Rechtzaken. Maison „LUXE" - Breestraat 63. HALFJAARLIJKSGHE OPRUIMING Uit de Omstreken. Gemengd Mieyws. Hp Nipuwctp modellen Zomer-en Stroo- UG lxicuwoic hoeden en Sportpetten. N.-Ryn 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl. AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag: LeidscK Volkshuis: Tentoonstelling So ciety of Friends War Victims' Relief Com mittee. Van 25 en 69 uur. Zaterdag StadszaalFeestavond van „De Stem, des Volks". Maandag: Sportterrein Zoetenvoudscïïe-Singel: Sport dag van 10 tot 4 uur. Leidsche Schouwburg: Cagliostro-theater. 8.15 uur. .Voorschoten, Benvenuto-park: Zendings- leest. 2 uur. Dinsdag: Zoeterwoude, kantoor n. v. Constructie- werkplaats en ^Machinefabriek en Grofsme derij voorh. Van Egmond en Co.: Alg. ver gadering van aandeelhouders. 3 uur. Rijnsburg, bij den heer Coster: Verga dering Ver. „Flora". 8 uur. Donderdag' „Amicitia": Alg. ledenverg. Leidsche Ver. ter Bev. van de Studie der Tropische Ge neeskunde. 8 uur. Stadszaal (kleine zaal): Alg. ledenverga dering 3-Oetober-Vereeniging. 8.30 uur. Dagelijks: „Imperial-Theater", Stationsweg, 's avonds 8 uux. Thalia Bioscope en Variété-Théater, Haar lemmerstraat 52, 7 uur. 's Zondags alleen 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 nur). „Hollandia-bioscoop" Oranjegracht 8 uur. (Woensdag- en Zaterdagmiddag ook 2 en 5 nur). Wiolrqden. Lantaarns deze week aansteken 9.22 uur. Nieuwe Maan 21 Mei Zonsondergang 8.52 u. Zonsopgang 5.2 u. (Zomertijd). worden opgemaakt en er daarom bij den minister op aandringt, bij do politie autoriteiten te Nijmegen, of aan de griffie van de Arnhemsche rechtbank afschrift van dit proces-verbaal aan te vragen. Naar wij vernemen, is deze hoogst ern stige aangelegenheid door den heer Tim mermans in handen gesteld van het be stuur der afdeeling Nijmegen van de ver- ceniging van landstormplichtigen in Neder land, en wordt ook het hoofdbestuur dier verceniging op de hoogte gebracht. De Twentsche nijverheid. Het Kamerlid Albarda heeft, naar „Het Volk" meldt, in het laatst der vorige we-ek do volgende schriftelijke vragen gericht tot den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel lo. Heeft .de minister met het oog op de zeer ernstige moeilijkheden, die de Twent- sche nijverheid thans ondervindt en ver moedelijk nog geruimen tijd in stijgende mate ondervinden zal, bijzondere maat regelen getroffen cn bevorderd, waardoor die moeilijkheden kunnen worden vermin derd zoodat, zoowel door het verstrekken van steun als door het verschaffen van passenden produotieven arbeid, de nood kan worden gelenigd Zoo ja, is de minis ter dan bereid mede te deelen, welke die maatregelen zijn? 2o. Is de minister bereid het daarheen te leiden, dat bij do uitvoering der hierboven bedoelde maatregelen de arbeidersorgani saties hun medewerking kunnen verleenen. De Huurcommissiewei. De koninklijke besluiten ter uitvoering van de Huureommissiewet zullen, naar uit goede bron aan „Het Volk" werd mede gedeeld, uiterlijk in de eerste dagen van Juni verschijnen, zoodat dan de samenstel ling der Huurcommissies onmiddellijk kan volgen. Spïonnage in Indië. Aan de „Tel." wordt geseind:! Zes Japanners, dio zich op verboden ter rein in de nabijheid van de forten te Tand jong Priok bevonden, zijn gearresteerd. Zeppelins. Gistermorgen passeerden in oostelijko richting twee Zeppelins benoorden Ame land. Ook hoorde men zw^ar kanongebul der. In de onmiddellijke nabijheid