Pak rrs© mee. No. 17539. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 ftleh Tweede Blad. Anno 1917, Persoverzicht. FEUILLETON. Dokter Stillfried. Gemengd Nieuws. |qa Tweede Kamer. X- 1" Het morgen verschonend nummer bevat iD.a. als voorplaat: Ter gelegenheid van den achtsteer verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, terwijl zij gereed staat om uit te rijden. Voorts: Interieur van een Zeventiende- Eeuwsche-Kerk te Trier. Een zeer inte ressante foto uit Noord-Frankryk, voor stellende: deportatie van burgerbevolking, om arbeid te verrichten in Duitechen dienst. Een spoorbrug over de Petite Helpe, bij Four my, in Noord-Frankrijk. Ter her denking van den lOOsten geboortedag van 'den Nederlandschen schilder Bosboom, met 2 foto's. Vrouwelijke glazenwasschers te London. Eerste vrouwelijke conducteur op 'de electrische lijn AmsterdamHaarlem. De nieuwe R.-K. Kerk te Huibergen. Groep van geestelijken, by de inwijding der Kerk, Indische Zijde-Industrie, met 2 foto's. Max Raffles, de Amerikaansche uitbreker. Een eigenaardige speling, der natuur. Eon partrjtjo schaak in een leeuwenkooi. Twee eenbeenige zwemmers. Russische solda ten aan het Fransche front. Een vrou welijk soldatencorps te Boston. De be grafenis van den Gen.-Gouverneur van Bel gië. Uit Tripoli: Tripolitaansche vrouwen aan de bron. Een pagina caricaturen door Ton van last. Eeo Parlomontloos tijdvak. Prof. Van Hamel schrijft in ,,DE GROE NE" over het gevaar, dat ons boven het hoofd gehangen heeft cn feitelijk nog hangt, van een parlementloos tijdvak. Hij herinnert er aan, dat het de Eerste Kamer was, die cr het eerst op wees, en acht het noodig, dat in de Eersto Kamer omtronb den datum van ontbinding zeker heid wordt verkregen. Ons dunkt., dat de volksvertegenwoordi ging zichzclve de zekerheid verschaffen moet, dat eij niet tóch nog na het aannemen der beriiemngs-voorstellen. zoo> maar. in eens vaa ltcgeeringswego wordt „wegge maakt". En dit i9 van des te meor belang, om dat hier een tweede vraag aan vastzit ,,Hce col het gaan met de sluiting der loopendo zitting?'^ Hierop moet de aandacht bijzonder ge vestigd worden. Gesteld, de Regeering past het „expe diënt" toe, en bepaalt in het ontbindings- besluit. dat dit eerst over 4 of 6 weken werken aal. Kan men er tevens op aan, dat zij zoo lang ook do zitting der Kamers zal laten voortduren Reeds werd hier en daar gezegd, dat het wijs nou zijn, en geit on kool gespaard, wèl -Ne ontbinding op termijn te stel len, maar tevens op den dag zeiven van het ontbindings-docreet de zitting der Kamers te sluiten Ook wijst art. 104 der Grondwet dien kant uit, door te zeggen: ,,Bij ontbinding der Kamers sluit de Koning tevens de zit ting der 8taten-Generaal." Doch laat men nu oppassen! Hiermede ware immers een toestand geboren, die vrijwel even onaannemelijk en afkeurenswaardig zou zijn, als de onmid dellijke ontbinding zelve. 't Is waar, do Regeering houdt hot in do hand, ook gesloten Kamors, wanneer zij ze .wil hebben, in nieuwe zitting op te roepen. Maar dit is toch niet genoeg De volksvertegenwoordiging moet ook op srickzelve bij de hand blijven, zoo schrei ven wij boven, met opzet. Door sluiting echter worclt zij voor zich zelf geheel machteloos. Bijoenkomen kunnen de leden niet meer. Eenig initiatief nemen, ho maar. Een voorzitter, is er niet. Hot juist thans zoo onmisbare vraag recht der leden, ook buiten do vergaderin gen om, verdwenen. Verzoekschriften blijven liggen. Zelfs zal de Eersto Kamer niet meor in staat zijn, desverlangd nog d© wetten af te doen, welke de Tweede Roman naar hot Duitsch van DOKA DUNCKER. 