De Wereldkrijg. No. 17544. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Mei. Tweede Blad. Anno 1917, Binnenland. Tweede Kamer. FEUILLETON. ÜK KLIMOP. De ,,'s-Hert. Ct.?' meldt, dat de wet- Kouder, de heer Jos. van de Ven, voorne mens is ontslag te nemen als lid van den Raad van 's-Hertogonbosch. Hij zal echter nog zijn ambt blijven waarnemen, totdat de nieuwe burgemeester zal zijn benoemd* Als tweede predikant bij de Remon- ötranSscüe Gom. te Utrecht, is Zondag be vestigd ds. W. Mackenzie, tot dusver pre dikant te Alkmaar. Mgr. L. E. Jansen, deken van Amster dam, proost van het kathedraal-kapittel van het bisdom Haarlem, is sinds eenigen tijd •ernstig ongesteld. Do ge.wone audiënties van de Minis ters van Waterstaat en van Marine zullen deze week niet plaats hebben. In de vergadering van den gemeen teraad van 's-Gravenhage is gisteren aan genomen het voorstel van B. en W. om te besluiten tot stichting van een tweede gym nasium in do omgeving van de Konings- kado en van een tweede lioogere burger^ school voor meisjes op een terrein nabij het Afvoerkanaal. Uit het verslag van de Commissie tot de Zaken der RemonstranLscke Broe derschap over het dienstjaar 1916/1917, dat zal worden uitgebracht aan de algemeene vergadering, die den 5dr-n Juni t3 Amster dam wordt gehouden, blijkt, dat de bestu ren der gemeenten hebben getracht de pre dikantstraktementen op behoorlijk peil te brengen. Algemeen was men van den ernst .van den toestand doordrongen, maar niet ioveral is de poging tot verbetering naar •wensch geslaagd. Maar men is op "den goeden we^. Blijkens ëen staat van de ambtsinkomens der Reraonstrantsche predikanten (waarbij rijks en Broederschapskindergelden f25 en f20 buiten rekening zjjn gelaten en de vrye woning naar een geschatte huur waarde in het inkomen is opgenomen) loo- pen de traktementen uiteen van f 4714 te Amsterdam tot f1705 te Oudewetering, tegen f 4405f 1580 in 1910. Er zijn gemeenten, waarbij het traktement meer is toegenomen dan boven cn beneden, aan do ladder. In Rotterdam nam het toe met f 425, in Utrecht (I) met f700, in Leiden met C 500, in Arnhem met f600, in Delft met f 500, in Vlaardingen met f 750, in Amers foort met f500. In verscheiden gemeenten fs het echter op dezelfde hoogte gebleven cn in Den Haag (I) en Dordrecht is het eelfs afgenomen. Het aantal leden dor Broederschap, voor zoover ingeschreven bjj de gemeenten, be droeg op 1 Januari 1917 17,047, waarbij komen 491 loden, ingeschreven bij de Com missie voor de Remonstranten in de Ver strooiing, te zamen 17,538, d. i. 135 meer •dan een jaar te voren. De gemeente Rot terdam, de grootste gemeente, bleef op hetzelfde getal van 2980 leden. Acht ge meenten gingen met 341 lid achteruit Blijkens het?. verslag van het college van ©uratoren, zal prof. fleering zijn colleges aan het seminarie met zes leerlingen aan- wangen, onder wie twee vrouwelijke stu denten. Op de algemeene vergadering zal dr. C. E. Hooykaas van Rotterdam het vraagpunt inleiden: „Hoe kunnen de leden onzer ge meenten tot meer actieve deelneming aan den arbeid voor godsdienst en zedelijkheid _)worden in staat gesteld?" Zondag G Mei vergaderden to Amsterdam de hoofdbesturen-van den Ncderlandschen Bond van werklieden in openbare diensten en bedrij ven, van den Alg. Ned. Ambtenaarsbond, van dc Verceniging van Commiezen bij 's Rijks be lastingen, van dcu Alg. Ned. Rijks werklieden- bond en van don Alg. Bond van Ned. P. T. T.