Nederland en fle Oorlog. rr. 17614 Dinsdag 31 Juli A0. 1917. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. öfficiesie Kennisgevingen. FEUILLETON. Hot vijfde wiel. FBIJS DEK ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.05. I.dere regel meer 0.20. - Kleine advertentidn Tan 30 woorden 40 Oente oontant; olk tiental woorden meer 10 Oente. Incasso volgens postrecht. Bewijsnnmmer 5 Oente. Telefoonnummer»; Administratie 175, Redactie 1507. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.60; per week. 5 f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. l w 0.12, Franco per post 2 2. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen in herinnering, dat den 3ien Juli e.k. de le termijn vervalt van do Plaatselijke In komstenbelasting, dienst 1917, en dat alzoo op den laten Augustus minstens-1/6 gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, tor voorkoming van vervolgingskosten, tot do botaling van het verschuldigde ten kantore van den Gemeente-Ontvanger over le gaan. Burgemeester en Weth. voornoemd, N O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. M-; VAN STRTJFN, Secretaris. Leiden, 28 Juli 1217. Gemeente-Rekening Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tor algomcene konnis, dat de reke ning en verantwoording van de ontvang sten en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1916, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad is over gelegd, tegelijk voor oen ieder godurendo veertien dagen ter Secretarie dezer ge meente ter lezing is neergelegd, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. Burgemeester on Wcth. voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 31 Juli 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, le alinea der Hinderwet; Breugen bij dezen ter algerneene keunis, dat door hen op heden vergunning ia ver leend aan J. PARMENT1ER en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de ververij en spinnerij der fabriek van wol len garens in het perceel Schelpenkade No. 6, Sectie M Nos. 2260 en 3640 Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. i Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Juli 1917 Verslag van den toestand van Handel en Nijverheid in de gemeente Leiden over 1918. i. Hebben wij ons indertijd beklaagd over het veel te laat verschijnen van het ver slag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1915, wij willen deze Ka mer en voornamelijk haar secretaris, thans don lof niet ontlioudon voor de zeer tijdige verschijning van haar verslag. De gege vens hebben daardoor voor den lezer vee! meer waarde, dan wanneer zij zóó laat komen, dat zij reeds hun actualiteit voor eeui groot deel hebben verloren. Een vluch tige lozing deed bovendien den indruk bij ona_ vestigen, dat het verslag ditmaal tal van belangwekkende gegevens bevat, die zeer de belangstelling zullen wekken, te meer, omdat deze loopen over een buiten gewoon jaar, het oorlogsjaar 1916. Wij stellen ons daarom voor, van dit vrij uitvoerig verslag onzen lezers een za kelijk uittreksel aan te bicden, en geven allereerst een en ander uit de bijzondere leczonswaardigo inleiding. Voor de vraagstukken, die de vrede met »ïch zal brengen, zijn wij nog niet gesteld, aldus 't verslag, al ontbreekt 't niet aan waarschuwingen, om zioh met de oplossing daarvan reeds met energie bezig te hou den. Laat Nederland niet onvoorbereid zijn, als hot groote oogenblik der moder ne wereldgeschiedenis aanbreekt. Dat daar toe enkele bekende strijdvragen, die in de laatste tientallen jaren heel wat energie vorbruikten, nu wel haast tot een over het algemeen bevredigd geachte oplossing zul len zijn gebracht, stemt zeker tot voldoe ning. Voor het overige ontbreekt echter nog