Nederland en de Oorlog. No. 17474. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 13 Februari. Tweede Blad. Anno 1917. De duikbootoorlog zonder genade. FEUILLETON. Rechtzaken. UiT NED. OOST-INDIË. X De onzjfdi goii. De onzgdigon hebben nu vrijwel alle hun ïneening gezegd over de Duitsche nmtreger len en over Wilson's houding. Met slechts Wn enkele uitzondering protesteeren ze te gen Puitschlands optreden. Voor aansluiten fcv de Ver. Staten gevoeltrmen weinig, op grond vooral van de andere omstandigheden, waaronder men in Europa verkeert. De uitzondering, hiervoor bedoeld, la Zwe den. Daar vindt de regeering Duitichlands daad niet heel erg. Maar dit land .staat al leen cn. waar nu nog een gelijke gedrags lijn voor de drie Noorsche rijken wordt- ver wacht, wordt vermoed, dat 't nog wol eeni- germate het standpunt zal wijzigen. Het „Journal de Genève" zegt, dat de proteslnota, die de Zwitsersche Bondsraad naar Eerljjn heeft gezonden, de goedkeuring van het geheele Zwitsersche volk zal weg dragen. Men kan dc-n inhoud weergeven door te zeggen, dat Zwitserland op grond van het volkenrecht de duikbcotbloktodo niet aan vaardt en zich bijgevolg het recht voorbe houdt om allea, waartoe bet bij machte is, te doen, opdat de schepen, die voor zijn be voorrading zorgen, de geblokkeerde gebieden kunnen oversteken om te Marseille of Bor deaux binnen te Ioopet. Het blad voegt er bij, dat een der middelen daartoe convoy- eering door oorlogsschepen van de onzij- digen of van de geallieerden zou kunnen zijn. In dien zin is nog geen beslissing genomen, maar de Bondsraad heeft de handen vrjj ge houden. Zwitserland behoudt zich tevens het recht voor om van Duitschland schadeloosstelling to vorderen voor bet verlies van goederen op door Duitsche duikbooten in strijd met liet volkenrecht in den grend geboorde schepen. Voorts zegt de nota van den Bondsraad dat Zwitserland van Frankrijk het getuuik van do liaven van Cette niet kan verlangen. Het kan dit gebruik slechts verkrijgen door een vriendschappelijke overeenkomst mot de Fransche regeering. De „Morning Tost" verneemt uit Athene, dat de Grieksche regeering in haar ant woord' op de Amerikaansche nota zegt, niet in slaat te zjjn aan eenige gemeenschap pelijke protestbeweging deel to nemen of maatregelen te nemen voor do bescherming der Grieksche scheepvaart. De Chileensche pers, inzonderheid de „Mercurio", is van nieening, dat Chili de di plomatieke betrekkingen met Duitschland zal verbreken, ingeval er oen Chileensch schip tot zinken zul worden gebracht. De Duitsche nota heeft 21/, jaar werkens van de Duitsche propaganda ongedaan gemaakt. De „Tin.. verneemt uit Buenos-Ayres, dat het antwoord van Argentinië op de Duit sche nota het publiek heeft teleurgesteld. Aleu is van nieening, dat de tekst oorspron- kelyk in krassere termen was gesteld, en dat de president dezen zou gewijzigd hebben. Men voelt, dat hiermede een schitterende gelegenheid, om meer onderlinge eenheid te brengen tusschen de A. B. G.-stateu is voorbjgegaan. Er is veel goud v.uu de Vereenigde Staten naar Buenos-Ayres gevoerd. De duikbootoorlog i|n volle werking. Een officieel bericht uit Berlijn luidt als volgt „In don nacht van 12 op 13 Fobrurfri is de tot dusverre niot bekend gemaakte tormïjD, dat nog niot mot volle strengheid zou wor den opgotreden in het versperde gebied van den Atlantischen Oceaan on het Engelscil Kanaal voor neutraio schepen, die hot be richt. omtrent de blokkade-vorltlaring niet tijdig genoeg meor hebben ontvangen, afgo- loopen. In de Noordzee was dat reeds i-i den nacht van 7 Februari het geval, in de Middellandscho Zoc in den nacht van 11 Februari. Nu geldt alleen algemeen de voor do ver sperde gebieden afgekondigde waarschu wing, dat de scheepvaart op geen afzonder lijke waarschuwing moer behooft to reke nen. Schepen, die desniettegenstaande het versperde gobiod bevaren, doen dat met vol ledige kennis van bot hun en de bomannin- gen dreigende gevaar. 