Nederland en de Oorlog. r. 17569 Vrijdag 8 Juni ,§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. >14 nommer toestaat uit TVjEE ESaden. Gïtieieele Kennisgeving, Binnenland. Uit de Omstreken. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—5 regels /1.05. Iedore regel meer /0.20. - Kleine adverteutian ren 30 woorden 40 Oenta oontantj elk tiental woorden meer 10 Centa. Incasso volgens pootreckt. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.60 j per week. f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zyn per week; 1 0,12. Tranco per post IJl, 2.—, GELDIG VERKLAARDE DONS. De Burgemeester der gemeente Leiden Jbrcugt ter algemccne kennis, dat voor de ïffcck van 9 tot en met 15 Juni iretdig worden ■verklaard: ibon no. b 63 voor 1 ONS ZEEP. Iron no. it c-i voor 1h ONS VE BON No. B 65 voor Vb ONS RIJST :V 14 oud. BON No. B 66 voor 1 ONv GORT. IbON No. B 67 voor 1 K.G. AARDAPPELEN. IBON No. U 66 voor 2ONS RIJST A 10 cent per pond. Peulvruchten kunnen niet worden afgc- I govon. I Van het Distributiebureau te 's-Gravenka- I go is Diededeeling ontvangen, dat in de afle ering daarvan cenigc stagnatie is gekomen. In den loop der volgende-week zal nog een I bon voor 1 K.G. aardappelen worden geldig vorklaard. 1)E AAUDAPPELLEN-VERKOOPERS WORDEN EROP OPMERKZAAM GE- I MAAKT, DAT DEZE BON ZEKER NIET 1 ZAL ZIJN IIET VOLGENDE NUMMER. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Loidon, 8 Juni 1917. LEIDEN. 8 JUNI. Do firma Glos en Leembruggen heeft, r geheel uit vrijen wil, haar personeel eon dubbelen toeslag toegekend, alsmede drie vrije dagen per jaar (einde Juli). Tot lid der commissie voor het examen voor leider van lichaamsoefeningen, in Don Haag af te nemen, is door den Min. van Binnenl. Zaken benoemd de heer M. A. A Stcyns, leer aar in do gymnastiek aan do B. S. alhier. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandscho Zaken is dr. L. Polak tot /edoropzegging toegelaten als privaat- iocont in de faculteit der letteren on wijs begeerte aan de universiteit alhier, om onderwijs te geven in de Duitsche letter kunde Tot directrice van de alhier opge richte Yakschool voor Meisjes voor -Leidon en Omstreken is benoemd mej. A. Bolle- man v. d. Veen, thans directrice der Huis houd- en Industrieschool te Dordrecht. Bij do eorste inschrijving hebben zich reeds 45 leerlingen aangemeld, zoodat eerstdaags de school zal- worden geopend. Zij ijzal gevestigd worden in een heeren huis aan de Héérengracht, thans ingericht voor magazijn van de firma J. Zaalberg, een ruim on solied pand, dat zich daarvoor bijzonder leent. Prof. dl*. Heering, alhier, is door de algemeen© vergadering dor Rem. Broeder schap benoemd tot voorzitter van de alg. vergadering in 1918. Prof. Hartman, alhier, did benoemd werd tot nieuw va-st lid der algemeene vergade ring en aanwezig was, werd door den voor zitter bijzonderlijk welkom gehceten, en golukgewonscht, waarvoor prof. Hartman zijn dank betuigde. Ingekomen is voor „Schoolkinder- vooding" f 2.50, gecollcoteord op het partijtje van Koos, en f 10.50V&, zijnde het batig saldo van do uitvoering op 3 Mei j.l. door do Loiclsche Vioolclub „A. N. ,U." Mej. B. D. Westra, alhier, is te Haar lem geslaagd voor het akte-examen L. O. Aan den Raad dezer gemeente is per Adres te kennen gegeven- door H. Piekaar en H. van Woeren, resp. voorzitter en secretaris van de afd. Leiden van den Cea- tralen Bond van Bouwvakarbeiders, dat ioor de hier ter plaatse gevestigde