Nederland en de Oorlog. LEIDSCH DAGBLAD Maandag 13 Augustus. Tweedë'BlacL Anno 1917. FEUILLETON. Het vijfde wiel. Per bijenvolk wordt hoogstens 7y£ K.G. verstrekt. De suiker is verkrijgbaar yan 1 Augustus tot 1 November. Gasdistributie. Te Amsterdam is over de maand Juli bijna 1.000.000 kub. M. gas meer verbruikt dan dcor de Rijkskclendistributie was toe gestaan. Deze overschrijding zou in Augustus mce- ten worden ingehaald. Dientengevolge is voó-r deze maand slechts totaal beschik baar 4.061.199 kub. M. Over de eerste 10 dagen werd door de gemeentogasfabrieken reeds afgeleverd 1.795.171 kub. M., zoodat vcor de nog res- teerende dagen slechts 2.266.028 kub. M. beschikbaar is. De directeur der gasfabrieken raadt daar om dringend aan, vooral de grootst moge lijke zuinigheid te betrachten, om te voor komen, dat de gaslevering zou moeten wor den gestaakt. Beschadigde zilverbons. Het „Vad." schrijft: We hebben 'n beschadigden zilverbon van f 1 ontvangen. Dat gebeurt wel meer, niet waar, want dit „wettig betaalmiddel" ziet er vaak onooglijk uit en is soms niet met een tang aan te raken. Maar in ons exem plaar was een gat gebrand, niet groot en ernstige brandschade had het papiertje niet geleden. De serieletters en het nummer bleven gespaard .het cijfer eveneens, het eenige, dat ontbrak is een gedeelte van den naam van den agent van het ministerie van Financiën. Ziedaar de aangerichte schade. Nu zou men denken dat dit bonnetje makkelijk voor een heel exemplaar van een gulden ingewisseld kon worden, maar de agent van het ministerie van Financiën, blijkbaar zoo kwaad, dat juist zijn naam er uit gebrand is, deelde mede, dat „slechts de helft ad f0.50 op dezen bon wordt betaald, daar er slechts één liand- teekening. op voorkomt Indien u echber, zoo wordt ons verder medegedeeld, een re kest aan den minister zendt, met inzen ding van den bon, bestaat er kans, dat u het geheel© bedrag vergoed krijgt" Dit systeem van den agent van het mi nisterie van Financiën 50 cent per naam opent nieuwe verschieten. En de vraag dringt zich op, of zijn naam inderdaad even veel waard is als die van min. Yan Gyn. Bovendien staat op ons exemplaar nog één letter van zyn naam. Telt die niet mee? Nieuwe itileggrocnte. Te Bovenkarspel werd Vrijdag voor een schuit vol bloemkoolbladeren f 50 betaald. Vroeger worden deze vaak te water ge worpen, waarvoor menigeen geldboete op liep 4000 Dttitaclie kinderen. Gedurende één maand tij (fa kwamen bij Zovenaar minstens 4000 Duitoche kinderen ons land binnen. Petroleum voor cgfé's. Zoolang er petroleum wordt gedistri bueerd, zal voor café's, restaurants en kof fiehuizen in ons land 50 pCt. worden ge leverd van het kwantum wat in 1916 werd verstrekt. Hot mijnengevaar. Gedurende do maand Juli zijn op onze kust. aangetroffen S3 mijnen, nl. 77 En- gelsche, 2 Duitsche en 9 onbekende. In het geheel sedert, den oorlog zijn aan getroffen 9194 mijnen, te woben1512 En- gelsche, 65 Fransche, 271 Duitsche en 346 onbekende. De bommen op Zierikzee. De Engolscho regeering heeft, volgens do „Avondp.", f 120,000 beschikbaar gesteld voor vergoeding van de schade, bij het wer pen van bommen door een Engolschen vlie ger op Zierikzee veroorzaakt. De schade, opgenomen door een lid van den raad-des- kundige en den gemeente-bouwmeester, was op f 80,000 geraamd. Smokkelarij. Twee paarden, komende voor de Utrecht- sche paardenmarkt en bestemd voor