33© 5S©©\7"£ï,!l5L. Roman uit het laatst der 10de eeuw, uaar het Engelsch van Rafael Sabatini. 35) Men berekende-, dat zij in oen week gereed zou zijn, om zoe te kniezen, cn de Morisco was onmiddellijk vertrokken, om zijn Algsryjisdhe broeders te waarschuwen, dat zij de galeien konden afwachten on ne men. Asad domtkte den "jongen Morisco Voor zijn nieuws, gelastte, dat hij gehuisvest en ver zorgd zou worden, en beloofde hom een groot aandeel in dón buit, indien liet goud- schip genomen werd. Daarop zond hij om Sakr-el-Bafhr, terwijl Marzak, die bij het onderhoud tegenwoordig was gewoest-, met het verhaal naar zijn moeder ging, en zag, dat zij in toom uitbarstte, toen hij er bij voegde, dat. Saikr-el-Bahr geroepen was om met dezen nieuwen tocht belast te worden, hetgeen bewees, dot al haar listige toespe lingen en dringende waarschuwingen ver geefs ohe moei to geweest waren. Met Marzak vlak achter haar, stoof zij als oen furie in de donkere lcamer, waar Asad rustte. „Wat hoor ik, HeerT' riep zij, in toon en mam-ier meer een Europeesche feeks d'an oen onderworpen Oostersohe slavin. ,,Zal Sakr-el-Bahr belast worden met deze expe ditie tegen, het goudschip van Spanje?" Liggend op zijn divan zag hij haar van het - hoofd tot de voeten met een kwijnend Oog aan.; Bij deze wordt uitdrukke'ijk geconsta teerd, dat alle van vijandelijke zijde ver spreide berichten over het torpedeoren van neutrale schepen, zonder dat ze vooraf aan gehouden en de voor do verschillende ver sperde gebieden genoemde data onjuist zijn. Het aangegeven respijt geldt zelfs ook voor .vijandelijke passagiersschepen, voor zoover zij onbewapend varen, omdat zich daarop neutrale passagiers zouden kunnen bevin den, die van de versperring der zee onkun dig waren." Hierbij mag wel even opgemerkt, dat juist de laatste dagen veel mindor vernomen is van torpedeeringon dan vóór ongeveer een week, Een optimistisch Engelschman. In oen propagandavergadering voor de oorlogsleoning te Greenwich gehouden, heeft het parlementslid Benn een boodschap van admiraal Bacon, bevelhebber vaa de patrouille van Dover, voorgelezen, waarin deze zegt, dat het Engelscho volk zich niet te veel het hoofd moet brok n over de Duit sche duikbooten, daar de Engelsche vloot hun, (dien duikbooten) hot leven weldra zuur genoeg zal maken en de flinkheid vaa de Engelsche koopvaardij-bemanningen aan 't eind van den oorlog de Duitsche bereke ningen evenzeer te schande zal maken als ,,ons verachtelijk legertje" dat. bij 't begin heeft gedaan Amerika en Duitschlan tl. Er wordt druk geschreven ov r onders- handsche pogingen der Duitscliers om een oorlog mot de Vereenigde Staten te ver mijden. De eenige grond voor het bericht is het feit, dat de Amerikaansche gezant te Stock holm, de Zwitsersche gezant te Washington en de Spaansche gezant te Berlijn drie da gen druk in de weer zijn geweest, om zich tot Berlijn te wenden teneinde te zien, of Duitschland don duikbootenoorlog in dier voege zou willen wijzigen, dat de onzijdigen erbij gebaat zouden zijn. De ondershanclsche pogingen komen niét van Duitschland, maar van de vertegen woordigers van onzijdige staten, en fcotdus- vor lijken de uitkomsten niet zeer tastbaar meldt men uit New-York aan de „Daily Tel." De „Daily