No. 17570. LÉIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 9 Juni. Derde Blad. Anno 1917. Onze T eiefoonnummers. Binnenland. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. iWij verzoeken nogmaals 'dringend voor Onderwerpen van gesprek, de Redactie Sotreftende, alzoo voor nieuwsberichten, yoralagen, ingezonden stukken, recensies of besprekingen, aan te vragen No. 1507 ,0n voor dio, da Administratie aan gaande, dus voor, advertenties, bezorging ,van het Dagblad, adresveranderingen, No. 175. S. -rS i Z. K. H, do Prins is gisternamiddag .weder van Den Haag naar Hot Loo terug gekeerd, De Raad van Bolsward heeft besloten den nachtarbeid van de bakkers af to schaffen, uitgezonderd 5 tob 6 uren van den Maandagochtend cn 1 tot 6 uren van don Zaterdagochtend. Door acht leden van het bestuur van - de classis Leeuwarden der Ned.-Herv. Kerk is besloten bij de Synode het voorstel aanhangig te maken om aan vrouwen en - bedeelden, loden der Herv. Kerk, hot kiesrecht to geven, In Mei 1917 bedroeg het aantal onge- ▼alsaangiften krachtens dè Ongevallenwet 6534, tegen 7350 in Mei 1916. Te Delft is een afdooling der Ratio nale Yereoniging voor den Volkszang op gericht, waarvoor zich dadelijk ruim 120 leden aanmelden. Do „P&dagogischo Zeitung" van 17 Mei geeft in een artikeltje „Holland'*'een uiteenzetting van de salariskwestie der schoolhoofden, wijst er op, dat, de school hoofden wenschen, dat hun aanvangssala ris hooger zijij dan het maximum-salaris van do klasse-onderwijzers en bespreekt kort den strijd tegen hot ambulantisme. De „Pad. Zeitung" is van oordeel, dat do Rederlandsehe onderwijzers hot er best zonder kunnen stellen en acht dat voort durend toezicht ©enigszins kleineerend voor de Nederlandsche collega's. Benoemd is tot lid van den llaad van State, ter vervanging van wijlen staats raad jhr. mr. J. H. J Quarles van Ufford, jhr. mr. L. van Bronkhorst Sandberg, thans referenda,ris bij den Raad van State. Tot directeur van Justitie in Indië is benoemd mr. H. J. Scheuer. De gewone audiëntie van den Minister van Buitendiandsdhe Zaken zal Vrijdag 15 Juni as. niet plaats hebben. Bij dr. J. Th. de Visser, te Wassenaar, ia ingekomen een gift van R.N., voor de Zending, groot flO.OOO, te vordeolen als volgt: Voor de Ned'. Zend.-Vereen, te Rot terdam f 2000, de Utreohtsche Zend.-Ver. f 2000, het Red-. Zendel.-Gen. te Rotterdam f 1000, het Sangir- en Talaud-Comïté f 1000, do Rijnaohe Zending f 1000, het Java-Gomi- té f 500, de Zonding vanwege de Gcref. Kerken f 500, het Seminarie te Depok f 500, de Vereen. Zending onder Israel f 500, de Lufchersche Zending f 250, de Zendmgsdkool f 250, de Zending in China f 250 en do Zen ding in Suriname f 250. Gisteren heeft de Minister van Justitie, mr. Ort, aan zijn Departement in Den Haag ie Staataoommiaaic ter voorborei- ding van een algemeen© wettelijke rege ling betreffende den rechtstoestand van burgerlijke ambtenaren geïnstalleerd- met eon uitvoerig© rede. Do voorzitter der Staatscommissie, mr. Dresselhuys, beantwoordde deze rede. Beroepen 13 bij de Red.-Herv. Gc-m. 