L De Wereldkrijg. (Pak me mee- Mo. Ï7609. LEIDSCH DAGBLAD Woensöag* Ateecfè* BfëdT? Anno 19tf. Binnenland. Tweede Kamer. FEUILLETON. Het vijfde wiel. J- [Het eerstvolgend nummer bevat o. a~ als Voorplaat: Bezoek van H. M. de Koningin- Moeder aan de Rijksklinieken te Utrecht. (Voorts: De Duitsche Staatsminister dr. Helt- ifericL De^ nieuwe Rijkskanselier. De Centrum-afgevaardigde (Erzberger. De groote oprijlaan van hét kasteel te iWas- j en aar. Met de camera in de omstre den van Den Haag. Groep deelnemer^ leidsters der Kamp-Vereeniging van den Nederl. Gymnasiastenbond te Vierhouten. Gymnastiekuitvoering van den Amsterd. Turnbond in heb Stadion te Amsterdam, met - foto's. Automobielwedstrijden op den „Raaiberg" bij Bergen-op-Zoom. Plech tige Jaariijkschö Ommegang te 's-Herfcogen- bosch. De stoet komende uit de kerk - Sk-Jan. Groot Indisch feest te Nijmegen, 'mot 2 foto's. De Bijenmarkt te Veenen- daal. met 4 foto's. De Keizer en de Keizerin van Oostenrijk bij hun bezoek aan het leger. De Keizer van Oostenrijk inspecteert de Du;tsche stormtroepen. Oos1 enrijk-Hongaars ?ho vlieger, gereed een Vlucht naar Italië te ondernemen. Het brandend dorp Manajou aan het Oo.Ttelrjk front, genomen van uit een vliegmachine. Een blik in het leven der eeuwige zwer vers, met 2 foto's. Het slaan van een brug over de Maas door de Pontonniers. Gestrande Duitsche s hepen, die "door •de Engelsehen werden b:sehot:n. Een pagina caricaturen door Ton van Tast. In de Raadszitting te Hilversum deelde de burgemeester mede, dat was ingekomen 3on schrijven van den officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, in houdende, dat na ingesteld onderzoek in zake do handelingen van den ontslagen di recteur der gasfabriek geen termen waren 'gevonden, om een ptraibaar feit vast te ptellen. De Raad nam dit schrijven voor kennis geving aan, nadat de heer Ter Cock had "opgemerkt, dat de Raad goed had gedaan idezen ambtenaar te ontslaan, waarbij hij .nog mededeelde, dat het hem leed deed, dat idezo ambtenaar nog door de mazen van !het net was gekropen. In het district Zutphen is gisteren hij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer gekozen mr. J. van Gilse 'fU.-L.) kantonrechter te Steenwijk. De gewone audiënties van de Minis ters van Koloniën en van Binnenlandse he J2aken zullen deze week niet plaats hebben. Men meldt uit Amsterdam: B. en W. hebben aan den Raad overge legd een voorstel van curatoren der univer siteit, de vereeniging „Koloniaal Insti tuut", gevestigd te Amsterdam, toe te laten tot het vestigen van een leerstoel in de Ko loniale Volkenkunde aan de universiteit van 'Amsterdam. B. en W. deelen den Raad mede, dat, indien overeenkomstig heb voorstel van cura toren wordt besloten en de Kon. toestem- ming op dat besluit wordt verkregen, bij hen tegen de bekrachtiging van het door de vereeniging „Koloniaal Instituut" vastgestel de reglement in beginsel geen bezwaar be staat De Raad van Hengelo benoemde met 'algemeene stemmen tot directeur dor H. B. dr. L. van Ossr leeraar pan het gym nasium aldaar. De commissie, die door minister Treub is ingesteld met het doel hein voor te lichten en van advies te dienen in verband met zijn plan tot monopoliseering van liet levensverzekeringsbedrijf, heeft onlangs aan 'de verschillende levensverzekeringsmaat schappijen een vragenlijst toegezonden. Naar aanleiding daarvan hoeft de door de directies van alle Ned. levensverzeke ringsmaatschappijen benoemde Comm'ssie yoor de bedrijfsvrijheid der levensverzeke ring tot die directies een circulaire gericht, waarin wordt aangeraden, d© gestelde vra gen zonder voorbehoud te beantwoorden. T)p .Vrije Universiteit te Amsterdam schgnt haar lijdensgeschiedenis te boven te zijn. De tekorten zijn niet meer noemens waard, terwijl het aantal begunstigers