News" verneemt uit Washing ton van gisteren: Men zegt, dat Auitsca- lc.nd tot do Vereenigde Staten een nota richt met hét dool om vijandelijkheden to vermijden. Zulk een nota zou door de Ame rikaansche regeering of het land in het al gemeen niet vriendelijk ontvangen worden Het Amerikaansche ministerie van bu:ten- landsche zaken erkent, dat net zulk een me- dedeeling van Duitschland verwacht cn vandaag wordt verklaard, dat het een Duit sche poging, om de geschilpunten te ver troebelen, volstrekt niet gunstig zou opne mon en goün conferentie in overweging lean nomen, zoolang Duitschland voortgaat zon der waarschuwing scnepen in den grond te boren." Er moet reeds verzocht zijn door Duitsch land om het tractaat van 1799 te hernieuweu. Bryan zou in Amerika weer druk bezig z\m om een oorlog te voorkomen en een schikking te bewerkstelligen. De Berlijnsche correspondent van do „Ass. Press", die te Kopenhagen is aangekomen, geeft als zyn oordeel te kennen, dat Duitsch land in de nieuwe duikbootpolitielrgeen ver andering zal brengen en dat hij een oorlog tnsschen de Ver. Staten en Duitschland on vermijdelijk acht. Amerikaansche artsen in Duitschland. De Amerikaansche geneesheeren te Grau- denz hebben telegrafisch bevel ontvangen van uit Amerika om Duitschland te verlaten. De Amerikaansche vrouwen. Do berichtgever van de „Daily News" te New-York meldt, dat ten huize van mevrouw Vanderbilt Woensdagmiddag de nieuw ge vormde nationale liga voor vrouwendienst bijeengekomen isrEr werd beraadslaagd over "de organisatie der vrouwen, in geval van oorlog. Vele der meest bekende personen uit de vrouwenwereld namen aan deze bij eenkomst deel. Deze vergadering is het be- -gin van een campagne voor de organiseering der Amerikaansche vrouwen als vaderland- sche reserve. Plannen worden gemaakt om „Weet go iemand, die boter geschikt is om to slagen?" vroeg hij. ,,Ik weet iemand, dien het cle plicht van mijn heer is, té kiezen boven dien vreemden gelukzoeker. Een, die. volkomen trouw en volkomen te vertrouwen is. Een, die niet tracht voor zichzelf een deel van den buit achter te houden, welke genomen is in naam van den Islam." „Bah!" zei Asad. „Praat je nog over die twee slaven En wie mag die kampioen van. je wol zijn?" „Marzak", antwoordde zij heftig, een arm uitstrekkend om haar zoon vooruit te bron gen. „Moet hij zijn jeugd hier Verbeuzelen in weelde en luiheid? Gisteren nog bespotte die kerel hem, omdat hij geen litteekens heeft. Kan hij litteekens opdoen in den boomgaard van de Kasbaih hier? Moet hij tevreden zijn met die, welke hij krijgt van een doorn, of moet hij leeren een krijgs man en aanvoerder te worden van dé kin deren des Geloofs, opdat hij treden kan in zijns vaders voetstappen?" „Of hij daarin treden zal," zei Asad, „moet de Sultan in Stamboel, de Verheven Porto, beslissen. Wij zijn hier slechte zijn vice-regent. „Maar zal de Groofce Sultan hem aanwij zen, con u op te volgen, als gij liem niet hebt uitgerust, om het te doem.? Ik roep schande over u, vader van Ma raak, dat hot u ontbreekt aan reehtnvatigen trots op uw eigen zoon." „Moge Allah mij geduld met u geven Heb ik niet gezegd, dat hij nog te jong ia?" „Op zijn leeftijd waart gij zelf op zoe, en diende onder dien grooten Odhiali". „Op zijn leeftijd was ik, déor de gunst van Allah, grootor en sterker cUua hij is. Ik de vrouwen dienst Ie laten doen als chauf feurs, verpleegsters, enz. en de mannen, die naar het front zouden worden geroepen, in allo betrekkingen af te lossen. „hauptmann" malinokrodt. Men herinnert zich den le luitenaut Ma- lïnckrodt, die deserteerde, om bij heb