29) Zij «oi dat met trotscho blijmoedigheid „Als ik u echter uit oudo vriendschap iets mag ver zoeken, speel dan eerlijk spel. Niet alleen ter wille van u zelf, ook ter willo van een edele vrouwenziel, die het wel aan u verdient." Hij koek haar vragend aan. Zij beantwoordde glimlachend eijn blik. „Je bent werkelijk een bevoorrecht mensch: Frits. Je bohoeft slechts goed uit je oogen tc kijken, do handen uit to stoken en hart en hand yan do boste vrouw beliooren u toe." Slot Wolkenstein had een catastrophe to no- teoren; con catastrophe, die rijkelijk stof voor reclame zou hebben gegeven, ols niet alle belang hebbenden to zeer uit het void geslagen waren goweost: „Rosalie Mongegold was sinds den avond van het feest verdwenen. Niemand twij felde cr aan of zij had met den gehcimzinnigen baron Feidheim in zijn Benz-auto van do nieuw ste constructie een uitstapje in do wijde wereld jgewaagd. In do eerste plaats was Korb opgedragen, den "schaker op te sporen. De redacteur van do „Freie ïWarle" was teruggekomen met het verpletteren de bericht, dat een baron Feidheim geheel onbe- Icond was en bleef, dat de bevoegde macht ech ter sinds weken jacht maakte op een zekeren •Becker, die onder anderen ook den naam van baron Feidheim bad aangenomen. De brave ke- Ésl die in verscheidene circussen, maneges en zijn gepasseerd, en anders dus nog tot vol tooiing komen konden. De Kamers zijn even dood en stom, als of zij ontbonden waren, behalve dat de Regeering haar op commandeer en kan. In zichzelf echter is een gesloten parle ment niets. Sinds jaren kwam dan ook deze toe stand, zelfs in de normale, rustigo tijden, niet langer dan één Zondag en één Maan dag voor. "Wij zijn langzamerhand geheel aan do permanente vertegenwoordiging ge woon geraakt, en mogen dit ook door, deze oxtra-parlementaire Regeering erkend zien. Maar zou het dan overeenkomstig de waardigheid, en overeenkomstig het be lang van do natie zijn, ditmaal in den oorlogszomer en enkel wegens een Grond wetsherziening, wekenlang der volksver tegenwoordiging en den leden den mond op slot te doen, met de sleutels in den ministericelen zak verstopt? Vast niet! Hier is een zaak van gewicht, waarom trent óók tijdig zekerheid moet worden verkregen. Zckerhoid: óf, dat ook heb sluitingsbe- sluifc pas ,,op termijn" zal werken. Of, dat terstond na de sluiting, zoo deze direct in gaat, nog weer een nieuwe buitengewone zitting geopend worden zal. 1-Moi-dag. De straatbetoo- ging tegen gistermiddag door de S. D. A. P. in Don Haag uitgeschreven, bestond uit een wandeltocht van verschillende vak- en andere vereenigingen door een deel van de stad. Om 2 uren werd do optocht op de Prin sengracht geformeerd; de vereenigingen voorden een groot aantal banieren en doe ken in verschillende kleuren mede, som migen kwistig versierd met groen en bloe men. In het geheel namen, naar schatting, een duizendtal personen aan den optocht deel; hieronder waren vele vrouwen en ook kinderen. Het geheel werd begeleid door twee muziekkorpsen, die vroolgko marscli- muziek uitvoerden. De tocht ging door een groot deel Yan de arbeiderswijk en op het Jacob-van-Campen-plein werd de stoet ont bonden, zonder dat een-onkel incident had plaats gehad. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen werd ter besluiting der 1-Mei-vie- ring een avondvergadering gehouden. Reeds by den aanvang van de vergadering was de zaal geheel gevuld. Het Tweede-Kamer lid rar. G. W. Sannes hield een herhaal delijk luid toegejuichte rede. Muziek en declamatie luisterden den avond op. Op de Mei-viering van de Rev.