No. 17616. LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 2 Augustus. Tweede Blad. Anno 1917 Vragen en Antwoorden. Verslag van den toestand van Handel en Nijverheid in de gemeente Leiden over 1916. ui. Houthandel. De handel in harde houtsoorten liet zich tij den aanvang van Ï191G gunsbig aanzien. De uitvoer, met name uit Duitsobland, ®ou worden opengesteld voor een aanmer kelijk kwantum. Toen echter de tijd van uitvoer er was, kwam er verbod en niets kwam binnen- Met de in ons land aanwe zige hard? houtsoorten, voor zoover er bosschen werden geveld, moest men zich behelpen, tegen reusachtig hooge prijzen, rwat den handel ernstig deed verflauwen- Slechts in die bedrijven, waar men be langrijke pa-rtijen, onder (meer mofnmalo (omstandigheden ingekocht, had kunnen jvasthouden, werden beteokenende winsten gemaakt. De loonzagerij kreeg mede door allerlei inlandeöhen toevoer nogal zaagwerk, doch over het geheel genomen was 1916 niet al te best. De schoppenfabricage was bijzonder 6lec!hit. Hoofdoorzaken waren heb weinig binnenkomen van graan en de niet nor male handel in aardappelen» Ijzer en ijzerwaren. Niette genstaande de marktprijzen van het ijzer god-u rende 1915 reeds flink omhoog waren gegaan, bleef die rijzing in 1916 aanhouden, hetgeen haar oorzaak vond in de moeilijk heden van aflevering door het buitenland. -Hiervan werd door de groothandelaars ge bruik gemaakt om den prijs van onbewerkt ijzer voortdurend op to drijven, t-otdafc door de Regeering moest worden ingegre pen en maximum-prijzen vastgesteld moes ten worden. Lood en zink bleven statio nair in prijs. De bewerkte ijzerwaren on dergingen eveneens een kolossale verhoo ging, dank zij de z. g- Handelskamer in HJuitschiland- Schelpkalkindus t r ie- Voor kJe sdhelpkalkindustrie was 1916 een zeer buitengewoon jaar. Uit een toestand van hopelooze overproductie, welke dit bedrijf roods sederb jaren kenmerkte, werd het plotseling, doordat Duitschland telkens de Duitsohe en Belgische grenzen sloot voor den uitvoer van kluitkalk, geplaatst voor 'n tot nu toe ongekende vraag naar schelp kalk, waaraan siechts ten deele kon wor den voldaan. Bij meerdere bevoorrechting van inlandsche industrie in normale tijden, zouden de sdhelpkalkfabrieken op een grootere productie zijn ingericht geweest en zou er niet in zulk oen mate kalknood gohee recht hebben als nu het geval was. Waar de vraag in 1916 zoo groot was, konden ook de prijzen op een bevredigend peil worden gebracht. De enorme stijging der prijzen van grond ertoffen maakte niet onaanzienlijke prijs- verhoogin-gen noodig. B o u w b e d r ij v e n. Het jaar 1916 hooft zich gekenmerkt door oen ongehoor de prijsstijging van vrijwel' alle materialen, in het bijzonder van hout, verf en cement. Ook do steenprijzen, die tot dusver nog vrij normaal waren gebleven, werden in het midden van het jaar verhoogd met f 2 j>er duizend stuks. Ten gevolge van een en ander is de par- «hioulioro bouw vrijwel stopgezet. Slechts bouwverenigingen, die overeenkomstig de tWoningwot financieele-n steun van overhoid3 ;wege krijgen, kunnen onder deze omstan digheden aan bouwen denken- [En ook aan dezen wordt het reeds bezwaarlijk. Red.] iVoor ts treft men nog hier en daar oen stei ger aan, waar wederom de pui van een gesloten huis in een winkelpui wordt ver anderd- Rijk en gemeente gingen voort uijt ds uitvoering hunner bouwplannen. Ook de ontruiming der meeste soholen en ande re lokalen door militairen en de daarna noodige herstelling dezer gebouwen, gaf heel wat werk. Van werkloosheid in de bouwvakken is dan ook geen sprake ge