do aanwijzing der vaste lijnen, waar langs de bedoelde voorbereiding voor den komenden tijd zich in hoofdzaak zal heb ben te bewogen. Men kan verklaren, dat industrie cn handel, zoo dit noodig mocht wozen, met talent zijn wakker geschud. Of do gids reeds klaar staat om naar de steile paden van het beloofde land althans den weg te wijzen en de voorbereidingen voor dien zwaren tocht reeds ecnigermate zijn getroffen, moet echter betwijfeld worden, en toch kan zelfs de oud-Hollandscho durf en energie het in den tegen woo rddgen tijd .noch buiten heb een, noch buiten het ander geheel stellen. Laat echter moed gehou den worden- Nog is het gehoel donkere nacht. Wellicht zal nog vóórdat de dageraad den komenden dag aankondigt, op dit punt voor klagen geen plaats meer zijn. Wel licht zal om de beeldspraak daar te laten nog vóórdat Nederland klaar staan moet, aan zijn handel, maar voor al ook aan zijn industrie de noodigo vrije ruimte in een geheel eigen, in andere be slommeringen niet betrokken departement .zijn gegeven, waarnaar zoo sterk wordt verlangd. Er zijn althans teekenon, die in dit opzicht eenige hoop geven- Vragen wij, hoe in het bijzonder Leiden het derde oorlogsjaar is doorgekomen, zegt de verslaggever, dan is het antwoord op die vraag niet gemakkelijk te geven. Ten deele bestendigden zich voor sommige takken van handel en nijverheid de onmis kenbare geldelijke voordeelen van den oor log. Daartegenover staat echter, dat de moeilijkheden op allerlei gebied voor vrij wel allen ongekend veel grooter waren dan in 1915. De duurte en schaarschte van de meeste, het totaal onbbreken zelfs van sommige grondstoffen, de gebrekkige aan voer, de zeldzaam hooge vrachten, het groote risico, eindelijk, in den laatsben win ter, het algemeen tekort aan brandstoffen, waren even zoovele facoron, die in betee- kenis bleven toenemen. Voegt men daarbij de voortdurende onttrekking van arbeids krachten aan de bedrijven, door de in geen enkel opzicht ip omvang verminderde mo bilisatie, dan is het niet- onbegrijpelijk, dat voor menigen patroon deze tijden zeer zorgelijk zijn, ook al zijn de resultaten van haast alle bedrijven, die aiet door totaal gemis aan grondstoffen zijn ge dwarsboomd, ten slott-o nog wel beter, dan men uit den algemoenen toestand zou af leiden. Waar in zoo menig artikel de con currentie van het buitenland geheel is af gesneden, wordt in het binnenland dikwijls nieuw afzetgebied gevonden, en aangezien de koopkracht van eon belangrijk doel der natie men denko aan vissohers, groente telers, allen die bij den cxportliandel be trokken zijn ondanks de moeilijke tijds omstandigheden zonder eenigen twijfel is gestegen, daar kunnen ook voor artikelen, die niet tot de onmisbare levensbenoodigd- heden behooren, prijzen worden gemaakt, die zeker zeer loonend zijn te noemen. Enkele industrieën, ook in Leiden verte genwoordigd, welke geheel onder Staats toezicht zijn gebracht, vonden in de zeer ruime belooning voor haar arbeid, door den Staat bepaald, ©onige compensatie voor doze aan ieder eohb zakenman hin derlijke belemmering van vrije ontplooiing De slotsom moet deze zijn. Zeer groote oorlogswinsten, als in Amsterdam en Rot terdam werden en nog dagelijks worden gemaakt, kent onze gtad niet- Toch is het ook hier velen uit de kringen van handel en nijverheid, ondanks de stijging der moeilijkheden, in 1916 nog zeer goed gegaan. Met bezorgdheid ziet men echter de toe komst te gemoet, want de bezwaren zullen, zoolang de oorlog duurt, in beteekenis blijven toenemen, well'ioht plotseling van een omvang worden, die het thans nog bloeiend bedrijf tot stilstand doemt. Wat in het bijzonder den winkelstand betreft, ook dezo heeft voor bet oogen blik nog geen reden