-Socialis ten, waar Domela Nieuwenhuis en Henrietta Roland Hol3t spraken, werd ook door In diërs het woord gevoerd. Te Amsterdam is in de kringen der arbeidersbeweging gisteren het Meifeest mè# meer opgewektheid dan de beide vorige jaren gevierd. Het revolutionair 1-Mei-comitó had in de middagvergaderingen do beide groote zalen van „Beilevue" stampvol en do moderne arbeidersbeweging had onder leiding der federatie van de S. D. A. P. en' den Am- sterdamschen Bestuurdersbond 's middags ten minste 10 h 11 duizend personen in den stoet. Begunstigd door prachtig weer trok deze optocht van het Sarphatiepark, onder het door een achttal muz'.ekkórpsen spe!en van do socialistische strijdliederen, door het hart der stad. Het voorbgtrekken van den stoet duurde precies 40 minuten. Duizenden Am sterdammers stonden geschaard langs den weg, dien de optocht nam. Op de Wester- markt werd hij door den voorzatter der S. D. A. P.-federatie, den heer Ed. Polak, ont bonden. 's Avonds werd door de mederne arbeiders in het Concertgebouw, in „Beilevue" en „Handwerkers Vriendenkring" vergaderd, waar door verschillende sprekers den wensch voor een spoedigen vrede werd vertolkt. Te Ilottordam heeft do S. D. A. P. den lsten Mei gevierd door een zeer druk bezochten middagvergadering in „Den Doe- lo", gevolgd door een optocht. variétés had gewerkt, had een lange lijst van zwendelarijcn on oplichterijen op zijn kerfstok Op vrijen kost en huisvesting kon Becker ze- kor voor langen lijd rekenen, zoodra men do hand op hom legde. Wat te doen, om do scboone Rosalie weer uit zijn handen te redden, haar de verblinde oogen te openen? Stillfried was ten eindo raad. Dat hij do „faux pas" van het dwaze meisjo met duizenden opsie rende bijvoeglijke naamwoorden illustreerde bracht de zaak geen stap verder. Een geluk bij alle ongeluk was dat dio onzalige juffrouw Men- gegold vrijwel alleen op de wereld stond en er allo kans was, dat cr geen haan noch hen naar haar kraaien cn rekenschapvan haar \crdwij- nen oisclion zou. Drio dagen lang had Stillfried gehoopt, dat Rosalietje wel uit zichzelf den weg naar Wol kenstein zou terug vinden. Reeds ter wille van het feit, dat do joDgQdame al haar have cn good daar had achtergelaten. Maar toen zij niet kwam, noch ocnig bericht van haar, hadden Radtke, Korb en Stillfried in hun hoogen raad besloten, een oproeping in do couranten te- plaatsen. In zijn hart was Stillfried zeer gebelgd over deze overbodige slotscène van het gelukto feest. Waarom moet dat dwaze mensch er met eon artist van door gaan en hem, dio reeds zooveel beslommeringen had, door haar affaires hot hoofd doen omloopen! Hij had warempel builen dion reeds genoeg te doen en te bedenken. Mor gen schreef men den vijftienden September. Over veertien dagen moest de vraag van het zijn of niet-zijn boslist worden. Bovendien waren er, geheel afgezien van het extra auto-tochtje, allerlei merkwaardige din gen gebeurd. De vlucht der waterschuwe juf frouw Mcngegold was in hctgoheel niet noodig j In de middagvergadering voerde de heer A. W. Heykoop het woord. In den tuin van ,Ben Doele" waren in- tusschen duizenden bijeengekomen voor de demonstratie. Daar zag men ook ongeveer 2000 Russen en vele Belgen. Mej. J. Marti na Kramer sprak hen in liet Fransch en Duitsch toe. Na do bijeenkomst begaven ook de bezoe kers der vergadering zich naar den tuin, om zich achter de banieren te scharen en tegen drie uren vertrok de stoet. Vooral een banier der zeeliedenvereeniging „Vol harding" met het vlammende opschrift: „Hoe vele onzer zeeliqden zijn reeds als offer gevallen van dezen oorlog?" trok zeer do aandacht. In den stoet gingen ook de Belgen cn Éussen, met bloemen en roodo strikken ge tooid, mede. Op het Calandplein werd de stoet ont bonden. Het Revolutionnair Socialistisch Comité had in het Vereenigingsgebouw een mid dagvergadering belegd, waar de heeren J. W. Kruyfc en B. Lansink Jr. het woord voerden. Ook voor de avondbijeenkomstcn was groo te belangstelling. De Doclo-zalcn waren