van Ame land passeCirde later een zeef groote Zep pelin, koersend eerst west, later oost. Te Kantens, in Groningen, is gister een Zeppelin waargenomen op aanzienlijke hoogte komende uit het noorden en zich bewegende in oostelijke richting. Gistermorgen verschenen boven Terschei ling een Zeppelin" en een vliegmachine. Ze werden door de marine beschoten, waarna so in noordelijke richting verdwenen. Den vorigen avond, ongeveer 10 uur koerste een vloot van 10 Zeppelins, uit noordelijke richting komende, langs de kust tot bij Petten, waar zij zwenkte en in westelijke richting verdween. Onze scheepvaart. Gisteravond zijn den Nieuwen Waterweg binnengekomen de stoomschepen „Ncw- York" uit New-York met petroleum en „Minerva" uit Junin met salpeter. Gisteravond is te IJmuideif aangekomen het Neder landsche tanks to omscliip „Mij drecht" van Port Arthur met een lading gasolie. Het schip heeft een inhoud van ruim 0800 M3. De dienst op Engeland. De mailboot „Zeeland" is gisteren bin nengekomen met 125 passagiers, onder wie 25 Duitsche vrouwen en kinderen en tal van zeelieden van verschillende booten. Wij hoorden weer droeve verhalen, zoo wordt gemeld, van urenlang verblijf in open booten en gebrek aan voedsel. Een der mannen was op een Noorsch schip, dat bij Doggersbank werd tot "zinken gebracht-. Twreemaal werd getracht uit' de boot de attentie te trekken van Ne der landsche schepen, echter zonder resultaat. Eindelijk nam een Engelschc onderzeeër hen op en bracht hen naar Harwich. Tot zinken gebracht. Woensdagmiddag te 3.1 uur is door een Duitschen onderzeeër in de Noordzee tot zinken gebracht het tjalkschip „Alber- dina", eigenaar de heer G. P. de "Vries te Groningen. De opvarenden, de eigenaar- schipper voornoemd, de stuurman C. Ve- nema en de matroos G. Dekker zijn door den «logger Sch. 195, schipper M. Pronk, gisterochtend te 51 uur opgepikt en gister namiddag te ongeveer 21- uur te Scheve- ningen aangebracht. Van daar zijn de leden der bemanning op eigen kosten naar Gro ningen vertrokken. De broodkaart en de bollenveifing. Was 't vroeger gebruikelijk op "bollen- veiling catalogi te vermelden, waar het gratis broodmaal voor de bezoekers der veilingen werd gegeven. In plaats van gratis koffie en brood, vinden wij nu ver meld op de catalogus van op Rijksdorp (Wassenaar) te houden veiling: met het oog op de moeilijke broodvoorziening wor den de bezoekers verzocht zelf hun brood mede te brengen. Heel wat die daar op aasden, zijn hier door slecht af. 't Kan verkceren. KRIJGSRAAD TE 's-GRAVENIIAGE. De waarnemend auditeur-militair bij den Krijgsraad te 's-Gravcnhage, mr. B. van Ros- sem, vorderde tegen: A. D., landstorminfanterist, afkomstig uit Leiden, wegens het bcleedigen en dreigen van een meerdere, twee maanden militaire detentie, met last tot onmiddellijke gevan genneming. De krijgsraad wees in dien zin vonnis. A. T., landstorminfantcrist uit Katwijk- aan-Zee, wegens 2c desertie, drie maanden - militaire detentie. HAARLEMSCHE RECHTBANK. "De inbraak te Jan-Gy zen vaart. Het 0. M. bij de Ilaarlemsche rechtbank eischte tegen N. J. K. 6 jaar en tegen H. H. K. 3 jaar gevangenisstraf wegens dief stal met: inklimming. Zij hebben ten na- deele van den tuinder J. de Bie te Janr- Gijzenvaart, volgens de dagvaarding, f2000 gestolen. Tegen B. D., een schoonzoon van den bestolene, beschuldigd van medeplich tigheid (het geven van inlichtingen om een diefstal te vergemakkelijken) werd 5 jaar gevangenisstraf geeischfc. Be "beklaagden Koll. en D. zijn recidi visten. Ten slotte werd 3 maanden gevangenis straf geëischt tegen vrouw E. A. v. d. P.