feest. Mag nesiet-industrie (Magn. Exp loitati e-M ij. v. h. J. J. KoolbergeD. Deze fabrieken werden 'door den oorlogstoestand zeer getroffen- De aanvoeren van Griekenland bleven op enkele uitzonderingen na geheel uit, zoo- 'dafc aan het einde van dit jaar deze fabrie ken in ons land st-op stonden- Van winst over 1916 kon dan ook geen sprake zijn. Olieslagerij (N. V. Stoom- 0 1 ie fabriek v. h. Sillevis Rut ten. Heb afgeloopen jaar was voor de olieslagerij niet onbevredigend en ware het, da/tl voldoende /grondstoffen swuden zijn aangekomen, dan zou het een zeer gunstig jaar geworden zijn. Een misoogst van lijnzaad in Argentinië had ten gevolge, dat de prijzen snel om hoog liepen, terwijl de enorm hooge zee vrachten 't artikel zóó buitengewoon duur maakte, dat menigeen den moed niet had jtich er verder voor te "interesseeren. De productie was dan ook ver beneden het normale. De kleine omzet oefende natuurlijk na- ideeligen invloed uit op de resultaten. Zachte zeep en glycerin e- Industrie (Dros G eb r Tie- 1 e m a n)- W'at betreft de fabricage van Zachte zeep, kan de gang van zaken bevre digend geacht worden. De omzet over 1916 rwas nagenoeg dezelfde als die van 1915; de gc/heeflo productie werd hier te lande geplaatst, uitgezonderd een kleiin kwantum, 'dat naar Ned.-Indié kon uitgevoerd wor den; voor ander© landen werd geen con- #ent tot uitvoer verleend. De groote moeilijkheid bestond in den aanvoer der grondstoffenstagnatie in do fabriek is echter tot heden niet voorgeko men. De hoofd-g rond stoflijnolie, was hier te, lande steeds voldoende voorhanden. De prijs daarvan schommelde tusschen f 40 en f 60 per 100 K.G. Het bijproduct glycerine kon tot Augustus 1916 tegen hooge prijzen geëxporteerd worden na dien tijd werden geen uitvoerconsenten voor glycerine, ge wonnen bij de zachte zeepfabricage, meer verstrekt. Sedert was het artikel hier te lando slechter tegen lage prijzen bij kleine qua-nturns te plaatsen. (Hebben de verbrui kers bij den kleinhandel daarvan wel iets gemerkt? Red.) Meelfabrieken. Sinds 1914 staat het fabriceeren van tarwebloem etider con trole der regeering, zoowel wat de kwali teit als den prijs betreft- De Regeering verstrekt tarwe tot hot vermalen van on- gebuild meel, hetwelk tot- een verlaagden prijs ter beschikking van dc gemeenten wordt gesteld tot het bakken van goedkoop bruinbrood- De inlandsche tarwe kon door de boe ren tot een door de Regeering vastgestel den prijs aan het Rijk geleverd worden doch dit was geen verplichting, de handel was vrij en de fabrieken en molenaars kon den deze tarwe vermalen en aan de bak kerij leveren. Door de bakkerij werd naast het goed koop bruin brood ook ongebivild "tarwe brood verkocht van inlandsche tarwe tot hoo.geren prijs- Aangezien hst brood van inlandsoh ongebuild tarwemel hier te lande zeer gezocht is, zelfs verkozen wordt bo ven het goedkooper bruinbrood, was het gebruik van dit. tarwebrood dan ook nog zeer groot. Sinds September jl. is deze regeling ech ter opgeheven. Do prijs der inlands-cbe tar we was door verschillende redenen in de laatste maanden vóór September sterk ge stegen. Gebrek aan veevoeder en aan grond stoffen voor het fabriceeren van spiritus, enz., was oorzaak, dat de Regeering deze artikelen in zeer verminderde mate distri bueerde, waardoor de veehouders en bran ders, in plaats van de gewone grondstoffen, als maïs, gerst en rogge, toen het bijna eenige artikel, dat nog vrij kon worden ver kocht, in sterke mate ter vervanging op kochten, hetgeen natuurlijk met specula tie gepaard ging. Dit alles deed de Minis ter ingrijpen. Een