ver- cenigingen van patroons en arbeiders in he.t bouwbedrijf nieuwe arbeidsvoorwaar den zijn getroffen; dat deze zijn opgeno men in een collectieve overeenkomst en zij daarmede voor .den duur dier overeen komst zijn vastgesteld. Daarom verzoeken adressanten namens hun Voreéniging don Raad t© bepalen, dat deze arbeidsvoorwaarden ook in do bestek kon van voor de gemeente uit te voeren werken zullen worden voorgeschreven. Een paard, voor een voertuig gespa-n- ncm, geraakte gistermiddag bij de Blauw- poortsbrug te water. Het voertuig bleef op den wal. Het paard werd afgespannen en, bogde^ -door personen in een roeiboot, te water naar het Galgewater, vervoerd, waar het op den vasten grond werd gezet. Een ander paard kwam er van morgen minder goed af. Dit dier, loopend© voor een wagen, beladen met schapen en lam meren, kwam bij het afrijden van do Doe- zabrug om halfzeven in het water terecht, doordien het lemoen van den wagen brak. Paard, wagen, lammeren en schapen, alles ging te water. De voerman kon zich nog bijtijds door een sprong redden. Om tien uren eerst werd het paard, toen natuurlijk dood, opgetakeld. De andere dieren waren levend opgevisoht en konden ter markt ge bracht worden. Ds. J. W. Brass, alhier, hoopt Zon dag 1 Juli afscheid te nemen van de Ev. Lutihersche'Gem. en Zondag 8 Juli zijn in trede te doen bij de Ev.-Lubhersche Gem. te Rotterdam, na bevestigd te zijn door ds. J. Bergman, van Rotterdam. Het Studiefonds van den Gereformeer den Bond, penningmeester de heer J. O. Fliehe, te Arnhem, ontving voor genoemd fonds f 1000 van Gebrs. H., alhier. Het bestuur der Leidsche Vereeniging voor Kinderherstcllingskolonies bericht met dank de ontvangst van twee giften, n.l. een van honderd gulden van prof. K. O. en eon van tien guldon van mevr. L. Het hoopt, dat dit goede voorbeeld navol ging moge vinden UIT ONZE STAD. Landstormplichtigen. Gisteravond hield de afd. Leiden en Omstreken van de Vereen, van Landstorm plichtigen in Nederland een vergadering in ,,Zomerlust." Na opening doör den voorzitter, die zijn spijt uitWrukte over de geringe op komst en lozing der notulen, werd ver slag uitgebracht van de vergadering van den Landelijken Bond. Het bleek, dat de Bond 125 afdeelingen telt met een ledental van 10.000. De penningmeester bracht vervolgens verslag uit van den financieelein toestand der vereeniging. Met algemeene stemmen werd besloten 50 pCt. van de gelden af te dragen aa>n het Bondsbestuur. Op de eerstvolgende vergadering zal er een Propagando-Comsmissie worden be noemd. Binnonkorfc zal er een propaganda- avond worden gehouden. UIT ONS LAND. Een ouderscheiding. Men schrijft uit Harderwijk In hot internceringskamp alhier vond een oigenaardigo plechtigheid plaats, do eerste van dien aard gedurende den ge- heelen loop der intorneering. Aan den geintorneerden soldaat-mi' iuon klasse 1912 R. L. J. Celseulle, chasseur h pied, werd voor zijn dapper gedrag tegen over don vijand de ridderorde van Leopold 2de kl. en hot ooriogskruis uitgereikt, hem door Z. M. Albert koning der Belgen geschonken. Alle in het kamp aanwezige division stonden voor do uitreiking op liet ruime sportterrein opgesteld in orde van parade onder de bevelen van den Belgischen ka pitein—commandant Finet, terwijl allo niet ingedeelde officieren van hot Belgische legor en die van don interneeringsdienst de plechtigheid bijwoonden. Onmiddellijk na aankomst van den generaal-majoor, ooinmandant van hot interneeringsdepofc, werden