No. 17607. LEIDSCH DAGBLAD Maandag 23 Juli. Tweede Blad. Anno 1017. Gemeentezaken. FEUILLETON. Het vijfde wiel. j Benoemingen eu ontelag. 5 (Voor de benoeming van een leeraren in He wiskunde en de wiskundige aardrijkskunde aau de H. B. S. voor Meisjes worden door |B. en ,Wi aanbevolon: lo. Mej. A. W. Schel- tema, leorares aan het Lyceum voor Meis jes te Amsterdam; 2o. Mej. P. J. Fluyt, Seeraros aan de bijz. H. B. S. met 5-jarigen iBursus te Utrecht. Op voorstel van de Commissie van Toe- jaeht op het M. O. geven B. en W. in over weging den heer J. D. Wilschut, sinds 27 Juli 1916 tijdelijk eerst© amanuensis aan de H. B. S. voor Jongens, met ingang van 1 ffeptcmbor a.s. vast aan te stollen. Ter benoeming van een onderwijzeres aan ide o. i. school 3d© kl. no. 8, worden voor gedragen: 1. mej. J. M. Koornhof, tijd. or,- jderwnzeres aan de o. 1. school 3de kl., is'o. 8, alhier; 2. mej. - M. Th. J. Reuser, tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school 3de kl., No. 7, alhier; 3. mej. H. H. M. Berkeljon, tijd. onderwijzeres aan de open- iiare Meisjesschool 2dc kl., alhier. B. on W. stellen voor aan mej. C. F. Ie Oler, om gezondheidsredenen met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag te verkeuen uit haar betrekking van onderwijzeres aau de' ft 1. school der 3de kl. No. 3. Exploifatio Slachthuis. f B. cn stellen voor de balans- en winst (Wi verliesrekening, alsmede de suppl. be- f rooting van het openbaar slachthui?, dienst 916, waartegen dé Commissie van Finan- fiën geen bezwaar heeft, goed te keuren. Bazaar en Stads zaal. F Door B. en W. wordt voorgesteld afwij kend te beschikken op het verzoek van de (Commissie voor het houden van een bazaar ten voordeele van de in September te ope nen on in gebruik te nemen Zendingsschool te Oegatgeesfc, om de groots Stadszaal van 15 tot 22 September a.s., hetzij kosteloos, hetzij tegen een tarief, lager dan het mini mumtarief, te harer beschikking te stellen. B. en W_. meenen, dat zoodanige bazaar moeilijk op één lijn is te stellen met con gressen, die verband houden met een of an der wetenschappelijk doel of 'tentcoDsteliin. gen, rakende het algemeen belang. Zy wil len deze zaal afstaan begen het minimum- |>edrag van f40 per dag. Verhuring land, woniugen te huur. Bij den aankoop in 1914 van perceelen Weiland tusschen Rjjnsburger veg, .Warmen, 'derweg en Maredijk van J. J- Ngssen, heeft Üo gemeente de huur moeten overnemen van eenigo perceelen te zamen groot 1 H.A., 52 Are, tot Kerstmis 1917 verhuurd aan W. A. Zandbergen, te Oegstgees', voor f416 per jaar. Deze verzocht nu de perceelen land weder te mogen inhuren, doch niet weder de woning met bollenschuur, aangezien hij el- iders een huis kocht. In tusschen meldde zich ook daarvoor een gegadigde aan, nl. P. W. Beyersbergen, die dezelfde huur, nl. f 220 wilde betalen. B. en W. stellen nu den Raad voor den genoemden B. tot 31 Dec. 1919 voor genoem den prijs woning en schuur te verhuren, en 'de perceelen bollenland weder aan Zandber gen in gebruik af te staan, echter niet tegen den ouden prijs van f 198, maar voor f 246, id. i. ruim f 160 per H.A. Grondaankoop. De gemeente werd in de gelegenheid ge- iBteld van de heeren M. P. Splinter c.s. eeni go perceelen teelland en water, ter geza menlijke oppervlakte ran 2.11.53 H.A., aan te koopen voor de som van f22.000, of ongeveer f 1.04 per vierk. M. Ongeveer 65 pCt. hiervan, kan als bouwterrein worden aangemerkt, terwijl de rest voor straat en tolan'soen bestemd is. Het