De Wereldkrijg. No. 17550' LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 SVÏef. Derde Blad. Anno 1917. Tweede Kamer. Bonenland. 0e revolutie in Rusland. Vergadering van gisteren. S5?ö> fiëfc comité-generaal wordt om 2 uur iJJS» openbare zitting heropend. £Sfc Voorzitter deelde mede, dat de brand in Urente uitgebroken, is gebleken een ernstige ramp te zijn. In de gemeente VaPthtrmond zijn verscheidene huizen ver brand en reeds tal van slachtoffers. Alge rnon zal men dit betreuren en namens de Earner spreekt de Voorzitter deelneming §)e MINISTER VAN BINNENL. ZA- ZKNT zegt dat do Regeering diep getroffen ia en sliut zich aan bij do woorden van den Voorzitter. Reeds zijn maatregelen getrof fen om den nood te lenigen. Do heer SMEENGE, als afgevaardigde fcit Drente, spreekt den dank uit voor de Sparine belangstelling, door Regeering en ISamer betoond. Voortgegaan wordt met do 's morgens in behandeling genomen ontwerpen. De heer DRION trekt nu zijn amende ment in. Wel heeft hij bezwaren tegen 'b Ministers stelsel, maar toch zegt hij, te zullen voorstemmen waar door aanneming van dit ontwerp (Verband tusschen Inva- liditeits- en ouderdomswet) aanneming van 'de ouderdomsrente bevorderd wordt. Dg heer RUTGERS motiveert zijn stem, hetgeen tot korto woordenwisseling aan leiding geeft. Bij stemming wordt het ontwerp met 43 iegen 38 stemmen aangenomen. Bij art 1 van het ontwerp tot wijziging 'der Radenwet wordt het amendement- Duys ingetrokken. Daarna wordt het ont werp z.h.s. aangenomen. Bij do suppl. Watorstaatsbegrooting, waarbij gelden worden gevraagd tot uit voering dor verzekeringswetten, doet de heer LIMBURG namens zijn politieke vrienden een voorstel om dit ontwerp aan te> houden. Hij wil eerst het lot van do onderdomswet afwachten. Deze gelden zijn niet onmiddellijk van noode. De heer RUTGERS komt tegen deze opvatting op. Uitstel is niet mogelijk. Spr. 'doet oen beroep op den Minister. De heer DRION verklaart, mede namens «ijn politieke vrienden, gekant te blijven tegen de organisatie van de Radenwet. tntusschcn heeft m©D geen bezwaar tegen jiitstel. De heer SANNES verklaart cvenzoo yoor de motie te zullen stemmen. De heer NOLENS vindt de motie wel Wat kras. De Rogeering heeft hef geld «podig. 't Zou hem verwonderen, als -de Regeering op dit punt toegeeft. Do MINISTER VAN WATERSTAAT zou het een komische vertooning gevonden hebben, als do meerderheid, die haar stem $af aan het aanpassingswet je en de wijzi ging der Radenwet, nu terugdeinsde voor de gevolgen. Had men bezwaar tegen do Raden van Arbeid, dan had men togen het 'desbetreffende ontwerp moeten stemmen stemt men voor, dan moot men de wet toch" ©ok zien uitgevoerd. Echter is heb nu do vraag of het geld on middellijk vereischt is dan wel eenig uit- stel kan lijden, en dat laatste is wel mo gelijk, meent spr. Althans eenige maanden bijv. tot najaar 1917 (in verband met de uitvoering der verkiezingen). Wel zou spr. bezwaar hebben, indien het de bedoeling jvas de Radenwet geheel ter zijde te stellen. Na nog eenige levendige discussie wordt 'dan de motie-Limburg in stemming ge bracht-, welke met 60 tegen 39 stemmen wordt verworpen. Vervolgens worden verschillende wets ontwerpen z.h.s. aangenomen. INTERPELLATIE-MARCHANT. Hierna is het woord aan den hoor MAR-, ÖHANT, om zijn interpellatie tot den Mi nister van Binnenl. Zaken te richten be- trcffendo de voorloopige voorziening in do crisis aan het Depart, van Oorlog en de maatregelen, door de Regeering genomen ter zake van de oproeping der landstorm- jaarklasse 1908. De heer MARCHANT zegt, dat hij klaar beid wil zien gesteld inzake do oproeping van den landstorm en verlangt in do ge legenheid to zijn de verhouding vast te stéllen tusschen heb