De Wereldkrljg. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. üo. ï7S®4. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 2 -Jura?, Derde 'Blad. Annt» 19Ï7„ De algemeene toestand. De Fransciie socialistische partij mag heb ben besloten naar Stockholm te gaan, de Fransche regeerïng schijnt van andere ge dachten te zijn en geen paspoorten te willen geven, ook niet voor Petrograd, zoolang da .socialisten, die de conf.nnie organisser&o, Stockholm niet hebben verlaten. De rede .van fninister-president Ribot geeft over dit standpunt meerdere inlichtingen. Daarna is een geheime zitting gehouden, waarin over Rusland mededeelingen zijn gedaan. 0£ de Kamer daarna nog zoo geestdriftig was voor het standpunt der regeering zullen we spoe dig weten. De sociaal-democraten Moutet en Cachin zjjn in Rusland geweest en zij achten een gang naar Stockholm noodzakeliik. Renaudél ..heeft in de ,,Humanité" meegedeeld, dat de mededeelingen dier heeren juist de aanlei ding zijn geweest van de groote eenstemmig- -- heid in de Fransche socialistische partij in zake het zenden van afgevaardigden. De Rus sen zouden van plan zijn om de Duitsche so cialisten voor nieuwe verantwoordelijkheden te plaatsen door antwoord te vragen op dui delijk omschreven vragen aangaande de oor zaken van den oorlog en de voorwaarden voor een duurzamen vrede. Do R uss en weten toch nog niet precies, wat ze zullen en moeten doen om hun vrij heid niet weer te verliezen. Er komen dan iwel mededeelingen, dat de toestand gunsti ger wordt, maar er zjjn toch ook berichten, jie in staat zjjn bij de bondgenooten pessi mistische gevoelens op te wekken. Zoo heeft bet comité van arbeiders en solda ten het beheer van het fort te Kroonstad in Handen genomen en iweigert dit de voorloopige regeering te er kennen. De vertegenwoordigers dezer regee ring werden weggestuurd. Onwillekeurig 'lringt zich de waag op, wat de bezitters met het fort denken te doen. Als er nu eens een Duitsche vloot komt? Een ander merkwaardig feit is, dat er .estaakt wordt ter verkr ijging van en zes-urendag. Daarvoor is op 120 van de grootste fabrieken te Petrograd het ■ja ,werk neergelegd en 't meerendeel dezér fa- brieken werkt voor den oorlog. De Russen blijven toch theoretici. Andera landen, zoo wol vriend als vijand hebben hun toch ruim schoots doen zien, dat men er zoo niet komt. Dat is nog niet alles. Ook over het op treden van uit Zwitserland gekomen Russi- -» eohe socialisten, zijn de berichten nu juist niet geruststellend en dan schijnt de socialis tische minister Kerenski er aan te moeten gelooven. Die treedt te krachtig op. Tseretelli, de minister van post en tele grafie, heeft blijkens een Havas-telegram, voor den Raad van Arbeiders en Soldaten te Moskou gezegd, dat nu Kerenski van de re geering een schier onbeperkte macht heeft gekregen, zjjn „voorwaarts" een beweging y&n het proletariaat in naam der vrijheid moet ontketenen. De democratieën van de .wereld moeten niet kunnen zeggen: volg niet het voorbeeld van do Russischs republiek. De laatste.toevoeging doet vermoeden, dat hier een aanval op den minister vau oorlog en marine wordt bedoeld. DeEngelschearbeiderspartijzal eenige vertegenwoordigers naar Rusland zen den, die onderwij! te Stockholm een bezoek sullen brengen. De „Vorwarts" meldt, dat Anseele, het lid van het uitvoerend