Nederland en de Oorlog. Nb. 170SÖ. LEIOSCH DAGBLAD Zaterdag 18 Augustus. Derde Blad. Anno 1917. Persoverzicht. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. •/s-e 1 De tirannie van den oorlog. „DE MAASBODE" zegt: De herfst ie nog niet gekomen; waartoe gullen wij over den winter spreken 1 Het is noodig, er over te spreken. :Want, indien de tcekenen ons niet be- •driegen, gaan wij een winter te ge moet, verschrikkeijk, als ons vol'k sinds tien tallen en tientallen van jaren niet meer gekend heeft, i. De vorige winter was slecht. Yelen heb ben armoede en ontbering geleden. De' volgende winter zaTnog slechter zijn. 'Alle zorgen der Staats- en stadsregee- ringen zullen niet kunnen voorkomen, dat óns volk zijn levenseischen tot het uiterste beperken moet. 1 lNu reeds heeft het publiek de grootste moeite, om aan brandstoffen te komen. De Industrie zit voor honderd zorgen. Werkloosheid dreigt in alle deelen des ^ands te verergeren. Tal van fabrieken l orden reeds geheel of gedeeltelijk stop gezet. Met de scheepvaart is het treurig gesteld Do prijzen der levensmiddelen blijven, stijgen. iWaar moet het heen? Twee dingen zijn thans dringend noodig: publiek moet voortdurend worden in gelicht over de oorzaken van dezen toe- j stand en liet moet worden doordrongen yam den ernst des tijds. De oorzaken van dezen toestand, waar üullen wij die elders zoeken dan in den ty- ramnieken wereldoorlog? En toch, hoe eenvoudig deze aanwijzing ook moge schijnen, hoe vanzelfsprekend en hoe juist, velen, talloozen schijnen zóó >mh te kunnen redeneeren. Vooral de man van de straat, Jan Pu bliek, die niet denkt en niet redeneert, .werpt zoo gaarne de schuld van alles op de Regeering. Het is een slechte tijd, om minister of burgemeester te zijn. Wordt de broodrantsoeneerdng vermin $erd, het is dc schuld van den Minister. Zijn do aardappelen slecht, het is de schuld van den burgemeester. Wordt de liohttoevoer verminderd, het is de schuld van den burgemeester. En zoo gaat het verder met allerlei on gerechtvaardigde klachten over de Rcgee- Uingspersonen, wier hoofd omloopt van al lerlei-, kleine grieven der burgerij, terwijl eij hun volle aandacht noodig hebben om Jen wagen in het spoor te houden. Dat die wagen langzaam en met horten 'en stootcn loopt, buiten de schuld der re geering, dat schijnt Jan Publiek maar niet te kunnen begrijpen. Wil de burgerij gedurende den komen den herfst en winter relletjes en opstootjes voorkomen, dan behoort zij ziek thans reeds van alle ongemotiveerde critiek te onthouden. 'Mréór nogoveral, waar zij hierboo in de gelegenheid is, moet zij onjuiste praatjes kalm en bedaard rechtzetten. In trams on treinen, in vergaderlokalen en op straat doeb zioh voortdurend de gelegenheid voor om onjuiste beoorde el ingen en venijnige critiek op Regeeringsdaden te toetsen aan de ware toedracht der feiten. Voorstanders der openbaarheid van Re- geeringsverhandelingen als wij zijn ter voor kaming van machtsmisbruik, zouden wij niet gaarne hebben, dat de Raadsleden in stad en land zich er toe bepaalden, hun meeningen binnenkamers uit te wisselen. Maar in dezen buitengewonen tijd, nu elk woord over de levensmiddelen- en brandstoffen voorziening in alle richtingen verspreid wordt, zouden wij hun willen ra den, uiterst zuinig te zijn met openbare critiek. Wij hebben zelf tot onze spijt moeten •ondervinden, dat de meest-betrouvvhjbre persoon niet eens altoos juist is ingelicht, wanneer het Regeeringemaatregelen in za ke levensmiddelenvoorziening betreft. Zoo kaïn 't ook onzen vertegenwoordigers in de openbare bestuurslichamen gaan. Alleen door de uiterste voorziohtigheid en gematigdheid in onze critiek