R*. 17558 Vrijdag 25 Mei. Eerste Blad. A°. 1917. I§eze' (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommsr bestaat uit TWEE Bladen. Officieels Kennisgevingen. Nederland en de Msg. leidsc PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 1—5 regels /1.05. Iedere regel meer 0.20. - Kleine advertontiën Tin 30 woorden 40 Oents contantj elk tiental woorden meer 10 Oonta. Incasso volgens pootrecbt - Bewjjsnnmmer 5 Oents. PRIJS DEZER COURAKT: Voor Leiden per 3 maanden 1.60; per week. f 0.12. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. l B 0.12. Franco per po3t l 2. GELDIG VERKLAARDE BONS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemcene kennis, dat voor dc week van 26 Mei tot en met 1 Juni geldig .worden verklaard: BON No. 49 voor 1 K.K. KLEI AARDAPPELEN." BON No. 50 voor 1 K.G. KLEI AARDAPPELEN. BON No. 51 voor 1 ONS GORT. BON No. 52 voor VONS VET. v BON No. 53 voor 2 ONS GROENE ER BON No. 54 voor 2 ONS ZEEP. BON No. 55 voor 17» ONS RIJST. De Burgemeester vt.omo.nid, N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 25 Mei 1917, GEMEENTE-EIEREN. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeen© kennis, dat voor do week van 4 tot en met 11 Juni de inkoops prijs van gemeente-eieren is vastgesteld op 7.50 per 100 stuks. .Winkeliers die deze,eieren wenschen te be trekken moeten hun bestellingen schriftelijk inleveren aan het Bureau Visch markt 18, VOOR ZATERDAG 26 Mei, 's MIDDAGS 4" UUR. Bestellingen, na dit uur ingekomen kunnen taiet worden uitgevoerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat do cierveilingen worden stopgezet, zoodat do distributie van eieren uitsluitend via do Gemeentebesturen zal plaats hebben. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 25 Mei 1917. AFSLUITING PASSAGE GROENESTEEG. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeone kennis dat de le Groo- iiesteeg, wegens het maken van een aanslui ting aan de gasleiding, op ZATERDAG, 26 iMEI a.s., voor het verkeer met rij- en voer tuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wetli. voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 25 Mei 1917, DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen Ier algemeene kennis, dat door G. VAN DEN BERG, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel van het perceel Sophiastraat W 18. Burgemeester en Weth. voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Mei 1917. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art 8, pste alinea, der Hinderwet; Brengen bij dezen ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. J. DB GROOT en rechtver krijgenden tot het oprichten van een wagen- makerij in het perceel Varkenmarkt No. 13, Sectie F No. 879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN SlllURN, Secretaris, Leideu, deu 24sten Mei 1917. LEIDEN, 25 MEI. De trein van het Zuiden werd gisteren aan het Beursstation te Rotterdam opgehouden er uitlading van den milicien G. A. M. van Poppel, van het vierde dópótbataljon alhier, die op reis naar Domburg een kogel in het rechterbeen bleek gekregen te hebben. De militaire autori teiten bewaren het zwijgen over dc wijze, waar op dit ongeval is geschied. Do patiënt is opge nomen in het St.