— Koll. wegens heling: het ^annemen van f 15, wetende dat dit__geli van dief .til a ko li stig was. De Veenbrand in Drente. x Het K o n i n k 1 ij k bezoek. Reeds vroeg arriveerden H. M.'de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik, tegen 9 uren gisteren in Valthermond. Nadat het Koninklijk echtpaar eergister avond te Meppel was aangekomen, waar de trein op dood spoor werd gezet, ter overnachting, vertrok men 's morgens om 6 uur 29 naar Assen van daar begaf men zich per auto over Stadskanaal naar Val thermond. H. M. de Koningin droeg een eenvoudig beige reistoilet. Zij was vergezeld van freule Six, generaal Scbimmelpenninck, en haar particulieren secretaris, baron Van Geen. Z. K li. was in generaals uniform. De tocht werd medegemaakt door den Commissaris der Koningin in. de provincie Drentemr. Linthorst Homan, terwijl mede aanwezig was baron Van der Feltz, voorzitter van liet Comité tot steunver- leening bij Nationale rampen in Drci^e. Aan het koffiehuis van Schuringa wer den H. M. en Z. K. H. ontvangen door den burgemeester van Odoorn, waartoe Val thermond behoort, de lieer A. de Vriend, mr. Van Haersma Barna, kantonrechter te Emmen, en ds. Tonsbeek, uit Roswinkel. Van hier werd doorgereden tot café Brast, waar men uitstapte. H. M. en de Prins wandelden nu Val- thcrmoDd door tot aan de "^althcrkiel. De weg werd hierbij genomen over den hoogen, nog niet afgegraven, licht-veren- den eenbodem, waarvan het bruine opper vlak zwart-beplekt is, daar, waar het vuur er ingevreten heeft. H. M. bezichtigde de plaatsen, waar slachtoffers gevonden zijnwa-ar een turf- scliip is verbrand en daalde iets verder af in een schip, waar vluchtelingen tijdens den brand een schuilplaats vonden. Hier passeerde men de school, die voor het dak loos geworden deel der bevolking, tot ba rak is ingericht-, alsook tal van afgebrande woningen. Aan de gedeeltelijk nog overeind staan de muren was het te zien, welke vriende lijke huisjes in roode baksteen dit geweest waren. En nu zijn het ruïne^ waarin de ramen zonder ruiten als vierkante gaten gapen, en van binnen aanschouwt men een puinhoop, waarin niets anders dan wat metalen kookgcrij en de ijzeren hangers van de petroleumlampen. H. M. wendde zich hier telkens tot de bewoners der streek, vragende naar hun lot en omstandigheden. Ook met eenigo gewGsden onderhield Zij zich. Prins Hen- drik toonde zich niet minder belangstel lend. Het js er heel eenvoudig toegegaan bij het bezoek; heel eenvoudig en hee-1 sober. Vrijwel alles, wat was vernield, werd door de Koningin in oogenschouw genomen en zrj onderhield zich zoo heelemaal onge kunsteld en simpeltjes weg met éenvou- dig-o lieden, die zoo zwaar "waren bezocht. Zij informeerde belangstellend naar de wijze, waarop zij zich hadden weten te redden, naar hetgeen zij het vuur nog intijds had den weten te ontrukken, naar het welzijn van de gewonden, enz. Zjj sprak hun woor den van moed en opbeuring in en betuigde haar hartelijke deelneming in liet vreeso ljjke ongeluk, dat hon had getroffen. Dan wipte z\j over een paar planken, heen, die men naast een verbrande brug over het water gelegd had, om daar in een door 'den brand gespaard gebleven huisje het een en ander te vernomeif^van de ramp. Dan weer bezocht zij een schip, een tjalk in het