No. 17524. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 April. Derde Blad. Anno 1917. Eerste Kamer. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. Vragen en Antwoorden. Zitting van gisteren. 8TAATSBEGR/0 OTING 1917. De beer VAN KOL bepleit het inestellen van een «üvoerig onderzoek naar de moge lijkheid van het invoeren van Staatsmono polies. Spr. betreurt, dat de Minister geen ^Staatscommissie voornemens is in te stel- len. De heer STORK repliceort, alsook de heer LAAN. De VAN WASSKNAEIÏ. VAN CAT- WUOK nit zich tegen sterkere progressie van de inkomstenbelasting, daar zulks de kapitaalvorming schaadt. Het heffen van accijnzen en invoerrechten acht spr. veel meer geweosciih De heer BEEGSMA betoont- zich voldaan door het antwoord van den Minister. Ge- wenscht ware het als een en ander in rui mer zin ter kennis van het volk kwam. In de kleine pers geschiedt zulks veelal on voldoende. Spr. vraagt of de Regeering zioh in haar bekendmaking zooals ook in Engeland, Amerika en Frankrijk geschiedt niet meer rechtsreeks tct het volk kan wen- edn, ai was dit hier tot dusver geen ge woonte. Do MINISTER VAN ÜTNANOIEN dupli- seert en deelt mede, dat volgens de thans opgemaakt kohieren de inKomsten van de oorlogswinstbelasting zijn te ramen op 50 millioen. Een periode van komende wel vaart mogelijk na den oorlog zal voorts haar terugwerking wel op de belastingen hebben, al is zulks niet ineens te vorwach- ten. Wat do kwestie van Staatsmonopolie be treft, dit is inderdaad een zeer moeilijke kwestie. Laten degenen, die in principe voorstanders zijn, zelf commissies benoe men, om do 'zaak van alle kanten te be zien, eooals thans de S. D. A. P. deed, welke een commissie van 12 leden benoem de, hetgeen spr. toejuicht. Aan het Dep. v. Financiën zal men weinige gegevens kun- nezi vorkrijgen, eerder van het Centraal- Buroau voor de Statistiek. Yoor zoover het echter den Minister in zijn vermogen ligt, wil hij bedoelde commissies gaarne tor wille rijn. Wij mogen ons afzetgebied niet beper ken door het heffen van invoerrechben, dit wat betreft do vrijhandelpolitiek, waarvan men ook na den oorlog niet zal mogen afwijken. Verder doolt- spr. mee, dat begin volgen de maand het rapport is tegemoet te zien van een commissie, voor de technische her ziening van het tarief ingesteld. CENTRAAL UITVOERBUREAU YOOR LEVENSMIDDELEN. "Wat de fondsen der Ievensmiddolenver- eenigiag betreft-, spr. kan op de vraag van den beer Van Nierop op dit oogenblik gooa antwoord geven. Do Vereenigingen reseorteerea trouwens onder den Minister van Landbouw. Een regeling in zake do uitvoorrechton te treffen, eoodat de exporteurs iets zullen af dragen voor d.e schatkist, wordt overwo gen. Er wordt oen naamlooze vennootschap opgericht, die olie consenten krijgt en dus feitelijk de eonige exporteur is. Deze ztA dan gemakkelijk kunnen nagaan wat uit gevoerd kau worden, in verband met de behoefte van het eigen land. Van de zijde der Rcgoering zullen Regeeringscommissa- rifiseo worden benoemd. De bcdooling is, dat zij, die hun kapitaal in deze N.Y. stor ten, een zoor matige rente ontvangen. De rest der inkomsten komt natuurlijk in de Bfca&tekas. Een behoorelijko vergoe- <Üng van. kosten en van winst wordt ge waarborgd, maar de rest- komt in de schat kist- De Staat wordt- dan wellicht zelf O. W.er, maar hoe meer de Staat verdient, des te boter. VERKLARING VAN MIN. POSTOUMA. Do Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer POSTH.UMA, merkt op, dat mcti wel niet van hom' verwachten zal, dat hij thans een volledig antwoord geeft, op de vraag van den heer Yan Nierop. Hij wijst op de werking dor Ver- eonigmgoo. De fondsen worden aangewend voor de