w* IP. 17638 Dinsdag SS Augustus. Eerste Blad, (Eeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Qfficieete Kennisgeving. Binnenland. Nieuws* AG-BLAD PRIJS OKU AUYERTENTIEN: V«n 15 regels /1.05. Iedere regel meer /0.20. Kleine advertontiën van 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Incasso volgens postrecht. Bewijsnummer 6 Oente. Telefoonnummers: Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.60; per week. 1 »- ruv> Bniten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per sreek.' n 1-a, Franco per poBt t 3.—» INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouder3 van Lei den, brengen in herinnering, dat den Sisten Augustas e.k. de 2do termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbelasting, dienst 1917, en dat alzoo op den lsten September minstens 2/6 gedeelten van den aanslag moeten zrjn voldaan. Zij noodigen mitscüen belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over te gaan. Bu gihuesler en Welh. voorn,, N. C. I>E GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 25sten Augustus 1917. GASBESPARING. lo verband mot don dringenden eisch, het GASVERBRUIK in dezen tijd tot het ALLERNOODZAKELIJKSTE TE BE- PERKEN, vestigt de Directie der Stede lijke Fabrieken van Gas en Elektriciteit nogmaals de aandacht op het GEBRUIK VAN DE HOOIKIST voor de bereiding van spijzen, waardoor een aanmerkelijke gasbesjparkng kan wooxlen verkregen. Handleidingen, betreffende het gebruik van de hooikist bij koken op gas zijn aan het magazijn Hooigracht verkrijgbaar, te gen 5 cents per stuk. LEIDEN. 28 AUGÜSTÜS. Dr. J. Riemens, die a.s. Zondag alhier zal bovestigd worden en zijn intrede zal doen als predikant bij de Ned.-Herv. Gom. alhier, heeft Zondagnamiddag afscheid genomen van de Ned.-Herv. Gem. te De- demsvoart. Zijneerw. sprak naar aanleiding van Ps. 120 3 over do groote dingen Gods en do vrucht daarvan in ons loven, die uit komt vooral in blijdschap. De scheidende lecraar mag met dankbaarheid op zijn bijna negen-jarige werkzaamheid aldaar terugzien. De Gemeente was in grooten getale opgekomen, zoodat de groote dorps: kerk stampvol was. Ds. Van Selms sprak hom toe als consulent, ook namens de Ge meente dankend voor hot trouwe werk, daar gedaan.Ds. Van Ramshorst als vriend en oud-leeraar van Dodomsvaart. Ds. De Jong sprak namens den Ring Buinen on ds. Zoete namens do classis Zwolle. Tevons waren aanwezig ds. Knottneros, ds. Bos, ds. Logtenberg en de. Kostelijk. Bij den gemeente-on ovamiger alhier, is van oen onbekende uit 's-Gravenhage, in gekomen een bedrag van honderd gulden, wegens te weinig betaalde plaatselijke di recte belasting. Naar wij uit goede bron vernemen, wensohfc dr. D. A. H. van- Eek, conrector aan het gymnasium alhier, dat de dag van 1 September a.s. onopgemerkt voorbij gaat. Van nacht bobben inbrekers op twee plaatsen hun geluk beproefd, hoewel niet met voor hen zeiven schitterend resultaat. In de eerste plaats hadden zij uitgezocht het kantoor van do Machinefabriek O ver- rijn", van de firma Monhemius en Haen- tjes, waar zij echter slechts een paar pakjes kaa»sen van hun gading vonden Nog minder fortuinlijk waren zij op het kantoortjo van den houthandelaar den heer Fontein, aan de Haven. Met een beitel hebben zij daar een lade van een schrijftafel geforceerd, doch er niets van waarde in gevonden. Ook anders scheen or niets van hun gading te wezen. Er werd althans niets vermist. Moge de dieven, die blijkbaar nog" weinig ervaring hebben in dit ook voor hun zolven "gevaar lijk vak, na dit ongelukkig tweeledig debuut, de