aan merkelijk toeneemt Aangevangen met 5 hoogleeraren, is dit getal thans 14. En nog wordt uitgezien naar uitbreiding van het hoogleerarental in de rechtswetenschap en de geneeskunde. Met de uitvoering van de plannen van een nieuwe academie wordt spoedig een be gin gemaakt. Naar wjj in „Het Volk" lezen, blijft de tpestand van den heer Spiekman te Gin- niken zwak, doch hoopvol. Zitting van gisteren. DE EXPORT-CENTRALE. De heer TEENSTRA vraagt of de hand- teekeningen van de Ministers van Oorlog, Koloniën en Buitenlandsche Zaken op dit ontwerp alleen maar vo r ornam.n', furuee ren; waarom zijn deze MinLfcrs niet hier? Na alle toelichting is spr. de kwestie der centralisatie nog steeds niet duidelijk. Spr. uit zrjn bezwaren, wijzend op de groote sommen gelds, welke hier benoodigd zul'en zijn, terwijl handel, industrie en landbouw onder een regime van half-ambtenaren ko men. Spr. noemt dit ontwerp een der ergste prullen, welke bij de Kamer is ingekomen. Er is wantrouwen tegen den Minister van Financiën en zijn vage plannen, al om zijn vroegere houding tegen den landbouw. We kunnen than3 vols'aan aan de Regee- ring to vragen orde te brengen in den be- staanden chaos. De heer SANNES wijst op de vaagheid van de plannen, welke geenszins vaststaan. Dit kan ook niet, omdat wijzigingen telkens noodig zullen blijken; maar de Regeering had dan niet zooveel moeten spreken. De heer SNOECK HENKEMANS zegt, dat een jaar geleden ook gewezen werd op een mogelijke export-centrale; even werd er om gelachen; nu wenscht ieder centra lisatie. Er is de Regeering een verwijt g: maakt, dat zij niet absoluut duidelijk is in haar ont werp, maar men kon hier geen scherpe lijnen trekken, slechts algemeene aangeven. Het geldt hier een vertrouwens-kv. ©3 ie. De Re geering komt een woord van hulde toe-, al zrjn er natuurlijk wel fouten gemaakt. Er is dan ook geen reden de Regeering het ge vraagde vertrouwen te weigeren. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagochtend 11.30. Prov. Staten van Zuid-Holland. Na de pauze was aan de orde het voor stel, betref fendo het vorleenen van een subsidie vcor verbetering van de binnen haven te ICaiwijk-aan-Zee en voor verbete ring var: den waterweg van die plaats naar IJmuiden- In ons vorig nummer vermeldden xrij hieromtrent reeds iets; wij willen er heden nog wat uitvoeriger op terugkomen, we gens het groote belang dezer aangelegen heid. De hoer DE WAAL MALEFIJT zegx, dat de kwestie, kort samengevat, zóó is: zal het werk voorloopig worden uitgesteld of langzaam worden voortgezet-? Ged. Sta ten willen het werk voorloopig zien uitge steld, en het gemeentebestuur van Katwijk wil het werk, zij het ook met bedachtzaam heid, en voorzichtigheid, zien voortgezet. Spr. licht dit standpunt nader toe. Het is wenscholijk, dat de havenwerken tot stand komen. Yoor de haringvisscherij zijn na den oorlog moeilijke tijden te wachten- Daarom moet gezorgd worden, dat dit be- j drijf dan zoo leoonomisch en voord eel ig j mogelijk zal kunnen worden uitgeoefend. Het gemeentebestuur wenscht geen voort zetting tot eiken prijs. Het wil de verwij- I ding van de haven te Katwijk en te Lei-"* den wegens de verdubbeling van de kos- ten uitstellen tot na den oorlog. Maar ove rigens wil het ft werk zien voortgezet en daarom verdocht het verhooging van het maximumsubsidie, waarop Ged. Staten af wijzend (praeadviaeerem, welk praeadivies door spr. vervolgens aan uitvoerige critiek wordt onderworpen- Spr. zal echter geen tegenvoorstel doen, na de positieve verklaring van den Minis ter van Waterstaat, dat hij thans geen re den vindt om het Rijkssubsidie te verhoogen Maar aanneming van het praeadvies van Ged, Staten zou een verkeerden indruk maken. Daarom zou spr. wenschen, dat de Staten nu geen beslissing nemen op het verzoek van