zullen wij gedurende don komenden herfst en winter de binnenlandsche orde en rust kunnen verzekeren. Het is te hopen, dat de regeerders zelf kioor beknopte en duidelijke berichten over hun handelingen een stevig steunpunt verschaffen aan heb oordeel van Jan Pu bliek. Dan zal iedereen ook meer doordrongen worden van den ernst des tijds, die een voud en zuinigheid cischt. Van Regeeringswege zijn de huismoeders f herhaaldelijk bij groote advertentiën aan gemaand, om de zuinigheid te betrachten bij het gebruik van levensmiddelen. Dc gebrekkige aanvoer van allerlei dage- lijkeche behoeften zal nog verergerd wor den door het gemis van de noodigo brand- I eboffen. En de stopzetting van verschillen- de fabrieken is een harde waarschuwing voor wat ons te wachten staat. Daaromeenvoud en zuinigheid overal. 'Eenvoud in levenswijze, in het zoeken i van ontspanning, in heb gebruik van weelde dingen. Zuinigheid, niet enkel met levensmidde len, maar ook met alles, waarvan do pro ductie gestadig vermindert en de prijzen 'door onnoodig verbruik worden opgedre ven oliën, kaarsen, garens, linnen, ledor, laken. Heb publiek moet begrijpen, dat zuinig- hoid thans een nationale deugd is en ver bruik van het onnoodige gelijk staat met verkwisting. De arbeidende en middenstand behoeft nauwelijks aan deze waarheden te worden (herinnord. Al vult de kleine burgerij de bioscopen en andere vermakelijkheids-in richtingen, het overgroote deel der „klei ne luyden" komt daar niet. Voor de meer gefortuneerden, die royaal de tering naar de nering kunnen zetten, geldt deze waarschuwing dubbel. Wanneer zij tien kaarsen verbruiken, waar zij het met twee kunnen stellen, doen zij den klei nen man te kort. Wanneer zij leder en lijf goederen verkwisten, brengen zij de bur gerij met smalle beurs hoe langer hoe meer in verlegenheid. Moge men ook in het leger met zijn enorme behoeften, moge ieder ambte naar van Staat en stad de zuinigheid be trachten in het algemeen belang. Bescherming landarbeiders „DE ROTTERDAMMER" is maar ma tig ingenomen met heb ontwerp inzake de bescherming van landarbeiders. „Over de indiening dezer voordracht ver heugen wij ons bijster matig," schrijft het blad. Niet alsof wij tegen aard en omvang de zer arbeidsbescherming bezwaar hobben Integendeelde inhoud van het voorgestel- do komt vrijwel overeen met hetgeen be geerd wordt in den arbeid der Staatscom missie voor den Landbouw," tot welks tot standkoming ook schrijver dezes mocht meewerken. Evenwel, daar is eon andere reder, waarom wij voor heb indienen dezer wets- voordracht slechts flauwe sympathie k jes ter en. De sombere vrees kwelt ons, dat het 'heele ontwerpje niets anders is da-n een paradepaard. Die vrees is gerechtvaardigd. Al jaren lang ligt. in staat van wijzen de Landarbeiders wet van Minister Talma, die bedoelt, het grondgebruik der landarbei ders te bevorderen. Minister Treub nam deze web over het .voorloopig verslag kwam uit, de memorie van antwoord verscheen en toch bleef deze wet onafgedaan. Als één wetsvoordracht voor behandeling geschikt is, in de tegen woordige omstandigheden, dan deze. Daarom verdient ernstige overweging de vraag, of van uit de Kamer niet de beslis te uitspraak behoort te komen; al/orens wij ons zetten aan de overweging van het nu aangebodene, dient eerst de wet tot be vordering van het grondgebruik te worden afgedaan. Van ontwerpen alieen kan men nu een maal niet leven!" Dc vrouw in do Kerk. De Kerknieuwsredacteur van de „NIEUWE ROTTERDAMSCHE COURANT" schrijft het volgende over de aanneming door de Synode der Ned.