comité van het Inter nationaal Socialistisch Bureau, ook naar Stockholm zal gaan. De Duitsche pariij bad gezorgd, dat hem een pas werd ver strekt. .Van de fronten weinig van belang. In de Middellandsche Zee is een Duit sche duikboot in den grond ge boord. Uit Rome wordt gemeld, dat de Fransche duikboot „Circe" 26 Mei vóór Cat- taro een groote vijandelijke duikboot door een torpedoschot in den grond heeft ge boord, toen deze do haven uitkwam door een torpedoboot begeleid. Ofschoon ze door vjjandelijke vliegtuigen werd aangevallen, keerde de Fransche duikboot behouden in haar haven terug. De Franscbs minister-president over Fransche deelneming aan de con ferentie te Stockholm. Minister-president Ribot heeft gisteren in de Fransche Kamer, vóór deze in geheime zitting ging, een rede gehouden. Sedert eenigen lijd, xeide hij, is er sprake. \an een internationale (Conferentie tusschen socialisten van alle lan- iden, met inbegrip van Duitschland en Üosten- irijk-Hongarije. Dit rlan is niet in Frankrijk ont slaan. Het heeft reeds geleid tot vertroebeling van de openbare mccning en lot verdeeldheid in ido socialistische partij zelve. "Hu Vanderveldc, zelf een zoon van het ver minkte België, zich tegen de confcfentie heeft uitgesproken, heeft men den plicht na te denken. Het eerste bezwaar ertegen is het doen ont staan van het vermoeden, dat een partij zich in de plaats zou willen stellen van de regeering '(toej. op tal van banken). De vrede van morgen kan niet het werk zijn van welke partij ook (toej.). Indien de socialisten bijeenkwamen om de ©orlogsoogmerken to onderzoeken, zouden de Katholieken morgen hetzelfde recht hebben. (Lefar interrumpeert: daar denken de Katho lieken niet aan!) Do vrede, aldus Ribot met een .krachtig ge baar, kan alleen een Fransche vrede zijn. (Le vendige toej. óp alle banken, behalve aan do uiterste linkerzij, waar echter verscheiden so- eialisten in de handen klappen.) Kan men op het oogenblik praten met hen, 'die onze vijanden zijn? (Levendig handgeklap.) Met hen, die "geen mond open deden om de mis daden op do kaak te-stellen? (Langdurige tooj.) Ribot voegt erbij: hun misdadig zwijgen. Een nieuwe uitbarsting van geestdriftige in stemming doet liet einde van den zin verloren •gaan. Ribot gaat voort: Kan men, terwijl de vij and nog een stuk van ons land bezet houdt, 'jnet hem overleggen? Zoo oordeelt men aan de- zijde. Ribot wijst daarbij op de socialisten, die horn in do rede vallen, maar Ribot gaat voort: De regcering, die zich haar verantwoordelijkheid bewust is, weet, dat als een dergelijk plan uit gevoerd zou worden, het wanorde zou' stichten in de openbare meening. Op dit oogenblik clicut het land al zijn geestkracht to verzamelen voor het laatste tijdperk van den.oorlog. Als men het land wijs maakte, dat dergelijke bijeenkomsten weldra tot den vrede konden leiden, wat zouden dan, mijne heeren, de gevolgen zijn? Neon, mijne heeren, de vrede kan slechts uit de overwinning voortkomen. (Deze uiting verwekt op alle ban ken, behalve die van de uiterste linkerzijde, een buitengewone geestdrift. Dc leden, slaan op en brengen een ovatie aan den redenaar, die ver volgt): Wat zou men daarvan aan dc overzijde van don Oceaan denken, in die groote republiek, welke zich opmaakt orn ons zoo kostbaren steun te bieden? (Toej.) Neen, rnijno heeren, de