandhout, petroleum en groenten en het doen van mededeelingen omtrent do levensmiddelen-voorziening. (191) Alsvoren. 36. .Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1916 op dat van 1917 van de benoodigde gelden voor de voldoening van eenige onbetaald gebleven vorderingen en tot voldoening van gelden uit den post „On voorziene Uitgaven" voor 1917. (177 en, 208) Het voorstc-T wordt goedgekeurd. 37. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1916, met inbegrip van die der Haarlemmervaart. (176) De rokening wordt goedgekeurd, waarbij de wethouders wordon geacht zicli van stem ming te hebben onthouden. Dc vergadering wordt hierop gesloten. Vergadering van g i s t e r c n. EXPORT-CENTRALE. De hear KAPPEYNE VAN DE COPPELLO kan zich het meeste vereenigen met het standpunt, g'steren door den lieer Van Lan- schót ingenomen. Uitvoerig behawhlt. spr. het doel dezer export-centrale, n.l. om maat regelen te nomen ter centraliseering van het goederenverkeermet het buitenland. Op de vraag, of wij dit doei zullen berei ken, geeft dit ontwerp absoluut gepn ant woord. Dit ontwerp geoft de geheels rege ling van den in- en export in handen van do Regeering en daartegen heeft spr. ern:t'ge bezwaren. De strekking ei het doel van een wet moeten duidelijk in die wet zijn uitge drukt, en dit is hier geenszins het geval. Deze wet maakt de' Regeering absoluut opper machtig. Dit is geen grief tagen de Regee- •ring, maar tegen dit ontwerp. Dit ontwerp geeft een blanco-volmacht aan de Regee ring en hiermede kan spr. niet meegaan, niet om de personen, maar wegens de materie. Do gansche in- en uitvoer mag niet gevoerd worden door ministerieel© personen. Dit ont werp heeft eenige overeenstemming mot eén z.g. wassen neus. Spr. is het hier volkomen eens met den heer Van Nic-rop. "Daarbij komt nog, dat deze N. V., waarvan hier sprake is, een zeer eigenaardige is, wat spr. breedvoerig uiteenzet. De principieel© bezwaren, welke spr. tegen dit ontwerp heeft, gelden absoluut, niet "te gen do personen van deze Regeering, en was hier sprake van een noodzakelijkheid in verband met de ernstige tijdsomstandighe den, dan zou spr." over die bezwaren heen stappen, maar van die noodzakelijkheid is hem niets gebleken. De heer COLIJN meent, dat deze Ka mer, dit ontwerp, alhoewel onder zuchten eu klagen, straks zal aanvaarden. Aan dit ontwerp is ook een nationale kant en daar door wordt het moeilijk alle' bezwaren in het openbaar te uiten. Nu zegt de h.er Kap- peyno wel, laat de Regeering dan in Comité- Generaal alle bezwaren ophelderen, maar dan meent spr., dat in dit stadium het mid del erger zou zijn dan de kwaal. Dat men niet kan zeggen, welke de uitkomsten zul len zgn van dit ontwerp, is geen grief tegen deze wet, maar alleen een grief tegen de tijdsomstandigheden, waartegen wij ab soluut onmachtig staan. Spr. geeft toe, dat er veel bezwaren zijn, maar toch zal «spr. zijn stem aan dit ontwerp niet onthouden, ofschoon hij van meening is, dat wij met dit ontwerp na den oorlog meer bereiken zullen, dan tijdens den ons nog restenden oorlogstgd. Op oeconomisch gebied zullen wjj na den oorlog grootendeels afhankelijk zijn van machtige naburen, en daarom juicht spr. het toe, dat de Regeering in deze een poging doet onze oeconomisc-he onafhanke lijkheid zooveel mogelijk ia handhaven. Spr. hoopt, dat, wanneer de Export-Cen trale zal zijn ingericht, zg er naar zal streven om zooveel mogelijk mot de N. O. T. samen te werken. De heer CREMER meent, dat het niet mogelijk is, dat alle verplichtingen, welke de Export-Centrale zal moeten nakomen, in de wet worden neergelegd. De werkkring van de Centrale, zooals die in de stukken geschetst wordt, zal niet zoo alomvattend zgn, als in deze Kamer wordt gevreesd. Spr. meent, dat het noodig is, dat de Regeering verantwoordelijk blijft voor de Export-Centrale en dat deze verantwoorde lijkheid nu ook voldoende vast staat. Van een keurslijf, dat den handel zou worden aangelegd, blijkt, volgens spr., uit niets; althans het zal zoo wijd zijn, dat den han del geen enkele belemmering wordt in den weg gelegd. Bovendien, welke vrijheid heeft thans onze handel en industrie en is deze vrijheid