Nederland en de Oorlog. ITO. 17531. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Aprif. Tweede Blad. Anno 1917. Gemeentezaken. FEUILLETON. Dokter Stillfried. Vragen en Antwoorden. Verbetering Hooge-Rijndijk. In de Raadsvergadering van 18 December 1913 werd eon bedrag van 70.000 tor be- eehikking van B. en W. gesteld voor den aanleg van straten op het Raamland on 'het verbeteren van don TI oog e- Rijnd ij k. In 1916 werd de verbetering van den toestand aan den Hooge-Rijndijk, in verband met het nieuwe Rijn-Scliic-kanaaJ, door B. en W. in studio genomen, waar- 1 van do kosten, mot inbegrip van de kos ten van aankoop der tuintjes, globaal ge- raamd op"/\18,000. Men moest echter voor het afgraven van hét. voedpad aan do aoordzijdo van den 'Hooge-Rijndijk vergunning hebben van het Hoogheemraadschap Rijnland. Deze ver gunning we^d vei .regen en tegen de voor waarden, in deze vergunning gesteld, be stond geen bezwaar. Slechte een der voorw. ontmoette bedenking doch er bestond alle aanleiding om aan te nemen, dat wijziging in deze voorwaarde zou worden-verkregen en daarvan werd 27 Maart 1916 tot aanbe steding overgegaan. Tot de uitvoering kon echter niet wor den overgegaan. RijnlancT stak éen spaak in het wiel. Naar aanleiding van de be kende overstrooming in Noord-Holland, Wilden Dijkgraaf en Hoogheemraden hun eerste boschikking in dien zin wijzigen, dat mot de bcteekenis van den Hooge-Rijndijk als tweode waterkeering rekening Werd gehouden. En daarom zou do dijk over ©en breedte van 2 M. een hoogte van 0.90 M. 4- N. A. P. moeten behouden. Daarover is gedelibereerd en geconfe- reerd tusschen beide colleges. Van do zijde van B. en W. is herhaaldelijk op do groote bezwaren tegen deze voorwaarden gewe ren on"'aangetoond, dat o.a. do Witte- on Zoeter woudsche-Singel, deel uitmakende van den Hooge-Rijndijk, toch reeds op vele plaatsen lager liggen. Niets mocht baten. De bezwaren, ook weder aan de thans verleende vergunning verbonden, zijn dat een groot, deel dor aan den dijk gelegen perceel en ,,in do put" geraken; dat over 1 pl.m. 240 M. lengte een verschil in hoogte van bijna 40 c.M. tusschen het tegelvoet- DAd en het aangrenzend rijwiel-voetpad Ontstaat en ten slotte dat de kosten aan zienlijk hoogcr zullen worden, mede door de stijging der materialen. Werd indertijd, zooals gemeld, een bedrag van f 18,000 noo- dig geacht, thans moet volgens de direc teur van gemeentewerken op f31.000 wor den gerekend. Toch stollen B. on W., overeenkomstig het advies van de Oommissie van Fabricage, zij het dan ook na groote aarzeling, aan den Raad voor, de vergunning, zooals ze door Rijnland wordt verleend, te aanvaar den. Wordt door den Gemeenteraad in dien geest besloten, dan kan eerstdaags met de uitvoering van het werk, dat zoolang op zich liet wachten, worden begonnen. Verhoogiug salaris politiebeambten. Zooals wij eenigen tijd geleden reeds me dedeelden, melden zich in don laats ten tijd weinig gegadigden aan voor do betrekking van agont van politie hier tor stede. Het wordt dientengevolge voor den burgemoes- ter steeds moeilijker om in de bestaande vacatures te voorzien. De oorzaak is, vol gens den burgemeester, tweeledig: in de eerste plaats zijn vele mannen, die anders naar deze betrekking sollicitceren, gemo biliseerd. In do tweede plaats kunnen zij, voor zoover zij niet in militairen dienst zijn, in particulieren dienst meer verdienen dan bet traktement van oen voor het eerst aan gesteld agont van politie bedraagt. Aangezien hot nu, hangende het door de Oommissio ad hoe naar de verschillende sa larissen ingesteld onderzoek, bezwaarlijk gaat, een nieuwe salarisregeling voor de agenten van politie vast te stellen, is door don burgemeester oen tijdelijken regeling ontworpen, waarmede B. en W. zich wel kunnen vereenigen. Deze regeling komt in het kort