Nederland en de Oorlog. r. 17498 Dinsdag: 13 Maart. Eerste Blad. A°. 1917. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE BEaden. OtfieieeSe SCe^rsisgevingeo. FEUILLETON. O XZ -51:1l-SL PRIJS DEK 4DTERÏENTIEN: Vao 1—5 regels /1.05. Iedere regel meer /0.20. - Kleine advertontiën ?an 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Incasao volgens poatrecbt. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1760,; per week. 0,12. Buiten Leiden en waar genten gevestigd zijn per week. 0.12, Eianco per post 2. UITGIFTE RONS. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis, dat van af morgen, Woensdag 14 Maart, geldig wor den:, BON No. 10 Voor 1 ons Groene Erwten. BON No. 11 Voor 1 ons Havermout. BON No. 12 Voor 1 K.G. Aardappelen. Deze bons blijven geldig tot en met. 17 Maart. DE GELDIGHEID VAN BON 4 on 5 elk voor 1 K.G. aardappelen WORDT VER LENGD TOT ZATERDAG 17 Maart. De Burgemeester vo6rncfeiri<£ N. C. DE GIJSELAAR, Loidon, 13 Maart 1917. Goede voeding in dure tijden. Burgemeester en Wethouders var. Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op WOENSDAG 14 MAART aanstaande, DES AVONDS TE 8 UUR, in de KLEINE ZAAL van de STADS GEHOORZAAL van gemeentewege en op uitnoodiging van Zijne Excellentie den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, een voor dracht. zal worden gehouden over het BEREIDEN VAN GOEDE EN VOED ZAME, DOOH TEVENS GOEDKOOPE MAALTÏJWEN cn dat deze voordracht zal worden toegelicht met kookproeven. Zij noodigen een ieder dringend uit deze voordracht met kookdemonstratie bij te wonen. Burgemeester en Wetli. voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 10 Maart 1917. LEIDER, 13 MAART. Do afdeeling Leidon van de Lande lijke Federatie, van Bouwvakarbeiders, in huishoudelgke vergadering bijeen, heeft be sloten aan de Leidsche patroons het vol gende ter kennis te brengen: Door de staging der eerste levensbenoo digdheden is de koopkracht van deu arbeider niet op dezelfde hoogte gebleven, doch ver minderd, wat met zich medebrengt een ver- slechting van den toestand van de arbeiders, reden waarom den voorzitter, den heer P. C. II. Swinkels, en den secretaris, den heer J. G. Bink Jr., is opgedragente vragen aan de patroons, om het loon van een metselaar te brengen op 32 cents, van een opperman op 2S cents, van een grondwerker Op 29 conts en van» een betonwerker op 30 cents per uur. Gewensckt wordt daarbij een werktijd van Hg uur per dag in den zomer en van 8 uur in den winter. Mocht het noodig zijn, dat er langer gewerkt moet worden, dan zullen aan bovengenoemde arbeiders de vol gende verhoogingen boven het genoemde uurloon worden betaald: voor arbeid, ver richt na het beëindigen van de dagtaak, tot 's avonds 10 uur 25 pGt.; voor nacht werk, dat is arbeid, verricht tusschen 10 uur 's avonds en het uur van aanvang 's mor gens, 50 pCt., en voor arbeid, verricht op Zondag op erkende Chr. f-jestdagen, ICOpCt» Ook werd besloten te vragen, invoering van do Art 1638 c en 6 van het Éurger- lijk Wetboek, echter met de navolgende be perking: lo. de uitkeering bij ziekte zal be dragen 70 pCt. van bovengenoemd loon en zal "tot ten hoogste zes weken duren; 2o. bij bevalling van de .echtgenoot© van den arbeider en bij het overlijden van een zijner huisgenooten of van een zijner bloed- of aanverwanten in do rechte linie onbepaald en in den tweeden graad der zijlinie zal ten hoogste liet verzuim van één dag wor den vergoed; 3o. bij militias of landweer inspectie ten hoogste 41/2 uur; 4o. bij do uitoefening d.r kiesbevoegdheid ten hoogste 2 uur. Voorts wordt verzocht een regeling te treffen bij verzuim wogens voor werken ongeschikt weer, of wegens wachten op materiaal. In de meeste plaatsen van ons land, zeg gen do verzoekers, is deze regeling reeds lang doorgevoerd. Van 1 Mei 1917 zou deze hier in werking