tot klagen. De snol stijgende prijs van de verlichting, de moei lijkheden met aanvoer uit het buitenland mogen ook hier ongunstige factoren zijn geweest, de welvaart, welke thans in do tuinbouwstreek om Leiden en in de nabu rige vissehersplaatsen heerscht, weegt daar vooralsnog ruimschoots togen op- Ook heb ben de winkeliers, die hun goederen uit oorlogvoerende landen betrekken, veel ver diend door do voortdurende daling van de valuta dier landen. Wanneer deze echter mettertijd weer rijzen, zal de grootste voor zichtigheid geboden zijn, opdat de winsten van nu, niet door aanmerkelijke verliezen gevolgd worden. Bij de kleine winkeliers, die het hoofd zakelijk van 'den arbeidersstand moeten hebben, is de toestand veel minder roos kleurig- Do prijsstijging der voorn, levens- benoodigdheden, waarmede in onze gemeen te geen evenredige loonstijging is gepaard gegaan, heeft de koopkracht dezer klasse doen afnemen. Zoolang nagenoeg alles om het voedselvnaagsftuk blijft draaien, zal dan ook een vrij groot percentage de zer winkeliers in 't gedrang blijven staan. LEIDEN. 31 JULI. In den Haagschen Raad is gisteren ter sprake gekom -n de e'ec'rifira'b van de tramlijn Den HaagLaiden, in verband met de concessie van den aanleg op het grond gebied van de gemeente Den Haag. Uit de voorwaarden, waarep deze concessie is ver leend, blijkt, dat de l\jn binnen den lijd van vier jaar in exploitatie moet zijn gebracht. Door B. en W. van Den Haag worden o.a. voorgedragen t?r benoeming van onder wijzeres aan de school Wi.heltoina-van-Prui- sen-straat aldaar, de dames M. A. Hoeks en S. M. Meyer, alhier, van onderwijzeres aan de school Messtraat mej. J. C. S. van Ve netië, alhier. Mej. dr. C. Ligt-enberg, leerares aan de H. B. S. voor Meisjes alhier, is benoemd tot leerares in de Ned. taal- en letterkunde, aardrijkskunde en geschiedenis aan de twee de H. B. S. voor Meisjes in Den Haag. In de Stedelijke Werk-Inrichting zijn opgenomen in de week van 22 tot on met 23 Juli, 177 volwassenen en 46 kinderen, to. taal 223. In Den Haag is geslaagd voor het akle- examen hand teekenen 1. o. de heer P. C. Bik, alhier. Gisteravond tegen negen uren waren eenige personen, die alcohol gebruikt had den, op het Levendaal aan het stoeien. J. v. d. L. van den Nieuwe-Rijn, geraakte in 't gedrang en viel over een paaltje aan den wal, met het gevolg, dat hij een ernstige hoofdwond opliep. Hij werd voorloopig verbonden en toen met een politic-brancard vervoerd naar het Acad. Ziekonhuis waar hem een nieuw verband werd aangelegd, waarna hij zich naar zijn woning kon be geven. Naaml. Ycnootschap. Nedcrl. Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen v. h. W. Hoogensfraatcn Co. In de hedennamiddig gehouden algernee ne vergadering van aandeelhouders der N. V. Ned. Fabr. van Verduurzaamde Levensmid delen v.h. W. Hoogenstraaten "Co., ge vestigd alhier en te Alkmaar, werd door de directie verslag uitgebracht over de ex ploitatie van het jaar 19161917. Evenals de vorige jaren zijn ook thans wederom de resultaten van het bedrijf gun stig geweest; tegen een netto-winst in 1915 1916 van f66.739.14, staat thans een netto-winstcijfer van f78.122.95. Tot deze vermeerdering droegen in de eerste plaats wel bjj de resultaten van groote bedrijvig heid in de kaasbranche, aan welk bedrijf een ontijdig einde werd gemaakt, door een geheel onverwacht besluit, uitgevaardigd door een der organen, aan wie de Regee ring haar macht tot het uitvaardigen van besluiten heeft gedelegeerd; met een pen- nestreek werd het verduurzamen van kaas in blik verboden. In de tweede plaats was het voor de ven nootschap een gunstige factor, dat zij in het afgeloopen jaar uit eigen voorraad kon be schikken over een hoeveelheid