hierop neerHet begin- trakt.ement van een tijdelijk aangesteld agent wordt verhoogd van f 600 op f 700. Deze verhooging moet gepaard gaan met ©en wijziging der traktemontsregeling voor do agenten van politie 2de kl. in dien zin, Rooian naar het Duitsch van DORA DUNCKER. SI) De overste had bij zijn onvrijwillige zwerf tochten met juffrouw Mongegold oen hevige bronchjale catarrh opgeloopen, waarvoor het bont, dat de mooie Rosalie constant vergezelde, haar had bewaard. Zij had hetjiiet verder dan tot dc gewone verkoudheid gebracht, die haar ©ven trouw bleef als haar reeds lang niet meor ©nberispelijko boa. De kleine journalist leed aan niet onbedenkelijke neurasthenische aanval len, waarop zorgvuldig moest toegezien worden. Stillfried bad dus voor zijn begrip van werken do handen vol. Door de omstandigheden gedrongen had hij juffrouw Klecmann verzocht, de behandeling van de oude pianiste op zich te nemen. Hot be trof bij haar een lichte vorlamming der rech terhand, die waarschijnlijk uit een, door haar .verzwegen, beroerte was overgebleven. Do behandeling was zeer eenvoudig. Plaatse lijke baden en massage. In de eerste plaats was het zaak, de zeer ge- 'dvveeë patiënte te controloeren, dubbel gedwee geworden, sinds de oude schrijfster vertrokken was, zonder het op noten zetten van al haar werken af te wachtGn. f Tegen alle» verwachting in, had Gertrude Kleomann hot vorzoek van den dokter niet on vriendelijk, maar beslist geweigerd. „Het spijt my, dokter, maar u zal zelf wol het best weten, waarom ik de behandeling der oude dame niet op mij kan nemen," zei zij be- idaard en ernstig. dat niemand in die H. minder dan f 775 's j aars verdient. De agenten der 2de kl.. die op hun mi nimum staan, moeten dus een verhooging van f 100 ontvangen, terwijl zij, die in het genot, zijn van 1, 2 en 3 periodieke verhoo gingen f 75, f 50 en f 25 's jaars moeten deelachtig worden Degenen, die het maximum-salaris der 2do klasse reeds hebben bereikt, alsmede de agenten van de politie der lsto klasse en de hoofdagenten, krijgen geen hooger sa laris. Ook hun op het oogenblik een hooger bezoldiging toe te kennen, zou in strijd zijn met de billijkheid, meenen B. en W. met het hoofd der politie. De meerdere kosten zullen wanneer deze tijdelijke rege ling op 1 Mei inwerking treedt, voor 1917 f 1C33 bedragen. Uitbreiding Commissie van Beheer der Stad, Fabrieken van Gas en Electriciteit. Door B. en W. is praeadvics uitgebracht over het ten vorige jare .ingediend voor stel, bovengenoemd. Hoewel B. cn W. nog op het standpunt staan, in 1912 tegenover een zoodanig voorstel ingenomen, toon zij de aanneming ontrieden, omdat zij van oor deel waren, dat voor een commercieel ter bevordering eener snelle aflevering van zaken een commissie zoo klein mogelijk moet zijn, willen zij thans zich tegen zoo danige uitbreiding niet verzetten, te meer, omdat de Commissie zelve aandringt op uitbreiding van haar ledental en de bezwa ren daartegen meent te kunnen ondervan gen. Aankoop van twee perceelen. In die op Zaterdag 7 April gchoudon openbare veiling werden voor rekening van B. en W. twee perceelen aangekochthet perceel Lammermarkt no. 48 voor f 1507 en het perceel Nieuwe-Rijn no. 22 voor f 15,300a Eerstgenoemd perceel is gewensebt met het oog op een eventuecle uitbreiding van de veemarkthet andere, waarin vroe ger gevestigd was het koffiehuis De Gc-u- den Leeuw" en dat grenst aan de percee len Nieuwe Rijn nis 21 en 20 en do vroe gere toegang tot „De Graanbeura" al reeds aan de gemeente toebehoorende, welk per ceel voor verschillende doeleinden geschikt is. Zoo zou bijv. overwogen kunnen worden, om er na verbouwing de Gemeentelijke Ar beidsbeurs in te vestigen. B. en W. vragen nu bekrachtiging van deze aankoopen van den Raad. Gratificatie aan den leeraar P. Werkman. Door B. en W. wordt