prijs werd vastgesteld voor den nieu wen oogst en de landbouwers moesten voor dien prijs de tarwe ter beschikking stellen van de Regeering. De rnlandsohe tarwe werd naast de buitenlandsche ter verma ling aan de fabieken en molenaars verstrekt en sedert dien tijd leveren de fabrieken slechts één soort ongebuild meel ter be reiding van bruinbrood tot verlaagden prijs. Tarwebloem kon door de bakkers en winkeliers van 'de fabrieken slechts be trokken worden tegen een gebeekende ver klaring, dab d) tarwebloem uitsluitend be stemd was voor mensohelijk voedsel- Van 24 April tot 23 Juli is wegens den kleinen voorraad tarwe hier te lande door den Minister beschikt, dat geen tarwe bloem mocht worden gefabriceerd en er uitsluitend bruinbrood mocht worden ge bakken- Een uitzondering werd gemaakt voor zieken, aan wie. op medisch advies gebuild brood werd verstrekt, waarvoor door de fabrieken bloem mocht worden ge fabriceerd en afgeleverd aan de bakkerij. Vooral ten gevolge van den 6teeds stij genden prijs der afvalproducten bij de bloemfabrioage, was het bedrijf geduren de het goheele jaar zeer loonond. Met 10 December 1916 is hierin echter verandering gekomen, doordat de Regeering de afval producten aan zich heeft getrokken. Amersfoort en Omstreken onder water. In 'geheel ons land heeft het gisteren nagenoeg onafgebroken geregend. Vooral echter Amersfoort en omgeving hebben .er zwaar van te lijden gehad. Daar is van Dinsdagavond tien uren tot gistermiddag twaalf uren voortdurend een geweldig zware regen gevallen, welke gTooto gedeelten van de stad en van de omstreken onder water heeft gezet. In de stad zijn vele huizen ondergeloopen en verschillende straten staan er blank. Ook in den omtrek staan de wegen onder water. Op verschillende punten is het ver keer gestremd, ook het spoorwegverkeer ge deeltelijk." De verbinding AmersfoortKenteren was geheel verbroken, doordat- do spoorlijn tus- schen Amersfoort en Woudenberg is over stroomd; de verbinding turschen Amersfoort en Utrecht kan nog slechts onderhouden worden over enkel spoor, door overstrooming van de spoorbaan bij den kruisingstraatweg naar Soesterberg. Alle maatregelen zijn genomen om de spoorlijnen zoo spoedig mogelijk weder vrij te krijgen, waarbij men echter sterk afhan kelijk is van het weer. Gelukkig hield .gis ternamiddag te drie uren de hevige re gen .op. AmersfoortResteren is weer in ojde. De militairen, gekampeerd in de barak ken op de Vlasakkers, hebben het gisternacht uiterst kwaad gehad. Vele barakkenwaren ondergeloopen. Gistermiddag confereerden to Amersfoort de geneeskundige autoriteiten met de officieren van gezondheid, om te beraadslagen pver de wenschelijkheid om do barakken te doen ontruimen. Komt men tot dit besluit, dan zullen de soldaten te Amersfoort worden ingekwartierd, gedeel telijk in de kazerne, gedeeltelijk bij parti culieren. Maar de medische autoriteiten zagen den toestand niet zoo zwaar in, dat zij aanleiding vonden de barakken op de Vlasakkers reeds te doen ontruimen. De verslaggever van het „Hhld.'" schreef gisteravond o.a. uit Amersfoort: Ik kan thans uit aanschouwing molden, dat, al heeft 't hier dan ook terdege ge spookt, nu toch het ergste voorbij is. Laat ik er dadelijk bij zeggen: veel betee- Kent dit nog niet! Want, ik sprak hier menschen, die vanmorgen van Nijmegen ge komen waren, en zij streden er om met de Amersfoorters, waar het harder--gere- gend had vannacht, in Amersfoort of in Nijmegen. Dit staat wel vast, èn in Nymegen èn in Amersfoort heeft het in den nacht van Dinsdag op Woensdag en ook vanmor gen nog ontzettend