binnenlandscho distributie. Wat er overschiet- komt in de Rijkskas. Dat wil zeggen, na afloop van de crisis. De Ver- ceuigiiigea zijn gevormd voor 3 jaar. Ook deze termijn is nog niet afgeloopea. On der N.V., dlo met don uitvoer belast wordt, zullon ook do goederen, dio ingevoerd wor den, gebracht worden, zoodat een geheel overHcht. van den uitvoer mogelijk is. De algemeen beschouwingen over de Staatebcgrootiag worden gosloten. De Hoofdstukken 2 Hooge Colleges van Staat cn Kabinet der Koningin en 12 (on voorziene uitgaven) der begrooting worden go e d g e k e u r d. Aan de orde is dan Hoofdstuk IV (Justi tie), De hoer VERHEYEN is tegen hot stel len van een leeftijdsgrens voor do rechter lijke ambtenaren, en bepleit ruimere sub sidies aan vereenigingen die zich het lot der voogdijkinderen aantrekken. De heer VAN KOL bepleit het- invoeren van het droit de réponse in de pers, zooals o.a. in België. Hior staat men tegenover moreel© aanvallen machteloos. Do MINISTER VAN JUSTITIE merkt op, dab inderdaad zelfs liet stellen van een leeftijdsgrens Voor rechterlijke ambtenaren in strijd zou rijn met de grondwet. De kwestie van het droit de réponse zaJ door spr. worden overwogen. De begrooting wordt- dan z. h. s. aange nomen. BINNENb. ZAKEN-BEGROOTING 1917, Aan de orde zijn de beraadslagingen over Hoofdstuk V (Dep. v. Binnenl. Zaken) der Staatsbegroofcing voor 1917. De heer DE VOS VAN STEENWIJ K bespreekt het terugkeeren van de Raadsle den te Geldermalsem op hun ontslagaan vrage. Spr. tracht dan in den breed© aan te too- nen, dat do Raad onwettig is samenge steld. De heer VAN KOL verdedigt het goed recht van het roede-loop en. Meerma len zijn goede resultaten verkregen. Weten schappelijk betrouwbaar onderzoek heeft zulks aangetoond. Eigenaardig noemt spr. het, dat wanneer een een politiehond wiens speurzin bekend is het ver mogen ook bezat water-bronnen aan te wij zen, men zich daarover niet verwonderen zou. Nu slechts enkele menschen deze gave bezitten; haalt- men ongeloovig de schou ders op. Inderdaad, men kan alleen het feit constateeron, verklaren kan men de gave niet. Wat de dieren aangaat, van kameelen is bekend hoe zij in de woestijn op grooten af stand de aanwezigheid van water schijnen op te merken, maar hooi Wat doet een naam er toe, noem zoo iets desnoods in stinct, ook bij die menschen. Wenschelijk echter zou het, volgens spr., zijn van hun gave gebruik to maken, beter dan duizen den te vergooien aan mislukte boringen. Verder bopleit 6pr. leerplioht voor doof stommen kindoren, zooals in andere landen bestaat. De MINISTER YAN BINNENL. ZAKEN de sprékora beantwoordend, bestrijdt het betoog van den heer Do Yos van Stoenwijk, al erkent hij de waardo van diens argu menten. Wat zou de afgevaardigdo zelf meenen, dat zou moeten geschioden van zijn standpunt beschouwd om de benoemin gen z. i. wettelijk te doen zijn. In slechts enkele woorden beantwoordt spr. nog den heer Van Kol. Wat den leerplicht voor doofstommen betreft, het is hier zeer moei lijk in te grijpen. Dat was ook het advies van deskundigen. Do heer DE VOS VAN STEENWIJK re pliceert. Hierna wordt het wetsontwerp aangeno men. Do vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 21 dezer halfdrie. Heb je iets te kauwen, kauw dan langzaam 1 In deze tijden van 8chaarschte ain voedingsmiddelen, die de grootst mogelijke zuinigheid dringend ge biedt, ten einde erger te voorkomen, mag nog wel eens nadruk gelegd worden op de waarde van het in voldoende mate kauwen van het voedsel, dat wij tot ons nomen. Men zal het er nu wel algemeen over eens zijn, dat goed, door en door gekauwd, voed sel méér dienst doet voor voeding, dan een grootere hoeveelheid half-gekauwd