afhankelijk van onze Regeering? Juist door deze Export-Centrale zal de han del, van het beetje vrijheid, welke hij nog bezit, het meest nuttige gebruik kunnen maken. De heer POLAK bestrijdt de meendngen, door den heer Kappeyne ontwikkeld. Onze industneclen, zegt epr.kunnen met al hun durf en energie mdets aanvangen. Bij na alle takken van nijverheid hebben met alle ried onoverkomelijke bezwaren te kam pen, waardoor de uitoefening van het be drijf zoo al niet onmogelijk, toch zeer moei lijk worden gemaakt. In deze tijden ba ten de Manchestersohe theorieën van den heer Kappeyn© absoluut niets. In dezen tijd moot. de Regeering de beschikking heb ben over alle middelen om alle moeilijk heden tot een minimum te reduceeren. De heer POSTHUMA, Minister van Landbouw, heeft met genoegen vernomen, dat hot Regeoringobeleid tot nu too van dien aard was, dat er geen reden aanwe zig was de Regeering het vertrouwen te om., i-udvMi. w.-.ü i'M c's-werp in zoo rudmo mate aan de Sta ten-Generaal wordt gevraagd. De roden, waarom de N. O. T. niet aan de Export-Centrale is verbonden, is een voudig deze, dat de Regeering dit niet mogelijk aoht, wat de Minister uitvoerig uiteenzet. Da vendien, deze samenwerking acht de Minister ook niet noodig. Het hoofddoel van de Export-Centrale zal zijn, hot verkrijgen van waren togen waren. De maatregelen, (betreffende de minimum-prijzen voor rogge en andere gewassen zijn door spr. vastgesteld, na ingewonnen advies van landbouwkundigen en den thesaurier-generaal, omdat eener- zijds den Landbouw niét te zwaai' zou wor den belast, maar ook anderzijds van de schatkist niet te veel mocht worden ge vergd. Van een voorspiegeling van den landbouw was dan ook absoluut geen spra ke. Do ontstemming van cle boeren schuilt voornamelijk hierin, dat dc voederprijzen te hoog zijn. Maar 't is noodig, dat alle grondstoffen uitsluitend voor brood gebezigd worden, en daarom kan men aan de boeren de rog ge en tarwe niet laten, want er kan dan .geen controle plaats hebben of deze yoor geen andere doeleinden worden gebruikt*. Dc boeren krijgen broodkaarten evenals iedere andere burger en daar kunnen zij geen enkel be>zwaar tegen hebben. Dat zij hoogere prijzen moeten betalen voor het afval voor veevoeder was noodzakelijk, al kan spr. mededeelen, dat hij op dit «oogen- blïk bezig is de prijzen te doen dalen. Naar spr.'s overtuiging heeft (le boeren stand in de laatste drie jaren niet geleden. De Minister acht zich voldoende competent om dit zonder blikken en blozen te zeggen. Maar onder de boeren hserscht een soort agi tatie tegen den Minister van Landbouw en spr. zou den leiders van den landbouw wil len waarschuwen: doet niet mee aan die amokmakerg, als ge uw land werkelijk lief- hebt. Spr. komt er tegen op, dat hier in deze Kamer het volk wordt voorgespiegeld, dat wij brood genoeg zouden hebben, indien de Minister van Landbouw maar genoeg wei land wilde omzetten in bouwland. Met tal van gegevens toonde spr. aan dat zulks ge heel onmogelijk was. -Wat betreft de vraag van den heer Van Houten, deelt de Minister mede, dat hg al leen bevoegd is consenten uit te geven, maar dat de Export-Centrale heel go;d van advies zal kannen dienen. Tegenover den heer Kappeyne houdt spr. vol* dat dit wetsontwerp in 's lands belang noodzakelijk is, hetgeen de Minister aan de hand van tal van gegevens uiteen zette. Van vrijheid voor den handel is nu ook geen sprake, terwijl tegen de dagelijks vermeer derde moeilijkheden men wel geconcentreerd moet optreden. Op dé vraag of de Export-Centrale een Regeeringsbureau is of niet, neemt de Re geering hetzelfde standpunt in als dat do ar den heer Colijn is ingenomen, n.l. dat in sommige zaken betreffende de Export-Cen trale het noodig kan 'zijn, dat de Regee ring zich geheel terug trekt Wat den invoer betreft, wil spr. wijzen op de steenkool, waarvan in deze maand Augustus slechts 1DD.000 H.L. is ingevoerd, wat veel fee weinig is om zelfs in de behoeften van een zeer beperkt verbruik te voorzien. Spr. hoopt, dat men bij alle moeilijkheden, die zich door de tijdsomstandigheden voor doen, men maar niet altijd den minister van landbouw de schuld moet geven. De heer