na het openen der ban aan don dapperen strijder de kruizen op de borst gehecht door den kolonel Coppens van het Belgische leger. Doze voerde daarop tot defï troep het woordbracht de zware dagen van strijd in België bij Luik, Namen, Leuven, Antwerpen en aan den Yser ge streden in herinnering en liet vooral uit komen, dat dit Koninklijk blijk van waar deering een bewijs was, dat de geinter- neerden door de Belgische regeering niet werden vergeten. Onder do tonen van een opgewekte marsch defileerde do troop vöor don gede coreerde en na afloop daarvan wenschten de generaal en do verdere officieren, zoo wol Belgische als Nederlandsche, hem ge luk met de bijzondore onderscheiding. Het gebruik van afgeroomde melk. Officieel wordt gemoldMet het oog op do mogelijkheid, dat de melkvoorziening in den a.s. winter moeilijkheden zal op leveren en do boterborciding met betrek king tot de voorziening in do behoefte aan vet zooveel doenlijk moet worden uitge breid, is bij den minister van Landbouw do vraag gerezen of liet niet aanbeveling zoude verdienen het gebruik van afgeroom de melk (d.w.z. ondermelk of taptemelk) te bevorderen. In verband hiermede werd door hem op 16 Maart j.l. aan burgemeesters van een 39-tal gemeenten een afdruk van een opstel toegezonden van de hand van den heer B. van dor Burg, leeraar in do zuivelberei ding aan de Rijles Hoogere Land-, Tuin en Bosehbouwschool te Wageningen, ge schreven over het gebruik van ondermelk als voedingsmiddel. Daarbij werd tot burgemeesters hét ver zoek gericht het gebruik van afgeroomde melk zooveel mogelijk aan to moedigen, terwijl tevens werd gevraagd om mede- deeling omtrent het plaatselijk verbruik van afgeroomde melk en omtrent de hoe veelheden darvan wclko in den a.s. winter dagelijks noodig zouden worden geacht. Sedert zijn^een 18-tal antwoorden inge komen. Door de gemeenten Dordrecht, Haarlem, Hilversum, Kampen, Nijmegen, Utrecht, V eisen. Helder, Ede cn Zwolle, werden geen verbruikscijfers gonoemd ondermelk is blijkbaar bij bet meerendeel niet zeer gewild. Ook Groningen vermeldt nog bestaand vooroordeel tegon ondermelk, alhoewel al daar in het afgeloopen jaar door de melkinrichtingen Vredewold en De Nijverheid 275,621 L. ondermelk in consumptie werden gebracht. Den Haag geeft op een verbruik van pl. oi. 50,000 L. per week, Leeuwarden 8 a. 9000 L., Gouda 2100 a 2800 L-, VIaar- dingen ruim 12,000 L. Ook in deze gemeenten worden krachtige maatregelen noodig geacht (inzonderheid beschikbaarstolling tegon zeer verlaagden prijs) om het verbruik van ondermelk bij hot publiek ingang te doèn vinden; Amsterdam acht het niet raadzaam volle melk door ondermelk te vervangen doch wel om het gebruik van ondermelk naast volle melk aan te moedigen. Do eenige gemeente, alwaar het ver bruik van ondermelk als van eenige betee- kenis mag worden genoemd, is Rotterdam met een dagelijks verbruik van ruim 16000 L. (in 1916) zijnde 12.4 L. per hoofd en per jaar, tegen eon verbruik van volle melk van 115 L. por hoofd on per jaar. Uit het vorenstaande mag worden afge leid, dat althans voor dezen zomer geen behoefte bestaat aan een - regeling voor onclormelk, terwijl ton aanzien van den a.s. winter te dezer zake alsnog den af wachtende houding kan worden aan genomen Onregelmatigheden bij de Distributio van aardappelen. Maandag werden van gemeentewege te Gouda 28.000 K.G. aardappelen onder de ver schillende winkeliers gedistribueerd, om Dins dag aan het