tot do nok gevuld, terwijl honderden geen plaats meer konden vinden. Op het laatsto oogenblik moest men er do Diligenfcia-zaal bij huren, dio ook al spoedig geheel gevuld was. Hier. sprak mej. Martina Kramer. In do Doele-zalen werd het woord gevoerd door de heeren A. B. de Zeeuw en Joh. Brautigam, terwijl verder muziek, zang en voordrachten afwisseling brachten. Het Revolutionnair Socialistisch comité had voor den avond do groote zaal van het Verkooplokaal gehuurd, die dicht bezet was. Do heer E. Bouman voerde het woord en herdacht in het bijzonder de Russischo revolutie. Daarna sprak mevr. Roland Holst. Te Utrecht maakten gistermorgen een groot aantal leden van de Federatie der S.-D. A.-P. en van vakvereenigingen, aan gesloten bij den Utrechtschen Bestuurders- bond, met vrouwen en kinderen een wan deltocht van uit Utrecht over Zuilen naar Maarsen en terug. Des avonds werd-een groote optoehb met muziekkorpsen en banieren door bovenge noemde organisaties van af het Vredenburg door een groot deel van de stad naar het Park Tivoli, alwaar vervolgens een zeer druk bezochte meeting gehouden werd. Door het Tweede Kamerlid, dr. J. van Leeuwen, werd 'n redevoering gehouden. De avond werd verder aangevuld met mu ziek, zang en voordracht. Te Zaandam werd, als elk jaar, doch thans op uitgebreider schaal, de 1-Mei-de- monstratie gehouden. Henderden mannen en vrouwen uit de Zaanstreek, Waterland en Kennemerland waren naar Zaandrm ge'ogen om mede te demonstreeren. Op de Gedempte gracht werd de stoet te ruim halfacht op gesteld. Aan het hoofd der betoogers had zich eeu muziekkorps opgesteld, waarach ter zich in ryen van vier onderscheidene corporaties schaarden. Een tweetal muziek korpsen en een zangvereeniging luisterden den stoet op. Elke afdeeling voerde haar eigen vaandel of banier mede. Onder het zingen van socialistische liederen trok de de monstratie langs het Rustenburg, de Stations straat, de Westzyde, over de Magere brug en de Zaan naar de Oostzijde en van daar langs de Wilhelminastraat naar den Dam, waar hg ontbonden werd. Na afloop hadden eemgo openbare vergaderingen in het Apollc-theater en Café „Suisse" plaats, waar de heeren Duijs en Heykoop het woord voerden. Natuurlijk werd in nog vele andere plaat sen 1 Mei gevfèrd. By de politie te Baarn is aan gifte gedaan van het vinden in het Baarn- sche bosch van een zeer waardevol Chineesck ivoren schaakspel. Gebleken is, dat dit spel afkomstig ls van een diefstal, te Soest ge pleegd, ten nadeele van mej. De K. Gisteravond brak brand uit in de afdeeling electrische sagofabriek van do Goudsche Glucosefabriek, te Gouda, waar schijnlijk door oververhitting van de electri sche machine. Een fabriekslokaal brandde uit. Met eenige slangen op de waterleiding en geweest om leven in de brouwerij te brengen. Broeder Richard had, ten minste voorloopig, van het plan afgezien om. don grooten oceaan over le steken. En er zou ook wel geen inner- lijko drang meer komen om dat ten uitvoer tc brengen. Marie cn Radtko waren een stralend gelukkig verloofd paar. Richard was op weg een bezig heid voor den ouden dag op zich le nomen, die in elk opzicht met zijn wenschen scheen overeen te komen. Hij had er in toegestemd medewerker tc worden aan het omvangrijke werk van den rec tor: „De herleving van het Griekscho toonecl". Frits Stillfried wïegdo sceptisch zijn mooi ge vormd hoofd. Dg gewetenswroegingen, die hem ter wille van Richard hadden gekweld, was hij wel weer kwijt, maar niet de angst, dat door zijns broeders ontijdige vestiging in Untersbcrg zijn lot in gevaar zou kunnen gebracht worden. Ook over Gustava maakte hij zich bezorgd Zij was sinds een paar dagen niet de oude meoi\ niet meer het vroolijke, opgoruimdo, trotsche