doorge slikt, en dat. goed kauwen van het voedsel oen onmiddellijke besparing beteekenfc. Ook zijn nog zeer veel menschen niet voldoende doordrongen van het nut langzaam te eten on goed te kauwen; vooral zij, die j.Troote hoeveelheden tot- zich nemen, eten veelal te haastig, bijv. kindoren in den groeitijd, dio in ongelooflijk korten tijd een ronssn naar binnen werken. Zoo slechts door onvoldoende kauwen een besparing van 10 pöt. bereikt wordt, beteer kent dit, consequent doorgevoerd over het gehoele land, dagelijks een hoeveelheid voedsel voldoende voor ongeveer 600,000 menschen; gee a te verwaarloozen kleinig heid. De heerlijkheid Eginond ver- koqlit. Omt-rent den verkoop der Eg- mondscho goederen s^rijffc men aan het ,,N. v. d. D." het volgende: De gronden, dio in pu _:vke veiling kwa men, gingen, voor zoover zij in de gemeen te Egmond-aan-Zoa liggen, voor f 15,629 in oigondom overr aan deze gemeente, die zich nu mot het oog op haar uitbreidingsplan vrijer ziet in haar bewegingen. Het is een teleurstelling voer allen, die een open oog hebben voor de algemeen© belangen in ver band met de bevordering van het vreemde lingenverkeer, daar men het daar toch van hobben moot, dat do andore terreinen niet eveneens in gemeentelijken eigendom onder den hamer vandaan zijn gekomen. Doze tweedo helft-, "gelegen nabij Den Hoef, gemeente Egmond-Binnen, had men gaarne eveneens in veilige handen gezien, ontgonnen on beplant als do Schoorlsche duinen en in de toekomst als een groene manteling aansluifcendo bij die van de Wim- menumerduinen en te zamen gevende waar de badplaats en omgeving dringend behoef te aan heeftbcbossching. Nu is dit tweede gedeelte voor pl.m. f 12,000 toegowezen aan de heeren G. de Groot- Dz. c. s., te Eg- mond-aan-Zoo on IJmuiden. De ovorgroote massa, der Egmondsche duiuon en landerijen, ten Z. van den Eg- monder straatweg, zich achter Rinnegom en Egmond-Binnen uitstrekkende tot on der Bakkum, zijn ondersbands verkocht aan don hoer C. W. van der Vliet, te Bloe- mendaal. Met de splitsing en liquideering dor oude heerlijkheid vordwijnt- tevens een oud heer lijk recht, dat vroeger nooit zwaar wegend als servituut in zijn laatste dagen meer dan eens leelijke parten heeft gespeeld on in zijn finale afwikkeling nog wel meer-on aangename verrassingen zal aanbieden, n.l. dat van de erfpacht. Allon, dio op erfpacht hebben gebouwd, kregen aanschrijving hun pachten af te koopen, waaraan ton slotte door allen ge volg wordt gegeven. De kous is niet moei lijk, waar deze gaat tusschen twee kwaden afkoop of afbreken van den opstal. Inkomstenverlies. Hetia wel eens van belang te zien, boe houders van buitenlandsche fondsen gedupeerd worden, als zij om hun rente komen, waar op zij bij hot koopon dor fondsen gerekend hebben. Van de Zuid-Italiaanscho Spoorweg maatschappij wordt nu gemeld, dat 3 pCt. obligatiën A. H. a's volgt worden verre kend •Do coupons hobben een waarde van 7.50 lire. Bij de uitbetaling wordt daarvan ech ter eerst afgetrokken 1.74 lire voor belas ting op roerende goederen en circulatie-be lasting, daarna nog 0.16 lire aan oorlogsbe lasting en dan nog eens een van 0.85 lire; voor oxtra-zegelbclasting, zoodat er van 7.50 slechts 4.76 lire overblijven, die.ïn Ne derland worden betaald met f 2.23 in plaats van met ongeveer f 3.90 zooals vóór den oorlog. Zou dit voorbeeld ook een aansporing zijn, om binnenlancPehe fondsen beter te gedenken Het animobaantj e. Uit de meer dan 1470 sollicitanten voor de be trekking van pontwachtcr te Ilpendam is thans een keuze gedaan. Na een drietal stemmingen werd no. 2 op de voordracht de heer Bierdrager, uit Den«Ilp, benoemd. Late winters. In een oude Kroniek van Nèderland leest men het volgende ,,In 't jaar ouzes Heeren toen men schreef 1435, was de wind omtrent half February veel Oost, endc des nachts was 't klaar (helder) weder tot'ses of seven uuren toe ende des daags was 't donker grauw weder tot 's avonds toe, zeer koud tot ses of seven uuren ende het regende niet, noch het en dauwdo niet, in de maand Maart noch in April noch in Mei. En op St.