Katwijk, maar dit aanhou den tot later. Spr. dient oen daartoe strekkend voor stel in- Het verzoek zou dan worden aan gehouden tot omtrent de kosten van de werken meerdere zekerheid zal zijn ver kregen. Deze motie van orde wordt voldoende ondersteund. Het lid van Ged. Staten, jhr. De Geer, zegt, dat Ged. Staten met liet voorstel zal meegaan'hetzelfdé staat reedfe in hun praeadviee- Spr. treedt dan nog in een korte bespre king van de door den heer De Waal Ma-le- fijt aangevoerde argumenten. Ged. Staten bevorderen, dat provincie en Rijk in gelijke mate zullen bijdragen ook in do meerdere kosten, die het gevolg zijn van de oorlogsomstandigheden. Juist omdat Ged. Staten dat willen, wenschen zij cDat de werken voorloopig worden gestaakt- Ged. Staten willen n.l. geen wissel teeke- ncm, op de bijdragen in de steeds stijgende bosten. Ook met de berghaven moest daar om worden opgehouden. Met de onteige ningen kan men inmiddels voortgaan. Dan zal men nog niet veel tijd verloren heb ben- God. Staten nemen de motie over. Daarna worden verschillende prov. re- koningen en begrootingen vastgesteld. Bij de algemeene beschouwingen over de begroobing 1918 bepleit de heer VAN DER LIP een betere werkwijze voor de Staten dezer provincie- 14 dagen na de bijeen komst zouden eerst de minder belangrijke onderwerpen en weer 14 dagen later de ge wichtige onderwerpen worden behandeld. De heer J. TER LAAN bespreekt het te kort van ruim f 150.000. Ged. Staten wil len dit zien aangevuld door het heffen van hoogere opcenten op de grondblasting en op het personeel. Spr- zou deze tijdelijke verzwaring willen leggen op die groepen van de bevolking, die haar het gemakke lijkst kunnen dragen, en wel juist ten ge volge van de buitengewone omstandighe den. De stedelijke bevolking voelt den druk der tijden heb ergste, terwijl de landbou wende bevolking de voordeden trekt. Daar om moet de belastingverhooging gelegd worden op de ongebouwde eigendommen, door de opcenten daarvoor te verhoogen tot 28. Dat is wel gebillijkt door de hooge re opbrengsb van de landerijen. Spr. doet een daartoe strekkend voorstel- De opcen ten op de gebouwde eigendommen en op de personeele belasting blijven op het te genwoordige getal gehandhaafd. Dit betoog vindt bestrijding bij de heeren WARNERS en VAN MARWIJCK, die wij- j zen op de zware lasten, waanop de land bouw, ten gevolge van verhooging van pacht, hypotheekrente, kosten van bemes ting, enz., komen te staan. De heer KOLKMAN, lid van Ged. Staten bestrijdt- eveneens het voorstel-Ter Laan, Spr. gelooft, dat de verhooging geen tij delijke, doch een blijvende zal zijn. Zij is eenvoudig het gevolg van een geleidelijke verhooging der uitgaven, die geen gelijken tred hield met de toeneming der inkomsten Door het voorstel van den heer Ter Laan zou men de boJenkweekers en do boom- kwoekers, wier bedrijven door den oorlog zoo niet vernietigd zijn, doch toch groote sohade ondervonden, treffen. Voorts de zoebboeren, die met Rijkssubsidie op de been gehou den moeten worden. En de bouwboeren hebben wel verdiend, maar menigeen hun ner zal het verdiende moeten inboeten, om het bedrijf aan den gang te houden. De loonen dér boerenarbeiders zijn sterk gestegen, de prijzen der meststoffen ver twee-, ja verdriedubbeld. De haver, die vroeger f 4 kostte, kost thans f 20 a f 25. De boeren moeten thans ook inkomsten- belasing betalen, ten gevolge van den oor log reeds met één derde verhoogd. Ook de polderlasten zijn steeds stijgende. Zijn dan de boeren heb object, waarop de pro vincie deze krachttoer voor het halen de zer belastingen moet uithalen De heer TER LAAN schakelt ook de categorie grootstedelingen uit, die enorme oorlogswinsten hebben gemaakt, daarvan auto's hebben gekocht, en groote huizen en dio huizen op zoo een geweldige ma nier