Oos- tenrijkscho leger in dienst te treden. De „H, (Jrt." verneemt thans, dat Malinck- roab in Oostenrij ksclion krijgsdienst tot Hauptmann is bevorderd, en het IJzeren Kruis verworven heeft, DE „GAMMA". Officieel wordt gemeldt, dat de minister van Buitenlandsche Zaken mededeelt, dat Hr. Ms, gezant te Berlijn, ingevolge zijn opdracht, zich tot de Duitsche regeering heeft gewend om opheldering te vragen over de vernietiging van het s.s. „Gamma", door een Duits.ho duikboot. De Duitsche regeering heeft daarop te kennen gegeven, dat de vernietiging van genoemd schip in geen geval is te beschou wen als oen gevolg van de uitbreiding van den duikbootoorlog on heeft een nauw keurig onciei-zoek toegezogd, zoodra de be trokken duikboot zal ziju teruggekeerd. Bo vendien gaf de Duitsche regeering te ken nen, dat zij, indien uit dat onderzoek mocht blijken dat het relaas over de vernietiging juist ié niet zal aarzelen vollodige genoeg doening te geven. HET KON. NAT. STEUNCOMITÉ. In" de Zaterdag, te 's^Grawenhage gehou den vergadering van de uitvoerende com missie van liet Koninklijk Nationaal Steun comité is besloten, n$et liét oog op dö te- krachtige opwekking te doen uitgaan tot, plaatselijke steuncomibé's om de volle aandacht te wijdon aan de noodon, die thans voor leniging zijn aangewezen. Daar de geldmiddelen van het Koninklijk Natio naal Steuncomité dringende versterking behoeven, zal andermaal een krachtig be roep op den weldadigheidszin van het Ne- derlandsche volk worden gedaan. CORRESPONDENTIE VOOR INDIë ËNZ_ De postverzending naar Indié per ,,Op- hi'r" is onbepaald uitgesteld. Correspon dentie voor Indië kan over Engeland wor den verzonden en moeit alsdan van daartoe strekkende aanwijzing zijn voorzien. Zoo lang de dienst der maatschappij „Zea land" gestaakt is, wordt de post voor Engeland mot, andere schepen verzonaen, welker vertrek niet vooraf kan worden opgegeven. DE „RUHLEBERS" TE VLISSINGEN^ Nog altijd zwerven door Ylissingens stra ten 43 Engelschen vrijgelaten de „Ruh- lebers" zooals men daar zegt, en die juist hadden moeten vertrekken, toen de dienst op Engeland plotseling stop gezet werd. Gelaten wachten ze op scheepsgelegenheid, om na twee jaren of meer afwezigheeid en na veel ontbering eindelijk thuis te komen. DE ZAAK SCHRODER. De door don Hoogen Raad naar liet ge rechtshof te 's-Gravenhage verwezen zaak tegen den heer J. C. Schroder, hoofdredac teur van het dagblad „De Telegraaf", te Arasterdam, beklaagd van het in gevaar brengen van de onzijdigheid van den staat, zal Woensdag, 28 Februari a.s„ voor genoemd Hof vehandeld worden. WAAR DE AARDAPPELEN BLIJVEN. Men meldt uit Buinen Wij vernemen dat, hoewel de uitvoer van aardappelen gostopt is, deze uitvoer tot de vorige week op grooten schaal heeft plaats gehad. Vele goederenwagens, waarvan do wanden m/i-t papier en stroo waren bedekt, om bevriezen der aardappelen te voor komen, werden geladen om over de grens gereden te wordjen. In don omtrek van Buinen zijn enorme hoeveelheden aardappelen ingekuild. Een boer moet nog 1200 H.L. in voorraad hebben. heb hem te Lief, om hem heen te daten gaan en hem missel den te verliezen, voordat hij volwassen is. „Zie hem aan", beval zij. Hij is een man, Asadop zulk een zoon zou een ander trobsoh zijn. Is het nu geen tijd hem een zwaard aan te go rdén en hem het achter dek van een van uw galeien to doen betre den?" „Ja, vader, ja smeekte Marzak zelf. „Wat?" brulde de oude Moor. „Is het zoo? En wil je nu tegen dien Spanjaard er op los gaan Welke kennis heb je, die je ge schikt maakt voor zulk een taak?" „Welke kennis kan hij hebben, nu zijn