hard geregend, of lie ver, 't heeft niet harder geregend dan het bij een zware zomersche onweersbui wel doet, maar het heeft aangehouden van gis teravond af aan één stuk door, den ge- heelen nacht lang en een goed stuk in den ochtend, bijna tot den middag toe. Geweldige massa's water zijn er dus naar beneden gekomen, en natuurlijk, de grond was niet bij machte om al dat water te ver zwelgen, het zocht een weg en stroomde naar de lage punten. En wie het ongeluk had op een laag punt te wonen, die had er den last van. Dat ongeluk had ongeveer geheel Amersfoort, dat daar net onder aan den berg ligt. En dat was nu wel heel onaangenaam en lastig voor allen, die in de laagte wonen, en ook voor Amersfoort, maar 't is te overkomen. Met wat ge duld, en emmers en dweilen komt men een heel eind, en na een dag is het leed ver geten en blijft nog slechts de herinnering aan „toen het zoo vreeselijk regende en alles blank stond", waarvan zij, die het meemaak ten. per saldo nog wel graag navertellen. Erger kan zijn, vooral waar het noodweer zich blijkbaar heeft uitgestrekt over zoo groot terrein, wat er met de akkers en den te veld staanden oogst is gebeurd. Want onheil, dat daaraan is toegebracht, is zoo spoedig niet her teld, en d? si-hade aan dén oogst komt men in twee dagen niet te boven, vooral in dezen tijd, nu elk akkertje mee telt, nu elke bunder verloren oogst een groot en zwaar verlies is. Het ergste was, dat het spoorwegver keer werd gestremd en belemm rd. Thans loepen de treinen weer door over de punten, waar zij vanmiddag moesten stoppen, maar eenige uren lang was toch het verkeer duch tig belemmerd. De oorzaak was, dat Amersfoort juist onder aan do heuvels ligt, die zich van Amersfoort af naar het zuiden van 'de pro vincie Utrecht verheffen. De spoorlijn loopt nog net langs de glooiing van die heuvels, en waar nu een straat- of grindweg van den berg af de .spoorlijn kruist, daar vormt zich een kruisdalletje, waar al 't water te zamen vloeit. Toen het dan een uur of twaalf achtereen „prjpestelen" geregend had, en de grond het water niet meer kon verzwelgen, begonnen zich stroompjes te vormen van boven af naar omlaag. Van uren ver kwamen do kleine beekjes naar Amersfoort en naar den weg van Amersfoort naar Utrecht en van Amersfoort naar Woudenberg gestroomd, sommige wel een halven meter breed en diep, die 't water zich gevormd heeft. Al die beekjes kwamen uit op de spoorbaan, die tusschen twee glooiingen ligt, en liepen dan te zamen voort langs de rails, na&r do allerlaagste punten, dat zijn in den regel de kruispunten van spoor- ©n straat wegen. Ik ben in den vroegavond gaan kijken aan de vlasakkers, aan de èpoorbaan naar Utrecht. Er ging juist een trein voorby naar Utrecht, nu weer over het spoor, dat van middag niet bereden mocht worden, wel ging 't langzaam en voorzichtig, nwar 'tging toch. En toen de trein voorbij was, kon ik zien hoe 't water had huis gehouden. De grond onder het rechtscho spoor gere kend van Amersfoort naar Utrecht was overal weggespoeld, en de klinkers van den weg waren tusschen de rails verzakt en weggesléurd. Wegwerkers waren bezig om do dwarsliggers weer te steunen met grond en steenen. En anderen waren druk in de weor om het beekje uit te diepen, dat zich langs de spoorbaan gevormd had, en waar door nog steeds het water met kracht naar beneden stroomde. Groote schade was er niot aangericht, het was vrywel alleen daarom onmogelijk vanmiddag de baan te beryden, wyl men door het hooge water den toestand van den weg niet kon con troleeren en dus niet zeker was of het spoor wel overal steun