Kabinet-Gort van «der Linden en de Kamer. Spr. begint te herinneren aan do voor geschiedenis van deze kwestie, met name sprekers vroegere moties, de houding van den Minister en diens heengaan. En ver schillende vragen zijn thans gerezen om trent do beteekenis van het votum van de Kamer op 4 en 10 Mei bij de Kamer, do Regeering en minister Bosboom. Waarom heeft de Rogeering de zaak beslist vóórdat de crisis was opgelost? Wat waren de gronden voor de oproeping der landstorm- jaarklasse 1908? En deze vragen zullen onderwerp van spr.'s interpellatie zijn. Wat do beteekenis van het votum der Kamer betreft. Op 4 Mei kunnen oqdcr de voorstemmers zijn geweest, dio dit deden om andere re- denen dan om deze. Militie '18 oproepen vóór landstorm '08, docli ycel'kurmen dit cr niet geweest zijn, zoodat spr. aan do hand van stem-motiveeringen aantoont. En wat do tegenstemmers betreft, ook zij aehten het optreden der Rogeering niet geheel verdedigbaar. Men mocht dan ook aannemen, dat de Minister naar aanleiding der aangenomen nrot-ie zijn voornemen nader zou overwe gen te moer, omdat reeds -op 4 Mei spr. vóór dien nadrukkelijk had gezegd, dat, indien de Minister van plan zou zijn, zijn voornemen tóch door te voeren, reeds op dat oogenblik- con breuk met do Kamer Zéti besta a». Do tijdelijke voorzitter van den minister raad liecö» op 10 Mei zelfs niets gedaan om het conflict te voorkomen. Was het, omdat deze de uitspraak der Kamer ala een slag in de lucht beschouwde? Noch op 4, noch op 10 Mei, heeft de tijdelijk© voorzitter openlijk zijn inzicht doen blijken. Opheldering is hier go- wenscht. De Minister ad interim heeft zich, ver volgt spr., onmogelijk kunnen oriÓhteeren in dit korto tijdsvèrloop over zoo belang rijke kwestie als waar het hier om ging. En is de Minister wel volledig ingelicht? Spr. vraagt dan waarom de voorloopige oplossing 13 gevonden zonder rekening te houden met het herhaalde votum der Ka mer; had de Regeering de zekerheid, dat zij tot een definitieve oplossing niet kon geraken voordat deze crisis aan oorlog was was opgelost en liet 's lands belang niet toe te wachten, totdat de crisis definitief was opgelost, zoo neen, welke gronden gel den bij de beslissing in zake den landstorm genomen 1 x. Voorts vraagt spr. hoeveel landstormers thans onder de wapenen zijnhoeveel land weermannen zijn door landstorm afgelost en hoeveel zijn er af te lossen Do Minister van Binnenl. Zaken begrijpt zeer goed, dat de vragen gericht werden tob hem en niet tot den Minister ad inte rim De definitieve oplossing der crisis eisclit nauwkeurige overwegingen van jx>iitieken en militairen aard on is niet in zoo korten tijd te regelen en de Minister van Marine kon zich in enkele dagen een beeld vormen van de moeilijkheden aan Oorlog, öpr. was niet gebleken, dat het verschil van ge voelen tusschen Minister én Kamer tob zoo ernstige botsing zou hebben geleid. De Re geering had mogen verwachten, dat, in dien de oproeping van den landstorm zulk een tegenstand zou brengen, zij eerder zich in die richting zou hebben uitgesproken. Waar men een wantrouwen toonde in het beleid van Minister Bosboom, ging deze heen; maar was er nu aanleiding voor de Regeering om dezen Minister te dekken door een Kabinetskweste Dit zou thans hiot 111 het onlang van ons ïaii-u ~-j-i ge weest, meent spr. Er was nog iets andersde Minister voel de, dat zijn gezag werd ondermijnd. Over bodig was de mededeeling, dat de Regee ring de meening van don Minister deelde i. z. de oproeping van den landstorm. Der gelijke beslissingen worden genomen door den Ministerraad. Was uit de Kamer een vraag tot spr. gericht, zoo zou hij zich in dozen geest hebben, geuit en gezegd, dat de Minister van Oorlog toestemming der Re