Brieven vsn een Leidenaar. FEUILLETON. Het vijfde wiel. Gemengd Nieuws. Wo. 1763Ö. LëSDSCK DAGBLAD Zaterdag 18 Augustus. Tweede Blad. Anno 1917. t. DCXII. „En wat mot jij?" moot eetos den anibte- naar aan een postkantoor m eon middel baar groote stad een buitenman, die voor het loket stond, hebben toegesnauwd. De buiten man, een leukerd, antwoordde droogjes: „Ik .mot niks, maar jij mot wat", en vroeg toen éen paar postzegels, die de postbeambte hem' moest geven," Dit typeert den ambtenaar, zooals er vroe ger blijkbaar nogal werden aangetroffen, welk type thans echter aan het uitsterven iö. Mag men evenwol de vele verhalen geloo- ven, die er rondgaan onder dö Leidsche bur gerij over de bejegening aan het Brandstof- fenbureau niet bij één afdeeiing, maar bij verschillende afdeelingen, dan waart daar nog zoo'n ouderwetsche autocratische amb tenaarsgeest rond. Nu neem ik graag aan, 'dat men, vooral in het eerst, er met allerlei Verzoeken en vragen lastig is gevallen, waar mede men feitelijk niet te maken had en dat dit, in verband met de. vele bemoeiingen van 'dit bureau menigeen zenuwachtig „maakte: maar dit geeft nog niet hot _rechfc .om on- heusch of onwelwillend op treden, ontre- acht zelfs de gevolgen, welke er onvermij delijk uit moesten voortvloeien. Wie zijn ziel in zulke gevallen niet in lijdzaamheid vermag te bezitten, moet een betaalde of on betaalde functie aan een zoodanig bureau niet ambieeren. Een der redenen, waarom' er over ons Brandstoffenbureau op min vriendelijke wijze wordt gesproken .en gedacht, is ongetwij feld in het optreden van enkele daaraan verbonden personen to zoeken. Daarbij komt een andere reden, mogelijk wel door de eerste gevoed: Er bestaat in breede kringen der bevolking twijfel aan de onpartijdigheid der Commissie of van haar uitvoerders; gevaren vaa bevoorrechting worden zelfs met den vinger aangewezen. Men denke maar eens aan het stuk van den neer Van der Zeeuw in ons blad van 10 Augustus. Daardoor is het vertrouwen in do Com missie min of mvor geschokt en dat is voor een instelling als dit bureau, zeer jammer. .Wanneer het, door welke omstandigheden ook, in den komenden winter eens begint te spannen en er nijpend gebrek aan brand stoffen ontslaat, dan zullen deze wezenlijke of vermeende bevoorrechtingsgevallen wor den uitgebuit en men weet niet wat daarvan het gevolg kan zijn. Bij een vorige gelegenheid heb ik er al eens op aangedrongen, dat men beginnen moest met de Commissie zijn vertrouwen te schenken, en dat de Commissie zalf alles in het werk moest stellen om het vertrouwen der bufgerij, waar het terecht of tan onrech te is geschokt, te. h. er winnen. Ais .een op rechte poging daartoe beschouw ik de offi- cieele mededeeling ia het „Leidsch Dag blad" van 14 dezer, onderteekend door den waarn. directeur van het bureau, den heer Kramer, die, volgens toezegging, dcor ande re zullen worden gevolgd. Tusschen de re gels door lezen wy daarin de erkentenis, dat er fouten gemaakt zijn.Immers, men heeft het bureau mceten reorgaDisseren, en juist hierdoor is stagnatie ontstaan. Mogelijk is dientengevolge, wat mén in eeai officieel com muniqué moeilijk kon zeggen, ook wel eens iets geschied, dat nu als een bevoorrechting van den één boven den ander wordt be schouwd. Uit een onderhoud, dat ik met den waarn. directeur had, bleek mij, dat, zoolang hij dé leiding heeft, men op een welwillende beje gening kan rekenen; wat meer zegt, dat