re geering kan zulk een precedent niet toelaten, zij j kan de vêrantwocrdelijkheïd om de reis naar Stockholm te vergemakkelijken niet op zich ne men. Er kan geen twijfel beslaan aan de vader landsliefde van onze collega's. (Ribot wijst op de socialisten. Toej. bij de linkerzijde.) Ribot zwaait eveneens hulde toe aan de ge voelens, die do Russische bondgenooten bezie len, welke 'ongetwijfeld de redenen zullen be grijpen, dio op het oogenblik bcpaaldo bespre kingen niet veroorloven. Do Fransche regeerïng was al in de gelegenheid, haar genegenheid en bewrondering te uiten voor do dap.pcro mannen, die in Mei de regcering van Rusland op zich namen. Wij zullen nog meer passen geven om naar Petrograd te gaan, als dc conferentie te Stockholm van de baan is (levendige protesten en ironische uitroepen aan de uiterste linker zijde). Ik zeido, dat de regecring paspoorten voor Petrograd-zou verleenen, toen de Franschen bij. hun doorreis te Stockholm geen kans liepen om tegen wil en dank agenten van den vijand te ontmoeten (toej".). Wij kunnen de openbare meening niet laten Vertroebelen door deze voorbarige vredesgeruch- ten, wij weten vanwaar ze komen. Er is een brutale en onbeschaamde campagne begonnen. (Lev. toej., behalve bij de uiterste linkerzijde,) Zegt men niet, dat er een geheim offensief on niet defensief verdrag met Rusland be slaat, hetwelk de president zelf zou hebben be krachtigd? Mijne heeren, dat is schandelijk. (Langdurige toej.) De regecring zal eerlang alle bescheiden openbaar maken. (Lev. toej.) Ribot betoogt dan, dat deze campagne beoogt, siakingen aan fe stichten, die echter in Frank rijk minder talrijk zijn dan bijv. in Engeland cn geweien moeten worden aan economische be zwaren. Do regeering is overtuigd, dat de openbare meening zich niet van de wijs zal laten brengen en dat do Kamer en het land in hun plichten piet te kort zullen schieten, (Langdurige toej. op allo banken, behalve op een deel der uitorste linkerzijde, geroep uit het centrum en van de linkerzijde: aanplakken!) Als Ribot naar zijn plaats terugkeert, juicht het grootste deel der Kamer hem toe, maar de uiterste linkerzijde legt groote verontwaardiging aan den dag over het verlangen om de rede aan te plakken. Ribot brengt dan door een gebaar do beroering tot rust, en zegt: Voor vaderlanders en eerlijke mannen als wij zijn is het thans geen tijd om verdeeld te zijn. Waarom zouden wc stemmen over de aanplakking van een rede? (Lev. toej.) De afgovaardigde Cachin komt dan op het spreekgestoelte en herinnert, dat hij en zijn col lega Moutet pas dertig dagen in Rusland hebben doorgebracht, te midden van do geweldigste ge beurtenissen. Wij vreezen zegt spr. dat het land en het parlement zelf daarvan niet op do hoogte zijn, maar er zijn zekere indrukken, die wij op dit oogenblik niet kunnen toevertrou wen aan het geheele land, dat wij lalc-r volledig zullen inlichten. Spr. stelt voor, een geheime vergadering te houden en dit voorstel wordt met handopsteken aangenomen. De zitting wordt dan geschorst en in comité generaal hervat. Allo groepsbesturen uit den Senaat hebben gistermiddag in eeü gezamenlijke vergadering met algemeene stemmen de vólgende motie aan genomen: „De groepsbesturen uit den Senaat, van oordeel, dat alleen de verantwoordelijke re geering de bevoegdheid heeft om naar buiten te