geering had voor ziju maatregeleai. Na het votum der Kamer heeft de Regee ring opnieuw beraadslaagd en overwogen; maar het was niet is 's lande belang over eenkomstig den wensch der Kamer to kan delen in verband met technische en mili taire bezwaren. Houdt- de Regeering ook al rekening met do inzichten der Kamer Do Regee ring is niet gehouden, elke aanwijzing van de Kamér to volgen, ook als zulks met haar eigen inzichten in het belang vain het land niet overeenkomt. Aan de Kamer blijft dan té overwegen, of zij de Regeering om zulk een reden haar vertrouwen verder meent te moeten onthou den. Do Rogeering kan de opkomst der jaar- klasse niet uitstellendaarom kon de Mi nister vaoi Marino, die het met heb inzicht der Regeering eens was, wel ad interim wor den benoemd. Do Regeering kon toch niet gaan zoeken naar ce-n Minister van Oorlog die het met haar oneens is? De Regeering kan haar verantwoordelijk heid niet dekken achter een nieuwen Minis ter. - Uitstel t-ot. diens benoeming van oproe ping- van don landstorm was onmogelijk door den korten termijn. Ook moesten de landstormers spoedig weten, waaraan zij zich te houden hebben. Vervolgens sprak de Minister van Oorlog a. i., de heer RAMBONNET. Deze verklaarde zich bereid, do porte feuille van Oorlog tijdelijk te aanvaarden, indien de Ministerraad eenzelfde meening was toegedaan. Spr. zet dan uiteen, dat er grootc be zwaren waren tegen intrekking van do op roeping der 1 andstormjaarklasse 1908. On vermijdelijk gevolg zou zijn vertraging van aflossing van onder de wapenen staanden. Het gaat ook niet aan, allen door jonge mensohen te doen vervangen. Men karn daar trouwens ook niet mee doorgaan, als de oorlog lang duurt. Ook is het bezwaarlijk, een lichting'van 19-jarigen op te v roepen, kort voor het sluiten der school jaarcursus sen. Vervroegde oproeping van de lichting 190S was iiiet,mogelijk en wenscht spr. niet, omdat juist" op aandrang van do Kamer zooveel» •ongeoefenden in het leger zijn. De aflossingen zijn steeds versneld, maar de geoefendheid van het leger mag daar onder niet lijden. De vergadering wordb verdaagd tot Woensdagochtend tc halfbwaalf. Beroepeivis bij de Ned.-Herv. Gem.' to Amsterdam, (vac.-ds. SchuWer tot Peur- sum) dr. A. H. dé Hartogh, .to Haarlem. Het Tweede-Kamerlid voor Waalwijk, mr. Loeff, heeft kennis gegeven wegens voortdurende ongesteldheid verhinderd te zijn de Kamervergaderingen bij te wonen. Te Utrecht Is een. "vergadering gehou den van vertegenwoordigers van de volgen de vereenigingenVereeaiiging van leeraren bij het middelbaar onderwijs, Genootschap van leeraren aan gymnasia, Vereenïgïng van ambtenaren der registratie en domei nen, Broederschap van ontvangers der di recte belastingen, invoerrechten en accijn zen, Vereeniging van electro-technisohe ambtenaren der telegrafie, Vereeniging van hoofdambtenaren bij de Rijksverzekerings bank, Vereeniging van hoogeré ambtenaren bij de iRijkspfOsjbspaarbank, Genootschap van agenten der Rijksverzekeringsbank, Vereeniging voor kadaster en landmeetkun de, Vereeniging van ijkers en adjunct ijkers, Vereeniging van directeuren bij den post- en telegraafdienst, Vereeniging van directeuren en commiezen bij de posterijen en telegrafie, Broederschap van commie zen der posterijen en Broederschap van directeuren vaai télégraafcommiezen-oo-r- sprong met postcxamen. De vergadering verklaarde zich in beginsel voor de stich ting van een „centrale van hooger perso neel in Rijksdienst." In de commissie van voorbereiding werden benoemd de he eren K. van Schouwen, te Middelburg; W. Zuy d'am, te Gouda; G. de Noo, te De Bilt; C. H. B. de Korver, te Alkmaar en P. Bos sen, te Amsterdam. Secretaris der commissie is de "heer 0. H. B. de Korver, Metiusstraat, Alkmaar. In