voorgesteld aan den heer P. Werkman, die gedurende het verlof tot herstel van gezondheid -van den direc teur der H. B. S. voor Jongens diens func tie drie maanden heeft waargenomen een gratificatie van f 250 toe te kennen. De commissie van Toezicht op liet M. O. had in overweging gegeven het bedi ng op f 300 te bepalen. Tijdelijke regeling in zake'werk loozeu- vorzekcring. Naar aanleiding van een missive van d©n minister van Waterstaat, waarin wordt in overweging gegeven, om, wanneer een bij de noodregoling van 22 Aug. 1914 toege laten workloozenkas, ten gevolge van haar reglementaire uitkeeringen is gedaald tot 25 pCt. cn dus, geen uitkeeringen meer doet, deze uitkeeringen te doen geschieden voor rekening der overheid, in dien zin, dat de gemeente en het Rijk daarvan elk de helft betalen, gevon B. cn W. den Raad rn overweging deze regeling te aanvaarden. Evenals hc-t bestuur wan het Gemeentelijk Werkloozenfonds achten B. en do door don Minister voorgesteld© tijdelijke rege ling in verband fnct de phase, waarin de werkloosheidverzckering thans u'ir- rb, zeer gcwenscht. Bestendiging van pacht van bet recbf van tolheffing. Door B. en W. wordt voorgesteld aan P. J. Ramaker wederom voor den lijd van 5 jaren voor de som van f 1850 te gunnen de pacht van het recht van tolheffing van schepen, voertuigen en voetgangers aan do Loiderdorpsche brug te Leiderdorp, waar aan tevens verbonden is do huur van het koffiehuis met woning, stalling wagen- Stillfricd zweeg nadenkend. Hij was onte genzeglijk niet juist vriendelijk jegeus juffrouw Kleemann gewcost, nadat de geheimraad Schöu- leber zich geheel aan haar had toevertrouwd. Maar mogelijk was zij in 't geheel niet de schul dige partij geweest! Misschien had de oude hy pochonder in een dwazen angst over het licht zijner oogen, vrijwillig cijn toevlucht tot haar genomen. Er zijn patièudie oen bepaalde voorliefde hebben voor de dit. 'tanten in de ge neeskunde. Bovendien had zich in Wolk eastern reeds een gchccle legende om juffrouw Kleemann gewe ven. Haar bereidwilligheid en nooit f aloude hulp waren spreekwoordelijk geworden. Hij was immers por slot van rekening niet blind on niet doof, kon er oog on oor niet voor sluiten, dat langzamerhand ieder, wien slechts de pink pijn deed, zoowel boven in het sanatorium als bono den in bot dorp, geneigd was zijn kwalen aan Gertrude Kleemann voor te leggen. Was het enkel de vrouw met de fijne, zachte hand en het zachte gomoed, die de menschcn. aantrok, of had zij zich op de een of andere manier en op den een of anderen tijd kennis eigen gemaakt, die haar mot onfeilbare zeker heid den spijker op den kop deed slaan? Want, dit moest hij zichzelf bekennen, hoe dikwijls hij er zich ook ovor geërgerd had, er was hom nog nooit een fout of zelfs een verkeerde diagnose ter oore gekomen. Waarom was zij zoo geslo ten. Waarom schonk zij hem haar vertrouwen niet? - Hij beschouwde haar, zooals zij daar kalm en eenvoudig voor hem stond. Geen betooveron- do schoonheid, zooals Gustava Hill, maar een liovo meisjesverschijning, vol waardigheid en bevalligheid. Plotseling schoot hem een godaehte door 't hoofd. Zou hot niet goed rijn, als zijn blijvon in Woïkenstein een uitgemaakt© aaak schuur en verder getimmerte in de Kerk buurt. Den pachter, die reeds sedert 1393 als zoodanig fungeert werd thans nog ver- pliohting opgelegd, om, wanneer hij op houdt pachter te zijn, kosteloos afstand te doen van de hem verleende vergunai.ig tot verkoop van sterken drank ton behoeve der gemeente. Verkoop handspuit No. 4. Naar de Comm. der Brandweer B. en W. heeft medegedeeld, is handspuit no. 4 niet meer geschikt voor den dienst. Aange zien aanschaffing van nieuwe handspuiten geen aanbeveling verdient, zal de wijk van spuit no. 4, voorloopig bij die van spuit no 10 worden gevoegd. De opperbrand- meester