va der zich nooit de moeite gegeven heeft hem wat te leeren?" antwoordde Fenzileh. „Schimpt ge op tekortkomingen, die slechts hot gevolg zijn van|hetgeen gij verzuimt hebt?" „Ik aal geduld met je hebben", zei Asad, die alle teefkenen gaf, -diat hij het verloor. „Ik wil je alleen vragen, of je hem in staat aoht een overwinning voor den Islam te be halen? Antwoord me nu zonder omwegen." „Oprecht antwoord ik u, diat hij het niet is. En even oprecht zeg ik u, dat het hoog tijd is, dat hij het wel waa. Uw plioht is, hem op dezen tooht te laten gaan, opdat hij het werk kan leeren, dat voor hem is weg ge! ogd." Asad dacht een oogenblik na. Toen aüt- wordde hij langzaam„Het zij zoogij zult met Sakr-ed-Bahr meegaan mijn zooa." „Meb Sakr-el-Rahr riep Fcmiioh ont steld. „Ik tfp.i-i goen beter leermeeeter voor hem vinden." „Zal uw zoon meegaan ais dierbaar van een ander!" AARDAPPELEN IN BESLAG GENOMEN Bij een groentenhandelaar in de van Alkemadestraat te Rotterdam is een partij van 490 kilogram klei-Eigenheimers in be slag genomen, op vermoeden, dat deze voor raad niet aan de bevoegde autoriteit was opgegeven Gebloken is, dat van deze voor raad 295 kilogram is geleverd door een aard appelhandelaar van de Crocswijkschenweg. Doze 295 kilogram maakte deel uit van een partij van 400 hectoliter gekocht van een landbouwer te West-lJselmonde, welke partij met drie verhuiswagens uit den Oost Varkenoordscben polder, waar zij gekuild was, is gehaald. Deze geheele partij is aan verschillende menschen verkocht voor f 6 tot 10 pér hectoliter. Eerstbedoelde groentenhandelaar had reeds uit do tweede hand gekocht voor f 14 per hectoliter en verkocht voor f 15 per hectoliter. Te Zaandam zijn na bekomou machtiging van den minister van Landbouw bij een groentehandelaar ongeveer 100 en bij twee boeren ruim 1000 mud aardappelen in be slag genomen, die van uit©!;eken die quali- teit zijn. OORLOGSKINDEREN. Voor het R.-K. Huisvestingscomité te Lei den arriveerde wederom eon 30-tal Nederl. kindentjes uit Duitschland, die allen bij particujieren geplaatst zijn. Met deze zen ding heeft hot Comité thans ruim 6'X> Neder- landsche kinderon uit Duitschland hier te lande geplaatst, waarnaast meer dan 2000 Belgische kinderen. Het Comité heeft echter aan zijn buitenlandsche correspondenten opdracht gegeven de transporten tot het alleruiterste te beperken en slechts de aller ellendigste stumpers mee to brengen, zoo lang in ODg eigen vaderland de moeilijke voedselomstandigheden aanhouden. Waren c3e transport ;n niet geheel in gereedheid gebracht, het Comité zou de eerstdaags uib Luik en Antwerpen te verwachten nieuwe transporten van meer dan 100 kinderen hebben afbesteld. Verder kan nog worden medegedeeld, dat meb het te Amsterdam gevestigde Cenfralo Comité voor Joodsche kinderen uit- de oor logvoerende landen een federatieve samen werking verkregen is, en de Israëlitische kinderen, die in handen zijn of nog in han den van het R.-K! Huisvestingcomité komen aan do goedé zorgen van het Centrale Jood sche Comité zullen worden toevertrouwd. HET VLUCHTOORD EDE. Zaterdagmorgen heeft het tweede trans port van Belgische vluchtelingen van Ede naar Nunspeet plaats gehad Het waren ditmaal uitsluitend vrouwen en kinderen, op een enkele uitzondering na de bevolking van de zaal Jan van Rijswijk. Evenals do eerste maal moesten ook nu de vluchtelingen de kens en matrassen meenemen. Het was den menschen aan te zien, hoe moeilijk hun do scheiding viel van hun mede bannelingen, onder wie gedurende een twee jarig verblijf, banden van vriendschap wa ren aangeknoopt,van hun bekende stad- of