moeten treden. De voorzitter van de Vereoniging van Leidscho ledon van ,,'s Zomers Bui ten", do lieer L. van Prooyen, tfoont niet Langebrug 21, maar aldaar 2. De Ncd. Slagersgezellenbond houdt Zondag 13 Maart a.s. in Hotel Noord-Bra bant" te Utrecht zijn 14de jaarvergadering. Door de afd. Leiden wordt voorgesteld om bij staking boven de gewone contribu tie een extra-bijdrage te heffen van 10 tot 25 cents per week. De dames C. L. M. Sciarono en E. H. M. Schepper, alhier, zijn te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen in de nuttige handwerken. Spoorweg 's-G ra ventageVoorburg naar Leiden. In oen nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot verklaring van hot algemeen nut der onteigening ten behoove van aan leg van een spoorweg van 's-Gravenhage over Voorburg naar Leiden, zegt de Minis ter met voldoening te hebben kennis geno men van de betuigingen van ingenomen heid met de verbetering van het verkeer, waarop hot wetsontwerp betrekking heeft. Naar zijn moening is er geen genoegzame reden die ingenomenheid te mengen met vrees, dat door de tot-stand-koming van een electrische verbinding Den HaagVoor burg—Leiden het scheppen van een verbin ding in de richting van Wassenaar op den achtergrond zou geraken. Een consessie- aanvrago Van de heeren W. Huygens en F. A. Hoek, to 's-Gravenhage, voor een ver binding Den Haag—WassenaarLeiden is sedert eenige jaren aanhangig, doch dc ver- I de re ovorbereiding van dit plan werd opge schort door de buitengewone tijdsomstan- digheden. Zoodra deze niet meer bestaan, j zullen de aanvragers spoedig moeten too- nen, dat zij tot uitvoering van hun plannen in staat zijn, omdat, in den laatston tijd ook van aniLre zijde belangstelling in deze zaak is betoond. Zoo werd dezer dagen van de Haagschc Tramweg Maatschappij ontvan gen een aanvrage voor een complex van electrische verbindingen, waaronder Den HaagWassenaarKatwijkNoordwijk. Voor den Minister is derhalve thans het oogenblik nog niet gekomen, om inzake de verbinding met Wassenaar een eindpordeel uit te spreken. Omtrent de richting te Voorburg wordt nader overleg gepleegd tusschen het ge meentebestuur en de tramwegmaatschappij. Eerst wanneer na aanneming van het wets ontwerp op de tweede ter-visie-ligging in gevolge titel I, hoofdstuk II, der Onteige ningswet zal zijn afgeloopen, zal een eind beslissing omtrent de richting aan de orde komen. Reeds vrij lang voordat dc consessio aan de Maatschappij tot Exploitatie van Trarm wegen was verleend, was haar toestand aan merkelijk verbeterd. De Minister ziet dan ook geen grond voor twijfel aan de genoeg zaamheid van haar financieele kracht. OIT ONZE STAD. Lcvcnsiniddclenvoorzieniilg. Wij willen er hier een enkele maal op wijzen, dat steeds de opgaven aangaande de levensmiddelen, op bons verkrijgbaar, gedaan worden onder de officieel© kennis gevingen. Zoo vindt men er nu mededeelingen onder omtrent aardappelen, groene erwten en ha vermout. Voor do Militairen. In ,,De Graanbeurs" werd gisteravond weer een ontspanningsavond gegevem, ge organiseerd door de Commissie tot Ont spanning. en Ontwikkeling van Gemobili- eeerden alhier. Wij vernamen, dat dit voor dit seizoen do voorlaatste avond van dien «aard was en dat den 26sten do serie zal besloten worden. Gisteravond was de belangstelling weer kolossaal groot; wel een bewijs, dat deze avonden bij degenen, voor wie zij bedoeld zijn, goed aangeschreven staan en dat zij er heel gaarne gebruik van maken. Do stoelen in het wèlverzorgdc hoekje, meer im 't bijzonder voor officieren en an dere hooggeplaatsten bestemd, bleven ech ter tot geruimen tijd na den aanvang weer onbezet. Toen geblekon was, dat van die zijde ook nu geen belangstelling was to verwachten in hetgeen den manschappen zou worden voorgezet, werden do plaatsen aan de toen niet meer