de vergadering van de Liberale Kiesvereeniging werd medegedeeld, dat aan het gemeentebestuur van Tiel toe stemming is gevraagd, het gedenkteeken voor mr. Tydeman te plaatsen op het Kalverbosch aldaar, en dat de onthulling van het monument in den loop van dezen zomer zal geschieden. In de a.s. Zaterdag te houden alge meen© vergadering van het Indisch Genoot schap zal de nagedachtenis van mr. C. Th. van Deventer, den grooten vriend van Indië, op bijzonder sympathieke wijze worden geëerd. Het Ambonsch Studie fonds, de vereeniging ,,Boedi Oetomo" en de Vereeniging van Inlandsche Genees kundigen zullen dan n.I. een bewijs geven van hun erkentelijkheid, door de aanbie ding van een voor de vergaderzaal van het Genootschap bestemde metalen gedenk plaat. Nadat de Prins gisteren een bezoek had gebracht aan, den Hoek van Holland, waarna hij per boot naar Rotterdam was gekomen, om bij den burgemeester te di- neeren, wpondo Z. K. H. de voorstelling bij in den Grooten Schouwburg, waar drie blijspelen gegeven werden. Voorts werd door mevrouw Tartaud voorgedragen ,,Dio Walliahrt nach Kevelaar" en daarna nog het „Lied van een koningsvrouwe". Zij kreeg een bloemenhulde. De Prins kwam te 9 uren en' bleef tot het einde. Bij zijn komst was hij door het publick staande ontvangen en met de volksliederen begroet. De Zaid-EEollandscfae Lacdboaw-Gndcrliogfi* In het Zuid-Hollandsche Koffiehuis te 's-Gravenhage werd de algemeen© vergade ring gehouden van de Zuid-Hollandsche Land1- bouw-Onderlinge, onder leiding van den heer J. M. Vas Visser. Uit het jaarverslag over 1916 blijkt, dat op £1 December waren aangesloten 1950 landbouwers. Er hadden in 1916 plaats 429 ongevallen. Hiervan betroffen 11 patroons- ongevallen en 6 gevallen van bedrijfsziekten. In 1916 werd tweemalen aangifte gedaan van een ongeval met doodelijken afloop. Beide getroffenen waren gehuwd; aan de weduwen werd een blijvende uitkeering ver leend, waarvoor een reserve-kapitaal noodig was van f4281. Aan één der door een on geval getroffen arbeider moest oen blij vende uitkeering worden toegekend, terwijl 3 patiënten op dit oogenblik nog een tijde lijke uitkeering genieten. In hoeverre het noodig zal zijn aan dezen een blijvende uit keering toe té kennen, valt thans nog niet te zeggen. Met inbegrip van deze drie waren 17 der getroffenen langer dan 2 maanden invalide. Als oorzaken van de ongevallen worden genoemd: voertuigen 55, waarvan 2 met doo delijken afloop, paarden 55, hoornvee 19, landbouwmachines 22, vallen van den arbei der 66, vallen van het voorwerp 12, be knelling 15, krachtsinspanning 45, snijden de werktuigen 55, infectie 54, oogkwetsingen 8, brandwonden 7, breken van gereedschap enz. 3, bedrijfsziekten 6, diverse oorzaken 7. De onkosten, die voor de patroons op deze verzekering komen, bedragen over het verslagjaar f 1.12 per f 100 jaarloon, waarin een storting in de reservekas van £0.05 per f 100 begrepen is. Voor een knecht, die 500 loon per jaar verdient, worden de kosten ÏO1/* cent per week. Voor deze kleine uitgavo worden ook de geldelijke ge volgen van de zwaarste ongevallen gedekt. Be ziekte-verzekering voor inwonend per soneel heeft zich gedurende het verslagjaar wederom uitgebreid. Het aantal deelnemers steeg van 1094 tot 1144. De gemiddelde kosten per verzekerde bedroegen £4.28 per jaar. Op de vergadering werd een uitvoerige ^uiteenzetting gegeven van de Zusterorga nisatie der Landbouw-Onderlinge, de Ver eeniging „Molest-Risico". Gewezen werd op het groote belang, dat er voor de landbou wers en veehouders gelegen is in aanslui ting bij laatstgenoemde organisatie. Mededeeling werd gedaan, dat thans aan gebouwen, landhuizen, inboedels, boerderijen levende have, gewassen fee