TREUB, Minister V3n Financiën, meent, dat dit wetsontwerp in duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Het heelt spr. bevreemd, dat de heer Kappeyne betoogde, dat-de Regeering ni&t bevoegd was den Han del te leiden. Het gaat hier niet om de vrij heid van den Handel aan banden te leggen, maar juist om wat door de belligerent© mo gendheden van die vrijheid is overgebleven zoo goed mogelijk te exploiteeren. Ongetwijfeld geeft men de Regeering een blanco volmacht en is de Regeering alleen moreel tegenover het parlement reran'.wcor delijk. De heer Co ijn heeft in dit opzicht op de m es juis e wijze d' meeniag van de Re geering vertolkt Naar aanleiding van de opmerking van den heer Van Nierop wil spr. opmerken, dat er toch tal van naamlooze vennootschappen zijn, wier besluiten goedgekeurd moeten worden door de Regeering of vertegenwoordigers der Regeering, Spr. verwijst naar het octrooi van de Ned. Bank en toch zal de heer Van Nierop niet durven beweren, lat de Ned'. Bank een Staatsbank Is. De vrees van den heer De Boer, dat de wassende democratie misschien d.zo inrich ting zou willen bestendigen, is geheel on gegrond. Wanneer de wassende democratie werkelijk een dergelijke inrichting zou wil len, dan zou noch de heer de Boer noch spr. of wie ook, dit kunnen verhinderen. Over den duur dezer centrale wil spr. dit zeggen, dat vooral den eersten tijd na den oorlog de Export-Centrale onontbeerlijk zal zgn. In dïo overgangsperiode naar normale omstandigheden is het absoluut noodig, dat de in- en export in een krachtige hand is, om tegen de geconcentreerde actie der groo- te buiten'andsche mogendheden krachtig op te treden. Voldoende zal gezorgd worden, dat alle belanghebbenden in de N. V. hun stem kunnen doen hooren, en daarom zal deze vennootschap beter voldoen dan een inrichting zooals do heer De Boer voorstel de, waarin alleen belanghebbenden van den landbouw zitting hebben. Wat de financieel© zijde betreft, meent spr., dat hoe langer de oorlog duurt des te meer do Centrale zal kosten. Maar als de oorlog niet al te lang meer duurt zal men met de 125 millioen er wel komen. Wat betreft de steenkolen kan de Minis ter mededeelen, dat men poogt om eon kleinere hoeveelheid steenkolen te leveren op langen termijn, waartegen wij ons zouden verplichten maandegks en gr o'.er credtet dan tot nu toe, toe tie staan. Maar spr. wil hier eens nadrukkelijk vorklaren, dat zoo lang hij Minister van Financiën is zulks nooit gebeuren zal. Het is nu juist liet doel der Centrale een betere regeling te verkrijgen van liet leveren yan waren tegen waren. Ten slotte' komt spr. tegen de onjuiste beweringen van den heer Vran Nierop op, die daardoor onze positie tegenover het buitenland geeei goed heeft gedaan. Als iemand als de heer Van Nierop, die een financieele spec'aliteit is, in het openbaar over den wisselkoers spreekt, zooaLs hij gisteren heeft, gedaan, dan kan zoo 'iets niet door den beugel. Spr. moet dan ook den indruk, welken de afge vaardigde gisteren gevestigd heef .neutrali seeren. Hoe grooter de jnoeijjjke omstandig heden zijn, hoe grooter de noodzakelijkheid is om een krachtige economische eenheid te vormen, want eendracht maakt Jnaeht. Hierna vingen de replieken aao, waarna de vergadering werd verdaagd tot 's avonds. Aan de replieken namen deel de liccren KAPPEYNE, VAN LANSCHOT DIE PEN, VAN NIEROP en DE BOER. De lieer VAN NIEROP wees op hofc zon derlinge in «de rode van den lieer Kappeyne die de wet zelf goed vindt, doch bezwaar heeft tegen dc uitvoering. Vervolgens .bestrijdt hij «de rede van den Minister van Financiën. Hij betoogt, dat het geen aangename gewaarwording zal zijn voor de directeuren der Centrale, als hun daden door de Minister gedesavoueerd zullen worden. Het zal ook niet gemak kelijk zijn, dat te doen, omdat de meer derheid van de commissarissen Regeerings personen zijn. Daarop heeft 9pr. de aan dacht gevestigd, opdat nog wijziging zou worden gebracht in de statuten, zoodat da directeuren meer vrijheid krijgen. Hij blijft van oordeel, dat het in het belang van den exporthandel is, dat die obliga tion een ruimere macht hebben. Vrees voor speculatie acht spr. ongegrond; hij