frau- duleuzen uitvoer naar Duitschland, zij gis teren onder de naburige gemeente Wamel door don rijksambtenaar aangehouden en in beslag genomen. I)e nlgcmceitc toestand. Aan het westelijk front golft de strijd heen en weer. Loopgraven gaan van de eene hand in de aDdere en het gëheele resul taat is, dat de Franschen bij St. Quentin een vijftigtal meters zijn opgeschoten, vol gens het Duitsohe bericht, 't kan dus wel iets meer zijn en dat de Engolschen op den rechteroever van de Steenbeek voorwaarts rukken. Het betere weer heeft al dadelijk meer actie gegeven. Over de beweging aan het front in Vlaanderen wordt iets vernomen in het volgende bericht uit Vlissmgcn aan de ,,M. Ct." Dit luidt: „Een prachtige Zondagmiddag is het en aan *t strand te Vlissingen heersoht een vroolijke drukte. Voor ons ruisoht de Schelde, tot waar Zceuwseh-Vlaanderen met zijn groenen dijk opduikt. Het is buitengewoon helder weer. Als ik de Belgische kustlijn volg, zie ik Knokke, de pier van Zccbrugge, het pompstation van Duinbergen, de toren van Bïankenbcrgc. Daar in de omgeving lig gen Beieren, die in de gevechten bij Lange- marek cn Bixsohootcn zware verliezen heb ben geleden. Van een bataillon bleef 80 man ongowond. Te Brugge zijn acht tien jarigen aangekomen. Zij zullen de ledige plaatsen innemen en wat hun wacht, dat verkondigt ons weer het kanon. Den gansehen Zondag huilt het. Nu, in den namiddag neemt 't ge weld nog in kracht toe. Straks hooroD we wellicht weer het roffelvuur, zooals liet Vrij dag en gisteren in den avond ook uren klonk en zelfs op "Walcheren de ramen deed trillen. Do strijd in Vlaanderen woedt voort. Ge wonden stroomen te Gent en Brugge toe. Reeds veel bewoners van het ongelukkige Rousselaerc moeten eindelijk in de laatste dagen vertrokken. Men raag verwachten, dat Rousselaere ook weldra tot de door de bur gers ontruimde steden zal belmoren. Men voorziet, dat er zeer hevig om dc stad gestre den zal wórden, want haastig verbeteren de Duitschers de werken langs Moorslede, om Rousselaere heen, tusschen Hooglede en Gits, voorbij Cortemarok en Thorhout, in de rich ting van de kust. Wij behoeven wel niet te vermolden, dat het natuurlijk weer burgers zjjn, die den arbeid moeten verrichten." De vliegers zijn blijkens alle berichten druk aan het werk. De Duitschcrs hebben weer eens een raid naar Engeland onderno men. Daaromtrent vertelt ons het Engolsche communiqué: „Omstreeks kwart over vijven des namid dags verscheen een eskader van circa twin tig vijandelijke vliegtuigen op de hoogte van Felixstowe. Zij volgden de kust tot Glacton, waar het eskader zich splitste. Het cene ge-1 dcelte begaf zich naar Margate, waar bom men werden geworpen. Het andere gedeelte vloog over de kust en wierp bommen in de streek van Southend. Berichten over de slachtoffers en schade zijn nog niet ontvan gen. Onze vliegers achtervolgden den vijand." In liet oosten zijn de centralen weer wat opgeschoten, al gaat 't dan ook niet snel meer. De strijd heeft nu plaats aan het Roe- meensche front en aansluitende deolen. Het Duitsohe communiqué meldt hierover het volgende: „Ten zuiden van het Trotus-dal veroverden de Duitsohe en Oostenrijksch-Hongaarsche divisies de dominee.rende hoogte-stellingen en het dorp Grozesoi. Togen onze ten zuiden van het Ojtuz-dal opdringende troepen bracht de vijand nieu we strijdkrachten in het vuur, die in hun vaak herhaalde, verbitterde