hy gaarne op zijn spreekuur persoonlijk klach ten en wenschen zal' aanhooren, overtuigd als de Commissie is, dat voor een uitvoering naar ieders tevredenheid onderling vertrou wen de eerste voorwaarde moet zijn. Bn tot geruststelling vau de -ingezetenen kan ik voorts meedeelen, dat het toegezegd kwan tum aan personen van de 1ste en 2de klasse (woningen met 1 haardstede 10 H.L., en wo ningen met twee haardsteden: 12 H.L.) stel lig zal worden verstrekt. Wanneer men overigens dezer dageri ziet of h eeffc gezien, dat aan magazijnen, winkels, kantoren en aan openbare gebouwen, (niet voor publieke vermakelijkheden), zooals: zie kenhuizen, kerken, scholen gestichten van weldadigheid, hotels en restaurant», kolen door BEATRICE HERON MAXWELL ea FLORENCE E. EASTWIOK, Naar het Engel6ch. 42) „Tubby heeft pit gonocg. Als hij iets in zijn hoofd heeft, dan brengt hij het ook ton uitvoor. Jo kan hem niet gauw wakker krijgen; hij gaat niet gemakkelijk aan den gang. Het is een bui tengewoon goedhartige jongen, weet u, on de menschen denken, dat zij daardoor voordeel vaa horn kunnen behalen of partij van hem trekken, maar da-af vergissen -zij zich in. Ik heb hem macir eens bepaald woedend gezien en toen was ik lieel verbaasd. Eon man was lomp tegen hem. ik was heusch bang, dat Tubby hein doo- dou zou!" „Bat is een soort, dat wo in 't Wostcn niet gebruiken kannen. Jo moet je zelf daar in be dwang kunnen houden. Als jo dat niet doet, dan ga je er onder door. Dal is met een neef van m<j gebeurd of liever van mijn overleden vrouw, dien ik naar Californiö gezonden had voor zaken. Hij was to zachtzinnig mot do lui. Zij zagen, dat hij niet deugde voor chof, c-n hielden hem voor den gek. Hij ging totaal bank- kroet, verloor iederen cent, dien hij zelf bezat, en nog een massa geld van mij or bij- Toen be gon hij te drinken on ging er van door met de vrouw van een ander. Hij was mot een aardig vrouwtje getrouwd en zij hadden twoo kinde- ron - hij brak het hart van hot schepseltje. Zij schreef mij in haar groote verlegenheid zy te ziek, teringachtig. Do doctoren zoggen, dat zyn of worden verstrakt, dan mag men Idaarby niet dadelijk denken aan bevoorrech ting. D;e plaatselyké bureaux hebben van het Ryks-kolenbureau een leiddraad ontvangen, gedateerd 14 Juli 1.1., en daarin wonlt als systeem aangegeven, dat in het algemeen aan de klassen I en II geen kolen bezorgd worden vóór 1 Oct., terwijl getracht moet worden aan de klassen III en hooger (drie en meer haardsteden), reeds vóór October een deel van hot rantsoen te verstrekken, echter éérst dan, nadat voor de lagere klas sen een evenredig deel van de winterb'ehoèf- te is gereserveerd. Ik vermoed, dat het Rijkskolenbureau een zoodanige regeling heeft getroffen, om te voorkomen, dat niet reeds vóór October van den wintervoorraad wordt gebruikt. In de eerste plaats dient echter volgens 'den van boven af, aan de plaatselijke com missies verstrekten Leiddraad aan de boven genoemde openbnre gebouwen, daarna aan magazijnen en winkels eu eindelijk aan ge bouwen voor publieke vermakelykhsden een gedeelte van het rantsoen te worden ver strekt. Men ziet dus; uit het enkele feit, dat hier en daar reeds k wan turns brandstof fen worCfen Dlnnengedragen, is nog aller minst bevoorrechting te distilleeren. Dan althans zou de bezorging bij particulieren moeten hebben plaats gehad. Trouwens, de rantsoenen voor elke groep van particulieren en voor openbare