Nederland bp de Oorlog. No. 17329. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 Augustus. Tweede B3ad. FEOiLLETQN. Hei ai ie goede hart. Gemengd Nieuws. OIT ONZE STAD. LEIDSCHE BESTUÜttDEttSBOND. Opgave van de week van 7 tot 12 Augustus. Totaal ledental 2W1, .Worklooze ledon tl 'Aantal kinderen be neden de 16 jaar... 44 Loonverlies per vreek fi 289.—1 ÏVorg. v, d. patroon fj y®rg. v. Steunoomité n 70.60 [Uitkeering Workl.ka» 6-— 76.50 Loonverlies per weelk f 212.50 üodooltclijk worklooze leden 60 Aantal minder werk uren per week 1098 Aantal kindcron bo' den de 16 jaar 148 JLoonvorlies per week f 261.— yerg. v. d. patroon fl £J.=j iVerg. Steunoomitö &F3 JJitkeering worOil.kas »y 5?.=J Loonverlies per week Aantal ondor do wapenen 283*1 Aantal kinderen be neden do 16 jaar... 133 Loonverlies por woelt f 3105.51s IVerg. van d. patroon f, 186.18s Terg van het Bijk 715.39 yerg. v. Steuncomité 1.25 902.82^ Loonverlies per week 2202.69 Totaal loonvorltes, waarbij botrokken 670 leden f 2676.19 Dit gatai wordt gevoraid doorl Behuwden en kostwinners welke vergooi ding ontvangen JTorkzaam bij Qemeonto, Bijfc en 8poor- .wogmaatsoliappii Dn gehuwden, welke geen loon én geen' "vorgoeding ontvstfigcn Totaal m Duitsche kindcrcoi. Te Leiden zijn gisteren weer 24 Duitsche Jrinderen aangekome®, afkomstig uit Dus- eéklorf en Elborfeld. ÜIT ONS LAND. Distributie van veevoeder. De minister van Landbouw, Nijverheid ten Handel brengt ter kennis vafn. belang hebbenden, dat voor de maand September; 1916 door de regeering een zekere hoe- yeelheid veevoeder (met uitzondering van 5naïs) beschikbaar wordt gesteld, uitsluitend ten behoeve van de hieronder, genoemd© (personen, en zulks onder de navolgende [voorwaarden: 1. Inlandsch graan, lijnkoeken en b'uiten- landsch graan wordt ter beschikking ge steld uitsluitend voer veehouders, d. w. z. allen, die voor de voeding van hun paarden, ■runderen, schapen, varkens, pluim- en ander yee bedoeld veevoeder noodig hebben; deze personen moeten, wat betreft het inlandsch' graan, dit betrekken door bemiddeling van een aankoopsvereeniging of andere derge- lijko organisatie, of door bemiddeling van één handelaar in die artikelen; wat lijn koeken en buitenlandsch graan betreft, door bemiddeling van diezelfde vereeniging of bandelaar, welke deze bestellingen plaatsen bij een importeur in buitenlandsche granten. 2. a. Inlandsch graan. De bedoelde vereenigingen en handelaren Verzamelen de bestellingen van hun leden •frf cliënten, welke tot 'eenzelfde gebied yan- teen yeeyoederbureau behooren, telkens tot •én aanvrage en dienen elke: aanvrage door ihen onderteek end, op daarvoor beschikbaar ^gestelde formulieren in bij het aangewezen ^eevoederbureau, uiterlijk op 7 September ^916; de aanvragen kunnen worden inge- Roman naar het Duitsch van MABIE DIERS. (Nadruk Vorbodon), 20) i 1 Die (yas, zooalg bekend, nog! tot andere -dingen ia staat, dan zich ea haar aanstaan den man teen r teeda op leeftijd' zijnde, brom merige en verbitterde moeder op den haJs té laden, die hier toch volgens haar in geen geval „alleen blijven" kon. Ofschoon Nate reeds in haar eigen dwaas heden omkwam, was zij toch verstandig en berekend genoeg, om teerst met Bob dit moeilijke geval ta bespreken. Dat was ook zeer goed gezien, want hij was zoo ontsteld ten gedroeg zich zoo weerspannig, dat zelfs al was mevrouw Gropius reeds ingewijd, al .was zij er zelfs bij tegenwoordig geweest, hij zich niet zou beheerscht hebben. „Neen, Nate, alle respect voor je wen- sclien, mijn