-FrancLscus-Gasthuis, - Bij den ontvanger der dir. belastingen alhier is ontvangen wegens te weinig be- taalde bedrijfsbelasting f 74.40; fi67.72; 471.24 en f asm Ter verduidelijking van do desbetref fende mededeeling in het verslag der Leidsche Oranje-vereeniging diene, dat de heer P. Boot wel heeft bedankt als penningmeester, maar dat hij niet uit het bestuur is getreden. Van patroonszijde wordt ons betref fende de stakingen in wascliinrichtingen alhier gemeld: Bij den lieer Spronk, aan den Witte- Singel, is do staking uitgebroken zonder eenige vooafgaando waarschuwing of on derhoud. De eisclien waren wegneming van het boete-stelself 1 a f 2 meer loon uitkeering bij ziektedagen vier vrije da gen per jaar" en de vrije Zaterdagmiddag. Het werk is hervat ondjr toestemming van intrekking der boete en der gevraagd© loonsverhooging. Daags daarna kwam do staking bij de firma Gebrs. Dieben, ook aan dien Singel, met dezelfde eisehen Deze firma heeft niet toegegeven en beide geschillen zijn gesteld in handen der Vereeniging van Lei'dlsche Waschindustrioelen. Do staking is daarom den patroons onsympathiek, om dat zij zonder eenige voorafgaande waar schuwing of onderhoud is geschied.bij den heer Spronk zelfs tijdens diens afwe zigheid. In een gehouden patroonsvergadering werd besloten aan do gcsteldo eisehen geen gevolg te geven en hebben de pa troons in dezen elkaar onderlingen steun toegezegd. De Raad van Voorschoten heeft be sloten aan de vereeniging ,,De Ambachts school," alhier, twintig gulden per leer ling uit clae gemeente per jaar toe te ken nen. Te Haarlem is geslaagd voor het ak te-examen L. O. do heer J. van der Vl'ist, alhier. Ds. J. A. Prins, die zich diier heeft gevestigd, liceft opgehouden voorzitter te zijn van de Provinoiailo Vereeniging van Vrij^umig-Hor^o ï\mdien. in Gelderland, maar z-ioh bereid' verklaard, als algemeen penningmeester lid van het dngeijksch be stuur der Ncdcrlandisrohe Vereeniging te blijven. Aan dis. Prins, die emeritus is gewor den, is bij zijn afscheid van Epe als hulde blijk een schilderij van Voerman en een ets van Date naar Mauve. Verder ontving hij het ontwerp van 'n gebrandschilderd' kerk raam in Gofchisohen stijil, dat boven de bovendeur in de kerk zad worden geplaatst In oen medaillon in het midden van het raam komt zijn portret, terwijl beneden de woorden worden aangebracht: ,,Ter herinnering aan d«. J. A. Prins en zijn ar beid, bij zijn vertrek uit de gemeente Epe. Anr>o 1917." Hot raam is ontworpen door den heer Jan Schouten, uiit Delft. De schilderijen zijn het geochenik van de le den dier .gemeente terwijl het raam is aan geboden namens -oenigo geestverwanten, vrienden en bekenden, met, medewerking van de kerkvoogdiij. De heer W. F. K. de Kievit Jr.. al hier, is geslaagd voor het examen machine- schrijven Instituut Pont, to 's-Gravenhage. In de gisteren gehouden vergadering der R.-K. Kiesvereeniging werd dc herzie ning van de statuten behandeld. Men is in de behandeling blijven steken; volgende -week Donderdag zullen de besprekingen -worden voortgezet. Medegedeeld werd, dat op de laatst ge houden bestuursvergadering het bestuur a's volgt is samengesteld: "de heeren H. W. Spendel, voorzitter; Th. Wilmer, secr.; P. J. Colla, penningmeester. LEIDSCHE STUDENTEN TOONEEL- VEREENIGING. „2X2 5". Een buitenbeentje! In 't laatst van de Mei maand nog een uitvoering van de Leidscho Studenten Tooneelve-reeniging. En dan nog om halfacht beginnen. Het zonlicht, dat door de ramen boven in de zaal wist binnen te dringen, verduisterde de kolennocxT-vcrlich- ting van de gloeilampen. Zoo weinig was men er-in, dat nog lang na het officieelo tijdstip van aanvang de bezoekers binnen stroomden. De régisseur-van-den-avond, niet te ver warren met dien functionaris voor het too- neel-gedeelte, (had zijn instructies niet bij zonder nauwkeurig uitgegeven. En dies be gonnen we, onder het schuifelend binnen komen der bezoekers, zonder