'te Rijmegen ds. H. G. van Wijngaarden, te 'Almelo. Ter voorziening in de vacature van pred. bij do Rem. Gem. to Arnhem, ont staan door het vertrek van ds. Heering en het bedanken van ds. Sparnaay, is het vol gende alfabetische viertal opgemaakt: dr. A. H. Haentjos, te Haarlem; ds. I. Hooy- Jcaas, te Amersfoort; ds. A. de Regb, te Groningen en ds. G. J. Sirks, te Dordrecht In een bijeenkomst van voorzitters dor •volgende in de Tweede Kamer vertegen- (fvoordigende politieke partijenanti-rovo- lutionnaircn, ohristelijk-historischen, S. D. A. P,. vrijzimig^demoeraten, unie-libera len, en vrije-diberalen, op 7 Juni 1917, is, ten gevolge van do vroegere besperlringen waarbij was overeengekomen den partijen aan te raden bij de thans plaats vindende verkiezing van leden der-Tweede Kamer, de aftredende leden niet te bestrijden, de vraag behandeld, welke houding door hen zou beihooren to worden aanbevolen aan bun geestverwanten in die districten, waar binnen de verkiezing niet bij enkele Can dida atstelling is hfgeloopen en dus een stemming noodzakelijk is geworden. In overweging nemende, dat 's lands be lang medebrengt, dat do aanhangig grond wetsherziening tob stand komt, sprak men eenparig de wenschelijkheid uit, dat deze partijen zich tot haar kiesvereenigingen of afdeelingen zullen wenden, met verzoek ten krachtigste te bevorderen, dat de aftreden de leden niet alleen door hun geesfcverwan- ,ten, maar ook door de andore partijen wier vertegenwoordigers zich in de Kamer voor do herziening hebben verklaard, zullen worden gestemd en gesteund. Het Spoorwegongeluk bij Houten. Het onderzoek. De Min. v. Waterst. heeft gebruik gemaakt - van zjjn bevoegdheid' om te bevolen, dat een onderzoek in het openbaar zal geschieden. Deze bevoegdheid is in het leven geroepen naar aanleiding van ihet spoorwegongeluk dat 24 December 1913 tusschen Hooghalen en Beden., nabij hët Oranjekanaal plaata •ha-cL Het bevel van den Minister brengt mede het instellen van een commissie van on derzoek, voor welk ieder, die als getuige of deskundige wordt opgeroepen, verplicht is te verschijnen en getuigenis van de waar heid af te leggen of voorlichting te geven. Do zitting is openbaar, voor zoover de commissie niet in het algemeen belang het tegendeel noodig vindt. Zij brengt verslag uit aan den minister, die omtrent de wijze van openbaarmaking van het* verslag be schikt. Do thans ingestelde commissie bestaat uit drie leden, en wel de hëeren dr. J. Kraus c.i., lid van de Eerst© Kamer, oud-minis ter van Waterstaat en voorzitter van den Raad van Beheer der Red.-Indische Spoor wegmaatschappij, S. G. Everts, c.i., hoog- leoraar aan do Technische Hoogeschool te Delft en J. Roessimgh van Iterson c.i., vroeger lid van den Raad van Administra tie der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mij. en hoofd van den dienst der Tractie dier Maatschappij, te 's-Gravenhage. Alle drie hebben zich bereid verklaard een benoe ming te aanvaarden. Dr. Kraus vond reeds gelegenheid naar Houten te vertrekken, teri eindo zoo spoe dig mogelijk na het ongeval den toestand van weg en materiaal te kunnen opnemen. De vermoedelijke oorzaak Een deskundigejheeft; na een bezoek aan het terrein, omtrent de vermoedelijke oor zaak van het ongelijk aan het „Utr. Dbl." -het volgende medegedeeld De oorzaak van zoo'n treinongeval is al toos moeilijk direct aan te geven. Verkeer de wisselstand of rijden door onveilig sig naal is natuurlijk dadelijk aan te wijzen, maar een ontsporing op rechte baan, waar van de hier genoemde mogelijkheden geen sprake was, is niet aanstonds to verklaren, te meer niet, waar de baan na het ongeval zeer vernield is. Zooals liet „Utr. Dagbl." reeds meldde, is inderdaad de meer voor de 'hand liggende oorzaak, de uitzetting van de rail's door de hooge temperatuur, door de warmte. Door die warmte komen de uiteinden va.n de rails, waartusschen altoos eenige speling is, tegen elkander aan en ontstaat er eeni ge beweging in het spoor Op een recht eind baan, zonder