blijft dus aandringen op opneming in de notee- ring. De MINISTER VAN LANDBOUW be an tw'oordt de sp>rekers, Hij ontkent, ge zegd te hebban, dat alles bij het oude blijft. Voor den komenden oogst zal de prijs der rogge f 20 bedragen, een bewijs, dat de Minister ook oog heeft voor de belan gen van de boeren. Gaarne wil de Minis ter trachten ten aanzien van het veevoe der, iets moer te doen voor de kleine boeren. De MINISTER VAN FINANCIEN ant woordt nog kort. Hij geeft toe-, dat de centralisatie niet volledig zal zijn. Aan den heer Van Nierop zegt de Min- allerrninst bedoeld te liobben onhoffelijk te zijn. De heer VAN NIEROP voert nog oven het woord om een enkele opheldering te geven. Heb wetsontwerp komt in stemming en wordt aangenomen met 21 tegen 4 stermanen. Tegen de hoeren De Boer, Kappeyne van de Coppello, Fokker en-Diepen. VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. "Aan de orde zijn de ontwerpenAanvul ling en verhooging van het Xe Hoofdstuk der Staatsbegrooténg voor 1917 (Kosten verwerking afvalproducten tot veevoeder); Wijziging der wet van 3 Augustus 1917 be treffende verbod tot uit- en invoer van sommige artikelen. Beide ontwerpen worden z. h. sfc. g o e d- gokeur d. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dagmorgen. Benoemingen cn ontslag. Do Commissie voor het Stedelijk Muse um ,,De Lakenhal" bericht, dat dit jaar aan de beurt van aftreding zijn, dc heeren mr. J. A. F. Coebergh, A. L. Reiancrin- ger en H. W. Fischer, terwijl er nog een vacature in haar Commissie is ontstaan door het overlijden van den heer mr. J. Tli. C- Viruly. Voor de opengevallen plaatsen beveelt zij de volgende dubbeltallen aan Vacature-mr. J. A. F. Coeborgh: lo. mr, J. A. F. Coebergh en 2o, prof. dr. S. G.. de Vriea- Vacature-A. L. Reimeringer: lo. A. L*. Roimermger en 2o. mr. P. E. Briët. Vaoature-H. W. Fisdherlo. H. W. Fi scher en 2o. mr. A. van der Eist Vacature-mr. J. Ui. C. Viruly: lo. F. H. Yerster en 2o. dr. G. J. Boekenoogen. Door B. en W. wordt voorgesteld, op haar verzoek, met ingang van 1 Decem ber, eervol ontslag te vcrleonen aan mej. M. A. Hoeks, uit haar betrekking van on derwijzeres aan de o. 1. s. 3de kl. No. 3. Meer patiëntjes In het gesticht „Voorgeest". Onder verwijzing naar een schrijven van de Commissie van Beheer over de gestich ten „Endegeest," „Voorgeest" en „Rliijn- geest," geven B. en W. den Raad in over weging, hum College te machtigen tot H.M. de Koningin het verzoek te richten het maximum aantal patiënten, dat. in de ver schillende paviljoens van het krankzinni gengesticht ,En«degee©t' met inbegrip van de afdeeling voor jeugdige idioten „Voor geest" blijvend mag worden verpleegd, te vermeerderen met 18 (9 mannen en 9 vrou wen) zulks met. introkking van het besluit, waarbij tot 31 December 1917 werd toege staan in elk der beide paviljoenen voor jeugdige idioten 6 patiënten boven het bepaalde maximum te verplegen. Brandhout: Mijnheer (ie Redacteur! Door den drang der te voorziene brandstof- fonschaarschte schaffen zich velen tijdig brand hout aan, wat, op zichzelf genomen, een ver standige maatregel is. Hoe men echter met kwaliteit en soort bedrogen kan worden, bleek' mij hedenavond- De vorige weck trachtte men mij in schemer donker het bestelde kwantum brandhout (eiken hout) thuis te bezorgen. Gelukkig kon ik aau- toonen, dat men inij daarmee verraste, zoodat ik er nog geen plaat-s voor had kunnen maken. Ik bepaalde nu echter hot uur van thuis bezorgen zoodanig, dal hot daglicht mij bij de beoordeeling gcon paten kon spelen. En wat bleek toen? Dat van de hoeveelheid eikenhout, die ik had besteld, nog geen 1/3 be stond uit eiken, maar grootendeels uit grenen, afkomstig van de afbraak eener yisschers- schuit. Door ouderdom en het veelvuldig teren Hael dit hout .werkelijk aardig de kleur van eiken hout en waren de stukken door een niot-dea- kundige op het eerste gezicht en onbevooroor deeld, daarvan niet te onderscheiden. Men zij dus op zijn hoede, wil men niet voor minstons de liolft aan waarde benadeeld worden! U, Mijnheer de Redacteur, beleefd danken-f R. BIJKERK. 4, Leiden, 29 Augustus.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5