lieve meisje, mater dat is purte tenzin! Je wilt het eigenlijk zelf immers niet, je offert je maar weer op. Ik handel slechts Uit goedheid voor jou, wanneer ik het be slist weiger. Je bindt je (laarmoe voor je nieuwe leven, dat -juist vrij en gelukkig moet zijn, teen blok aan 't been, dat jte bjj e kc schrede zal hinderen. Kind, meisje, eenmaal in je leven lief, luister Mm vin - ^°:m a^s 6611 gansjet -!? ni.Gl altijd je zin geven." Bob 761 d° klinkklare waarheid, die Brie dagon na dit gesprek toen hii de woning der Gropiussen verliet, wierp hij 'diend door een tussohtenpersoon, aan wien fl per 2000 K.G. commissie over da toe gewezen hoeveelheid wordt toegekend. b. Lijnkoeken en buitenlandsche granen. De bedoelde vereenigingen en kandela ren verzamelen de bestellingen van hun le den of cliënten, welke tot eenzelfda gebied van con veevoederbureau behooren, telkens tot één gespecificeerde bestelling en dienen desgewenscht door teen tuesch'enpersoon (aan wien 11 per 2000 K.G. commissie over. de toegewezen hoeveelheid wordt toegekend) deze bestellingen in bij den onder 1 gemel- den importeur. Aan de hand der ingediende specificaties stellen dezen aanvragen te zamem, die zjj op daarvoor beschikbaar gestelde formulie ren indienen bij het aangewezen veevoeder- bureau uiterljjk op V September 1916. c. De onder a. en onder b. genoemde aanvragen moeten vergezeld zijn van de bestelbrieven der leden of cliënten, en van een nauwkeurige opgave van het aantal stuks vee van elk hunner, dat met de be stelde hoeveelheden moet worden gevoerd. Verdere bijzonderheden vindt men in de „St.-Crt." van Woensdag 23 Augustus. D attache kinderen. Gisteren passeerden 200 kinderen uit Duitschland, waaronder achttien Holland- sche, te Zevenaar, de grens. Zij zagen er goed uit. Sleep-smokkelbooten. Te Sas-van-Gent treden do rijksambte naren zeer streng op tegen de sleepbooten. Zaterdag is de Duitsche sleepboot „Rhein- Main" betrapt op vervoer van slaolie, raap olie, lijnolie, bruine- gn Sunlight-zeep. Maandag werd van een Nederlandsche" vrachtboot en van twee sleepbooten zeep gehaald. Van alle sleepbooten worden nu de kolen bunkers onderzocht, evenals de ladingen grind en zand van de groote Rijn-aken. Een anti-Duitsclie demonstratie. Een boekhandelaar iu de Kalverstraat tte Amsterdam is gistermiddag genoodzaakt ge weest een groot portret van deh Duitschen keizer, dat hij in de uitstalkast had geplaatst, naast teekeningen van Raematekers, ten gevolge van de wofedende demonstraties,: die groote afmetingen dreigden aan te se inen, uit de'étalage te verwijderen; Duitsche Deserteurs. Te Welle ia teen Duitsche soldaat van de grenswacht te Weeze over de grena gekomen. Te Valkenswaard zrjn vier Duitsche deser teurs aangeland. lie Aleoholindustrie. Door do Nijverheidscommissie van het Ko ninklijk Nationaaf "Steuncomité is 'ingesteld een Advies-commissie voor de Alcoholindu strie, waarin zijn benoemd de heeren Simon A. Maas, voorzitter van den Bond van Dis tillateurs in Nederland, als voorzitter, B. A. J. Wittkampf, president van do Kamer van Koophandel in Schiedam, ,als secretaris. De Commissie houdt haar bureau te Schie dam, Noordvest 33. Verlof voor geïnterneerde Engelselien. Vrijdag j.I. zijn, naar de „Times" mede deelt, te Leith 17 Engelsche geïnterneer den, uit „Timbertown" brj Groningen, aan gekomen. Onze regeering" heeft dezen man nen een maand verlof negens bijzondere" en persoonlijke redenen toegestaan; na af loop van dien tijd moeten zb' zich weder pan het lcanvp