wissels, is dat zoo erg niet, want de opschuiving van de rails is niet zóó groot, dat op een traject zonder krui singen of wisseltongen die beweging sto rend werkt. Ontstaat de uitzetting even wol diok nabij een station, ter plaatse, waar zich wissels bevinden, dan komt de beweging in de rails in aanraking met ge deelten, die natuurlijk muurvast zitten, en ontstaan er afwijkingen, die bij het pas- seeren van een trein kunnen worden ver groot. De locomotief verplaatst zich natuur lijk gemakkelijk over deze afwijkingen heen maar wat daar achter volgt, loopt gevaar buiten het spoor te geraken, doordat on der den druk van de locomotief de afwij kingen zich hebben verbreed en de wiel- stand der volgende wagens niet meer aan sluit op de railbaan. JDat ds dan ook hoogstwaarschijnlijk Don derdag gebeurd; loco-motief, bagagewagen en enkele rijtuigen zijn goed gepasseerd, maar de rest van den trein week af en dé railleerde. Dit is op het oogenblik de meest voor de hand liggende verklaring van de ontsporing, waarvan de gevolgen gelukkig ontzaglijk zijn meegevallen. KOUDEKERK. 'Ua Gemeenteraad. Tegenwoordig alle leden. Voorz.: wet houder Ph. Qualm. Na opening der vergadering herinnert de voorzitter met eenigo woorden, dat dit do eerste openbare vergadering is na hot overigden van den burgemeester, den heer J. G. van Voorthnysen. Hij zegt, dat hij in alle jaren, dat hij het voorz1 tterschap van den Raad heeft bekleed, nooit een ver gadering heeft overgeslagen en dat onze gemeente in dankbaarheid op zyn arbeid mag terugzien. Ingekomen van God. Staten, dat het be drag van den Hoofd. Omslag ten hoogste f 11.000 mag bedragen; een schrijven van den heer C. J.-de Jong, dat hij zijn be noeming als onderwijzer aan de O. L. School aanneemt. De Voorzitter doet vervolgens mede- deeling, dat de Brandsteffencommissie thans samenwerkt met die te Hazerswoude en dat tot leden alhier zijn benoemd de lieeren N. Blonk en N. P. Slegtenhorst. De leden van de stembureaux worden benoemd. Het gemeenteverslag zal eerstdaags bij de leden oirculeeren. Aangenomen wordt op dienst 1916 een af- en overschrijving groot f202. Tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim worden herkozen de lieeren H. van Drie!, N. P. Slegtenhorst, J. M. Pos on J. v. d. Berg. Vervolgens wordt aangenomen een af- en overschrijving van den dienst Burg. Armbe stuur tot een bedrag van f451.28V2- Bij de rondvraag vraagt de heer Boer of er maatregelen zjjn genomen .omtrent do broodkaarten voor eventueele grasmaaiers, die spoedig in onze gemeente zullen komen, waarop de Voorzitter nog geen voldoend antwoord kan geven. Hierna wordt de vergadering gesloten, om over to gaan in een met gesloten deuren. i*> - OEGSTGEEST. Gemeenteraad. Voorzitterdo burgemeester. Aanwezig tien leden. Do hoer Breedijk was afwezig. Ra lozing dor notulen van de vorig© vergadering dio onveranderd werden goed gekeurd, deed do Voorzitter mededecling van ingekomen stukkon. Van Ged. Staten werden goedgekeurde Raadsbesluiten terug ontvangen. Mediedeeling werd gedaan van de op name van de kas bij den gemeente-ont vanger waar alles in orde werd bevonden. Een adres van een bewoner van de Johannalaan, waarin deze wijst op den toestand, waarin zich een sloot aldaar be vindt, kon niet in b ©handeling worden genomen, omdat het adres ongezegeld en niet onderteekend was. Gunstig wordt beschikt op een adres van den heer J. M. Ringeling, om tot aflossing van een hypotheek ten bedrage van 3000 gulden te mogen overgaan op 15 Juni a.s. in plaats van 15 Sept. 