blik, voor het bedrijf noodig. Ware het niet, dat beide bo vengenoemde factoren in gunstigen zin in vloed op het wins'cijfer hadden uifcgooelenJ, dan zouden de onberekenbare ea telkens wisselende besluiten, u'tge.aarcigd door de Groenten-Centrale en haar Rp^C(>mmissi9 van toezicht; het behalen van normale winst onmogelijk gemaakt hebben. Waar de Nederlandsche fabrikanten van verduurzaamde groenten in b'ik, met uiizon- I dering van onze koloniën en in tegenstelling met de zouteryen en drogerijen van groen- I ten, uitsluitend voor de binnenlandsche markt werken, meende de direc ie, dat haar industrie op waardeering van de zijde der regeering en t haar distributieorganeu had mogen rekenen. Het tegendeel is waar: het verduurzamen van groenten in blik schijnt zoo weinig in tel, dat deze industrie, reeds ruim 60 jaar in Nederland ingevoerd, geen plaats in het bestuur der Groenten-Centrale waardig gekeurd is. De balans op 30 April, aanwijzende in ontvangst en uilgaaf f 1.398.811.29 en de winstrekening met een ontvangst en uitgaaf van f288.170.85 en een winst van f78.122.95, werd goedgekeurd. Het divi dend werd bepaald op 8 pCt., waardoor de houders van actions de jouissance £10 per stuk zullen ontvangen, v. j. ook 8 pCt. Mr. H. van Wensen werd a's commissaris herkozen. UIT ONZE STAD. Collecte dubbeltje-cent. De collecte een-dubbel tje-of-een-cent wordt gedurende den zomer, zooals men weet, slechts éénmaal per maand gehou den, en wel op den eersten Woensdag. De moeilijkheid om in do vacantie do noodige collectanten te krijgen is de oorzaak. Doch het Steuncomité heeft niet minder finan- fcicn noodig. Waar de collecte morgen weer wordt ge-houden, wekken we onze stadgenooten op, in de busjes een even groote gift te deponeeren als ze anders bij vier wckelijk6cho collectes te zamon zouden hebben gegeven. De Dimrte-Commissie. De „Duurtc-Commissie" kwam gister avond bijeen. In bespreking kwam de door den burgemeester in don Raad en door heb door BEATRICE HERON MAXWELL en FLORENCE E. EASTWICK. Naar het Engolseh. 26) 'i „Ga zitten, mijnheer Merry, ga zitten," zei mijnheer Fxidham, nadat de eerste begroeting had plaats gehad en den inspecteur verzocht was niet heen te gaan. „Ik. denk niet, dat u uiij iets te zeggen hebt, dat inspecteur Lawson niet weten raag!" „Ik heb er niets tegen," antwoordde de de tective. Ik moet beginnen met mij te veront schuldigen, zonder uitgenoodigd te zijn bij u tc komen. Nadat ik uw instructies ontvangen had aangaande do afwezigheid van uw zoon, den heer Laurence Pridham wiens afwezigheid, zooals ik met genoegen vernomen heb, volko men verklaard is, ofschoon de omstandigheden 1 droevig waren zijn mij enkele feiten tor oore gekomen, dio ik dacht u te moeten modedcelen i Ik hoop, dat do jonge mijnheer herstellende m 7ia zijn ongeval?" „Hot spijt mij te moeten zeggen, dat mijn zoon nog zeer ziok is maar ga voort, als ik u verzoeken mag." „Nadat ik van u gehoord had, mijnheer Prid ham, dat verdere nasporingen omtrent hem on- noodig waren, maakte ik een kort verslag van hot geval, als men er later op terug mocht ko men, zooals ik altijd doe. Wanneer ik mij een maal met een dergelijk geval belast, laat ik liet nooit geheol loopen. Ik behoef u nauwelijks te verklaren, dal zulko zaken dikwijls vollediger op heldering vereischon, en men komt er soms maanden daarna mee terug, wanneer het spoor koud is, en men verwacht, dat ik hel onderzoek voortzet precies waar het is opgehoilden. Mijn aandacht was voornamelijk gevestigd op de ver slagen omtrent den moord aan het kanaal, of schoon or hoegenaamd geen verband scheen te bestaan tusschen uw zoon en hot jonge meisio Lisbeth Bainton genaamd." „Hoegenaamd geen; hij kende haar uicl eens," bracht