dat de toonen' van 't „Iö Vivat" hadden weerklonken en zonder dat een der vertegenwoordigers der studentencorporatie3 was verschonen, aan gekondigd door een paar gongslagen met de uitvoering van 't programma. Niemand verstond iots door het geschuifel, bovendien moest de fout {h ersteld, ook in 'fc orkest was deze opgemerkt, en langzaam zakte hot doek, dat Paul Abelo's woonkamer weer aan 01120 blikken onttrok. Dadelijk zette de muziek het „Iö Vivat" ia ea de ^eheele zaad was overeind, terwijl een deel derbezoekers uit volle borst mee zong. Maar geen bestuurderen verschenen Nieuwe verbazing. Doch eindelijk was alles in orde.'Nogmaals 't „Iö Vivat", langzaam schreden deze ge- noodigden binnen onder viool- en pianospel en 't gezang van eenige tiaitallen studiosi. Het orkest probeerde nog een marsch hieraan toe te voegen, doch onverbiddelijk klonken de gongslagen: het spel ging beginnen. De satire „2x2 5", van Gustav Wied 1 onze studententooneelvereenigingen, die het vorig jaar met Hollandsche tooneelwer- ken kwamen, zijn ditmaal van dien aanbe- velenswaardigen weg hf ge weken is in cos land bekend geworden door de vertolking door, naar we ons meenen te herinneren, „Het Nederlandsch Tooneel". Een gemak kelijk te spelen werk is dit niet en dat in aanmerking genomen viel de vertolking te loven. Dilettanten gevoelen zich dikwijls sterk aangetrokken tot het blijspel of wat daarmee gelqk staat. Men beschouwt dab zoo'n beetje als gemakkelijke arbeid. Toch is niets minder waar dan 'dat, want meestal ontbreekt de voornaamste factor, het speel tempo. Dat had men ook gisteravond niet geheel te pakken, al waren er een paar der spelenden, die een uitzondering hierop maakten. Er werd an ders met opgewektheid gespeeld en de uiter lijke typeering van bijna alle personen was voortreffelijk. Zoo de zelf-völdane conser vatieve Namann, zijn niet-al-tc-pier t ra zoon Frederik, de' k3rikatuurteekenaar Konik, de kamer verhuurster juffrouw Fruelsen, het vriendinnetje van meer dan één jonge man Othella, de racer Hugo Jörgessen, de zieh van-zijn-waardigheid-bewust-zrjnde gevangen bewaarder Siverts, de 'gevangenispredikant en de gevangene. Die alle waren uiterlijk zooals men dat niet beter behoeft te wen schen. Maar ook goed spel werd gegeven. De hoofdpersoon, de dichter Paul Abel, was goed Alleen bewoog hg zich niet steeds met zoo veel gemak, als gewenscht is. Thomas Na mann werd gespeeld met al het gewicht van iemand, die zichzelf voor een man van be- teekenis houdt, maar wel gevoelt dab hij niet daardoor als regeeringsambtenaar t-ot aanzien zal komen doch alleen door te Iet ten op de politieke kleur der regeering. Z'n vrouw en z'n dochter, Paul's vrouw, wer den mede goed weergegeven, evenals z'n broer Matthias. Met het uiterlijk van Namann Jr., Fre derik, harmonieerde het spel volkomen, zoo wel in spraak als gebaar. De karikatuur- teekenaar Konik was niet vrij te pleiten van een zekere stugheid in bewegen, z'n vrouw1 Line was een aardig typetje voor deze rol. ."Verdienstelijk was de kamerverhuurster, de weduwe Fruelsen. Ein voor e?n dilettante hoogst moeilijke rol was die van Othella; weinig jongedames zullen deze creatie aan durven. Daarom valt de uitbeelding van deze passie-voile vrouw, het ongedwongen spel to loven. De racer Hugo Jörgessen was ben goéd type van iemand, die dank zij zqn spie-^ ren, ondanks gemis aan manieren in do wereld iemand is geworden, wiens naam wordt genoemd. De andere kleine roten, gevangenbewaar ders, politie-agent, gevangenisdominé, ge vangene, advocaat, dienstmeisje en loopjon gen waren mede in goede handen. Aan 't eind veel bloemen, voor alle dames en sommige heeren. Een lawine van bou- quetten, manden en kransen. Uit naam van de Leidsche Studenten Tooneelvereeniging kreeg de regisseur Louis van Gasteren, die verdienstelijk werk heeft verricht, een krans. 