tegen-aanvallen zonder eenig resultaat verbloedden. De gevochten ten noorden van Foesani duren, voort. Tusschen dc Sereth en den spoorweg naar Adjudul deden de Russen en Roeunenicrs ook gisteren met sterke troe penmachten aanvallen op onze linies. Geen du/imbreocl grond ging verloren. Ten westen van den spoorweg werd de vij and door een krachtigen aanval van de Duit sche troepen naar het noorden en noord westen teruggedrongen. Hij leed bij vergecf- eche tegenaanvallen zeor zware verliezen. Sedert den 5en Augustus zijn op dit stryd- tooneel meer dan 130 officieren en over de 6650 manschappen gevangen genomen. Ver der werden 13 kanonnen en 01 machine-ge weren buitgemaakt. Van de Seret/h tot den Donau nam de ar-i tillcrïe-bedrijvigheïd, vergeleken bij den vorigen dag belangrijk toe. Aan de Busau]- monding werd een aanval der Russen afge slagen."' Over het verloop van den strijd hebben Roemenen en Russen dus nog geen reden te vreden te zijn. Korniloff werkt snel aan de reorganisatie van het leger. Met Tercstjenko is hij tot over eenstemming gekomen en hij heeft onbe perkte volmacht voor de reorganisatie. Do alle hoogere commando's toegevoegde poli tieke commissies van controle zijn opgehe ven. De onbeperkte commando-bevoegdheid der bevelhebbers is hersteld. Den soldaten- commissies is belet invloed te oefenen op de besluiten der bevelhebbers. Op het oogen- bLik werken ongeveer 800 politiek betrouw- bare en door Keronski zelf gekozen leder der arbeiders- on soldatenraden aan het front om de manschappen te bewerken. De anarchistische propaganda onder het wei nig ontwikkelde deel der natie, die de geweldige ontwrichting van leger en staat tengevolge had- heeft voor hou, die voor radicale verbeteringen zijn. dus al slechte gevolgen gehad. Er gaat door de goheele revolutionnaire peri een oproep lot het volk om het leger weer z'n gevechtswaarde terug te geven Do artikelen zijn in vurige bewoordingen gesteld. Het uitvoerend comité van den soviet kamt ook met een oproep om met alle middelen den terugtocht tot staan te brengen. Is weer het oude liedje van het kalf en de put. En zoo durven mi dc meer rcactionnairé elementen zich vrij tc uiten, waartoe ze tot voer een paar weken stellig den moed niet zouden hebben gehad. De .,N. R. Ct." verneemt uit Stockholm, dat den dorden Augustus een par ticuliere zifting va.n de Doema is bijeengeroepen door Rodzianko. Poorisjkewitsj en Maslemkof, die sedert liet uitbreken van de revolutie zoek waren, alsmede, maar in zachtoren vorm, Miljoekof spoorden >le regeering aan den Raad van Afgevaardigden van Arbeiders en Soldaten te negeeren, geheel op de Doema te steunen en de troonsbestijging vail Michael, den broeder van den tsaar, die in dertijd tot regent is uitgeroepen, tc beverderen. Daags te voren bad een vergadering van Pe- trogradschc officieren denzelfden eisch gefor muleerd. Nu mag men aannemen, dal deze regeering hiervoor en bovenal voor de troonsbestijging weinig zal gevoelen, maar vast staat, dat de beweging van Lenin c.s. de macht van de ar beiders heeft verminderd. Het comité voor nationale defensie heeft een zeer belangrijk wetsontwerp aangenomen, dat door een bijzonder? commissie uitgewerkt is. Iri deze wet wordt bepaald, dat personen, die met militair gezag bekleed worden en uitgebrei de rechten zullen genieten, naar de fabrieken zullen werden gezonden. Zij zullen belast worden met