velde, enz. by die organisatie .Verzekerd is een" waarde van driehonderd en negentig millioen gulden. UIT NED. 00ST-INDIE. „De correspondent-te Soerabaja seint: Op do Mentawea-eüanden begint een be weging om den christelijken godsdienst te omhelzen. Dit is het eerste resultaat, dat dé Rhijnsche Zending na een arbeid van 14 jaar daar te boeken heeft. Do Rkeinische Mismonsgezelsohafb had einde 1913 op do Mentawei-eilanden 2 zen delingen en 5 scholen met een 300 leer lingen C. Lekkerkerker schrijft in zijn bekend werk „Land en Volk van Sumatra," dat (het zendingswerk onder de primitieve be volking van <te Mentawei-etianden nog van voorbereidenden aard was. Bestuur en zending hadden nog te kort gewerkt om zichtbare resultaten te kunnen bereiken. Wij brengen aildois dé „N. R. Crt. in herinnering, d&t de op de W.-kust van Sumatra gelegen Mentawei-eianden be staan uit de eilanden Siberoet, Sipoera, Noord-Pagai en Zuid-Pagai. De totale op pervlakte is ongeveer 94 vierk. G. M. De bevolkingssterkte wordt geschat op 12.000 melen. De Regeering heeft f 50.000 toegestaan, om het paileis in héb Hertogspark te Wol- tevreden, in te richten tot vergaderzaal voor den Volksraad. Met dit paleis in het Hertogspark wordt bedoeld, de inderdaad paleisachtige vroe- nu in" Bandoeng woont, gere woning van den legercommandant, die nu in Bandoeng is gevestigd. De Russische premier, prins Lwof, heeft aan een aantal vertegenwoordigers van de pers een verklaring afgelegd, waarin hij met groote openhartigheid heeft gewezen op den verkeerden gang van zaken en welk een omvang het kwaad, dat daardoor voor Rusland is ontstaan, reeds had aangeno men. De minister-president zeide het volgende: „Bü de vorming der voorloopige regee ring weigerden de socialistische partijen daarin zitting te nemen, ofschoon zij ver klaarden, het program der regeering goed te keuren, en haar hun steun toezegden. Deze partijen riepen toen een eigen Schaam in het leven, te weten den Raad van Arbeiders en Soldaten, die de werkzaamheden der re geering zou controleeren 6n deze met al zijn gezag zou steunen bij de verwezenlijking van het program, hetwelk door de voorloo pige regeering was opgesteld. Nu heeft echter dit controleerend lichaam langzamerhand het karakter aangenomen van een bestuurslichaam eu de voorloopige re geering zpg zich geplaatst tegenover een reeks bevelen, welke niet van haar zelve afkomstig waren. Er ontstond dus een conjunctuur, welke gekarakteriseerd kon worden door de for mule: „verantwoordelijkheid zondrr gezag en gezag zonder veran.woorde'ijkheid.' De g;- volgen van dezen staat van zaken deden zich aanstonds gevoelen. Inderdaad, de ge- vechtswaarde van het leger daalde in ge vaarlijke mate, het vraagstuk der voedsel voorziening bracht het land aan den rand van den afgrond en overal werden sympto men van anarchie waargenomen. Tegelijkertijd beschouwen onze bondge- nooten ons met ongerustheid, terwijl onze vijanden ons boosaardig toegrijnzen en krakjes toewerpen, die het feit niet vermogen te bemantelen, dat onze tegenstanders ons pas kort geleden gruwelijk beleedigd hebben door te gewagen van de mogelijkheid van een af zonderlijken vrede. Dientengevolge begon het ganscke land to dorsten naar een eenig gezag, dat het alge- meene vertrouwen zou genieten. Thans verwacht de gereorganiseerde re geering, sterk in het vertrouwen der natie, dat al haar daden volkomen zullen worden goedgekeurd en ten uitvoer gebracht én dat al haar bevelen, zoowel als die harer agen ten, getrouwelijk zullen worden gehoorzaamd. De nieuwe regeering staat voor een groot waagstuk, n.I. om zoo spoedig mogelijk het ontwrichte bestaan des lands weder in het goede spoor te leiden. De regeering meent, dat haar eerste taak