Noorderdiep, waar eenige menschen waren ondergebracht en zij daal de neer in het ruim, waar een der vrou wen, niet verdacht op Koninklijk bezoek, bezig was met pannekoeken bakken. Een weinig verlegen, "maar toch heel vriende lijk, werd de Koningin toen uitgenoodigd er eens 'een te „pruvon". „Ze smoaken hail best, want paukouk hakken ken 'k goud", zei 't vrouwtje, dat opgetogen was over den eenvoud der Koningin. Tegen elven ging liet gezelschap per auto's naar Emmer-Compascuum, van daar naar Emmer-Erfscheiderveen. dan via Em men naar Weerdinge en Weerdingerveen, om dan naar Assen terug te keeren, waar de Koninklijke familie in Haai' salonrijtuig overnachtte. De slachtoffers. Officieel is thans vastgespeld, dat er min stens 15 menscken in den brand omgekomen en 107 woningen verbrand zijn. Te Emmer-Compascuum zijn de slacht offers Harm en Pieter van der Lei, oud 4 eD 6 jaar, Jan Herder, 35 jaar, Ooster- loo en echtgenoote, twea oudjes, die een kleinzoontje bij zich hadden, van wien tot nog toe niets bekend is, vrouw Blok, schip per Brands, van Groningen, met zijn vrouw en 7 kinderen. Vermoedeljk zjn nog verbrand of ver dronken de turfdjker Zweep en Grietje Medema, de wouw van den arbeider Van der Heide, die uit het water is gehaald. Vader en moeder Van der Lei zijn met brandwonden overdekt, doch zijn buiten ge vaar. In de felle vlammenzee heeft de moe der haar tweejarig kind in de rokken ge-, drukt en zoo gered. Schipper Brands moet zijn kinderen den raad hebben gegeven, te vluchten naar het achterdeel van het schip. De ouders gingen voorin, van daar dat de marec'haussées de verkoolde Ijken verspreid hebben gevonden Vermoei wordt, dat in het schip een vrij groot bedrag aan geld is verbrand. Geheel of gedeeltelijk vernield zjn do schepen van Karei Kost- mejer, van V eend am; G. de Vries, van Leeuwarden; A. Brands, van Groningen, en Ilarbert Zuidema, vai? Hoogezand. 72 ge zinnen zjn zonder dak. Uitbreiding van den brand. Uit Emmen nvordt gemeld, dd. 24 Mei: Hot veen is door den steeds heviger wor denden wind, ondanks den regen van Van nacht, op tal van plaatsen weder begin nen te gloeien. Het veen tusschen Weer dinge en Weerdingermond was hedenavond •weer een ware vuurpoel. Het vuur wendt zich thans in een andere richting, daar de wind naar het Z.-W. is gedraaid. Hierdoor is voor tol van woniDgen weer meerder ge vaar ontstaan. De brandspuit is sedert gistermiddag naar het .Weerdingerveen ver trokken. w 'Nog meer hulp. Op verzoek van de burgemeesters van Odoorn en Emmen zjn groote troepenaf- deelingen naar de veenstreken gedirigeerd, die thans nog door den brand wórden be dreigd. Gistermiddag te halfeen is te Valthe aan gekomen een extra-trein uit Millingen met 80 pioniers, 7 onderofficieren en 2 luite nants, onder bevel van den kapitein der infanterie Van der Lely, van het lste reg. inf., met keukenwagens, fouragewagens en vier paarden. Aan het detachement is 'toe gevoegd de lste luit. der genie Kiers van hef Algemeen Hoofdkwartier te 's-Graven- hage. Met den trein van 2.40 is te Weer dinge aangekomen een gedeelte van -de. lste corap. van het regiment genietroepen onder' bevel van kapitein Tierens. peze troepen zullen naar behoefte verdeeld worden over de bedreigde punten in de Exloër- en .Weer- dingervenen. RECLAMES, k 40 cents per regel. ZATERDAG A.S.584G VAN LEDERWAREN EN BYOÜTERIEËN. A BB EN ES (Haarlemmermeer). Donderdagmorgen is verdronken tte 30-jarige arbeider