mijnheer Pridham vrij bruusk in hot midden. Do inspecteur kuchte even en een glans ver toonde zich plotseling in Frank Merry's kleine oc-gon jrader hun afdak van wenkbrauwen, iels, wat niet door den heer Pridham werd opge merkt. „Het kwam bij mij op of de persoon, die banr aanvaller was, misschien ook uw coon had aan gevallen. Zulke daden van geweld in één streek kunnen dikwijls worden toegeschreven aan één en denzelfden persoon." „Ik denk niet, dal mijn zoon het slachtotler is geweekt van een aanval, van wien dan ook Hij viel over prikkeldraad, terwijl hij een korto ren weg wilde gaan naar het station Woking." Merry keek den inspecteur aan. die knikte als bevestiging. „Dus dat beslist do kwestie van mijnheer Lau rence Pr id ham's ongeval. Er werd vermeld, dat het portret van een bij u inwonende jonge dame op den weg gevonden werd." Op Mr. Pridham's gezicht vertoonde zich een blik van groote ontevredenheid. „Dat was een schoolvriendinnetje van mij.] dochters, zoo waren zij natuurlijk op een voet van ja van een zekere mate \an intimiteit." Do agent haastte zich hun gerust te stellen. „Ja, ja, dat begrijp ik, cn zij was juist op he*, punt Yan hier te vertrekken?" Horatio Pridham had altijd, hol kostte wat het wilde, voer de waarheid geijverd. Mevrouw Pridham noemde dat gebrek aan tact cn men wist, dat Laurie wel eens zcide, dat zijn vader soms te nauwgezet was. Nu vond hij bet zijn plicht ccn verklaring le geven, welke licm nimmer was veroorloofd, wanneer zijn vrouw in do kamer geweest wa9 „Miss Leach is op haar eigen verantwoording „Leidsch Dagblad" aan het adre6 der com» missie gerichte opmerking, als zou om ee» of andere roden in heb gan den Raad ge zonden adres het verzoek anders zijn gesteld als in de pers gezonden afschriften. Na nauwgezette controleering van het archief bleek de commissie overduidelijk^ dab bij het op zegel overtypen van het aan de pers gezonden adres een alinea was uit gevallen, doch dat ieder verwijt, als zou dit aan moedwil moeten worden toegeschreven, beslist moest worden afgewezen. Dat or absoluut geen reden kon bestaan deze alinea, welke als volgt luidde: ,,dat slechts nooefco gedrongen en blijkbaar on gaarne door den burgemeester in de Raadszaal bij gelegenheid van door hen ingezonden adressen eenige mededeclingen omtrent de levensmiddelenvoorzicning wor den gedaan", niet in het adres op to ne men, bleek toch bij de behandeling van het adres in de jongste Raadszitting. Zoo ergens, meende de commissie, dan had daar eenige medcdeeling aan do gemoentenaren ten opzichto vooral van de sajetgeschie- denis op haar plaats geweest. In vergelij king met do behandeling der levensmidde len voorziening bijv in Amsterdam; waar ia bijna iedere Raadszitting door den burge- moester ntededeelingen worden gedaan, en daarenboven de levonsmiddelencommis- sie in een communiqué van eenige kolom men in de pers mededeeling doet van haar werk, daar meent de commissie volkomen gerechtigd, to zijn, he>t bedoelde verwijt tot den Raad cn tot don Burgemeester te richten en meent zij het verwijt van het „Leidsch Dagblad" boslist te moeten af wijzen. Verder do behandeling van hot adres in do jongste Raadszitting besprekende, maak te do commissie eea vergelijking tusschon de belangstelling van do Rogeering bij do behandeling van do „Motie Van den Tem pel" in de Kamer en de belangstelling van voorzitter en Raadsleden bij cle behande ling van het door de commissie gezonden adres in den Raad. Do commissie meende, dat nu weer af doende gebleken is, dat van dc zijde dor Raadsleden niet de minste belangstelling ten opzichto van de levensmiddelen voor ziening in den a.s. winter is te verwachten, en het volkomen begrijpelijk is, dat bij B. en W. niet de