onderhandelen over aangelegenheden, die het bestaan en de waardigheid des lands raken, be sluiten haar te interpelleer en over dc houding, die zij denkt aan te nemen inzake do conferentie te Stockholm." Als gevolg hiervan is een interpellatie inge diend, onderteékc-nd door de voorzitters van alle groepen, uit den Senaat. Een groot, algemeen Euteute-offensief? Van goed ingelichte Duitsche zijde wordt den correspondent van de t,N. R. CL" medegedeeldIn do Entente heeft de wcnscli van Engeland om den oorlog voort te zetten, zoolang er ook maar eenig uit zicht op succes is, gezegevierd. Een groot algemeen offensief dat niet de voortzet ting is van de offensieven, die dit voorjaar hebben plaats gevonden, staat voor do deur. Men verwacht dat het in de eerst komende. weken op alle fronten tegelijk zal losbreken. Het is Engeland niet alleen gelukt, Frankrijk daarvoor te winnen, maar ook Rusland zal do proof op do discipline van zijn leger wagen en dit aan den algemeenen aanval laten deelnomen. Het reusachtige offensief zal zich niet alleen tot het westelijk en oostelijk front, tot Macedonië en Palestina bepalen, maar men meent to Berlijn do zekerheid te heb ben dat ook groote operaties ter zee er mede zullen gepaard gaan. Men vermoedt hier verschillende oorzaken voor do haast waarmede dit offensief op touw is gezet, ofschoon het ondor normaio omstandig heden toch zeker in het belang der Entente zou geweest zijn de voorbereiding tot den herfst uit te stellen. Ten eerste, zoo meent men hier, zal Engeland bij het toe nemend verlies van tonnenmaat, niet lang meer de ontzaglijke hoeveelheid scheeps- ruimto voor een dergelijk offensief ter beschikking hebben. Dan wil het stellig door een snello beslissing trachten het algemeen dreigend© gebrek' aan levens middelen voorkomen. Ten derde vermoedt ra en dat in Engeland de overweging van invloed is geweest, dat liet steeds moei lijker zal worden de oorlogs-stemming levendig to houden, zoowel in het eigen land als bij do bondgenooten. In het bij zonder zou men haast hebben gehad, om van do tegenwoordige strooming te Petro grad partij to trekken. Daarom, zoo meent men hier,' zal thans deze geforceerde po: ging worden gewaagd. De afzonderlijke vrede van ltuslaud. Maxim Gorki deelde mede, dat hij van den Bulgaurschen gezant te Berlijn Rizoff een schrijven had ontvangen. Nadat Rizoff plechtig verklaard had, dat hij op eigen initiatief schreef, zeide hij, dat hij door zijn officieele positie de gevoelens kende van do landen, die tegen Rusland strijden. Onder veel vleierijen aan 't adres van Gorki en het Russische volk en met een beroep op de gevoelens van mensche- lijkheid, zet Rizöff dan uiteen, dat het voor Rusland, nu het zijn misnoegen over do anncxatie-politick te kennen heeft ge geven, doelloos is om den oorlog nog verf der door te zetten. Hij stelt dan ook een afzonderlijken vrede voor en zégt, dat do vijand bereid is het Russisehe grondgebied te ontruimen en dat Duitschland niet van plan is tegen het vrijo Rusland in het offen sief te gaan, wanneer Rusland op allo fron ton kalm blijft. Rizoff stelt voor onmiddellijk tot een wapenstilstand over te gaan, maar do ver schillende logors voorloopig nog te laten in de stellingen, dio zij thans hebben inge nomen. Er zou dan zoo spoedig mogelijk ee>n volksvergadering bijeen geroepen kun nen