-Herv. Kerk van vrouwen kiesrecht „De besotieivlon verwachting van het overgroote deel der vrijzinnigen, zoowel als der rechtzinnigen heeft de Synode thans overtroffen. Inzake den modus vi- dondi moge zij don ouden koers hebben bestendigd, met de gedachten wisseling over het vrouwenkiesrecht, bekroond -met het aannemen van het kiesrecht, heeft zij de geesten verrast. Het meest verblijdende is wel de flinke wijze, waarop de orthodoxe meerderheid voor de vrouw in heb krijt is getreden. Er klonk uit de rede van ds. De Haan, die verklaarde, dat, zoo do vrouw inderdaad zelf al niet om het stemrecht mocht vra gen, de kerk haar „gracelijk" moest aan bieden, iets van den ridderlijken zwier, dien men in de Synodale bosprekingen tot nog toe maar al, te veel heeft gemist. Hier is heusoh „groot werk gedaan", hier is kloek en beslist opgetreden", want welk oen duizelingwekkende zwaai moet er noo dig geweest zijn om in zulk een principi- eele zaak de Synode over het doode 10 9 heen te helpen. En verder: ,,Dc invoering van het vrouwenkiesrecht zal voor de Ned.-Herv. Kerk niet mmder dan oen omwenteling beteeken en. Zelfs in do uiterlijke bestuurszaken zal de Kerk aanstonds van aanblik veranderen. Immers zullen de kiezerslijsten in omvang meer dan verdubbelen; de meeste kleine ge meenten zul'len hierdoor haar kiescollege krijgen en de waarde der attestaties van vrouwelijke lidmaten zal aanzienlijk (om hoog gaan. Welk een drukte de herziening van de kiezerslijst m den na-zomer van 1919 voor de kerkeraden zal brengen, is moei lijk te overschatten." Zilverbon-fabrikaiiten aangehouden. Reeds lang is de politie bezig te zoeken naar de vervaardigers der valscho zilver- bóns die te Rotterdam, on elders den laat- stem tijd in grooten getale werden uitgege ven. Men is er in geslaagd de hand te leg gen op twee Duitschers, waarvan de een fotograaf van beroep. Beiden ontkenden, d'och o-p den handlanger van den fotograaf werden tien valsohe zilvèrbotns bevonden. Zij waren zeer goed nagebootst en moei lijk van de echte te onderscheiden. Langs fotografisohen weg had mein> ze vervaardigd waarna zij aan de achterzijde vuil waren gemaakt. Vooral te 's-Gravenhage heeft het tweetal er vele in omloop gebracht. Boekweit. Do Twentsche boeren, die in dc laatste jaren zoo goed als geen boekweit meer ver bouwen, zijn dit jaar weer begonnen met deai verbouw van dit gewas. Verscheidene akkers zijn er mee-bezaaid en beloven een goeden oogst. Daar de boekweit niet onder de distributie valt en de prijs thans 35 ct. per pond bedraagt, aJs ze te krijgen is, is dit gewas voor de boeren soa slechte verbouw* - v - Bloenikoolbiaderoii. „M^n schrijft uit Enkhuizen aan 't „Hbld.": Het zal menigeen vreemd voorgekomen zijn, het korte bericht uit dc Streek, dat plotseling bloemkoolbladeren tot een waar devol artikel geworden zijn. Men betaalde aan de veiling te GrootebroekBovenkars- pel tot f 3 per 100 K.G. Dit was een uitkomst voor vele tuinders, daar dit jaar de blocmkoolcultuur over 't al gemeen zeer matig .was geweest door de droogte, maar ook doprdat het zaad, in het vorig jaar gewonnen bij monigecn slechte resultaten had ge-geveD. Men heeft dus veel 3c soort bloemkool, de soort, die niet uitge voerd mag worden, die in den binneüland- schen handel weinig of niets opbrengt en die dus waardeloos of nagenoeg waardeloos zou zijn, ware 't niet, dat nu de bladeren, die juist bij zulke planten overvloedig en groot zijn, alles weder goedmaakten. Nu verviel men echter do laatste dagen in de fout, dat men op 't land ook de goede ko len en dc nog onvolwassene uithakte, om maar veel bladeren ter markt te kunnen brengen. Het bestuur van Tuinbouw en de rijks ambtenaren meenden terecht daartegen te moeten waken met het gevolg, dat Dinsdag de prijs- der