- personeel, allo aangesloten bij bet Ned. Verbond ▼an Vakyereenigingen, en te zamen vormende het z.g. „Salaris-Comité" met meer dan 17 500 ledon. De hoofdschotel der besprekingen vormde hut punt: permanente samenwerking, waaromtroat volmaakte overeenstemming werd verkregen. Al gemeen bleek men voorstander eener nauwere centralisatie in do toekomst, waartoe deze ver gadering bet pad ongetwijfeld heeft geëffend. De permanente samenwerking werd bekrachtigd door de aanneming in beginsel van een regle ment van orde voor hel uitvoerend comité, waniv in door elk der hoofdbesturen één lid zal wordcu aangewezen. Van de Centrale van Vereenigingen van per soneel in 's Rijks dienst was een schrijven in gekomen, waarin de wenschelijkheid in een na der te regelen samenwerking werd uitgesproken. Het uitvoerend comité zal de Centrale er aan herinneren, dat het in de bedoeling ligt op een nader te bepalen tijdstip een algemeene bestu- rencoüferentic uit te schrijvon, ten einde een heid van optreden te verkrijgen. Naar aanleiding van de mcdedecling der Staatscommissie voor de burgerlijke pensioen- wetgeving, dat zij bereid is organisaties van overheidspersoneel in gehoor te ontvangen, werd een commissie ingesteld, bestaande uit de hee- ren J ter Laan, B. J. van Stapels en Lübrs, allen tc Rotterdam, len einde de wcnschen der hoofdbesturen, ten aanzien van het pensioen- vraagstuk nader te formuleeren. Drietal bij dc Ned.-Herv. Gem. te Amster dam (vac. Schuller tot Peursum), dr. A. II. don Harlog, te Haarlem; ds. H. G. W. Briedé, te Franeker; ds. B. Gijsel, te Rhcnon. Do vcrliooging dor onder wijzers-salarissen. In de Memorie van Antwoord nopens het voorstel-Marchant c.s. tot verhooging der onderwijzers-salarissen motiveeren de voor stellers hun initiatief met de mecledeeling, dat in een onderhoud, hetwelk de voorzit ters van de parlementaire groepen met de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën mochten hebben, vruchteloos aangedrongen werd op verbetering van de financicele positie der onderwijzers. Do liegeering verklaarde zich vooralsnog niet bereid eenigc verbetering van de salarissen der onderwijzers voor to stellen en stelde daardoor die voorzitters voor de keuze, het zij in die weigering te berusten, hetzij van het recht van initatief gebruik te maken, omdat alleen door wetswijziging de gc- wenschte verbetering is te verwezenlijken. Dat bij do voorzitters van de groepen "der rechterzijde tegen het laatste principieele bezwaren bestonden, is toen niet gebleken. De voorzitters van alle parlementaire groe pen traden toch in nader overleg en beslo ten, zonder dat van eenige oppositie bleek, dat een ontwerp van wet tot verhooging vau de minima deT salarissen van de on derwijzers zou worden samengesteld en in een volgend© bijeenkomst worden bespro ken. Eerst nadat het later door do voorzit ters van de groepen van links zonder eeni- go wijziging ingediende voorstel was ontworpen, verklaarden do voorzitters van de groepen van rechts, dat zij niet bereid waren, dit mede in te dienen. Aan het ver langen, dat alleen dèn tot indiening van het voorstel zou worden overgogaan, wan neer zou zijn gebleken, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken welwillend daarte genover stond, kon niet worden voldaan. De houding, door dien Minister in het hier voor vermelde onderhoud aangenomen, stond daaraan in den weg. Betoogd wordt voorts, dat de trakte menten van de onderwijzers in die mate te laag zijn, dat er onderwijzers zijn, die ge brek lijdon en het openbaar on het bijzon- dor onderwijs daarvan tot schande van do gemeenschap na-deelige gevolgen ondervin den. Het is waar, dat men ter beoordeeling van de financieel© omstandigheden van de onderwijzers niet uitsluitend heeft te let ten op de minima voor de salarissen van do onderwijzers, bij de wet vastgesteld en ten laste van het Rijk gebracht omdat ver scheidene gemeentebesturen en schoolbestu ren jaarwedden toekennen, welke hooger en soms belangrijk hooger zijn dan die mi nima doch het is niet minder