lust er toe voor goed zijn ver gaan Half Septembar a.s. zal het 45 jaar ge leden zijn, dat een te Leiden welbekende fi guur, David Teske Sr., zqn loopbaan als stu dentenoppasser en bediende bij diners, enz. begon. Nu is 45 jaar geen jubeljaar en wij zbuden van dit feit ook geen melding maken, als wij de gegronde verwachting zouden -mogen koesteren, dat Teske over vijf jaar. nog even monter ware als hij voor eenigen tijd nog was. Hij is echter kort geleden hg het bestijgen van een rijtuig gevallen, heeft zjjn been gebroken en werd in het Diakones- senhuis opgenomen, waarin hij nu reeds zes weken wordt verpleegd. In deze omstandigheden zou het Teske zeker dubbel aangenaam zgn, wanneer men notitie nam van zijn herdenking, welke ver moedelijk in de eenzaamheid der ziekenin- richting zal moeten plaats hebben, Fabrieken stopgezet. Wegens gebrek aan grondstoffen moet de De venter Gapsulenfabriek drie dag on per week stopzotten. Het kolongebrek aan de fabrieken te Ensche dé neemt hand over hand toe en zoo zullen dan ook do fabrieken der firma Van Heek en Co., dio duizenden arbeidors werk verschaft, de ko mende week nagenoeg de gehoede week stop- staan, enkele afdcclingen zullon nog een beperkt aantal uren werken. De firma Arntzenius Jannink en Co., te Goor, heeft aan haar personeel bekend gemaakt, dat zo met ingang van 1 September haar fabriek, wegens gebrek aan grondstoffen, voor onbepaal- don tijd zal 'moeten sluiten. Wegens gebrek aan materialen is het perso neel der fabriek te Delft van do Voreeaigde Blik- fabrieken verminderd van 220 man op 40 man en is het te voorzien, dat binnenkort de fabriek zal moeten worden gesloten. De Nederlandsche schepen in Amerika. Men meldt ons uit Den Haag Omtrent het Reuter-berickt uit New-York volgens hetwelk 70 -Nederlandsche sche pen, die in Amerikaansche havens liggen, verlof zouden krijgen hun ladingen naar Nederland te brengen, mits Nederland 270,000 bushels rogge zou importeeron, is aan het departement van Buitenlandsche Zaken, naar ons bij navraag gebleken is, niets bekend. Wel vernemen wij, dat tus- schen onze en de Amerikaansche regeering gevoerde onderhandelingen geleid hebben tot het voorloopig resultaat, dat een klein godfceÜüe v<an de Nederlandsche schop on, geladen in Amerikaansche havens liggende on wel uitsluitend met veevoeder, cleze la ding ten behoove van Nederland hierheen zullen mogen vervoeren, onder voorwaar de, dat ook voor de Belgische Relief com missie een deel van het in Nederlandsche schepen geladen regoeringsgraan wordt be schikbaar gesteld. Do doodelijke draad. Een inwoner van Bouchaute, die 'n tak welke op den electrischem draad was ge vallen, wilde verwijderen, bl'eef op de plaats dood. Centrale keuken. Naar wij vernemen, zal be Wormerveer tot stichting eener Centrale keuken wor den overgegaan. De ingestelde commissie is reeds met baar voorbereidende werk zaamheden gereed gekomen. Onbepaald (klein) verlof. Do dienstplichtigen van de bereden korpsen van de lichting 1910 zullen, met uitzondering van de oaideroffioieren, om streeks bet begin van October a.s. met on bepaald (klein) verlof worden gezonden. Geen brood bij warme schotels. Dc minister van Landbouw, 'Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de afleve ring van brood, ten gebruiko bij warme en koudë schotels in gelegenheden, bestemd tot het verstrekken van maaltijden aan het publiek, is verboden, ook wanneer daarvoor afzonderlijk wordt betaald. Nederlanders naar Amerika. De minister van Buitenilandsohe Zaken brengt hiermede ter kennis van belangheb