het regelen der betrekkingen tusschen arbeiders en v erkgevera en zullen het recht hebben salarissen vast ie stellen on arbeiders, employe's en lager admini stratief personeel te ontslaan. Zoo noódig zullen zij Yan de militaire macht gebruik kunnen ma ken en overtreders van deze wet voor het ge recht brengen. Bovendien zullen do fabrieken, die voor de na tionale verdediging werken, voorkeur genieten bij de ontvangst van brandstoffen, metalen en ander ruw materiaal. In Engeland heeft Neville Chamberlain, de man, wien het vorig jaar was opgedragen de a nation alen dienst te organisecren, ontslag geno men. De reden wordt nog niet gemold. Uit Zwitserland komt een sensationeel nieuw tje, waarvan reeds gemold wordt, dat er te Lon den niets bekend is. Het „Berner Tagoblatt" wed mede te declen. dat Poincaré don minister-president Ribot zou hebben meegedeeld, dat hij van plan is af te treden. Ribot zou na beraadslaging met de mi nisters. don president der republiek verzocht hebben, de aangelegenheid tot het weer bijeen komen van de Kamer te laten rusten Geheel in do lijn van vorige berichten is, dat Wolff tegenspreekt, dat aan Duitschland het ul timatum van Oostenrijk aan Servië, zooals nu weer Take Jonoscu beweert, bekend was. Al leen zij hierbij opgemerkt, dat in 't begin van den oorlog men nooit dergelijke mcdedeelingen tegensprak. De marine-attaché van Japan tc Londen deelt mee, dal wederom nieuwe eenheden van dc Ja- pansche vloot zich hebben gevoegd bij de zce- strijdkrachlen der geallieerden. f UIT 0N8 LAND. Ho© onze aardappelen over dc grenzeu gaan. Men schrijft ons: - Het heeft menigeen verbaasd en vermoe delijk de regiering zelf ook, dat wij dit ivoorjaar zoo spoedig zonder aardappelen •kwamen te zitten. Men heeft het t£n slotte Vnaar op den misoogst efr op de strenge 'jyorst geschoven. Ingewijden wisten echter wel beter. De van rijkswege voorgeschre- cvien bepalingen omtrent den uitvoer wer- jden op handige wijze ontdoken. De rijks- jöontroleurs zullen het foefje, dat de ex porteurs in toepassing brachten, wel heb- pón gekend, doch hebben het oogluikend toe gelaten. i Wy willen nu intijds daartegen waar schuwen, anders gaat het weer den zelfden )weg op en moet onze eigen bevolking in iden a. s. winder weder fc>fechte fabrieks aardappelen eten, om ten slotte, als men Üenkt, dat eerst de goeie soorten aan de |J>eurt zullen komen, te moeten ervaren, Hat ze er niet meer zijn. En dit zou ons in den volgenden winter, iwanneer het nog veel meer zal spannen jflan een jaar te voren, al zeer slecht te Spas komen. Het zou onverantwoordelijk zijn 'tévens, nu de oogst overvloedig belooft te :*yn en de kwaliteit puik, dat wij zelf van '.flit gewild en uitnemend volksvoeisel zou den worden beroofd, enkel om de zakken ider verbouwers en lnoer nog die der ex porteurs te spekken, menschen, die in de- zen oorlogstijd toch reeds zulke goede za- iken maakten. Zie hier boe het toegaat- De regeering Schrijft voor, dat 50 pCt. voor het binnen land moet Worden geveild, 25 pCt. voor Duitschland en 25 pCt. voor Engeland. Men gaat nu als vólgt te werk. Een han- idelaar of bouwer veilt in Lriden bijv. 400 H.L. aardappelen. 