waar, dat tal van onderwijzers salarissen ontvangen, welke de bij de wet vastgestelde minima niet of 6leehts met een gering bedrag over troffen. Met een traktement van f 500 kan geen enkele onderwijzer of onderwijzeres rond komen. Yerschoidene gehuwdo onderwijzers hebben een salaris, dat nauwelijks hooger is dan f 800 -en dat dus ook ten eenenmale onvoldoende is voor hun onderhoud en dat van hun gezinnen. Willen de onderwijzers met de vereischte opgewektheid hun moei lijke taak kunnen vervullen, dan moeten zij althans geen gebrek lijden. Dat er onderwijzers zijn, die in betere financicele omstandigheden verkeeren, doet niet- ter zake omdat zij die gebrek lijden daardoor niet worden gebaat. De voorgedragen verhooging is dermate gering en de bestaande minima zijn zooveel te laaf, dat ook dan, wanneer na de be ëindiging van den oorlog do levensstan daard mocht dalen, het gevaar niet is te duchten, dat de jaarwedden der onder wijzers te hoog zullen zijn, in verhouding tot hetgeen door personen, die een gelijkwaar dige werkkring hebben, zal worden ver diend. Om die reden mocht de oplossing niet worden gezocht in de richting-van een verhoogden duuftebijslag. Met een verhoo ging van den kinderbijslag aangenomen al, dat. de voorstellers daarvoor iets moch ten gevoelen, hetgeen niet het geval is was geen bevredigend resultaat te berei ken, omdat ook dc jaarwedden van vele kinderlooze onderwijzers te laag zijn. De algemeene toestand. Het Fransche legcrbericht van gistermid dag meldt over de operaties aan het Fran sche front het volgende ,,De avond van gisteren en de nacht heb ben zich gekenmerkt door nieuwe aanvallen der Duitschcrs in do streek ten noord oosten van Soissons en op do Chemin des Dames. Do Franschen hebben bemerkt, dat ©r sinds gisteren vier nieuwe divisies in- het vuur zijn gebracht. Sterke tegenaanvallen on bombardemen ten golden de Fransche stellingen bij de hoeve Trois-Monts, het front Cerny-Hurte- bise en de hoogten van Craonne en Vau- clerc. Do strijd, die erg verbitterd was, ein digde teQ voordeele van de Fransche troe pen, die zegevierend do grimmigst© aan vallen hebben weerstaan en overal hun stel lingen gehandhaafd. Do drommen D u i t- acliers werden noergomaaid door de schoten van het grof geschut, der stukken veldgeschut en machine-geweren der Franschen. Ze leden aanzienlijke ver liezen. In den loop dier gevechten hebben de Franechon het aantal gevangenen uitgebreid. Het gaat op het oogen- blik de 6200 te boven. Daarmee stijgt het aantal tot ongeveer 2 9.0 00 gevangenen, gemaakt door de Franschen in den slag, die 16 April aan gebonden werd. Overigens aan het front tusschenpoozen- de werkzaamheid van het geschut. De Fran schen hebben overvallen der Duitschers gekeerd, met name in de Argonno in de richting van Bolante en in het bosch van Grurio. Wat -de Franschen aangaat, ver scheiden invallen van hen 'in do Duitsche linies zijn met succes bekroond op den hoogtorug van Bezonvaus, beoosten Mon- cel". Do-Engelechen berichten dat ze ten oosten van Bullecourt hun stel ling hebben verbeterd. Over deze acties meldt Reuterscorres pondent nog nadere bijzonderheden. In zijn telegram van gistermorgen deelt hij mee, dat op het oogenblik, dat hij zijn bericht schrijft het nieuws is, dat flinke voor uitgang is gomaakt en dat tot dusver 70 gevangenen achter de Engelsche linies zijn gebracht. Overigens is er gedurende den nacht weinig nieuws van bijzondere betee- kenis binnengekomen. De Engelsche kanon nen blijven dag en naeht op de Duitsche stellingen beuken en aangezien deze stel lingen maar overhaast zijn aangelegd en erg afwijken van de verdedigfhgskraeht van het oude bestendige front, vanwaar we de Duischcrs hebben verdreven, meldt de cor respondent, wassen