nieubileeren, dat je er -bang voor bent als je er binnen komt- (Gelach). Bij belastingzaken moeten we den groo- ten hoop treffen, ook den kleinen man. Spr. becijfert, dat het, -voor wie f 250 per jaar huur verwoont, op een dubbeltje per jaar korat te staan. De heer DE GEER erkent, dat op de •werkwijze van de Sta/ten vain Zuid-Hol land aanmerking is te maken. Het eenige middel is slechts een wetswijziging, die noodig maakt, dat de Staten voor langer dan 14 dagen kunnen worden verdaagd- Ged. Staten zullen daarom voorstellen te steunen een desbetreffend adres van de Staten van Noord-Holland aan den Minis ter, waarin wordt aangedrongen op wets wijziging om den termijn van 14 dagen te brengen op 6 weken. Daarna repliceert de heer TER LAAN. De heer PERA bestrijdt vervolgens even eens het worstel van den heer Ter Laan. Er is geen bewijs voor aan te voeren, dat dit een tijdelijke maatregel zal zijn. Daarna repliceert de heer WARN AAR en dupliceert de heer KOLKMAN, waarna de heer TER LAAN voor de derde maal het woord voert. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij de behandeling der artikelen stelt de heer YAN STOLK voor, aan de gepensi- onneerden over 1918 een toeslag toe te kennen. Hij wil nu alleen het beginsel zien uitgesproken, om in de najaarszitting het bedrag van den bijslag te bepalen. De heer KOLKMAN bestrijdt namens Ged. Staten dit voorstel, o. a. als stellen de een hoogst gevaarlijk precedent, waar over men niet al te licht moet oordeelen. De heer VAN STOLK wenscht nu geen stemming over de motie, opdat God. Staten er nog eens over kunnen denken. Na eenige bespreking wijzigt hij haar zoodanig, dat er de wenschelijkheid in wordt uitgesproken, dat Ged. Staten de zaak nog eens in overweging zullen ne men. De motie wordt verworpen met 29 tegen 23 stemmen. Bij de ontvangsten komt het amende ment van den heer Ter Laan in stemming. Het wordt verworpen met 46 tegen 6 stem men. De heer OVERLAAT oefent critiek op de wijze, wa/.«op de controle op de in ning van de bruggelden op de prov. brug over de Oude Maas geschiedt. De heer KOLKMAN zegt toe, dat Ged. Staten deze zaak nog uens in overweging zullen nemen: De begrooting wordt ten slotte z. h. s. vastgesteld. De heer VAN ZADELHOFF deel mede, dat het door 'hem aangekondigde voorstel tot verbetering van de salarisre.geling van de onderwijzers in deze provincie i.iet zal worden ingediend, orcdiat hem geUleken is, dat Ged. Staten zich reeds met deze zaak bezighouden. De vergadering wordt daarop gesloten. RECLAMES A 40 CENT PER REGEL. A LA CORSETIERE RAMOWDT. LEIDEN. Breestraat 34. Tel. Int 1425. Corsets nasr maat. Ook volgens modisch advies. 6670 1 4 De algemeene toestand. Keizer Wilhelm en keizer Karl hebben elkaar Ontmoet! Het samenzijn had plaats te Podgor- zo, bij Krakau. Uit een telegram van het Korr.-bureau uit Ween en blijkt, dat de ontmoeting der keizer» toevallig was in zoo ver als de tweede hoorde, dat kort na zijn vertrek de Duitsche keizer bij het Oost-Galiciscbe front zou aankomen. Beide keizers schortten toen hun reis te Podgorze op. Keizer Karl heeft Czernin, den Minister van Buitcnlandecho Zakon, aan zijn bondgenoot bij zijn reis aan het front meegegeven. Van wat het tweetal besproken heeft, i3 ons nog niets ter oore gekomon; maar wij kunnen het wel zoowat nagaan: zij zullen bovenal el kaar moed ingesproken en zich verheugd heb ben over do successen hunner legers tegenover de Russen. Na de ontmoeting ging Karl naar Weenen, Wilhelm verder naar het front. Aan het Gali- cische front hoorde de Duitsche keizer het ver slag van den opperbevelhebber over den loop der krijgsverrichtingen en begaf zich toen naar de bij de Seretli vechtende troepen. Generaal-veldmaarschalk prins Leopold var Boieren en den chef van zijn generalcn staf, luitenant-kolonel Hoffmann, werd het eiken loof bij de orde Pour lo Mérite, den chef vair den goneralen staf van een legercorps, majoor Frantz, deze orde zelf verleend, voor de behaal de lauweren. 