terrein grens; ten A. aan oen bestaande arbeiderswijk, ten W. aan het te maken Volkspark en de nieuwe bebouwing der Kooiterreinen. Na den aan leg van het park zal deze buurt ongetwij feld als woonwijk zeer gezocht zijn meenen B. en W., waarom zij den Raad voorstellen tot den aankoop van genoemden grond over te gaan met inbegrip van de kosten van overdracht voor f22.695. Scholenbouw en Schuttersveld. In den loop der laatste jaren werden in verband met het Kon. besluit van 25 Juni 1912, waarbij nieuwe algemeen^ rege len omtrent den bouw en de inrichting van schoollokalen voor openbaar lager onder wijs werden vastgesteld, verschillende ver anderingen aangebracht in deze gebouwen. Met betrekking tot de school in de Van- der-.Werf straat en de school aan de Mare maakten B. en W, nog geen voorstellen bij den Raad aanhangig. Eerstgenoemde school kan, blijkens ingesteld onderzoek, door verbouwing niet in voldoende mate worden verbeterd. Te zijner tijd is het daarom het voornemen van B. en W. gel den voor het stichten van een geheel nieuwe school terzelfder plaats aau te vragen. In Dec. 1913 vestigde de districtsschool opziener reeds de aandacht op de gebrek kige inrichting der school aan de Mare, in het bijzonder voor zooveel de privaten be trof, en drong op onverwijlde verbetering aan. Verbouwing werd dan ook overwogen. Reeds in 1914 maakte de Directeur- van gemeentewerken een tweetal outwerpen tot verbetering, één van ongeveer f14,000 en één van f26,000. Uitvoering van geen van beide plannen kwam B. en (W. echter gewenscht voor, omdat op die wijze, naar hun meening, geen voldoende verbeteringen zouden worden aan gebracht. Een andere oplossing moest derhalve worden gevonden. Het bouwen van een ge heel nieuwe school, voldoende aan de eischen, die tegenwoordig aan een nieuw school gebouw worden gesteld, achtte de Direc teur van gemeentewerken op do bestaande plaats ondoenlijk en B. en W. verzochten hem mitsdien een andere geschikte plaats, niet te ver verwijderd van de tegenwoordige dige plaats, voor het nieuwe gebouw uit te zoeken jen hun een plan voor een aldaar te bouwen school to doen toekomen. Het bestaande gëbouw zou dan te zyner tyd een andere bestemming kunnen krijgen, of wel worden gesloopt en de vrijkomende grond in dit laatste geval worden getrok ken bij het nabijgelegen marktterrein, het welk op die wijze een gewenschte uitbrei ding zou ondergaan. Aan den - Districts schoolopziener hadden B. en W. inmiddels verzocht hun eenig uitstel te verlcenen met betrekking tot do door hem geëischte verbeteringen van het gebouw. Do Districts-Schoolopziener verklaarde zich hiertoe by schrijven van 17 November 1914 bereid, al bleef hij ook op spoed aan dringen. Eerst in de tweede helft van Juli van het vorigo jaar bereikte B. en W. het rap port van den Directeur van Gemeentewerken. Volgens het rapport van den Directeur kan voor een nieuw schoolterrein, niet te vor verwijderd van de bestaande plaats, slechts in aanmerking komen een gedeelte van bet aan het Rijk voor militaire oefe ningen verhuurde Schuttersveld. Een ander aan de gemeente toebehoorend terrein, dat voor het beoogde doel geschikt is en daar voor kan worden bestemd, is, naar de Di recteur. schrijft, in den naasten omtrek niet aanwezig. Aan particulieren toebehoorende terreinen kunnen i. c. niet in aanmerking komen. Op het Schuttersveld echter kan een nieuw schoolgebouw met 14 leslokalen, een turn- lokaal en de gebruikelijke dienstvertrekken worden gebouwd. De leerlokalen