van spuit no. 4 is nu overge plaatst naar spuit no. 10 B. en W. stollen nu voor tot verkoop van de handspuit no. 4 te besluiten. Benoemingen. Voor de benoeming van een lid van het bestuur der Vereen. ,,De Ambachtsschool" (aftreding A. van 't Riet, die niet onmid dellijk kan worden herbenoemd) worden voorgedragen dc heeren lo. W. F. van der Steen, en 2o. J. H. do Jong. Ter benoeming van twee commissarissen der Bank-van-leening werden de volgende dubbeltallen aanbevolen vacature-Korff de heeren H. M. Sasse en J. P. Mulder va cature Libourelde heeren prof. dr. P. J. Blok en B. J. J. N. Troost. Enkelo dagen opkomst landweer 19071913. De opperbevelhebber maakt bekend, dat do landweerplichtigen 19071913, behoo- rende tot infanterie, hospitaalsoldaten en ziekendragers en deel uitmakende van de bataljons en reserve-bataljons landweerin- fanterie, in het loopende jaar voor vier dagen heen- en terugreis inbegrepen onder de wapenen zullen worden geroepen. De landweerplichtigen dezer lichtingen, deel uitmakende van do landweer grens- en kustwacht, zullen moeten opkomen in het zelfde tydperk, waarin het bataljon, waartoe zij behooren, onder de wapenen komt De tijdelijke opkomst onder de wapeuen van de landweerplichtigen dezer lichtingen, geen deel uitmakende van de bataljons en reserve-bataljons landweerinfanterie en van de landweer grens- en kustwacht, alsmede do tijdelijke opkomst van de landweerplioh- tigen 1907 en 190S (deze laatste vermoe delijk slechts voor één dag) zullen bij een tweede bekendmaking ter kennis worden gebracht. Verlofgangers, die met toestemming van den minister van Oorlog in het buitenland verblijven of de buitenlandsohe zeevaart uitoefenen, zijn vrijgesteld van opkomst, in dien hun verblijf buitenslands samenvalt met het tijdperk, waarin zij onder de wapenen zouden moeten komen. Spionnage. In verband met de verschillende berichten over de arrestatie van eenige telegrafisten, die cijfertelegrammen zouden hebben ver duisterd ten behoeve van een buitenland- sc.hen spionnagedienst h. t. 1.. beweert de „Deutscher Nachrichten Dienst' te 's-Gra- venhage, dat twee lioogere ambtenaren, die eveneens bij dezo zaak betrokken zouden zijn, de wijk hebben genomen naai- Engeland. Troelstra te Berlijn. Naar do „Vorwarts' verder meldt heeft mr. Troelstra, die op reis naai- Zweden te Berlijn vertoeft, een bespreking gehad met het partijbestuur van de Duitsch© sociaal democratie en met de te Berlijn aanwe zige vertegenwoordigers van de Oostenrrjk- sche en Hougaarsche sociaai-dèmo:rat e. De bedoeling van de Nederlandsohe gedelegeer den in liet intornationale socialistische bu reau, om naar Zweden te gaan en het vredeswerk naar bSSte krachten te bevor deren, vond instemming. Uitvoer uit dc Ver. Staten. Hel departement van builen landschc zaken deelt het volgende mede: Naar aanleiding van bij hot Congres in ge was, juffrouw Kleemann voor to stellen, rich tot zijn assistente te bekwamen, hem offieieol in de praktijk bij te staan en als het moest, hem te vervangen? Stillfried was met een korten zwenk naar den grooten parkweg afgedraaid, minder om zich to overtuigen of zij alleen gebleven waren dan wel omdat hij voelde, dat bij do gedachte aan zijn toekomstigen arbeid in Wolkenstein, het bloed hom van verlegenheid naar het hoofd was ge slegen en dat een pijnlijk gevoel juist tegenover dit meisje zich van hem had meester gemaakt. Nu keerde hij weer naar juffrouw Kleemann terug, die bij eon struik aan d©Q weg stond en schijnbaar aandachtig het zich zetten van do wordende vrucht beschouwde. „Dus u wilt werkelijk niet?'' Gertrude Kleomann schudde zacht haar hoofd. Behalve bij Gustava Hill had Stillfried urn zoo te zoggen nog nooit eenige tegenkanting van ecu vrouw ondervonden. Hij trok verdrietig zijn schouders op. ,,U heeft mij dus nog altijd niet