't Is trouwens heel wat, dat de Duitsch-Oos- lenrijksch-Hongaarsche troepen bereikt hebben'. Hun voortrukkende beweging op het ooostelijk front heeft reeds geweldige afmetingen aange nomen: van de Soreth tot aan de Woud-Kar- pathon rukken zij voorwaarts over een breedte van 250 K.M. Dit is alzoo het gevolg van die doorbraak, waaraan aanvankelijk weinig geloof word gehecht; de doorbraak, aangevangen met een geduehten aanval bij Zloctsof, waar de Rus sen weken, en nu voortgezet in een triomfan telijken opmarsch over een uitgestrekt front stuk. Want zoo is het inderdaad. En al hebben de vervolgers geen moeilijke taak, het bereikte succes is er niet minder groot om. De Russen, zoo zegt Wolff, en 't blijkt uii* andere berichten, dat dit waar is, hebben bijna geen gebruik gemaakt van tal van defensiewer ken aan den oos tel ijl en oever Strypa. met uitgebreide en geheel intact zijnde versper ringen van ijzerdraad. Zoo vor het oog reikte, zag men aan beide oevers van genoemde rivier wijkende Russische colonnes, wier terugtocht hier en daar in een vlucht ontaardde. Het gaat er zóó toe: gedemoraliseerde troe pen, zonder leiding, doen wat hun het bc9te dunkt; in casu: elke aanraking met hun ver volgers ontvliedende. Hier en daar slechts ont staat wat tegenstand; daar, waar de soldaten nog soldaten, de leiders nog leiders zijn. Maar dio tegenstand is gauw gebroken: de DuiUcheri en him bondgenoot en zijn wèl soldaten, hun leiders wèl leiders en het succes moedigt hen aan.De tijdelijke vooruitgang der Russen is een catastrophe, een debacle geworden. Hoe gauw is het zóó verkeerd1 Een hardo les voor waar voor de Russen, 't Is voor hen te hopoa, dat zij het verlies herwinnen. Of het gaan zal? Spoedig zeker niet. In een telegram uit Berlijn in do'„Köln. Zei- tuug" over de overwinning van Duitschland ec zijn bondgenooten in Oost-Galicië heet het: De vijanden hebben nu weor met overweldi gende kracht gevoeld, dat Duiüschlands ge neigdheid tot den vrede niet uit de zwakheid ■van Duitschland ontspruit, maar op den stevi- gen bodem van een militair overwicht berust dat niet is te niet te doen. Nog altijd is het der Duitsche legerleiding onmogelijk, het aantal gevangenen en de hoe veelheid buit van elke soort op to geven, even als om alles te- schiften, en te bergen, wat de Russen in den steek moesten laten. Intusschener zijn nog Russische leger- afdeelingen,. die anders te werk gaan, die niet vluchten, maar integendeel, aanvallen. Die aan vallen richten zich zoowel op punten ten noor den als ten zuiden van het gebied, waar zij thans terugtrekken; en het geschiedt met groo te kracht en met de kennelijke bedoeling den druk in het midden te verlichten. Blijkens de berichten uit Weenen en Borlija bloven hun pogingen echter zoowel direct als in direct tevergeefs. Veranderingen van belang zijn van de ove rige fröntcn niet te vermelden, al wordt tie strijd er, vooral in het Westen, voortgezet. Naar het Engelsch. 20. Carbine zelf hield op met spelen, want het 'geluk van do zeven scheen uit te zijn en de. bal vloog grillig beurt om-beurt naar alle num- mers met uitzondering van zoowel zeven als dertien, hetgeen wel opmerkelijk was. De gelaatsuitd nikking van Maulcverer bloef onveranderlijk dezelfde; de vreemdelingen, die hem omringden, beschouwden hem eenvoudig als een roekelooze, jouge doordraaior; maar iemand, .die hem goed kende, zou de teekenen van wanhoop on opwinding hebben opgemerkt., lie spraken uit den strakken blik der oogen moer de neergeslagen oogleden, de zenuwtrek king van zijn band, zijn droge lippen. Het rookt vanzelf, dat liij alle zelfbeheorsching