gebou wen, enz. zyn nauwkeurig aangegeven en gepubliceerd. Eerst wanneer daar beneden of daarboven gegaan wordt, is er reden om te reclameeren; niet reeds, wanneer eén evenredig deel van dat rantsoen bij de eeaie groep van belanghebbenden eerder bezorgd wordt, dan bij die vau andere belangheb benden. Als de Commissie er maar voor zorgt, dat voor alle ingezetenen het voorgeschreven tookomend deel blijft bewaard en het wordt gedistribueerd, zóó, dat we het kunnen ge bruiken wanneer het noodig blijkt, d. i. ge durende den wintertijd, terwijl tevens de ge zinnen met één en twee haardsteden, die niet opj gas koken, vóór 1 October 2 H.L toeslag ontvangen, hebben wij niets te zeg- gen. Personen, die zich geroepen voelen de handelingen der Brandstoffencoramis3ie te oontroleeren en te critiseeren, zou ik willen raden den van het Rykskolendistributiebu- reau verstrekten Leiddraad bij de plaatse lijke Commissie aan te vragen en daaraan haar handelingen en verrichtingen met be trekking tot do distribueering te toetsen. Schoolmeesters- en burge- meëstersalaris. Te Thorn (Liirab.) verga derde de gemeenteraad. Het verslagje is van ilc „Limburger Koerier". Aan do orde was o.m. de herziening der sal a r isve rordenin g van de onderwijzers. De bungouieester lees gedeelten voor uit de missiven van Schooltoezicht en Gedeputeer de Staten. Hij merkt op, dat "het hoofd der school thans heeft f 1360 en de onderwijzers resp. f 925 en (op 1 Oct. a.s.) f G00. Zelf wil spr. geen voorstel doen, omdat hij zelf min of meer belangihobbendo is; im mers, worden de salarissen der onderwijzers verhoogd, dan dienen ook de salarissen van allo gemeente-ambten aren verhoogd te wot- don, ou dos in de eerste plaats liet salaris van den burgemeester. Daarom vraagt de voorzitter de opinio e.p. voorstellen der le den. In dien geest zullen B. en W. dan voor de eerstvolgende-vergadering een voor stel maken. Do heer Sniekeré is het niet met den voor zitter eens, waar deze beweert, dat zijn sa laris verhoogd dient to werden. In den tijd, dat de heer Sniokers Raadslid is, werd het salaris van den burgemeostór (tévens secre taris) van f 500 gebracht op f 1400. De onder wijzers kregen niets. De voorzitter: „Ze kregen wèl verhooging" De heer Sniokers: ~Zc staan nog steeds op hot minimum". Do voorzitter: „De burgemeester staat hot hoogst in stand in de gemeente en hoort dus meer salaris dan het hoofd der school to hebben. Hij heoft bovendien driemaal zoo veel werk. Do heer Sniokers: ,,'t Burgemeesterschap is een .eerepostje!" zij op reis moot gaan, ik heb haar dus maar laten overkomen en gozogd, dat ik voor haar zorgen zal." „U schijnt oen soort van sprookjos-gxqot- yader te zijn voor do meeste mensehen," zei Saliie, dio dacht aan zijn onmiddellijk aanbad om Tubby te helpen. „O neen, dat nietl Ik heb meer geld verdiend dan ik kon uitgaven. Waar dient het voor dat op te potton? Ik doe wat ik kan, wanneer de golegcnhoid zich voordoet; maar ik_geloof niet, dat hef, goed is om zoo maar zonder onderscheid te geven. Dat vrouwtje, Evclcen Moorhouse, ie niet gewoon er zich doorheen to slaan. Haar vader was bankier in Rio, maar zij trouwde mot Hal uit liefde. Het is doodjammer, dat het zoo slecht niet hem afgeloopen is; hij was een knappe jongen van uiterlijk, maar zwak en ge makkelijk mee te slopen," „Wat wij in Engeland een rotter noemen," zei Sallio lakoniek. „Ja juist Ik wou, dat u dat vrouwtje kende. Het zou een troost