jonge meisje vol zelfvertrouwen. Al was zij ook voor hem verloren, al had hij allo ijdele illusies wel good- of kwaadschiks moeten begraven, hij was toch oprecht van haar blijven houden. Ilij zou haar gaarne gevraagd hebbenr „Wat is cr. dat je hindert? Kan ik je helpen? Maar niets gaf "hem bij haar groote terughoudendheid het recht daartoe. Voelde zij zich niet meer behaag lijk in Wolkenstein? Dacht zij or over het to verlaten? Als Robby en de vriendschap voor de Unferbergers haar daar niet hielden, hij zou al bitter weinig macht- over haar hebben. Ook die vriendschap scheen een kuak tc heb ben gekregen. Voor zoover Stillfried alles kon nagaan, wat er in zijn liuÏ9 voorviel, was Gusta va sinds het feest niet meer in Untersbcrg ge weest. Er was daar iets niet in den haak. Veer tien dagen geleden zou hij nog een boosaar- twee handspuiten van het wielrijders-depót werd de brand gebluscht. Er i3 belangrijke schade aan machinerieën, welke door verze kering is gedekt. Ontaarde moeder. Door de ma rechaussee uit Venlo werd onder Grubben- vorst een vrouw aangehouden, die getracht had haar kind te verdrinken. Vermoedelijk door oneenigheid met haar man en om zich op dezen te wreken, had zij haar 6-jarig zoontje genomen, het kind een koord om den hals gedaan, en daaraan een dikken steen be vestigd, waarop zij zich met haar slachtof fer naar de Maas begaf. Daar waren evenwel eenige personen aan het werk, die het boozo opzet zagen en door onmiddellijk toe te schie ten erger wisten te voorkomen. Zij ontdeden den kleine onmiddellijk van het om den hals bevestigde touw en wisten daarmee het ventje te redden. De ontaarde moeder is door de marechaussee aangehouden en naar de ge vangenis te Roermond overgebracht. Huisv 1 ijt onder do so1 daten. Nu do lieer C. Prince, uit Driebergen, we gens door do afd. Ontwikkeling en Ont spanning onovorkomcnlijk goachto bezwa ren niot meer met deze afdeeling samen werkt, hebben voorstanders van zijn ge makkelijk cn weinig kostbare huisvlijt het denkbeeld opgevat een verhuiswagen in to richten, als oen reizendo tentoonstel ling, en daarin Prince's huisvlijt to laten demonstreeren. Dio wagen zal dan forten, afdeelingen van het veldleger, enz., dio de tentoonstelling verlangen, twee of drie da gen bezoeken en een geschikt persoon zal naar des heeren Princo's aanwijzingen demonstreeren. Ook onder anderen dan mi litairen kan op deze wijze gewerkt worden. Do heeren Gerh. van Dijk, res. lsto luit. der inf. en J. J. L. van Zuylen, res. 2do luit., art., Vaartschestr. 8bis, Utrecht, vra gen thans giften voor dit doel. Do laatste zal in zijn blaadje „Do Mi litaire Veldpost" de giften verantwoorden. Het fooienstelsel. In „Het Onderwijs" schrijft K. van der Veen, uit Maarsen, over het verslag van do ge meenteraadsvergadering van Wanneper- vcen, uit „De Opregte Stcenwijker Cou rant" Een schoolhoofd had aan den Raad verzocht, om eenigo vergoeding voor het geven van .landbouwonderwijs aan den iand- bouwwintercursus, medo namens collega's. Do voorzitter verklaar do, namens B. en W. dat men over het onderwijs tevreden kon zijn, en dat allo leerlingen hun diploma be-_ hoaldon. M=.t hot oog op den berooiden toe stand der geldrniddelen moest men even wel zuinig zijn „Wat denken do heeren over het geven van een bedrag van vijf gul den aan ieder als blijk van waardeering on tevredenheid „De Raad vindt dit best, zoodat conform wordt besloten." De hoer Van der Veen voegt hieraan to&: „Het fooionstelsol is do wereld nog niet uit. Toch nadert liet blijkbaar zijn einde; immers do fooien zei ven worden hoe lan ger hoe kleiner, dat is een troost." S t- e r k o aardbeving. Gister- avond om G u. 47 min. tijd van Greenwich werd aan 't Meteorologisch Instituut, to De Bildt een bijzonder 6terke aardbeving op- geieekend op een afstand van 15,000 K.M., waarschijnlijk in don Grooten Oceaan, noord-oostelijk van Australië. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. BTADSTnOTEBWEE» THLBFOO* m f «opead vaa mo?f »ni 9—11 car «a des mlddasri tab S—6 sar AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Schrijver, I Timmerraansjongen, 1 Ma chine Houtbewerker, 2 Voegers, 5 Opperlie den, 1 Steenhouwer, 1 Steenbikkor, 1 Schil der, 2 Stokers, 2 Scheopsbouwcrs, 1 Klinker, 1 Mc taaischaver, 2 Bankwerkers, 3 Boorders, 1 Magazijnknecht, 2 Letterzetters, 2 Bakkers 8 Sigarenmakers, 1 Rottiscur, 3 Kellners, 7 Grondwerkers, 3 Plaatsnijders, 5 Loopknech ten, 17 losse Werklieden, 1 Werkster, 1 Kleermakersknecht. dige YTougdo over een breuk, ja, over do kleinste ontstemdheid gevoeld hebben. Nu had hij allen ijverzucht begraven. Dio was doelloos gewor den en had geen zin meer. Stillfried keek nadenkend naar den regen, die sinds tweo dagen aanhoudend neerviel en do atmosfeer herfstachtig on onaangenaam kil had gemaakt. Over het park en do dennen heen. dwaalde zijn blik naar de Dorpsstraat, die daar verlaten cn als uitgestorven eenzaam lag. In do groote, diepe regenplassen ploeterden de eendon. Een lange stoet goed gevoede ganzen waggelde door den losgespoelden grond. Stillfried zuchtte bedrukt. Grijs en somber spande de hemel zich over htt landschap uit. Ook van uit het dorp was hem een "teleurstelling bereid. Hij had er na het feest stellig op gerekend, dat het college van cu rate ren licm zijn voldoening daarover zou te kennen hebben gegeven. Niets daarvan was ge beurd. Nu, ook goed. Hij was eenmaal een on geluksvogel en zou dat wel blijven. Op hot smalle pad door de dennen, langs de grot met het bassin, ongeveer ter hoogte van de plek, waarop bij Richard in den nacht van het feest had gevonden, liep haastig een slanke ge daante in een grijzen regenmantel op slot Wol kenstein toe. Stillfricd's gezicht klaarde op. Deze ecno ten minste had hom niot teleurgesteld. Ofschoon hij haai' woken lang slecht had behan deld, was Gertrude Kleeinann dezelfde gebleven, altijd even verstandig, vriendelijk cn goed. Ook haar zou hij moeten verliezen, wanneer Hij voelde, dat hem dit hard zou vallen, harder dan hij het ooit voor mogelijk zou hob- hen gehouden. Een haastig, hard kloppen tegen de deur, ruk te Stillfried uit zijn gepeins PappeDkeim trad binnen. Hij zette zijn knor- rigste gezicht en hield hem een telegram toe. 1 Zitting van gisteren. WIJZIGING MILITIEWET, (Kader plicht). Te 2 uur 35 min. wordt de openbar3 vergadering heropend. Do heer DUYMAER VAN TWIST wrjal op de zeer zware lasten, die door dit wets ontwerp op een deel van de gemobiliseerden worden gelegd.^ De noodzakelijkheid van do voorgestelde wijziging wordt in de gewisselde» stukken niet aangetoond. Indien voor de lichtingen 19151917 van de bevoegdheid tot aanwijzing voor de opleiding tot onderof ficier en officier gebruik was gemaakt, dan was het opleggen van deze zware lasten nieb noodig geweest. Ook krijgt de Minister nog uit de reser visten kader. Spr. wacht dus nadere in lichtingen af. De Minister van Oorlog, de heer BOS BOOM, verklaart, dat mannen van oudere lichtingen niet zullen worden in dienst ge houden, ook al is hun opleiding nog niet voltooid, als hun lichting naar huis gaat. Daarmede vervalt dus het hoofdbezwaar van den spreker. In 1914 en 1915 wa3 er over vloed van vrijwillige aanmelding voor kader opleiding. Er was dus toen geen aanleiding- tot aanwijzing. Dcch langzamerhand verslapte de lust tot kaderopleiding. Nu kan men slechts aanwyzen gedurende de 8Va maand van den eersten oefeningstijd. Die fout in de Militiewet moest gewijzigd worden. Al beschikte de Minister over nog zooveel vrijwillige aanmeldingen, dan zou hij toch met deze wijziging gekomen zijn. Met de kader- opleiding moeten we een lichting vóór zyn. De heer DUYMAER VAN TWIST repli ceert. De heer BEUMER betwist, dat de Minister do bevoegdheid zou hebben, uit den land storm tot kaderopleidiug aan te wijzen. Wil de Minister ait, dan kome liij met een wijzi ging van de Landstormwet, die er nu over zwijgt. De heer SCHAPER zegt, dat Je soc.