had. Bovendien is het verkeerd langs een ondergeloopen spoor to ryden, omdat door het telkens weer druk kende gewicht van de opvolgende wagens de beals te veel „pompen'', en daardoor het dry f natte zand wegwerken. Maar nu was dan het water zoo ver weg, dat men kon zien wat men deed, en dat het weggespoelde zand onder de rails Jcon worden aangevuld. Na een dag arbeid zal zeker de weg weer geheel in orde zijn. Het perronnetjo van de halt? Vlasakkers heeft geheel onder water gestaan, tele- graa f palen, die honderd meter verder te hoop hadden gelegen, waren vlot geraakt en een eind weggedreven, zelfs was een slapel van een 4050 dwarsliggers door 't water meegesleurd en langs de spoorbaan ver spreid. Natuurlijk was al dat water niet op de spoorbaan gekomen zender heel wat schade aan te richten aan de bermen. In den weg van de Bacliman Wuytierslaan, die van Amersfoort naar de Vlasakkers boven langs den spoorbaan loopt, waren, althans langg de berm, overal diepe gaten gefleurd, en het weggespoelde zand was tot ver op de baan te zien. Nog erger dan aan de Vlas akkers was het naar den kant van Wou denberg, waar vanmiddag eenige uren lang het verkeer heelemaal gestremd is geweest. Maar ook daar was de toestand nu weer zoo, dat de treinen in beide richtingen weer konden doorryden. Opgave van Personen, die zich te Leiden hebben gevestigd. H- J. van Mook, student, Rapenburg 55. Mej, J. E. Henschen, verpleegster, Hee- renstraat 2a. Y. Oosting, kommies, Oude Singel 228a. P. J. de Jong, behanger, Vesfcwal 1. N. Boelman, Witte-Singel 44c- C. Vendring, agent-v an-politie, Lan gebrug 23a. N- Moerman en gezin, melk rijder, Nieuwstraat 13-15- B. Impelmans, agent-\an-politie, Diefsteeg 11. Tjang- Ling-Li, Sohelpenkade 44. W. ten Kate, onderwijzer. Zoeterwoudsehe-Sing4. Mej. J. W. LI. Berends, typiste, Zoeter- woudsohe-Singel 4- D- Key en gezin, Hooge-Rijndijk 61. S. G- Jansen, boek houder, Doezastraat 2a. J. F. Moote en gezin. Bovenwoningspoort 2. LI. J. v. d. Mussele en gezin, Hooigracht 109- A- Meinders, Oude-Singel 40. L. M. Mar- tij-n, Water steeg 2. J. van Fessem en geziq^ chef van dc „IJsco"-Mij., Heeren gracht 11. Burgerlijke Stand van Leiden. GEBOREN Andrics Pietcr, z. van A. H. Eradus en J. E. ltessenaar. Sara, d- van D- BaveJaar cn J. Heetvcld. Johan na Wdfllemdna, d. van I. van der Heijden en J. W. L. Trouwee- Jacoba. d. van P. van Gils cn D. Macka-ij. Andries, z. van A. Tm mink en G- Vermond. Geer trui Francisca, d. van F. Voorzaat en Wr Christiaanse. Johannes Hendrik, z. van J. H. K'k-m en C. J. Aniiba. Hendrikus Johannes, z. van A- H. Visser en E- G. Ie Noble. Hendrik, z. van J. H. van der Velden en H. de Graaff. Cornelia Cla- sina, d. van J. W. Hogervorst en K- Pad dist. Elisabeth, d- van J. Blikman en J. Holverda. Margaretha, d. van P. Fi- Lippo en M. Stouten. Sophia, d- van A. J. Dubbelaar en H. A. Hensing- Rachel, d. van P. van Tongeren en S. Springer. Cornelia, d. van J. van Hooidonk cn R- van Meijgaarden. Jozef, z. van J- Schrij ver en S. C. Haarland. Johanna Cor nelia Jacoba, d. van C. de Vries en J. C. Botermans- Geertruida, d. van P. van den Kamp en A- G. Broomans. Arie, z. van F. Ramak en W. de Ridder. Wil- helmina Elisabeth, d. van J. J. van Zon neveld en E. Togelaar. Wilhehnina Ca- tharina, d. van S. Bantema cn P. W- van Eerden. Antje, d. van P- Alderden en C. Lammens. Abraham Willem, z. van A. Prins en J- Hclfensteijn. Johan nes, z. van j. Pardon èn J. Mieremet. Hendrik, z- van H F. Frauenfelder en II. J. Sprong. Wilhelmus, z. van J- J. Jans sen en A. de Vos. Willem, z. van W. Monfids en J- G. A'bbink. Wilhelmus