voor haar zijn in haar ver driet oen vriendin te hebben zooals u is." Saliie mompelde oen beleefdheidswoordjo, maar niets bindends voor zichzelf overtuigd, dat zij zich niet veel moeito zou geven Voor dio mevrouw Hal Mourhouse. Saliie koos haar vrionden, in do eerste plaats vragende wat. zij voor haar doen konden, zonder er over te don ken iets in do plaats te willen schenken een egoïst was zij die geheel voor zichzelf leefde. „Ik heb do heelo familio bij mij gehad om nieuwjaar in New-York te vieren," ging Saxon voort; ik had het vrouwtjo van Hal nooit eer gezien. Een aardig poppotje zonder ruggegraat geen soort vrouw voor een inan als do jonge Mourhouse. Hij had liever met eon bij-de-hand feeks jo moeten trouwen." „Zooals ik bijvoorbeeld," riep Sallio schert send uit. „Zoo noemden zij mij vroeger op De. voorzitter: „Dat kunt u van ine cadeau krijgen. Ik heb geen bozwaar tegon vor- hooging der onderwijzerssalarissen, maar dan hooren tevens de salarissen van alle ge meente-ambtenaren verhoogd te worden." De heer Jos. Tonnacr vindt een verhooging der onderwijzerssalarioscn alleszins gerecht vaardigd. De salarissen waren vroeger ontoe reikend. De cijfers van hot Rijksschool toe zicht zijn to laag dio zijn trouwens voor normaio tijden berekend. Het werk van den onderwijzer is voor de gemeente van het hoogste belang. De hoer Parren: „Andere plaatsen geven 'ook verhooging." De voorzitter heeft er niets tegen, dat het werk van den onderwijzer behoorlijk betaald wordt. Hij vraagt de gedachten van den Raad, dan kunnen B. en W. in. dien geest een voorstel maken voor do volgende vcr- I gadc-ring. De heer Snickers stelt voor de minima met f 200 to verhoogen. De licor Jos. Tonnaer: „Gratliom gccPge middeld per onderwijzer f 300 a f 3 50. Over een paar jaar zal 't Rijk toch wel de sala rissen overnemen." De voorzitter: ,,'t Kan zijn, ik weet het niet." De heer Stakenborg yreest do ontevreden heid op to wekken van de belastingbetalers. Er moet teek al oen buitengewone hoofde lijke omslag geheven worden. De heer Jos. Tonnaer pleit nog voor sala- risverhooging van voldwaohter en kan- tonnier. Do voorzitter: „Wie moet er nu nog meer vonhooging bobben?" Do wethouder Tonnaer: „Ik!" De vooraittcr: „Eerst ik! De onderwijzers hebben ook nog duurtetoeslag van 'i Rijk gehad. Ik krijg geen duurte toeslag, ik heb voel moer work zelfs op Zondag en geen vacantia." De heer Jos. Tonnaer: „Tliorn moet ook niet met zijn salarisregcling bij andere plaat sen afsteken geen mal figuur .maken." Ten slotte werd besloten, dat in den geest der vergadering, door B. on W. in do eerst- volgondo vergadering een voorstel zou wor den ingediend. Teven zouden dan de midde len tot dekking der kosten worden aange wezen. In do laatste vergadering van den Gemeen teraad werd op voorstel van B. en W. beslo ten, do bestaande verordening tc liandliavêq, dus niet do minste verhooging toe te kennen en de salarissen to houden op het wettelijk -minimum. Toga en huisjas ten pal ei ze. Ds. C. L. F. van Schelven van Wagenin- gen, die van de toga op den preekstoel niets moet hebben, zegt in de „Geld. Kerk bode," dat een toga voordeelig- is, 'omdat do dominee bij warm zomerweder veel lx>- vc-nkleeren kan uitlaten en een oud huis jasje onder zyn „ambtelijk gewaad" aan trekken, en vertelt in de „Geld. Kerkb." dan het volgende: Ik herinner my. hoe wij eens op het Paleis op den Dam bij koninklijke audiëntie te hooren kregeo, dat