bladeren t-ot 50 a 55 cent per 100 K.G. gedaald was. Wat natuurlijk aanleiding tot heel wat teleurstelling gaf. Stormtroepen. De opperbevelhebber heeft de oprichting van stormtroepen bevolen.. Aan het aan •do troejjencommandanten gezonden schrij ven, ontleenem wij het volgende: „De groote moeilijkheden, verbonden aan het uitvoeren van stormaanvallen, in don loopgraafoorlog- en de onmogelijkheid om aan alle soldaten zonder onderscheid voor het overwinnen van doe moeilijkhe den de meest volledige geschiktheid te ver- leenen, hebben in de verschillende legers der oorlogvoerenden, aanleiding gegeven tot het opleiden van speciale stormtroepen Zij worden gevormd door vastberaden, moedige mannen, die voor geen opdracht hoe zwaar ook terugdeinzen en die sporbief zeer goed ontwikkeld zijn. H-un hoofd'bestemmg is, om, in af deeling en ver- eenigd, het gros van de aanvalstroepen vooraf te gaan en dezen als het ware een weg te banen naar dc vijandelijke stelling, dan wel over de aanivalstroepen verdeeld, deze door hun voorbeeld aan te moedigen en door hun meerdere handigheid over moeilijkheden heen te helpen. Ik acht heb inoocfig, ook in ons leger tot het oprichten van dergelijke afdeeiingen over te gaan, in verband, waarmede ik heb volgende bepaal Bij iedere compagnie infanitcrie (land weer) worden met zorg gekozen hot kader en de manschappen, die geacht worden vo rengenoemde eigenschappen te bezitten. Zoo mogelijk worden zij bijeengevoegd tot een stormsectio,' die steeds de eerste eccbie van de compagnie zal uitmaken en door een in alle opzichten bekwamen in structeur, tevens aanvoerder, in het bij zonder in het uitvoeren van stormaanval len zal worden geoefend. De rest van dc compagnie vormt de 2e, 3e en 4e sectie, ook al heeft de stormsec- tie niet de volle sterkte. Door overplaatsing moeten de sftormsec- ties van een bataljon uit een gelijk aan tal geschikte elementen bestaan. In geen geval mogen, ter wille van de getalsterkte, ongeschikte elementen wor den opgenomen, want h'et ingedeeld' zijn bij deze afdeelmgen moet als een onder scheiding en als een waardee-ring van per soonlijke e i genschappen worden aange merkt. De officieren zullen het hunne bijdragen door de groote waarde van een goed ge oefende stormloop aan hun onderhoorigen duidelijk te maken, aldus zorgende, dat de beteekenis van het nieuwe instituut van stonde af aan goed wordt begrepen." Op 15 September verwacht de opperbe velhebber bericht, hoe ver de organisatie dór stormtroepen is gevorderd. Voor de legerpaarden. De opperbevelhebber heeft ton gevolge van dein schralen hooioogst het noodzake lijk gevonden, het gebruik van hooi, als mede van stroo als strooisel, voor de le gerpaarden te beperken. In verband hier mede zal het ration fourage mot ingang van 20 dezer worden samengesteld als volgt: 3y» K.G. haver, K.G. gebroken duivenboonen, 4 K.G. hooi en 2 K.G. voe- diersbivio. Als voederstroo moet' haverstroo worden gebezigd. Desgowemecht kan echter per paard en per dag worden beschikt over K.G. roggestroo voor haksel, in vervan ging van ¥2 K.G. haverstroo. Van de vast gestelde hoeveelheid van 2 K.G. voedar- stroo wordt' verstrekt 1% K.G. in stede van hooi oil K.G. als tegemoetkoming voor het gemis van strooisel als ligging, waarvan gegeten wordt. Voorts moeten alle paarden op een rust bed van 60 K.G. turfstrooisel worden ge plaatst, welk rustbed zoo inoodig per drie maanden kan worden vernieuwd. Do rust bedden kunnen worden aangevuld met ten hoogste drio K.G. turfstrooisel per paard en per dag. Branderijen stopgezet? n Eenigen tijd geleden Wérd gemeld, dat ver schillende branderijen stop zouden moeten worden .gezet wegens