kunnen zeer gunstig op het zuiden en oosten komen te liggen, terwijl voor een flinke speelplaats, een schooltuin, enz., voldoende ruimte be schikbaar js. Toegang tot de school kan worden verleend door middel van een te maken brug over de sloot langs d;n Rijna- burgersingol, bewesten de bespande brug. Ten einde voorts te voorko ion, dat het onderwy*9 hinder ondervindt van do au'ore gebruikers van het veld, zal de grensmuur niet te dicht tegen het schoolgebouw ge plaatst moeten worden en een oppervlakte van ongeveer 3690 vierk. M., d. i. één vijftiende gedeelte van het Schuttersveld, dat ongeveer 5 Va H.A. groot is. in beslag genomen moeten worden. De Commissie van Fabricage, wier advies B. en W. omtrent het plan van den Direc teur inwonnen, bleek blykens haar rapport van 27 Juli 1916 verdeeld omtrent de plaats voor het nieuwe gebouw. De meerderheid achtte het Schuttersveld als 't ware do aangewezen plaats. De minderheid der commissie echter vrees- do, dat het met de rtfst op den Rijnsburger- singel en omgeving zou zijn gedaan, wan neer er dagelijks eenige honderden kinde ren pioesten passeeren en er eenige malen daags, bij het aan- en uitgaan der school, het aan kinderen eigen leven en lawaai maalden. Liever, zag zij een groote school op de plaats, waar do tegenwoordige staat. Een andere plaats kon zij echter ook niet aangeven. Eenstemmig meende de Commissie evenwel te moeten voorstellen het bouwen der school uit te stellen. Een uitgave van f 100,000 h f 108,000 achtte zij. onder do tegenwoor dige tydsomstandigheden voor den bouw eener nieuwe 3chool niet gerechtvaardigd. Aangezien B. en W. zich eensdeels met het advies der Commissie, om thans nog niet tot den bouw over to gaan, kon ver eenigen, doch ander3doels met do meerder heid van oordeel was, dat het nieuwe ge bouw op hot aangegeven gedeelte van hot Schuttersveld zou behooren te worden ge plaatst, besloten zij voorloopig nog geen crediet aan te vragen bij den Raad, doch besloten in onderhandeling te treden met den Minister van Oorlog, aangezien het Rijk het Schuttersveld thans voor militaire oefe ningen in gebruik hoeft-, waarvan het resul taat was, dat de tot 1 Januari 1922 gel dende huur met 5 jaar wordt verlengd en geacht wordt te loopen van 1 Januari 1917 tot 1 Januari 1927, evenwel met dien ver stande, ,dat, indien binnen dien tijd door do gemeente Leiden een ander voor mili taire oefeningen .geschikt terrein zal kunnen worden aangeboden en door den Staat ge accepteerd, de huurovereenkomst jnöt den dag, waarop het nieuwe terrein door het Rijk in gebruik wordt genomen, zal ver rallen. Bovendien zal de gemeente het recht krijgen teil allen tijde in den loop van den huurtijd een gedeelte van het verhuurde tor grootte van ongeveer 3690 vierk. M., op de teekeningaangegeven, uit de huur te nemen, indien zij dit voor schoolgebouw noodig mocht hebben, mits den Staat te voren kennis gevende, in welk geval do huurprys evenredig, d. i. tot f930 zou worden verminderd. Rechtsvordering door dc gemeente. Nadat door de eigenaren der sloot ten zuiden van den Hooge-Rijndijk bij de Utrechbsdie brug, J. Dingjan, .J. van der Westen en diens zusters O. en H. van der Westen (inmiddels overleden) na herhaal de aanmaning was geweigerd deze sloot in vaarbaren staat te brengen, en te hou den, werd dit werk door de gemeente uit gevoerd op kosten van de eigenaren. Deze bleven echter ook nu weigeren dezo kos ten, bedragende voor den heer Dingjan f42, en voor de familie Yan der Westen f 69 