vergeven, dat ik indertijd niet bij do dennen ben gekomen? Ivan u het zich niet voorslcllorr, dat een man in oen-plotseling opkomende ergernis zich nergens meer aan stoort, wat niet uitsluit, dat hij later van zijn onbeleefdheid weer berouw heeft?" Gertrude schrikte onwillekeurig bij do uit drukking „onbeleefdheid**. Daarop knikte rij be daard. „Zeker kan ik mij dat voorstellen en ik ben ook niet zoo kleingeestig u daarom een wrok roe to dragen, dokter. Om dio reden weiger ik ook niet op nw voorstel tn te gaan." „En waaroui dan?" vroog hij geprikkeld. Haar kalmte hinderde hem Hij had eena ge meend, dat zij meer dan gewone belangstelling voor hem koesterde. Het kwetst© rijn tfdelhetd. diende voorstellen ter beperking van den uit voer uit de Vereenigde Staten, speciaal van voe dingsmiddelen en metalen, is aan don gezant te Washington opgedragen zich van de voor nemens der regeering aldaar to overtuigen. De gezant heeft ter zake een onderhoud gehad met den president der Verconigdc Staten en hem den toestand hier te lando uiteengezet, alsmede de gevolgen, welke een eventueel uitvoerverbod spe ciaal van voedingsmiddelen en motalen naar Nederland voor ons zou hebben. De hoor Wilson heeft er op gewezen, dat de ingediende voorstellen een uitvoerverbod niet voorschreven, maar hem slechts de bevoegdheid gaven het zoo noodig af te kondigen. De presi dent voegde daaraan too, dat hij slechts in ge val van uiterste noodzaak, dio hij intusschen niet voorzag, er toe gebracht zou kunnen wor den voedingsmiddelen on metalen, bestemd voor Nederland, te verbieden, aangezien hij zich vol komen rekenschap gaf van den toestand, waar in wjj ons thans bevinden, meer in het bijzon der wat betreft onze positie tegenover de oorlog voerenden. Dé president maakto van de gelegenheid ge bruik om onzen gezant zijn algeheel© sympathie voor ons land kenbaar te maken tCocosgarcns. In een vergadering van. verbruikers van co- cosgarens is opgericht de „Vereoniging van Ne- derlandsche Verbruikers van Cocosgarens". De ze vereeniging zal zich wenden tot de bevoegde autoriteiten in ons land ten einde hun mede werking te verkrijgen en door hun invloed ie geraken tot aanvoer van cocosgarens. Mocht dit niet slagen, dan zullen binnen enkele weken verschillende groote -industrieën geheel moeten worden stop gezet, waardoor een duizendtal werklieden zonder werk komen. De Ned. Journalistenkring en de zaak-Schröder. In oen Zaterdagavond te Utrecht gehouden buitengewone algemeene vergadermg van den Noderlandschen Journalistenkring is met 33 te gen 27 stemmen en 3 blanco aangenomen een motie van don heer De Roode van den volgen den inhoud: „De vergadering enz., „van oordeel, dat het gerechtshof te 's-Gra- venhage in zijn- arrest van 14 Maart j.L in do zaak Schrüder aan art. 100 van het Wetboek van Strafrecht eon uitlegging heeft gegeven, dio een algemeene hoogst bedenkelijke bedreiging betcekent van de vrijheid van spreken on schrij ven. „riet in do toepassing dier uitlegging op den journalist Schroder een ernstige aanranding van do vrijheid der drukpers." Brongas in Noord-Holland. Tengevolge van de petroloumschaarschte neemt het gebruik van- brongas in West-Fries- fand verbazend toe. Zag men tot hier too hier en daar eou brongas-installatie, nu kunnen do „bronnoboorders" bijna niet aan de talrijke aan vragen voldoen. Gebruik gasolie en benzine. Do minister van Landbouw enz. heeft be paald, dat onder gasolie mede wordt verstaan rnwo olie en alle derivaten daarvan, met uit zondering van smeerolie, licht- en motorpotro- leum en benzine In geval van twijfel of oen ar- tikel al dan niet onder gasolie gerangschikt 1 moet worden, beslist de Toewijzing<cnmmissie voor gasolie. Onder benzine wordt mede verstaan ruwe benzine en al haar dirivaten en benzol, een en ander ter beoordoeling der Toowijzingscoinmis- sie