aanmelden. Opheffing van het vrijwillig militair motorrijderskorps. Bij' Kon. besluit is bepaald, dat boven genoemd korps niet ingang van 28 dezer tvordt opgeheven". Op dien datum gaan van de leden van het V. M. M. IC. in den rang gelijk aan dien' of overeenkomende met dien, welken zij als dan bekleeden, over: a'. naar de dëpöt-afdeeling van den mo- tordienst: zij, die militie- of landweerplichtig zijn, alsmede zij, die landstormplichtJg Zou den zgn geworden, indien zij geen vrijwil lige verbintenis bjj den landstorm hadden gesloten; b. naar het landstormkorps motor-, vaar ten voerwezen zij, 'die niet behooren tot de categorieën vermeld onder a. De leden, die een overeenkomst hebben gesloten alzoo de vapte leden, behouden de verplichtingen en vergoedingen, welke thans voor hen zijn vastgesteld totdat de in hun overeenkomst vermelde termijn van 3 jaar zal zijn ver streken. Nederlanders in Dnitschland gevangen genomen. De dienstman D. Buter, te Winschoten, die 31 Juli j.h, voorzien van een goedej pas, naar Duit3chland vertrok, met een op dracht van een Nederlander,, om den in boedel van diens tante uit Bremen te halen, liet tot heden niet3 van zioh hooren. Hjj moest dien inboedel, waaronder veel antiquiteiten, met zorg verpakken en be vrachten naar Zeist, waar de dame wilde gaan wonen. Maandag 21 Augustus ontving do vrouw van Buter een brief van dezen, welke brief was gedateerd 7 Aug. Buter bevindt zich in de Polizei-Gefaugniss te Berlijn, en schrijft het zoo hard te. vinden, dat hij niet weet, waarom hij gevangen werd genomen. Hij verzocht telegrafisch het adres té willen opgeven van een Duitscher, die vaak te Winschoten vertoefde en Buter goed kende. Dit adres, van den heer Frerioks, tijdelijk vertoevende in Jiet hotel Weinberg"', te Weener, werd hem opgegeven. Waarschijn lijk hoopt Buter, dat die hem behulpzaam zal kunnen zijn bij zijn poging, om weer yrij te komen. De Duitschers hebben te Waldekerken twee te Yenlo wonende steenhouwers, die dagelijks op en neer reisden, aangehouden ten gevankelijk naar Aken gevoerd als ver dacht van spionnage. Destaking aand eStoomspin- nerij en touwslager ij „Holla-nid", te Edam, breidt zich uit. Waren er Maandagmorgen nog 15 werkwilligen, Dinsdagochtend wa-s dit getal reeds tot 9 gedaald, en 's Dins dagsmiddags werd het geheele bedrijf stop gezet. De staking wordt geleid door den ALg. Ned. Bond van Textielarbeiders en door den Ned, R.-Kath. Fabrieks-, Haven- en Transport-arbeidersbond ,Sint-Willibror- dus". Er zijn momenteel ongeveer honderd sta kers. De uïtkeeringen bedragen van twee tot vijf gulden per week. Dezer dagen zal in openbare vergadering door de leiders worden getracht de sympathie van bet pu bliek te winnen. Ongeregeldheden kwamen tot nu toe niet voor en worden ook niet verwacht. De Raad te Haarlem besloot om de rechtsgeleerde commissie uit te, noo- digen, een verordening te ontwerpen, hou dende verbodsbepalingen in zake het doen maken van muziek in tapperijen, door mid del van fonografen, orchestrions en derge lijke instrumenten. De Friese he 0«o operatieve Exportslagerij kocht voor eenige weken te Heörenveen een terrein bij het station (voor eventueele stichting der slagerij) voor een som van 45-000. De slagerij zal nu te 'Akkum gesticht worden. Het terrein is nu verkocht met een winst van 10.000 aan de Ned. Tramweg-Maatschappij. Het postkantoor te Haar* lcm. Door de vele moeilijkheden, die do verbouw van het tegenwoordige postkantoor oplevert, zooht het Rijk reeds geruimen tijd naar andere terreinen