G. Schalk. De man leed aan toevallen. BODEGRAVEN. Bij de stemming voor een lid van den Raad, alhier, is gekozen de heer J. J. Veerman, antirev., met 343 stemmen. De heer J. Beijen, lib., verkreeg 305 stemmen. HAARLEMMERMEER Donderdagavond heeft ds. Dekker in een bijeenkomst met al zijn catechisanten afscheid van zijn leerlingen genomen. Do laatsten boden den predikant een cadeau aan. Zondag 3 Juni zal zijncerw. zijn afscheidspredikatie houden. Wij vernemen, dat door een g'Oep in woners opnieuw verzocht is aan Gedept. Staten, het besluit van den Raad der ge meente, waarbij gemeentegrond in ver koop werd afgestaan aan de Geref. Gem. te Hoofddorp, niet goed te keuren. KATWIJK-AAN-ZEE. Door den lieer Van Duyn, sinds jart n exploiteerder van liet grootste badbedrijf alhier, is dit jaar een oveft'enkomst gemaakt mot de Directie van het „Phalastere beige", tijdelijk vertoevende in he. Groot Balhotel, teetreffendë de badkoetoen en vérdere bad- benoodigdheden. Het geheele badbedrijf werd door hem van die inrichting overgenomen om het bij zijn-eigen bsdrijf to vo%en. Dit jaar is dus de geheele exploitatie in één hand, waardoor concurrentie geheel is bui tengesloten. Het terrein in „De Koestal", alhier, levert thans, evenal9 onder normale om- standigheden, een aantrekkcljlc gez'.cht op. Een groot aantal linnen tenten worden er geplaatst tot berging van militairen, die alhier worden gekampeerd gedurende de zomermaanden. Was men eenige weken in landbouw-* ^ringen zeer ongerust, dat de aardappelen dit jaar zeer Iaat tot ontwikkeling zouden komen als gevolg van de voortdurende kou de, in enkele dagen tjds is de zé ongerust heid geheel weggenomen. Het buïtengew7oon mooie en groeizame weer der laatste dagen heeft daarin een gunstige wending gebracht, want de aardappelen zjn zoodanig ge groeid, dat de landbouwers tevreden zijn. De stand van het gewas is, in doorsnee geno men, goed en men verwacht, dat de aard appelen even vroeg als het vorig jaar gerooid kunnèn worden. LEIDER-DORP. Tot vooritter van het bestuur van den Zijllaan- en Meijepoldcr is met algemeene stemmen gekozen de heer G. van der Valk Bouman. Ingelanden van den Munnikenpolder hebben de rekening over den dienst 1910 vastgesteld in ontvang op f 1169.71, in uit gaaf op 1022.93alzoo een saldo van f 146.78. De begrooting 1917 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 1146.62 met een omslag van ƒ4.70 per hectare. SASSENHEIM. Do heeren Roest, Warnaar en Speel-^ man zijn dit jaar aan de beurt van aftreden als lid van den Raad. fiatwyk-aan-Zce. Te IJmuiden binnengekomen KW. 145, „Katwijk-aan-den-Rijn II", met f 398 besomming. Noordwijk-acn-Zee. Te IJmuiden binnengekomen: N.W. 1 „Johanna Jaeoba", met 492 besomming. KERKELIJKE BERICHTEN. Oe gstgeest. Ned.-Herv. Gem. Zon dagmorgen én Maandagmorgen té tien uren, in „Irene", ds. A. J. Ruys. Zwammerdam. Rem. Geref. Gem. Zondagmorgen te kwart over tienen ds. T. O. M. Boenders, te Utrecht. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad- .Voorzitter: de heer J. Warmerdam, loco- burgermeester. Aanwezig alle leden. Bt| (h'et voorlezen der notulen maakt de heer G. Bouwmeester de opmerking, dat de onkosten der gemaakte polspomp verre bo ven de raming waren. Wethouder Van Noort geeft hiervan een verklaring en zegt, dat de pomp thans aan alle eischen voldoet en 44 M. diep zit. De Voorzitter doet mededeeling van aan koop van een stuk grond aau Piet-Gijzenbrng, behoorende aan Leiden. De Raad heeft bezwaar, dat over ge noemd stuk land een uitweg toegestaan is aan Geerling alhier, en stelt voor Leiden te verzoeken, dat het Geerling schadeloos stelt, doch hem den uitweg verbiedt. Het stuk kost f8S7.50 en zal voor verschillende doel einden, losplaats, enz. gebruikt worden. Ingekomen is een schrijven van de Ge zondheidscommissie te Katwijk, dat de mest gelost dient te worden 250 M. ran de brug. Omtrent de winke's'ui ing wordt besloten, dat op Zondag alle winkels té 12 uren ge sloten moeten worden. De heer Heemskerk vraagt ook' brand stoffen-voorziening voor „De Zilk" en vraagt of de brandstoffen betrokken kunnen wor den van Hillegom. Wethouder Van Noort is van me tiling, dat dit bezwaarlijk gaan zal, omdat Hillegom behoort tot-de stelling Amsterdam. De heer Verdegaal weet raad. Met den winkelier Beelen, die over pakhuizen be schikt, kan een overeenkomst ges'o'.en wor den, dat hij dezelfde winst per roujj ge meten, zal krijgen als de steenkolenliande- laren. Beelen is daartoe bereid en dus zullen de „Zilkenaren" de brandstoffen dicht in de buurt krijgen. Het voorstel om de brandsloffencommissïe van Noordwjkerhoüt in verbinding te stellen met die van Noordwijk, wordt door wethou der Van Noort, ten zeerste afgekeurd. De Gemeente moet beslist vrij blijven en cnafhankeljk. Aldus besloten. I SASSENHEIM. Gemeenteraad. Voorzitterde burgemeester. Afwezig, met kennisgeving, óe heer Rijnsburger. Ingekomen stukken 1. Verslag kasopneming.gemeente-ont vanger, distrubutiebeclrijf. Alle deze waren in de beste orde. De Voorzitter deelde mede, dat de accountant van af heden ook toezicht houdt over de geldzaken van het distributiebedrijf. Mededeelingen De Voorzitter deelde mede, a. dat de Commissaris der Koningin onze gemeente 30 Mei zal komen bezoeken en wel 's na middags te 4 uren ;b. dat 75 aanvragen voor gasverbruik'zijn ingekomen; c.dat met aanvang van Juli bonboekjes worden ingevoerd voor levensmiddelen. Hierna werden -benoemd in de commis sie bezwaarschriften H. O. 1917, de heeren Warnaar, Bader cn Speelman en do leden voor de stembureaux. De verordening inzake drankgebruik door jeugdige personen werd, na een kleine wijziging te hebben ondergaan, goedgekeurd. Hierna werd het verslag Volkshuisves ting den Raad aangeboden. Het schoolgeldenkohier 2de kwartaal 1917 werd vastgesteld op een bedrag van f 40.95. Zonder hoofdelijke stemming werd be slot-en de belooning van den administra teur van het distributiebedrijf te brengen van f 25 op f 35 per maancL Aan den gasfitter Du Croix werd een duurtetoeslag verleend a 2.50 per week, ingaande 1 Januari 1917. De heer Warnaar wijst ef op, dat do ambtenaren Vooral den druk der tijden ondervinden, waarom hij dan ook voor do verschillendo duurtetocslagen zijn stem heeft gegeven. Hij gelooft evenwel, dat B. cn W. goed zullen doen met de jaar wedden dezer personen te herzien, omdat de nood werkelijk dringt. De Voorzitter knikte bevestigend. Aan den concierge Posthumus werd over 1916 een tegemoetkoming verleend a f 25 zijn belooning al; concierge op 175 vast gesteld, dus met- 50 verhoogdliet gas verbruik voor hem op 1000 M3. per jaar vastgesteld. Hierna werd 'besloten, om aan de ver- eeniging „De Ambachtschool", tc Leiden, per leerling uit onze gemeente 20 bij te dragen, met dien verstande, dat ouders, voogden of verzorgers der leerlingen, die meer dan 1000 inkomen hebben per jaar, bedoelde 20 weer aan de gemeente terug