Johannes Maria, d. van I- L. Bcrtels en G. M. de Gooijer. Johannes, z. van L. Pieterse en S. Haster. Adrianus Fer- dimondns Maria, z. van F- J. L- van Noort en M. C. Verberg. Emma, d. van N. de Bink en E. Kres. Hendrica, d. van C- Roelandse en M. Canïbier. Jan, z- van I. Sliggers en G. Varkevisser. Willicl- mina, d. van M. J. H. van Hout en M. Ra/venebergeh- Izaak, z. van F. Rodel en C- P. do Vink. Maria, d. van J. Rijs- bergen en H. Fleur. Jannetje, d. van J. Laterveer en M. J. van Weeren- GETROUWDC. van Leeuwen jm. en C. de Graaf jd. H. de Graaf jm.. en J. Voorzaat jd- T- den Ouden jm. en S. Romer jd. H. P. C. Maas jm. en M. Kruijff jd. H. Koene w. en J. de Hen jd. F- P- L. Renckens jm. en A. Hofstra jd. W. H. van Vliet jm. en P. van Oos ten jd. M. Eradus jm. en E. Dreef jd. J- van Loef jm- en J. Siere jd. J. Schuchhard jm. en J. v. d. Post jd OVERLEDEN: J. H. J. Kuijpers, m. 69 j- J. van Rijn, z. 8 j. Levenl- kind van Th. J. Langendorff en A. B. Vonk. L. A. van Schie,. z- 6 mnd. Y. Holtrop, m. 36 j- J. Goddijn, w. 76 j. L. J. D. I. Pfan-tfeber, d- 14 j. E. Blikman, d. 5 uren. E. Mioch, d. 13 mnd. M. J- Sommeling, d. 10 mnd. A. Hoogendijk, m. 51 j- Levenil. kind van G- Vink en J. M. Molonaar. Tj. D. Wie ram aw. 75 j. A. W- Prins, z. 7 uren- A. Prins, m. 51 j. Levenl. kind van P. Swanen- burg en D. Dubbeldeman. C. Verver, gob- De Vries, 63 j. GEVONDEN IN HET TELEGRAAF KANTOOR 10 pakjes Van Nello's thee. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen eiken werkdag, behalve Donderdags en Vrijdags, van 13 uur namiddag tep politiebureele alhier. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De katoenspinners van Lancashire, die sedert het begin van den oorlog 20 pCt. loonopslag hebben gehad, verlangden nu 30 pCt. opslag. De fabrikanten hebben he* geweigerd, zeggende, dat de staat van het bedrijf en de hooge prijzen loonsverhoo- ging buiten kwestie stellen. De „Köln. Ztg." ontleent aan „Afton- bladet", uit Stockholm, het bericht, dat in de metaalnijverheid te Moskou 60.000 werklie den staken. De beweging breidt zich nog steeds uit, en in regeeringskringeri vreesf men, dat ze ook op andere bedrijven zal over slaan. Dc rogeering 6taat er volslagen mach teloos tegenover. Verleden week Donderdag is op het Wetterhorn een ernstig ongeluk gebéurd. .Vier toeristen uit Bazel beklommen den berg, zonder zich daarbij te laten leiden door gid sen. Do beklimming geschiedde van den kant der Possen-hut. Toen de vier toeristen, die met een touw. 'aan elkaar vastgebonden waren, oog slechk enkele meters van den top waren, gleed de achterste uit en viel. In zijn val sleepte' hij zijn drie makkers mee. Het scheelde wei nig of de ongelukkigen waren terecht geko men in een tweede groep klimmers, die ii hun nabijheid was. Dertig gidsen zijn vertrokken, om de lij ken der vier verongelukten te zoeken. Dc brand te Dronthcini. Men heeft thans vastgesteld, dat dc zware brand ic Dronthcini, waardoor voor tien mil liocn kronen schade is veroorzaakt, het weri van kwaadwilligen is. Er is een bclooning van f 4000 uitgeloofd, voor wien den dader of de daders aanwijst. Het signulomeDt der misdadigers, van wie dc een een Noor is, is bekend. Vraag: Op mijn aans'agbiljet d?r Perso neele belasting komt het navolgónde voor: 1. Huurwaarde f 17.20 f21.20 2. Haardsteden f 1. 