-Pankrasdag (12 Mei) had het hard ijs gemaakt, dat er een kraay op staan konde, ende daar en wies lover, noch gras, noch koren, noch pruime boomen bloeiden niet, noch kersen, noch appelen noch peeren, noch geen wijngaard en was ontlaten. En daer waren menschen, die geen betrouwen op God en hadden ende keerden (ploegden) haar land om, en gin gen zaaion, doch het gevolg was, dat ze geen vruchten hadden. Doch andere luiden zeiden met Job: ,,God gaf, God nam", ©n wachtten den vruchtbaren zaaitijd gedul dig af, ende daar zij andere jaren één hoedt tarwe af plegon te hebben, daar kregen zij vier hoedt af in dien zomer ende St.-Jan Bapistdag (den 24 Juny) was het nog zoo koud, daor zaten de oude vrou wen met koolpotten voor de kerken,ende de menschen konden haer niet- verwarmen die bij de straet gingen. Ende het begon te warmen des daegs na St.-Pieter en Pau- lua (den 30 Juny) in die Octavo van St.- Jan, en de dee daegs zoo scheen de zo mie schoon en klaar ende des nachts 2éè regende 't zoetemelk, zoodat alle vruch ten op het veld wonderbaerlijk wiessen ende er was dat jaar zulk een overvloed, dat alle granen, ooft en vee, zeer goed koop verkocht werden." ,,A prillotje zoet Geeft, nog wel eens een witten hoed," srApril, in haar gril, Doet precies, wat zij wil." April, koud en nat, Brengt koren in 't vat." De waarheid, uitgedrukt in de eerste vier regels van bovenstaand rijmpje, is ditmaal reeds genoegzaam gebleken. Moge datgene, vervat, in de laatse twee, even eens ervaren worden. ALPHEN. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden. Do heer Los maakt de opmerking, dat er tweemaal in de notulen gesproken wordt; dat lig gezegd heelt, dat de gekochte perceelen 110,000 te duur waren. Dit is onjuist, hij had gezegd, te meenen, dat zij dat waren. Hiervan zal notitie genomen worden. Ingekomen stukken: Een misrive van Ged. Staten, inhoudende goedkeuring over de gewijiigde begrooting dienst 1916/1917; schrijven van het bestuur der zwem- en badinrichting, dat het boekjaar 1915/1916 voor de Raadsleden ter inzage ligt (bij schei kundig onderzoek is gebleken, dat het water der hoofddrukwaterleiding uitstekend is); schrijven van de anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje", waarin zg betreurt de uitdrukkingen, die de burgemeester in de laatste vergadering heeft gebezigd tegen den heer Hcrngreen, waarover zij dan ook baar afkeuring uitspreekt en. meedeelt, dat zq het volste vertrouwen in den heer Hern- green stelt, die niet slechts het recht, maar ook den plicht heeft, wanneer hem, na3r zijn meening zaken bekend zijn, welke hü niet in het belang der gemeente acht, daar over in de publieke Raadsvergadering zijn gevoelens te kennen te geven. Komt ter behandeling: 1. RAPPORT DER OOMMISSIE VAN ONDERZOEK INZAKE SCHENDING DER GEHEIMHOUDING, OPGELEGD IN DE RAADSVERGADERING VAN -1 DEO. 1916. Nadat het rapport, hetgeen reeds 'de vorige week in zijn geheel in dit blad ver meld is, is voorgelezen, vraagt de heer Herngreen het woord. Deze zegt: Naar aanleiding van het uit- gebraohte rapport, wensoh ik het volgende op te merken: In de eerste plaats wil ik mijn bevreemding uitspreken over het feit, dat het rapport der Oommissie aan 'den Raad, meer dan acht dagen vóór do Raads vergadering aan de pers reeds bekend waa. In de