rloreu had, en ofschoon, hij wist, dal hij zich .ds verbonden had tot sommen, die hy on- igelijk kon betalen., hij schreef de eenc S. O. L'. voor en de andere na, totdal hij driehon derd pond had uitgegeven. „U is niet gelukkig," zei een opzettelijk fluis- dorende stem achter hem; „houd liever op." Hij meende, dat het Carbine was, die sprak; maar in ieder geval nam liij den raad kwalijk, zooaLs een speler, dio verliest, altijd doet, en bij ging hardnekkiger voort dan te voren en wierp een vyf-ponds-lnljotje op in plaats van een sou- yereign. Hy keek een anderen kant uit, expres, cn .Wachtte tot hij zijn noodlot boorde aankondi- plotseling wed het jonge, vermoeid* fleeicht doodsbleek, h<j bracht de hand aan het voorhoofd met een snelle beweging alsof hij een benauwdheid wilde verdrijven. Want in zijn overspanning waa het of hij over de hoofden dor spelers tegenover hem heen, een peinzend golaat zag, mol witte lippen, die zich openden als tot een smeekbede, en donkere oogen, wijd open van verdriet, zagen hem aan met diepe zielesmart, terwijl het donkere haar, dat voor hoofd en wangen bedekte, in het maanlicht werd heen en weer bewogen door den nacht wind. Het was slechU een oogcnblikkolijk visioen, verdwenen zoo gauw het gekomen was, ver dreven door de beroering van opwinding bij de stom van den croupier: „Zero!" Hij had zijn laatste vijf pond verloren. Mot oen gevoel van duizeligheid stond Maulev.erer op, drong door de dubbele rij nienschen achter zich en liep naar de koffiekamer. Kapitein Carbine volgde hem op den voet; hij begon te spreken, maar Tubby deed of hij hem niet hoorde; hij vroeg oen glas whiskey en soda, dronk het leeg, verliet de „bar" door een breede deur, liep een achlerlrap af en stond het volgend oogenblik op straat. Er stonden altijd taxi-auto's klaar in dezen afgelegen hoek, want de moesten wisten, dat er een goode fooi op stond lusschon middernacht en hot hanengekraai, als een van de Soulh- Western-heereD het huis uit kwam en naar huis wilde. Tubby stapte in de eerste dc beste, gaf zijn adres op en achterover zinkende, sloot hij dc oogen. Nu de koorts voorbij was, zog hij zijn dwaas heid in en verachtte zichzelf. „Jou dwaa-sprak hij tot zichzelf steeds weder en weder „Je hebt je zelf in 't verderf gestort en je verdient het!" En de gedachte hoe gemakkelijk het was een eind te maken aan zulk een dwaasheid, liep als een zwarte draad door zijn hoofd, toen hij naar hut* reed. HOOFDSTUK XIV. Er zijn zekere personen te Parijs, die zich ieder oogenblik gereed houden :n te vallen op een partij, waar een der gasten gemist wordt. Oe beleefde persoon, die dc ledige plaats aanvult, is dc „veertiende". Tubby Maulevcrer kwam de stoep af van ecu zeer groot en slecht onderhouden huis in St.- Georgo-Stjuare. dat op zijn vuilcn gevel de spo ren droeg van langdurige verwaarloozing en ge- voeglijklUs aankondiging had kunnen dienen voor een ondernemend decorateur of schilder., bijv. met het volgende opschrift: „In 1880 werd ik gewassehen en geverfd door de hecrcn Dau bers. Sedert dien tijd. heeft geen andere firma de gevolgen van Londensch vuil en rook van mijn arm aangezicht verwijderd." Het was een kolossaal, zonderling hecren- huis, het stadshuis van de lair.ilie Brismaia. gekocht in hun dagen van voorspoed on sedert dien tijd aan zijn lot overgelaten. De Brismains waren altijd roekelooze, geld verspillende men schel» geweest, zij kochten nieuive huizen en richtten ze in op buitensporige wijze, en be zwaarden zichzelf aldus met een groot aanlil hu;z'*n. waarvoor zij geen fortuin hadden ze goed te onderhouden. Het huis in St.-George-Squarc .was prachtig geweest in vroeger dagen, toen vroegere Lord? en Ladies Brismain de gèheelo groote wereld van Londen op schitterende wij-;e ontvangen hadden. De tegenwoordige Lord Brismain kwam zel den in zijn stadshuis. De kamers waren ontta keld, srhiiderijen en meubelen in afschuwelijke katoenen hoezen gehuld, en een paar oude !