terug te betalen. De stukken zijn daarop door B. en W. gesteld in handen van de rechtsgeleerde raadslieden der gemeente, Mrs. Goudsmit en Cosman, alhier, wien het evenmin is gelukt de vordering te innen, weshalve zij thans aclviseeren tot gerechtelijke vervol ging over te gaan. B. en W. kunnen zich met heb advies der heeren Goudsmit en Goaman volko men vereenigen. Bedenkelijk zouden pij het ook achten in casu, nu de kosten slechts betrekkelijk garing jzijn, niet tot vervolging over te gaan, aangezien de ge meente daardoor de kans loopt, dat an deren het slechte voorbeeld van Dingjan ©n Van der Westen en eons, gaan volgen en zich eveneens aan hun verplichtingen onttrekken, in de verwachting, dat de gemeente het tooh niet de moeite waard aolrti rbotJ gerechtelijke invordering eter kosten over te gaan. Onder verwijzing naar het advies van de heeren Goudsmit en Cosman geven zij den. Aaad mitsdien in overweging te be sluiten, dat tegen J. Dingjan en tegen J. van der Westen en do erven van diens overleden zusters C. en H. van der Wes ten oen rechtsvordering zal worden inge steld tot betaling van de bovengenoemde door de gemeente voor hun rekening ge maakte kosten. Uitbreiding der Post. In heb begin van het jaar ontvingen B. en W. een schrijven van den Directeux der school tot opleiding voor commiee bd den Post-, Telegraaf- en Telephoondienst in Ned.-Indic, die in de benodozxverdie ping van het gebouw der voonnaiigo B. B. S. voor Jongens alhier gevestigde z. g. Indische Postschool, waarin hij mededeel de, dat er in verband met de toeneming van het aantal surnumerairs zal worden gevolgd en het aantal parallelklassen van de school van 2 op 3 is gebracht, dringen de behoefte is ontstaan aan meer leslo kalen. Voorts deed zich volgens dun Direc tour de behoefte gevoelen aan een werk plaats voor den instrumentmaker en een lokaal, dat als model post- en telegraaf kantoor zou zijn in te richten en einde lijk aan een lokaliteit, die als wacht- en gezelschapskamer voor de leerlingen kan dienen. Uit heb rapport dienaangaande, na onderzoek door den directeur van ge meentewerken uitgebracht, bleek, dat voor de uitvoering van al deze werken onge- veor f 6000 noodig zal zijn. Een en ander gaf B. en W. aanleiding, den Minister van Koloniën te berichten, dat zij gaarne bereid waren bij den Ge meenteraad te bevorderen, dat de gemeen te haar medewerking verleende bij het aan brengen der omschreven veranderingen en voor de uitvoering van een en ander zorg te dragen, doch dat het hun tevens aange naam zou zijn, de mcdedeeling te ontvan gen dat 't Rijk bereid was de met de ver bouwing gepaard gaande kosten voor zijn rekening te nemen. Toen de gemeente toch besloot, zoo schreven zij aan den Mi nister, de benedenverdieping van het ge bouw, waarin te voren de H. B. S. voor Jongens gevestigd was, ten behoeve van de Indische Postsohool ten gebruike af te staan, en zij tevens op zich nam om de kosten, verbonden aan het voor het beoog de doel geschikt maken van het gebouw, voor haar rekening te nemen, welke kos ten pl.m. f 3300 hebben bedragen, kon zij niet vermoeden, dat voor latere uitbreiding der school nog een bedrag van pl.m. f 6000 benoodigd zou zijn. In antwoord op dit schrijven ontvingen zij van den. Minister bericht, dat hij bezwaar moest maken om de kosten geheel voor rdkeni^ag vaffi Ne der landsch-Indiito ne men, doch dat hij bereid was de helft daar van. tot een maximum van f 3000 ten laste van de Indische begroeting voor 1918 te brejigen. De