benden, dat Nederlanders, die zich via Kopenhagen naar de Vereenigde Stalen van Amerika wensclien to begeven, hun paspoorten, welke door den Amerikaan- schen consul-generaal "be Rottendam of den Amerikaanschen consul te Amster dam moeten zijn geviseerd, bovendien nog moeten doen viseoren door den Amerikaan schen consul te Kopenhagen, alvorens zij zich aldaar kunnen inschepen. De levensmiddelenvoorziening. Zondag a. s. zal in het Concertgebouw te Amsterdam een vergadering plaats heb ben van bestuurders der bij het Vakver bond aangesloten organisaties, ter bespre king van de levensmiddelen voorziening. Aanvoer van Calcium-carbid. Naar wij vernemen, is de N. O. T. we der in staat door baar bemiddeling den aanvoer van calcium-carbid uit Scandina vië te verzekeren. Dc smokkelarij herleeft! Dc smokkelarij noemt den Iaatsten tijd weder in angstwekkende mate toe. Hot blijkt wel, dat de strenge straffen en do onmiddellijke inhech tenisneming nog niet opwegen tegen de verlei ding van het zoete winstjo. Dc kommiezen en militairen in Beek, Mook, Groosbeek en ook in do buitenwijken van Nijmegen hebben weder volop werk en groote zakken smokkelwaar, meest chocolade en zeep, maar ook andoro goe deren, worden dag in, dag uit in beslag geno men. Wie gelegenhoid heeft, om de kazerne der Kon. marechaussee nabij den Groesbeekschen wog alhier gedurende ©enige uren te observee- ren, ziet onophoudelijk smokkelaars van allen leeftijd cn maatschappelijken rang onder bewa king van marechaussees, rijksveldwachters of soldaten binnenbrengen. Zo worden daar in hechtenis gestold en den volgenden dag naar het huis van bewaring te Arnhem getranspor teerd. Vclo smokkelaars probeeren tegenwoordig met niouwo rijwielen over do grens to komen, na tuurlijk in hoofdzaak om do banden, die in Duitschland met goud, althans met papier ter waarde van goud, betaald worden. Herhaalde lijk worden dan ook splinternieuwe fietsen in boslag genomon. En speciaal van de laatste© is de aanhouding van vrouwen en kinderen, meost bloolvoets, uit do achterbuurten, dio hot verzamelen van sprok kelhout in do bosschen ondor Borg-on-Dal on Groósboek dienstbaar maakten aan de smokke larij. Sinds eenigo dagen is nu hot vorvoer .van brandhout zonder vergunning van de autoritei ten verboden en hoewel dit voor menig arm ge zin een noodlottig besluit is, moet men het als noodzakelijk aanvaarden, aangezien dio takkon- bossein volo koeren als paard van Troje heb- ben gefungeerd en door dit hulpmiddel heel wat verboden uitvoer of „nederlage"" op een afge sproken plekje heeft plaats gehad. De douanebeambten te Hansweort hebben op het Duitscho sleepschip Fahrwohl een partij vet an zeep ontdekt, bostemd voor uitvoer naar Ant- werpon. De knecht is gevankelijk naar Middel burg gebracht. Good voorbeeld! Te Weosp, waar het maximum gasverbruik voor do maand Augustus ia gesteld op 35 M3 is men druk bezig met de te-vebl-verbruikers van don gastoevoor af te snijden. Er zijn er reeds heel wat. Thans heeft men ook bij den directeur van de Gomeentegasfabriek als le-vpel- verbruikcr den gastoevoer afgesneden. G.Hot Volk".) De draad doorgeknipt. Gistermorgen zijn 72 dienstplichtige Belgen over de grens gekomen. Met isolèortangen had den zij don olcctrischen draad doorgeknipt. Met hen zijn ook zos Belgische vrouwen over do grens gekomen. Naar de Limburgschc mijnen. Uit verschillende dorpen van het Maas en WaaLsche gaan in de laatste weken arboiderb naar de Limburgscho mijnstreek, waar veel geld verdiend wordt. Voor den vrede. Naar ,,De Tijd" uit Den Haag verneemt, zal