dorpsgemooten en vn-> de plaats, waar zij thans geleerd hadden zich ill hun balling schap te schikken. Er was weer een groot aantal, meerendeels kloine kinderen bij. Ook dit transport van uitsluitend vrouwen en kinderen werd toevertrouwd aan de lei ding van twee padvinders. Gisteren is opnieuw begonnen met de af braak van het kamp. NEKKRAMP IN HET ENGELSCHE INTERNEERINGSKAMP. Men meldt uit Groningen Vrijdagavond laat is in het intorneerings- kamp der Engelschen bij een Engelschen geïnterneerden raatroos een geval van nek kramp goconsfateorcL De patiënt is onmid dellijk naar het Academisch Ziekenhuis ge transporteerd. ïn overleg met overste Termaafc, comman dant van het Intemeeringsdopot., heeft dr. H. I. Douma, chef van den militairen ge neeskundigen dienst in Groningen, ten spoe digste maatregelen getroffen om te voorko men, dat de ziekte zich zou uitbreiden. De „Als d!e leerling", verbeterde Asad. „Wat anders?" „Als ik een man was, o fontein mijner ziel", zei zij, „en ik had een zoon, dan zou niemand dan ik zijn leermeester zijn. Ik zou hem zoo kneden en vormen, dat hij een tweede ik werd. Dat, Heer, is uw plicht je gens Maraak. Vertrouw zijn opleiding niet aan een ander toe aan iemand, dien ik, ondanks uw liefde voor hem, niet 'kan ver trouwen. Ga zelf moe op dezen tocht, en neem Marzak mee als uw luitenant." Asad fronste het voorhoofd. „Ik word de oud", zed hij. „Ik ben sinds twee jaren niet op zee geweest. Wie kan zeggen, dat ik niet •dé kuTyst van overwinnen heb verleerd. Neen, neon." Hij schudde het hoofd en zijn gelaat werd zacht on peinzend. „Sakr-ol- Bahr heeft het bevel ditmaal en als Mar ank gaat, dan gaat hij met hcan." „Heerbegon zij, en hield toen op. Een Nuibaër kwam Saikr-el-Bahr aandienen, die in dén voorhof op de bevelen van zijn heer wachtte. Asad stond onmiddellijk op, en hoewel Fenzileh hem nog durfde tegen houden, schudde hij haar ongeduldig af en ging heen. Zij keek den vertrekkende na met toorn in haar mooie, donkere oogeneen toorn, dio bijna door tranen werd verduisterd, en toen hij door de deur in de brandende zon getreden was, heersehte er stilte in de koe le .duistere kamer een stilte, die slechts verstoord werd door den verwijderden klank van een zilveren lach van do mindere vrouwen uit den harem van den Dey. Dat' geluid prikkelde haar. gespannen zetnuwen. Zij stond met een vloek op en klapte in haar bonden. In antwoord daarop versohoen oen ne gerin, slank en gespierd als een worstelaar- Engolsche gein tem eerden mogen het kamp niot verlaten, terwijl de geïnterneerden, die van verlof uit Engoland torugkeeren en /Za terdagavond reeds teruggekeerd zijn, in de infanteriekazerne worden ondergebracht. De toestand van den patient is naar om standigheden vrij wel. HAAGSCU GEBECnTSHOF Bij den bouw vaa 'n school voor de gem. Den Haag, was schade toegebracht aan een belendend perceel, doordat ben gevolge van het oppompen van grondwater de. omrin gende g?ond was verzakt Be eigenaar van heb beschadigde huis sprak de gemeente tot schadevergoeding aan, doch zag zrjui vordering iü eersten aan leg ontzegd. Ook in appèl weid gisteren door 't Gerechtshof te 's-Gravenhage b;*siist, dab men een aannemer niet kan rekenen tot een ondergeschikte, voor wiens onrechtmatige hande-ingen of vcrzu:mea meu aansprakelijk is, en dat buiten dit geval, men slechts vera ntw o orde! ijk is voor eigen daden en na latigheid. In dit geval was dan ook gesteld, dat de schade voortvloeide uit het gebruik, dat de gemeente a's eigenares van den grond had' gemaakt, hetgeen jsou bestaan in heb aanbesteden en doen bouwen der school. Nu echter de