't Was zelfs nog niet geheel donker, toen de bezoekers weer op de Oude-Vest ston den. De belangstelling was als gewoonlijk: tamelijk Leidsche families met in 't licht gekleede dochters, veel verpleegsters, do leerlingen van de Kweekschool voor de Zee vaart, een weinig professoren en studenten. Volgens de verhalen van hen, die 't kunnen weten, is dat vroeger ook wel anders ge weest. Rechtspositie van Gemeenteambtenaren. Gisteravond had een vergadering plaats in hefc Nutsgebouw, uitgeschreven door de Leidsche afdeeling van het Nat. Verbond van Gemeente-ambtenaren in Nederland en van den Bond van Technici. Deze vergade ring, welke werd geleid door den voorzitter! der eerstgenoemde afd., den heer J. Ouwe jan, was niet bijzonder <lruk bezocht en bqna uitsluitend door belanghebbenden. Do Voorzitter ging in het kort de wor- dingsgecchieder.is van het ontwerp na. Teen het ontwerp was ingediend, hebben verschil lend© organisaties haar wenschen »in adres sen kenbaar gemaakt en nadat de verorde ning in de secties is behandeld, werden door B. en W. nog een drietal artikelen gewijzigd. Wij zijn daar dankbaar voor, doch niet vol daan, zeide spreker. Vandaar, dat wij voor de openbare behandeling in den Gemeente raad nog een vergadering belegden, ten einde hun wenschen nogmaals kenbaar te maken. Hg heette de aanwezigen, in het bq- der de twee aanwezigs Raadsleden, de hee ren Van Romburgh en Sqtsma, welkom en deelde mede, dat van rnr. A. J. Fokker een mededeeling van verhindering was ingeko men. Hierna gaf hij het woord aan den eersten spreker, den heer B. Holtrop, voorzitter van het Nat. Verbond van Gcmeente-ambtonarea in Nederland, te 's-Gravenliage, die zijn ver wondering eu tevens zijn leedwezen er over uitsprak, dat de vergadering niet veel druk ker bezocht was. Nu heeft liij het begrepen, hoe het komt, dat B. en W. zoo weinig notitie van de belanghebbende organisaties hebben genomen. Op zichzelf keurt hij dit zeer af, en wijst er' op, hoe de Haagsche burgemeester in een onderhoud juist met waardeering sprak van de samenwerking met de betrok ken organisaties en hoe de wethouder Van Vuuren bij de herziening van het Reglement in Den Haag, vooraf wel overleg pleegt met de organisaties. Hij betreurt het tevens, dat de verschillende organisaties bij deze actie niet hebben samengewerkt, waardoor zij al licht meerder succes zouden hebben gehad. En waar het een neutrale zaak geldt, had dit zeer goed gekund. Het ontwerp zelf karakteriseert hij als van weinig beteekenis. Het draagb de ken merken van te zgn samengesteld op een bu reau, door iemand, die buiten het practi- sche ambtenaarsleven s'aat. A]s het ontwerp niet in gunstigen zin gewijzigd wordt, heeft het piets te beteekenen. Om dit nader aan te toonen. gaat spr. de verschillende artikelen na en onderwerpt enkele er van aan een scherpe critiek. Bq art. 1, waarin omschreven wordt wie deze verordening onder „ambtenaren" ver staat, gispt spr. sterk de vele uitsluitingen, welke hij voor het grootste deel onnoodig en ongewenscht acht Art. 2, waarbij als regel de benoeming van ambtenaren aan B. en Wi wordt over gelaten, doet hem denken aan zoo iets van een patriarchale regeering. Bq art 14 wij kunnen hier en daar slechts een greep doen bepleit spr. het hooren der organisatie bij het