betalen. De Raad besloot het Raadsbesluit van 16 Februari 1917 inzake beperking gasver bruik zoodanig te wijzigen, dat wel nieuwe aansluitingen worden aangenomen. Kij dit punt vroeg de heer Warnaar, of het ge bleken is, of de mensehen met- de 20 M3. kunnen rondkomen en of er bij Leiden niet ■eens op kan worden aangedrongen, ora dat cijfer iets verhoogd te krijgen. Do Voorzitter deelde mede; dat liet ge tal welwerd overschreden, doch dat nog geen boete was opgelegd. Met de Leid sche gasfabriek wordt reeds overleg ge pleegd aangaande het aantal M3. per maand. De balans, winst en verliesreke ning gasvoorziening werd vastgesteld. Na ruime afschrijving en een extra-afsclirij- ving van 440 is ei*" een batig saldo van f 1212.981/2. Voorgelezen werd hierna het 3de jaar verslag der bouwvereenigïng „Vooruit gang". Het verslag was zeer optimistisch. Ten behoeve van het gasbedrijf zal 5000 worden geleend. Comptabiliteit 1916 en 1917 betreffende eenige af- en overschrijvingen werd gocd- gekeurcL Hierna ging de R-aJd over in geheime zitting. Na heropenig der vergadering deelde de Voorzitter mede, dat het- kohier H. O. 1917 bevat 779 aangcslagenen Het kohier, dat door B. enW. was opgemaakt, werd door den Raad vastgesteld op een bedrag van pl. m. 18,000. Het vermonigvuldi- gingseijfer is 1.084; het vorig jaar 0.S1. De rondvraag leverde niets op. waarna de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. Scheurende huizen. De „Zuid-Limburger" schrijft uit Kerkrade 't Is een treurig beeld van verwoesting, dat vele huizen in de Vroenstraat te aan schouwen geven, ten gevolge van den mijn bouw. Scheurende huizen. och, het is feite lijk niets nieuws voor onze gemeente doch de woningen in de Vroenstraat zien er zoo treurig uit cn geven zoo'n droef beeld van do door de mijn-exploitatie veroorzaakte schade, schier onherstelbare schade, da/t wij het noodig hebben geoordeeld, om er speciaal de aandacht op te vestigen. Stel u voorkronkelende scheuren van meters lengte, 10 cM. breedte, door en door de muren, zoodat de bewoners de ga ten hebben moeten dichten met lompen en stukken zakken, om zich tc vrijwaren tegen den tocht afgevallen muurhoeken, deu ren, vensters, die niet meer sluiten, uit hun verband zijn gerukt, enz., enz. Verbeeld uu zit aan tafel en do kalk valt in het eten, wat niet zelden gebeurt, of een der kinderen krijgt een stuk pla fond op het hoofd. Huizen, voor een goed jaar gebouwd, vorkeeren in een dcsolaten toestandzij doen denken aan de woningen van Zierik- see, die door de bommen werden getroffen. Wij overdrijven niet, we hebben ons zelf ter plaatse van den toestand gaan overtuigen'Ie monsehen klagen hun nood en niet ten onrechte, 's Nachts hooren zij het „schieten" in de mijn beweerd wordt, dat de kolen tor plaatse op 40 M. gedolven worden. In ,de gescheurde huizen zijn door de Domaniale mijn stutten en „stiepen" aan gebracht. Doch alles blijft verder bij het oude"; en toch. de toestand wordt on houdbaar. Moet het zoo lang duren, tot er ongelukken zijn te betreuren. Velen zouden gaarne verhuizen, hun eigen Woning verlaten, die ze door noeste vlijt en spaar zaamheid wisten te bouwen. Doch waar heen? Geen enkele woning staat leeg. Er moet raad verschaft worden. ♦Sedert eeaiige dagen staat! het cariMon der Groote Kerk te Arnhem des nachts stil. Dit is een gevolg van een besluit van het gemeentebestuur, ten gevol-

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 2