Minister achtte het nl. billijk, dab de gemeente de andere helft der kosten droeg, aangezien de toeneming van het aantal leerlingen met- 40 en de vermeer dering in verband daarmede van het aan tal leeraren met twee, voor Leiden vele voordeden rechtstreeksche als andere zou den opleveren. Met de Commissie van Fabricage willen B. en 'W. niet ontkennen, dat de Postschool aan de gemeente vele indirecte voordee- Ien verschaft, door de vestiging van lee raren en Ic ~~!:ngen hier ter 6tede en zij meenen daarom te moeten voorste Hén op het, aanbod van den Minister in te gaan. Dit neemt in tusschen miet weg, db,t zij hét door heb Rijk herhaaldelijk en ook in deze weder ingenomen standpunt, dat de gemeenten., indien zij van een Rijksinrich ting indirecte voordeden kunnen genie ten, als hot ware geprest worden in de kos ten dier inrichting een bijdrage te verlee- nen, principiëd onjnist achten. Woningbouw „Eensgezindheid". In de Raadsvergadering van 1 Maart j.l. werden B. en W. gemachtigd, om uit 's Rijks kas een voorschot ran ten hoogste f 352.800 aan te vragen en te aanvaarden ten behoeve van den bouw van 118 woningen, waaron der 3 winkels, en den aankoop van den daarvoor bmcodigden grond aan den Zrj'sin. 'gel, door de woningbouwvereniging „Eens gezindheid" alhier en tevens om tot H. M. de Koningin het verzoek te richten in de ten gevolge van de verstrekking van het voorschot door de gem. aan het Ryk te betalen annuïteit gedurende een door het j Rijk te bepalen aantal jaren een buitenge- I wone Rijksbijdrage (crhKeh'ydrtge) 'te leencr. tot Moodaiug bedrag', dat van het jaarlykscho tekort ton jrinsto gwibertö 'door het Rijk ea de rest d<vor de gscse&ife zou worden gedragen. f Hoewel oen gunstige hwhftibw frp iRv voorschotaanvra^e uit 's Ityka ka5 B. a® W. nog niet hooft Bereikt, hebben toch ge meend de door de yoreenigir-g ingazaaden plannen en bestekken inmiddels so mortem goedkeu rei». 0c- Meads slijmende pr^en der materialoa eu et© groote wïmingïuxkj' hüfe*. ter stede gaven hun eanieddin,1.'. Op 16 dezer hoeft dhaniöttgörolg® do aan besteding van het werk ofoata gehad. Daarbij is gebleken, aai de bouwkosten, belangryk hoQgor zulten daD mdcrtfêd werd geraamd Tcrvyl 4e eigenlijke bouw kosten toen werden begroot op de som van f47.850.40 .-h X 237.120 --= £284.970.40 moeten sy na de gehouden aanbesteding op niet minder dan f465.000 worden uit getrokken. Bovendien achten B. e>n W. het noodig ook de kosten van straa(aanleg, rio- leering en grondwerken, aaavankelyk ge raamd op, f21.850 -h 'f3975 f 25.825 te verhoogen f>t f49.000. Dientengevolge stijgt het benoodigd kapitaal van f 371,349.30 tot f 581.215 en het jaarlijksch tekort van f 1779.42 tot f 11.373.80. Volgens de bij het Rijk thans geldende regelen in zake ,het toekennen van speciale bijdragen, met het oog op do buitengewone tijdsomstandighe den, kan men ongeveer aannemen, dat van dit tekort tot en met het exploitatie jaar 1921 jaarlijks f 8186.721/2 uit 'sRyks kas zal worden vergoed, zoodat dus de gemeente ge durende die jaren f 3187.07Vs zal moeten bij passen. Na kennisneming vai d?n uitslag der aan besteding hebben B. en W. ernstig over wogen, of het onder deze omstandigheden voor de gemeente nog raadzaam was haar steun aan de plannen te blijven verleenen en o'f die plannen wel een jaarlijksch offer vatt ruim f3000 wettigden. De groote woning nood hier ter stede en de steeds grootere stijging der materiaalprijzer, haefi; hun ech ter doen besluiten voor te stellen het door de