groene of offioicele tafel door anderen ingenomen. Oók hetgeen dezen avond den militairen te genieten werd gegeven was weer goed voor hen gekozen en er kon ook nu ander maal, als steeds, door ieder hunner zonder eenig bezwaar naar geluisterd worden. De Amstcrdamscho Kluchtspelers, lei der sergeant Piet Vink, voerden tot groot vermaak op: Mijnheer Poulot komt", ,,De Weddenschap" en dc operette Juf frouw Ant.jo" kanonnier Anoihelon deed lachen door zijn voordrachtenstafmuzi kant J. van Peppen bracht verdienstelijke xylophone-muziek ten gehoore; milicien C. Versteeg en wachtmeester Kriek bespeel den de onmisbare piano met talent. En zoo versahaften zij samen een goeden avond, waarvoor sergeant-nmjoor H. W. Nelck, die de omvangrijke leiding weer had, hem gemakkelijker gemaakt door me dewerking van den pachter» van het ge bouw, allen aan het einde bedankte. UIT ONS LAND. Zorg voor de toekomst. De Koninklijke fabriek van werken in zink en andere metalen F. W. Braat te Delft, heeft aan een vijftigtal werklieden land ter beschikking gesteld om tuinbouw producten te telen. Ieder krijgt 100 vier kante meter. Landbouwers in den Frieschen Bouw- hoek hebben besloten aan hun arbeiders tegen jnatige pacht bouwgrond af te staan', om ze gelegenheid te geven eigen aardap pelen en groenten te verbouwen, die ze anders tegen hooge prijzen moeten koopen. Duitsche kinderen. Ruim 60 Duitsche kinderen zullen in Sas- senheim onderdak worden gebracht. Zij ko men 16 Maart. De kelendistributie. De burgemeester van Haarlem heeft me degedeeld, dat hot kolenburcau in Den Haag hem voor eëh bevolking van 100.000 personen te Haarlem en der aangrenzende gomeenten 35 waggons kolen per week had toegezegd. De eerste week liep 't al mis. In plaats van 35 wagons kwamen er maar een paar aan. Do burgemeester is nu ander maal naar Den Haag gegaan, waar men. zich telefonisch met Heerlen in verbinding stelde, 't Bleek toen, dat men aan de mij nen de opdracht wel ontvangen had, maar de uitvoering daarvan geschiedde niet in overeenstemming met de verstrekte instru^, tie. De burgemeester kreeg nu echter de pertinento verzekering, dat. de steenkolen- zendingen geregeld naar Haarlem zouden afgaan» Brood. Met de verstrekking van brood, waarin aard appelmeel is gebakken, zal spoedig oen begin werden gemaakt De meelfabrieken mogen geen andere bloem meer leveren dan vermengd met aardappelmeel. De fabrikanten mochten vandaag geen bloem afleveren. Officieren naar Duitsche fronten. Op uitnoodiging van do Duitsche regeering zal een commissie, bestaande uit vier Nedor- landsche officieren, een of meer gevechtsfron ten van het Duitsche leger bezoeken. Fransche kinderen in ons land. To Lochem zijn 20 Franscho meisjes aangeko men uit de omgeving van Roubaix. Ze worden verpleegd in het hotel Ampscn. Uitvoerverboden. Het „Stsbl." no. 233 bevat een koninklijk bosluit van den 8sten dezer, houdende ver bod 'van uitvoer van hout-teer en houtteer- pek en no. 234 een besluit van den Ssten de zer, houdende verbod van uitvoer van houtskool in clkenVorm. Geen Duitsche goederenwagens door ons land. Naar de ,,Tcl." uit Roosendaal verneemt hebben de Duitsche spoorweg-autoriteiten getracht eenige duizenden goederenwagens. Welke zich in West-België bevinden en door de overbelasting def3 spoorweglijnen niet naar Duitschland kunnen worden vervoerd, door ons land via de lijnen der Mij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen naar Duitschland over te brengen. De directie der Staatsspoorwegen heeft echter gewei gerd hiertoe haar medewerking te verleo- Smokkelaar doodgeschoten. To Ubach-over-Worrns is een Duitsolie deser teur bij een poging tot verboden uitvoer van le vensmiddelen door een kommiessoldaat na her haalde sommatie neergeschoten. De smokkelaar ontving een doodelijk schot in den rug. Huiden. De „Echo