de Koningin de audiëntie een oogenblik schorschto om te lunchen. Een paar (Hervormde) predikanten had den heel den morgen gepronkt- mek liun toga's. Maar aoh, eilacy, wat eöhrik! Ieder vloog naar een restauratie in de buurt, maar de twee dominees hadden ecoi oud huisjasje onder hun mooie toga! Op heb Paleis bleef niemand mot de toga-aan over straat -loopen mag niet Wat te doem? Heb angstig koude zweet parelde op bun woleerwaard voorhoofd. De groote wachtzaal raakte nu geheel le dig; oen paar lakeien kwamen kijken, zij bleven o onbescheidenheidzij ble ven kijken naar de ge-toga-de dominees. Of zij iets merkten 1 Wellicht kruisten dc blikken elkaar en zagen de d-ominees in-toga met jaloersch- heid de koninklijke lakeien, die met hun mooie pak wei over straat mogen loopen en zij, dominees, dominees neg wel van de" Groote Kerk, de Volkskerk, zij mogen hum mooie toga's, hun priestergewaad, niet vertoónen op straat. In lipt Koninklijk Paleis werden alle wetten verwensoht, om die óéno bepalingeen dominee moet op straat zonder toga loopen En de koeren trokken hun toga's uit; namen de 'baret ouwlèr den arm en liepeh school: „Sallic. het fcoksjo, omdat ik mij nooit n?et nonsens ophield." „Hot zou vrij wat beter voor Evcleea ge weekt zijn, als zij zich niet mot onzin had opge houden, en hot zou de redding geweest zijn van haar man. Ik had niet zoo'n heel aangonamon indruk vau haar. Ik houd van eon .vrouw met karafetor. Maar dat mals je die kleine Eve was con aardig kindje. Hot kind stal mijn hart en het is godeeltolijk om harentwil, dat ik de moedor gevraagd heb in Europa bij mij tc ko- men. Houdt u veel van kinderen, tiiiss Manle- voror? Och, hot is niet noodig dat to vragen; iedere echte vrouw houdt van kinderen; u zult dol zijn op do' kleine Eva Moorhouse, zooetra u haar ziet. Het is bepaald een bekoorlijk kind je. Ik verwacht, dat zij nu ongovcer op de „I.au- sanne" New-Yoik zullen verlaten; wij "zulioii ze dus over een dag of tien of voortion bier heb ben. Ik zou denkc-n, dat Evclcen eerst een paar dagen in Linden blijft en dan hier komt. Ik moet van mijn jicht af zijn voordat ik hier van daan ga. Ik geloof, dat ik in Londen tc lekker eet; do Engelsciien zijn zoo gastvrij en iedereen vraagt mij to diaeeren, nu ik in Europa ben Aix-les-Bains moest dus wel volgen. Met oen raadvseJachligen glimlach zat SaLlic naar hem ta luisteren; die lach verborg haar cyuischcn spot. Iodere echte vtouw houdt van kindoren! De-ze'geldkoloo was dus eigenlijk niets meer dan een heel alledaagsche man met alle- daagschc denkbeelden, en hij verhief de huise lijke deugdeu lof een gebied, boven dc wereld verheven. Het was smusant, maar toch zoo vrecselijk bespottelijk, dat zij, Sallio Maulcvoror, veron dersteld werd zulke heel gewone belangen en gevoolens te hebben. Zij zag duidelijk in, dat clozo eenvoudige, lichtgoloovigo man als was zou wezen in haar handen en indien ar te vormi eenige twijfel bestaan had of het verstandig onder .groote hilariteit niet alleen van do lieve straatjeugd dc trapjes af, naar Hotel Royal", in oude huisjasjes Tableau 1 Do R e s i do 111 i e wordton vei lig gemaakt door een aantal flessclientrek- kors on oplichters. Het is de politie einde lijk gelukt, op twee van deze heeren, die voor kort ook de hoofdstad tot terrein hun ner operaties gekozen hadden, de hand te loggen. Een ander tweetal, dat op meer bescheiden schaal zaken doet, is nog op vrije voeten. Do