tweede plaats wensoh ik op te mer ken. dat niet door mij, maar door de hee ren Los en Sprey de laak van de schen ding der geheimhouding in de openbare Raadsvergadering ia ter sprake gebracht, en in zeer krasse bewoordingen hun afkeu ring daarover hebben uitgesproken en be weerd, dat zulks eenige duizenden guldens aan de gemeente heeft gekost. Ook de heer Coenen en U, Mijnheer de Voorzitter, spra ken daarover hun afkeuring uit. Feit was toch, dat door zeer vele personen^ in de gemeente daarover werd gesproken* en de verhoogingen de aandacht getrpkken had den. Dat ik voorzichtiger had gehandeld op de vraag van den heer Sprey, die over de ook door hem vermeende schending der geheimhouding zeer verontwaardigd was, da delijk voor te 3tellen een commissie van onderzoek te benoemen, wil ik wel erken nen; doch dat ik geen strafbaar feit pleegde met mijn meening uit te spreken en geheel bleef binnen de perken van mijn bevoegdheid als P.aadslid, is gebleken uit het antwoord van den Officier van Justitie, dat de -tegen mij ingebrachte aanklacht, niet vervolgbaar was. He heb toch niets meer gezegd, dan dat ik geloofde, dat U, Mijnheer de Voorz., geheel te goeder trouw, zonder de bedoe ling te hebben, de geheimhouding te schen den, uw neus hebt voorbijgepraat. Ik heb u daarmede niet aangetast in uw karakter o£ dan ook gerechtvaardigd was, dat u mij daarop in mijn karakter als meusch, als Christen en als Raadslid aantastte op een wijze als u hebt gedaan, laat ik ter beoor deeling van ieder weldenkende. Of nu in de samenkomsten der sociëteit nooit over den aankoop van „Overpo.st" is gesproken en of een der sooiëteitsleden niet gespro ken hPeft over het voor u op te richten standbeeld in het op te richten villapark en over de door u gebezigde uitdrukking bij het kaartspel, l33t ik, Mijnheer de Voorz., verder rusten. Wel wensoh ik te memo- reeren, dat door de heeren Vlasman ca Van Leeuwen in de openbare Raadsverga dering is verklaard, dat zij U, Mjjnh. de Voorz., toen zij dadelijk na de» afslag liet resultaat van lum opdracht u mededeelden, bun bevreemding tegen u hebben uitgespro ken, dat jhr. Boreel wist de som, waarvoor zij hadden kunnen afmijnen. Dat deze dit geweten zou hebben door hetgeen de heer Boot zou gezegd hebben na den afslag tegen personen, die met hem aan één tafeltje zaten, wordt door meerderen wel onmoge lijk geacht; maar minstens wekt bet bevreem ding, dat jhr. Boreel in zijn schrijven aan den Raad, verklaarde in sokerts gesproken ta hebben en niet eenvoudig meedeelde, dat het hem uit de mededeeling vau een der Raadsleden bekend was. Waarop nu .steunde mijn meening, die ik in de vergadering van 1 Febr. uitsprak? Iu een gesprek iu den trein met den heer D. Brouwer, die door de oommissie in haar rapport wel wat eigenaardig genoemd wordt een handig verteller, deelde deze mij mode op welke wijze op de sociëteit over „Over- posf' gesproken was en dat door U, M. de Voorz., dienaangaande het een en ander was verteld van het gesprokene over „Over- post". Op de sociëteit heeft genoemde heer niet alleen tegen mij, maar ook tegen de heeren Th. Spreij en P. de Graaf, mede deeling gedaan, reeds voor hij zuto aan mij mededeelde. Dat hg aldus tegen mg en de heeren Spreij en De Graaf gesproken heeft en door den heer Brouwer tegenover de Commissie erkend, maar daarna heeft hij verklaard, gefantaseerd te hebben. Onder welken invloed kg zulk een verklaring heeft meenen te moeten afleggen, is mij niet bekend. Een dergelijke handeling wil ik ook niet nader kwaïificeeren. Het zal niemand verwonderen, dat, waar algemeen geloofd werd, dat de geheimhou ding geschonden was, de mededeelingen aan mg en anderen van den heer Brouwer, die