voor benzine. Verbod van uitvoer. Verboden is do uitvoer van gips, manden werk en ruwe tabak. Of tabak ais ruw is aan te merken',"beslist zoo noodig de minister van Fi nanciën. Oe „Achilles" en de „Deucalion". Volgens bij do „Koninklijke Nederlandse he Stoomboot Maatschappij" ingekomen telegram, uit Smyrna hebben de Turksche autoriteiten de in October j 1. in beslag genomen Nederland- sche stoomschepen „Achilles" en „Deucalion", dio in genoemde haven lagen sedert Turkije de zijde der centrale mogendheden koos, aan de agenten der maatschappij terugegeven. Do bemanningen, die circa zes maanden aan den wal vertoefden, zijn weder aan boord ge gaan. De reedorij dankt dit gunstig resultaat aan dat er niets meer van die belangstelling scheen overgebleven te zijn. „Ik zou u liever hot antwoord op die vraag schuldig blijven, doktor." Haar houding was plotseling treurig gewor den, haar toon gedrukt Hij drong er bij haar op aan hem de waar heid to zeggen en wol hartelijker dan hij mis schien zelf wist. Hij wilde niet overboord ge worpen worden, ofschoon hij inzag, dat hij hot niet beter had verdiend. Gertrude Kleemann was toch geen juffrouw Mengegold. Hij had haar beleedigd, hij moest haar trachten terug te winnen. Hij hield er niet van menschca om zich heen te hebben, die hem in stilte vijandig gezind* waren. Gertrude had zich. weer naar den struik toe gekeerd. Zij streed een zworen strijd. Zij kon hem onmogelijk zeggen, dat zij geen tweede maal zijn toorn zo^i kunnon verdragen en in het diepst van haar hart overtuigd was, dat hij weer boos op haar zou worden, zoodra zij succes had met de behandeling der oude da me. En hij had toch ook jarenlange ervaring, terwijl zij Al mislukte hom af en toe ook uit een yoor haar onverklaarbare oorzaak de be handeling van een ziektegeval, zij wilde hem toch in eigen oogen niet vernederen Stillfried was reeds weer ongeduldig on ze nuwachtig geworden. Haai' lang stilzwijgen kwelde hem. Wat dacht zij, wat nam zij hem kwalijk? Vermoedde zij Was zij hem op het spoor gekomen? Hu trad heel dicht op Gertrude Kleemann toe en vroeg haastig on gebiedend: ..Wat heeft u tegen mij, juffrouw Kleemann? Ik wil het weten." Zij hield haar hoofd afgewend Hij kon dus niet zien, dat or eon glans kwam op haar felast, dat haar zocht© oogen straalden, de onvermoeide en beleidvolle pogingen van da» gezant der Nederlanden te Konstantinopel, jhr. Van der Does de Willeboie, bij de Turksche to- georing. Een smokkelaar aangeschoten. Te Zevaar is eou gearresteerde Duitsche smokkelaar, toen hij wilde vluchten, aangescho ten on levensgevaarlijk gewond. Smokkelende grenswachters. Te Hardenberg zijn soldaten van de grens wacht gearresteerd, die zich aan pogingen tot smokkelen hadden schuldig gemaakt. Het is ge bleken, dat zich zoo iets te Gramsbergen heeft voorgedaan en dat de verdachten niet allen schildwachten waren. Vraag: Waar kan ik het maohineschrij- ven leeren, alleen in de avonduren? Antwoord: Op den handdscursus van het Genootschap „Kennis is Macht". Aanmel den bij den directeur, den heer A. J. J. Ver- brugge, Zoeterwoudsche-Singel 12 of des avonds aan de school Oude-Vest. Vraag: Welke reclitsbindendo kracht be zitten de nu ingevoerde levensmiddelenboek jes? M.a.w. welke waarborg is er tegen de vervalsching er van, waar nóch typografi sche uitvoering, nóch papiersoort namaak in den weg staan? De vroegere bonboekjes hadden ten minste nog bindende kracht door de burgemeesterlijke handteokening. Zijn de „vodjes papier", ondanks den misère-tijd zoo rechtskrachtig geworden? Antwoord: Namaak is denkbaar en mo gelijk. Valsche munters zijn er ook sinds oude tijden geweest. Men stelt zioh, als men de bonboekjes namaakt, evenwel tegen een klein voordeel bloot aan een vrij zware straf. Wij vermoeden, dat men ni«4 licht dezo risi co zal