noodige lust oantfezig is om mot voorstellen to komen, welko in het belang der arbeidersbevolking zijn en op de gemeente financreele lasten legt, als er bij de Raadsleden üiet de minste belang stelling en initiatief is te constateeren. De commissie bosloot daarom een ver gadering uit te schrijven met de besturen der aangesloten vakvereenigingen „Coöpe ratie en S. D. A. P. om den huldigen toe stand en dc vooruitzichten voor den a.s. winter te bespreken, en daar maatregelen aan dc orde tc stellen, waar door de Leid- sche Arbeidersbevolking, op een andere wijze als door het zenden an adressen, dat gene, wat zij van de gemeenschap ver langt, kan kenbaar maken. Tombola schilderden tentoonstelling. Do uitslag van do tombola der schilde rijen-tontoonstelling in de Nutszaal alhier is als volgt De trekking hoeft gisteren plaats gehad Do schilderij van don heer Fons v. d. Velde is op No. 65 gevallen, die van den heer Frans van Tongorloo op No. 279; die van mej. Willy Wyting op No. 200 en die van don hoer D. de Vos op No. 318. Gemelde schilderstukken kunnen door de winners, tegen overlegging der loten afge haald worden bij don heor Wyting aan het? gebouw van het Nut. Aan het Leidsch Steuncomité >ycrd, evenals aan het „Dubbeltje Beige" een som van f 22.50 overhandigd. heengegaan en zonder mijn toestemming. Zij is inderhaast vertrokken cn ik ken haar toger- woordig adres niet." „Zij is naar Londen gegaan," ging Merry op gewekt voort. „Ik moet al die kleine bijzonder heden weten, wanneer ik mij bemoei met een geval In verband met die reis van haar, ziel u mij heden hier. Ik heb als aangenomen be schouwd, dat sommige praatjes, dio den naam van uw zoon schenen te hebben aangetast, zeer vervelend on onaangenaam voor u zouden zijn en daar ik een gevoel had den prachligen wissel, dien u zoo vriendelijk geweest was mij te zen den in verband met het verdwijnen van uw zoon, nog niet vordiend te hebben, besloot ik alle klei nigheden na te gaan, die mij eenige inlichting zouden kunnen geven." „Wat de heer Frank Merry op zich noemt, doet hij altijd door en door," sprak de inspecteur met een lachje. „Dank u, inspecteur Lawson, dank u. Om kort te gaan, ik volgde miss Felicia Leach tot de plaats, waar haar vriendin miss Janet Speer, in de buurt van Chersea woont. Zij nara haar intrek daar en ontving eenige dagen later een bezoek van don lieer Mauleveror, die eveneens naar de stad was gegaan." Mijnheer Pridham was bepaald van zijn stuk gebracht door dit bericht. Hjjj draaide zich in- eens om op zijn stoel of hij een schot gekregoi had. „Een bezoek van don heer Maulcvorcr. dat verbaast mij!" De inspecteur straalde. „U is mij de baas mijnheer Merry. Daar was ik in 't geheel niet op bedacht." „En misschien ook niet, dat mijnheer Maule verer en miss Loach vanmorgen Engeland heb ben verlaten cn naar Amerika zijn vertrokken ie. eikaars gezolschap!" „Schandelijk!" riep mijnheer Pridham. „Da' meisje schijnt met al dezo misdaden in verband te slaan Niets zou mij moor van haar verba zen. Zij was het, die op don avond van du» moord een man hier binnen gelaten heeft. Zij is een brutale meid; daar is geen twijfel aan." „Ik dacht, dat u op dc hoogte gebracht moest v orden van haar handelingen, daarom ben ik hior dadelijk naar toe gekomen, om u tc vragen of u mij veroorloven wiit de zaak verder te ver volgen. U hebt er veel last van gehad. „Last is het woord niet. Ik ben er haast waan zinnig van geworden en mijn vrouw heeft ei ook vrcesclijk onder geleden. „In dat geval zult u misschien wenschcn, dat ik hot jonge meisje onder toezicht houdt, wan neer zij in New-York aankomt. Zoo ja, dan zal ik mijn correspondent last daartoe geven (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1