3. Meubilair f 4.50 f 3. POLITIE. GEVONDEN VOORWERPEN. Houten doo» -Juet griffels; ronde ijzeren staaf; bruin glacé handschoen; koperen btoéhe met drie steentjes; stuk van een molton dekenbroche met paarse steen wit kanten kraagjesleuteleonigo mans- kleeding en een paar schoenen portemon- naie met inhoud (minder dan f 1-50); gou den zegelring; notitieboekje; zwarte man- .telceintuurzilveren kinderarmbandje; ronde gouden broche of aanhanger met steentrapper van een rijwielbankbiljet van f 10wit kinderschoentjewit heeren- overiiemd getuigsohrift van M. E- Roman zalveren armbandblauw koralen halsket ting; vaccinatiebewijs van A. Plezier; blauwe capebos sleutels1 bont en 1 wit kinderschortje; nikkelen lorgnet met veer; bruine kous dameshorlogeketting met 4 groene ikoralenrood kindermutsje met dito kwastjegestreepte zijden sjaal5 Witte-Kruisdotenzrwario ücindor-ma'rine- muts; dameshorloge, goud of doublé, met dito polsket'tinkjegouden pinkring met zwarte steen hoedon speld met zilveren knop; zilveren geldstuk; eenige postze gels huwelijks-acte van J. van Kooperen oude zwarte ceintuur; hoeren rij wiel. GEVONDEN IN DE ELECTR. TRAM: Huissleutel; ronde gouden manchet knoop; gteft; tbaiulsohoeneö 2 óamespartr pluietu Totaal f22.70 f 24.20 Aftrek wegens ïnvonendo kinderen enz. f 7.7-k Totaal na aftrek f 39.16 Div. opcenten f 51.50 Tot. v. d. aansl. f 90.63 Hoe kan ik nu weten op 'deze aanslag juist is? Wat is b.v. nu de huurwaarde dei gem. kamers? Idem van de woning? Idem van het mëubilair? Is er een duidelijke uit eenzetting, hoe deze belasting wordt gehe ven, te verkrijgen? Antwoord: Huurwaarde gemeab.le rde kamers f300 (lees driehonderd), meubi'air gemeub. kamers f400. Huurwaarde woning f350. Meubilair woning f 30 De wet op do personeel© belasting is in eiken boekhand©! to verkrijgen. Vraag: L'aar ik met 1 Mei ia betrek king als meid-alleengegaan hen en met 1 Augustus er weer vandaan ga, zegt mevrouw dat zij den godspenning af zal houden. Ik had gehoord van niet. Wat moet ik nu doen, als zij hem er afhoudt? Antwoord: Wanneer de betrekking voor onbepaalden tijd is aangegaan en zij slechts drie maanden of korter heeft ge duurd, jnag de godspenning in mindering worden gebracht. Vraag: Ik heb 2 Juli do betrekking van mijn dochter opgezegd- aan mevrouw, tegeui 15 Augustus. Nu zendt mevrouw haar 20 Juli naar huis. Is mevrouw nu voor de wet niet verpicht haar loon met kostgeld uit to betalen van 20 Juli tot 15 Augustus? Antwoord: Ja. V raag: Mijn familie gaat voor zes weken naar buiten en wenscht do dienst bode niot mede te nemen. Kan ik nu vol staan met haar 6 \vek?n kostgeld te ge ven of moet ik haar ook de reiskosten heen en terug naar huis vergoeden? Antwoord: Verplicht zijt gij daartoe niet-, maar het reizen is tegnwoordig duiir en er zij-n van die kleine geschenken, zegt de Franschman, dio de vriendschap onder houden. Als gij er een goede dienstbode aan hebt, staat heb u aardig, als gij een deel der reiskosten vergoedt. V raa g: Toen mijn dienstbode bij mij kwam, is er niet over vaeantie gesproken- Kan ik haar nu 4 weken kostgeld geven en zeggen, dat zij de ovorige 2 weken ma-ar als vacr.:..' beschouwen mo.4? Antwoord: Dat zal niet gaan. Vraag: ALs ik met vaeantie ga cn een mijner kennissen kan een noodhulp ge bruiken, kan ik clan mijn dienstbode aan haar afstaan en ben ik dan ontslagen van de verplichting om kostgeld te betalen? Antwoord: Dit zal evenmin gaan- Vraag: Ik bou gedagvaard om voor do rechtbank te komen, wegens het rij* den op een voetpad- Nu was mijn vraag, wat do gevolgen kunnen zijn, indien ik aan die dagvaarding geen gehoor geef. Antwoord: Dan wordt de zaak een voudig buiten u om behandeld en leest- gij later wel in ons bind of gij veroordeeld zijt of niet- Als gij u meent t© kunnen éUdigen, het heter er hoen

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5