bestaat in de bevesti ging van de kracht van het leger, hetwelk de maximum-gevechtswaarde moet bezitten voor het offensief, ten einde do vijand buiten onze grenzen te werpen en vooral om onze bondgenooten krachtig te steunen. Het land weet, dat de gevechtswaarde van ons leger is gedaald en dat was niet alleen het gevolg van de minderwaardige voor7.iening in zake voedsel, munitie en fou- rage, maar ook van de verkeerde opvat ting onzer oorlogsdoeleinden." Kerinski schijnt de moderne Cromwell of Garibaldi te zijn, waarom geroepen is. Hij pakt krachtig aan. De hoogo legeraanvoer ders heeft liij geen ontslag willen verleenen. Ieder moet z. i. het vaderland helpen. Haar hij maakte het Broessilof, Alexojeff, Goerka e. m. a. mogelijk te blijven, door z'n ver dere krachtige maatregelen tot versterking van liet leger. Zoo moeten Voor 2-3 Mei zich alle deserteurs weer aanmelden. Wie niet komt, zal streng worden gestralt. In legervoorziening, zoowel van levensmiddelen als munitie, zouden de verbeteringen zich reeds volgens de generaals doen gevoelen. De cojiferentie van de regeering met de gedelegeerden van het provisorisch comité van de Doema, het comité van den Raad van afgevaardigden van Arbeiders en Sol daten eu de generaals heeft veel er toe bijgedragen om den toestond te verhelderen. Het algemeen gevoelen was, dat het leger krachtig móest worden voor do verdediging van het land. Een overwinning der Dnit- schers over den bondgenoot zou men niet dulden, daar deze nederlaag ook voor Rus land do grootste ongelukken met zich zou voeren. Miljoekofs heengaan wordt door velen in Rusland betreurd, doch meu achtte dit'de •eenigo oplossing, Wijl de socialisten in hem te veel een vertegenwoordiger van het oude regime zagen en uit dieu hoofde de porte feuille voor buitenlandsche zaken niet toe vertrouwden. Dit is wel eigenaardig, waar juist Miljoekof een der heftigste tegenstan ders van dat regime is en was en steeds krachtig tegen het tsarisme heeft gestreden. De buitenlandsche politiek schijnt niet al leen aan "zijn opvolger, don pas 31-jarigen Terestsjenko, te zijn overgelaten. Hiervoor is een commissie ingesteld, waarin behalve deze nieuwe minister, de minister-president Lwof en minister Kerinski, de meest popu laire -Ras wel op dit oogenblik, zitting hebben. In Engeland zal 't wel geen aangename indruk maken, dat de benoeming van Sar sanof, den vriend van Engeland, tot gezant te Londen is ingetrokken. - Te Petrograd komt ook een andere En- gelsche gezant en een andere Frausche ambassadeur, yoor deze laatste plaats wordt de naam van Briand genoemd. In regeeringskringen te Petrograd wordt verzekerd, dat op zijn laatst 1 Oozo-, ber de oonstitueerende vergade ring zal bijeenkomen. Alle Russen hoven 20 'jaar zullen aan de verkiezing 'deelnemen. De „Köln. Ztg." verneemt uit Kopers hagen, dat onlangs een aantal generaals en gewezen ministers te Moskou is samen gekomen eu de instelling van een afzonder lijke regeering te Mo3kou grondig behan delde, die het bestuur van het land ia handen zou nemen en do socialistische regeering te Petrograd aan haar lot over laten. Waar men nu benieuwd naar zal zijn is,: of 't in Rusland en Roemenië nog tot een offensief zal komen; op den gang der krijgsverrichtingen kan dit van 't grootste, gewicht zijn. De Joden door do Turken. vervolgd. De „Joodsch© arboiderskorrespondentie" uit Den Haag bericht: „Van alle landen komen in Den Haag telegrafisch© medede-elingen over de groofc© opwinding, dio in het algemeen en bij den joden in bijzonder ontstaan is door de be richten, dat in Palestina door d© Turksch© regeering een uitroeiingspolitiek wordt gevolgd tegen do joden in Palestina. Aanvankelijk schonk men aan deze be richten geen volle