publiek te worden verkocht. Reeds vroeg in den ochtend stonden voor de groentenwinkels troepjes vrouwen, aan wie voor eiken bon 1 K.G. aardappelen 'werd ver strekt. Het viel echter op, dat sommige win keliers zoo spoedig waren uitverkocht, daar toch voor elke inwoner plus de hier wonende Belgen 1 K.G. was verstrekt. De toestand was zóó, dat vele huismoeders ten slotte met leé- gc handen 'naar huis konden gaan. Er Word dadelijk gedacht aan' verkeerde practijken van aardappelhandelaren en op last van den burgemeester werd onderzoek naar de voorraden, na vergelijking met de in geleverde bons en huiszoeking bij verschil lende handelaren gedaan, die beweerden to taal uitverkocht te zijn'. Niet onbelangrijke hoeveelheden aardappelen zijn toen voor den dag gekomen. Naar aanleiding van deze geconstateerde overtredingen zijn door den burgemeester verschillende handelaren van do distributie van aardappelen voor goed nitgeslotcn. Het onderzoek wordt nog voortgezet. In verband met deze achterhouding van voor de distributie bestemde aardappelen, werden reeds groenteventers door ontevreden vrouwen op straat gemolesteerd en de aard appelen opgecisoht, die de venters op hun kar hadden. Aan het politioburoau werden do vrouwen tevreden gesteld met de belofte, dat ook aan hen aardappelen zouden worden verstrekt. Inlijving lichting 1917. In het tijdvak van 1620 Juli 1917 zullen worden ingelijfd van de dienstplichtigen der lichting 1917, toegewezen aan het rogiment genietroepen en bestemd voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telefonist: zij, die niet werkzaam zijn hetzij bij de posterijen en te legrafie, hetzij bij do spoorwegmaatschap pijen; zij, die wöl werkzaam zijn bij de voor gemelde diensten, voor zooveel zij voor inlij ving in genoemd tijdvak met name zullen worden aangewezen. Voor den verderen duur van de tegenwoor dige tijdsomstandigheid zal uitstel of verlen ging van uitstel van eerste oefening slechts in zeer beperkte mate worden verleend en al leen om zeer gewichtige studie- of andere redenon. Zij, die in bovengenoemd tijdvak moeten worden" ingelijfd cn uitstel wcnschen. moeten daartoe zelf ten spoedigste liuu verlangen bij (ongezegcld) verzoekschrift aan don minis ter van Oorlog te kennen geven, met overleg ging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het werkelijk bestaan van de reden der aan vrage. Ten opzichte van alle tot liet regiment ge nietroepen behoorende militiepliehtigen, die in het genot zijn van uitstel van eerste oefe ning tot het tijdvak, waarin de dienstplichti gen der .lichting 1917, toegewezen aan dit korps en bestemd voor milicien-telegrafist of -tolefonist, moeten worden ingelijfd, wordt dit uitstel geacht te zijn verleend-tot 1 Octo ber a.s. Do doodelijke draad. Bij Koewacht is een Duitsc'i soldaat door den cleetrischcn draad gedood. Zeppelin boven Groningen. Officieel wordt gepield Op 2 dezer, tus- schcn 4 uur 10 minuien ©n 5 uur, heeft een Zeppelin zich boven een deel der provincie Groningen bewogen. Hij is achtereenvol gens waargenomen te Winschoten, Gro ningen en Delfzijl en is bij laatstgenoemde plaats beschoten. De Duitsche gezant heeft in opdracht zijner regeering haar le\\?ndig leedwezen over het gebeurde uitgedrukt en medegedeeld dat de commandant van het luchtschip ten gevolge van laag han gende nevel niet heeft geweten dat hij boven Nederlandsch gebied was gekomen. Zeodra hij bemerkte dat hij zich boven dit gebied bevond', heeft hij