Vereeniging gevraagde hoogere voor schot ten bedrage van f552.154 (95 pCt. van het benoodigds kapi'aa1) (e verstrekken, en haar ook de daarmede verband houdende hoogere bijdrage toe te zeggen ,in het vertrouwen, dat het Rijk eveneens bereid zal zrjn, dat voorschot te verleenen en het bovenaangegeven "gedeelte van het tekort voor zyn rekening te neme®. Op de beslissing van het Rijk toch kan-, niet worden gewacht. De gunning van het aanbestede werk moet binnen enkele dagen plaats hebben, omdat de aannemers zich in 'dev tegsnwooi dige omstandig'e'ei niet lan ger dan ten hoogste 14 dagen door hun inschrijving plegen gebonden U achten. De gemeente loopt zoodconde evenwel in verschillende opzichten extra-risico. In de eerste plaats mist zij de zekerheid, dat het voorschot ten bsdrage van f552.154 en de jaarlrjksche bydragc van ruim f8000 in het tekort haar door het Rijk worden ver leend. Er is echter alle aanleiding om te ver- moecren, dat het Ryk wel bereid zal worden bevonden het voorschot en de gevraagde bydrage te verleenen. Een tweede risico bestaat hierin, dat hef Rijk, zooals bekend is, voorloopig slechts een buitengewone bydrage uiterlijk tot en met het exploitatiejaar 1921 toazegt en z'ch ten opzichte van de volgende jaren zijn volle vryheid voorbehoudt. B en W. m enen ech ter te mogen aannemen dat gedurende de eerste jaren op behoud der oijdrage mag worden gerekend en dat na het exploitatie jaar 1921 óf de Ryksbijdragen zal worden gehandhaafd óf de huren zullen kunnen worden verhoogd. Het geraamde tekort thans reeds te dekken of te verminderen door ver- hooging der huren, lijkt ons niet wel moge lijk. Op grond van een en ander geven zy den Raad alsnu in overweging: A. Hun besluit van 1 Maart j.l. in dien zin te wyzigen, dat: lo. in plaats van een voorschot van ten hoogste f352.800 nader uit 'aRyks ka? een voorschot van ten hoogste f552.200 door de gemeente zal worden aangevraagd en aanvaard; 2o. in de betaling van de ter zake aan heb Ryk verschuldigde annuïteit een bijdrage zal worden gevraagd op den thans geldenden door BEATRICE HERON MAXWELL en FLORENCE E. EASTWICK. Naar het Engelsoh. 19) Hot begon donker te worden, toon zij een Weggetje opliep, waar weinig gobruik van ge maakt word; hot wa-s een paadje door het void, idat cenigszin.s om hat dorp heenliep nair Winchfiold. Dit Winchfield was haar doel. Zij kon oen trein nemen, die van Londen kwam, dio haar in weinig tijd naar Batingstone bracht, en van daar kon zij met den sneltrein, die nergens stilhield, naar het Vauxhall-station reizen. Zij dacht op dio manier iedere poging te verijdelen, 'dio men zou kunnen doen om haar te beletten do nabijheid van do „Jacht" te verlaten. Indien haar afwezigheid bemerkt word binnen een uur bijv., dan zou men allorcerst denken haar aan het station te Fleet te kunnen vinden, van waar naar Londen had kunnen gaan. Als zij eerst ©en eind den anderen kant uitging, meende zij do vervolgors haar spoor te doen verliezen maar zij moest vijf of zes mijlen to voet afleg gen, voordat zij aan het station te Winchfield was, en als haar plan mocht gelukken, moest sij flink doorstappen. Dien morgen had zij al verscheidene mijlen afgelegd, toen zij Laurie op spoorde, maar het besluit weg te gaan en te verdwijnen, hield haar staande, om den langen ,wog af te leggen, en stelde haar in staat over lichamelijke zwakheid te zegevieren. Bof _waa oep zeer venuooide Felicia, die te Vauxhall uit den trein stapte, geheel onopge merkt onder de menigte, en