1920, zoo als in do hj'potheekakte is overeengeko men. Waar adressant aanbiedt de rente tot 15 Sept. 1917 te voldoen en derhalve voor de gemeento geen nadeel is to wachten, stellen B. en W. voor gunstig to beschik ken op dit verzoek. Aldus besloten. Punt 3: aanbesteding grind en bazalt. Van den gewonen levorancier dor ge meente is een aanbod ontvangen de noo- dige grind on bazalt voor 1917 te leveren tegen f 4.25 en f 9.19 per kub. meter. B. en W. adviseeren hierop in te gaan, al vinden ook zij den prijs zeer hoog. De heer De Haan wijst op Zoeterwoude, waar grind slechts 3.04 per kub. M. kost. De Voorzitter merkt op, dat Zoeterwou de één losplaats, aan groot vaarwater ge legen, heeft, terwijl hier de grind op onderscheidon deelen der gemeente ge leverd moet worden, dio niet per schip te bereiken zijn. Do heer Lubbo vraagt of publieke aan besteding niet in het belang der gemeente zou zijn.. De Voorzitter meent, dit in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zeer te moeten ontraden, vooral om de grooto moeilijkheden met de levering van de nooclige bazalt. Met algemeene stemmen wordt besloten den gewonen leverancier ook voor dit jaar de levering op te dragen. Van het bestuur der Ambachtsschool te Leiden was ingekomen een verzoek om toe kenning eener subsidie. Waar in 1916 zeven jongens uit deze gemeente genoten van het onderwijs aan genoemde inrichting stellen B. en W. voor tot wederopzegging te ver- leenen een subsidie van 150 gulden per jaar. De beer Bakker verklaart zich zeer inge nomen met dit voorstel van B. en W., ter wijl de heer Boon verklaart zich met dit voorstel te kunnen vereenigen wanneer hom gebleken is, dat de ouders der leer lingen zei ven. niet in staat zijn een ver hoogd schoolgeld te betalen In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met eenparige stemmen aan genomen. Van de IJsclub „Oegstgeest" was ook een aanvrage om subsidie ingekomen. Met het oog op het nuttige werk, door de IJs club verricht, in het belang van do veilig heid op het ijs door het afzetten van bruggen en het aanleggen van banen en met hot oog op het goede doel der Ver- eeniging: werkverschaffing in den winter, meënen B. en W-, waar 1917 een zeer scha delijke winter voor de kas der IJsclub is geweest, voor dit jaar ©en subsidie van 100 gulden on voor volgende jaren 50 gul den toe tc kennen. De heer Bakker vindt 50 gulden ook voor dit jaar voldoende, terwijl do heer Boon meer voor hot voor stel van B. en W. gevoelt. In stemming gebracht, wordt hot voor stel van B. en W. met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Hulst, Lubbo, v. d. Putte en Bakker. Tob lid van het Burgerlijk Armbestuur werd gekozen, in de plaats van den heer G. Lubbo, do heer J. J. Nijssen met 9 stem men 1 stem was uitgebracht op don heer G. J. Lubbe. Sinds eenige jaren wordt in de Adriana- stichting te Rotterdam een kind uit deze gemeente met gunstig succes behandeld tegen verlamming. Om met deze behan deling te kunnen voortgaan, wordt ook voor 1017 weder f 75 uit de gemeentekas toegestaan. Voorts is gebleken, dab eenige posten der gemeonterekening dienst 1916 verhoogd moeten. Voor aankoop en distributie van levensmiddelen was voor 1916 700 guldon meer noodig dan op de begrooting was uit getrokken. B. en W. stellen voor den be- trekkelijken post meb dat bedrag te ver- hoogen. Voor 1917 is op den post onvoorziene uitgaven nog beschikbaar f 119.88V&, welk bedrag lang niet toereikend is. B. en W. stellen voor dezen post mot 1000 guldon te verhoogen en hun te machtigen een