het onthouden van graan aan verschillende firma's te Schiedam. Door krachtige pogingen, die aangewend zijn om rde regeering te bewegen op 'haar be sluit terug te komen, is toen geleidelijk weer graan afgeleverd en konJden verschillende branderijen haar bedrijf voort zetten. Thans heeft het Rijksgra an distributiebu reau de prijzen 'der granen, die aan tie brou werijen geleverd worden, nogmaals aan zienlijk verhoogd en gebracht voor rogge op f 634 per last (voorheen f 595), voor gerst op f 575 (eerst f 524), en voor mais op f 474 (vroeger f 419). Deze enorme prijsverhoogiDg zal de productiekosten van den moutwijn dermate verhoogen, dat men met het fabri- ceeren van moutwijn bezwaarlijk voort kan gaan. Nu aan de branders zeer waarschijn lijk ook nog een beduidend kwantum min der kolen moet worden' verstrekt, overwegen verschillende groote firma's hun bedrijven stop te zetten. Veevoeder en uitvoer. De landbouvvereeniging te Ommen heeft een dringend verzoek tot den minister ge richt, om den prijs van rogge aanzienlijk te verhoogen en om het veevoeder, dat nog in den vrijen handel is, te distribueeren of hiervoor lage prijzen vast te.stellen. Verder werd verzocht om, na de proef met het uit voeren van vee, in de eerste plaats de zand boeren in de gelegenheid tc stellen om zich ■van hun overtollig vee waarvoor thans reeds geon voer meer te verkrijgen is, te kunnen ontdoen. Naast de Witte en de Oranjè-S0- ciëteifc lieert de Residentie nu ook een Groe ne Sociëteit gekregen. Deze sociëteit wordt gevestigd boven' Café Riche, Buitenhof, in de lokalen, waar eertijds de Kon. Ned. Auto mobielclub was gevestigd. Toen de agent van politie Van der Veen te Nes a. d. Amstelzich op nacht- surveillance bevond, bemerkte hg in don ker aan den "graskant aan den Amsteldijk gestalten. Hij stapte van zijn rijwiel af en zag daar werkelijk twee jongens genoeglijk hun boterhammetje zitten eten. Dit kwam onzen agent verdacht voor. Hij pakte de 'jongens flink aan en weldra vielen zij door de mand. Zij vertelden, dat zij- de ouderlijke woning waren ontvlucht en reeds een 8-tal dagen rondzwierven en hier en daar den kost op haalden. De agent vond het beter den heer tjes voorloopig onderdak te geven in het arrestantenlokaal. Des andoren morgens bracht de politie de jongens over naar Am- stel veen, om ze te brengen voor den bur gemeester. Verder geen kwaad vermoeden de, was de bedoeling even te informeeren te Gouda, waar zij opgegeven hadden te wo nen, en hen dan derwaarts te transporteoren. Doch wat bleek? De heeren hadden den agent geheel om den tuin geleid; niets van hun opgaven was goed. Het bleek, dat de heeren denzelfde avond, dat zg hier aange houden waren, ontsnapt waren uit het tuckt- hais te Amsterdam. Gedurende het tele- foneeren wisten beiden echter uit het ge meentehuis te ontsnappen. De eed ging den Bov enker kor weg op, welke achtervo'gl door den agent, sloot uit, sloot in sprong, totdat 'de politie een gehot deed hooren, waarop de vluchteling verder ontkomen opgaf. De ander v/as inmiddels langs den Stationsweg ge vlucht^ maar ook hem mocht het niet geluk ken te ontkomen, dank zg' de hulp van vele burgers en personeel van het station. Denzelfden dag zgn ze weder ter beschik king gesteld van den directeur van ge noemd huis. („De Tijd.") De politie te Ylissingen heeft wagenvrachten goederen in b?s"lag genomen, als winterjassen, schoenen, kleeren, sajet, flanel, enz., afkomstig van diefstal uit het magazijn van het provinciaal steuncomité, voor Belgische vluchtelingen aan het station aldaar. Bg huiszoeking werd een zesr groote voorraad gevonden. In verband met deze diefstallen, die een belangrgke waarde