schade was toegebracht niet door den bouw op zichzelf, doch slechte door de wij-ze, waarop die is geschied, en niet ge- Bteld! was, dat deze wijze bjj het bestek waa voorgeschreven of op last van de gemeente aldus had plaats gevonden, kan daaruit voor de laatste geen aansprakelijkheid voort vloeien, daar de éigenaar in liet algemeen niet verantwoordelijk is voor alles, wat een derde buiten zijn last op zijn grond uitvoert Ook het beroep, dat was gedaan op het burenrecht, werd verworpen; de b-treffende bepalingen slaan slechts op die speciale ge vallen en mogen niet worden uitgebreid. Do opstand bij Floires. Uit Flores wordt gemeld, dat de opstand in Noord-Ngada geëindigd is. Drie oproer lingen, het kamponghoofd Deroe en de lei der van den opstand, Boekapea, werden ge dood. De leiders van den opstand, Raisape, de kamponghoofden Losso, Gcdonio en Ekatado, gaven zich over. Nu is er alleen nog militaire actie in Middeu-Tanahmera. Do IDuitscfiers ia Ned.-Indië. Naar het „Bataviaasch Nieuwsblad" meldt, roept de Duitsche consul sedert eenige da gen alle Duitschers op. Zft moeten hem hun adres zeer nauwkeurig opgeven. Drukkerij Vrede*' n^ebrautd. De drukkerij „Vrede", te Bandoeng, is af gebrand. Vice-president iiooggerecliisSiof van Ned.* Indië. Tot vice-president van het H;ogg:rechts hof in Nederlandsch-Indië is benoemd mr. G. L. Mens Kers Smeding, sinds 2 Sept. 1914 raadsheer van het Hof. Do nardbevingeat. Zondag zijn op het eiland Bali weer meer dere aardschokken waargenomen, die ech ter geen nieuwe schade aanrichtten. G,Tel.") Overstrooming ojp Jnvn. De Kali Brantas is ia het Zuiden van do residentie Kediri buiten -haar oevers getre den. Be streek bezuiden Toeloeng Agoc-ng is overstroomd. De mat?riee!e schade is gioot, doch er vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. („Tel.") FAILLISSEMENTEN A. C. A. Elziniha., auboverhuurde-r, te Teiiv Neuzen. A. Heiden dal, leien-dekker, to Banholh- Mheer. A. de Beer, handelsagent en koopman, Amsterdam. J. K. van Rigtoren, Amsterdam. ster, en naakt, tot het rakidelde ring iia haar oor het teefcen van slavernij was van massief goud. „Laat ze ophouden meb dat gegiohel", gebood zij, om haar boosheid wat op te luch ten. „Zeg haar dat zo met dé zweep krij gen, als zo mij nog oens storen. De negerin ging lveen, ou bet werd stil, want do andere, mindere vrouwen van den harem gehoorzaamden meer aan de bevelen van Fenzileh dan aan die van de-n Dey zelf. Toen trok zij liaar zoon naar het latwerk, dat op dén voorhof uitzag, een schoren, van waar achter zij alles konden zien en hooren, wat daar buiten gebeurde. Asad sprak en lichtte Sakr-el-jBalir in omtrent hetgeen hij géhoord had, en wat er te doen viol. „Wanneer kunt go weer zeo kiezen?" ein digde hij. „Zoodra de dienst van Allah en gijzelf bet oisoht" was het onmiddellijk antwoord. ,,He>t is goed, mijin zoon". Asad legde zijn hand op dqn schouder van zijn bovellmbb^r, geheel gewonnen door die bereidwilligheid. yHeb besto is morgen bij zonsopgang uit te zeilen. Zoo lang zult ge noodig hebben, om u voor de reis gereed te> maken." „Dan zal ilk, met uw verlof, dadelijk be vel gaan geven, alles in orde te maken," antwoordde Sakr-ol-Bahr, die wol wat in do war was, dat hij weer zoo spoedig ver trekken moest-. „Welke galeien wilt ge nemen?" „Om één Spaansclio galei aan te vallen? Mijn eigen scfiiip, niet meer dat is meer dan voldoende voor zulk oen onderneming, en fik zal dos tc beter in staat zijn te bespieden en mij to verschuilen iets, dab met eon vloot onmogelijk zou zijn." (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1917 | | pagina 5