in de omgeving voor de stichting van een nieuw post- en telegraafkantoor. Op dit oogenblik zijn on derhandelingen gaande met het bestuur van het Hofje van Oirscbot, aan de Kruis straat, hoek Krocht, en met de eigenaars van verschillende perceelen tusschen Raaks, Ged. Oude Gracht en Zijlstraat. Van de perceelen zijn er eenige in handen, maar tot aankoop zal alleen dan worden overge gaan, wanneer men alle peroeelen zou kun nen aankoopen. Voor den aankoop van het oude postkantoor zijn verschillende gega digden. Bij den landbouwer B., te Stou- tenburg, bij Amersfoort, is ingebroken. Tweed zilveren horloges met dito ketting, twee nikkelen horloges, sigaren en nog an dere voorwerpen worden vermist. De poli tie spoorde de daders (een 3-tal personen) op in een volkslogement te Amersfoort. Het gestolene was niet meer in hun bezit, doch werd bij opkoopers in beslag geno men. Het drietal heeft bekend en is ge boeid naar de gevangenis te Utrecht over- gèbracht. Hotconflictaan.de Hembrug. In de bijeenkomst van vertegenwoordigers der organisaties, waarbij Patrimonium^, afd. Rijkswerklieden, vertegenwoordigd werd door den heer Klokman, benoemde 't comité den heer Schenk tot voorzitter, den heer Nuy tot 2den secretaris-penningmees ter en den heer Tiepen tot secretaris. Het comité van actie besloot een vijftal eischen naar voren te brengen: lo. verhoo- ging van het loon2o. verkorting van den arbeidsduur voor'de dagploeg; 3o. invoe ring van een commissie van arbitrage voor het oplossen van geschillen, voortvloeiende uit het stuk- en toelage-stelsel; 4o. invoe ring van een scheidsgerecht voor het op lossen van geschillen, voortvloeiende uit het straf- en boetenstelsel5o. regeling van de rechtspositie van het tijdelijk personeel. Een en ander wordt in onderdeelen uit gewerkt en in adresvorm gegoten. Voorts besloot het comité zich in verbin ding te stellen met verschillende Kamer fracties, tot het vormen van een parlemen taire commissie, ten einde nader overleg te plegen over de verder te voeren actie in 't parlement. Gisteravond heeft een zeke- re R. zich aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam aangemeld, in zake gepleeg de verduisteringen, die een bedrag van f 200.000 te .boven moeten gaan,- Gistermorgen werd bij de po litie te Watergraafsmeer aangifte gedaan door cfen veehouder J. Nagel, Noorderring- dijk aldaar, dat bij hem in den afgeloopon nacht ingebroken was. Bij onderzoek bleek, dat de daders binnen waren gekomen door een- voorraam der woning. Daarna hebben zij zich naar de keuken begeven, doch be merkende, dat een 5-jarig dochtertje door het rumoer was wakker geworden en om haar ouders riep, vluchtte de dader of daders. Vermist worden een aantal zilveren en gouden voorwerpen, benevens et nig geld. Sedert de vorige week wordt te Meppel vermist cTe SS-jarige Joh. Heu- kerlom. Het vorige jaar is de oude, die onder curatecle staat, er ook van door geweest. Toen is liij naar Amsterdam getippeld, over welk voetreisje hij 14 dagèn deed. Men vermoedt, dat hij nu weer op stap is. Dinsdag heeft te Eindhoven een brutale diefstal plaats gehad. Een on bekend persoon, berijder van een motor fiets, vervoegde zich aan een hotel. Na een uurtje was de vogel al weer gevlogen met een buit van f 6500 aan bankpapier, w.o. zes biljetten van f 1000. Do motorfiets liet hij graciouzelijk achter, zoodat vermoed wordt, dat hij dit voertuig evenmin langs reglo- mentairen weg in zijn bezit heeft gekregen. De politic zoekt ijverig. Uit Gramsbergen wordt ,a a n de „Zw. Ct." gemeld: Dinsdagavond heeft alhier een zeer treurig voorval plaats gehad aan de Pruisische grens. Terwijl een Duitecli soldaat zijn ge weer - van don schouder wilde nomen, ging ter een schot af. 