plaats nam in den omnibus, die haar naar Chilno bracht, naar haar vriendin, Janet Speer. Janet was een aantrekkelijke persoon, welke iodoreen, die haar ontmoette, vertrouwen inboe zemde. Een Bohcemschc, rein en eonvoudig, die liever nooit verantwoordelijkheid op zich nam, van wellen aard ook; zoo ginc zij bet levon door, niet bezwaard door zorgen, niets met zich meedragende dan een vroolijk hart, dat in alles, groote en kleine clingon, reden zag om te lachen en zich te verheugen. Men moet toegeven, dat zij een uitstekende gezondheid had en een prach tig figuur en daarbij niet zulk een bijzonder aar dig gezicht, waardoor zij last zou hebben van to veel bewonderaars. Haar grillig brunette-ge zicht met de opgetrokken weivkbrauwcn der ge- horen criticus, do volle roode lippen en scherpe zwarte oogen, die hot vermogen verrieden de scl oonheden de. kum»t ti waardeerec. en tc as- simileeron, mochten geen bewondering opwek ken, maar gingen nooit onopgemerkt voorbij, want veestend en vlugheid spraken er duidelijk' uit. Janet cn Felicia waren samon op de mode- school geweest, waar de een vol" vorackting aan de jongste meisjes les gaf in de beginselen van schilderen en teokenen, en de ajndero in reken kunde en taal. Janet was vijf jaar ouder da<n Folicia en nam de leiding in handen, wanneer zij op een vrijen middag samen uitgingen. Een tochtje naar een vreemde, afgelegen tentoonstel ling of musea, of een matinee, waar een too- neelstuk' gegeven word uit het Transch of van Bernard Shaw, uitgekozen door het artistieke' meisje, gaven Folicia een ruimer blik en zij ver wierf een inzicht in levenstoestanden, die ge heel nieuw voor haar waren in de zonderlinge buitenlaodsche restaurants in do City of in e«n theetuin in do buitenwijken van Landen, die Ja net bij voorkeur uitkoos, wanneer do meisjes zoo verkwistend waron eens een heolebool geld te besteden voor hun amusement. Janet had Folicia in maanden niet gezien. Zij hadden nooit gecorrespondeerd, want do oorste schroef nooit uit zichzelf en beantwoordde brie ven zelden zoo diende hpt nergens toe. Maar hij een zekere gelegenheid in Janet's atolier heel in de hoogte boven een blok groote huizen uit had Folioia opgemerkt hoe rustig het was daar boven do rivier, een soort heiligdom, ver wijderd van hot rumoer en de drukte van het leven, en Janet had geantwoord: „Beschouw het als zoodanig, medsjelief. Als je ooat een plek noo dig hebt, waar je je hoofd wilt neerleggen en slapen, kom dan hier. Janet Speor zal altijd een stuk brood en een kop thee voor je hebben cn ze zal je niet geen vragen lastig vallen. Dat z'jn geen praatjes, Fee, maar is do eerlijke waar heid. „Ik zal je eenmaal aan. je woord houden," antwoordde Felicia, cn nu zou zij Janet op de proef stellen. Er schoen geen eönd aan 'de trappen te ko men, toen zij naar boven klom, naar het dak. Eindolijk had zij Janet's kamerdeur bereikt, maar las tot haar ieleurstolling bij het flikke rend gasvlammetje in de gang, dezo woorden, geschroven op een groot stuk papier on op den klopper opgehangen: „Uit. Zal niet terug zijn vóór middernacht. J. S." Die aankondiging was karakteristiek on deed Folicia glimlachen, niettegenstaande haar ovor- Stolpondo vermoeidheid en teleurstelling. Zij had er op gerekend Janet daar te vinden en hartelijk verwelkomd to wordetn. In haar verla ten toestand verlangde zij innig naar de sym pathie van haar vriendin. Maar er was niets aan te doen dan afwachton, totdat Janet te- rugkwam. Felicia gang op de bovenste