>»- dionden woonden in de benedenverdieping als huisbewaarders. Sal lie Maulevcrer was er in jaren niet in huis geweest. Als zij te Londen kwam, logeerde zij bij nichtjes, die rijker wa ren dan zij. En wat Tubby betreft, hij nam zijn intrek gewoonlijk in zijn club of. als zijn finan ciën het hem toestonden, nam hij mooie ap partementen en maakte hel zichzelf gemakke lijk in een aargonamer gedeelte van de atad. Op 't uogPï'blik zat hij" zóó diep aan den grond, dat hij blij was een schuilplaats to kun nen vinden in dit huis. Daar hoopte hij ten minste veilig te zijn voor de voortdurende aan dacht van schuldoischers. Niemand, die den heer Theodor Maulevcrer eonigszins persoonlijk kende, zo i cr over gedacht hebben hem daar to zoeker, Het was de avond na zijn bouleversement in de Soulh Westernclub. Hij voelde zich nog ver pletterd door zijn kolossale verliezen en moest maar steeds voor zichzelf herhalen: „Hoe kwam ik (och zoo ontzettend idioci. om er zoo tot over de ooren in te ploffen?" Hij had evenmin eenige hoop de paar duizend pond te betalen, waarvoor hij" zijn schuldbekentenissen had af gegeven, als een inval te kunnen doen in de Bank van Engeland, om hef noodigo geld te verkrijgen, en hij begreep evenzeer, dat zijn va der zou weigeren de schold te voldoen. Lord Brismain had moeite genoeg zijn eigen verlie zen niet kaartspelen en races to betalen, zonder voor die van zijn zoon Theodor tc zorgen. Tubby liep langzaam den kant op naar de rivier, met grimhiige wanhoop in het hart. Hij had zich ec.résehulden op den hals gehaald, die hij niet kon betalen. Schande wachtte hom. Hij zou een u.tgeslootene wezen uit de maatschap pij een paria bij zijn kennissen zoodra het bekend werd. dal hij In gebreke bleef zijn eere schulden to betalen. Hij stond voor cle steenen borstwering van d9 Embankment gele-und en pijnigde zijn hoofd, om na te denken over red middelen. Hij had van menig geval gehoord, met het zijne le vergelijken. Soms maakte men een eind aan zijn moeilijkheden, door zich een kogel door hot hoofd to jagen; soms wierpen zij zich op de rails, wanneer er een trein aan kwam; soms verdronken zij zich. Er kwam een harde uitdrukking op zijn ge zicht; diepe rimpels vormden zich als bij eea ouden man, toen hij staardo naar de diepten van het water beneden zicb. Hij dacht aan al de praatjes en den smaad, die volgen zouden op de ontdekking van zijn dood en zijn dwaasheid, en een koude rilling liep hem over den rug, toen hij zich dit top punt van al zijn ellende indacht. „Zelfmoord van den heer Theodor Mauleve- rer, erfgenaam van Lord Brismain verdron ken in do Theems. Geruchten, van hevige verliezen in een speelclub", etc. De arme Tub by kermde bij die gedachte en zich opheffende uit zijn gebogen houding, sleepte liij zich voort naar de brug, waar hij zijn sprong kon doen. Daar naderden met vluggen tred twee meis jes, arm in arm, op de Embankment. Zij waren in druk gesprek zóó druk, dat zij bijna tegca Tubby aanliepen, dio op zij ging en een ver ontschuldiging stamelde. Zijn oogen ontmoetten die van het grootste der twee. Zij keek hem vluchtig aan, onwillekeurig gaf zij een uitroep van herkennen. Tubby nam zijn hoed af. „Miss Leachl Ik ik ben verbaasd u hier le zien: ik had'geen idee, dat u in Londen was. Er is toch geen slechte tijding van dc „Jacht"?. Het laatste bericht, dat ik van Laurence Prid- ham hoorde, was lang niet goed." Felicia stamelde vrij verlegen, dat zij zelf reeds voor eenige dagen van. dc „Jacht" ver trokken was. Waarschijnlijk had hij mr, Mauleverer latere berichten dan zij. ("Wordt vervolgd^.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5