't Kwam terecht in het aangezicht van den landbouwer J. Roelol's, te Holtheme, die; zich op oen paar. honderd meter af stands bevond met paard en wagen. Het paard sloegi ,op hol, R. viel bloedende! neer en was onmiddellijk dood. Het slacht offer laat een vrouw met vier kinderen rik. ingezonden. 'do deur zoo hard dicht, dat het tot beneden, in huis dreunde en zijn woedende woorden hingen nog in ?t vertrek en gilden de kleine, stijfhoofdige, .bleeke Nate in de ooren: „Nu, doe wat je wilt, ik zal je niet ongelukkig maken." 's Avonds kwam hij reeds weer, kuste Nate op haar magere, eigenzinnige' kinder hand en zei teeder: ,y,Wees weer goed, kleine Nate. Ik zal er. mjj in schikken. Ik zie. immers in, dat jé) niet leven kunt, als "je weet, dat iemand ongelukkig is. Ik had'dat dadelijk moeten bedenken. Mama kan boven twee mooie kamers krijgen en moet ook met ons eten, als je: dat wenscht. Zeg haar dat nu, ik keur het goed." „Maar dat heb ik haar gisteren immers reeds gezegd", zei Renate verbaasd. Hij was een oogenblik stom verbluft, maar barstte daarop in lachen uit. Jij oneerbiedig meisjo!" "riep hij urn. „Is dat de ware verhouding tusschen. man en vrouw 1 En als ik nu eens bij mijn „neen" was gebleven'!" „Maar nu is immers alles in orde", zei Ronate. „Ja nu—" bromde hij, Hij was echter toch niet zoo gelukkig in dezen tijd, als hij had moeten zijn. In hot eerst had hij zich nog zoo deemoe- dig tegenover zijn groot geluk gevoeld, dat hij voor Ronate's wijze van doen in 't ge heel geen oog had. Hij koesterde nog altijd een zeker wantrouwen ten opzichte van zijn beteekenis voor haar en vermaande zichzelf: Stil, houd je in, het zal wel ko men. Als hij haar op do lippen kuste, waren clie koel en vreemd als kinderlippen, en zij trokken zich een paar malen onbe wust terug. Dan dacht hij weer aan zijn oud weomoodig liedje; Onsohuldig als een kind door 't lieven, Doch ook harteloos als een kind.... Toen braken er dagon aan, waarop h(j troost moest zoeken. Zij is nog zoo jong. Zeventien jaren, wat is dat! Zij weet im mers nog van niets af. Zij slaapt nog Maar dan moest hij er weer tegen strij den, dat zijn eigen troostgronden niet bij hem' aanleiding gaven tob de grootste onrusb, die hem half gek maakte. Neen, zij weet werkelijk nog van niets af. Zij verlooft ach alsof heb een spel is. Zij kust, zooals kiuderen kussen, vluchtig, plichtmatig, een beetje ongeduldig: is 't nog niet spoedig gedaan? Zij weet niet wat zij doet, terwijl zij besluit een huwelijk aan te gaan En dan, als eenig redmiddel om bij al 'die plotselinge angst en zorg het hoofd bo ven water te houden, kwam, als gevleu geld, de krachtige trot©. „Och wat, dan leert zij dat alles van mij l Als haar zitel ontwaakt, dan zal haar eerste blik op mij vallen. Zij is dikwijls een eigenzinnigo stijfkop, maar haar hart is goed en zacht. Dat doet geen dwaze, lichtvaardige spron gen. Zij houdt het meest van dengeen, die haar liefde noodig heeft. Zij zal mij ook lce-ren liefhebben, dat is -t", Renate legde met hem verIovingsb'e£ète- fcen af. Zij zat dan als een zoot kind, eten beetje sttjf en angstig, en wat te koel voor een jong verloofd meisje. Hrj keek haar steeds aan, als do menschen zoo aardig over haar toekomst als jonge doktersvrouw redeneerden; over haar huis, over alle din gen, die daarmee' samenhingen; h\j