hun verliezen gestadig tot een schrikelijke hoogt© aan. Hot stemt eveneens tot voldoening, te bedenken, dat die verliezen zijn toegebracht aan de beste troepen, die de Duitschers nog achter de hand hadden, want zij zenden hun strijd vaardigste divisies in het vuur, ia de wan hopige poging, om ons offensief tot staan te brengen. Yan de gevangenen, aan twee divisies in vroegere stadia van den huidi- gen strijd ontnomen, bestond de helft uit jongelui van 19 jaar. Ze waren erg neer slachtig. Een Duitse h vlieger heeft een be- zoek gebracht aan Londen. Op oen noord-oostelijke buitenwijk heeft hij vier bommen neergeworpen, waarbij één man gedood, een man en een vrouw ge wond en eenige huizen licht beschadigd zijn. Nog eenige bijzonderheden hierover ge ven de Londensche bladen. De bom, die 't laatst werd geworpen, heeft de meeste schade berokkend. Dez© ging door het dak van ccn huis met drie verdiepingen, boven een handel in tweede hands-goed. De bom ontplofte op de boven verdieping, doodde den bewoner, een piano- maker, en wondde zijn vrouw ernstig. Alle pannen vlogen van het dak. Ook werd de waterleiding vernield, waardoor de bene denverdiepingen onderliepen. Drie bommen vielen ongeveer een mijl vandaar. Een op een weide, 15 meter van een huis voor hulpbehoevende oude vrou wen. Een ander op het huis van een bouw meester. Ze drong in do badkamer, die overhoop werd geworpen. Niemand word daar gedeerd, ofschoon er in do belenden de kamers menschen sliepen. De Parijsche correspondent van de „Ti mes" meldt iets over de conferentie te P a r ij s, waarvan de gisteren spraken. Het blijkt dat behalve Haig, Robertsen en Jellicoe ook Lloyd George en lord flobert Cecil hieraan deelnamen en behalve eenige Fransche regeeringspersonen Fransche mi litaire leiders. De correspondent meldt, dat alle aangelegenheden die verband hou den met de krijgsverrichtingen in Frank rijk en het oosten onderzocht zijn en do twee regeeringen tot volkomen overeen stemming zijn geraakt. Het is lang gele-- den sedert er eon zoo belangrijke en zoo geslaagde conferentie tusschen geallieer de staten is gehouden. Tot tevredenheid stemt niet in de laatste plaats het persoon lijke contact tusschen sir William Robert son en generaal Pétain. De geheelo mili taire toestand is overwogen. Ribot aan een noenmaal ter ecre van de interparlementaire conferentie het woord voerend, heeft uiting gegeven aan de vol doening der Fransche regeering over de uit komsten van de vergaderingen aan den Quai d'Orsay. Ribot zeide„De eenheid van front bestaat tusschen onswij kun nen ze niet volkomener wenschen. De twee legers werken en vechten samen, bezield door dezelfde geestdrift, gehoorzamend aan dezelfde gedachte. Wij hebben deze zelfde eenheid aan de andere fronten waargeno men en zullen ze weer zien. Onze mededin ging van vroeger heeft zich thans opgelost in wedijver voor de gemeenschappelijke overwinning." Over de houding van China tegen over Duitschland vernemen we weer iets naders. Yolgens telegrammen uit Pe king en Tientsin is do verklaring, betref fende den oorlog met Duitschland, die do Chinecscho minister president in het parle ment zou afleggen, uitgesteld tot de volgen de week, ten einde de hoofden der groepen gelegenheid te geven hun partijgenooten op de hoogte te brengen van do politiek der regeering. Intusschen is aan de legaties het besluit van het kabinet medegedeeld. Den miminister van oorlog is opdracht gegeven een oor logsverklaring op te maken. Doze zal vermoedelijk in dezelfde bewoor dingen gesteld zijn als die der Yereenigdo Staten. O Jeruzalem door de Turken geplunderd. Volgens een telegram uit Alexandrië ver klaren kooplieden en christenen, die het ge lukt is om Egypte te bereiken op