vaststellen der instructies en vraagt hij afschaffing van den eed bij aanstelling. Tot art 21 komend,, gaat bij fel te keer tegen den langen werktijd, met name van dien der brugwachters. Hij fneent, dat op den acht-urigen werkdag dient aangestuurd. Inzake het vervullen van nevenbetrekkin gen in art 24 genoemd, wal hij ook ved mildere bepalingen. Zeer verbaasd toonde hij zich over do be paling van art 26, waarbij aan vrouwelijke aqibtenaren eervol oqtslag uit haar betrek king wordt verleend met ingang van. den dag van haar huwelijk. Zoo iets achtte hij niet meer van onzen tijd. Ontslag mag eerst' volgen, wanneer de ambtenares niet meer voor haar betrekking geschikt is. Inzake ontslag of terugstelling bij geble ken on- of mindere geschiktheid, (art. 27, 28, 29), wenschte spr. wijziging in dien zin, dat de betrokkene vooraf schriftelijk met de motieven in kennis worde gesteld. Uitvoeriger stond spr. stil bij de kwestie scheidsgerecht of Commissie van Advies. Hij bepleitte invoering van een scheidsgerecht, datt volgens hem, wel in overeenstemming kan worden geacht met de gemeentewet in welk gevoelen hg steun meende to vinden bq Ged. Staten van Overijsel'en Zuid-Holland. Eindelijk achtte spr. inhaerent met deze regeling een salarisregeling, althans opne ming van minima en maxima. De heer J. Paulus, hoofdbestuurslid van den Bond van Technici, besprak nog in hefc bqzonder de uitbreiding der bepaling om trent verlof en hield een pleidooi voor dén vrijen Zaterdagmiddag. De heer Kooiman, uit Den Haag, drong er ten slotte op aan, dat bij de strafbepalingen zoo min mogelijk zal worden gewerkt met boeten en inhouden van loon, omdat daar mede* in het bqzonder het gezin van den ambtenaar wordt getroffen. Ten slotte werd een motio in bespreking gebracht, waarin het werd betreurd, dat er bq het ontwerp in de verschillende phasen, die het doorloopen heeft, geen of bijna geen notitie is genomen van de wenschen, vervat in een adres, door de twee organisaties op 3 Octobèr bq B. en )V. ingezonden en don Raad verzocht de daarin genoemde wijzi gingen alsnog in de regeling aan te brengen. De heer Penseel, voorzitter der afd. Leiden van den Alg. Ned. Ambt-Bond, wenschte een andere luetic in te dienen. De heer Holtrop meende, dat dit niet aan ging. Zq konden die motie bewaren tot a.s. Dinsdag. De motie van de bestuurstafel werd nu mét op 6 pa algémeene stemmen aange nomen en zal ter kennis gebracht worden van den Raad. Ten slotte stelden de heeren Van Hees, Penseel, Van Heusden en Stol nog^ eenige vragen met betrekking tot de opneming van voorwaardelijke straffen, hefc verstrekken van getuigschriften, enz. die door den heer Holtrop werden beantwoord on waaruit bleek, dat de heeren het vrijwel eens waren. Op de vraag,: door een Raadslid gedaan of men, wanneer er bij de openbare beliandeling in den Gemeenteraad, geen wijzigingen van beteekenis in do richting zooals door de vergadering wortfb verlangd, aangebracht worden, ook nog op aanneming der veror dening prijs zon stellen, werd door den spr. ontkennend geantwoord, welk antwoord met' een krachtig applaus door de vergadering word onderstreept. - -v UIT ONZE STAD. (Collecte dubbeltjc-cont. De collecte een-dubbeltje-of-ccn-eeni heeft Woensdag j.l. opgebracht 143.33^. Het Vierde op „Den Burcht". Voor heb eerst in ctit seizoen heeft gis teren het stafmuzi-ekkorps van heb 4e Keg. Inf. weer een concert op ,,Den Burcht" gegeven. Dezen keer maakten bijzon-der veel ge- mobiliseerden gebruik van dc gelegenheid om gratis een mooie muziekuitvoering 1© kunnen bijwonen. Bovendien waren