met leden der sooiêteit bekend en bevriend was en ziende het feit, dat de heeren, die verhoogden, loden der sociëteit zijn, mg in hooge mate waarschijnlijk voorkwamen. Ik heb er dan ook geen berouw van. dat ik op 1 Febr. j.l. rondweg uiting heb ge geven in het belang onzer gemeente, na a een gerucht, dat mg en anderen was me degedeeld. De publieke zaak moet publiek behandeld worden en de burgerij had er recht op, dat in den Raad deze zaken niet in een onder-onsje als het ware, werden af gedaan, dooh dat ook hier gezegd werd, wat men buiten deze muren fluisterde. Ik wensch, Mgnli. de Voorz., niet verder op deze zaak in te gaan en mij verder "bij do j conclusie van het rapport neer te leggen. Nadat niemand hierover meer het woord verlangt, zegt ile Voorz. de oommissie dank voor de gedane moeite. De heer Herngreen verzoekt hu stemming over het door de oommissie uitgebrachte rapport. In stem ming gebracht, wordt het aangenomen met 10 tegen 1. Tegen de heer Herngreen. 2. Adres van het bestuur der vereeniging „De Ambachtsschool" te Leiden, houdende verzoek om toekenning van een jaarlijksche bijdrage ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs aan die school, met voor stel van B. en W. f50 per jaar bij te dragen. Alzoo wordt besloten. 3. Missive van de oommissie van bekeer van het gas- en electriciteitsbedrijf, ten ge leide van.gewijzigde „Voorschriften voor de aansluiting en den aanleg van binnenleidin gen van het electriciteitsbedrijf' met pre advies van B. en W. daaraan 'hun goed keuring te hechten, hetgeen zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. 4. Adre3 van den Chr. Besturen-bond al hier, handelende over de distributie van brandstoffen en levensmiddelen. Wat het eerste deel betreft, dit is gesteld in han den van de commissie van beheer van het gas- en electriciteitsbedrijf, van welke com missie uitvoerige inlichtingen zijn ontvargen, welke ten genoege aan den Raad worden medegedeeli Do bond verzoekt tevens voor de S gemeenten 1 distributie-bureau op te richten en aan de distributie-artikelen ook klompen te voegen. B. en W. zgn liet daar mede niet eens, daar dit, voor wellicht zoo'n korten tijd, met veel kosten gepaard zou gaan, ook wat de aanvoeging van klompen aangaat. Dit voorstel van het D. B. wordt in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Dn heer Coenen stelt nu voor een verzoek aan den Minister t« richten om bij de distributie-artikelen ook klompen te voegen. Ook dit voorstel wordt aangenomen. 5. Voorstel van de oommissie tot het ont werpen van strafverordeningen, tot vast stelling eener verordening ter bestrijding der plantenziekten, hetgeen zonder hoofde lijke stemming wordt aangenomen. 6. Adres van de Nutsstiohting tot verbe tering van de Volkshuisvesting, houdende verzoek om toekenning van gemeentelijken steun voor grondaankoop en woningbo :w, met voorstel van B. en W, om f236.700 uit, te trekken tot het bouwen van 102 wo ningen in de Britteruststraat, mits he:. voor schot uit 's Rijks schatkist wordt verstrekt De beer Bes oordeelt het beter, dat ecu gedeelte dier huizen te Gouwsluis wordt geplaatst, terwfil de heer Spreij" tegen het voorstel is, omdat de huizen dan ongave r f3 liuur moeten doen, hetgeen een werk man slecht kan missen. De heer Herngreen wil dit punt uitstellen tot een volgende vergadering, om dit nader te onderzoeken. Eenigo andere heeren willen het voorst.! van liet D. B. in stemmin; brengen; dat van den heer H rngreen wordt e.enwel c.rst in stemming gebracht en aangenomen met 6 togen 5 stemmen. Tegen de heeren Smit, v. Leeuwen, Vlasman, Coenen en Boot. 7. Benoeming leden der commissie van bijstand inzake opmaking