twee aangehouden oplichters, M. en B., gingen als volgt te werk: B. bezocht bij voorkeur groote juwelierszaken en deed daar, onder vier oogen, bestellingen op naam van M. Hem werd nie-b zelden ver trouwen geschonken, want B. is uiterlijk op en top een heer. Werden de bestellin gen geleverd, dan liet het fraaie tweetal natuurlijk iniets meer van zich hoóron. Mengde de politie zich in de 7-aak, dan ont kende B. eenvoudig, iets voor M. te heb ben besteld en heb tegendeel bleek moei lijk te bewijzen. Van de geleverde goede ren zag men natuurlijk nooit meer iets. en dc juwelier was zijn geld- kwijt. Een zeer bekende firma in ihct Noordeinde werd op deze wijze een kosbbare- gouden sigaret tenkoker afhandig gemaakt. Voor enkele dagen echter mislukte de truc. B. beging de fout, een valschen naam. op £o geven aan oen bekend juwelier, wiern ihij gouden fcasschon en briljante ringen op richt vroeg. Bovendien kwam tijdens de be spreking een derde binnen, die later een kostbaar getuigenis bleek te kunnen af leggen. Wel is waar gaf de juwelier in goed vertrouwen twee tasschen en een gou den ring mede, maar toen hij, een uur la- tor, slechts een der ta-ssohen terug ontvan gende, argwaan kreeg, bleek heb niet moei lijk, ditmaal heb noodigo bewijsmateriaal tegen de heeren te verzamelen. Zij rijn den volgenden dag gearresteerddo voorwer pen die een waarde hadden van f 1500 zijn opgespoord en het gevaarlijke compag nieschap zit nu achter slot. De beidé andere flesschentrekkers, G. en M., gaan minder geraffineerd te werlc en zijn ook miuidor kieschikeurig. Telefo nisch wordt een en ander besteld .dc wa ren moeten worden afgeleverd aan een op gegeven adres, meestal een cafétje. Zijn ze daar eenmaaldan kan de leverancier lang op zijn geld wachten. Een groote 2 aak in koffers is de vorige week voor honder den guldons de dupe van deze heoren ge worden. Pas raakte een fabrikant 'van cor- setten voor nagenoeg f 100 aan hen kwijt en nog een andore firma vpor f 80, even eens aan corsettën. Dit schijnt de specia liteit van de heeren te rijn De Gemeenteraad van 'Ede heeft -besloten de gen. conté tol! en op, te hef fen on zal trachten door overleg met de gemeenten Barmneld en W-ageningeu Let gehoelè traject NiikerkWageningen tol vrij te maken De zeer hinderlijke ti l op den sehoonon Stationsweg te Ede, /.al dus in el:k ^evnl verdwijnen. De bijenhouders in Twente hebben een goeden zomer. Voordat de kor' vén naar do heide werden gebracht, waren zij al goed gevuld en daar de heide prach tig bloeit, kunnen de bijen daar, bij gun stig weer^ nog heel wat garen. ÊSscMzakers. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter heeft veroordeeld: Wegens dronkenschap: J. B., J. V., W. K., J. J. v. d. P., P. P., J. J. B. ieder tot f 2 of 2 d.; W. F. v. d. S., W. S., W. W. X. ieder tot f 3 of 3 d.; T. v. d. V., H. v. d. B., G. (X V. ieder tot f 1 of 1 d.; D. Itot f 2 of 2 d.; H. v. d. R. tot f 1 of 1 d.; J. O. tot f 2 of 2 d.; P. W. tot f 3 of 3 d.; G. R. te Haarlemmermeer tot f 3 of 3 d.; A. II. te Rynsburg tot f 2 of 2 d.; W. v. d. WL wed. A. P., zsver- vendo {tweemaal gepl.) tot tweemaal f 3 of tweemaal 2 d.; P. R., zwervende, tot was de vrouw van Ferdinand Saxon te wor den, ajio. dien twijfel was nu voorgoed ecu ein de gemaakt. Zij zag één belangrijk feit over hel hoofd. Ferdinand- Saxon mocht eenvoudig zijn .van genicod en liclitgëloovig. Zijn levensregel - was,-aan te nemen, -dat alle menschen