van het Zuiden" deelt mede. dat thans zijn vrijgegeven de huiden, dio in de ha venplaatsen lagen, als- uit de ..Delfland" 3000 stuks, „Amsteldijk" 10.000 stuks en het restant uit de „Rijndam", n l. 2000 huiden. Omtrent het vrijgeven dor looistoffen, speciaal extracten, waaraan de allergrootste behoefte bestaat, is nog niets bekend. De „Tockomst"-zaak. De boekhouder G. A. M., te 's-Gravenhage, door het gerechtshof aldaar in hooger beroei veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, we gens diefstal en verduistering van stukken ïr het kantoor van het weekblad „Dc JToekomst", alwaar hij in betrekking was, heeft tegen dat vonnis cassatie aangeteckend. Geen huurbons voor militairen. Het Kon. Nat. Steuncomité heeft het Steun comité te Zaandam medegedeeld, dat van 1 ApriL a.s af geen huurbons meer aan militairen wor den verstrekt. Verloven in den zomer. Naar wij vernemen, liceft het Kamerlid da hoor Snoeck Henkemans zich met eenige schrif telijke vragen tot den Minister van Oorlog ge wend, waarvan de strekking is, of de ministoi maatregelen kan nemen om op ruime schaal ver loven toe te staan in den zaaitijd wegens het ge brek aan werkkrachten, dat zich voor die perio de geopenbaard heeft, terwijl in verband met dc langdurige vorst dc zaaitijd bovendien zoo be- perkt i9. Granen en boenen De Provinciale Brood-Commissie in Noord- Holland heeft don burgemeesters in deze pro vincie aangespoord mede te doelen wanneer öf levering van de aanwezige granen en boonen zal geschieden. Harerzijds zal de Commissie aan den Minister op diens tclegraphisch verzoek opgave doen van de gemeenten, die achter zijn gebleven in de le vering. Men zou uit een en ander kunnen concludcc- ren, dat er krasse maatregelen voorbereid wor den. Uitvoer van kaas. Nader is bepaald, dat van het z g. e.vportgc- deeltc der kaasproductie (hetgeen 50 pCt. dei totaalproductie 1 draagt) de helft beschikbaar gesteld moet "worden ten bohoeye van do Enten te-landen (inclusief België, door bemiddeling van de Commission for Relief), en de helft voor Duitschland. Siaats-nroentendrogerij. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de rcgcering. om nog in dit seizoen een groófe groenten-cfrogerii op te richten. Wij meo- nen te weten, dat liet in de bedoeling ligt, deze drogerij onder te brengen-in het gebouw van de electrische centrale te Voorburg. Roman uit het laatst der 16de eeuw, naai: Lot Engelsch van Rafaël SabatinL 59) „Niet meer dan dat?" vroeg Asad. „En als ik de wapenen tegen hem opvatte, en zoo de zaak trachtte te beslechten?" Biskaino talmde even met zijn antwoord. „Ik kan niet anders geloovcn, dan dot Allah u de overwinning zou schenken," zei hij. Maar zijn ivoorden bedrogen den Dey niet Hij begreep, dat zij slechts zeiden, wat dc eerbied voor hem zijn officier ingaf. „Toch," vervolgde Biskaino, ..zou ik 11 roekeloos vinden, lieer, oven roekeloos als hem in dezelfde omstandigheden. ..Ik zie het," zei Asad. „De zaak staat zoo, dat wij geen van beiden het wagen kunnen." Gij hebt het'gezegd ..Dan ligt dc weg duidelijk voor u!" riep Mar- zak, begeerig om zijn argumenten opnieuw te berd© te brengen ..Neem zijn voorstel aan, en Maar Asad .viel ongeduldig in „Ieder ding in zijn eigen uur en ieder uur is beschreven. Ik zal bedenken, wat mij te doen sfaat." Beneden op bet tusscliendek liep Sakr-el-Bahr met Vigitello op en neer en dc woorden van de- tot hem waren bijna dezelfde als die van Biskaine tot den Dey. Ik kan liet niet geheel booordeelcn," zei do Raliaonscbe renegaat, „maar ik geloof, dat het noch van u, noch van Asad,wijs zou zijn, om den eersion stap tegen den ander te doen." -1»Staan de zaken dnn zoowat gelijk tusschen ons?" ••Het aantal vrees ik," antwoordde Vigitello, j.zou in het voordeel van Asad zijn. Geen waar- jy* j?ogm Muzelman zal zich tegon den Dey