200 H.L. worden voor het binnenland geveild. Dat is dus in orde. Doch de handelaar, die deze 200 H.L. kocht, zendt ze, door middel van een tus- Bchenpersoon naar een andere veiling, bijv. ïfcijnsburg. Weer wordt van de partij 50 |>Ct. voor hete binnen! and geveild en de rest róo&r het buitenland. Er blijft daardoor voor het binnenland slechts 100 H.L. over. Her haalt men het foefje nog eens, bijv. in Katwijk, waarvoor men natuurlijk zijn man netje wel vindt, dan blijven er voor de jbinnenlandsche consumptie slechts 50 H.L. over. En men kan het zaakje voortzetten, zoolang men wilt- Deze praktijk bopaalt zich trouwens niet alleen tot heb artikel aard appelen. Ook piet de groenten wordt op Jdezclfde manier gezwendeld. Men zij dus gewaarschuwd. Er staan groote belangen op het spel. Gasdistributie 5 Te Amersfoort is met aanvang van hoden, Maandag, de gaslevering der gemeentelijke fabriek stopgezet tussohen 3 en 9 uur des ha middags. Misleiding vau Duitsche deserteurs. Do „Tel-" schrijft: Wij hadden dezer dagen een onderhoud snot een Divi'tsch sooiaad-democlranJt, $en heer Manster, die voor een paar maan den to Amsterdam een revolutionnair- Booialistisoh weekblad „Der Kampf", heeft opgericht, dat onclor zijn redactie Verschijnt en waarin kortgeleden gespro ken werd over een organisatie van stilxe verklikkers, die te Amsterdam zou be staan, met het doel, Duitsche deserteurs onder valsche voorspiegelingen naar hun vaderland to lojcken. "Weet u stellig, dab er zuJk een orga nisatie te Amsterdam bestaat? vroegen wij hem- 1 Ik krijg dagelijks oen aantal bezoe ken an brieven van deserteurs, die mij vertollen, hoe men hen onder valsch voor wendsel nadert, vriendschap met hen traoho te sluiten- en vervolgens poogt, hen over de grens te lokken antwoordde do hoer Minster. Het centrum van dit bedrijf vindt go in de Warmoesstraat, met zijn tall'ooze Duitsohe logementen en café's. Aan het hoofd van den dienst f door BEATRICE HERON MAXWELL en FLORENCE E. EASTWICK. Naar het Engelsch. 87) Mevrouw Prielham keek heel gowoon. op Van de lijst van wiltegoederen-uitverkoop, die zij zat te bestudeoren, en beduidde zonder 'de lijst weg te leggen, op die manier, dat zij bereid was naar hom te luisteren, mits zijn mededeeling niet te veel tijd nam. ..Hot is een brief van Hassall. Hij schrijft: „"Wat ik u heb te mchlon is mij al weder eea overtuigend bewijs van de directe tusschenkomst .van den Almachtige in menschelijko zaken"; een 'gebeeïsverhoornig, die aanduidt hoe wij geleid worden in onze begoerle, om andoren, die m moeilijkheid verkeeren, bij te staan. Toen ik af- scheid van u nam met'de belofte, dat ik u on 'do uwen in mijn gebed gedachtig zou wezen, dacht ik weinig, dat ik den dunnen draad, die ons bevrijden zou uit dit net van verslagenheid, reeds in handen had Dat ik ruilde met Butler, om in B islol zijn meer inspannenden arbeid ©ver to nemen, terwijl hij betrekkelijke rust zou vinden in mijn kleine, kalme gemeente, was niets dan een vriendschappelijke (laad, ter wille van bercralieen. Ifij gaf mij oen lijst van zijn arme gemeenteleden, die hij meer bepaald aan mijn zorg aanbeval, en daarbij een aanteekening, wat ij speciaal noodig hadden. Ik las die lijst door, 'den eoï.vten avor d na mijn aankomst, en u I;e- gT'jpt mijn verbazing, toen bijna de eerste naam, staan zekere Bruchhaus, Steiner, Van Rijn en de Duitsche „Kriminalkommis- sar." Wolters. Het kantoor van Van Rijn ds gevestigd op de Heerengracht. "35- dat van Bruchhaus op den O.Z. Voorburg wal 97, terwijl Wolters op de Ceintuur baan 223 woont* Onze zegsman verzekerde ons, dat Wol ters en Van Rijn zich laten helpen