goed zijn totdat hij nierktc, dat zij anders waren En dan hadden zij opgehouden voor hem een plaats Ic beklccdeii in dc wereld. HOOFDSTUK XXIX. Er zijn negen en twintig manieren om een wets artikel uit te leggen eo iedere manier op zichzelf is juist. Laurie was éindelijk herstellende. „Luitdcr eens, moeder," zei hij, toen mevrouw Pridham hem achterna liep op dc veranda met een wollen doek voor zijn hals; „u moet mij nu niet meer vortroetelen. Ik ben niet ziek meer; uu wil ik mijn gang weer gaan In dc eerste pl.ists wilde ik morgen naar do stad" „Is dat nu verstandig, mijn jongc-n?" vroeg mijnheer Pridham, dio ook volgde. „Waarom houdt je nu niet nog een paar dagen je gemak? Dat zal dc kolonel best vinden, dat weet ik ze ker." „Hij is bijzonder aardig voor mij gewcc.t,'- antwoorddc Laurie, „en. ik wil daar gecii mis bruik van maken." Hij zwoeg, terwijl mijnheer Pridham een sigaar uit zijn zak haalde en op stak en mevrouw Pridham met oogon, over vloeiende van vrougde, haar zoon aanzag, die uit den dood tot haar was weergekeerd. „Waar ik mot u beiden over wou spreken, dat is mijzelf. U hebt nooit een woord van ver wijt tot mij gesproken; toch vool ik, dat ik u al dio moeilijkheden bezorgd hob. Ik ben dien avond teruggekomen, omdat ik het portret van Fee vergoten had Dat weet'u natuurlijk." „Ja, dat weten wij," gaf zijn vader langzaam f 2 of 2 d.; 'AL v. S. do J3., zwervende^ (tweemaal gepl.) tot tweemaal f3 of twee maal 3 id.; C. D. R., zwervende, tot f 3 of 3 d.; IL K., zwervende, tot f2 of 2 d.; H. M., zwervende, tot f 10 of 10 d.; wegens loopen op verijoden grond: H R. S., D. v. H. tot f 2 of 2 «d.; I. T. tot f2 of 1 ra. tuchtschool; W. T: tot f0.50 of 1 m. tuchtschool; wegens straatschenderij: .W. v. "B. B. te Utrecht tot f2 of 2 d.; wegens een vuur aanleggen op zoo'n koe ten afstand van een goed, dat' daarvoor brandgevaar Icon ontstaan: H. H. tot f 3. of 1 ra. tsclu; wegens overtreding der "Arbeidswet: J. J. D. tot zevenmaal f 1 of zevenmaal 2 d.; C. M. B. te Rijnsburg tot f5 of 10 d.;, A. v. d. K. tot viermaal f 2 of vieriaaaj; 1 d.; G. J. v. d. M. te Nooi dwrjk tot f 5 of 5 d.; wegens overtreding der Steen'.c uwers- wet: J. O. tot f 5 of 5 d.; wegen3 overtreding der Vissclierijwet: C. R., N-. de IL, J. P. v. d. L. iodor tof f2 of 2 d.; wegens overtreding der Spoorwegwet: M. M. O. te Amsterdam; A: V. en B. B., beiden te 's-Gravenhago, ieder tot f 3 of 3 d.; C. B. to 's-Gravenhage tot f0.50 of I d.; wegens .overtreding der Trekhonden wet: D. N. tot f I of 1 m. tsch.; A. K. tot f 2 .of 2 d.; wegens schoolverzuim: JI. v. d. D. wed. S., A. J. d. B., L. S. J. F., W. Jv L., A. v. O. huisvrouw W. H., A. S., J. v. M., EL J. G. P. ieder tot f 2 of 2 d.: J. B. tot f 1 of 1 d.; J. S. te Oegstgeesb tot f 3 of 3 d.; J. v. d. L tot f 1 of 1 d.; T. V. te Katwijk-aan-Zeo tot f3 of 3 d.; G. V. te Katwrjk-aan-Zco tot f 2 of 2 d.; M. V. huisvrouw A. K. te Katwijk- aan-Zee tot f 2 of 2 d.; A. J. H. te Kat- v/yk aan den Rijn tot f 3 of 3 d.; wegens rijden mot een rijwiel zonder licht; N. P. M. D., \V\ -F. V. *ot f 2 of 2 d.; H. d. P. te Oagstgeost tot f 1 of 1 d.; A. A. v. d. M. te Zoeterwoude tot f 2 of 2 dagen; wegens rijden met een rijwiel zonder bol: J. D. tot f 2 of 2 d.; D. v. d. IL tot f2 of 1 ra. tsch.; P. J. S. J. \V. C. D. tob f2 of 1 ra. tsch.; H. B. tot £1 of I d.; H. 3. tot f2 of 1 in. Jls ch.J. v. 0. te Voorscho- teu; J. K. te Haarlem, ieder tot £2 of 2 d.; wegens varen in R. Bcxr-em v. zond r verg L. d. R., te Rotterdam tot f2 of 2 d.; wegens te snel varem: S. H. M-. te Voor burg, L. d. P. te Nieuwkoop, J. v. tt, Dellt, ieder tot f -3 of 3 d.; wegens le. te Leiden zich van een aan gespannen hond bedienen, zonder muilkorf; 2e. als houder van oen hondenkar deze ge bruiken torwij! tot het tuig van den hond niet behoort een buikriem; J. D. tot 2 ra. f 2 of 2 m. 2 d.; wegens overtreding der Pol.