aanvaarden. Intusschen de mogelijk" heid, dat men zo namaakt, blijft bestaan. V raag: Mijn moeder is als weduwe ge trouwd met een weduwnaar en zij hebben allebei kinderen. Maar zij zijn getrouwd in gemeenschap van alle goederen. Toen haar eerste man -leefde, dreven zij een zaak, maar toen die man stierf, is de boel ge taxeerd en daar hebben dc kinderen geld van gehad. Nu is mijn moeder van den tweeden man af en daar wil rij niet meer mee leven en nu vertelt rij dat er nog huisboe-1 in huis is, wat van den eersten man is. Hebben de kinderen van haar nu recht op dien boel, want als wij er om vra gen. krijgen wij het niet. Tot wien zouden wij ons moeten wenden1? Antwoord: Als uw moedor niet wet tig gescheiden is, valt er niet veel aan te doen. Uit uw vraag toch maken wij op, dat er na den dood van haar eersten man boe delscheiding heeft plaats gehad en de kin deren hun erfdeel van den vader hebben gehad. U zult, om uw recht t© krijgen, in ieder geval een advocaat en procureur moe ten nemen. Ga do zaak eens vcrterieii op het rcch - kundigbureau van het Lcidsch Volkshuis, dat geopend is Woensdagsavonds van 9 i 10 uren Vraag: ik heb tvn oom in Duitsch- land, ten minste, daai is hij in 't begin van de mobilisatie heon gegaan, en in al dien tijd heb ik niets meer van hem ge hoord. Nu ben ik van gedachte, dat hij waarschijnlijk wel dood zal zijn. Zoudt u mij kunnen zeggen, waar en bij wien ik mij vervoegen moet om dat te weten te- ko men'? Ik heb nu al 28 jaar de wekelijksche contributie van het fonds bij overlijden voor hem betaald. Ingeval hij nu dood i3, heb ik dan recht op de uitkeering daarvan. Waar en bij ,wien kan ik mij daaromtrent vervoegen 1 Antwoord: Inlichtingen vragen bij het Duitecho consulaat. Als u het bewijs van zijn overlijden heeft, gaat u daarmee naar het fondsbestuur. Vermoedelijk hebt u recht op uitkeering. Do i .lis^eorwnarden moeten dit uitwijzen. Vraag: Kunt u mij oo^ zeggen of te Lei don ook Christelijke Zangvereenigingen zijn1? En tot wien ik mij dan moet wonden? Antwoord: Meer dan één zelfs. Sla het Leidsch Adresboek maar eens op. Vraag: Op welke datum viel Hemel- vaartdag in 1892 Antwoord: Op 26 Mei dat uit haar gohcele wezen een ontroering sprak, die zij nauwelijks in staat was to verber gen. Na de lange weken, waarin het haar zon der geestelijke gemeenschap met hem waa voorgekomen alsof zij leeide in oen barre woes tenij, vond zij deze bepaald persoonlijke vraag, zelfs ondanks den ruwen vorm reeds con stuk je geluk, zoo iets als nieuwen zonneschijn. Maar toch, wat moest zij tegen hem zeggen? Zij kon niet liegen. In dit uur eerlijk zijn, al les weer op het spel zetten, dal ging haat kracht te boven Het antwoord bleet haar gespaard. Van dt overzij kwam Gustava mot Marietjo aan; zij wa ren nauwelijks meer dan vijftig schreden van hen *af. Beiden waren tot aan de punten van hun neus beladen. Gustava droog haar groote studioraap, een reusachtigen bouquet veldbloe men cn haar schildersparapluio. Marietjo den schildersezel en den vouwstoel. Toen Gustava beidon in het oog kreeg, ver haastte zij haar tred en liep op het jonge meis je toe. Stillfried, die zich meer dan ooit over d© zwijgzame Gertrude ergerde, ging haar te ge- moot Gustava hield hem den grooten bouquet dicht onder den neus. „Daar, verberg u en schaam u dokter. Ho» kan men eon jong, hulpeloos meisje, zooals uw nicht, zoo behandelen? U moet dadelijk een vriendelijk woord tegen haar zeggen on haar troosten. Zij heeft een brief van haar vader in don zak, dion rij bijna reeds met haar tranen heeft doorweekt." Gustava liet hem staan en begroette Gertru de Kleomann. Op den eersten blik zog rij, dat er iets tusschen haar en Stillfried was voorge vallen. Stillfried liet baar daarover ook hief lang ia hot onzekere. (Wordfc vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5