be drag tot hoogstens 10,000 gulden te mogen opnemen, om in don behoefte aan kasgeld te voorzien Met algemeene stemmen wordt dit voor stel door den Raad goedgekeurd. Voorgelezen werd het rapport der com missie, bestaande uit de heeren Lubbe, Boon, Bakker on Six in zake Werkloosheid- vorzekering. Genoemde commissie stelt voor, dat de gemeente ook deel zal nemen aan deze verzekering, waar blijkt, dat de kosten niet to bezwarend zullen zijn. Mot alge meene stemmen wordt dit voorstel aan genomen. Rog deelt de Voorzitter mede, dat in gekomen is de begrooting voor 1918 van de Gezondheidscommissie Katwijk. Dezo begrooting sluit in ontvangst en uitgaaf met een totaal van f 1394.33, waar van door de gemeente Oegstgeest f 64.78 saj moeten worden bijgedragen. Na de rondvraag die niets opleverde, ging de Raad over tot geheime zitting om reclames Hoofdei ij ken Omslag te behan delen. BURGERLIJKE STAND'. OMSTREKEN, SASSENHEIM. Ondertrouwd: G. M, Overvliet 26 j. en M. Oudshoorn 23 j. N. L. Overvliet 27 j. en A- v. d. Vis 30 j. Geboren: Cornelis, Z. van J. van Nieuw koop en A. Heemskerk. Liekeltje Corne lia, D. van S. de Wreede en S. C. Frijlink. Getrouwd: D. S. Wilbrink 23 j. en G. Staring 23 j. J. Zethof 25 j. en A. v. Altena 26 j. P. Th. v. Werkhoven 23 j. en C. C. M. Rosier 26 j. R. Kroon 41 j. en N. (X Los 45 j. F. A. Durieux 28 j». en A. J. Bosma 23 j. B. Kaptgn 38 j. en G. Hogen boom 29 j. F. v. Leeu wen 21 j. en G. Bloemendaal 20 j. J. G. Rewijk 27 j. en C. J. v. Leeuwen 27 j. Overleden: J. v. d. Berg 65 j. echtg. van J. Brussee. W. J. van Dam 32 j. echtg. van H. M. v. d. Reep. CL J. v. d. Voet 40 j., echtg. van A. W. Melchior. REEUWIJK B e v a 11 e nF. Noor- lander, gob. Öudenes. G. Buitenhuis, geb. Dijkstra D. N. Vrijenhoef, geb v. d. Wolf, Z. P. Faase, geb. Van Leeu wen, D. G M. Hoogeveen, geb. Dulle- man, Z. Overleden: F. M. Rijk, 11 mnd. Gehuwd: B. v. d. Wolf en AL J. Blanken. ZWAMMERDAM. Bevallen: J. 0. Walraven, geb. Beens, Z. Overleden: W. J. H. Heemskerk, 9 mnd. J. M.'Heemskerk, 4 jr. Gehuwd: J. H. Kortenoeven, 39 jr. en W. Dijksman 25 jr, A. den Hollan der 22 jr. en J. Steinfoort 22 jr. W4- Domburg 33 jr. en P. van Muiswinkel 26 j. ALKEMADE. Bevallen: A. de Graaf geb. Hoogendoorn Z. E. M. van der Geest geb. Verhaar D. L. K Wage naar geb. Pouw Z. A. Verhaar geb. Kouwenhoven D. Overleden: G. J. van dor Spek wed. van G. Gort, 70 j. J. van der Zwet, echtg. van Hendrik Los 51 j. Gehuwd: J. Bakker, wed. van M. E. Stokman 48 j. en K. Vaneman jd. 30 j. Ondertrouwd: J. A. van den Akker jm. 20 j en E. van Es jd. 21 j. ROORDWTJK. Geboren: Cornelia Hendrica, dochter van C. Zandbergen en M. J. Salman. Pieter Johannes, zoon van Q. Warmenhoven en A. Vink. Jan netje, dochter van Jac. Imthorn en J. de Kievit. Ondertrouwd: Johannes Cornelis do Koning, 23 jaar, te Noord wijk, onlangs te Goertruidenborg, en Cornelia Elisabeth Elemans, 24 jaar, te Papendreeht. Getrouwd- Jacob v. d. Riet 23 jaar, te Roordwijk, en Gerrit-dina Johanna Stef- fens, 23 jaar, te Almelo. Overleden: Johanna Bouwmeester, 55 jaar, gehuwd met Q. van Os, Foke- lina Schreuder, 72 jaar, gehuwd met K. A. Windsaot. VOORHOUT. Geboren: Cornelia Maria, D. van H. van Steijn en F. W. Ruigrok. Getrouwd: Theodorus Ruigrok van der Werve, jm., 29 jaar, en Elisabeth Johanna Borst, jd., 24 jaar. Overleden: Johannes van den Berg, 65 jaar, van Sassenheim, echtg. van J. Brussee. Gijsbertus Cornelis War merdam, 4 jaar, Z. van S. P. Warmerdam en S. H Prins. ZOETERWOUDE. Geboren: Caro lina, D van T. Rassor, en J. de