-Ver. voor de gemeen té _Loi den: T. W. v. E., J. H. do G., J. P. do H., W. F. Z., J. J. S., A. P., H F. Gv J. M., A. K., tie Voorschoten; C. P., L. v. R., A. v. P., P. J. v. d. B., te Utrecht, ieder tot f l of 1 d.; H. M. B.t tot X0.50 of 1 m. tsch.; J. W. C. B. hui3vr. J. F. S. t ot f 0.50 of 1 d.; J. v. L.; H. W. tot f 0.50 of 1 d., P. d. 71., G. Z., N. v. d. K. tot fl of 1 ra. tsch; H. K.f J. H. M. B., ieder tot f0.50 of 1 m. tsch.; \V. F. en J. H. tot teruggave aan de ouders; wegens overtreding der Pol.-Vor. voor do gemeente Noordwijk: C. v. A. tot 2 m. £0.50 of 2 m. I d.; wegens overtreding dor Pol.-Vér. voor de gemeente Katwijk: H. O., R. d. IL, to Kat- wijk-aan-Zee, ieder tot f 1 of 1 d.; wegens-overtreding der Pol.-Ver. voor d goraeento Oegscgeesb: W. F. P. J., to Oogst geest, t(ot f5 of 5 d.; "wegens te Leiden in de gemeente invoe ren van vee, hetwelk ziekteverschijnselen vertoont: J. G. B,, te V«'oobruggc, tot-f5 lof 5 d.; wegens overtreding der Veiligheids wc' P. A. W. te Oegstgeesb, tot 2 m. f3 v- 2 ra. 3 d. .Vrijgesproken werd: J. B., beklaagd van te Leiden goten söldeeren, anders dan met in do open lucht op den beganen grond ver warmde bouten. E. W. to Noordwyk, beklaagd van over treding der Bouwverordening voor de ge meente Noordwijk. Waar geen woonplaats is vermeid zijn de veroordeelden te Leiden .woonachtig. toe, ea hot spijt on^ natuurlijk, dat kunnen wy niet ontkennen „Omdat wij dachten, dat alles vrijwel in or de was tusschen jou en Sollie Matrloverer." voegde mevrouw Pridham er bij Laurie legde zijn haj>l cp haar schouder, een oude, jongensachtige gewoonte, en koek haar liefhebbend aan. „Liefste moeder." zei hij. „dat was-een droom van u en ik had het natuurlijk wol vermoed. Maar dat zou nooit kunnen ge beuren. Zolfs al had xk Fee niet ontmoet, dun had ik toch Saliie niet wenschen te trouwen Ziet u niet in, hce bitter weinig geschikt wij voor elkaar zijn? Wij donken over niets Ier we reld hetzelfde." „Het is co.n welopgcrood meisje." merkte me vrouw Prilhani op;- ,.zij kan overal voor den da£ komen „Het is een wereldsch en oppervlakkig niet je," zei Laurie. „Moeder, u zou haar niet graag tot schoondochter gehad hebben, dat weet ik zokor. Er zijn maar Iwcc dingen in de wereld, waar Saliie om geeft: zichzelf en geld. Ik heb geen hekel aan haar, dat niet; maar'ik kon haar karakter en zij trekt mij niet aan. Maar Feo - daar ben ik op liet eerste gezicht verliefd cp geworden." Hij keek hen beiden aan en zag, dat wat hij zei, huu zecri onaangenaam was. Alleen de angs-t, (ben zij pas voor hem hadden uitgestaan, en de vrees, dal een bespreking van het geval hem kwaad zou doen, deed hen zwijgen. „Weet ir één van beiden," ging Laurie voort, „v/aar Feo. naar toe gegaan is?" Mijnheer Pridham zweeg, maar zijn vrouw gaf antwoord. „Ik wil liever niets weten van Felicia Leach .Het spijtmij alleen maar, dat ik. ooi* heb toegestaan haar liier in huis tc latc-u men."

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 11