worde.7 teneinde over het al of niet voortzetten van den oorlog te beslissen. Rizoff bood aan met Gorki to Stockholm of in een anclcro Zweedsehe stad de zaak nader to bespreken en verzocht telegra fisch antwoord aan 't adres van Grekoff, Strandvagen 47, Stockholm. Hij verklaar de half Februari brieven van ongev. ge lijken inhoud to hebben gezonden aan de Russischo gezanten te Christiania en te Stockholm. Na de revolutie schreef hij den gezant te Christiajiia opnieuw en verzocht hem Miijoekofs woorden eens nauwkeurig te overwegen ,daar deze er op schenen to duiden dat Rusland wel tot afzonderlijken vrede, geneigd zou zijn. Gorki publiceerde den brief, dien hij schandelijk, brutaal en dom noemt. Hij is dan ook niet van plan er op to antwoor den. BODEGRAVEN. De hoer Hofman, hoofd der openbare school in De Meije, is benoemd tot hoofd aan een der openbar© scholen te Alblas- serdam. De heer P. Maaskant, hoofd der Gro en-van-P rinstr er-School, alhier, her dacht onder vele blijken van belangstel ling den dag, waarop hij 25 jaren geleden zijn loopbaan als onderwijzer begon. In den Rijn, alhier, is opgevischt heft lijkje van een pasgeboren kind. Er wordt een onderzoek ingesteld. LISSE. "Wegens het droge weer en hoogstwaar schijnlijk ook door de brandstof fensckaarsch- te, is men deze weck reeds begonnen mot don verkoop van nieuwe turf in den Roovcrs- broekpolder. Dit is een nog n-ooit voorge komen feit. Dezer dagen zagen wij bij enkele bloe misten hier ter plaatse, dat men reeds be zig was met hot rooien van kweek van hya cinten. WASSENAAR, Zaterdag 16 Juiii a.s. zal het 25 jaar geleden zijn ,dat dr. Van Praag zich als arts in dezo gemeente vestigde. Ongetwij feld zal het op dien dag den jubilaris niet aan- belangstelling ontbreken, gezien hot vele goeds door dr. Van Praag in dezo gemeente verricht, niet alleen als medi cus, maar ook als voorzitter van do Wassen. Bouw ver eeniging on als bestuurs lid van verschillende andere nuttige instel lingen. LEIDERDORP. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig: de heer Van dér Stoel. Wordt ter tafel gebracht en gelezen: 1. Een verzoek van de voorzitters en se cretarissen van een drietal vereenigingen, om maatregelen te overwegen, dio toe leiden, om het verbruik van 30 kub. Meter gas por maand te verzekeren, tegen den nor- ma alprijs, óf op andere wijze in deze behoef te te voorzien. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. een afschrift van dit verzoekschrift mot hun aanbeveling, hebben verzonden aan liet gemeentebestuur van Leiden, uit welke gemeente het gas-wordt betrokken, doch dat nog göen antwoord is ontvangen. 2. Een schrijven van hot bestuur van de Ohr. Naai- en Handwerksohool, omtrent do rekening dier instelling over 1916 en wordt, in verband daarmede, met algemeene stem men, besloten, het op dö begrooting uitge trokken subsidie van f 100 too te kennen. 