-dera geen hoofdelijke stemming zullen vragenl maar zy zijn tegen dezen dwangmaatregel. De MINISTER dupliceert. De heer MARCHANT verklaart, dat zyn partijgenooten vóór dit wetsontwerp zullen stemmen, omdat van geen volksleger sprake zal kunnen zijn zonder een dergelijke be^ paling. De heer SCHAPER: Als het zoo yer js, spreken we elkander nader! Het wetsontwerp wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. BUITENGEWOON OORLOGSCREDIET 1917. Daarna is aan de orde een buitengewoon oorlogscrediet voor 1917. De heer DUYS dient een motie in, waar bij de wenschelijkheid van beperking van de verplichting van hot brengen van den mili tairen groet wordt uitgesproken en de Mi nister wordt uifcgenoodigd, d.e desbetreffende bepalingen te voorzien. De VOORZITTER stelt voor, de motie op> een nader te bepalen dag te behandelen. De heer DUYS bestrijdt dit en doet heb voorstel, de motie onmiddellijk in behandeling* to nemen. De VOORZITTER zegt, dat de behande ling niet tot na de Verkiezingen behoeft te worden uitgesteld. Maar nu de Minister be zwaar heeft tegen onmiddellijke behande ling, moet spr. zrjn voorstel handhaven. Hy is bereid, morgen by de regeling van werk zaamheden, een dag voor de behandeling voor te stellen. Het voorstel van den Voorzitter wordt daarop zonder hoofdelyke stemming aange nomen. De heer DUYS komt daarna op tegen de belemmering van do verspreiding der soc.- dem. lectuur onder de gemobiliseerden dooi door de commandanten en protesteert tegen de leugens, die, volgens kern, in R.-K. blaad jes onder de soldaten tegen de soc.-dem. dooi R.-K. priesters worden verspreid. Hij vraagt voorts hooger inkwartierings- geld voor gemobiliseerden aan de grenzen. De vergadering wordt daarop verdaagd tot Woensdagochtend halftwaalf. Toen Stilifricd den blauwen aluitzegel ver scheurd eq het draadbericht doorgevlogen had, barstte hij in lachen uit. „Van juffrouw Mcngegold, uit Warschau.' Stillfried schudde van pleizier. „Ik heb mij hier voorloopig metterwoon gevestigd. Uit conven- tloneele égards van huwelijk met den baron afgezien. Goed hierheen zenden." Het adres volgde. Pappcnheini vertrok geen splor. Stillfried sloeg hem op den schouder. „Monschenkind, waarom lach je niet! Een mooier grap zal Wol kenstein niet weer zoo spoedig beleven." „Wat ter wereld is er toch?" Stillfried was weer ongeduldig on zenuwachtig gewórden. „Spreek dan toch eindelijk!" Do oude man wreef nadenkend over zijn neus. „Noodig hij schraapte zijn keel „noo dig vind ik dat nu -juist niet." „Wat dan toch, wat dan toch?" „Namelijk, ja zij hebben een geheime ver gadering daarginds hij. vees met zijn van het masseeren plat geworden duim achterom cn ook heb ik vuur moeten aanleggen; die Heim lich, dat zwakko mannetje, heeft dat verlangd. Noodig vind ik dat niet." „Wat wie waar?" Stillfried hield- den arm van den oudci> man omklemd. „Wel, do curatoren ginds in do win'terzaal. U mocht er vooral niets, niemendal van weten, dokter. En dan, wat het minne cr van is, een vrouwspersoon tlio juffrouw Kleémann moet er bij zijn. Wat zegt vi daarvan, dokter? Een vrouwelijk vrouwspersoon». Nieuwe mode, wal?" Pappenlieira keek naar zijn boer om, die plot seling van zijn zijde was geweken. (Wotdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5