wierp haar dan aanmoedigende blikken toe: „Spreek toch behoorlijk! Ga 'er levendiger op in! Toon ook een b'eotje blijdschap, wees eens vroolijk. Je bent immers hog een kind, je kunt daar toch niet zoo plechtig zit ten Menigmaal kwam er een kwellende erger nis over haar in hem op. Het maakte hom ook al zenuwachtig, dat do menschen zich soms wat verwonderd toonden. Hun blikken gingen van hem naar haar. Een oude, onver vaarde juffrouw, die Nate's leermeesteres was geweest ten er voor bekend stond, dat zij de dingen zoo onomwonden zeide, riep plotseling: „Kinderen, zijn jullie ook zoo vervelend als je samen alleen bent?" De dokter wilde zrjn meisje dan" op straac verwijten maken, maar hij, uitte ze niet. Zijn eigen gesloten aard belette hem, dat er nog iets anders iets anders Een onbestemde' angst, dien hij niet onder woorden durfde brengen, waarover hij 'niet eens verder durfde nadenken. Toen het eenmaal zoo ver was, werd het steeds erger. Hij redoneerde met zichzelf, tótdat, zijn gedachten in een uitgesleteu, pijnlijk spoor steeds in denzelfden kring in zijn brein rondgingen. Hij wilde zich van zijn geluk overtuigen. Alles, wat hem hin derde, was slechts schijn en moosb toege schreven worden aan haar nog niet geheol ontwikkeld zijn. Welk een leven vol geluk stond hem te wachten! Een geliefd beroep oen mooi huis, een aangebeden vrouw. En dan nog meer kinderen, die Nate hem zou schenken, de dragers van zijn geheele toekomst Mooi, wonder mooi klonk dat alles! En toch wilde zijn hart niet mee, het lag eigenzinnig kreunend op don grond of ging met verterenden angst de kleine, kleine teekenen na, die niet spreken moesten en toch spraken Hij vroeg Renate„Heb je mij ook Steun aan kinderen. Geachte Redactie. Met belangstelling las ik Het ingezonden stuk van den heer H. F. van Reijsen Jr., voorzitter der „Yer. van ziek-zwakk'e en prbe- tube reu lose kinderen Trein 8.28 H. IJ. S. M." Beleefd verzoek ik oolc het onderstaande te willen plaatsen. Ik ben het in hoofdzaak met den heer Yan Reijsen eens, dat wij op de allereerste plaats verplicht zijn onze eigen landgenoo ten te helpen. Wanneer dus onze eigen kin deren honger en gebrek lijden, gaan dezen voor, omdat nu eenmaal het hemd nader is dan do rok. Wat ik echter tegen het artikel van don heer v. R. heb, is dit, dat hij alle Comité'? die voor vreemde kinderen werken, in zijn critiek over één kam scheert, en zoo wordt o.a. tegenover ons Comité een oneerlijkheid begaan. Wanneer de heer Van Reijsen, al vorens zijn artikeltjo te schrijven, eens met een enkel woord bij ons Rad willen infor- meeren, dan zouden wij hern met cijfers hebben aangetoond, dat het Huisvestings comité te Leiden, naast den steun aan ruim 1500 Belgische kindertjes, al bijna een jaar aan meer dan 700 kindertjes van in ecle r landsche arbeiders uit Duitschland steun verleent, en dat wij zeker nog meer dere duizenden dezer kindertjes had den geholpen, als de Duitschers (wier kinderen thans ons land binnenkomen) ons voor dit werk meer vrijheid van beweging en meer faciliteiten verleend hadden. Een ander bezwaar, dat ik tegen het ove rigens zoo goed bedoelde stuk van den heer v. R. heb, is dit, dat zijn vergelijking van de armoede in Nederlandsche en buiten landsche (speciaal Belgische) gezinnen manie gaat. De heer v. R. schrijft letterlijk „Weet go, philanthropised Nederland, dat er gezinnen zijn, N oderlandschc ge zinnen, en véél meer dan ge vermoedt, waar sinds de mobilisatie geen stukje vleesch in huis kwam. Neen, nu geen