door een aantal van aan hen ondergeschikte mannende heer Minster noemde ons de namen von Essen, Frïebe (ook wel Riebe gehecten), Mom en Joseph Braff. Op onze vraag- hoe deze heeren te werk gaan vertelde hij ons tal van voorbeelden, die hem ter kennis varen gekomen. In de eerste plaats trachten zij te we ten te komen) wie de deserteurs hebben geholpen bij hun vlucht hierheen; de na men van de helpers worden vervolgens aan de Duitsche overheid overgebracht- Volgens onzen zegsman bestaat te Rot terdam voor de opsporing van deze namen oen centrale* die in alle belangrijke ge meenten agenten heeft. Een middel, waarvan deze agenten zich veelal bedienen, bestaat in hot aaübod, om voor de d-esertenrs brieven naar Duitschland te brengen. Den eersten keer bezorgen zé die soms inderdaad, om'den deserteurs den moed te geven, een tweede maal openhartiger te schrijvenmaar dan worden de brieven ook zeker aan de Duitsche autoriteiten overgeleverd? Is het chis tevens gemunt op de helpers van de deserteurs, nog grooter jacht ma ken dc stille verklikkers op de deser tours zelf. Zc houden er verschillende middelen op na, om dezen zoo ver te krijgen- dat ze zich buiten Nederlandsch gebied begeven en in handen van de Duitsche grenswacht vallen Het meest gebruikelijke middel is, de deserteurs, die gewoonlijk in grooten geldnood ver- ke'eren, aan bet smokkelen te krijgen. Al licht, dat ze hen zóó in Duitsdhe handen spelen. Ook doen zo zich wel voor als agenten van oen Ententestaatze bieden den niets vermoedenden desorteiirs dan groote geldsommen aan, om iii Duitsch land monsters van kruit- te gaan halen, of med?deelingen te doen over troepen bewegingen- Ze bieden zelfs wel- aan, mee te gaan, om het ongevaarlijke van de expeditie aan to toonen- Natuurlijk met hét gevolg, dat ze zelf terugkeeren en hun slachtoffers in Duitsche handen ach terlaten. Om het vertrouwen van de Duitsche deserteurs te winnen, zoo vervolgde onze zegsman, hebben de speurders zelfs wel don treurigen moed, te vertellen, dat ze zelf al eens door spionnen naar Duitschland zijn gelokthun slachtoffers gelooven dan natuurlijk eerder wat hun „weldoeners" hun-op do mouw spelden. De hoer Minster verzekerde ons ten slote, dat niet alleon te Amsterdam, maar ook in andere steden de Duitsohe spion nen zich ophouden. Zooals reeds gezegd, wordt te Rotter dam nagespeurd, wie de deserteurs heb ben helpen ontvluchten een helpster van deze centrale is, volgens onzen zegsman, do firma Jansen Ulbridh, Burgemeester Meineszlaan 66, en volgens hem- is ook het z.g. „Passbureau", aan de Badhuis laan te Sciheventingen, niet andei's dan een bureau tot misleiding van deserteurs. Branduetels naar Dnitschiand. In de pmgeving van Hindeloopen wor den tegenwoordig brandnetels voor uitvoer naar Duitschland opgekocht De oudste wor den het duurste betaald. Accijnsvrije suiker voor bijenhouders. De Vereeniging tot bevordering der bij enteelt in Nederland deelt mede, dat door de regering aan de Vereeniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland we derom vrijdom van suikeraccijns voor 225.000 K.G. is toegestaan en men ter verkrijging dezer suiker zich heeft te wen- den tot den secretaris der vereeniging voor I bijenteelt den Jh'oer W. A. van, Os, Louisa- i laan 12, te Apeldoorn. waar mijn oog op viel, was die van juffrouw George Bainton, diep bedroefd over den moord op haar dochter." „Juffrouw Georgo