van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1917. Als zoodanig worden benoemd de heereni Coenen, Herngreen en v. d. Meer. 8. Wijzigingen begrooting dienst Ï916 on 1917. Eenige af- en overschrijvingen worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, Na de rondvraag gedaan te hebben, sluik de Voorzitter de vergadering. BURGERLIJKE STAND. OMSTREKEN; LEIDERDORP. G e b o r e n Sara, D. van J. J. Atspoel en S. van Duuren. Cornelia, D. van C. W. van Rijn en 11. J. van Iterson. Maria Theodora. D. van G. A. van Am sterdam en M A. B'eijswgk. Petronella Diderieka, D. van P. A. R. Kleyn en F. van Rijk. Hendrik Dirk, Z. van J. P. van der Stoel en G. van Ósnabrngge. Overleden: Pieter van den Bosch, 9 weken. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Cor nelia Helena, D. van K. v. d. Bosch en L. Frijze. Jacobus Cornells, Z. van W. v. d. Klugt en A Duivenvoorde. Overleden: Frangois Sacré, van Dordrecht (St.-Bavo). On (hertrouwd: M. Slobbe 37 j. en H. v. Denzen 33 j. LISSE. Geboren: Geertruida Cor nelia, D. van'M. Bak en M. Apeldoorn. Johanna Anna, D. van F. de Wit en E. O. Voges. CorneUa Catharina, D. van IJ. de Klerk en M. M. de Jong. Hendrika, D. van K. de Vries on 0. van Marsbergen. Ondertrouwd: EL J. de Ree, jm. en A. van der Veek, jd. J. van der Hulst jm. on D IJkoma, jd. Overleden: Johannes Meijer, echtg. van W. van Schagon oud 65 j. Cornelia Martinus de Klerk oud 16 ra. Vraag: Wat is de kortste en gemak kelijkste weg per fiets, van hier naar Vei- sen (N.-H.)? Hoeveel kilometer? Antwoord: De korts'e en gennkkelgk- kelrjlrate weg per fiets van Leiden naar Vol- sen is over Oegstgeest, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen. De afstand is ongeveer 40 K.M. Vraag: Zou u'mg ook kuunen zeggen, wanneer lichting 1917 onder de,wapenen moet komen? Ik ben ingedeeld bij'de, Vesting- Artillerie, 2de regiment 2de Bataljon, gar nizoen Haarlem. Antwoord: Neen, wanneer de Vesting- Artillerie onder de wapenen komt, is nog niet bekend. Vermoedelijk is dit wel in het tijdvak 16-T-20 October, evenals verleden jaar de lichting 1916. Vraag: Kunt u mg ook zeggen, wan neer de militielichting 1918 onder de wa penen moet komen? Antwoord: De joiste datum is niet bekend. Vermoedelijk komt in Juni of Juli wel oen gedeelte dezer lichting onder de wapenen. Vraag: Bestaat er voor een jongmensch van 21 jaar, bg vrijwillige indiensttreding bij de infanterie gelegenheid om direct op geleid to worden voor sergeant, bijv. te- Kampen? Antwoord: Om in Kampen opgeleid te worden, mag men nigt ouder zijn dan 19 jaar, doch wel bij een regiment, bestaat voldoende gelegenheid voor opleiding. Vraag: Op het invulbiljet der pi. dir. belastingen, heb ik als vorige jaren aange geven mijn totaal jaarl. inkomen. Doch nu moet ik half April in rail. dienst, waardoor mijn inkomen op vergoeding berust, wat na tuurlijk ver beneden mijn gewoon inkomen is. Is het mogelijk, na dien datum kwg'M schelding of vermindering der belasting te krijgen? Moet een eventueel verzoek daartoe, gericht worden aan B. en W. en moet zulks op zegel geschieden? Antwoord: Het bela3ilaa. rak m.n bg den aanvang van het belastingjaar, geldt tut basis voor den aanslag van het geheele j'aar. U zult dus geen vermindering kunnen krg- gen. Vraag: Wij hebbc-a een invalidewagen, waarvan de banden blijkbaar te wijd rijn geworden; herhaaldelijk hebben we ze or om laten lijmen, doch onmiddellijk daarna vallen ze weer vau de wielen af. Ze zijn nog lang niet versleten en nieuwe bandeu zijn in deze tijdsomstandigheden te duur. Antwoord: Het geval lijkt ons moei lijk. Gaat eens naar een man van het vak. Misschien weet "die er raad od.

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 9