den koristen Weg genomen om hot te vorlaton. Uitvoer van aardappelen. Eon Haagsche correspondent van de „Tel." voegt aan zijn bericht dat ook dit jaar weder de uitvoer van vroege aard appelen zal worden toegestaan, het vol gende toe „Nader vernemen' wij, dat deze maat regel. noodzakelijk is met het oog op het feit, dat do oogst te groot is, om geheel hier to lande te worden geconsumeerd, terwijl do vroege aardappelen tevens niet bewaard kunnen worden. Ook redenon van internationalen aard nopen tot uitvoer. Er is echter, naar men ons verzekerde, geen sprake van, dat een eenzijdigen ex port zal plaats, hebben. De met verschil lende groepen van oorlogvoerenden ge sloten overeenkomsten in zake den uitvoer die ook voor aardappelen bindend zijn, la ten eon export naar één kant niet toe. Benzine. De toewijzingscommissie- voor benzine maaikt bekend, dat zij met aanvragen, niet vóór 15 dezer bij haar ingekomen, om voor de eerste maal benzine, benzol of kunstter pentijn toegewezen te krijgen, voorshands geen rekening kan houden. Ook indion be langhebbenden thans nog over een voorraad beschikken, uienen zij hun eerste aanvragen vóór bovengenoomden datum aan de foewij- zingscommissie voor benzine in te zenden, opdat to zijner tijd in hun behoeften kan worden voorzien. Aanvragen voor particuliere doeleinden worden in ieder geval ter zijde gologd. Rijwielen- en voortuigen verlichting. In verband met de lichtbcsparing heeft de minister van waterstaat aan do colleges van Ged. Staten verzoekt, hun gevoelen te doen kennenomtrent Ovontueele invoering van bopalingen, dat rijwielen eerst één uur na zonsondergang tot één uur vóór zonsopgang licht moeten voeren en bij heldere maan geen licht behoeven te voeren, en tevens omtrent toepassing van donzelfden maatre gel voor melk-, hand-, hondekarren cn der gelijke. Turf in beslag genomen. Door do veldwachters Ntijeboer en Van der Sloot te Lisse werd gisteren een sohuit met 20.000 turven in beslag genomen, wolko tur ven zonder consent werden vervoerd uit den Rooversbroolcpoldcr naar de gemeente Voor hout. Schip en lading werden ter beschikking van den burgemeester gesteld. De rechtbank te Rotterdam heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in haar college,1 de volgende alfabetisohe lgst van aanbeveling opgemaakt-: mr. H. de Bie, rechter in de rechtbank te Winschoten; mr. G. van der Flier, recliter-plaatsvervanger in de rechtbank te Amsterdam; mr. A. J. Warren, hoofdambte naar ter gemeente-secretarie van Rotterdam. Mr. J. E. Hoekstra, substituut-griffier bij de rechtbank to Rotterdam, is met het lot afgevallen tegen een van bovengenoemd© candidateu. Men schrijft aan „Het Volk"': De benoeming van prof. Verryn Stuart tot opvolger van prof. d'Aulnis do Rourouill aan de Utrechtscho Universiteit, heeft in vele kringen ergernis gewekt, omdat do heer, Verrijn Stuart bovenal op grond van zijn pro-Duitscke gezindheid naar voren werd gebracht en anderen op grond van hun niet-pro-Duitsche gezindheid op den ach tergrond werden gedrongen. Openlijk komen de pro-Duitsohe propagandamakers, die in professorale kringen en in de kringen vaa het gemeentebestuur een zeer grooten aan hang hebben, daarvoor uit. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is in het Woensdag gehouden comité-generaal van den Amsterdamschen Raad besloten, tot bui tengewoon hoogleeraar te benoemon dr. J. de Bruin, lector in de kinderziekten aan de universiteit van Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisterochtend een bezoek aan het nieuwe gebouw der Bataafsche Petroleurn-Maat schappij aan de Carel van Bvlandtstraat, in Den Haag. Op-voorstel van den heer Bruch e.a. besloot de Raad van Haarlem met -26 tegen 2 stemmen, om de rechtsgeleerde oommissio uit te noodigen een verordening te ont werpen, waarin bepaald wordt, dat de bar biers- en kapperssalona dee Zondags tul len worden gesloten. Tot nu is een onderlinge regeling van kracht, waarbjj 88 zaken gesloten zijn. Daar 4 kappers echter weigerden, om aan deze onderlinge regeling mee te doen, vreesde een deel der anderen, dat ook de Zondags^ sluiters hierin aanleidihg zouden vinden, orn eveneens hun zaken weer te openen. - Het 21ste Provinciaal Noord-Hol- landsch Zendingsfeest wordt Donderdag 28 Juni a.s. gehouden op het landgoed „Water land", van jhr. mr. J. W- G. Boreel van Hogelanden, te Welsen. H.M. do Koningin op haar inspectietocht. Men schrijft uit Yught, dato 7 Juni: Gistermiddag ongeveer 6 uren, nadat H. M. van Haar inspectie was terug gekeerd, kwam H. M. alhier me»t haar salon-rijtuig aan en werd ongeveer 7 uren de maaltijd gebruikt, waarbij mede aanzat de Commissaris in dit gewest-, mr. baron Van Voorst tot Voorst. Na afloop van den maaltijd werd de burgemeester onzer gemeente, de heer A. W. J. v. Lanschot, aan H. M. voorgesteld. Na de begroeting werd een landelijke wan deling gemaakt, waarbij onverwacht een bezoek werd gebraclut aan de boerderij van het gemeenteraadslid den heer C. van. Uden. H. M. trad het eerst de boerderij binnen, waar de huisvrouw bozig was met het verrichten van haar huiselijke zaken. De vrouw, verrast en verlegen met dit on verwachte bezoek, werd gauw gerust gesteld door H. M., die de landsmans vrouw recht hartelijk begroette. Met be langstelling informeerde de Koningin naar het gezin en bezichtigde daarna geheel de omgeving. Met den eigenaar der bouw hoeve bezichtigde H. M. vervolgens het bedrijf. Het bezoek had bijna een halfuur geduurd, waarna H. M. terug wandelde naar het station. .Op weg daarheen bezocht H. M. nog het arbeidersgezin van L. Hees- akkers. Uit 's-Hertogenbosch wordt gemeld, d.d. 7 Juni Hedenmorgen, precies öp den aangege ven tijdj reed H. M. ui'b ter' bijwoning van de gfoote militaire oefeningen in de Drunensche duinen. Do belangstelling van het publiek was ook zeer groot. Na deze oefeningen werd een bezoek ge bracht aan het afwateringskanaal 's-Bosch- Drongelen. Ongeveer vier uren vertrok H. M. naar de Residentie. ABBENES. Naar wij vernemen, zal een huis, dat reeds tamelijk ver in aanbouw is voor rekening van de wed. H., alhier, weer afgebroken moeten worden, omdat men zich niet aan do vastgestelde rooilijn heeft gehouden. ALPHEN. De Alphonsclie Kiesvereeniging heeft besloten, voor de drie vacatures in don Gemeenteraad twee candidaten te stellen en wel de hoeren T. A. Coenon en J. Smit, beiden aftredend. De candidaat der A.-R, Kiesvereeniging voor do vacature-Van der Linden is do heer J. Verduin ALKEMADE. Dit jaar treden als Raadslid perio diek af de heeren S. Strijk, C. van Rijzen en J. Verweij. HAARLEMMERMEER. De „Sts.-crt." bevat do statuten van do Ver. van Grond- on Landbouwers, alhier. HILLEGOM. De „Sts.-Ct." bevat de statuten van' do R.-K. Patronaatscomsnissio a-lhior. KATWIJK. Mej. H. Wassenaar, aJbior, is te Haar lem geslaagd voor hot akte-examen L. O. Bij resolutie van den Minister van Fi-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1