Bainton!" De uitverkoop- lijst fladderde op den grond uit mevrouw Prid- ham's handen. Van het raam, waar zij voor stond, kwam zij naar haar man en leunde over zijn schouder om den brief te lezen, terwijl hij voorlas, na zijn stem door een kuchje helder heid gegeven tc hebben: „Is het niet meer dan louter toeval, dat ik hier onverwachts moest komen van do plaats, waar Lisbeth Bainton ge dood werd, on mot do geestelijke vertroosting te worden belast van haar beroofde moeder? God heeft mij hierheen geleid tot Zijn oogmerk, als het onbewust werktuig van Zijn wil, zooals gij ten volle begrijpen zult, wanneer ik verder ver tel. Ik ben vanmorgen een bezoek gaan brengen aan de weduwe Gcorg Bainton; zij leeft in ar moedige omstandigheden, ondersteund door haar Zo on, een jongmensch van vijf en twintig jaar, die werk*, op de werf. Zij was eerst uiteret stil zwijgend, totdat ik haar vertelde, dat ik haar dochter ontmoet- had en den lijkdienst voor haar gehouden had, die door haar zoon werd bijge woond Zij is een yrouw met een wonderlijke zelfbehecrsching; zij stortte alleen enkele tranen, toen zij van hiar dioofheid sprak en zichzelf verwee\ dal zij hot meisjo had toegestaan uit huis te gaan om voor haar grootmoeder te zor gen Ze ?ei: „Hel scheen toen onze plicht, dat te doen; maar hel was een stil plaatsje om te wonen vcor een jong meisje en ik maak er mij zelf een vorwijt van, dat ik mijn toestemming gegeven heb." Toen bespraken wij het geheimzinnige van hot geval; ik vroeg cf Lizbelh een verloofde had of eeu bewonderaar, dio misschien jaloersch waa op zulk een mooi meisje. T0 uioodcr zei: „Neen, wij hebben altijd óp ons zelf geleefd en Liz gaf niet om de soort jon ge mannen, die zij hier ontmoette. Ik moedigde mijn zoon nooit aan om kameraden mee naar huis to brengen; het iï ccd ruw soort mannen, die aan de dokkcD werken, en wij hebben bete re dagen gekend; daarom had ik liever niet, dat mijn dochter omging met zulk slag van menschen!" Ik drukte weder mijn bevreemding uit, dat zulk een mooi meisje niet meer geschikte be wonderaars had, en toen gaf juffrouw Bainton scLccrvoelend toe, dat or één man was ge weest, een zeeman die heel bevriend was gewrrden met haar zoon, ongeveer een jaar ta voren, en die verscheiden keeren met hom mee was komen thee drinken. Ze zei, dat ze zijn naam liever niet noemen wilde, en voegde er hij- „Hij maakte Liz complimentjes, zooals iede re zeeman zou doen. Hij had veel gereisd en was heel onderhoudend; maar wij dachten niot veel over hem totdal hij afscheid kwam nemen Toen sprak hij ronduit met mijn dochter, in te- gonwoordigheid van mijn zoon en van mij; hij zei, dat hij haar liefhad .on hard wou werken pm haar een goed tehuis te bezorgen, als hij te rug kwam en zij op hem wachten wou. Liz ant woordde, dat zij in 't geheel niet over trouwen dacht, en zoo scheidden zij van elkaar, heel vriendschappelijk. Den volgenden dag kwam or over de post een ring: blauwe vergeet-mij-nietjes er op, maar geen woord er bij, wie hem gezon den had. Zij vermoedde, dat hij van den vriend van mijn zoon kwam, maar hij was vertrokken, zij kon hem dus niet terug zenden r en zij vroeg of ik' Hom wegleggen wou. Ik heb dion ring nog.