Roode. Heintje, D. van W. Hillebrand en A. Beekman. Cornelis Adrian us, Z. van C. Slingerland en A. H. Vermeij. —Cornelis Johannes, Z. van J. van der Hoeven en K. P. van Maris. Overleden: Johannes Bijnsdorp, 73 jaar, weduwnaar van Maria Root, eer der gehuwd met Anna de Winter. ÖÜ1TENLANDSGHE BERIGHTE1Ï. Sedert eenige dagen woedt te Bör- germoor (een halfuur ruim van de Gro- ningsche grens bij B oilingwolde) een ge weldige veen- en heidebrand. Het vuur, door vrij sterken wind steeds aangewakkerd, strekt zich uit aan beide zijden van het kanaal van Johannesburg tot Borgerwald, aan den linkeroever reikt het zolfs tot nabij Esterwegen en Neubör- ger. Reeds sedert weken smeulde er het vuur in het veen en thans heeft de braaxl zich »ovöt gjnoorte uitgjestrekthed'on uitgobreid. Tot dusver geboden hulp, o.w. van daar heen gezonden krijgsgevangenen, kon sleohts erger verhoeden, en tevens dat de lichte woonhuisjes bewaard bleven, maar de uitgraAÜngen bleken te onvoldoende om deiu-brand te stuiten. Groote partijen turf en vele akkers rogge zijn door het vuur vernield. To Umiaindorwiek is een meb turf gela den sohip mede een prooi der vlammen ge worden. Tweeduizend vrouwelijke kantoorbe dienden van het hoofdkantoor der Société- Générale te Parijs zijn tot staking overge gaan. Zij eisoben een duurte toeslag. Voor verschillende financieel© instellingen wer den manifestaties gehouden. De „Lok. Arnz." verneemt uit Essen, dat in de Oldenburger Königbor, bij Stade een veenbrand is uitgebroken, die gewel digen omvang gekregen heeft. Duizenden morgens heide en veenvoorraad zijn ver nietigd. Een hevige stexrm heeft, een aantal ste den in het zufiden van Illinois geteisterd, waardoor mcnschenlevens verloren zijn gegaan en veeJ snatoricele schade as aan gericht. Het aantal dooden wordt op 75 4 100 geschat, terwijl er honderden gewon den zijn. De stad Mjatfcoon heeft het meest geleden. Daar zijn nl. 50 personen gedood en 300 gewond» terwijl meer dan 2000 per sonen dakloos zijn. De „Matin" verneemt uit Grenoble, dal do Isère -de djjken bij Voreppe heeft doorbroken. De geheelo streek is overstroomd en de spoorweg verbinding Grcnoblc-Lyon wordt bedreigd. Vele fabrieken moesten wegens stroomgebrek het be drijf staken. Er zijn pioniers opgerocpon om de plaatsen te beveiligen. Vr-aag: Bestaat' er een behoorlijke rege ling inzake het geven vao fooien in hotels, ©nz.? Ru ik op reis ga, zou ik dat graag we ten. Ik ondervind daarby nogal eens moei- ljjkliedem Antwoord: Aan het ontwerp voor toe kenning en verdeeling van do fooien in do hotels, door het bestuur van den Rod. Hotel- houdersbond onlangs opgemaakt, ontleenen wij het volgende, dat als antwoord kan die nen en waarvan meerdere lezers zeker gaar ne kennis nemen. Bij een verblijf van ©én of twee nachten: 10 tot 20 pCt. van de rekening, naar gelang yan het aantal personen, die gezamenlijk reizen en één rekening hebben. Bij een ver blijf van 8'dagen of langer: van 5 tot 10 pCL Vcrdcelir.g; oberkellner ea kellner 'lÓ pOt., portiers 20 pCt., huisknechten 15 pCt., kamer meisje 15 pCt., pórtiersjongen en~Hftjongen 5 pOt. van het totaal bedrag der fooi. Men kan hot toegekonde bodmg bij de re kening aan het bureau voldoen of zelf vor- deelen en dan aan personen, die bijzonder© verdiensten hebben bewezen, iets meer geven. Bij feestmaaltijden, enz. 5 tot 10 pCt. der rekening. Vraag: Is er ook iets van b<?keil7, dat de duurtetoeslag van de tremen, welke met Juli zal ingaan, maar voor drie maandon is? Zullen do prijzen met September weer Lilou? Antwoord: Vermoedelijk draagt d:zc verhooging een tijdelijk karakter, doch wij weten niet of zij reeds na drie maanden weer zal komen te vervallen. Al te veel zoudon wij daarop niet durven rokenen. "Wanneer de prij zen en tarieven eenmaal verhoogd, zijn, gaat het niet gemakkelijk, weer tot verlaging te komen. V raag: Ik heb in nog geen drie weken vier gemeene, lage brieven ontvangen- In deze briesven komen voor groote beleedi- giiigen, welke nooit te bewijzen zijn. De ze brieven zijn geschreven met potlood en zien er vuil en smerig uit. Het schijnt mij toe; dat de schrijver dezer brieven zijn of baar naam niet bekend wil maken. Alle brieven zijn door één en denzelfden per soon geschreven, de een nog smeriger in beleediging dan de andere. Cok was ik juist deze week bij een van mijn familie leden op visite, die mij ook een brief boon- de, welks inhoud alles behalv© netjes wa-s. En ook door diezelfde hand geschreven. Nu is m'n vraag hoe moet ik dezen moreel laag staanden persoon, ontdekken- daar het niet pleizierig is, zulke lage brieven te ontvangen, ook voor hen, waar ik deze week op visite was1? Het zou mij een waar genot wezen den dader of daderes te vin den. De brieven zijn met eenige letters ge merkt. Walt u mij inlichtingen geven, hoe ik daarmede moet handelen f Antwoord: Wij zouden - in uw plaats de brieven eenvoudig verbranden en er verder geen notitie van nemen. De aardig heid zal er dan wel spoedig af zijn. Denkt u er anders over, dan moet u naar do po litie gaan. Mogelijk kunt u wel eenige aan wijzingen xlocn die in de richting van het onderzoek der politie kunnen aangeven. Heeft men den vermoedelijken dader, dan kan e^n vergelijking van het hand schrift tot de ontdekking leiden. Uw vriend (TÏ kan dan worden geverba liseerd en het wordt een rechtzaak- BerW- echter wel, dab dit heel wat opspraax Te weegbrengt. De dader kan al die "mallig heden ook nog eens voor den rechter her halen en u krijgt de kans, dat zij dan ook in de courant komen. Vraag: Zou u mij ook kunuen noe men naam en adres van den uitgever der „Gooi- en Eemlander," welke courant in Hilversum en Omstreken verschijnt Antwoord: UitgeversGebrs. Kie ne, te Hilversum. Vraag: Zou u mij ook kunnen mede- deelen, wanneer de vesting-artillerie lich ting 1908 onder do wapenen moet komen? Antwoord: Reen, daarvan is nog niets bekend, alleen een gedeelte dat van 1918 bestemd is voor de infanterie, dat tus- sahen 16—20 Juli moet opkomen. Vraag: Kunt en wilt u mij even in lichten welken weg moet worden ingesla gen en welke stukken moeten ingeleverd worden bij een sollicitatie om tot burge meester in een kleine plattelandsgemeente benoemd te worden Antwoord: Menmoet op gezegeld papier een verzoekschrift richten tot H.M. de Koningin. Uit dat verzoekschrift moet blijken, dat men Nederlander is, en in het volle genot der burgerlijke en bu^gersohaps rechten en den leeftijd van 25 jaren heeft bereikt. Men voegt daaraan toe alïes, wat verder tot aanbeveling kan strekkente gen wordige betrekking, aanbevelingen, enz. Het verdient aanbeveling tegelijk zich ook te wenden tot den commissaris der Koningin, in de provincie, waarin de ge meento ligt, waarnaar men solliciteert. Bij den Commissaris zoowel' als bij den Minis ter een audiëntie aanvragen en mondeling zijn belangen word ragen. Heeft u invloed rijke mannen, Kamerleden, enz., die eon goed voord voor u kunnen doen, zooveel te beter. De „kruiwagens" doen bij der gelijke sollicitatie! sog altijd goede -diea- eten.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9