visschers- schepen, dat de bevolking van Syrië en Pales tina ontzet en wanhopig is door het bericht, dat de jong-Turksche autoriteiten van Jeru zalem zijn begonnen alle voorwerpen van waarde, alle reliquien enz. uit de kerken, heilige plaatsen en kloosters van Jeruzalem weg te nemen. Zij worden bij dit werk, dat oen waardig©' tegenhanger vormt van de systematisch© plundering der moskeeën van Mekka cn Me dina, geholpen door de delegaties van Jong- Turken, door ploegen arbeiders en Duitsche specialiteiten. Alle gestolen voorwerpen zijn naar Kon- stantinopol gezonden. Er zouden ernstigo gebeurtenissen hebben plaatsgevonden in dc heilige stad, waar de pelgrims herhaalde malen de Turken en Duitschers zouden hebben aangevallen, wel ke laatsten echter gebruik maakten van hun wapens. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping in het Notarishui® aan ,,Den Burcht'', te Leiden, op Zater dag 5 M*ei 1917, ten overstaan van 1. J. J. Ter laag Cz., notaris te Leiden: Het huis genaamd „Hotel de la Poste", Aalmarkt 17, in bod 11.400, kooper de heer J. H. Sundermeyer. 2. Mr. H. M. A. Coebergh, notaris t© Leiden Het huis met tuinr, Hooge-R.ijndijk S4, in bod 4100, kooper dc heer J. W. P. Licht qq., VOOT -1210. Het huis met tuin, aldaar SG, in bod 5000, kooper de heer C. Doncker. Het huis Morschweg 9 en 9 a, in bod 3850, kooper de heer H. Walenkamp, voor 3900. Het huis Beestenmarkt 30, in bod 5700 kooper de heer H. Borgerding qq. Het huis Lammermarkt 45, in bod 1580, kooper de heer H. L. Speel qq. Het hui? aldaar 47, in bod 1650, koo per de heer Jan Lipso. Het huis aldaar '19, in bod 1665, koo- por de heer M. J. La Feber qq. voor 1745. Het huis Koddesteeg 13, in bod 1100, kooper de heer P. J. van Zijp qq. Het pakhuis aldaar 20, in bod 650, kooper de heer W. F. X. Schinck qq. voor 675. Het pakhuis aldaar 22, in bod 2150, kooper do heer D.' J. den Os. Heb huis 4e Groenesteeg 67, in bod 2025, kooper de heer L. Prins. Het huis Bouwelouwestceg 26, in bod 710, kooper do heer Ph. J. v. d. Linden. Eenige huizen Waldeck Pyrmontstraat nr. 16, in bod 1975, kooper de heer W. van Striennr. 18, in bod 1900, kooper de heer W. T. A. Bergers; nr. 20, in bod 1900, kooper do heer H. J. Slewe qq. nr. 22, in bod 1900, kooper de heer M. W. v. d- Klugt; nr. 24, in bod 1900, koo per de heer W. van Striennrs. 26 en 23 in bod elk op 1900. kooper de heer M. dc Tombe qq. De werkplaats c.a., St. Jacobsgracht 12 en 12 a, in bod 2375, kooper de heer P. Geertsma voor 2475. Drie perceelen weiland aan de Room burgerlaan, saanen groot 3, 51, 80 Hekt., in bod op 16.905, kooper de heer J. W. P. Licht qq. wor 16.955. 3. S. J. RuizcveM, notaris te Zoeter- woude Het heerenhuis Jan van Goyenkade 22, in bod op 5900, kooper de heer D. J. Speet. Het heerenhuis Witte Singel 29, in bod 9000, kooper de heer P. W. Loeber qq. Het huis Zijlsingel 57, in bod 2150, koo per de heer L. Jongeneel. Het huis aldaar 56, in bod 2125, kooper de heer J. Yerhoog qq. voor 2180. Het huis aldaar 55, iu bod 1900, koo per de lieer J. W. P. Licht. qq. voor 2000. Het huis aldaar 54, in bod 1950, koo per de heer J. W. P. Licht qq. voor 2000. Het huis aldaar 53, in bod 1900, kooper de heer J. Zitman qq. voor 2000. Het huis te Zoeterwoude, aan het Wa tertje, nr. 24, in bod op 2375, koopers de heeren J. H. van Osnabruggen c.s. Het huis aldaar 22 en 23, in bod 1300, kooper de .heer H. Brandt voor 1900. Twee huizen te Leiderdorp, Lage Rijn dijk 106 en 103, samen in bod 3400, koo per de heer G. J. Ruigrok. Roman naar het Italiaansch van GRAZIA DELEDDA. 