verzetten, den vertegenwoordiger dor Verheven Porto; trouw aan hem is een zaak van het Ge loof. Toch zijn zij gewend u te gehoorzamen, te vliegen op uw bevol, en daarom zou Asad roe keloos zijn, als hij het waagde .Dat is een gezonde reden oer in g," zei Sakr-el- Bahr. „Het s zooals ik gedacht had." Daarop verliet hij Vigitello en keerde lang zaam en in gedachten verdiept naar het ach terdek terug. Hij hoopte, liet was nu zijn eeni ge hoop dat Asad het voorstel zou aannemen, dat bij hem gedaan had. Als prijs daarvoor was hij er op voorbereid, dat hij zijn eigen loven moest opofferen, wat er vanzelf liet gevolg van zou zijn. Mair het was niet aan hem. Asad op nieuw te naderen; dit te doen, zou angst en twij fel verraden, en dus een weigering uitlokken. Hij moest zijn ziel zooveel mogelijk in lijdzaam heid bezitten. Als Asad bij zijn weigering bleef,, niet afgeschrikt door vrees voor muiterij, dan wist Sakr-el-Bahr niet, welken weg hem over bleef, om Rosamundo de vrijheid te geven. Mui terij uitlokken durfde hij niet. Die worp was to wanhopig. In zijn eigen oog bood het hem niet do minste kans op slagen, en mislukte het. dan was werkelijk alles verloren, hij zelf vernietigd, en Bosamunde aan de genade van Asad overgele verd. Hij liep als op de snede van een zwaard. De eenige kans op behoud voor hemzelf en Ro- samunde lag in het vertrouwen, dat Asad. even min als hijzelf, den aanval zou durven beginnen. Maar dat was slechts voor bet oogenblik. en ioder oogenblik kon Asad bevel geven, naar Bar barij? terug te gaan; in geen geval zou dat lan ger duren na de plundering van don Spaanschen koopvaarder. Hij koesterde een zwakke hoop, dat in het aanstaande gevecht als de Spanjaar den het tot een gevecht lieten komen een of andere kans zich zou voordoen, een onverwachte uitweg uit den tegenwoórdigen -land van ?akcn. Hij bracht den*naeht onder de sterron door, uitgestrekt voor den drempel van den ingang der kajuit, en mankte aldus van zijn lichaam een slagboom, terwijl hij sliep, en hij zelf werd .pp zjjn bcij^ bewaakt door zjjn trouwe. Nubiërs. die op wacht bleven. Hij ontwaakte, toen do eerste, violette tinten van den dageraad in het Oosten verschenen,! en terwijl hij de vermoeide slaven heenzond om te rusten, bleef hij alleen wacht houden. Onder do tent aap stuurboord sliepen de Dey en zijn zoon, Cn bij lien lag Bis kaine te snurken. HOOFDSTUK XIX. Dc Muiters. Later op Jen morgen, eenigen lijd nadat het leven op het schip ontwaakt was en do lieden zich zoo lui bewogen, als van een bemanning, dio wacht, te begrijpen is, ging Sakr-el-Bahr Rosamundo opzoeken Hij vond haar opgewekt en verfrischt door den slaap; en hij braeht?haar de geruststellende lijding, dat alles goed was, en bemoedigdo haar met een hoop, dio hij zelf ver was van te deelen. Indien zij hem al niet bepaald vriendelijk ont ving, onvriendelijk was zij toch ook niet. Z:j luisterde naar de verwachting, dio hij uitsprak over haar bevrijding, en hoewel zij hem niet dankte voor do pogingen, die hij te haren be hoeve in het werk stelde, zij beschouwde dit als haar recht, als een geringe delging van dfj schuld, die tusschen hen lag toch was er niets over van die stugheid,-welke bijna verach ting werd, dio zij tot nu toe tegenover hem ge toond had. Hij kwam nog eens eenige uren later, in don namiddag, toen zijn Nubiërs weer op hun post waren. Hij had haar geen ander nieuws te ver tellen, dan dat hun schildwacht op den heuvel een zeilschip westelijk gezien had, dat koers zette naar het eiland op het zeer zachte briesje, dat er woei. Maar de koopvaarder, dio zij ver wachtten. was nog niet in 't gezicht, en hij zei, dat een voorstel, dat hij Asad gedaan had, om haar in Frankrijk aan wal to zetten, ycrWorpéïi was. Toch behoefde zij geen vrees te hebben, -voegde hij er dadelijk bij, toen hij een