lrap *it- ten me* haar hoofd op Ac gevouwen handen. „Een stuk brood en een kop thee", wat zou zij or op dat oogenblik dankbaar voor geweest zijn. Verscheidono uren waren voorbijgegaan sedert zij iets gebruikt had. Zij was te ellendig ge weest, om aan eten te denken, maar nu voelde zij zich flauw en hongerig. Het was nog geen ©lf uur; zij moest dus op zijn minst een uur wachten. Zij herinnerde zich een koffieliall, die nog open was, toen zij or voorbij reed; dit deed haar besluiten de hooge trap nog eens af te da len. Een kop koffie en een broodje met boter ga ven haar nieuwe kracht, daarna wandelde zij voort lot de Embankment en ging op een bank zitton; daar zag zij de donkore rivier voorbij- stroomen met de zwaar beladen schuiten, die langzaam heen on weor voeren, naar de werven en kaden, terwijl zij de stoomfluiten hoorde in de verte, die met een schril geluid de kleinere schuiten waarschuwden uit het vaarwater te gaam Slechts eenige weinige sterren glinsterden aan den zwarten liemol, de lucht was zwaar van den uit do rivier opstijgenden nevel. Felicia werd door een zekere verdooving bevangen. Zij was weer teruggekeerd op do „Jaoht". Het ver toonde zich yoor haar als in een visioen, stil en eenzaam tusschon de boomen. Wat zouden zij daar nu allen doen? Zij stelde zich Laurie voor, hleok en onbeweeglijk, zooals reeds zoo vele uren^ Zou hij ooit weer ontwaken? Of zou hij sterven gedurondg dien slaap van groote zwak heid, zonder de. geheimzinnigheid, dte hem om ringde, op te lossen? Felicia ging al do vele gebeurtenissen van de laatste tweo dagen steods weder en weder na. Het was alios onverklaarbaar; toch had zij zich onwillekeurig een mogelijke vorklaring gevormd, die cenigormato voldoende was tot oplossing .van liotgeon was geschied. Zij ging zorgvuldig 4© verschijnselen van ieder© fftbeurteni© na, on derzocht ze alle nauwkeurig beurt om beurt, om te zien of ze in haar vorklaring pasten. Laurie was zeker bij ongeluk gevallen; dat was stellig. Of gevallen, óf neergeslagen, zoodat hij zijn arm gewond en zijn hoofd gekwetst had. Nadat dit was gebeurd, was hij niet langer ver antwoordelijk voor zijn daden. Misschien had hij na dien tijd een soort waanvoorstellingen gehad en onder den invloed daarvan had hij dingen gedaan, dio gekcol in strijd waren met zijn normale gemoedsgesteldheid. En nu was Felicia gok omen tot de vraag, die zij zichzelve deed: Kon Laurie, terwijl hij in een zekero hallucinatie verkeerde. Liz Bainton heb ben aangevallen? Een man kon voorzeker niet verantwoordelijk gesteld worden voor daden, in zulke omstandigheden verricht daden, totaal strijdig met zijn aard; daden, waar hij niets van wist en zich later ook niets van zou herinne ren! Laurie met het mes in de hand' Wat be- teekende dat? Toen was hij bedaard en kalm en was niet gowond. Ach, wat beteokende dat alles toch? En toon, als con plotselinge ommekeer, sprong Felicia overeind on riep zichzelve toe: „Neen, neen! Laurio heeft hot nooit gedaan!" Op dat oogenblik lioordo zij, een weinig ge dempt door den afstand der rivier, maai' toch diep en plechtig, daar liet de nachtelijke stilte verbrak^ het geluid van Big Ben, de torenklok, het middernachtelijk uur aankondigen. Een nieu wo dag waa aangebroken een nieuw proces scheen het te wezen in Felicia's levon en rij verwijderde zich van den oever, vatte al haar moed bijeen om do toekomst tc gemoet te gaaaa, wat die haar clan ook mocht brengen. (Wordt

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5