2) „Ook de haas loopt altijd, ai gaat hij niet naar de kerk," zei de oude edelman, die over hot tegenspraken yan ziu Cosimu wrevelig be gon to worden. £a terwijl do twee grootvaders doorgingen met hun gekibbel, liep donna Rachele door de gang naar de achterkamer, die naast de keu ken lag. Een laatste lichtstraal kwam nog even door het raam, dat cp den moestuin uitzag. Terwijl donna Rachele opstond en haar sjaal opvouwde, hoorde men een- knorrige stem zeg gen; „Rachele, steek dan toch 't licht aan! Jelui laat mij alleen in het donker, als een doodc. „Het is nog licht, oom, wij hebben het veel koeler zonder kunstlicht", antwoordde zij met liaar zachte stem en bedaarde woorden. „Nu zal ik het toch dadelijk aansteken, An nesa," xci ze toen, terwijl zij in de keuken trad; „ben jc nog het meel aan het ziften? Schei er mee uit, het is laat En Rosa? Waar is ze?" „Daar staxt ze, op dc plaats," antwoordde een zwakke, bijna klagende slem. „Nu schei ik cr uit." Donna Rachele slak het licht aan en zette het op de groote eikenhouten tafel neer, die als een donkere plek achter in de kamcï- tusschen idc gangdeur en het raam stond. De groote, tamolijk lage en berookte kamer, «net de houten zoldering, door groote balken on- jiersleund, scheen nu nog treuriger door het geelachtige licht van de olielamp. In dat ver trek was alles oud en vervallen; maar de an tieke canapé met het verscheurde overtrek, de eikenhouten tafel, de wormstekige linnenkast, de gebeeldhouwde kist met rug-zijleuningen, kort om, allo meubelen hadden toch in hun armoede en ouderdom iels edels en voornaams. Op een klein bed, aan het einde van de kamor, zat in de kussens van rood en wit geruit ka toen, leunende, een oude asthmatische man, die moeilijk adem haalde. „Koel is het, ja koel," mopperde hij met hij gende on wrevelige stom. „Kon ik het maar koel hebben, Annesa! Geef mij ton minste een beetjo waterI" „Annesa, breng wat waler aan oom. Zua," zei donna Rachele, en ging naar de keuken, dio r.og grooter cn zwarter dan de kamer was. Do vrouw, die de mand met meel naa9t de deur had geschoven, stond op, schuddo haar kleeren, haalde de waterkruik en schonk een glas in. „Annesa, breng je dat water, ja of neen?" riep weer dc asthmatische oude met bijna krijschen- do stom. Annesa ging naar binnen en naderde het kleine bed. Do oudo man dronk, de vrouw keek naar hem. Nooit leken twee menschen minder op elkaar dan die tweo. Zij was klein en tenger; zij zag er uit als een jong meisje. Het licht van de lamp gaf een goud-bronzen kleur aan haar rond, olijfkleurig gelaat, waaraan het kuiltje in de kin do bijna kinderlijke bekoring nog vermeer derde. Maar de mond, wat groot, met de schit terende, opeengesloten witte tanden, had ccn lichte ujtdrukkiing van wrecden spot. Daarente gen waren haar blauwe oogen zacht on treurig, lots spotachtigs cn lieflijks, de grijns van oen oude, boosaardige vrouw en de blik van een" melancholiek meisje teekenden zich op het ge zicht van dit zwijgzamo en ziekelijke dienst meisje af. Haar hoofd hing achterover, schijn baar door het gewicht van een dikke, blonde, in den nok gewonden vlecht. De blooto hals, dio niet zoo bruin was als haar gelaat, stak vrij uit haar hemd. Het boeren-keurslijfjo sloot zich om een kleinen boezem, en alles was bekoorlijk, vlug, jeugdig en aantrekkelijk aan het meisje. De handen alleen waren lang en mager. Het uiterlijk van don asthmatischen oude her innerde integendeel aan een ouden kluizenaar, stervende in een spelonk. Zijn gezicht, door he vige pijnen vertrokken, deed aan een massa van perkament denken. Alles was geelachtig en als berookt op dal treurig en somber gezicht; en de harige en hijgende borst, die het open hemd on bedekt liet, en hel verwarde haar, dc geelachtige baard, de knoestige handen en al zijn ledematen, die zich als een geraamte onder de lakens af- teekenden, rilden van angst Hij zei het altijd: „Ik loef alleen om van pijn te