vertrouwen, omdat men vermoedde dat zij tendentieus waren ge steld ten opzicht© van de Middonstaten. Trots alle ook zeer officieel© pogingen i* men er echter niet in geslaagd van uit d© Middenstaten omtrent do hoofdzaken een tegenspraak tc verkrijgen. In Amerika ©n Rusland stijgen de ongerustheid en do ver ontwaardiging voordurend. Men acht daar de Duitscho regeering medo verantwoor delijk voor het lot, dat den joden dreigt. Een Armenische uitroeiingspolitiek tegen de joden werd door Djemal pasja ©enigen tijd geleden openlijk aangekondigd. Er is een actie op touw gezet om do slachtoffers te ondersteunen. Dr. Cohn, het soc.-dem. Rijksdaglid der minderheidspartij, interpelleerde in" den Duitschen Rijksdag over do ontruimingen, die met gruwelen gepaard gaan, in Pales tina. Do maatregelen, zeide hij, gaan uit van Djemal pasja, hoewol do Duitsche chef van den goncralen staf van moening was dat strategische redenen de ontrui ming niet noodzakelijk maken. Hij eindigde zijn interpellatie met de vraag of do Rijks kanselier bereid is op de Turksche rogee ring in te werken, om een herhaling der Armenische gruwelen ten opzicht© dor joden te verhinderen. Wij vernemen telegrafisch, nog nader uit Scandinavië, dat de pers scherpe arti kelen bevat tegen do vervolging der joden in Palestina, om. met opschriften als: „Op Armenië volgt Palestina". In Stock holm zullen protestmeotmgs worden ge houden. Met groote spanning wacht men af, of en wat de socialistische, conferentie in deze zal doen. De nood in Palestina wordt voortdurend nijpender. Per dag is vijftienduizend franc noodig, om de allergrootste ellende der weggevoerden tc verzachten. Inzak© do vervolgingen, waaraan de jo den in Palestina bij de ontruiming bloot staan, meldt men ons naderDo joden worden getroffen, ongeacht of zij uit do Entente-landen komen of uit de midden staten. Djemal pasja sprak zich openlijk uit., dat hij een tegenstander is der vroe ger© pogroms -doch wenscht toe te passen de langzame uitroeiing. Pest en honger acht hij als door God gezonden. Zooeven komen berichten in uit betrouw bare bron, omtrent uitzetting der joden uit Jeruzalem. Do toestand wordt stoeds ernstiger. In Kineretli, bij Tltiberias,-kreeg de jood sch© arbeidersgroepbevel, de nederzetting to ontruimen. Waar daarvoor geen strate gisch© redenen zijn, worden waarschijnlijk dus ook de kolonies van Galilea door bevei tot ontruiming bedreigd." Oostenrijk de vazal van Dulischland. Penfield, oud-gezant der Yereenigdo Sta ten te Weenen, heeft tegenover journalis ten de volgende verklaring afgelegd Berlijn commandeert Weenen, niet alleen in militair, maar ook in politiek opzicht. Beid© volkeren worden slechts door óén wil geregeerddio van den D uitheb en kei zer. Wat Oostenrijk niet zou wonschen, be veelt do keizer te doen zooais hij het ook verbiedt te luisteren naar zijn wensch naar vrede en naar zijn gevoelens van eigen waarde. Duitschland heeft allo yooï zorgen genomen tegen een afzonderlijken vrede van Oostenrijk. Leger noch burgerlijk bestuur van Oostenrijk kunnen het juk van zich af schudden, dat do keizer hun heeft opgelegd. Tot den dag van d© ontwrichting van liet» rijk door do overwinning der geallieerden, zal Oostenrijk slechts eén bondsstaat van 't Duitsche rijk ziju. Engeïseli troepcnfraiisportsckip getorpedeerd Het Engelsche transportschip „Came- ronia'',10963 ton gvoot, van de Anchor- lijn te Glasgow, is naar do Engelsche admiraliteit meedeelt, met troepen aas boord den 15den dezer in het oosten van do Middellandsch© Ze© door een vijande lijke duikboot getorpedeerd. Een militair officier en 128 minderen, alsmede twe© scheepsofficieren «a wan de bemaaaiDg worden venmaU

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9