3. Brieven van Geef. Staten, ton geleide van hot goedgekeurd kohier van don hoof- delijken omslag en van het sehoolgold ovor het 1ste kwartaal 1917 en van het Raads besluit tot .wijziging der begrooting 1916. Hierna deelt do Voorzitter mede, dat hoï onderzoek naar do kosten van aansluiting van het Raadhuis aan het telefoonnet nog niet is afgeloopen. Vervolgens. leest 'de Voorzitter hef verzoete voor van het bestuur der. vereeniging „Do Ambachtsschool," to Leiden, om een subsi die van f200 per jaar of een jaarlijkieho bij- drago van f 20 per leerling.» en :W« adviseeron tot .wederopzegging een bijdrage te verleenen van f20 per leer ling, tot een maximum van f200 per jaar. Na eenige-bespreking over het nut der school voor jonge ambachtslieden, wordt het voorstel met algemeene stemmen aangeno men* In de begrooting voor den dienst 1916 wordt een kleine wijziging aangebracht, en het betrekkelijk besluit vastgesteld. In het Raadsbesluit van 13 November 1916, tot het aangaan van een geldleening ad f 50.500, wordt punt 2, handelende over de aflossing, ©enigszins uitgebreid. Het Kohier van den hoofdelijken omslag der forensen wordt vastgesteld. Bij do rondvraag komt ter sprake het on derhoud van den weg op den Lage-Rijn- dij-k, waarin, te zijner tijd, de nöodige ver betering zal worden aangebracht.» Hierna wordt do vergadering gesloten, BURGERLIJKE STAND. OMSTREKEN. BOSKOOP. G e b o r e n Gerrigjen d. van N. v. d. Wolf en H. Meuleman. Yvonne Clara d. v. M. Pb. Homeman en S. Bloemgarten. Overleden: Leonardus de Jong 1 jr. Theodorus H. Steenkamer 1 jr. Gehuwd: C. J. van Vliet 29 jr. en M. Chr. de Jong 22 jr. H.TT/LEGOM. Ondertrouwd: A. A. J. Vermandei en J. B. Salier. C. van der Lans en M. ,B. van der Klauw. Gehuwd: P. N. Jonkheer en A. H. Post Bevallen: A. C. Philippo geb. Scheffer d. H. Spilker geb. Van Riel d. J. A. Peters geb. Zuiderduin d. J. Driesscn geb. De Boer d. -r- O. Ruig- rok gob. Van Diomen z. A. A. de Reep geb. Vermeulen z. A. Wagner geb. Van der Horst d. D. A. van der Ploeg geb. Van Zuylen d. Overleden: C. Verhoeven 18 jaar. W. Gras 42 jaar. H. Raamsveld 55 jaar. NOORDWIJK. Geboren: Henk, zoon van G. H. Krau en E. J. Sartori. Leonardus Bartholomeus, zoon van G. van Dam en M. A. Keereweer. Jannetje dochter van D. Barnlioorn en A. v. Duin. Adriana, dochter van P. Hoek en J. v. d. Voet. Trijntje, dochter van W. Sloof en M. Barnlioorn. Ondertrouwd: Cornelis Schouten, 25 ja-ar, te Blokker, en Johanna Gerarda Remmerswaal, 22 ja-ar, to Noordwijk. Cornelis Verloop, 29 jaar en Maria Chou- four, 2-3 jaar. Jolian Gerrib Krieger, 24 jaar, te Waarder, en Neeltjo Passchier, 27 ja-ar te Noordwijk. Gerardus Wil helmus Blok, 24 jaar, en Josepha Joanna van Roy, 25 jaar. Getrouwd: Simon de Hey, 22 jaar, te Gouda, en Margarctha Jacoba Johanna Rietmeijer, 22 jaar, te Noordwijk. Hen- dricus Gerardus de Haas, 23 jaar, en Jo hanna van Veen, 24 jaar, Overleden: Klazina Caspers, 71 jaar, wod. W. Wynands. Hendrik Lode- wijk Drucker, 2 jaar, zoon van It. Drucker en M. J. P. van Hasselt, te Dordrecht, tijdelijk alhier. Maria v. d. Luyt, 69 jaar, wed. A. Klinkenberg, gehuwd met A. Barnhoorn. TER-AAR. Bevallen: M. Kapteijn geb. Turkenburg. D. J. J. Hoogervorst geb. Heemskerk, Z. G. Verkerk geb. van Vliet, Z. Overleden: C. Vale 74 jr. wed. van J. van den Boogaard. W. Esveldt 28 jr. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: J. van Beekum, 38 jaren en J. M. van Dijk, 33 jaren. A. de Blok, 23 jaren en TIi. O. Jansen, 28 jaren. Overleden: Maria Elisabeth Tuu- renhout, echtgenoote van H. -J. van do Pol, oud 47 jaren. ZOETERWOUDE. Geboren. Adriana Cornelia, D. v. N. van den Akker en J. B. Schrader. Cornelis Jacobus, Z. v. C. J. van Amsterdam en M. J. .van der Reijdcn. Adrianus Petrus. Z. van J. Berg on M. A. van. Noort. Maria, D. v. H. van Dalen cn A. de Vat. Antonius, Z. v. Jac. van Klink en J. Kook. Ondertrouwd: Jacob Verheul 24 j. van Benthuizen en Dina Leune 25 j. Marinus Bos 29 j. van Zoetermeer en Yda Sohenke- veld 24 j. Getrouwd: Jacobus van der Honf 27 j, van Zoetermeer en Maartje van Tol 26 j. Cornelis van Haastert 63 j. wednr. van Maria Ruigrok en Catharina Overdevest 55 j. Overleden: Gecrtruida Belleman, 80 j. wed. van Theodorus Oudshoorn. Arnoldus do Jong, 9 j. Cornelia Andriessen 78 j. WASSENAAR. Geboren: Johanna Pe- tronella, D. v. G. Looyestein en M. Ruigrok van de Verve. Lauwrijntje, D. v. J. Hoek en M. Cromzigt. Petronella Elisabeth, D. v. J. J. Langeveld en A. M. Westgeest. Ondertrouwd: P. Westgeest 58 j. en H. Kortekaas, 49 j. W. van Voorthuijzen, 22 jaar en 0. H van Kuijen, 21 j. Overleden: M. C. Tipker. 2 j. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Di na, D. v. J. v. d. Ploeg en Q. Raaphorst'. Oatkarina. D. v. P. Meyer en P. van Diest. Cornelia. D. v. J. Duivenvoorden en A. v. d* Berg. Overleden: Petrus Beik, 26 j. van Lei den. (St. Bavo.) Gehuwd: Wilh. Meskers. 25 j. van War mond en Helena Dicbcn, 22 j. Ondertrouwd: Th. van Haaster, 28 j* en Gecrtruida Ruigrok, 23 j. Vraag: Ik bekoor bij het 32ste L. W. Bat. Grenadiers, lichting 1907 (Militie- lichting 1899). Moet ik nu voor één dag of voor vier dagen opkomen en wanneer? Antwoord: Vermoedelijk voor één dag. De opkomst moot nog nader worden bekond gemaakt. iVraags Ik heb oen aa&seggaag ont vangen^ dat ik aanstaande Vrijdag, voor, de keuring moet komen voor do landstorm.-. Ik ben 32 jaar geweest half Augustus. Was ik dan al niet dienstplichtig geweest, toon. do oorlog begon? Antwoord: Neen, toen viel u nog niet onder de bepalingen om als dienst plichtige te worden aangemerkt, thans echter wol, doch alleen voorloopig voor wat do keuring betreft, niet do opkomst onder de wapenen. Vraag: Ik ben een jaar huzaar ge weest cn daarna zee jaren marechaussee te paard en alzoo gepasporteerd op 13 April 1913. Ben ik nu tot mijn 40ste jaar landstormplicktig of behoor ik tot de landstormklasse 1905. Antwoord; Ja, tot uw 40ste jaar zijt ge landstorraplichtig. Vraag: Weet u hier te Leiden ook iemand die mij ijnader zou kunnen inlich ten over de wetenschap van het spiritisme? Antwoord: Er zijn hier wel eenige spiritisten, doch een vereeniging met een ge-ordend bestuur ia er, gelooven wij, niet.: En nu vinden wij geen vrijheid u hier een spiritistisch adres te noemen. Wel bestaat hier een af deeling van de Ned. Theoso fisch© Vereeniging en daar zal men u wel licht ook wel kunnen inlichten over spiri tisme. Adres: Hugo-de-Grootstraat 22. In den boekhandel kunt u ook geschrif ten bestellen over de wetenschap van heb spiritisme. V ra a gBij verzuim van inzending van de vragenlijst, loopt men gevaar voor den a.s. winter van brandstoffen verstoken te blijven. Deze aanhoudende waarschuwingen bij advertenties in Uw courant stemmen die genen, die wel aan hun verplichtingen vol daan hebben, tot nadenken. Toen levens middelen- en broodkaarten werden inge voerd, kreeg men de genummerde aan vraag met strook. Deze strook, afgescheurd van do aanvraag, was het wettig bewijs, waarop men do kaarten kon bokomen. En dan rijst de vraagWolk bewijs kan men nu aanvoeren, dab men zijn brand- stoffenbiljet heeft ingezonden, m. a. w. als de commissie