gezinnen van paupers, doch die, welke wij rekeuen ta behooren tot den fatsoenlijken werklieden- en kleinen winkeliersstand, waar de kinde ren „3-m aal in de weekiijat en 'sZondagsgenoeg mogen ete n." Beschuldig mij nu niet van overdrijving. Onze secretaris, mede vanaf de oprichting bestuurder der Vereeniging, die met mij des Zondags zitting houdt, wéét. dat ik met deze mededeeliing slechts een zeer klein tipje van den sluier oplicht." Dit is inderdaad, een treurige schildering, maar toch is deze toestaud nog zeer roos kleurig te noemen bij de ellende welke ik op meer dan 30 reizen in de verwoeste steden en dorpon van België zag. Ik heb Honder den gezinnen aangetroffen, waar do rijst voor anderhalf jaar al een even groote zeld zaamheid was als hier heb vleesch. Ik heb zo gezien, de kleinen, die in zeven dagen, niets anders hadden te eten gekregen dan een dunno soep, die zo van de bedeeling kregen, en.... een portie aardappelschiller en brandnetels; die geen dak boven hun hoofd, nauwelijks oen vod aan het lijf, cn.... geen lor onder het hoofd hadden, omdat al los verbrand en verwoest was. Van zulke kinderen" hebben we er meer dan 800op de 1500. Dat kunnen wij bewijzen door do rapporten onzer correspondenten. Nu geloof ik toch zeker, dat het geen wan daad tegenover Nederlands armen is, ah. wij juist zulke arme stumpers helpen. Nogmaals, ilc ben het in beginsel met den heer Van Reijsen eens, doch ik zou het Re treuren als door zijn artikel Comité's als het onze in het gedrang kwamen. En daarom zou ik Nedorland willen toe roepen Vergeet heb schoono werk van den heer v. R. (Trein 8.28 H. IJ. S. M., pen ningmeester L. v. Weeren, Heeren gracht 259, Amsterdam) niet, maar.... staakt ook niet uw milde Bijdragen voor het HuisveS tingscomité voor Belgische on Nederland sche kinderen. Voor de kinderen van een zelfdo broedervolk Giften neem ik gaarne in ontvangst. Met dank voor do opname, A. KELLENAERS, Directeur Huisvestingscomité. Katwijk (Rijn). werkelijk lief? Zeg 'tl Zeg 'fc eenmaal zoo, dab ik 't gelooven kan!" Dan keken haar oogen zoo verschrikt cn sperden rich open, dan sloeg zij haar armen om zijn hals en legde haar hoofd t-e- gon zijn schouder. „Ik houd veel, heel veel van jo, Bob. Je moet dat gelooven, je moot niet zoo vragen." Het had or veel van alsof zij dat alles inangsfc zei. Hij wilde zich over die woor den verheugen, maar een naamloos be klemmend gevoel hield hem gevangen. O, een liefhebbend meisje moest haai liefste heel anders om den hals vallen bij zulk een vraag, die ieder doet en telken? zal doen. zoolang de oude aarde haar loop beschrijft. Wie legt den liefste daarbij zoo angstig het zwijgen op? „Kind, kind het is je bedoeling niet, maar je verscheurt mij het hart!" Eens kwam hij heel opgewekt en met ge maakte vroolijkheid bij haar. „Hoppïa, schat, nu willen wij eens lichtziunig zijn." Hij had een rijtuig besteld en reed mei- baar naar buiten in 't groen. Sluw, opdat schoonmama hem nieb mogelijk weer op den hals word geschoven, had hij een uu* uitgekozen, waarin hij wist, dat zc ergens op een koffievisito was. Renate moest mee zooals zij was, in haar huisjapon, zonder handschoenen, slechts met haar grooten, strooien hoed op. waaronder haar bleek, klein gezichtje met de groote oogen zoa teer uitkwam. Dafl zij er ook maar niet w^ex zoe bloeiend wilde uitzien, als hij haar van vroeger kendeEn toen hij nu in het rij tuig zat. overviel hom de gedachte, dab zij gewoc-rd had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1916 | | pagina 5