rillen." Alles hinderde hora en hij hinderde iedereen; hot was alsof hij leefde alleen maar om zijn smart op de anderen te laten drukken. „Annesa," zuchtte hij, terwijl de vrouw zich verwijderde met het looge glas in de hand, „sluit hel raam. Zie je niet hoeveel muggen er binnen komen? Mogen je die duivels hijten, zooals zo het mij doon!" Maar Annesa antwoordde niet en sloot niet het raam; zij keerde naar de keuken terug, zet te het glas naast do kruik neer en ging daarna op do plaats om het vuur aan te maken in een liockjo onder het afdak. Om te verhoeden, dat de warmte en de rook doordrongen in de kamer, waar de oude, zieke man lag, kookte Annesa m den zomer buiten onder hot afdak, dat als kou ken wae ingericht. Een treurige vrede heerschte op de lange, nauwe plaats, die grootendeols door een stapel brandhout versperd was. De nieuwe maan aan den nog witachtigen hemel scheen over den ver brokkelden muur van de plaats cn verlichtte deze. Men hoorde stemmen in de verte, vuurpijlen knetteren en den klank van een hoorn, valsch en onzeker, die een plechtig motief trachtte te spelen. Annesa zette den zwarten drievoet op het vuur. Terwijl donna Rachele naar do provisie kamer ging, om de bakpan met olie te vullen, vertoonde een meisje van zes of zeven jaar, met een geweldig groot hoofd met weinig blond haar, zich in het kleine, half geopende deurtje van den moestuin. „Annesa, Annesa, kom; van hier uit kan men de vuurpijlen goed zien"! riep zij met een stem metje van een oude, tandcnlooze vrouw. „Kom jij liever binnen, Rosa; het is laat, jo wordt nog door een hagedis in de beenen ge beten „Het is niet waar," hernam het schrale stem metje: „Ivom, Annesa, kom „Neen, heb ik je gezegd. Kom binnen. Er zijn ook kikvorschen, dat weet je wel Het meisje kwam naar binnen. Angstig na derde zij tot onder het afdak. Een smakeloos rood jurkje, met gele kant versierd, maakte haar mismaakt figuurtje nog plomper; haar bleek en plat gezichtje, met hot groote, voor uitstekende voorhoofd, nog leclijkor. „Ga daar zitten," zei Annesa, „van hier kan jo de vuurpijlen ook zien." Een enkele vuurpijl doorkliefde, gelijk een gouden koord, de avondlucht, alsof zij de maan wilde bereiken; en dan barstte zij plotseling iu duizenden roode, blauwe en paarse vonken. Rosa, die op een Sardijnsche kar zat, midden in den hof, brulde van pret en boog het hoofd, hopend en vreezend, dat de wonderbare vonken- regon op haar zou neervallen. „Minstons één van die vonken," schreeuwde zij, het groote waterhoofd buigend en het hand je uitstekond. „Ik wil er eentje hc-bbon, de gou den; bet moet een ster zijn!" „Mal kind," zei haar grootmoeder, die met da pan vol olio terugkwam. Annesa zettè dc pan op het vuur en do dame ging naar binnen om te dekken. „Vallen ze heel ver?" begon weer dc kleine meid. „Ja? In het bpsch? Waar do hagedissen zijn?" „Zeker, veel verder," antwoordde-Annesa, die begonnen was de forellen te bakken. „Waar verder? Op den groolcn weg? Denk jo, dat er één naast mijn vader zal vallen.? En als ze op hem valt, en als hij nu op reis is?" „Wie weet het!" zei Annesa, iu gedachte ver zonken. „Geloof jij, Rosa, dat hij vanavond no& terug kan komen?" „Ik ja, ik geloof hel!" riep het kind levendig „En jij, Anna?" „Ik weet liet niet," zei de vrouw; „hij komt terug wanneer hij wil." „Hij is de baas, nietwaar? Hij is zoo sterk, hij kan iedereen bevelen, nietwaar?" vroeg Ro sa, met een uitdrukking, die geen ontkennend antwoord verwachtte. „Hij kan doen wat hij wil; hij kan ook stout zijn. nietwaar? Niémand straft hem, nietwaar?" „Ja, het is waar," bevestigde de vrouw met een. ernstige stpru. Dame en ridder, titols, dio men geeft aan d* Sardijnsche edelen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5