do groote betooging van do Roomsch- Katholioken, om sympathie te betuigen aan dio vredespoging van den Paus, niet, zoo als eerst do bedoeling was, te Utrecht worden gehouden, maar in de residentie, en wel" op II en 12 September a.s. Do betooging zal plaats hebben in do grooto zaal van het Kon. Zool. Bot. Ge nootschap. De aflossing der bereden korpsen. In antwoord op vragon van het Kamer lid Duymaor van Twist heeft de minister van oorlog meegedeeld dat do bereden lich ting 1910 vermoedelijk in October en dan zonder onderofficiorskader zal worden af gelost en dat hij hoopt het vertrek-tijdstip voor de lichtingen 1919 on 1911 eenigormate te kunnen vervroegen, omdat vooral de lichting 1912 een zeer lango diensttijd heeft. Een toezegging hieromtrent lean hij echter niet doen. Exploratie van turflagen. Ten eindo ccnigszLns tegemoet to komen aan den dlreigondien brand^boffennood is door het gemeentebestuur van Echt, in Limburg, besloten om groote turflagen, dio in het Koningsbosch nog op gemeentegron den gevonden worden, bloot te leggen en de turven tegen f 9 por duizend sbulcs aan de ingezetenen te verstrekken. Dc broodkaart elf dagen geldig. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel hëeft, zooals we reeds melden, bepaald dat met ingang van 2 September 1917 dë hoeveelheid brood, op een brood kaart to verkrijgen, zal moeten strekken voor cenon tijdsduur van elf dagen, niet tegenstaande op de kaart staat vermeld, dat zij geldig is voor eon week. Mitsdien wordt de geldigheidsduur dor broodkaarten, te beginnen mot 2 Septem ber a.s., die waarop vermeld staat de 26ste weekvan 2 tot en met 12 September dio waarop vermeldvoor de 27sto week van 13 tot en met 23 September dio daar op vermeldvoor de 28ste weckvan 24 September tot-en met 4 October, enz. Gisting onder de Brabantsche landbouwers. Et lieorscht in den "Iaatsten tijd een groote agitatie onder de landbouwers in de zandstroken van Noord-Brabant, naar aanleiding der onteigening van den oogst 1917, do toobedfceling van granen en levens middelen voor eigen gezin, en voor het vee op de boerderijen. In deze aangelegenheid zijn vergaderin gen gehouden door een aantal boerenbon den, bijgewoond door gemeentelijke auto riteiten, welke vergaderingen door de boerenbondalcringen in Brabant zullen wor den voortgezet, teneinde een gecentrali seerde actie te kunnen doorvoeren. Reeds word op deze actie vooruitgeloo- pen door de landbouwers uit de Noord- Brabantsche Kempen, vereenigd in 18 boe renbonden en gesteund door- de burgemees ters van tien gemeenten, die na gehouden vergadering een adres tot den minister van Landbouw hebben gericht, waarin zij verzoeken, 'dat lo. aan de boeren zooveel rogge of tarwe van hun eigen oogst worde gelaten als voor eigen gebruik noodig is 2o. een voldoende hoeveelheid veevoeder voor den aanwezigen veestapel beschikbaar blijft 3o. de prijzen der af te leveren granen in verhouding worden gebracht met de prij zen dor veevoedorartikelen^ door bedui dende verhooging der graanprijzen of be hoorlijk© verlaging dor veevoederprijzon. De beroepen predikant bij de Ned.- Herv, Gem. te Amsterdam, dr. A. H. de Hartog, te Haarlem, hoopt op 23 Sept. afscheid te nemen vain de gemeente te Haarlem, 30 Sept. bevestigd te worden te Amsterdam en 3 Oct. aldaar intrede te doen. Te Hees, bjj Nijmegen, is Zondag morgen ds. W. J. Jurrema plotseling over leden. De Herv. Gemeente wachtte tever geefs in het kerkgebouw op haar predikant en moest daar het droeve bericht vernemen. Gisteren werd te Utrecht, onder voor zitterschap van mr. M. Slingenberg, van Haarlem, een algemeen© vergadering ge houden van de Broederschap van Candidaat- Notarissen in Nederland en zijn Koloniën. In behandeling kwamen de vraagpunten: 1. Is de vrouw benoembaar tot notaris volgens de bestaande wet? Met groote meer derheid ontkennend beantwoord. 