- Toen vroeg ik of juffrouw Bainton mij dion man kon beschrijven. Hot was een zware, groo te man, donker en met zwarte oogen, een' jolige man, die altijd, grappen had. en_ heel gul waé yoor zijn_vrienden zoo verleide haar zoop rrf hij betaalde hun vertering en zoo meer. Zij meende, dat haar zoon een portret had, waar hij ook op stond, een groepje met do rest van het scheepsvolk, dat naar het Oosten ging. Ik vroeg of ze het mij wou laten zien, maar toen begon zij plotseling lont te ruiken en ze vroeg of ik niet zou oververtellen wat zij gezegd had. daar haar zoon haar verboden had er over te sproken. Hij had gezegd: „Wij hebben liever niet, dat iemand over onze zaken praat, en Yooral niet in verband met mijn arme L'iz „Dit alles schijnt mij toe, afdoende te wijzen op de beweegreden tot de misdaad. U heeft mijzelf verteld, dat u dat merkwaardige Chi- neescho mes gekocht hebt van een zeeman, od daar vinden wij do verbindende schakel een zeeman minnaar, die naar het Oosten ging, nadat hij het meisje een ring had gezonden. Er kon geen twijfel aan zijn, dat hij, in het land teruggekomen, haar gevolgd i3 naar de plaats, waar zij woonde. De geruchten zeggen, dat zij een bewonderaar had, een heer en daar zijn dadelijk de hartstochten ontwaakt, als de twee mannen met elkaar in aanraking komen. Ik zend u deze mïdcdeoling, waarvan u ge bruik kunt maken zooals ge verkiest, wetende, hoezeer gij en uw heele familie onder het geval geleden hebt. Een duistere wolk heeft gehangen over uw huis, die God in Zijn barmhartigheid zal verdrijven. Hij zal het licht van vreugde en blijdschap tot u doen wederkeeren. Met de vriendelijke* groeten aan uw vrouw en dochters, Hoogachtend, V JOHN HASSALI - Mijnheer Pridham vouwde den brief toe en stok hem in het couvert; zijn handen beefden en hij was niet in staat te spreken. Maar zijn vrouw kon woorden vinden, om haar eerste >s- dachten uit te spreken. „En er gijn menschep die hebben durven denken, dat onze jongen eenig aandeel had in deze snoode misdaad. Ho ratio, je moet je dadelijk beijveren om dien ma troos tc zoeken cn hem zijn verdiende loon te bezorgen Spaar geen onkosten." Eonigszins verstoord stond hij ®p. ..Ben ik een man, die kosten zou sparen, om onzen naam van do geringste verdenking te zuiveren9 Maar hoe kan ik met geld den rechten man zijn verdiende loon bezorgen? De politie heeft dc hoe- Ie provincie afgezocht, om eenige verklaring 'e zoeken. Hij is zeker dadelijk heengegaan, nadat hij het mes verkocht heeft, anders had iemand hem toch zeker gezien en geweten, dat hij hier was." „Dat is nog niet zoo noodig. Zulke menschen kunnen heel slim zijn. De politie moet van vo ren af aan beginnen. Maar daar komen de meis jes het grasveld over. Wij zullen er haar niets van vertollen." „Waarom niet? Wij hebben geen reden er zoo geheimzinnig mee tc zijn. Hoe meer het be sproken wordt, hoe beter voor ons, Selina." Mijnheer Pridham keek zijn andere brieven in, zonder er zijn gedachten hij te hebben; maar nu deed hij een uitroep liooren en scheurde eon brief open. Zijn vrouw ging naar het raam, ooa haar dochters terug te houden, om haar onder houd niet te verstoren. Toen hoorde zij een luid, opgewonden „Hallo" en keek om. Daar zag zij den heer Pridham zitten met een opgewonden, blozend gezicht. „Een ongeluk, maar ook oen geluk komt nooit olleenl Eindelijk is het geko men waar ik mij zooveel moeite voor gege ven heb eu voor heb gezwoegd en nu is h<4: als een vrucht uil de Doode Zee, bitter van smaak." „Wat is gekomen, Horatio?" (Wordt vervoigdjk

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5