tegen den winter tot u zort: Wij hebben uw biljet niet aangetrofh o. wat zal er dan gebeuren? Antwoord: Zulk een bewijs van ont vangst ware misschien niet kwaad geweest. Hoewel een vergissing niet absoluut uit gesloten is, mogen wij toch wei zooveel vertrouwen in de administratie van de brandstoffencommissie stellen, om aan to nemen, dat geen vragenlijsten zullen ver loren gaan. En in het uiterste geval is eil ook nog zoo iets van goede trouw. Wij kunnen ons bovendien niet voorstel len. dat er iemand zal zijn, die niet een vragenlijst invultevenmin als dat zo bij de commissie zoek zouden raken. In dit haast ondenkbare geval zou er, dunkt ons, toch nog wel voor dien enkeling gezorgd worden. Vraag: Het vorige jaar October ben is als vreemdeling hier komen wonen. Nb heeft do huisheer om die reden mij f per week meer laten betalen dan mijn^ andere buren (in plaats van f 3.25 dus f 4). Dat is natuurlijk O. W. Waar of tot wien raoet ik mij nu vervoegen om dit geld terug te krijgen? Antwoord: Van terugkrijgen zal wel geen sprake zijn. De wet, waarmede de man van de belasting u paaide, is nog niet ingevoerd en zal wel geen terugwer kende Ia-acht hebben. Het zal zelfs de vraag zijn of zij niet een verhooging van ƒ0.75 op een huur van f 3.25 tolereert. Het best zal zijn, dat u eer. goedkoopo woning zoekt-. Vraag: Wanneer mevrouw» een dienst bode huurt en er op'staat, dat zij (do dienstbode) een zwarte japon draagt, voor rekening van wie komt dan het aanschaf fen van dit kleedingsbuk? Antwoord: Wanneer mevrouw bij de huurovereenkomst de conditie heeft ge steld, dat het dienstmeisje een zwarte ja pon moet dragen en het meisje accepteert' de huur, dan kom*- die voor rekening van het dienstmeisje zelf. Heeft mevrouw er niet over gesproken en eischt zij het na do dn-dienst-trediffig, dan wordt heb geval iets anders, hoewel, naar het ons voorkomt, oen dienstmeisje in een nette dienst er wel een zwarte japon op behoort na te houden. Vraag: Ik heb dn do helft van het vo rige jaar een besohrij vingsbil jet ontvangen voor de Rijks-Inkomstenbelasting en dit naar waarheid ingevuld en door bewijzen aangetoond, niet belastingplichtig te zijn en op nader aanvraag der inspectie aange toond, dat ik nog niet eens de helft van, 't inkomen heb om belastingplichtig te zijn. Nu zendt men mij weer een beschrijving^- biljet. Zij weten nu eenmaal, dat ik geen inkomen heb. Is dat geen onnooclige plage rij Wat is daar aan te doen Antwoord: Er zit niets anders op, dan het inschrijvingsbiljet weder naar waar heid in t-e vullen en verder af te wachten. De heeren denken vermoedelijk, dat uw, inkomen is vermeerderd. Zendt u het in schrij vingsbil j et ingevuld niet in, dan be loopt u de kans, ambtshalve te worden aan-' geslagen en dan helpt geen reclameeren. Dan moet u betalen. Vraag: a. Ik ben van de lichting 1917, (militie) ingedeeld bij do vesting-artillerie 2e gedeelte. Is het u ook bekend, wanneer ik onder dienst moet? b. Gaat het laatste gedeelte van liet ting 1917 vóór het eerste gedeelte van lichting 1918 onder dienst? c. Wordt er onder de tegenwoordige om standigheden nog uitstel verleend 1 A n t w o o r d a. Neen- een datum is nog niet bekend. b'. Ja- althans van eenzelfde wapen. Alleen voor het do» van examens esa dringende redenen.. -

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9