inog zeer veel niot in uniform gestekenen, ook tal van dames, onder het gehoor, zoo-dat liet vol was op het hoog gelegen terrein. Dit eerste concert had het weer mee, al was het om lang stil te zitten wat frïsch. Het nieuwe, overdekte, op een andere plaats als te woren opgerichte podium, heeft goed voldaan. Het zal", naar wij ver nemen, ook voor andere doeleinden als voor het plaats bieden aan muziekkorp sen en -gezelschappen moeten dienon. De uitvoerenden, onder leiding van den lieer Gerandus Dik, hadden veel succes, vooral met het Slotnummer van het pro gramma Grande Fantaiaie sur les Mo tifs de l'Opéra „Hamlet" van Thomas," door Maim. Over 't algemeen ging het met het luis teren vrij goed. Men bedenke in het ver volg echter, dat men bij gelegenheden aJs deze op „Den Burcht" komt om te genie ten, te profiteer-en van muziek on voor niets anders. UIT ONS LAND. Kaarsen, schemerlichten enz. Do Minister van Landbouw heeft, ten vervolge op zijn circulaire van 8 dezer bericht, dat het hem wonschclijk voor komt-, teneinde een ongelijksoortige behan deling van den tusschenhandel to voor komen, nog de volgende aanwijzing te ver strekken inzake distributie van kaarsen, schemerlichten enz. Door do fcoewijzingscommissie voor dezo artikelen zullen kaarsen, schemerlichten e.d. aan do burgemeesters worden gele verd tegen een prijs van 42 ct. per pak kaarsen van 300 gram netto, of per doos lichten van minstens 200 gram en van 7 ct. per daarbij befloorend glaasje. Yoor deze prijzen zal aan do grossiers geleverd moeten worden, terwijl dezo aan winke liers, niet meer in rekening mogen brengen dan 47 cent per pak en S ct. per glaasje. Laatstbedoelde prijzen zullen eveneens gelden indien levering rechtstreeks aan winkeliers plaats vindt. Zooals bekend is, gelden voor verkoop door winkeliers aan heb publiek do bij be schikkingen van 20 en 28 April j.l. vast gestelde maximumprijzen van 50 ct. per pak kaarsen en 50 ct. per doos van min stens 200 .gram thee-, nacht- en. dergelijk© lichten (schemerlichten e. d.) Het komt den Minister gewenscht voor, dezo prijzen alsnog aan te vullen met een. prijs voor do bij de schemerlichten e. d. belioorende glaasjes, die op 10 ct. per stuk is gesteld. Heb ligt ten slotte in de bedoeling ons ten behoove van leger en vloot, spoorweg maatschappijen en dergelijke groote on dernemingen, en ook in spoedeischendo gevallen, do distributio te doen geschie den buiten deze bemiddeling doch recht streeks door do commissie. In dergelijke spoedeischendo govallen, en tevens bij levering aan spoorwegmaat- schappijen zal de commissie hiervan aan den burgemeester der gemeente, waar onder de aanvrage ressorteert, mededee ling doen. Smokkelaar doodgeschoten. Te Weil werd zekere K. A. die smokkel waar over do grens trachtte te brengon, door een soldaat-kommies aangeroepen. A. gaf aan dit bevel geen gehoor. Hot' treurig gevolg was, dat hij doodgeschoten werd. Duitsche kinderen. Gistermorgen arriveerden te Arnhem weder 140 Duitsche kinderen, voor Sittard bestemd en via Elten uit Duitschland komend. Malversaties bij keuring van landstormplichti- gen. Door den heer H. J. N. Timmermans l© Nijmegen, landstormplichtigo der jaar klasse 190S, is aan den minister van Oorlog ad interim oen adres gezonden, waarin hij mededeelt, dat hem over do keuringon der jongst opgeroepen jaarklassen van den landstorm ernstige mededeelingen over malversaties zijn gedaan, waarin zelfs d© politieautoriteiten zijn gemoeid zoodat justitioneel proces-verbaal ervan is moeten.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1