ver tegenwoordigen, jgn reeds drie treinpoet- sers van de Staatsspoor aangehouden, en er zullen meer arrestaties volgen. Omtrent deze diefstallen verneemt men nog: Het provinciaal steuncomité voor Belgi sche vluchtelingen heaft zijn magazijn in een gedeelte van de goederenloods op het per ron van het station aldaar. Reeds eenigesi tgd werd daaruit een en ander vermist en dit maakte, dat de politie zich des nachts piet een van de stations-assistenten verdekt op stelde. Te drie uren hoorde men leven cn ontdekte men een drietal personen, die ble ken treinpoetsers der S.S." te zjju en diö daar niets te maken hadden. S a 110 iggetjes. In het „Rott. Nbl." komt hot volgende verhaal voor. Een vrouwtje van buiten kwam tot voor kort te Rotterdam aan den rand van de stad afval ophalen voor de twee magere varkentjes, die zij aan het oppappen was, en steeds was de collectie groot genoeg, om de „biekjes" althans levend te houden. Doch dezer dagen was dat opeens uit. Over al, waar zij aanbelde, werd zij zonder afval weggestuurd, tot zij eindelijk eens vroeg naar do reden. En jawel, daar had je 't. „Kom gel vers maar 's kijken!" riep de vrouw van twee-hoog, en toen zij boven kwam, liet men het afvalvrouwtje een big zien: in een hokje, ras en licht op de wa rande getimmerd. „En kijk maar 's over do „verande" ook", zei de juffrouw, „over all hëbben ze bigges, 't is hier je reinste biggenvreugd Wat was er gebeurd? Een ondernemend koopmain, profiteerend van de waardeloos heid der pasgeboren varkens, was met een honderdtal dezer de buitenbuurt ingetrok ken en had koopsters te over gevonden, die allemaal tegen Novomber „eEfentjis gauw" op haar warandes of in haar tuin tjes oen varken wouen mesten voor winter provisie Dë vischkooper S. uit Haarlem, verloor gisteren zijn portefeuille met f800. Later werd de' portefeuille op het Kenne- mërplein teruggevonden zonder inhoud. Dë militaire telefonist v. K., dienst 'doende op het slot ^Loevest-ein, bij iWoudrichem, 'die sinds eenige dagen ver- mist werd, is gisternacht drijvende gevon den met afgesneden hals in een der grach ten van bovengenoemd slot. j Een oude man, wonende onder LVrouwepolder (Walcheren), heeft aangifte' gedaan, dat uit zijn woning eerst f300 en later f500 is ontvreemd. Schipper C. S. van dc sleep kaan „Biesterveld", liggende aan de Maasknde, te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat door zijn aan boord wonenden neef A. S. verschil lende bedragen aan geld ^ijn gestolen, totaal 2-500 fres. en f510 aan Hollandsch geld. Behalve de neef is ook aangehouden de 18- jarige G. M., als verdacht van medeplich tigheid. Te W ij k-aan-D uin hebben kinde ren Woensdag ruim f1300 aan bankpapier gevonden. Sedert 28 Juli wordt uit de brand kast van het kantoor der N. V. Domburg- sche Zeebadinrichting, vermoedelijk ten ge volge van diefstal, vermist een bedrag van f2060, namelijk twee bankbiljetten van f 1000 nrs. A 064173 en AB 006594, en een van f60, CR 8570. De officier van justitie! bij de rechtbank te Middelburg looft een belooning van f250 uit aan hem of haar, 'die aanwijzingen kan geven, waard<x>r dit geld weer in het bezit van genoemde ven nootschap komt, en, indien van misdrijf mocht blijken, een strafrechterlijke vervolging zal kunnen worden ingesteld. Een ingezetene van Haarlem ver zond dezer dagen per post een niet-aang<*- teekenden brief, waarin 1 bankbiljet van f300 AA 023386, een bankbiljet van f60 PX 419, 3 zilverbons van f2.50 LF 91916, II 17693, KE 20010 èn 1 zilverbon van f 1 PZ 296*64. Bij aankomst was de inhoud verdwenen'. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt, bij aanbieding, aanhouding cn bericht Een bange nacht. Men schrijft aan „De Stand." uit Spakenburg, d.d. 16 Augustus: Gisteravond tegen 10 uren verliet een bootje met drie personen onze haven, 't Waren Jan van de Gr., Melis H. en Wouter de G. De nacht was donker en het was blad stil. Hoewel men niet precies kon te weten komen, koe het gebeurd is, is het toch een feit, dat de boot dicht bij de kust onderstbo ven gegaan is. Naar schatting stond daar toen plm. 6 voet water. Ongeveer om 1 uur hedennacht moeten zij te water geraakt zijn, want toen moet men hun geschreeuw reeds gehoord hebben. Er is echter geen acht op geslagen, tot ook anderen het angstig ge schreeuw om hulp hoor don. De heeren J. Schagen, M. v. d. Goot en Joh. v. d. Goot van de Visscherij-inspectie, die ju:st in onze haven lagen, sprongen dadelijk in de boot en roeiden zeewaarts. Het geschreeuw moest hun eenigszins den weg wijzen. Tegen drie uren '3 nachts vonden zij de boot. Eén der drie personen, M. H., lag met de been en op den mast der omgekantelde boot. terwijl zijn handen den rand der boot omklemden. Van hem kwam het hulpgeroep. Later bleek, dat W. de G., vermoedelijk badend -, den wal heeft bereikt. Hij weet eigenlijk zelf niet, hoo hg op den wal en thuis gekomen is. Eén is verdronken, Jan van de G'., mog slechts 31 jaar, vond zijn dood in de zilte golven. De man laat een vrouw met twee kinderen achter. Hedenmorgen togen drie ro-eiboo- ten met dreggen er op uit, om het lijk te zoeken. Spoedig werd het gevonden, 't Gaf natuurlijk een groote consternatie in ons anders zeer stille dorp. Een woord van dank aan de heeren der Visscherij-inspoctie is hier zeker op zgn plaats.. Zekere K is Donderdagnachttö Vierlingsbeek bij een ruzie door een mes steek in het hart getroffen, met het gevolg, dat de levensgeesten bijna onmiddellijk wa ren geweken. De verslageno' laat een vrouw en acht kleine kinderen achtrr. A's vermoe delijke dader v/erd aangehouden R u t Groe ningen. (,,'s-Hert Ct") 'ALPHEN. Gemeenteraad. IVoorz.de burgemeester. Afwezig dol heeren Boot en Coenen. Er is één vaca ture. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Punten ter behandeling: 1. Nader voorstel tot wijziging van dë instructie voor den gemeente-ontvanger. Bei Bloten wordt de kantooruren van den ge meente-ontvanger vast te strilen van 9 I2V2 uur en de gelden te bewaren in oen safé-loket der Alphensche Bank. 2. Motie van de Raadsleden T. A. Coe nen, W. Los en J. Bes, in zake de tta-visie legging van de kohieren van den h>ofde- lijken omslag. Na eenige bespreking wordt dit punt aangehouden tot een volgende, ver gadering, wanneer de heer Coenen tegen woordig is, 3. Voorstel van de Commissie vaa Be heer van het gas- en electriciteitsfcedrijt tob aan\ ulling van de verordening voor het eleo- triciteits-bedrrjf. Zonder bespreking en zon der hoofdeigke stemming, wordt dit voor stel aangenomen. 4. Voorstel van dezelfde commistflo, tot wijziging van de. rege.ing van het gemeen- schappelgk beheer van het gas- en clectrici- teits-bedrijf. Ook dit voorstel wordt zon der hoofdelijke stemming aangr-nomen. 5. Schrijven van het bestuur der Nuts- stichting tot verbetering van de volkshuis- Vesting, houdende verzoek om verhooging van het -verleend voorschot voor grondaan koop. Het bestuur der Nutsstichting heeft nog gevraagd subsidie vau f 5500 voor ruira 2 H.A. grond daar er abuis is geweest en de aangevraagde subsidie niet was voor ruim 4, maar voor ongeveer IVs H.A. land. Daar echter duidelijk in het adres genoemd ia. 4 H.A'., is de Raad niet genegen het voor-* schot van f5500 toe to staan, ook niet nai "toelichting in geheime zitüng door den voos^

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 7