plotselin- gen schrik in haar oogen bemerkte. Een uRweg zou zich wel opdoen. Hij was-waakzaam, cn zou geen kans voorbij laten gaan. „En als zich geen kans voordoet?" vroeg zij hem. „Nu, dan maak ik er een," antwoordde hij, bijna'luchthartig. „Ik heb ze mijn leven lang ge maakt, en het zou wol vreemd zijn, als ik de kunst verleerd had bij de gewichtigste gelegen heid van mijn loven." Dit melding maken van zijn leven gaf liaar aanleiding tot een vraag. „Hoo hebt go kans gezien te worden, wat ge zijf? Ik bedoel," voegde, zij er snel bij, als vree- zonde, dat de strekking van do vraag verkeerd zou worden uitgelegd, „dat go zeeroover-kapi- téin zijl geworden." „Dat is een lange geschiedenis," zei hij. „Ik zou 11 met hot verhaal vervelen." „Neen," antwoorddo zij. en schudde het hoofd, terwijl haar heldere oogen zijn somberen blik ontmoetten. „Gij zoudt mij niet vervelen. Er zijn misschien niet veel kansen', dat ik het verhaal hooren kan „E11 gij zoudt het willen weten?" vroeg hij en voegde, er bij, „om mij lo kunnen beoordeelcn?" „Misschien," zei zij, en zij sloeg haar oogen neder. Met gebogen hoofd liep hij bet kleine ka mertje op en neer. Hij verlangde aan haar wonsch te Voldien, en dat is natuurlijk genoog want, als bet waar is, dat alles weten, alles vergeven is, d.in kon dit nooit meer waar zijn. dan in het geval van Sir Olivier Tressilian. En dus vertelde hij zijn geschiedenis. Steeds op en neer looponde, vorteldc hij uitvoerig van do' dagen, dat hij aan een riem op een der Spaansche galeien gezwoegd had, tot het uur, waarop hij aan boord van het Spaansche schip, bij Kaap Spartel genomen, besloot de «reis naar Engeland te maken, om met zijn broeder af te rekenen. Hij vertelde eenvoudig, zonder te veel in kleinigheden af to dalen, toch liet hij niets weg van alles, wat hem gemaakt had- tot wat hij was En al luisterende, werd zij zoo diep ontróerd, dat op een oogenblik haar oogoir vol tranen stonden, die zij tevergeefs trachtte te on derdrukken. Maar hij, afgetrokken heen en weer loopend, met gebogen hoofd en oogen, die geen enkelen keer naar baar afdwaalden, zag er niets van. En nu," zei hij, toen het vreemde verhaal ein delijk uit was, „weot gij, welke de oorzaken wa ren, die mij voortdreven. Iemand sterker dan ik, had misschien weerstand geboden en don dood verkozen. Maar ik was niet sterk genoeg. Of misschien was nog sterker dan ik, mijn ver langen om te straffen, om den bitteren haat te luchten, waarin mijn vroegero liefde voor Lio nel veranderd \v^s „En voor -mij ook zooals gij mij gezegd hobt," voegde zij er bij. „Neen," verbeterde hij haar. „Ik haatte n om uw ontrouw, en het meest van alles, omdat gij ongelezen den briaf verbrand hebt, dien ik dooi Pilt zond. Door dat te doen, hebt go bijgedrag» r tot het onrecht, dat ik leed; ge vernietigdet mijr eenige kans, om mijn onschuld vast te stollen, er, in mijn eer hersteld te worden, gij doemdet mi levenslang tot den weg, waarop ik mij bevond Ik wist niet. dat men geloofde, dat ik gevlucht was Daarom vergeef ik u geheel een daad. waarvoor ik u vroeger haatte, en die mij dronj u weg te voeren, toen ik u dien avond te Ar- wcnaclc zag, "toen ik Lionel kwam halen." „Go meent, dat het niet uw bedoeling was, dat te doen?" vroeg zij licm. ,Qm u beidon weg te voeren?" vroeg hij. „Ik zweer, dat-ik dat niet vooruit bedacht had. He* geschiedde juist, omdat hot niet voorbereid was, want had ik het overwogen, ik geloof, dal ik dan de verzoeking weerstaan zou hebben. Het kwam plotseling in mij op, toen ik u daar mot Lionel zag, en ik bezweek er voor. Wetend, wat ik nu weet ben ik genoeg gestraft, geloof ik.** „Tk geloof, dat ik liet kan begrijpen," mom pelde» zij zacht, als om hem te troosten, want een plotselinge smart had in zijn stem getrild. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 1