2. Is het wenschelgk op wetswijziging aan te dringen? Met 51 tegen 39 en één stem blanco bevestigend beantwoord. Het hoofdbestuur van de Vereeniging van Christelijke Onderwijzers èn Onderwij zeressen in Nederland en de overzeesche bezittingen heeft besloten, tegen het laatst van October een buitengewone vergadering in Den Haag to beleggen, uitsluitend ge wijd aan de salarioering. De afd. Tietjerksteradeel van den Practisehon Boerenbond heelt zich tot den Minister van Financiën en de Tweede Kamer gewend met een adres, houdende ernstige klachten over de toepassing der Rgksinkom- stenbolasting door de inspectie. Van eigen aangifte wordt zoo goed als geen notitie genomen in zake inkomen, vermogen- en oorlogswinstbelasting. Er is een noodtoe stand ontstaan, die dringend verbetering eischt, zegt adr. De Staat jaagt de boeren tegen zich in het harnas, velen klagen over afpersing, do geest van verzet wordt met den dag erger, vele boeren worden reeds stug ju het medewerken voor 'voedselver- bouw. Zij verlangen rekenschap, waarom zij bij voorbaat als onbetrouwbaar worden aan gemerkt Samenwerking tusschen fiscus en zijn amb tenaren met de boeren wordt zoo doende onmogelijk. Naar men oils mridt, heeft de ge meente 's-Gravenhage li-et landgoed ,,Oc- kerulnu-gh," ondor Loosdumen, in handen. („H. Crt.") Aan ,,Dc Stand." wordt medegedeeld, (kit de-lieer A. J. Duymaor van Twist, arts te Koogeveen, ontslag heeft gevraagd als genceshooi directeur v an Belhesda,het ziekenhuis van de Vereen, tot bevordering ven Géref. Ziekenverzorging. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem Leeft benoemd tot pastoor te Amsterdam (H. Wiliibrordus buiten d:e Veste) den wsl- ©erw. lieer F. W. de Rooytot pastoor te Amsterdam (H. Anna) den weleerw. heer J. G. van Kelckho-ventot pastoor te Den Burg (Texel) den weleerw. hoer H. W. J. Hoosemans, tihans kapelaan te Séhevenin- gen (O. L. V. van Lourdes)tot pastoor to Hem en Venhuizen, den weleerw. heer A. W. Suidgeest; tot pastoor te Egmond-aan- Z-ee, den weleerw. lieer J. P. A. Saulenn, thans kapelaan te Nieuwkoop. Voorts lieefb Z. D. H. de Bosschop op dracht verleend tot oprichting eener nieu we parochie te Amsterdam (welke parochie grenzen zal aan de parochiën eenerzijds v. d. H. Maria Magdalena, anderzijds v. d. H. Nicolaas en Barbara) aan den wel eerw. hoer S. A. de Boer, thans kapelaan te Haarlem (O. L. V. Rozenkrans) en te Den Helder, aan den weleerw. hecT P. J. Van Beuzekom, thans kapelaan te Amster dam (H. Anna). Te Utrecht werd de jaarvergadering gehouden van den Bood van Klerken bjj ;a Rijks belastingen in Nederland, ondeJ? voorzitterschap van den heer Visacher, triï Den Haag. Alle afdeelingen waren aanwezig, behalve Alkmaar. Metalgemeene stemmen werd-de volgende! motie aangenomen: „De vergadering, enz., gezien de schrift telijke vragen van den heer Oud omtrent een tot verschillende gemeentebesturen gericht schrijven, houdende verzoek geen ambtena ren der Rijks belastingen, voor den gemeen tedienst aan te stellen, en het door den Mi nister van Financiën daarop gegeven ant woord; betreurt het ten zeerste, dat de Mi nister tot dergelijke middelen zijn toevlucht neemt, om het verloop onder het belasting- personeel, voortvloeiende uit de onvoldoende! bezoldiging, tegen ,te gaan; vertrouwt, dat de gemeentebesturen zich niet zullen laten beïnvloeden door dit schrijven; dringt er ten slotte met klem op aan, dat de Minister de consequentie van dit schrijven zal aan vaarden, door het bolastingpersoneel zoo danig te bezoldigen, dat ae drang naar verbetering .van positie door verlaten van het vak der belastingen zal verdwijnen."' Besloten werd met 30 tegen 13 stemmen, zich aan te sluiten bjj de Centrale van Per soneel in '3 Rijks dienst. Over 'dit besluit zal een referendum gehouden worden. In verband ook met de lichtschaarschte, zal geijverd worden voor verhooging der ver goeding wegens het opmaken der kohieren der grondbelasting. Geijverd zal voorts worden om aan alle rijksklerken na 3 jaar verblijf op één stand plaats, bij verplaatsing, verplaatsingskosten toe te kennen. De gewone audiënties van de minis ters van Financiën en van Koloniën zullen Vrijdag 31 Augustus a.s. niet plaats heb ben. Men meldt ons uit Wasse naar Gister namiddag omstreeks half twee, werd ons rustig dorp plotseling opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Of schoon de brand ver buiten het dorp woed de, waren er spoedig heel wat menschon op de been. Al spoedig ging het van mond tot mond, dat de boerenwoning van W. Nell, aan den Kerkehout, in lichterlaaie stond. Spoedig werden de spuiten te voor- sohijn gehaald en werd naar het terrein van den brand gereden. Daar gekomen, bleek er niets meer te redden te zijn. Dc kapitale hofstede met bijbehoorende schu ren en hooibergen stond in vuur en vlam en na een paar uren was er niets meer over dam kale muren en smeulende hooi bergen. Huis en inboedel waren verze kerd. Onveiligheid in het Weet land. Men meldt uit Loosduinen Er blijken hier des nachts gevaarlijke hii rond te zwerven. Zaterdagnacht is be proefd bij een tuinder aan het Nieuwe Slag in- te breken. De pennen waren reeds uit de scharnieren der voordeur gehaald, toen de bewoners onraad hooiden en op- stonden, waaop het wolkje verdween. Bij den heer d. D. waren ze met de deur aan het morrelen, toen de waakhond verba zend te keer ging en het hier dus ook bij een pogen bleef. Bij den scheepmaker v. A. werd eém fiets gestolen en bij den tuin der B. S. wol twee. Daar 'heeft men. het raam uit de voordeur gesneden en dit ter zijde gezet, daarop de deur geopend en de rijwielen meegenomen. En eindelijk hebben de dieven bij den wethouder v. M., den rijwielbewaarplaats geforceerd en van twee zich daar bevindend rijwie len de banden meegenomen. En onderwijl staat de politic-agent, die met de bewaking van dat deel der gemeen te is belast, avond aan avond achter do boomen aan den grooten weg te loeren of hij gien wielrijder kan snappen, die zich wat verlaat heeft en daardoor geen licht op heeft. Men meldt uit Loosduinen: Zondagmorgen kwam mevr. F., uit Den Haag, op den gedenkdag van het over lijden van haar echtgenoot, een beiroek brengen aan diens graf op Eik-em-Duinen Plotseling zakte zij ineen en toen andere bezoekers toeschoten, bleek de dame reeds overleden. Een hartverlamming had plot seling een einde aan haar leven gemaakt. Gebrek aan personeel. Wij lezen im De Posbbaczuin In de laatste maanden heeft de vertra ging der binnenlandsche telegrammen (die immer een ,snel-missive" is), dermate een omvang genomen, dat op verschillende telegraafkantoren, op sommige "Hjdstippen van den dag drie kwartier tot een uur vertraging niet tegen te gaan is. Som mige kantoren moeten dan ook wel eens 35 minuten wachten. Dit zijn ongeaondo

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1